TOPlist

Recenze iPhone Xs Max: jablko nepadá daleko od stromu

iPhone Xs Max recenze

Konec léta a začátek podzimu vždy patří Applu a jeho novým smartphonům. Letos jsme se dočkali rovnou tří modelů – iPhone Xr, iPhone Xs a iPhone Xs Max. V dnešní recenzi se podíváme na zoubek poslednímu z jmenovaných, který se kromě jiného pyšní největším displejem a také rekordně vysokou cenou. Jak na nás iPhone Xs Max zapůsobil a kde podle nás leží jeho největší přednosti i slabiny? To vám prozradí naše recenze iPhone Xs Max.

Video recenze iPhone Xs Max

iPhone Xs Max: elegantní v každém detailu

Jestli Apple něco opravdu umí, tak je to jednoznačně design. Vzhled iPhonu Xs Max staví na základech loňského iPhonu X (recenze), který otevřel novou kapitolu jablečných smartphonů. Skleněná záda plynule přechází do ocelového rámečku, na který dál navazuje krycí sklo displeje. Po konstrukční stránce se jedná o perfektně zpracované zařízení, kde se chyby hledají opravdu velice těžko.

iPhone Xs Max recenze

Sázka na kombinaci luxusních materiálů a elegantního designu funguje i po roce velmi dobře. Při používání jsem narazil pouze na jedinou věc, kterou bych osobně změnil. Zamykací tlačítko na pravém boku je na můj vkus příliš vysoko, což může především dámské části publika činit potíže s jeho obsluhou.

Skutečně velký iPhone…

Přestože se nové iPhony snaží o co nejlepší využití čelní plochy displejem, je třeba počítat s tím, že iPhone Xs Max není žádný drobek. Již celkové proporce (157,5 x 77,4 x 7,7 mm) a hmotnost 208 gramů napovídají, jak to bude s ergonomií. Ovládání jednou rukou je možné pouze za předpokladu, že máte opravdu velké dlaně.

Většinou však budete nuceni používat obě ruce. Někomu může také vadit, že skleněná záda rychle podléhají ulpívajícím otiskům. Taková je ovšem současná móda, kterou začíná ctít čím dál více výrobců.

iPhone Xs Max recenze

Apple v propagačních materiálech uvádí, že použil nejodolnější sklo, na jaké můžete ve světě smartphonů narazit. Toto tvrzení jsme si v praxi bohužel ověřit nemohli, nicméně z povahy materiálu jde pořád o relativně křehké sklo. To sice může v přímé konfrontaci s betonem vydržet, ale spoléhat na to příliš nedoporučuji.

V podobném duchu se nese také certifikace IP68 signalizující zvýšenou odolnost vůči vodě a prachu. Teoreticky můžete iPhone ponořit 2 metry pod vodní hladinu po dobu třiceti minut. Zde je ovšem vhodné dodat, že hydroizolační vlastnosti nejsou trvalé a proto Apple nerad uznává reklamace na poškození vlivem vniknutí kapalin do útrob zařízení.

Displej iPhone Xs Max: obrazové lahůdkářství

Letošní modelová řada Xs opět spoléhá na OLED technologii. V případě iPhonu Xs Max jde o zobrazovač s úhlopříčkou 6,5“ (458 ppi) a rozlišením 1242 x 2688 pixelů. Co se týče jeho zobrazovacích vlastností, tak zde nelze hovořit jinak než v superlativech. Z podstaty OLED technologie se můžete spolehnout na bezchybné podání černé a zároveň dostatečně živé barvy. Velice slušná je také maximální úroveň jasu, která si hravě poradí s přímo dopadajícím světlem.

Naprosto žádné výhrady nelze mít k pozorovacím úhlům či kalibraci panelu, který se stará o věrné podání barev. Tomu mimo jiné napomáhá funkce True Tone, která pomocí senzorů upravuje barevnost a intenzitu podsvícení displeje podle okolního osvětlení. Opomenout nelze ani podporu Dolby Vision a HDR10.

3D Touch jako další prostředek pro rychlé ovládání systém

Jednou z často přehlížených vlastností displeje je 3D Touch. Speciální vrstva citlivá na tlak umožňuje používání nejrůznějších gest a zkratek. Apple však stále nenašel způsob, jak uživatele naučit 3D Touch používat. O tom mimo jiné svědčí fakt, že řada majitelů jablečných smartphonů ani netuší, že právě jejich zařízení disponuje touto technologií.

Jedinou pihou na kráse tak zůstává absence funkce typu Always On pro zobrazování stavových informací na zhasnutém displeji. Schopnosti displeje nejvíce vyniknout při sledování videí, které při adekvátně zvoleném formátu vypadají naprosto úžasně. Upřímně se nebojím prohlásit, že displej iPhonu Xs patří mezi absolutní špičku.

Hardwarová výbava: jen to nejlepší

Stejně jako u každé „eskové“ řady iPhonů se nejzásadnější novinky odehrály pod kapotou. Výsadní místo na základní desce modelů iPhone Xs a iPhone Xs Max zaujal čipset Apple A12 Bionic. Je to zároveň první komerčně dostupný procesor založený na 7nm výrobním procesu.

Hardwarové parametry iPhone Xs Max

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: iOS 12, čipset: Apple A12 Bionic, 7nm, GPU: Apple GPU, RAM: 4 GB, interní paměť: 64/256/512 GB, pam. karta:
Rozměry: 157,5 × 77,4 × 7,7 mm, hmotnost: 208 g, zvýšená odolnost: IP68

Displej, konektivita a baterie

6,5", OLED, rozlišení: Super Retina, 1242 × 2688 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac (2,4 a 5 GHz), GPS: , konektor: Lightning
Baterie: 3174 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 12 Mpx, f/1.8, 26mm, 1/2.55", 1.4µm, PDAF, OIS, druhý: 12 Mpx, sekundární, f/1.8, 26mm, 1/2.55", 1.4µm, PDAF, OIS, selfie kamera: 7 Mpx + SL 3D biometrický senzor, Full HD video

Jeho hlavní část se skládá z šesti výpočetních jader, které doplňuje 4GB operační paměť a 8jádrový Neural Engine. Zatímco čistý výkon se až tak moc nezvýšil, zásadní posun nastal u zpracování grafiky, která je o padesát procent rychlejší. Impozantně pak působí schopnost provádět až pět bilionů operací za vteřinu.

iPhone Xs Max recenze

Vyprávět tu něco o tom, jak telefon hbitě reaguje na všechny povely, je naprosto bezpředmětné. Výkon iPhonu Xs Max je natolik šílený, že neexistuje jediná aplikace či herní titul, který by ověřil jeho reálné limity. Při běžném používání rozdíl mezi iPhonem X a Xs (Max) příliš nepoznáte. Skutečný potenciál hardwaru se totiž naplno projeví až v momentě, kdy se začne objevovat software využívající strojové učení a Neural Engine. Apple sice tuto platformu již zpřístupnil vývojářům třetích stran, ovšem ti se s ní teprve seznamují.

Čtečka už je pasé, telefon budete odemykat obličejem

Z hlediska konektivity je zde naprosto vše, co můžete od smartphonu z roku 2018 chtít. Pro uživatelská data je k dispozici 64 a 256 GB interní paměti. Vrchol nabídky tvoří varianta s kapacitou 512 GB, za kterou si Apple nechá náležitě zaplatit. Signifikantním prvkem všech letošních iPhonů je systém rozpoznávání tváře Face ID. Do teď mě nepřestává fascinovat, kolik technologií se Applu podařilo vměstnat do tak malého prostoru.

iPhone Xs a iPhone Xs Max
iPhone Xs a iPhone Xs Max

Touch ID je sice v některých momentech rychlejší a praktičtější, ale věřte mi, že jakmile si jednou na Face ID zvyknete, na čtečku otisků si už nikdy nevzpomenete. Při testování mi přišlo Face ID na iPhone Xs Max o něco rychlejší a subjektivně i přesnější. Na druhou stranu však trpí stejnými neduhy jako loňský iPhone X. V praxi to znamená problém s některými typy slunečních brýlí či nemožnost odemknutí telefonu v režimu na šířku.

Duální fotoaparát: softwarová magie

Mezi hlavní přednosti iPhone Xs Max patří bezpochyby fotoaparát. Opět tu máme stejnou duální optiku, která je zasazena do oválného modulu v levém horním roku. Nezměnilo se ani rozlišení 12 megapixelů a světelnost objektivů f/1.8 + f/2.4. Hlavní rozdíl se ukrývá v samotném snímači, který je o 30 % větší a dokáže tak zpracovat podstatně více dopadajícího světla.

Senzor navíc přímo spolupracuje se čipsetem Apple A12 Bionic a systémem, který Apple nazývá Smart HDR. Neural engine na čipu Apple A12 nabízí masivní navýšení rychlosti, takže když fotíte, může si software dovolit pořizovat několik snímků s různou expozicí najednou, ze kterých následně umělá inteligence vybere důležité rysy, které zvýrazní. A v praxi to funguje skutečně dobře.

Ještě než stisknete spoušť, iPhone si už předtím pořídí desítky fotek, které na pozadí analyzuje umělá inteligence. Za ideálních podmínek iPhone Xs Max podává nadprůměrné výsledky. Vypíchnout si zaslouží také práce s protisvětlem, kde se začíná naplno projevovat vliv softwarového dolaďování. Velmi mile mě překvapily fotky pořízené v šeru, které mají stále dostatek detailů a slušnou kresbu. Digitální šum se hlásí ke slevu až s masivnějším úbytkem světla.

Zbytečně agresivní vyhlazování

Nyní ale k něčemu, co mi až takovou radost neudělalo. V některých momentech jsem narazil na zbytečně agresivní vyhlazování objektů. Typicky šlo o portréty osob, respektive pleťové detaily. Při bližším zkoumání snímků na monitoru počítače působily, jako když prošly některým z filtrů aplikace na úpravu fotek.

Stejný trik sice používají i ostatní výrobci, ovšem většinou jde o funkci, co můžete vypnout. Osobně to přisuzuji na vrub umělé inteligence, která se v dobré víře snaží fotku vylepšit, nicméně v praxi to vzbuzuje spíše opačný dojem.

Druhý objektiv hlavního fotoaparátu má kromě funkce dvojnásobného zoomu ještě jednu úlohu. Sekundární snímač pomáhá v portrétovém režimu oddělit ostřený objekt od pozadí. Přestože je znát posun ve zpracování, stále nejde o dokonalou záležitost.

Chybování při detekci kompozice je na denním pořádku a někdy to je jako sázka do loterie. Buď to vyjde nebo ne. Novinkou je ovšem možnost dodatečně upravovat hloubku ostrosti po pořízení snímku.

iPhone Xs Max a dvojnásobný optický zoom

Fotoaparát v iPhonu Xs Max patří mezi ty nejlepší na trhu, nicméně na absolutní špičku přeci jen nestačí. Například Huawei P20 Pro či Samsung Galaxy Note 9 fotí ještě o něco lépe. Pokud se o tom chcete dozvědět více, přečtěte si naše porovnání fotoaparátů v iPhone Xs Max a Samsung Galaxy Note 9.

Velké překvapení však přichází u videa. Klipy můžete zaznamenávat až ve 4K s kadencí 60 snímků za vteřinu a stereofonním audiem. Největší dojem na mě udělalo, jak si Phone Xs Max poradil se záznamem při nízkém osvětlení. Když automatice vnutíte nižší hodnoty ISO, neuvěříte, že takto může točit mobilní telefon. Zpomalené záběry pak můžete pořizovat v rozlišení 1080p při 240 fps. Nechybí pochopitelně ani čelní kamerka, která je stejná jako u iPhone X.

Upřímně moc nechápu, jak tahle softwarová magie funguje, ale jedno vím naprosto jistě. Jestli to byl Apple, kdo poslal k zemi kompakty, tak právě nyní začal kopat hrob levným zrcadlovkám.

Srovnání fotoaparátů: iPhone Xs vs. iPhone X vs. Galaxy Note 9

Podpora eSIM a pomalé i rychlé dobíjení

Výkonný čipset a fotoaparát patří mezi hlavní novinky letošní „eskové“ řady. Apple však nezapomněl přidat další drobnosti, které si zaslouží pozornost. Jednou z nich je podpora pro dvě SIM karty, respektive jedné fyzické a druhé ve formátu eSIM. Opomenout nelze ani dvojici hlasitých reproduktorů, které hrají dostatečně nahlas a překvapivě nezní ani plechovým dojmem.

Nepatrně se zlepšila také výdrž. Většinu útrob iPhonu Xs Max zabírá integrovaný akumulátor s kapacitou 3174 mAh. V mém případě jde stále o jednodenní smartphone, který každý večer nemine nabíjecí rituál. Na druhou stranu je férové zmínit, že když jsem slevil z nároků a včas aktivoval úsporný režim, nebyl problém přežít dva dny bez přístupu k elektrické zásuvce. Energii můžete načerpat buď pěkně postaru za pomoci kabelu, nebo prostřednictvím bezdrátové nabíječky.

Sluší se dodat, že se základní nabíječkou iPhone Xs Max z nuly na sto dobijete za déle než 3 hodiny (naměřili jsme 205 minut), což je opravdu síla. Bohužel ne v tom pozitivním slova smyslu.

Za rychlé nabíjení si připlatíte

Abyste využili rychlého nabíjení a dostali se na Applem slibovaných 50 procent kapacity za 30 minut, budete potřebovat 29 W adaptér s USB-C výstupem a k tomu samozřejmě příslušný kabel s USB-C konektorem na jedné straně a Lightningem na straně druhé. Není nutné, abyste využívali pouze originální adaptéry Applu, použít můžete i nástroje třetích stran, těch ale zatím na trhu mnoho není.

Pokud se však rozhodnete pro originální příslušenství, nepůjde o úplně levnou investici. 29 W adaptér vás vyjde na 1490 Kč. Má ale USB-C výstup, takže ještě budete nutné pořídit USB-C => Lightning kabel, který jablečný gigant prodává za naprosto nesmyslných 799 Kč v metrové verzi, případně za 1 090 Kč ve dvoumetrové délce. Co k tomu dodat, prostě Apple. A stejně tak se v balení nenachází redukce z Lightning na 3,5mm výstup, která u starších modelů byla. Dokoupit si ji můžete za nesmyslných 290 Kč.

Celková odladěnost, to je oč tu běží

Když se podíváte na tabulkové parametry, iPhone Xs a ani iPhone Xs Max nikterak nevybočuje. Na trhu najdete smartphony s mnohonásobně vyšší operační pamětí, papírově výkonnějším procesorem i fotoaparátem. Kouzlo iPhonu však spočívá v celkové optimalizaci hardwaru a operačního systému.

Aktuální verze iOS 12 je skvěle odladěná a upřímně tvoří polovinu uživatelského zážitku. Když k tomu připočtete provázanost s ostatními produkty a službami Applu, dostanete něco, na co se velmi rychle zvyká a ještě hůř opouští. Tohle je zkrátka ta nejsilnější zbraň, jakou Apple má.

Závěrečné hodnocení iPhone Xs Max recenze

iPhone Xs (Max) je klasickým zástupcem „eskové“ řady, který přichází se stejným designem jako předchůdce a navrch přidává několik dílčích vylepšení. Pokud máte iPhone X, tak hledání pádných argumentů k tomu, proč se ho zbavit a přesedlat na novější model, nebude vůbec lehké. Smysl to má pouze v momentě, kdy chcete větší displej, který nabízí iPhone Xs Max.

iPhone Xs Max recenze

Za zapůjčení telefonu na test děkujeme iWant.cz, kde si nové iPhony můžete zakoupit.

O poznání jednodušší to budou mít majitelé starších iPhonů, kteří si polepší ve všech směrech. Applu se opět podařilo vyrobit úžasně zpracovaný smartphone, nad jehož výbavou musí zaplesat srdce každého příznivce mobilní elektroniky. Je ovšem otázkou, zda bychom si za tu cenu nezasloužili alespoň o trochu víc.

iPhone Xs Max

iPhone Xs Max
9.1

Design a zpracování

9.3/10

Výkon a optimalizace

9.1/10

Hardwarová výbava

9.2/10

Kvalita fotografií a videa

9.2/10

Výdrž baterie

8.5/10

Klady

  • design, odolnost vůči vodě (IP68)
  • špičkový OLED displej
  • kvalita fotografií a videa, portrétový režim
  • rychlé & bezdrátové nabíjení
  • autentizace skrze Face ID
  • rychlost a funkce iOS 12
  • stereo reproduktory
  • podpora pro eSIM

Zápory

  • vysoká cena
  • méně inovací oproti loňskému modelu
  • absence 3,5mm výstupu na sluchátka
  • rychlé nabíjení pouze za příplatek
  • eSIM zatím nevyužijete (říjen 2018)
  • redukce z 3,5mm na Lightning není součástí balení
  • hůře dostupné tlačítko Power
Autor článku Richard Streit
Richard Streit
Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

Kapitoly článku