Domů » Články » S ARKitem od Applu můžete řídit Teslu nebo navrhovat byt. Vývojáři představují první ukázky

S ARKitem od Applu můžete řídit Teslu nebo navrhovat byt. Vývojáři představují první ukázky

Vydání iOS 11 se blíží a s ním přijde do systému i rozšířená realita ARKit. Vývojáři mají technologii k dispozici předem a tak postupně zveřejňují své počiny. Platforma pro jablečnou rozšířenou realitu sklízí docela slušný úspěch, a to navzdory tomu, že podle některých zpráv má problémy s detekcí složitěji tvarovaných povrchů a údajně dokonce příliš nezvládá umisťování objektů na zdi.

Momentka z představení technologie ARKit

Většina vývojářů je ale nadšená a svá dílka sdílí na sociálních sítích. Podívat se můžete například na následující dvojici Tweetů, které prezentují modely aut aplikovaných do reálného světa. V případě Tesly navíc vývojáři dokázali model poměrně přesvědčivě rozpohybovat.

IKEA má první „seriózní“ aplikaci

Platforma zaujala ale i velké hráče – svou aplikaci vytváří například známý nábytkářský gigant IKEA. Aplikace vám umožní rozmístit si v bytě nábytek z jejich katalogu a vyzkoušet si tak, jak bude naživo vypadat ještě před tím, než ho zakoupíte. Právě tato aplikace je zástupcem typického využití rozšířené reality, podobně si lze například představit použití při výuce nebo v prostředí firem.

Hlavní developer IKEA tvrdí, že s platformou ARKit lze dosáhnout až 98% přesnosti velikosti a umístění virtuálního nábytku. Vyzdvihl také fakt, že oproti konkurenčním řešením technologie Applu nevyžaduje žádné speciální senzory. Web TechCrunch ale upozorňuje na v úvodu již zmiňovaný nedostatek – umístění gauče prý problém není, pokud ale budete chtít na zeď zavěsit televizi, ARKit vás prozatím zklame.

Je libo zombie apokalypsa?

Ze segmentu zábavního využití ARKitu pak za zmínku určitě stojí počin AMC, americké televize stojící za populárním seriálem The Walking Dead. V akční hře nazvané The Walking Dead: Our World lze v reálném světě zabíjet oživlé mrtvoly, spolupracovat s ostatními aktéry seriálu a nechybí ani možnost vyfotit se s vaším oblíbeným hrdinou.

The Walking Dead: Our World

Svou vizi použití představila i firma GIPHY. Jejich katalog animovaných obrázků pravděpodobně používáte při komunikaci ve Facebook Messengeru, ale nyní je budete moci rozmisťovat i v opravdovém světě. Sloužit k tomu bude aplikace s názvem GIPHY World. Co přesně od toho vývojáři očekávají není autorovi jasné, zřejmě se jedná o řešení pro všechny, kterým nestačí Snapchat filtry a samolepky v Messengeru.

ModiFace 3D Real-Time Video Hair Coloration Demo

Nutno ovšem uznat, že si na vývoji dávají poměrně záležet – vaše výtvory bude možné sdílet pomocí unikátní URL adresy, kamarádi je budou moci editovat a chybět samozřejmě nebude ani možnost vytvořit snímek scény pro přátele nedisponující touto aplikací.

A co na to konkurence?

Na předpokládaný úspěch ARKitu již reagoval i konkurenční Google, který představil svou vlastní variantu platformy pro rozšířenou realitu ARCore. Vydá se stejnou cestou jako Apple a pokusí se vytvořit technologii nezávislou na speciálních senzorech. Kvůli ní zřejmě opustí i svůj tři roky starý program Tango, což bylo označení právě pro telefony vybavené sadou specializovaných senzorů pro snímání okolního světa.

Google zřejmě opustí Tango, na rozšířenou realitu chce jít po vzoru Apple

Opuštění speciálních senzorů ale musí Google nějak kompenzovat, takže pravděpodobně využije nadcházející technologii od výrobce čipů Qualcomm. Je tak možné, že ARCore bude dostupný pouze na zařízeních s chipsetem od této společnosti.

Qualcomm představil technologii, která naučí budoucí smartphony vnímat prostor

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

2 komentářů

  1. A spiaci Microsoft sa opäť môže len prizerať :-)

  2. Ale inak niečo ako ten WalkingDead som mal už na N95 v roku 2008. Volalo sa to tušim Zombie Shootar

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).