TOPlist

Google Pixel 3 recenze: výkladní skříň Androidu

Google Pixel 3 recenze

Google je jednou z největších společností světa a stojí rovněž za nejrozšířenějším operačním systémem Android. Google se ale nevěnuje jen mobilnímu systému, ale už nějakou dobu se zabývá i hardwarem. Nás konkrétně zajímají hlavně smartphony. Nejprve se jednalo o telefony z modelové řady Nexus, ze které následně vzešla další řada – Google Pixel. Aby bylo jasno – Google si telefony nevyrábí sám. Na starosti má „jen“ jejich návrh a samotnou výrobu si zadává u jiných firem. Google Pixel 3, na který se podíváme v dnešní recenzi, konkrétně vyrábí společnost Foxconn. Stojí novinka s cenou kolem 25 tisíc korun za zvážení? Nejen na to vám odpoví naše Google Pixel 3 recenze.

Video recenze Google Pixel 3

Tip: nenechte si ujít naše další videorecenze a přihlaste se k odběru našeho YouTube kanálu

Design Google Pixel 3: kvalitní, ale laciný

Google Pixel 3 se v dnešní době řadí ke kompaktnějším smartphonům. Jeho celkové rozměry činí 145,6 × 68,2 × 7,9 milimetrů, hmotnost 148 gramů. To jsou skoro stejná čísla, jako v případě Samsungu Galaxy S9 (recenze). Pokud jste příznivcem větších zařízení, porozhlédněte se po větším modelu s přízviskem XL.

Google Pixel 3 recenze

Už předchozí telefony řady Pixel vsázely na velmi jednoduchý vzhled. A novinka v tomto trendu pokračuje. Nejvýraznější částí těla jsou skleněná záda. Jejich horní čtvrtina je provedena v lesklém provedení, zbytek je matný a na dotek velmi příjemný.

My jsme měli na test zapůjčenou barevnou variantu s příznačným názvem Not Pink. Na první pohled skoro není poznat, že se nejedná o čistě bílou verzi. Růžová je znatelná jen velmi minimálně. Výrazným designovým prvkem je oranžové tlačítko pro spuštění sídlící na pravém boku. Hned pod ním je umístěna kolébka pro ovládání hlasitosti. Osobně bych ocenil, kdyby bylo pořadí těchto dvou spínačů prohozené. Tlačítko pro spuštění je na můj vkus umístěné až moc vysoko.

Pixel 3 hudebníkem: ve dvou se to lépe hraje

Na spodku kovového bočního rámečku sídlí datový konektor USB-C (standard USB 3.1). Reproduktory budete hledat marně. Ty jsou umístěny na čelní straně pod a nad 5,5palcovým displejem. Stereo reproduktory mají velmi slušný přednes i hlasitost a jednoznačně se řadí k tomu lepšímu, s čím se lze u telefonů setkat.

Příznivce poslechu hudby ale Google jinak moc nepotěší. Novinka postrádá 3,5mm konektor jack a sluchátka lze připojit jen prostřednictvím USB-C nebo bezdrátově přes Bluetooth. V základním balení najdete sluchátka (do USB-C), která nabízí slušný zvukový přednes. Náročnějším posluchačům však dostačovat nebudou.

Nad displejem sídlí hned dvojice čelních kamer pro pořizování selfies. Obě mají rozlišení 8 megapixelů a liší se pouze světelností (f/1.8 a f/2.2) a hlavně ohniskovou vzdáleností a s tím souvisejícím úhlem záběru. Primární fotoaparát sídlící na zádech je však pouze jeden. Na ten se ale podíváme v samostatné kapitole. Na zádech ještě sídlí kruhová čtečka otisků prstů s vynikající přesností a rychlostí.

Pixel 3 je vybaven jen jedním slotem pro kartu nanoSIM. Po nedávné aktualizaci však přibyla ještě podpora eSIM, kterou u nás zatím mohou využívat zákazníci mobilního operátora T-Mobile. Slot na paměťovou kartu bohužel chybí.

Pixel 3 se vody a prachu nezalekne

Google Pixel 3 je po stránce ergonomie jeden z nejlepších smartphonů, které jsem za poslední dobu testoval. Novinka výborně padne do ruky, matná povrchová úprava zad je odolná vůči otiskům prstů a konstrukce je bytelná. Třešničkou na dortu je potom zvýšená odolnost vůči vodě a prachu (certifikace IP68).

Asi největší nevýhodou telefonu je však jeho „laciný“ design. Pixel 3 jsem ukazoval několika lidem v mém okolí, kteří se o smartphony příliš nezajímají. Všichni si mysleli, že jde o low-endový telefon s cenou maximálně 5 tisíc korun. To není příliš dobrá vizitka pro novinku s cenou kolem 25 tisíc korun.

Displej bez výřezu, ale s širokými rámečky

V dnešní době, kdy se výrobci předhání, kdo nabídne co nejtenčí rámečky kolem displeje, působí Pixel 3 jako dinosaurus. Okolní rámečky jsou totiž nezvykle široké. Využití čelní strany činí 77 procent. Na vině mohou být z části stereo reproduktory, které jsou na čelní straně.

Displej má úhlopříčku 5,5 palců a rozlišení 1080 × 2160 pixelů. Panel typu P-OLED se pyšní výborným barevným podáním i velmi dobrou čitelností, a to i na přímém slunci. Měl jsem však možnost porovnat novinku se Samsungem Galaxy S9 a jeho Super AMOLED displej má přeci jen ještě o něco výraznější barvy.

Pixel 3 nabízí ambientní režim displeje, u kterého si můžete nastavit, v jaký čas má být aktivní. Energetická náročnost tohoto režimu je velmi nízká a na celkové době výdrže se v podstatě nepodepíše.

Pixel 3: Hardwarová výbava míří na vrchol

Čipset Qualcomm Snapdragon 845 je v současnosti jeden z nejvýkonnějších hnacích motorů mezi smartphony. Tento čip je vybaven celkem osmi procesorovými jádry (4 × Kryo 385 Gold s taktem 2,5 GHz a 4 × Kryo 385 Silver s taktem 1,6 GHz) a grafickým jádrem Adreno 630. Operační paměť má kapacitu 4 GB, což je v dané kategorii průměr.

Na nedostatek výkonu si nemohou stěžovat ani ti nejnáročnější zákazníci. V benchmarku AnTuTu jsme naměřili výsledné skóre 261 tisíc bodů. Vnitřní paměťové úložiště má v tomto případě kapacitu 64 GB a jak jsem se již zmínil dříve, rozšíření paměťovou kartou bohužel není možné. Na trhu je ale k dispozici ještě varianta se 128GB úložištěm.

Hardwarové parametry Google Pixel 3

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: Android 9.0, čipset: Qualcomm Snapdragon 845, octa-core, 4× 2,5 GHz + 4× 1,6 GHz, GPU: Adreno 630, RAM: 4 GB, interní paměť: 64/128 GB, pam. karta:
Rozměry: 145,6 × 68,2 × 7,9 mm, hmotnost: 148 g, zvýšená odolnost: IP68

Displej, konektivita a baterie

5,5", OLED, rozlišení: Full HD+, 1080 × 2160 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac (2,4 a 5 GHz), GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 2915 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 12,2 Mpx, f/1.8, 28mm, 1/2.55", 1.4µm, PDAF, OIS, selfie kamera: 8 + 8 Mpx, klasická (75°) a širokoúhlá (97°) f/1.8 + f/2.2, Full HD video

Možnosti datové konektivity jsou prvotřídní. Samozřejmostí je podpora všech českých LTE pásem, dvoupásmová Wi-Fi, Bluetooth ve verzi 5.0 či NFC. Pixel 3 je také jeden z prvních smartphonů, u kterého můžete využívat eSIM (v ČR zatím jen u T-Mobilu). Rychlé a přesné určení polohy je možné díky podpoře geolokačních služeb GPS, GLONASS, BDS a GALILEO.

Baterie a výdrž: slabší průměr

Výdrž je jednou ze slabých stránek novinky. Kapacita akumulátoru činí 2915 mAh, což je na dnešní dobu podprůměrná hodnota. A podprůměrná je bohužel i celková výdrž. Při náročnějším využití se totiž budete často strachovat, abyste vydrželi s telefonem v provozu do večera.

Horší výdrž alespoň částečně vyvažuje velmi rychlé nabíjení. Náš kousek je původně určen pro Velkou Británii, a proto je nutné počítat s redukcí pro české zásuvky. Adaptér ale zvládne nabít telefon z prázdného stavu do plna za hodinu a čtvrt. Novinka potěší i příznivce bezdrátového nabíjení, které je však značně pomalejší.

Operační systém: aktuální Android rychlý jako blesk

Dostáváme se k největšímu lákadlu smartphonu Google Pixel 3. Tím je pochopitelně operační systém Android. Konkrétně se jedná o Android 9.0 Pie a to samozřejmě v čistém stavu.

Uživatelské rozhraní postavené na Pixel launcheru vsází hlavně na jednoduchost a zajímavý je rovněž způsob ovládání. Ze spodní lišty totiž zmizelo tlačítko pro přepínání aplikací spuštěných na pozadí. K těm se nově dostanete tahem prstu přes domovské tlačítko směrem nahoru. Tímto způsobem se dostanete i do nabídky všech aplikací. Jen je nutné prstem táhnout ještě jednou směrem nahoru.

Osobně jsem si musel na nový způsob ovládání chvíli zvykat. Po dni používání jsem se ale cítil v systému jako doma. Za zmínku stojí ještě funkce Active Edge, která využívá tlakové senzory umístěné na bocích přístroje. Bohužel Google zatím využívá potenciál těchto senzorů opravdu pouze minimálně a využít je můžete jen na ztlumení vyzvánění příchozích hovorů.

Co je na systému úplně nejlepší, je jeho výtečná optimalizace. Tu si Google zkrátka ohlídal a dovedl ji k dokonalosti. Systém je neuvěřitelně rychlý a zároveň stabilní. Pocitově je Pixel 3 jeden z nejrychlejších smartphonů, které jsem měl možnost testovat a vyrovná se mu snad jen OnePlus 6(T) se svým OxygenOS.

Fotoaparát a záznam videa: jedna čočka stačí i na špičku

Na zádech telefonu sídlí čočka fotoaparátu doplněná o přisvětlující diodu. Ano, novinka opravdu spoléhá pouze na jediný fotoaparát s rozlišením 12,2 megapixelů a světelností objektivu f/1.8. V dnešní době se výrobce spíše předhánějí, kdo nabídne více fotoaparátů a Google jde tak trochu proti proudu.

Aplikace fotoaparátu je velmi jednoduchá. Obsahuje sice několik snímacích režimů obsahuje, ale manuální mód chybí. I když v tomto případě to až tolik nevadí. Automatika totiž pracuje na jedničku a nesetkal jsem se s žádným problémem.

Tip: snímky v plném rozlišení si můžete zobrazit či stáhnout zde

Obavy z kvality fotografií mít nemusíte. I když má novinka pouze jediný snímač, řadí se snímky k absolutní špičce. Snad ve všech situacích pořídíte perfektně vykreslené snímky s věrným barevným zobrazením a minimem šumu.

Třešničkou na dortu je speciální noční režim pro focení za špatných světelných podmínek. Na aktivaci módu vás telefon upozorní sám, vyhodnotí-li, že je na scéně málo světla. V tomto režimu fotografuje smartphone s delším časem závěrky, který si může dovolit i díky optické stabilizaci obrazu. V kombinaci se softwarovými úpravami se dočkáte velmi pěkných snímků i při fotografování v noci.

V případě záznamu videa je maximem rozlišení 4k při frekvenci 30 snímků za sekundu. Někteří konkurenti sice nabízejí při stejném rozlišení i dvojnásobnou snímkovací frekvenci, ale toto není žádný výrazný nedostatek. Po obrazové stránce jsou videa opět perfektní. Hodně se mi líbila hlavně účinná stabilizace obrazu, která bezpečně eliminuje třes rukou.

Google Pixel 3 recenze: závěrečné hodnocení

Google Pixel 3 je bezesporu výtečný smartphone. Své zákazníky si najde i přes poněkud nudnější design, vysokou cenu a průměrnou výdrž. Tyhle všechny nedostatky totiž snadno přebije výtečné zpracování, vysoký výkon, perfektní optimalizace systému, a hlavně špičkový fotoaparát.

Google Pixel 3 recenze

Velkým konkurentem novinky bude vlajkový model ze stáje Huawei. Mate 20 Pro (recenze) zaujme líbivějším vzhledem, výbornou výdrží, a hlavně trojicí fotoaparátů, které mají různý úhel záběru. Cena je totožná, výkon a ostatní výbava také. Samsung Galaxy S9 (recenze) s Pixelem sdílí velmi podobné rozměry a průměrnou výdrž.

Za zapůjčení děkujeme CZC.cz, kde si Google Pixel 3 můžete zakoupit

Jihokorejský zástupce však láká na lepší cenu. S cenovkou 25 tisíc korun už se Pixel 3 dostává do vod, kde se pohybují i telefony s nakousnutým jablkem. Zajímavým konkurentem by tak mohl být třeba loňský iPhone X (recenze).

Google Pixel 3 recenze

Je škoda, že Google pro svůj referenční smartphone nenasadil příznivější cenovku. Pixel 3 je sice výborný smartphone, ale na druhou stranu nenabízí asi nic, čím by vyloženě vybočoval z řady a zaujal. K tomu by dopomohla rozumněji nastavená cenovka. V redakci se tak těšíme na příchod levnějšího modelu Pixel 3 Lite, který by si měl zachovat většinu důležitých předností a zároveň bude levnější.

Google Pixel 3

Google Pixel 3
8.7

Design a zpracování

8.3/10

Výkon a optimalizace

9.6/10

Hardwarová výbava

9.3/10

Kvalita fotografií a videa

9.0/10

Výdrž baterie

7.4/10

Klady

  • výborně optimalizovaný Android Pie
  • bohatá hardwarová výbava
  • vynikající fotoaparát
  • vysoký výkon
  • kvalitní zpracování
  • zvýšená odolnost vůči vodě a prachu (IP 68)
  • rychlé nabíjení

Zápory

  • laciný vzhled
  • průměrná výdrž baterie (při používání GPS)
  • vysoká cena
Autor článku Zdeněk Beran
Zdeněk Beran
Redaktor serveru SMARTmania.cz a dalších technologických webů, fanoušek počítačového hardwaru, mobilních zařízení všeho druhu a jiné elektroniky, milovník akčních počítačových her a PUBG.

Kapitoly článku