TOPlist

Huawei Mate 20 Pro recenze: smartphone bez kompromisů

Huawei Mate 20 Pro recenze

Telefony značky Huawei ještě před pár lety zaujaly především ty zákazníky, kteří hledali slušně vybavené telefony za přiměřenou cenu. Výbava tehdejších smartphonů sice nebyla špatná, ale technologický směr udávali jiní výrobci. Řeč je především o Samsungu nebo o Applu.

Doba se však měnila a stále mění, a tento čínský gigant se na své konkurenty už dávno dotáhl, a v řadě aspektů je dokonce překonal. Už loňský vlajkový model Huawei Mate 10 Pro (recenze) se řadil mezi tehdejší špičku a mohl se směle rovnat s těmi nejlepšími smartphony na trhu. A nutno dodat, že laťku nastavil výrobce vysoko i s letošním modelem P20 Pro (recenze).

Před představením Huawei Mate 20 Pro tak bylo otázkou, jaké inovace si výrobce ještě schoval v zásobě. Dá se ještě vůbec vymyslet něco, co by mohlo zákazníky přilákat? Rozhodně ano; model Mate 20 Pro je výkladní skříní výrobce a už teď je jasné, že tenhle krasavec konkurenci slušně zatopí. Více prozradí naše Huawei Mate 20 Pro recenze.

Video recenze Huawei Mate 20 Pro

Líbí se vám naše tvorba? Nenechte si ujít naše další videopohled a přihlaste se k odběru našeho YouTube kanálu.

Huawei Mate 20 Pro: fešák s excelentní ergonomií

Smartphony se v posledních letech v podstatě neustále zvětšují, ale Mate 20 Pro se proti loňské generaci velikostně téměř neliší. Celkové rozměry činí 157,8 × 72,3 × 8,6 milimetrů, hmotnost je 189 gramů.

Ergonomie telefonu je příkladná. V ruce se Huawei Mate 20 Pro drží skvěle.

Základními konstrukčními materiály se pochopitelně staly kov a sklo. Kovový je boční rámeček, sklo kryje předek a záda telefonu. Na test jsme měli k dispozici modrou barevnou variantu, která má záda doplněná ještě o jemné vroubkování, které má zabraňovat klouzání telefonu v ruce. Přiznám se ale, že i s touto povrchovou úpravou telefon v ruce trochu klouže a třeba při chůzi a používání jednou rukou jsem měl občas strach, aby mi nevypadl.

Na českém trhu bude k dostání ještě černá a fialová varianta (Twilight) s gradientním efektem. Posouzení celkového designu telefonu je na každém z vás, Huawei se ale nedá upřít velká snaha o oživení vzhledu svých telefonů v poslední době a nám v redakci se Mate 20 Pro moc líbí.

Odemknete jej obličejem i skrze čtečku otisků v displeji

Čelní strana je téměř celá vyplněná 6,39palcovým displejem, na který se ještě podrobněji zaměříme v následující kapitole. Do výřezu v horní části ukryl výrobce čelní 24megapixelovou kameru se světelností objektivu f/2.0, vícebarevnou notifikační diodu a také senzory pro 3D skenování obličeje (3D Face Unlock). Jedná se v podstatě o obdobu technologie Face ID, kterou využívají nové iPhony.

Huawei Mate 20 Pro recenze

Výrobce se při prezentaci novinky chlubil velmi rychlým rozpoznáváním obličeje a po zkušenostech z testování mu musím dát za pravdu. Už v minulosti měl Huawei u svých telefonů tento způsob autentizace vyřešený velmi dobře, ale Mate 20 Pro je v tomto ohledu ještě o kus dále. V drtivé většině případů stačí vzít telefon do ruky, ten rozezná váš obličej a odemkne se. Rozpoznávání funguje jak během dne, tak i v naprosté tmě. Za tohle má ode mě Huawei velkou pochvalu.

Huawei Mate 20 Pro recenze

Novinka ale nabízí ještě jeden způsob biometrického zabezpečení. Řeč je samozřejmě o čtečce otisků prstů, která byla u Mate 20 Pro integrovaná přímo do displeje. Pokud je telefon zamčený, stačí přiložit ten správný prst na příslušné místo v dolní třetině displeje, a následně dojde k odemčení. Rychlost je velmi slušná, ale zatím se stále nemůže rovnat klasickým konvenčním čtečkám.

Ve srovnání s dříve testovaným Huawei Mate RS Porsche Design, který má také čtečku přímo v displeji, je ta u Mate 20 Pro o poznání rychlejší a funguje velice spolehlivě. V případě Mate 20 Pro je ale čtečka otisků spíše jen doplňkem pro případy, kdy nemůžete využít rozpoznávání obličeje. To je totiž pohodlnější a také rychlejší způsob.

Chytře ukrytý reproduktor

Spodní hrana těla je překvapivě prostá. Nachází se zde USB-C konektor, kombinovaný slot pro dvojici karet nanoSIM a paměťovou kartu a dvojice mikrofonů. Možná se ptáte, kam se poděl hlasitý systémový reproduktor? V Huawei přišli se zajímavým řešením, kdy hlasitý reproduktor implementovali přímo do konektoru USB-C.

Huawei Mate 20 Pro recenze

Kvalita zvukového přednesu je slušná. Hlasitému reproduktoru na spodní hraně totiž vypomáhá reproduktor nad displejem, který slouží primárně pro telefonní hovory. Telefon hraje poměrně hlasitě a snaží se i o přednes basové složky. Reproduktor umístěný v datovém konektoru má však i svá úskalí. Pokud chcete například přehrávat hudbu při zapojeném kabelu, připravte se na to, že zvuk bude utlumený a ne tak výrazný.

Mnohé zákazníky bude mrzet absence 3,5mm výstupu pro připojení sluchátek. Na ten zkrátka asi nezbylo v těle místo. Spolehnout se tak budete muset na bezdrátová sluchátka, případně využít redukci z USB-C, která je součástí balení.

Detaily, které potěší

Tlačítko pro spuštění sídlící na pravém boku těla je zbarvené do červena, což nejen u modré varianty působí velice pěkným dojmem. Je to drobnost, která ale společně s dalšími prvky na těle utváří poměrně unikátní a líbivý design telefonu. Mate 20 Pro zkrátka mezi konkurencí jasně poznáte na první pohled. Těsně nad ním sídlí i kolébka pro ovládání hlasitosti, levý bok těla je prázdný. Na horní hraně najdeme infraport pro dálkové ovládání spotřebičů a další mikrofon.

O povrchové úpravě zad jsem se už zmiňoval. Dominantou skleněné zadní části telefonu je ovšem čtvercový modul fotoaparátu, který obsahuje celkem tři čočky a přisvětlovací diodu. Modul bohužel lehce vystupuje nad rovinu zad, takže si raději dávejte pozor, kam smartphone pokládáte, ať jej nepoškrábete. Jeden čtenář nám v diskuzi u staršího článku vtipně poznamenal, že tohle uskupení fotoaparátů připomíná sporáky na indukční desce… ale rozhodně nebyl daleko od pravdy :-)

Nevadí mu voda ani prach

Co se mi na Huawei Mate 20 Pro velmi líbí, je jeho ergonomie. Přesto, že se jedná o rozměrově větší kousek, je držení v ruce velmi příjemné a zároveň i velmi jisté (až tedy na ta mírně kluzká záda). Tomu napomáhají především zaoblené boky těla a také oboustranně zahnutý displej. Telefon jsem půjčil do ruky několika lidem v mém okolí a v podstatě všichni se shodli, že se drží opravdu velmi příjemně. Snad jedinou nevýhodou zahnutého displeje je horší psaní znaků na kraji softwarové klávesnice, což ale není nic, na co by se nedalo časem zvyknout. A troufám si tvrdit, že shodně velký smartphone s lepší ergonomií na trhu prostě nenajdete.

Třešničkou na dortu v případě konstrukce je zvýšená odolnost vůči vodě a prachu. Díky stupni krytí IP68, vydrží novinka v hluboce 2 metry pod vodou minimálně 30 minut. Sklo, které telefon kryje z obou stran je tvrzené, takže škrábanců se obávat nemusíte. Horší to bude ale s případným pádem na tvrdý povrch, který by pro sklo mohl být destruktivní.

Huawei Mate 20 Pro: oboustranně zahnutý AMOLED

Zobrazovací panel je velkou chloubou testované novinky. 6,39palcový displej typu AMOLED disponuje rozlišením 1440 × 3120 pixelů a je po obou okrajích mírně zahnutý. V základním nastavení si telefon sám mění rozlišení obrazu dle potřeby, což má příznivý vliv na výdrž akumulátoru. Poměr stran činí 19,5 : 9 a jemnost je výtečných 538 bodů na palec.

Zobrazovací vlastnosti jsou prostě perfektní. Srovnával jsem testovanou novinku s konkurenčním Samsungem Galaxy Note 9 (recenze) a rozdíly mezi displeji obou smartphonů jsou naprosto minimální. Displej má nádherné barvy s přiměřenou saturací a je na něj radost pohledět.

Díky panelu typu AMOLED se můžete těšit i na podporu pohotovostního zobrazení. Pokud je aktivní, jsou zobrazeny informace jako je aktuální datum a čas. To je ale vše, notifikace (zatím) tato funkce zobrazovat neumí, a to dokonce ani u systémových aplikací. Doufejme, že se to změní v některé z dalších softwarových aktualizací.

Jak je u Huawei již zvykem, v nastavení si můžete vybrat, zda má být pro zobrazování využívána i plocha displeje kolem výřezu nebo zda se mají data vykreslovat až pod ním. Pokud vám tedy výřez v horní části nevyhovuje, můžete jej softwarově „deaktivovat“.

Výkon podpořený umělou inteligencí

Hnacím motorem Huawei Mate 20 Pro se stal nový čipset Kirin 980. Ten je vyráběn moderní 7nm technologií a nabízí celkem 8 procesorových jader (2 × Cortex-A76 s taktem 2,6 GHz, 2 × Cortex-A76 s taktem 1,9 GHz a 4 × Cortex-A55 s taktem 1,8 GHz), grafický čip Mali-G72 a hned dvojici NPU (Neural Processing Unit) pro umělou inteligenci.

Huawei Mate 20 Pro je nejlepším smartphonem, jaký si letos budete moci koupit

Operační paměť s kapacitou 6 GB doplňuje 128GB interní úložiště. Rozšíření paměti je možné díky podpoře paměťových karet nového formátu NM Card (Nano memory), za kterým stojí samotný Huawei. Tyto karty jsou parametrově srovnatelné s klasickými kartami microSD. Rozdílem je jen jejich velikost, která je shodná s velikostí nanoSIM. Výrobce zatím nabízí NM Card s maximální kapacitou 256 GB, což už je slušná porce pro vaše data.

Hardwarové parametry Huawei Mate 20 Pro

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: Android 9.0, čipset: HiSilicon Kirin 980, octa-core, Cortex-A76 2× 2,6 GHz, 2× 1,9 GHz, Cortex-A55 4× 1,8 GHz, GPU: Mali-G72 MP12, RAM: 6 GB RAM, interní paměť: 128 GB, pam. karta:
Rozměry: 157,8 × 72,3 × 8,6 mm, hmotnost: 189 g, zvýšená odolnost: IP68

Displej, konektivita a baterie

6,39", OLED, rozlišení: Quad HD+, 1440 × 3120 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac, GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 4200 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 40 Mpx, f/1.8, 27mm, 1/1.7", PDAF, laserový AF, druhý: 8 Mpx, teleobjektiv, f/2.4, 80mm, 1/4.0", PDAF, OIS, 3× optický zoom, třetí: 20 Mpx, širokoúhlý, f/2.2, 16mm, 1/2.7", PDAF, selfie kamera: 24 Mpx, f/2.0, Full HD video, HDR

Celkový výkon je naprosto fenomenální. V klasickém režimu výkonu jsme v AnTuTu Benchmarku naměřili skóre více jak 270 tisíc bodů. Po aktivaci Performance módu (v Nastavení – Baterie) dokonce více než 300 tisíc bodů. Zkrátka nepřijdou ani hráči mobilních her, kteří mohou využívat funkci GPU Turbo pro zvýšení výkonu grafického čipu.

V případě datové konektivity nedává Huawei Mate 20 Pro prostor ke kompromisům. Novinka podporuje dvoupásmovou Wi-Fi (standard 802.11 a/b/g/n/ac), Bluetooth ve verzi 5.0, NFC, infraport pro dálkové ovládání spotřebičů a samozřejmě i všechna česká LTE pásma. Stejně nekompromisní je i podpora geolokačních služeb – GPS, GLONASS, BDS, GALILEO a QZSS.

Výdrž Huawei Mate 20 Pro je inspirací pro ostatní

Trendem poslední doby u některých smartphonů je lepší výdrž. Většina dnešních novinek vydrží v provozu celý den i při opravdu náročném využívání. Mate 20 Pro nezůstává pozadu ani v tomto ohledu. V jeho útrobách se totiž ukrývá akumulátor s kapacitou úctyhodných 4200 mAh.

Ve spojení s úsporným moderním čipsetem a umělou inteligencí, která dokáže upravovat jednotlivé procesy právě i s ohledem na spotřebu, se můžete těšit na nadprůměrnou výdrž. Při náročném používání mě nenechala novinka na holičkách a vydržela celý den (většinou jsme končili s ukazatelem baterie v rozmezí 20 až 30 procent). Při skromnějším využití nebyl problém dostat se na dva dny provozu.

Za 30 minut dobijete 70 % baterie

Možnosti nabíjení to je v případě Mate 20 Pro kapitola sama pro sebe. S dodávaným napájecím adaptérem s výstupním výkonem až 40 wattů se totiž za půl hodiny nabíjení dostanete z prázdného stavu na neuvěřitelných 70 procent. Nabití do plna je tak otázkou jedné hodiny. V rychlosti nabíjení bude novinka v současnosti jen těžko hledat přemožitele. Rychlejší je snad jen Oppo Find X v Lamborghini edici, který se umí plně nabít do 40 minut, ale ten se u nás nedá koupit a i ve světě je dost obtížné jej sehnat.

Bezdrátově se nabije, a bezdrátově i dobíjí

Pod skleněnými zády se navíc ukrývá také cívka pro bezdrátové nabíjení. S tím se u Huawei setkáváme vůbec poprvé (nepočítám-li edice Porsche Design). Jedná se o vysokorychlostní bezdrátové nabíjení (až 15 wattů), ale ve srovnání s klasickým kabelem bude přeci jen výrazně pomalejší.

Novinka ale nejen že může být bezdrátově dobíjena, ale může zároveň sloužit právě i jako bezdrátová nabíječka pro jiná zařízení. Přímo se to vybízí třeba u bezdrátových sluchátek Huawei FreeBuds. Pro demonstrační účely jsem zkoušel přímo z Mate 20 Pro bezdrátově nabíjet Apple iPhone X a vše probíhalo bez nejmenšího problému. Energetické ztráty jsou ale v takovém případě obrovské a primárně výrobce tuto technologii připravil právě pro dobíjení menšího příslušenství.

Operační systém: převlečený Android 9 Pie

Huawei Mate 20 Pro míří na trh vybaven operačním systémem Android 9.0 Pie. Jak je u tohoto čínského výrobce zvykem, systém je doplněný o grafickou nadstavbu EMUI (konkrétně verze 9.0.0). Proti dřívějším verzím vsází současná podoba grafického rozhraní na jednoduchost. K dispozici jsou samozřejmě i grafická témata, se kterými můžete změnit podobu launcheru ke svým představám.

Přepracování se dočkala i nabídka nastavení. Proti čistému Androidu jsou některé položky rozřazeny lehce odlišně. Díky přítomnosti vyhledávací lišty jsem ale neměl s nalezením potřebné nabídky nikdy problém. Spokojený jsem byl s notifikační lištou, kde se zároveň nacházejí i přepínače nejčastěji používaných funkcí. Jejich pořadí i počet lze libovolně měnit a upravit si tak vše podle svých představ.

Proti čistému Androidu má systém i několik funkcí navíc. Hodně užitečné je například gesto pro zmenšení prostředí. Stačí přejet prstem po systémových klávesách doleva nebo doprava a celé prostředí se zmenší tak, že je možné jej ovládnout pohodlně jednou rukou.

Co se týče optimalizace, tak tady mohu pět jenom chválu. Telefon jsem testoval převážně s předprodukční verzí firmwaru, ale i přes to jsem nezaregistroval žádný problém. Novinka šlape jako hodinky a na záseky nebo pády aplikací můžete rovnou zapomenout.

Před několika dny nám na telefon dorazila aktualizace s finální (prodejní) verzí systému (9.0.0.113), na kterou jsme čekali (a kvůli které jsme pozdrželi vydání textové recenze), jelikož výrobce sliboval lepší výsledky u kvality fotografií oproti původnímu předprodukčnímu firmwaru. A my jsme vám v recenzi samozřejmě chtěli nabídnout snímky z té verze, která je dostupná u prodejních kusů. Pojďme se tedy na kvality fotoaparátu podívat.

Fotoaparát a záznam videa: útok na nejvyšší příčky

Huawei začal před několika lety spolupracovat s německou společností Leica, která je v oboru fotografie velmi uznávána. Z počátku nebylo jasné, zda se nejedná jen o pouhý marketingový tah, ale časem se ukázalo, že nikoliv. Je tedy otázkou, jak velký přínos partnerství s Leicou přináší, ale fotoaparáty smartphonů Huawei se od té doby výrazně zlepšily.

Už model letošní Huawei P20 Pro vyrazil všem dech svými třemi fotoaparáty, díky kterým dokázal vykouzlit opravdu výborné snímky. Novinka také nabízí trojici čoček, ale s odlišnými parametry. A navíc jsou společně s přisvětlující diodou uspořádány do čtvercového modulu na zádech.

Povedená konfigurace fotoaparátů

Hlavní senzor nabízí rozlišení 40 megapixelů a objektiv se světelností f/1.8, chybí mu ale optická stabilizace obrazu. Tento čip disponuje technologií Light Fusion, která využívá spojovaní informací ze 4 pixelů do jednoho, což zlepšuje kvalitu snímků. Druhý fotoaparát disponuje optikou s trojnásobným přiblížením. Jeho světelnost je f/2.4, rozlišení činí 8 megapixelů a nechybí mu ani optická stabilizace obrazu. Třetí, 20megapixelový čip je opatřen širokoúhlým objektivem se světelností f/2.2.

Výrobce vypustil z výbavy monochromatický senzor, který se objevil u Huawei P20 Pro, a místo něho si našel místo již zmíněný širokoúhlý fotoaparát. Ten využijete třeba při fotografování ve stísněných prostorách, kde se široký úhel záběru hodí, a také jej můžete použít i pro pořizování makrofotografií. Telefon totiž s tímto fotoaparátem zvládá zaostřovat už od 2,5 centimetru.

Takováto konfigurace fotoaparátů je podle mého názoru naprosto ideální a pokryjete díky ní naprostou většinu scén. V případě Mate 20 Pro ovšem není výjimečná jen konfigurace, ostatně nedávno představený Samsung Galaxy A9 má dokonce 4 fotoaparáty. Novinka ale své tři senzory využívá mnohem efektivněji.

Umělá inteligence všude kam se podíváš

Ke slovu se v případě focení dostává umělá inteligence. Aplikace fotoaparátu totiž dokáže rozpoznat až až 1500 různých scén a díky tomu dokáže upravit parametry snímání dle svého nejlepšího uvážení. Při fotografování využívá telefon data ze všech tří fotoaparátů pro vylepšení kvality výsledného snímku.

Při pořizování makrofotografií stačí telefon přiblížit k danému objektu a telefon sám přepne na širokoúhlý snímač. Tohle má Huawei zmáknuté na jedničku. Pokud umělou inteligenci vypnete a budete chtít fotit makro snímky, je nutné se ručně přepnout do režimu přiblížení 0,6x, při kterém se využívá právě širokoúhlého objektivu.

Umělá inteligence přichází ke slovu i v případě stabilizace obrazu. Optickou stabilizací totiž disponuje pouze teleobjektiv a zbývající dva čipy musejí spoléhat na softwarovou stabilizaci. Už předem mohu prozradit, že jsem byl se stabilizací obrazu maximálně spokojený a bylo až neuvěřitelné, co dokázal telefon eliminovat.

V aplikaci fotoaparátu se nachází celá řada snímacích režimů. Nechybí samozřejmě ani plně manuální mód, či řada dalších kreativních režimů. Zajímavostí je implementace rozšířené reality. Telefon dokáže v reálném čase určit přibližnou kalorickou hodnotu jídla, na které telefonem zamíříte, nebo třeba dokáže rozpoznat produkt a nabídnout vám jej ke koupi na některém ze zahraničních e-shopů (nejčastěji Amazon).

Už z předchozích odstavců je zřejmé, že Huawei dělal vše pro to, aby Mate 20 Pro zamířil na vrchol, a to nejen v oblasti focení. A výrobci se to prostě podařilo. Kvalita fotografií je totiž špičková a řadí se k tomu nejlepšímu ve světě smartphonů. Snímky mají výborné barevné podání, dynamický rozsah i nízkou hladinu šumu.

Jediné, co je lehce horší je splývání některých detailů, čehož si ale všimnete až po výrazném přiblížení. Navíc je na vině pravděpodobně komprese do formátu JPEG. Telefon nabízí ale i možnost fotit ve formátu RAW, takže zkušení uživatelé mohou získat ještě kvalitnější snímky. Samotnou kapitolou jsou snímky pořízené v noci, kde Huawei exceluje, a to především při použití Nočního režimu. Ukázkové snímky si můžete prohlédnout pod tímto odstavcem.

Tip: snímky v plném rozlišení si můžete zobrazit či stáhnout zde

V případě záznamu videa je k dispozici celá řada rozlišení. Maximem je rozlišení 4k při frekvenci 30 snímků za sekundu. Někteří konkurenti nabízejí při stejném rozlišení i dvojnásobnou snímkovací frekvenci a je trochu s podivem, že v tomto ohledu novinka lehce zaostává. Je ale možné, že se dočkáme změny v některé z budoucích aktualizací. Frekvence 60 snímků za sekundu dosáhnete až při rozlišení Full HD.

Během záznamu můžete přepínat mezi jednotlivými objektivy, což je praktické. Co se mi ale nelíbilo, jsou přechody mezi přepnutím. Chvíli totiž trvá, než se obraz správně vykreslí (a doostří), a to především při přepnutí na širokoúhlý objektiv, což ve výsledném klipu nevypadá nejlépe. Překvapilo mě ale, jaká je kvalita záznamu videa za dobrého světla s trojnásobným optickým i pětinásobným hybridním přiblížením. Na telefon je to myslím více než slušné.

Video by si ještě zasloužilo vylepšit

Hodně jsem byl spokojený se stabilizací obrazu, která je velmi účinná, nicméně u 4K rozlišení se občas během nahrávání na okrajích objevuje nepříjemné rozmazání, které způsobuje právě elektronická stabilizace. U Full HD videa se tento problém nevyskytuje.

Ve srovnání s kvalitou fotografií video přece jenom trochu pokulhává a Samsung Galaxy Note 9 i iPhone Xs Max v oblasti videa poskytují o něco lepší výsledky. Je ale možné, že s dalšími aktualizacemi softwaru výrobce kvalitu videa zlepší. Doporučuji také točit spíše ve Full HD než ve 4K, jelikož v tomto rozlišení mi kvalita záznamu videa přijde lepší a s vyšším množstvím detailů.

Mate 20 Pro disponuje režimem pro záznam slow-motion videí. Po dobu zhruba 0,2 vteřiny dokáže nahrávat s frekvencí až 960 snímků za sekundu. Režim má ale svá omezení – kromě krátkého času se musíte spokojit jen s rozlišením HD a také musíte mít při natáčení dobré okolní světlo, jinak bude v obraze velké množství šumu.

https://www.youtube.com/watch?v=NKCrDx2UtFs

Dalším režimem, který stojí za zmínku a kde si opět bere hlavní slovo umělá inteligence, je tzv. mód „Sin City“. Telefon při natáčení detekuje osoby v záběru, které barevně zvýrazní; zbytek scény ale zůstane černobílý, což vypadá neskutečně zajímavě. Stejně tak je k dispozici režim záznamu videa, který za osobami v záběru v reálném čase rozmaže pozadí.

Z hlediska početního výkonu se jedná o extrémně náročné režimy, které demonstrují, jak obrovskou výpočetní sílu tento telefon má.

Závěrečné hodnocení Huawei Mate 20 Pro recenze

Ještě pár let nazpět Huawei své konkurenty jen stěží doháněl. Model Mate 20 Pro ale dokazuje, že je v současnosti společnost technologickým lídrem a udává aktuální trend, kterým bude vývoj směřovat. Design, ergonomie, výkon, výdrž, displej, fotoaparát, systém, konektivita – to vše jsou oblasti, kde novinka zkrátka exceluje.

Huawei Mate 20 Pro recenze

Hledat negativa je velmi těžké. Pokud budu přísný, tak by mohla být lépe zpracovaná softwarová klávesnice, která příliš zasahuje do zakulacených boků displeje (což by se velice snadno dalo vyřešit softwarovou aktualizací). Rozhodně bych ale ocenil bych záznam 60 snímků za sekundu v případě záznamu videa a někomu by mohl chybět standardní výstup na sluchátka. To vše jsou ale spíše jen maličkosti, na které si zvyknete a velmi rychle je telefonu odpustíte.

Když jsme v redakci hledali, co všechno bychom mohli dát do záporů, náš šéfredaktor Jirka Hrma vtipně poznamenal, že „ten telefon nemá snad jenom vodotrysk“ :-)

Konkurenci doslova vypálil rybník

Konkurencí pro Mate 20 Pro je v současnosti zejména Samsung Galaxy Note 9 (recenze). Ten má o něco větší rozměry a horší ergonomii, jinak je ale novince od Huawei zdatným konkurentem, a to i v oblasti focení, i když nedisponuje trojnásobným optickým přiblížením ani širokoúhlým objektivem. Velkým lákadlem je také pero S Pen. Ze světa jablečných zařízení je hlavním konkurentem iPhone Xs Max (recenze). Ten je novince ve všech ohledech zdatným soupeřem. Nepotěší ale jeho vysoká cena.

Ani Mate 20 Pro není telefon s lidovou cenou, ale ve srovnání s výše zmíněnými konkurenčními modely stále vychází nejlépe. Oficiální cena na českém trhu je stanovena na 24 990 Kč včetně DPH a už teď je jasné, že Huawei Mate 20 Pro si dost výrazně říká o titul nejlepšího telefonu letošního roku. Nabízí totiž obrovské množství vychytávek, rychlé odemykání obličejem, čtečku otisků prstů integrovanou do displeje, skvělou výdrž a špičkový fotoaparát.

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mate 20 Pro
9.5

Design a zpracování

9.7/10

Výkon a optimalizace

9.6/10

Hardwarová výbava

9.8/10

Kvalita fotografií a videa

9.5/10

Výdrž baterie

9.0/10

Klady

  • elegantní design, ergonomie, voděodolnost
  • nekompromisní výbava, vysoký výkon
  • nejlepší fotoaparát na trhu
  • množství pokročilých funkcí u fotek a videa, AI
  • rychlá čtečka v displeji & odemykání obličejem
  • rychlé klasické i bezdrátové nabíjení
  • výdrž baterie

Zápory

  • softwarová klávesnice příliš zasahuje do okraje displeje
  • vlastní formát paměťových karet
  • absence 3,5mm výstupu na sluchátka
  • kvalita videa by mohla být ještě lepší
  • nelze nahrávat 4K video při 60 fps
Autor článku Zdeněk Beran
Zdeněk Beran
Redaktor serveru SMARTmania.cz a dalších technologických webů, fanoušek počítačového hardwaru, mobilních zařízení všeho druhu a jiné elektroniky, milovník akčních počítačových her a PUBG.

Kapitoly článku