TOPlist

Huawei Kirin 980 je první procesor na světě vyrobený 7nm technologií. Láká na brutální výkon

Značka Huawei dnes v Berlíně na veletrhu IFA představila dlouho očekávaný mobilní čip Kirin 980, a jak nám výrobce ukázal, tenhle malý kousek křemíku toho umí opravdu hodně. A řeč tentokrát nebyla jen o brutálním výkonu a lepší správě energie, velký důraz byl kladen také na umělou inteligenci. Kirin 980 má být výkonnější než současný král Snapdragon 845 a překonává také Apple A11.

Kirin 980 je první komerční čipset na světě vyráběný 7nm technologií, o jeho produkci se stará TSMC. Novinka nabízí špičkový výkon s širokými možnostmi konektivity a výrazným výkonem zpracování Dual NPU AI.

“Minulý rok jsme světu ukázali potenciál umělé inteligence ve smartphonu s modelem Kirin 970. Tento rok přichází jeho následovník – všestranný čipset, který nejenže nabízí výjimečné schopnosti umělé inteligence, ale přináší i špičkový výkon,“ řekl během prezentace novinky Richard Yu, CEO Huawei Consumer Business Group.“Model Kirin 980 je vybavený úplně novým procesorom, GPU a duálním NPU. Je to nekompromisní motor pro další generaci špičkových produktů.”

Kirin 980: první 7nm mobilní čip na světě

7nm technologie od společnosti TSMC umožňuje čipsetu Kirin 980 skombinovat 6,9 miliard tranzistorů s rozměry 1 cm2, což představuje 1,6násobek v počtu tranzistorů oproti předcházející generaci. V porovnání s 10-nanometrovým procesorem přináší o 20 % vyšší výkon a 40 % snížení spotřeby energie čipu. To jsou skutečně velmi oslnivé hodnoty.

Richard Yu, šéf divize spotřební elektroniky Huawei, představuje Kirin 980
Richard Yu, šéf divize spotřební elektroniky Huawei, představuje Kirin 980

Kirin 980 je též prvním čipsetem s využitím jader Cortex-A76, které jsou o 75 % výkonnější a o 58 % efektivnější v porovnání s předcházející generací. V osmijádrové konfiguraci zůstává procesor ze dvou vysoce výkonných jader na bázi Cortex-A76; dále dvou vysoce efektivních jader na bázi Cortex-A76; a též čtyř extrémně efektivních jader Cortex-A55.

Aby se tato konfigurace mohla naplno využít, vyvinul Huawei inovativní podsystém Kirin CPU s technologií Flex-Scheduling, která flexibilně přiděluje úlohám nejvhodnější jádra. V praxi toto řešení funguje tak, že velká jádra zabezpečují trvalý výkon, zatímco ultra-efektivní jádra jsou určená na řešení běžných, nenáročných aktivit s extrémní energetickou účinností.

V porovnání s předcházející generací se též zlepšila rychlost. Kirin 980 umožňuje rychlejší spouštění aplikací, lepší multi-tasking a všeobecně příjemnější uživatelský zážitek.

Protože se grafika v mobilních hrách v posledních letech stává stále sofistikovanější, integrovali inženýři z Huawei do čipsetu Kirin 980 novou grafickou jednotku Mali-G76. Ta nabízí o 46 % vyšší výkonnost při zpracování grafiky s o 178 % vyšší energetickou účinností oproti předcházející generaci. Inovovaná GPU má též inovativní technologii zvyšování taktu, která využívá umělou inteligenci na identifikaci zátěže her a přizpůsobení zdrojů pro optimální herní výkony.

S důrazem na umělou inteligenci

Duální neurální procesor v Kirin 980 zrychluje také využívání umělé inteligence. Díky synergii dvou NPU dokáže rozpoznat obraz rychlejší než by dokázaly dva samostatné procesory. Kirin 980 dosáhl rychlosti zpracování 4600 snímků za minutu, což je o 120 procent víc v porovnání s předchůdcem. Mikročip navíc podporuje běžné softwarové struktury pro umělou inteligenci jako Coffee, Tensorflow a Tensorflow Lite a poskytuje sadu nástrojů, která ulehčí práci vývojářům.

Vlastní procesor pro zpracování obrazu

Spolešnost Huawei ve snaze poskytnout co možná nejlepší výsledky při fotografování integrovala do čipové sady svůj vlastní ISP čtvrté generace. Kromě 46procentního nárůstu rychlosti zpracování dat v porovnání s předchůdcem nabízí i lepší podporu pro konfiguraci několika fotoaparátů v jednom smartphonu. Přináší též úplně novou technologii reprodukce barev HDR, která dokáže manipulovat s kontrastem nebo vyzdvihnout objekty na různých místech záběru.

Kirin 980 navíc využívá řešení Multi-pass, které redukuje šum bez ztrát v detailech obrazu, což výrazně pomáhá při scénách s nízkým osvětlením. Další novinkou ISP je zlepšení sledování pohybu. Pokud chce uživatel zachytit fotografii například člověka v pohybu, dokáže procesor rozpoznat bod zaostření s přesností 97,4 % a pohybující se objekty by tak měly být mnohem ostřejší.

Špičková konektivita

Huawei při vývoji čipu nelenilo ani co se týče konektivity. Kirin 980 v sobě integruje vůbec první modem na světě podporující LTE Cat.21 s maximální rychlostí stahování 1,4 GB/s. Mikročip navíc podporuje agregaci operátorů i napříč frekvenčními pásmy, díky čemuž si uživatelé mohou svobodně vybrat mobilního operátora a stále mít stejně spolehlivé připojení.

SoC Kirin 980 Kirin 970 Kirin 960
CPU 2x Cortex-A76 @ 2,6 GHz
2x Cortex-A76 @ 1,92 GHz
4x Cortex-A55 @ 1,8 GHz
4x Cortex-A73 @ 2.4GHz
4x Cortex A53 @ 1.8GHz
4x Cortex-A73 @ 2.4GHz
4x Cortex A53 @ 1.8GHz
GPU Mali-G76 MP10
@ 720MHz
Mali-G72 MP12
@ 746MHz
Mali-G71 MP8
@ 1037MHz
Neural Processing Unit (NPU) ano, 2x ano ne
LTE modem LTE Cat 21 LTE Cat 18 LTE Cat 12
Výrobní proces TSMC 7nm TSMC 10nm 16nm

Vůbec prvním komerně prodávaným smartphonem s Kirinem 980 bude Huawei Mate 20, který bude oficiálně představen 16. října na tiskové konferenci v Londýně. Rozhodně ale nebude jediným, už včera na tiskovce Honoru šef značky prozradil, že chystají model Magic 2, který rovněž bude pohánět tento čip.

Autor článku Roman Hálek
Roman Hálek
Technologie 21. století mě inspirují a neustále popohání vpřed. Rád o nich píši a ještě radši je všechny zkouším. A pokud zrovna nesedím u klávesnice, s nadšením běhám, nebo se proháním na kole, a s nepatrně menším nadšením dálkově studuji vysokou školu.

Kapitoly článku