TOPlist

Recenze Samsung DeX: smartphone počítačem

Společně s představením smartphonů Samsung Galaxy S8 a Galaxy S8+ představil tento výrobce také speciální funkci s označením Samsung DeX. Pod tímto názvem se skrývá speciální software, který ve spolupráci s dokovací stanicí umožňuje uživatelům provozovat podporovaný smartphone v podstatě jako klasický osobní počítač.

S představením nového vlajkového modelu Note8 (recenze) jsme se dočkali i aktualizované verze funkce DeX, se kterou má Samsung do budoucna zřejmě ještě velké plány. V dnešní recenzi se podíváme, jak vše funguje a zda má tato technologie před sebou zářnou budoucnost, nebo zda jde jen o funkci pro nadšence.

Dokovací stanice: malé rozměry, velké možnosti

Nejprve se zaměříme na dokovací stanici Dex Station. Ta byla v rámci speciálních akcí distribuována společně se smartphonem Samsung Galaxy Note8. Pokud byste tuto akci promeškali, lze ji samozřejmě dokoupit samostatně, a to za oficiální cenu 3 490 korun.

Stanice má tvar válce a je vyrobená z matného černého plastu. Aby bylo možné vložit telefon, je nejprve nutné sklopit horní krytku. Ta po vysunutí vytvoří držák pro telefon a zároveň obsahuje i malý ventilátor pro chlazení. Uvnitř stanice se nachází pouze konektor USB-C, který slouží pro přenos veškerých dat a zároveň i jako napájení.

DeX Station nabízí poměrně slušnou paletu konektorů. Kromě dvou USB 2.0 (typ A), zde najdete konektor HDMI podporující maximální rozlišení 4k, Ethernet pro připojení k síti a nesmí samozřejmě chybět ani USB-C, které v tomto případě slouží pro napájení. Je trochu škoda, že výrobce nenabídl i zvukový výstup v podobě 3,5mm konektoru jack a nepohrdli bychom ani nějakým portem USB navíc. Dva konektory stačí pro připojení klávesnice a myši, na flash disk a jiné zařízení však bude nutné použít rozbočovač.

Bez softwaru to nejde

Dokovací stanice tvoří pouze polovinu technologie DeX. Druhou část totiž tvoří speciálně upravený systém Android. Po zasunutí telefonu do stanice je nutné na displeji telefonu zvolit, zda chcete spustit desktopové prostředí nebo jestli chcete pouze zrcadlit displej telefonu. Nás bude zajímat první z možností.

Naběhnutí prostředí DeX je otázkou několika málo okamžiků. Úvodní obrazovka nabízí rozložení prvků jako je tomu například u systému Windows či některých linuxových distribucí. Spodní lišta není vcelku, ale je rozdělená do dvou částí. V levé spodní části jsou tlačítka pro otevření nabídky aplikací, přepínání spuštěných oken a tlačítko pro návrat na domovskou stránku. V podstatě se tedy jedná o standardní systémová tlačítka z Androidu. Rozhraní DeX nabízí také systémovou lištu s notifikacemi a přepínači některých funkcí. Ta se nachází v pravé spodní části.

S aplikacemi problém není

Co se týče aplikací, ty se dají rozdělit do dvou kategorií. Systémové aplikace z produkce Samsungu jsou navržené i pro desktopové rozhraní, takže se velikost a rozmístění ovládacích prvků automaticky přizpůsobuje velikosti okna.

Úvodní obrazovka

Podobně fungují také další aplikace, které jsou navržené pro rozhraní DeX. Zmínit můžeme například kancelářskou sadu Microsoft Office, která je v telefonu i předinstalovaná. Pokud však nevlastníte předplatné Office 365, budete moci dokumenty pouze prohlížet, a nikoliv upravovat či vytvářet nové.

Do druhé skupiny aplikací patří ty, které nejsou optimalizovány pro DeX. Ani s jejich provozem však problém není, byť je poznat, že jejich rozhraní není přizpůsobeno pro desktopové použití. U některých aplikací se může stát, že nebudou kompatibilní, během testování jsme však žádný takový problém nezaznamenali.

Jednotlivé aplikace se spouštějí v oknech, u kterých můžete měnit jejich velikost. Můžete tak mít zobrazeno několik oken vedle sebe, nebo používat aplikace zobrazené přes celou plochu monitoru.

Ideální kandidát do kanceláře

Technologii Samsung DeX jsme vyzkoušeli ve spojení se smartphonem Galaxy Note8. Tento model nabízí velmi výkonný čipset Exynos 8895 s celkem osmi jádry (4 × 2,3 GHz a 4 × 1,7 GHz), který má k dispozici 6 GB operační paměti. I přes tuto slušnou hardwarovou výbavu jsme měli přeci jen obavy o nedostatek výkonu. Kromě námi použitého Note8 podporují DeX i modely Galaxy S8 a Galaxy S8+.

Veškeré pochybnosti vzaly za své hned po prvních okamžicích používání. Celé prostředí je totiž dokonale plynulé a svou rychlostí se vyrovná klasickým počítačům nebo notebookům. Dech nedochází telefonu ani v případě, kdy máte na pozadí otevřeno více programů zároveň a přepínáte mezi nimi. Součástí dokovací stanice je i malý ventilátor, který ochlazuje tělo smartphonu. Ventilátor je velmi tichý a během dne o jeho chodu nebudete ani vědět. Námi použitý smartphone Samsung Galaxy Note8 se při provozu zahříval jen mírně a teploty rozhodně nedosahovaly nebezpečných hodnot.

Najde se celá řada situací, kde bude využití technologie DeX minimálně problematické nebo dokonce nemožné. Vše je závislé především od aplikací. Na druhou stranu, pokud si uvědomíte, jaké činnosti běžně vykonáváte na svém počítači, věříme, že minimálně polovinu činností byste mohli na DeXu provádět stejně pohodlně i rychle. Dokážeme si například představit využití této technologie v kancelářích, kde bude stačit webový prohlížeč, emailový klient, vzdálená plocha a třeba kancelářská sada Microsoft Office.

Závěrečné hodnocení recenze Samsung DeX

Při představení Samsung DeX jsme měli obavy, aby se nejednalo jen o další z ukázek zajímavé technologie, která však velmi brzo upadne v zapomnění. Jak se však zdá, výrobce se zatím snaží a už v současném stavu se jedná o velmi zajímavé řešení. Tímto směrem bude v následujících několika letech nejspíše směřovat stále více výrobců.

Dokážeme si představit, že v budoucnu nahradí klasické počítače a notebooky právě podobně řešená zařízení, která budou sloužit jen jako terminál. Výkon budou distribuován z centrálně umístěných serverů. Podobně funguje například služba GeForce Now u konzole Nvidia Shield (recenze). Samsung DeX je už v současném stavu rozhodně zajímavá a použitelná technologie a bude zajímavé sledovat, jak se bude dále vyvíjet.

Tip: podívejte se na Zboží.cz a zjistěte, kde tento produkt můžete pořídit za nejvýhodnější cenu

Autor článku Zdeněk Beran
Zdeněk Beran
Redaktor serveru SMARTmania.cz a dalších technologických webů, fanoušek počítačového hardwaru, mobilních zařízení všeho druhu a jiné elektroniky, milovník akčních počítačových her a PUBG.

Kapitoly článku