TOPlist

iPhone Xs vs. Samsung Galaxy Note 9: srovnání fotoaparátů

iPhone Xs vs. Samsung Galaxy Note 9

V redakci aktuálně testujeme nový iPhone Xs Max a už teď je jasné, že v oblasti kvality fotografií se bude moci měřit s těmi nejlepšími. Papírově sice nabízí stejné parametry jako loni, tedy dva 12Mpx snímače (primární širokoúhlý s optickou stabilizací obrazu, f/1.8 + sekundární teleobjektiv s dvojnásobným optickým zoomem, optickou stabilizací a světelností objektivu f/2.4), nicméně díky novému senzoru, který je o třicet procent větší, dokáže zpracovat podstatně více dopadajícího světla.

iPhone Xs (Max) dále dostal do výbavy funkci Smart HDR, která ve spojení se zbrusu novým 7nm čipem Apple A12 Bionic a neuronovými sítěmi dokáže skvěle vylepšovat výsledné snímky. Neural engine na čipu Apple A12 nabízí masivní navýšení rychlosti, takže když fotíte, může si software dovolit pořizovat několik snímků s různou expozicí najednou, ze kterých následně umělá inteligence vybere důležité rysy, které zvýrazní. A v praxi to funguje skutečně dobře.Nepřehlédněte

iPhone Xs vs. iPhone X: porovnali jsme fotoaparáty. Jak velké jsou rozdíly?

iPhone Xs vs. Samsung Galaxy Note 9: který fotí lépe?

Zajímalo nás, jak si iPhone Xs (Max) povede ve srovnání se Samsungem Galaxy Note 9, který rovněž nabízí dvojici dvanáctimegapixelových snímačů s technologií Dual Pixel. Ta využívá dvou fotodiod pro každý pixel, takže je ve výsledku možné zaostřit na 100 procent z nich, zatímco u klasického autofocusu se využívá jen jedné fotodiody pro každý pixel.

Na primárním objektivu najdeme variabilní clonu (f/1.5 – f/2.4), o správné nastavení se v automatickém režimu stará software společně s umělou inteligencí, a jak jsme měli možnost otestovat v recenzi, výsledné fotky z Galaxy Note 9 jsou fantastické. Sekundární fotoaparát slouží pro dvojnásobné přiblížení scény a stejně jako ten primární disponuje optickou stabilizací obrazu. Jak iPhone Xs, tak Galaxy Note 9 na primárním fotoaparátu disponují shodnou velikostí pixelu (1,4 µm).

DxOMark: iPhone Xs porazil Galaxy Note 9. My s tím nesouhlasíme

Na serveru DxOMark včera vyšel test fotoaparátu nového iPhone Xs. Pokud vám název DxOMark něco říká, pak pravděpodobně víte, že právě jejich hodnocení bývá často považováno za jakýsi standard a výrobci se jím často rádi chlubí v marketingových materiálech. Už od loňského roku první příčka patřila smartphonu Huawei P20 Pro (recenze), který v celkovém testu získal 109 bodů.

Aktuální žebříček DxOMark: 1. je Huawei, 2. Apple, o 3. místo se dělí Samsung a HTC
Aktuální žebříček DxOMark: 1. je Huawei, 2. Apple, o 3. místo se dělí Samsung a HTC

Applu se ale povedlo s hodnotou 105 bodů dosáhnout na druhou příčku. iPhone Xs (Max) tak v testu předběhl HTC U12+ (recenze) a Samsung Galaxy Note 9 (recenze); právě tyto dva telefony se díky shodnému skóre 103 bodů dělí o třetí místo.

Není všechno zlato, co se třpytí

iPhone Xs (Max) rozhodně fotí skvěle a v některých scénách jsou výsledky lepší, než v případě Samsungu Galaxy Note 9, ale v celkovém porovnání nám jako vítěz stále vychází právě matador z dílny jihokorejského Samsungu. První sadu snímků jsme pořídili za ideálních světelných podmínek a výsledky jsou velmi vyrovnané. V případě iPhone Xs fotografie působí o něco líbivějším dojmem a lépe prokleslenými tmavými místy. Na tom má podíl právě technologie Smart HDR.

Na druhou stranu, při detailním zkoumání a přiblížení (doporučujeme se podívat na snímky v plném rozlišení, archiv si můžete stáhnout zde, 357 MB) zjistíte, že fotografie pořízené Samsungem Galaxy Note 9 přece jenom mají o něco více detailů a především více odpovídají realitě. Jinými slovy, barvy sice nejsou tak „líbivé“, ale zachycují scénu reálněji.

Poslední snímek byl focený proti sluníčku a lépe si s ním poradil software na iPhone Xs. Barvy sice realitě více odpovídají na snímku ze Samsungu, ale z hlediska celkové kvality fotografie je na tom lépe iPhone Xs.

Zajímavé také je, že ani v jednom případě se telefony neshodly co se týče zachycení modré oblohy. Na fotografiích pořízených Galaxy Note 9 je ale opět obloha zachycena realističtěji, naopak v podání iPhone Xs a softwarových vylepšení je modrá zkrátka hezčí.

Fotíme ve dne, v šeru a v noci…

Při focení v šeru opět iPhone Xs produkoval líbivější snímky, a to především díky výraznějším barvám, které zkrátka lidskému oku více lahodí. U Samsungu ale opět najdeme o něco vyšší míru detailů. Zaměřte se na poslední fotografii v této sadě (hořící svíčka); tam se Galaxy Note 9 příliš nepředvedl, zatímco iPhone Xs plamen zachytil bez sebemenších komplikací.

Tou nejtěžší disciplínou je tradičně focení v noci (špatné světelné podmínky). Tady naopak Samsung Galaxy Note 9 jablečného konkurenta poráží. iPhone Xs ve tmě nefotí špatně, ale pokud se podíváte na testovací fotografie, uvidíte, že Samsung má mnohem lepší a ostřejší kresbu, a to i při dvojnásobném optickém přiblížení. Patrná je také vyšší míra detailů, což opět poznáte, pokud si testovací snímky stáhnete v plném rozlišení.

Apple nebo Samsung?

Z testovacích snímků je zřejmě, že ani v jednom případě si výrobce neudělal ostudu. Oba telefony totiž fotí špičkově. Ostatně po hardwarové stránce nabízejí velmi podobné fotoaparáty a až softwarová vylepšení, umělá inteligence a další nástroje se starají o to, jak bude výsledná fotografie vypadat.

V případě Applu je množství úprav a vylepšování znatelnější než u Samsungu. Výsledkem toho je, že snímky za denního světla a v šeru jsou na pohled hezčí a barevnější, o což uživateli jde především. Samsung také při zpracování snímků využívá umělé inteligence, ale drží ji více na uzdě. Výsledkem toho je, že barvy nejsou ve většině scén tak výrazné, ale pokud je pro vás důležitá věrohodnost a realističnost, pak k ní má mnohem blíže právě Samsung.

iPhone Xs Max a Samsung Galaxy Note 9
iPhone Xs Max a Samsung Galaxy Note 9

Nepatrně lepší výsledky Galaxy Note 9 podává i v celkovém množství detailů. U denních fotografií to až tak nepoznáte, ale při focení v noci už jsou rozdíly výraznější a tady jasně vede právě zástupce jihokorejské značky. Pro mě osobně je vítězem tohoto duelu Samsung, nicméně Applu se s letošními iPhony Xs a Xs Max povedlo dostat do těsného závěsu.

Testovací snímky ke stažení

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku