Domů » Články » FotoDuel: Google Pixel 3 XL vs. Huawei Mate 20 Pro

FotoDuel: Google Pixel 3 XL vs. Huawei Mate 20 Pro

Vítáme u dalšího dílu seriálu FotoDuel, ve kterém srovnáváme kvalitu fotoaparátů ve smartphonech. Dnes jsme si pro vás připravili dvojici telefonů, které jsou považovány za nejlepší z nejlepších, a o to podrobnější náš dnešní mega test je; najdete v něm přes 70 srovnávacích snímků. Google Pixel 3 XL (recenze) je prvním zástupcem dnešního srovnání, který se bude snažit porazit svého soka. A i přes to, že tento model má pouze jeden primární fotoaparát, nejsou jeho šance zanedbatelné. Bude si však muset porazit s tím nejlepším, co Huawei nabízí, modelem Mate 20 Pro (recenze).

Zvítězí Google Pixel 3 XL, nebo mu ukáže záda Huawei Mate 20 Pro?

První zmíněný telefon Google Pixel 3 (XL) sice neboří žebříček DxOMark, ale i tak jedná se o stálici kvalitně fotících smartphonů. Oproti tomu vlajková loď Huawei Mate 20 Pro je momentálně lídrem tohoto nejznámějšího benchmarku fotoaparátů, a i proto jsme se rozhodli proti sobě postavit právě tyto dva modely. V dnešním FotoDuelu ale výsledky DxOMarku nebudeme brát v potaz a raději naším podrobným testem zjistíme, jaký telefon vyniká v oblasti fotografií.

Pixel 3 XL a Huawei Mate 20 Pro: specifikace fotoaparátů

Google Pixel ve své třetí generaci pokračuje ve svém přístupu, kdy ignoruje trend zvyšování počtu fotoaparátů v těle telefonu a na zádech tak naleznete jedinou čočku. Ta ve svých útrobách skrývá opticky stabilizovaný 12,2Mpx senzor o velikosti 1/2,55 palce. Velký senzor a menší rozlišení dávají tušit, že pixely velké 1,4 mikrometru budou schopny pojmout dostatek světla i za zhoršených podmínek. Světelnost objektivu je na stále výborné hodnotě f/1.8 a k ostření slouží technologie Dual Pixel společně s fázovým ostřením.

Google Pixel 3 XL má na zádech jen jednu čočku. Na kvalitu to však vliv nemá

Přední stranu překvapivě okupuje dvojice 8Mpx fotoaparátů, které se od sebe odlišují zejména různým úhlem záběru. Standardní kamera nabízí autofokus a světelnost f/1.8, zatímco ta s širokým záběrem přišla o ostření a světelnost se zhoršila na hodnotu f/2.2. U zadního fotoaparátu je maximem 4k video při 30 snímcích za vteřinu, přední zvládá Full HD při stejné frekvenci. V určitých situacích si aplikace dopomáhá umělou inteligencí a na výsledcích je to znát.

Hardwarové parametry Google Pixel 3 XL
Systém: Android 9.0
Rozměry: 158 x x 76,7 x 7,9 mm, Hmotnost: 184 gramů
Čipset: Qualcomm Snapdragon 845, octa-core, 4x 2,5 GHz + 4x 1,6 GHz
RAM: 4 GB, Interní paměť: 64/128 GB, Pam. karta:
Displej: OLED, 6,3", Quad HD+, 1440 × 2960 px
Hlavní fotoaparát:
Druhý fotoaparát:
Třetí fotoaparát: , Přední kamera: 8 + 8 Mpx, klasická (75°) a širokoúhlá (97°) f/1.8 + f/2.2, Full HD video
Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac (2,4 a 5 GHz), NFC:
, GPS:
, Konektor: USB-C
Baterie: 3430 mAh Li-Ion, Rychlé nabíjení:
, Bezdrátové nabíjení:

Huawei Mate 20 Pro na to jde naprosto odlišným přístupem a na zadní straně tak má své místo hned trojice fotoaparátů. Primární snímač přichází s rozlišením 40 Mpx, velikostí senzoru 1/1,7 palce a světelností f/1.8. Sekundární snímač prošel oproti minulosti změnou a Huawei vsadil na 20Mpx fotoaparát s širokoúhlým objektivem se světelností f/2.2. Jako poslední uzavírá sestavu 8Mpx snímač, který kryje optika se světelností f/2.4 a s trojnásobným zoomem. Ten se jako jediný může spolehnout na optickou stabilizaci obrazu.

Huawei Mate 20 Pro má ve čtvercovém modulu trojici fotoaparátů

Na přední straně je situace klidnější a pro selfie poslouží jediný fotoaparát o rozlišení 24 Mpx a světelností f/2.0. Maximem u videa je 4k rozlišení při 30 fps, u Full HD se frekvence zvýší na dvojnásobek. Zpomalené záběry je možno nahrávat v rozlišení HD při 960 snímcích za vteřinu. I zde si v prostředí pomáhá výrobce implementací umělé inteligence.

Ta je od spuštění deaktivována pro rozpoznání scén a po celou dobu testu byla vypnuta. V nočním režimu, při zoomování a stabilizace videa je spolupráce s AI viditelná, ale neruší tak jako dříve. Naopak v určitých scénách pomáhá a vylepšuje celkový dojem.

Hardwarové parametry Huawei Mate 20 Pro
Systém: Android 9.0
Rozměry: 157,8 x 72,3 x 8,6 mm, Hmotnost: 189 gramů
Čipset: HiSilicon Kirin 980, Cortex-A76 2× 2,6 GHz, 2 × 1,9 GHz, Cortex-A55 4 × 1,8 GHz
RAM: 6 GB RAM, Interní paměť: 128 GB, Pam. karta:
Displej: OLED, 6,39", Quad HD+, 1440 x 3120 px
Hlavní fotoaparát:
Druhý fotoaparát:
Třetí fotoaparát: , Přední kamera: 24 Mpx (f/2.0), Full HD video
Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac, NFC:
, GPS:
, Konektor: USB-C
Baterie: 4200 mAh Li-Pol, Rychlé nabíjení:
, Bezdrátové nabíjení:

Pixel 3 XL vs. Huawei Mate 20 Pro: testovací snímky

Oba telefony byly nastaveny do automatického režimu, umělá inteligence byla na Huawei Mate 20 Pro vypnutá, HDR režim byl ponechán na automatice a jako poměr stran byl zvolen formát 4:3. Google Pixel 3 pořizoval snímky v plném rozlišení, zatímco Mate 20 Pro byl ponechán na výchozím rozlišení 10 Mpx, při kterých je možno využít všech možností fotoaparátu.

Při 40Mpx snímcích odpadá možnost zoomu a dalších funkcí. Fotografie byly vždy pořízeny ve stejný okamžik ze stejného místa, aby nedošlo k nepřesnostem, a telefony měly stejné podmínky. Snímky vlevo pochází z telefonu Google Pixel 3 XL, na pravé straně sídlí Huawei Mate 20 Pro.

Dobré světelné podmínky

Pořizovat kvalitní snímky za dobrého světla už v dnešní době umí téměř každý telefon. Proto budeme velmi kritičtí a budeme vnímat i ty nejmenší detaily, aby to naše vlajkové lodě neměly snadné. Není překvapením, že už na první pohled lze výsledky označit za skvělé.

Dynamický rozsah je ukázkový, barvy jsou věrné u obou z testovaných smartphonů a detaily jsou také na špičkové úrovni. Když se snímky opravdu hodně přiblíží, Mate 20 Pro zůstává naprosto v klidu a potěší svou ostrou kresbou i absencí artefaktů, které jsou u modelu Pixel 3 vidět na špičce věže katedrály. Další problematickou částí je strom na levé straně fotografie, se kterým si opět poradil Mate 20 Pro lépe. Pixel se na druhou stranu drží naprosto přesného podání barev a nechává stíny takové, jaké byly v realitě. Je vidět, že Huawei se tyto tmavé oblasti snaží eliminovat.

Cihlová barva je opravdu cihlovou na pravé straně a Mate 20 Pro zde předvedl výborné podání barev. Google výrazně přidal na kontrastu tam, kde nebylo třeba a nepřispěla ani zmiňovaná nepřesnost barev. Chladnější tóny snímku a snahu udržet se reality jsem od Pixelu čekal, ale toto i mne samotného překvapilo. Naopak Huawei se obecně snaží mít velmi světlé snímky, což ne vždy vede k lepším výsledkům, zde se to ale vyplatilo. Zbylé parametry snímků obou telefonů jsou opět výborné.

Umělé květiny s pozadím jasně ukazují, že Pixel se striktně drží reality, zatímco Huawei snímek uměle přisvětlil. Barevnou přesnost květů, oblohy i stavby v pozadí má Google Pixel ukázkovou a nemám jediné slovo výtky. Huawei je mu za zády, ale pokulhává kvůli již zmíněném barevném profilu, zbytečně světlé expozici, absenci stínů a mírně horšímu kontrastu.

Jestli jsem minule vytkl podání barev cihel, tak zde musím naopak chválit. Pixel se opět drží reality a v tomto případě jsou veškeré cihly perfektně vykresleny a mají správnou barvu. Celkově je radost dívat se na snímek levé strany. Tráva je zelená, obloha je skutečně modrá a dřevem obložená spodní strana střechy je vyobrazena naprosto skvěle. Huawei však i přes nižší rozlišení dokázal udržet úroveň detailů na trochu lepší úrovni. Tento rozdíl je však patrný až po opravdu velkém přiblížení (např. střecha protější budovy, lampa veřejného osvětlení,…).

Všechny tři spodní fotografie spojují dvě věci. Barevná přesnost u Google Pixel a zbytečně světlé snímky vedoucí k nereálným barvám u Mate 20 Pro. Nejvíce je možno si tohoto rozdílu všimnout na obloze jednotlivých snímků. Na levé straně je to vždy modrá a také zbytek plochy je na vynikající úrovni. Huawei zde šlápl trochu vedle, ale v detailech občas svého soka dokonce porazí.

Schopnosti přiblížení

Oblastí, kde umělé inteligenci osobně fandím, je rozhodně její využití při zoomování. Huawei nabízí trojnásobný teleobjektiv, ale když chcete přiblížit ještě více, můžete se dostat až na desetinásobný digitální zoom, který sama značka označuje jako hybridní. A je to opravdu až těžko uvěřitelné, jaké možnosti se otevírají. Google Pixel má, jak asi každý ví, na svých zádech jen jednu čočku, ale s pomocí umělé inteligence dokáže divy.

Ihned po dosažení maximálního digitálního zoomu je možno si u obou smartphonů všimnout zpomalených reakcí na pohyby ruky a téměř se vytratí třes, který jinak digitální zoom běžně doprovází. Pixel i Huawei se v těchto situacích chovají velmi podobně a občas jsem si dokonce všiml, jak se naprosto hrubé a nepoužitelné přiblížení v mžiku změnilo na čistý snímek, který na poměry digitálního přiblížení vypadal fantasticky. Udělat si výřez ze snímky by v tomto případě byla velká chyba, přes zoom v aplikaci fotoaparátu se tedy dočkáte mnohem lepších výsledků.

To snad ani nepotřebuje komentář. Když pomineme barevné podání a kontrast, tak je jasné, že Huawei Mate 20 Pro zde vede na plné čáře, a to především díky dedikovanému teleobjektivu. Pixel je v závěsu a jeho výsledky jsou také vynikající, v přímém srovnání ale nedokáže čínskému soupeři konkurovat.

Značka se světlou oblohou v pozadí však způsobilo, že Mate nedokázal úplně přesně nastavit expozici a snímek má tedy opět o trochu více světlých částí, než by bylo třeba. Naopak Pixel zachovává stíny a tmavší oblasti tak, jak jsou v realitě. Detaily i celková kompozice fotografie jsou lepší právě na smartphonu od Google.

K hodnocení snímků v noci se ještě dostaneme a v této kategorii se zaměříme pouze na schopnosti přiblížení. V oblasti přiblížení je Huawei na velmi dobré úrovni a i za slabého osvětlení jsou výsledky velmi dobré. Google Pixel sice opět dokázal divy s dynamickým rozsahem, ale Mate 20 Pro je o něco lepší v ostrosti.

Hned na začátek uvedu, že správně vyobrazené barvy má v tomto případě Huawei. Snímek, který vytvořil Pixel má teplejší tóny, než jaké měla tato scéna. Je zajímavé, jak blízko jsou si tady tyto dva smartphony. Pokud pomineme již zmíněný rozdíl v barevném podání, tak Pixel i Mate dokázali vytvořit velmi podobné snímky. V tomto konkrétním případě spíš závisí na tom, jestli dáte přednost reálným barvám nebo mírně teplejšímu výsledku.

Snímky níže jsou výřezy z originálních fotografií. Úroveň detailů je u obou smartphonů na velmi dobré úrovni. Jak již bylo zmíněno, ve většině případů se dočkáte lepších výsledků s pomocí digitálního zoomu.

Funkce HDR

Dynamický rozsah je něco, co umí Google Pixel třetí generace naprosto dokonale. Huawei sice dokáže i při velkém přiblížení udržet šum na téměř nepostřehnutelné hodnotě, ale trpí stále stejnými problémy. Kdyby Huawei neignoroval stíny a držel se blíže reality, měl by šanci stát se šampionem v této oblasti.

Přímý sluneční svit nedělá modelu Mate 20 Pro dobře a už na první pohled je vidět, že pro Pixel to nepředstavuje žádnou těžkou výzvu. Naopak u druhého snímku bych se nebál označit Huawei za toho, kdo si zaslouží pochvalu. Obloha má správný odstín na levé straně, ale samotná bazilika je o mnohem lepší ve všech směrech na telefonu stáje Huawei.

A teď zpátky do původního stavu, Huawei uměle přisvětlil scénu, která sice na první pohled prostě vypadá lépe. Ostatně o tomto jevu mluvil YouTuber Marques Brownlee (MKBHD) jako o hlavním důvodu, proč Mate 20 Pro vyhrál jeho slepý test. Pixel se opět striktně drží reality, barvy jsou přesné, kontrast je skvělý a celkově nemám, co bych vytkl.

Všechny fotografie s protisvětlem v noci byly pořízeny na automatiku, Noční režim na obou smartphonech by totiž výrazně ovlivnil výsledky. U konstrukce mostu jsem byl sám zvědavý na to, jaké nastavení fotoaparátu bylo použito u obou telefonů. Google Pixel nechal ISO na hodnotě 134 a závěrka činil a1/24 s, což velkým dílem přispělo k udržení šumu na přijatelné úrovni. Oproti tomu Huawei použil ISO 640 a čas závěrky 1/33 s. Je patrné, že Huawei má více šumu, který se objevuje na většině plochy snímku. Pixel zřejmě těží z OIS, kterou Mate 20 Pro na hlavním objektivu postrádá.

Zde se opět projevuje efekt teplejšího odstínu barevného podání telefonu Pixel 3 XL. Ten dokázal, stejně jako Huawei, velmi dobře eliminovat světlo z pouliční lampy a celkově je snímek velmi povedený.

Makro fotografie

Jedna maličkost, která udělá radost, je neustálé ostření vybraného objektu na telefonu Pixel. Ať se hnete kamkoli, fotoaparát neustále sleduje místo, na které jste klepnutím zaostřili. Je to drobnost, ale občas se hodí a je praktická. U listu je na první pohled zřejmé, že barevné podání je téměř shodné u obou zástupců testu. Po přiblížení se však odhalí lepší úroveň detailů na Pixel 3 XL. Suchý plod je také lepší na telefonu od Googlu, bez přiblížení však rozdíl není skoro znát.

Suchý list je opět barevně správně na levé straně a po připočtení bodů za perfektní detaily je Pixel opět tím, kdo si zaslouží pochvalu. Co mne však zaujalo, je rozdíl v rozmazání pozadí. Díky velkému senzoru a vynikající světelnosti je pozadí na Huawei Mate 20 Pro rozmazané opravdu skvělé a působí to velmi efektně. Stejného výsledku lze docílit i na modelu Pixel 3 XL pomocí portrétního režimu, o tom ale až v kapitole níže.

K další dvojici fotografií budu velmi stručný. Google Pixel zde deklasoval svého soka zejména rozdílem v barevném podání, který je opravdu výrazný. Například obloha v pozadí keře na snímku níže je u Mate 20 Pro přesvětlená a nemá ani správnou barvu. Huawei navíc mírně ztrácí i v ostrosti, což je problémem zejména u pampelišky. Bravo Pixel, tohle se opravdu povedlo.

Huawei Mate 20 Pro však disponuje větším počtem fotoaparátů a této vlastnosti umí správně využít. Širokoúhlý objektiv, ke kterému se ještě dostaneme, se dá používat i pro makro fotografie. Senzor je reálně schopný zaostřit už od cca 4 centimetrů od objektu a dočkáte se tak opravdu působivých výsledků. Snímky jsou velmi kvalitní a nemám, co bych jim vytkl. Je to přínosná a zajímavá funkce, ale jako hlavní důvod ke koupi to asi uživatelé vnímat nebudou.

Portrétní režim

Je už samozřejmostí, že téměř každý model dokáže pořizovat portrétní snímky. A Pixel od Google je v této oblasti obecně považován za jeden z nejschopnějších telefonů vůbec. Huawei však nezahálí a ukazuje, že také má co nabídnout. Mate 20 Pro vyfotí portrét jen tehdy, kdy rozpozná tvář, Pixel si podmínky nediktuje a efekt rozmazaného pozadí vytvoří kdykoli. Po přepnutí do režimu portrétu přiblíží Pixel scénu, Huawei zůstává bez změn.

Detekce hran je u obou telefonů naprosto špičková a výsledky lze označit za nadprůměrné. Rozdíly opět najdeme v barevném podání, kdy se Huawei barví do teplejších odstínů, které snímky opticky oživují a dodávají atmosféru. Google přichází s reálnými, ale chladnými barvami, které se nemusí na první pohled líbit každému. Například strukturu vlasů, kožíšku bundy a pleti dokázal naprosto přesně podat Pixel. Mate 20 Pro tyto oblasti vyhladí nebo pozmění tak, že možná vypadají lépe, ale přesně podle předlohy to není.

I u druhého portrétního snímku je vidět rozdíl v barevném odstínu a přiblížení scény. Opět platí, že Pixel má naprosto reálný výsledek, Mate 20 Pro vylepšuje fotografie tak, aby vypadaly lépe. Přední fotoaparáty obou zástupců jsou také schopny vytvořit portrétní snímky. Výsledky jsou naprosto shodné s tím, co telefony dokáží vytvořit svými zadními snímači. Třešničkou na dortu je širokoúhlá kamera na přední straně modelu Pixel 3 XL, která se hodí pro skupinové selfies.

Širokoúhlý objektiv

A když už byly zmíněny možnosti širokoúhlého objektivu na přední straně Google Pixel, přesuneme se na zadní stranu Huawei Mate 20 Pro. Ten, jak asi většina ví, má jednu ze tří kamer s širokým objektivem. Pro někoho zbytečnost, kterou využije minimálně a nepřináší mu žádnou přidanou hodnotu. Osobně jsem velkým fanouškem širokoúhlých fotoaparátů už dlouhou dobu a jsem rád, že Huawei vyměnil monochromatický senzor z modelu P20 Pro (FotoDuel) za tento, který najde určitě větší využití než černobílé snímky.

Samotná kvalita je opět na vysoké úrovni a řadí se ke špičce. Dobrý dynamický rozsah, teplota barev je dokonce lepší než primární senzor. Při maximálním přiblížení se dostaví menší množství detailů, ale to se bavíme v porovnání s primárním snímačem, takže je ostrost stále nad průměrem. Je opravdu skvělé mít možnost využít tuto schopnost a vměstnat na snímek více věcí. Za toto palec nahoru, Huawei.

Ani za zhoršených světelných podmínek není širokoúhlý objektiv marný a produkuje dobré, ne však špičkové, snímky. Noční režim je deaktivovaný schválně, abychom ukázali schopnosti samotného fotoaparátu a ne softwaru, který by tyto snímky výrazně vylepšil. Je však možné tento režim použít a dostanete pak opravdu úctyhodné výsledky. Jedinou výtkou je trošku horší práce s protisvětlem, kdy se zejména na prvním obrázku vyskytují artefakty od zdrojů světla v povrchu náměstí.

Zhoršené světelné podmínky

Dostáváme se ke kategorii, na kterou asi většina z vás čekala (nebo přeskočila ty předchozí). Nočním režimům se budeme věnovat níže, a proto jsme v této kapitole chtěli zachytit všechny scény na automatické nastavení, aby vynikly schopnosti bez použití přídavných softwarových vylepšení. Je možno si všimnout rozdílného přístupu, jakým se rozhodli výrobci pořizovat fotografie za špatného světla. Huawei obecně nechává hodnotu ISO na vysoké úrovni a rychlost závěrky je ve většině případů krátký. Google jde odlišným směrem nízké hodnoty ISO a delším časem závěrky a díky implementaci optické stabilizace obrazu si to může dovolit.

I přes to, že Huawei volí právě tento způsob zachycení fotografií, dokáže softwarovými úpravami a elektronickou stabilizací obrazu vytvořit velmi kvalitní a čisté snímky. Google nevychytal barvy a například budova radnice má teplejší žlutou než v reálu je, zatímco Mate 20 Pro je velmi přesný. Na první pohled vypadají snímky z Huawei detailnější. Po přiblížení je však odhaleno, že za tímto zdáním je zvýšený kontrast na fotografiích. Pixel i po přiblížení zůstává stále dostatečně ostrý a nepotřebuje k tomu ani speciální režim.

Po přiblížení stromu na snímku z Huawei Mate 20 Pro se ukazuje výrazný kontrast. V některých částech jsou oblasti větviček téměř bíločerné, zatímco u Google Pixel jsou věrné barvy hnědých odstínů. Budovy na pravé straně vystihl lépe Mate 20 Pro a i samotná kašna má více detailů na snímku vytvořeném čínským zástupcem.

Pietní místo se svíčkami odhaluje vlastnost, které jsem si při testování všiml. Huawei se (nejenom) zde snaží za každou cenu vylepšit snímek tak, jak to jen jde a softwarovými úpravami vyhlazuje nebo přiostřuje jednotlivé objekty, což jsou zásahy, které nejsou úplně nutné. Hardwarové vybavení Mate 20 Pro je skvělé i tak. Pixel jde opět jinou cestou a snímky jsou přirozené, bez zbytečných softwarových úprav a zásahů AI. Když samotná aplikace rozpozná, že kvalita osvětlení zašla za přínosnou hranici, telefon nabídne možnost Nočního režimu. Toto je nerušivý přístup, který se nám opravdu líbí.

Desku památného stromu a dvouocasého lva dokázal zachytit naprosto přesně a detailně Huawei Mate 20 Pro. Pixel měl zřejmě menší problém se zaostřením a s barevným podáním pozadí. Plusové body si Pixel bere zpět u zbylých dvou fotografií, kdy opět přichází s perfektně přesnými výsledky, detaily a barevným podáním.

Google Pixel při snímání na automatiku nechává hodnotu ISO kolem hranice 460, zatímco Huawei nakopne citlivost až na 2000. Pixel snímá scénu 1/16 s a Mate 20 Pro 1/20 vteřiny. Čistě podle parametrů by se dalo čekat, že fotografie z Huawei bude mít výrazně více šumu. Software sice způsobí vyhlazení šumu, ale také ztrátu detailů na snímku. Navíc kontrast v oblasti větví má k dokonalosti ještě kus daleko. Pixel opět vyniká v barevném podání a celkově vypadá snímek dobře, ale po přiblížení se kvůli delšímu času závěrky občas objevuje rozmazání a ani práce s osvětlením stromů není úplně perfektní.

Poslední scéna byla bez přímého osvětlení velmi tmavá a chtěl jsem vyzkoušet, jak si s tím telefony poradí bez speciálních režimů. Pixel musel přistoupit na zvýšení ISO (1462) a prodloužil čas snímání na 1/8 vteřiny. Na první pohled je vše v pořádku, po přiblížení se však bohužel projeví zvýšený šum (např. v levém horním rohu nápis knihovna). Snímek je výborný a bez srovnání bych si těchto nedokonalostí ani nevšiml. Jenže je tady Huawei a ten díky spojování pixelů vytvoří skutečně povedené výsledky. Ano, barvy neodpovídají realitě a fotografie působí skoro až nereálně, ale kvalitou je výborná.

Noční režim

Hned na úvod poslední kapitoly zmíním, že fotky jsou velmi dobré a opravdu se řadí na naprostou špičku toho, co v dnešních smartphonech můžeme mít. Zaujalo mne však pár věcí, se kterými se chci podělit. Po spuštění Nočního režimu Huawei vždy snímá scénu 4 vteřiny a je úplně jedno, jak moc světla je okolo. Trochu sníží citlivost na světlo, ale i tak je ISO téměř vždy o mnoho výše než Pixel. Právě zástupce od Google bych označil za chytřejšího, jelikož snímá vždy jen po dobu, co je to opravdu potřeba a rozdíl v čase mezi jednotlivými snímky je poměrně výrazný. Co mě překvapilo ještě více, je to, že hodnota ISO se při Nočním režimu rapidně snižuje a to několikanásobně.

Například u pietní vzpomínky měl Pixel nastavení ISO 55 a závěrka 1/11 s, Huawei ISO 640 a již zmíněné 4 vteřiny. Pixel jednoznačně vede v udržení detailů a díky nízké citlivosti na světlo je šum opravdu minimální. Na první pohled vypadá sice fotografie z Mate 20 Pro jako kvalitnější, ale je pouze světlejší a to jsme probírali v kapitole výše. Snímek mostu už zde také byl, ale tentokrát byl pořízen s použitím režimů pro noc. A to razantně mění výsledek. Pixel naprosto přepálil zdroj světla a celkově bych snímek označil za takový malý zkrat. V případě mostu mi telefon sám ani nenabídl použít Noční režim a bez něj by výsledky byly mnohem lepší (viz výše).

Jestli se vám zdálo, že Pixel občas ztrácí dech, tak u poslední trojice snímků se nadechl opravdu zhluboka. Věrné barvy, vyvážený kontrast, detaily na skvělé úrovni a celková přesnost jsou parametry telefonu Pixel 3 XL. Bez přiblížení ( a z náhledových fotografií) jsou rozdíly znatelné jen těžko, ale po zoomování je vše jasné. Huawei se opět snaží za každou cenu vytvořit lepší fotky a dočkáte se opět vyhlazení šumu i detailů, přesvětlení některých částí a věřím, že výsledky by byly mnohem lepší s umírněnou verzí umělé inteligence a softwarových úprav. Pixel navíc (konečně) vystihl správnou barvu náměstí a budov v pozadí kašny.

Bylo to těsné, ale vítězem se stává Pixel 3 XL

Výsledkem tedy je, že Google má (téměř) vždy přesné barvy, dokáže dělat zázraky za jakéhokoliv osvětlení, je opravdu chytrý a přitom mu k tomu stačí málo. Tím málem myslím „jen“ jednu čočku hlavního fotoaparátu. Trendem dnešní doby je víc a víc senzorů na zadní i přední straně. Google jde proti proudu a radši se zaměřuje na perfektní software, aplikaci fotoaparátu a chytré využití AI.

Aplikace je jedna z věcí, kterou jsem si na Pixel 3 XL opravdu oblíbil a je to snad první telefon, u kterého mi ani nevadila absence manuálního nastavení. Je to jednoduché, čisté, velmi chytré, intuitivní a ono to prostě funguje. A funguje to neskutečně dobře.

Výkladní skříň od Google je špička v oblasti focení

Na adresu Huawei Mate 20 Pro mohu říct jednu věc. Má na to být ještě lepší. Hardware, který má na své zadní straně tento model, bere dech a rozhodně jsem do něj vkládal velké naděje. Huawei ve svých kampaních propaguje umělou inteligenci a právě tady bych hledal kámen úrazu.

Google Pixel 3 XL i Huawei Mate 20 Pro jsou špičkové telefony. Pixel ale dnes odchází jako vítěz

V jednotlivých kapitolách jsem zmiňoval, že je možno si všimnout, kde AI zasahovala. Kdyby Huawei nechal výsledky blíže realitě a zbytečně neupravoval to, co úpravu nepotřebuje, a používal umělou inteligenci primárně na hybridní zoom, noční snímky a stabilizaci videa, vyhrál by. Musím však dodat, že Huawei se i tak řadí k naprosté špičce a v některých scénách nechal svého soka za sebou. Bylo to doslova „o prsa“, ale nakonec nás o kvalitách fotoaparátu více přesvědčil Pixel 3 XL.

Nepřehlédněte – přečtěte si také náš samostatný článek Souboj smartphonů, kde jsme proti sobě Pixel 3 XL a Huawei Mate 20 Pro postavili a porovnali jejich parametry a výbavu.

Testovací fotografie v plném rozlišení

Aby šel poznat rozdíl, doporučuji se podívat na odkazy níže, kde jsou fotky k dostání v plné kvalitě, které se dají i stáhnout. U každého snímku jsou také v náhledu vidět základní informace jako například hodnotu ISO, rychlost závěrky a další.

Chystáme pro vás také obecné srovnání těchto dvou supersmartphonů. Pokud máte nějaké otázky k této dvojici, napište nám je do komentářů a my se pokusíme vám na ně v chystaném článku odpovědět. Dejte nám také vědět, jaké telefony byste chtěli vidět v našem seriálu FotoDuel. Další díly téro série naleznete pod tímto odkazem, nebo zde: 

David Skopal

Redaktor SMARTmania.cz a externí copywriter žijící v Brně. Nadšenec do technologií, smartphonů a gadgetů. Fanoušek OnePlus. Mám rád vaření a dobré jídlo. Ve volném čase hraju badminton a chodím plavat.

50 komentářů

 1. Pixel jasný vítěz. A DxO se může jít houpat se svými podplacenými recenzemi.

  • Strategii společnosti DxOMark velmi dobře vysvětlil ve svém videu i MKBHD, doporučuji se na to podívat. Zřejmě ty testy nejsou úplně podplacené, ale férové výsledky to asi také nebudou :). A ano, Pixel to prostě s fotkami umí a je to znát ;)

  • Děkuji za doporučení, určitě se mrknu. Mě stačí i to, že Xiaomi u nich dostává známky okolo 100 bodů, přitom fotí z me zkušenosti naprosto otřesně a bylo dokázáno v kódu foto aplikace, že AI má naučené jejich scény, které neustále fotí a opakují a dle toho dotváří post procesingem. Ve výsledku to dopadá tak, že si majitelé Xiaomi stěžují na xda, že to fotí otřesně a nechápou to hodnocení. Já to mohu potvrdit. Mi8 ,která má tuším 99 bodů fotí hůř, jak S7cka, která má kolem 87.

  • Ve zkratce jde o to, že DxOMark funguje nejen jako ten, kdo hodnotí kvalitu pomocí bodů, ale také jako ten, kdo pomáhá výrobcům telefonů k lepším fotografiím. A tito výrobci pak lépe dokáží doladit software tak, aby získali vyšší skóre. Osobně vidím jako velkou chybu nechat se ovládat těmito body, které stejně nic neurčují. Například vítěz dnešního testu, Pixel 3, dostal za portrétové fotografie 50 bodů. A takových podivných hodnocení je tam více.

  • DxO Mark ať už to je jakkoliv, mě kromě papírových hodnot zajímá hlavně jak bude výsledek lahidit menu oku.
   Co na tom že tenhle mobil má lepší fotky dle recenzí a festu než ta ten, když se mu v základu na Auto režim, více barvami, kontrastem a celkově líbí výstup z twmtohobjtery souboj prohrál?
   Kazdy máme jiné vnímání a jiný zrak, proto je nejlepší vizuální výsledek a čísla jsou mu fakt pak u řiti

  • DxO Mark je banda gauneru, ruocu a podvodníků kterým z kapes xouhaji úplatky, to je necestne já rezolutně protestují a nesouhlasím, ?
   Pěkný den Synci moji, právě jsem v prohodil svého tuoehobsynka do školky a za komentuj se vám bdu zase věnovat.

  • Qam: prý jasný vítěz. Jen proto, že má jednu čočku a i tak jsou výsledky velmi dobré ještě neznamená, že se mu bude nadržovat. Fotky z hlavních fotoaparátů jsou ok u obou. Někdy lepší pixel, někdy mate. Teleobjektiv je snad jasný, tam pixel nemá ani s umelou inteligenci šanci. Je to slušné, ale horší u pixelu. Ultrawide jakbysmet. Síla tři čoček je prostě znát a celkově je Mate 20 pro lepší a univerzalnejsi fotomobil. Vyple AI asi taky hraje svou roli. Je sice hezké, že jednonohy sprinter byl jen o pár desetin pomalejší, než sprinter bez handicapu, ale nebudeme o něm snad díky tak malému rozdílu tvrdit, že je vítěz…

  • Proč máš potřebu měnit můj názor? Mě tvůj ovčí nezajímá, nereaguj na mě… Za mě je Huawei tragický.

  • qam (neregistrovaný): tragické jsou tvoje výplody. Sami redaktori v recenzi píši, že to bylo o prsa a s přihlédnutím že Pixel má jen jednu čočku… Ostatně pokud nejsi slepý, tak tvrzení že Huawei je tragický je dost zavádějící. Ty budeš asi tvrdit, že i zoom má pixel lepší… I když je jasné vidět, kdo je tady panem. To je pak těžko.

  • Protože xzeit koupil Mate 20 Pro, musí jej fanaticky hájit za každou cenu. To je logický.

  • Qam: xzeit je místní osel. Teď si koupil mejta tak si myslí, jaký neudělal kauf a teď je ten mobil pro něj modla. Takový podobný případ, jako když dinosaurus htcjirka objevil Samsung.

  • I kdybych ho neměl, tak píšu furt to samé. Čistá logika věci. Budeme li porovnávat pouze hlavní fotoaparát, můžeme říct, že tady vyhrál Pixel o prsa. I když číst skoro u každé fotky, že mate 20 pro ma více detailů, akorát barvy nejsou tak blízko realitě…

   Jakmile ale do srovnání zahrneme teleobjektiv a ultrawide, tak se celková váha fotoaparátu obrací jasně ve prospěch Mate 20 pro.
   Žádná modla to pro mě není. Psali jste to u S7. Kdyby něco byla modla, tak budu tvrdit, že S7 je pořád nejlepší… Ale to vy jaksi nechápete. Na značku se nedívám. Skylark, Qam, proč už ty nicky nesjednotis…?

  • Ale chápeš, že mě nezajímá co ty píšeš? Nikoho to tady nezajímá. Je logické, že každý vyjádří svůj názor, kdo mu přijde lepší. To se taky stalo, ale ty musíš u každého takového příspěvku přiběhnout jak blbeček a začít mu cpat svou pravdu, na kterou není nikdo zvědavej. A to jen z důvodu ,že sis koupil další modlu a nedokážeš přenést přes srdce, že většina zdejších komentářů upřednostňuje ten druhý model. Pochop, že foťák je subjektivní záležitost a ta Huawei mazanice očividně sedí jenom podplaceným redaktorům v DxO apod, dle komentářů zde to lidi vidí přesně naopak.
   Já mám z tohohle srovnani třeba radost, protože pro mě jasně vyšlo najevo, že pixel je lepší (teleobjektiv absolutně neřeším) a jelikož mám radši čistý android, je to pro mě jasná volba.

  • Xzeit: tvoji logiku si dobre pamatuju z diskuze ohledne kauzy Huawei. Tenkrat ti ten vyprask nestacil?

  • qam (neregistrovaný): Nezajímá, ale stejně vždycky reaguješ. Napsat, že je pixel jasný vítěz už jenom z důvodu, že sama redakce napsala, že to bylo o prsa je zcestné. Samotné hodnocení redakce je ale trochu špatně koncipované. Vítězství Pixelu o prsa beru pouze v případě srovnání hlavních fotoaparátů, kde Pixel vítězí defacto díky přesnějším barvám. I samotná redakce u mnoha fotek ale píše, že fotografie z mate 20 pro jsou detailnější. Zahrneme-li do testu také přiblížení, kde mate 20 pro zcela jasně vede už ne o prsa, ale o solidní kus, vítězství se rázem překlápí na stranu Mate 20 pro. No a po započtení ultraširokoúhlého fotoaparátu, který Pixel ani nemá je vítězství podtrženo.

   Opravdu se není třeba o čem dohadovat. Hodnocení fotoaparátu rozhodně není subjektivní záležitost. Subjektivní je jen tvůj názor, při srovnání fotografií je třeba v potaz brát objektivitu a po zahrnutí všech možností 3x fotoaparátu u Mate 20 pro má Pixel prostě smůlu. V tomto srovnání mu 2 objektivy prostě chybí, protože není schopen konkurovat tomuto po stránce HW.

   Skywalkere: já si pamatuji pouze na to, jak jsi lapal po dechu, tak jako u každé diskuze…

 2. Sorry, ale při takle velkym modulu už do toho telefonu taky můžou nacpat pořádnej čip.

 3. Pixel jednoznacne, ALE PRECO SA NEDAJU POZRIET FOTOGRAFIE VO VELKOM PRECO JE TAM VSADE LINK NA SPROSTE APPLE WATCH? NACO POTOM ROBITE POROVNANIE ABY SME POZERALI REKLAMU?????????????????????????????????

  • Děkujeme Vám za upozornění. Omlouváme se za nedopatření, vznikla chyba, kterou se momentálně snažíme napravit.

  • Bug už je opravený, z nějakého důvodu přestalo fungovat otevírání fotek přes url /galerie a přesměrovávalo to na starý článek o Apple Watch, který má v části url také /galerie :-)

 4. Něco vyhrál pixel něco mate mě se třeba osobně více líbí fotky z matu (ne všechny samozřejmě) pixel fotí více do šedivých odstínů kde mate vyhrál na plné čáře je zoom kde jsou fotky mnohem detailnější a ostřejší, noční fotky jsou vyrovnané, portrét vyhrál asi pixel a makro je také dost vyrovnané.

 5. Vlastním Mate 20 Pro a uznávám, že některé fotografie má Pixel lepší, možná si i zaslouží vyhrát, nejsem expert.

  Zajímalo by mě ale, jestli jste pro makro fotky nechali AI vypnuté. Zrovna u makra se mi to zdá dost důležité, aby se Huawei přepnul do režimu „Super makro“ (což bohužel manuálně neumí – přijde to v další aktualizaci). Výsledky jsou pak z vlastní zkušenosti úžasné, zejména detaily. Chápu, že jste chtěli ukázat, co foťáky zvládnou s co nejmenším zásahem AI, ale takhle se to zdá být zavádějící.

  Každopádně díky za super test.

  • Dobrý večer, ano, umělá inteligence byla vypnutá i při makro fotografiích. Super makro fotografie jsou již od začátku dostupné na širokoúhlém objektivu. Máte pravdu, že po aktualizaci by umělá inteligence měla na tento mód přepínat sama. V článku je v sekci „Makro fotografie“ dvojice snímků pořízených právě touto metodou Super Makro za pomoci širokoúhlého fotoaparátu. Děkujeme za zpětnou vazbu :)

 6. Jasný vítěz Pixel 3, Huawei má smůlu a ani DXo mu nepomůže, jo a stabilizace videa u Huawei je děs a bída.

  • Aspon ty mikrofony se narozdil od Pixelu daji poslouchat, jinak koukam, ze tady zas video chybi uplne :D

  • Aspoň něco ale na LG to nemá s mikrofonem Huawei sorry ale ne.

  • To netusim, ale pravda je, ze Huawei mikrofony taky nejsou spicka.

  • lukass71: špičkové mikrofony jsou zatím jen na Lumii 950/XL

  • LG je na tom podobně ale ne lepší pravda zde Nokia zatím vede jenže už zmizla takže beru víc LG.

 7. Tie vyblednute hujavej fotky su fakt hnus, nechapem jak nekto moze za ten telefon dat 25klackov ked za rovnaky peniaz moze mat poriadny telefon.

  • Pokud se ti fotky zdají vybledle, můžeš si nastavit natvrdo barvičky. Jinak to bude důsledek výple AI. Schválně to dneka vyzkouším.

 8. Sjel jsem to důkladně celé a z 80% se mi líbil víc huawei. Na mě ty jeho fotky prostě působí víc jako ze zrcadlovky, než ty z pixelu. Možná je to i tou vyšší expozicí, která sice trochu přesvětlín nebe, ale zato vytáhne stíny. Mému oku prostě přijdou hezčí probarvené stíny, než světlejší modrá v nebi. U některých scén má pixel stíny přímo černé, huawei tam ale vždycky má nějakou barvu, např u stromů jsou stíny vždy hnědé, ale u pixelu už jsou černé. Noční snímky jsou dost vyrovnané, tam nikdo neztrácí. Ale ten hybridní 10x zoom je až neuvěřitelný. Za mě je tedy vítěz huawei. Ještě by to chtělo porovnat videa. Škoda že má notch, to opravdu v mobilu nechci. počkáme co bude umět xz4, kterou má již vyvíjet nový šéf divize, ale pokud to stále nebude top, tak asi půjdu po letech věrnosti do huaweie.

  • Notch se dá softwarově skrýt, pokud ti jde o vzhled. Pak bude akorát o ty výstupky menší displej (u her, videí..), případně se tam budou zobrazovat upozornění tak jako normálně, ale na černém pozadí, takže notch vidět díky OLED displeji nebude. Mě osobně nevadí a jsem rád za kameru umožňující opravdu rychlý a přesný face unlock, který funguje fakt super (a to jsem si říkal, jaká to je blbost a že na otisk prstu nedám nikdy dopustit, když jsem to videl u iPhone poprvé).

  • Samozřejmě faceunlock principem je skvělý, nikdy jsem netvrdil, že ne. Otázka se týká bezpečnosti. Otisk prstu mi přijde hůře prolomitelný, ale možná se pletu. Zatím se mi do mobilu nikdo nedostal a pochybuji, že by se na tom mělo něco změnit.

 9. Těšil jsem se i na porovnání předních snímačů v kterých by Pixel 3 byl jasným vítězem. Za mě při dobrých světelných podmínkách rozdíly nepatrné, Pixel 3 někdy lepší vyvážení barev, Huawei světlejší snímky v zákoutích přechodu stínu proti sluníčku, za horších světelných podmínek Huawei lepší, co se týče nočních režimů tak srovnatelné.

 10. Za mě taky Huawei, raději mám fotku světlejší, než tmavší. A nejvíce mě zajímají fotky za špatného světla, ve dne fotí dobře kde co

 11. Za mňa Huawei. Nakoľko ma lepšie detaily skoro všade. Farby sa dajú doriešiť aj dodatocne. Koli foťáku by som bral huawei aj koli svetlejsim tienom kde tiež viniknu detaily lepšie. Len skoda ze tam neni čistý android. Nebolo bi o com.

  • Není třeba. Dej mi jeden důvod, proč čistý android?

  • Optimalizace (i kdyz ze by zrovna posledni Pixel byl nejaka slava..), rychle aktualizace, design prostredi uplne nekde jinde od Huaweie (ten proste patri mezi ty horsi iOS-like kopie), konzistence skrz Google appky-prostredi…

  • Optimalizace no nevím, tak je už dneska zvládnutá snad na všech androidech s vlastním launcherem. S tou kopií iOS už je to trapnost. Mám tady teď vedle sebe iPhone 8 a Mate 20 pro a prostředí vypadá úplně jinak….fakt nechápu, kde vy ovce na tohle chodíte.

  • xzeit:
   [odkaz]
   Podle me jsi oslepl, tohle uz fakt neni mozny, abys nevidel. Jinak souhlasim, s kopirovani iOS uz to fakt trapne je.

  • lukass71: takže ikony mají tvar čtverce a už je to kopie celého systému? ? Widgety jsou taky na Huawei stejne jako na iPhonu? ? A co lišta s přepínačema atd.?
   Fakt to už chche kus odvahy tvrdit, že je něco kopie podle tvaru ikony…

  • Lukáš je id.iot a zaslepená vymastena iOvce nic víc jen deb.il jeho kvalit by mohl tvrdit že iOS a Huawei mají stejný vzhled UI de.ment. Sorry ale nejskaredejsi UI má stále iCrap i LG je na tom nejlépe a to je co říct.

  • xzeit: Tak koukam fakt slepy jsi, ten design ikonek samotnych (ani ne tolik ten tvar) – treba health aplikace. Ale aspon ten tvar si chytil, to ti nebudu brat :D Jinak pak tam jsou veci jako sharovani fotek, ktere je skoro 1:1..
   Martin: Hele je to dost mozny, nevim co „iCrap“ je, takze mas asi pravdu :)

 12. Za mňa Pixel lepší na bežné fotenie mobilom.Vernejšie farby, lepší dynamický rozsah,fotky majú svoju hĺbku;na Huawei mi prídu ploché.Kde Pixel trochu zaostáva je samozrejme chýbajúci optický zoom, ktorého využitie pri mobile je obmedzené.Širokouhlý fotoaparát na Mate je plus,ale podáva o čosi slabšie výsledky hlavne s ubúdajúcim svetlom.Prekvapivo dobrý je predný širokoúhlý fotoaparát Pixelu, ktorý ale nebol súčasťou tohoto porovnávania,čo ukazuje,že Google to zo širokoúhlým snímačom vie.Možno Pixel 4 dostane dozadu snímačov viac.

 13. Prosím poraďte nejlepší mobil pro zachycení dcerky v horších světelných podmínkách,každý fotí nehybne objekty, v pro režimu apod, potrebuju doma udělat cvak a mít ostrou hezkou fotku, favoriti jsou mi 8,nova 3,lg g7? Něco jiného? Vybírám kolem těch 9000kc, díky moc

  • Mobil s fotoaparátem s co nejvyšší světelností. Doporučil bych ti Samsung Galaxy S9. Ale to už je tak 12000. Samsung galaxy s8 pokud je pro tebe 12000 moc. LG a to ostatní bych raději nebral, nemají tak rychlý autofokus, což pro tebe bude tsky důležité. Jestli máš ale k dispozici málo světla (otázka co je málo) tak to bude problém. Tady se právě skvěle hodí xenonovy blesk, který momentálně žádný nový fotomobil nemá.

  • Vyjimecne souhlasim, S9ka je ted za tu cenu vyborna volba, S8 taky urcite neni spatny, ale tam uz bude trochu horsi ta SW podpora.

  • Tak tady není o čem ? kdo se v mobilních fotoaparátech trochu vyzná, tak ví.

 14. Dobrý den, nepište prosím pořád „uzávěrka“, tu máte možná večer v redakci, ale shutter je závěrka, opravdu není dobré to komolit :-)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).