Domů » Bleskovky » Google zřejmě opustí Tango, na rozšířenou realitu chce jít po vzoru Apple

Google zřejmě opustí Tango, na rozšířenou realitu chce jít po vzoru Apple

Společnost Google včera představila platformu ARCore, která má zpřístupnit současným i budoucím smartphonům se systémem Android funkce rozšířené reality. Vývojáři aplikací již dostali první preview SDK, na kterém mohou vytvářet první aplikace a hry využívající reálné prostředí.

S rozšířenou realitou začal Google před třemi roky, když představil Project Tango; ten se nakonec dostal i do spotřebitelských smartphonů Lenovo PHAB 2 Pro a Asus Zenfone AR. Bohužel kvůli nutnosti použití speciálního hardwaru zadního fotomodulu je Tango pro běžného spotřebitele hůře dostupné, což má řešit právě platforma ARCore.

Ačkoliv neznáme její požadavky na hardware, podle Google bude po končení preview programu fungovat na stovce milionů současných a budoucích zařízeních od firem Samsung, Huawei, LG, Asus a dalších, s nimiž na vývoji ARCore Google spolupracuje. Již dnes je možné ARCore provozovat na telefonech Google Pixel a Samsung Galaxy S8, pro fungování tak není nutný duální fotoaparát.

ARCore pracuje s technologiemi Java/OpenGL, Unity a Unreal a zaměřuje se na tři základní pilíře – sledování pohybu, porozumění okolnímu prostředí a správnému odhadování aktuálních světelných podmínek aplikovatelných na virtuální objekty.

Předpokládáme, že s ARCore tak skončí krátká cesta Projectu Tango, který neměl kvůli technickým omezením šanci rozšířit se k širšímu publiku. Podobnou cestou jde i Apple se svojí rozšířenou realitou ARKit, firma z Cupertina má však velkou výhodu v absolutní kontrole nad vlastním hardwarem a softwarem. Dá se očekávat, že Google ARCore bude využívat schopností budoucích čipů Qualcomm Snapdragon s integrovanou technologií Spectra 2. generace, která se má starat o vnímání prostoru mobilními fotoaparáty.

Qualcomm představil technologii, která naučí budoucí smartphony vnímat prostor

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
orgáč
Anonym
orgáč
Offline

A jak to na S8 spustím?

Mário
Anonym
Mário
Offline

No mozno preto lenovo zarezalo podporu rady phab. Alebo proste len tak pretoze lenovo rado osiera zakaznikov. O zenfone som vazne uvazoval pretoze telefon samotny je vybavou premna zaujimavy a tango by bol bonus. Ale obavam sa ze by asus mohol takisto zarezat podporu a po softverovej stranke bude fon na nic. No ale k teme pockame co spolu vymyslia a hadam to bide fungovat a dostane sa to medzi ludi a potom to bude zaujimave aj pre vyvojarov. Bez kvalitnych appiek to bude len zaujimava hracka.