TOPlist

iPhone Xs vs. iPhone X: porovnali jsme fotoaparáty. Jak velké jsou rozdíly?

Na první pohled se může zdát, že letošní iPhony řady Xs nenabízejí oproti loňskému iPhone X žádné velké novinky. Zejména fotoaparát bývá ve spojení s iPhonem X a Xs velmi často skloňován a my jsme se rozhodli podívat na zoubek tomu, jak výrazné jsou změny u kvality fotografií.

Pokud se podíváte na parametry fotoaparátů u obou modelů, zjistíte, že jsou zcela shodné. U loňského iPhone X i letošního iPhone Xs a iPhone Xs Max najdeme zde dva 12Mpx moduly; primární širokoúhlý nabízí objektiv se světelností f/1.8, sekundární je teleobjektiv s dvojnásobným optickým zoomem a světelností f/2.4. Optická stabilizace je rovněž přítomna na obou fotoaparátech. Co je tedy vlastně u modelu iPhone Xs (Max) nového?

Papírově stejný, pod kapotou plný novinek

Jde především o nový senzor, který je o 30 procent větší, takže dokáže zpracovat podstatně více dopadajícího světla. V praxi je tedy velikost pixelu 1,4 µm namísto 1,22 µm u loňského iPhone X (recenze).

Tahle inovace se projeví především v horších světelných podmínkách, kde mají výsledné snímky méně šumu a lepší kresbu. iPhone Xs (Max) navíc dostal funkci Smart HDR. Ta ve spojení se zbrusu novým 7nm čipem Apple A12 Bionic a neuronovými sítěmi dokáže skvěle vylepšovat výsledné snímky. Jinými slovy, u čipu A12 nabízí Neural engine masivní navýšení rychlosti, takže když fotíte, může si software dovolit pořizovat několik snímků s různou expozicí najednou, ze kterých následně umělá inteligence vybere důležité rysy, které zvýrazní.

Hardwarové parametry iPhone Xs

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: iOS 12, čipset: Apple A12 Bionic, 7nm, GPU: Apple GPU, RAM: 4 GB, interní paměť: 64/256/512 GB, pam. karta:
Rozměry: 143,6 × 70,9 × 7,7 mm, hmotnost: 177 g, zvýšená odolnost: IP68

Displej, konektivita a baterie

5,8", OLED, rozlišení: Super Retina, 1125 × 2436 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac (2,4 a 5 GHz), GPS: , konektor: Lightning
Baterie: 2658 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 12 Mpx, f/1.8, 26mm, 1/2.55", 1.4µm, PDAF, OIS, druhý: 12 Mpx, teleobjektiv, f/2.4, 52mm, 1/3.4", 1.0µm, PDAF, OIS, 2x optický zoom, selfie kamera: 7 Mpx + SL 3D biometrický senzor, f/2.2

U loňského čipu Apple A11 využíval Neural engine pouze dvě jádra a maximálně dokázal zpracovat 600 miliard operací za sekundu, u Apple A12 má k dispozici rovnou osm jader a celkově zvládne zpracovat až pět bilionů operací za vteřinu.

Hardwarové parametry iPhone X

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: iOS 11, čipset: Apple A11 Bionic, hexa-core (2 hlavní + 4 úsporná jádra), 10nm, 64bit, pohybový koprocesor M11, GPU: vlastní vývoj (Apple), RAM: 3 GB, interní paměť: 64/256 GB, pam. karta:
Rozměry: 143,6 × 70,9 × 7,7 mm, hmotnost: 174 g, zvýšená odolnost: IP67

Displej, konektivita a baterie

5,8", OLED, rozlišení: Super Retina, 1125 × 2436 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac (2,4 a 5 GHz), GPS: , konektor: Lightning
Baterie: 2716 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 12 Mpx, f/1.8, 28mm, 1/3", 1.22µm, PDAF, OIS, druhý: 12 Mpx, teleobjektiv, f/2.4, 52mm, 1/3.4", 1.0µm, PDAF, OIS, 2× optický zoom, selfie kamera: 7 Mpx, f/2.2, Full HD video

Trochu jsem se bál, jak tohle celé „divadlo“ bude fungovat v praxi a zda z iPhone Xs nepolezou přeumělkované snímky, které mají k realitě hodně daleko. V praxi tomu tak ale není a iPhone Xs fotí opravdu špičkově. Podrobné srovnání hardwarových parametrů iPhone X, iPhone Xs a iPhone Xs Max naleznete v našem katalogu.

iPhone X vs. iPhone Xs: jaké jsou rozdíly u fotoaparátu?

Určitě vás ale zajímá, zda je rozdíl v porovnání s loňským iPhonem X tak výrazný? Je i není… záleží na scéně, kterou fotíte. Za dobrých světelných podmínek produkují oba telefony velmi kvalitní snímky, i když při detailním zkoumání poznáte, že nový iPhone Xs má přece jenom o něco více detailů.

Kde už ale rozdíly poznáte na první pohled, je focení v horších světelných podmínkách, nebo v noci. Tady jsou jasně vidět výhody většího senzoru v kombinaci s vylepšeným Neural engine a dalšími technologiemi, které se u Applu starají o výslednou fotografii. Stejně tak si nové iPhony mnohem lépe poradí s protisvětlem a s přepaly.

Snímky pořízené v horších světelných podmínkách mají na iPhone Xs Max mnohem více detailů, méně přepalů a celkově působí mnohem věrohodněji. Podívejte se například na snímek s nápisem obchodu Billa, který má na iPhone Xs konstantně žlutou barvu, zatímco na Xku už tak hezky nevypadá. Stejně tak na snímku se zapálenou svíčkou je perfektně vidět, že ve špatných světelných podmínkách iPhone Xs podává mnohem lepší výsledky.

Testovací snímky ke stažení

Portrétový režim vám dovolí měnit úroveň rozostření pozadí

Vylepšení doznal také portrétový režim, který produkuje kvalitnější snímky a lépe detekuje objekt, na který se má zaostřit. Svůj podíl na tom opět má i Neural engine. V praxi byste se se snímky, kde byla špatně detekována scéna v pozadí, měli setkávat co nejméně, což mohu potvrdit i z vlastní zkušenosti. Například první ukázková fotografie z portrétového režimu byla focena za jízdy na vleku bobové dráhy, ale i přesto optika objekt v popředí velmi dobře vykreslila.

Novinkou je možnost měnit úroveň rozmazání pozadí po vyfocení (tedy, novinkou… konkurenční telefony už podobnou funkci umějí několik let).

Selfíčka iPhone Xs přikrášluje více, než by se slušelo

Přední selfie kamerka disponuje 7Mpx rozlišením a světelností objektivu f/2.2. V praxi dokáže kouzlit velice povedené snímky, a to především za dobrých světelných podmínek. I v tomto případě lze využít rozostření pozadí, nicméně tady už se to děje pouze softwarově.

Zatímco iPhone X autoportréty nijak nepřikrášloval, v případě iPhone Xs je patrné, že automaticky dochází k mírnému vyhlazení pleti. Pro úplnost přidáváme ještě srovnávací snímek ze Samsungu Galaxy Note 9.

iPhone Xs a záznam videa: pan kameraman

Kvalita videa byla u iPhonu vždy výborná. Nahrávat můžete maximálně při 4K rozlišení s 30 a 60 snímky za vteřinu, případně můžete se stejnou snímkovací frekvencí nahrávat také Full HD. Při 4K s 30 fps a nižších můžete rovněž využívat automatického snižování počtu snímků při točení v horších světelných podmínkách, čímž dojde ke zlepšení celkové kvality obrazu (tuto volbu je nutné aktivovat v nastavení fotoaparátu).

Překvapilo mě, že pokud nahráváte 4K video při 60 fps, nemůžete se během aktivního záznamu přepínat mezi základním a dvojnásobným optickým přiblížením. Buď můžete začít nahrávat v 1x, nebo 2x, ale při záznamu už pak máte k dispozici jen digitální zoom podle rozsahu. Když budete video natáčet v rozlišení 4K s 30 fps, lze během záznamu mezi 1x a 2x optickým zoomem přepínat dle libosti. Další testovací videa z iPhone Xs vám nabídneme v připravované recenzi.

Vyplatí se přejít z iPhone X na iPhone Xs?

V redakční poště se nám objevují spousty dotazů ohledně toho, zda má skutečně smysl přecházet z loňského a stále skvěle vybaveného iPhone X na nový Xs či Xs Max. Odpověď je poměrně jednoduchá – pokud je pro vás focení jedním z klíčových faktorů, rozhodně byste obměnu za iPhone Xs měli zvážit. Za denního světla nejsou rozdíly až tak výrazné, ale na snímcích v šeru a ve tmě je jasně vidět, že v Applu na zlepšení fotoaparátu skutečně pracovali. Opět je ale nutné připravit se na slušný průvan v peněžence.

Jestliže pro vás fotoaparát není na prvním místě, můžete si s klidným svědomím ponechat iPhone X. Už nyní pro vás chystáme další srovnání; fotoaparát iPhone Xs Max porovnáme s konkurenčním Samsungem Galaxy Note 9 (recenze), tak nás nezapomeňte sledovat.



iPhone Xs vs. Samsung Galaxy Note 9



Nepřehlédněte

iPhone Xs vs. Samsung Galaxy Note 9: srovnání fotoaparátů

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku