Cena:

FotoDuel: Sony Xperia XZ2 vs. HTC U12+

V dnešním díle seriálu FotoDuel si podrobně srovnáme dva zástupce vlajkových lodí letošního roku. Jedná se o Sony Xperia XZ2, o kterou jste projevili zájem v jednom z předchozích fotoduelů a jehož recenzi si můžete přečíst zde. Japonsku bude konkurovat HTC s modelem U12+, které je momentálně vrcholem nabídky a bude se snažit překonat svého soka. Právě druhý jmenovaný smartphone má našlápnuto hodně vysoko, v testu DxOMark totiž získal úctyhodných 103 bodů a okupuje tak druhé místo celkového žebříčku. Kdo se stane vítězem v našem testu schopností?

Specifikace fotoaparátů

Sony Xperia XZ2 na zadní straně nabízí čip vlastní výroby Sony IMX400 s pětiosou elektronickou stabilizací, rozlišení činí 19 MPx a světelnost f/2,0. Velikost snímače je 1/2,3″, pixelů pak 1,22 µm. Fotoaparát je velice citlivý (ISO 12800) a disponuje prediktivním záznamem, což využijete při rychle se pohybujících scénách. Rychlému ostření pomáhá také laserový autofokus umístěný nad fotoaparátem. Je škoda, že se Sony stále vyhýbá optické stabilizaci obrazu, která by pomohla podpořit fotoaparát. Přední kamera disponuje rozlišením 5 Mpx, EIS a video zde nahrajete v rozlišení Full HD.

Čočka fotoaparátu Sony Xperia XZ2

Oblastí, ve které je Sony před konkurencí, jsou slow-motion videa, která je možno natáčet při frekvenci 960 snímků za vteřinu a hlavně v rozlišení Full HD. Nechybí samozřejmě podpora 4k videa, pro které je maximum 30 fps. Nutno zmínit, že záznam podporuje funkci HDR.

Hardwarové parametry Sony Xperia XZ2

Konstrukce

Rozměry: 153 × 72 × 11,1 mm, hmotnost: 198 g, zvýšená odolnost: IP68

Systém, procesor a paměť

Operační systém: Android 8.0, čipset: Qualcomm Snapdragon 845, octa-core, 4× 2,7 GHz + 4× 1,7 GHz, GPU: Adreno 630, RAM: 4 GB, interní paměť: 64 GB, pam. karta:

Displej, konektivita a baterie

5,7", IPS LCD, rozlišení: Full HD+, 1080 × 2160 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac (2,4 a 5 GHz), GPS: , konektor: USB-C
Baterie: Li-Ion 3180 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 19 Mpx, hlavní, f/2.0, 25mm, 1/2.3", 1.22µm, PDAF, laserový AF, optická stabilizace: , selfie kamera: 5 Mpx, f/2.2, Full HD video

HTC vsadilo na větší počet fotoaparátů než Sony a celkem telefon disponuje čtyřmi snímači. Primární senzor hlavního duálního fotoaparátu na zadní straně se pyšní rozlišením 12 megapixelů, světelností f/1,75 a optickou stabilizací obrazu. Senzor označuje výrobce jako širokoúhlý, zatímco sekundární fotoaparát slouží pro dvojnásobné optické přiblížení. Rozlišení sekundárního senzoru je 16 megapixelů, světelnost objektivu činí f/2,6.

Duální fotoaparát na telefonu HTC U12+

Slow-motion video ve Full HD je také dostupné, ale nabízí o poznání nižší snímkovací frekvenci (240 fps). Natáčet umí telefon v rozlišení 4k při 60 snímcích za vteřinu. Bonusem je perfektní aplikace fotoaparátu a možnost pořizovat fotografie s bokeh efektem.

Hardwarové parametry HTC U12+

Konstrukce

Rozměry: 156,6 × 73,9 × 8,7 - 9,7 mm, hmotnost: 188 g, zvýšená odolnost: IP68

Systém, procesor a paměť

Operační systém: Android 8.0, čipset: Qualcomm Snapdragon 845, octa-core, 4× 2,7 GHz + 4× 1,7 GHz, GPU: Adreno 630, RAM: 6 GB, interní paměť: 64 GB, pam. karta:

Displej, konektivita a baterie

6", Super LCD 6, rozlišení: Quad HD+, 1440 × 2880 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac (2,4 a 5 GHz), GPS: , konektor: USB-C
Baterie: Li-Ion 3500 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 12 Mpx, hlavní, f/1.75, 1/2.55", 1.4µm, PDAF, laserové AF, OIS, optická stabilizace: , druhý: 16 Mpx (12 Mpx efektivních), teleobjektiv, f/2.6, 1/3.1", 1.0µm, 2x optický zoom, AF, selfie kamera: 8 + 8 Mpx, f/2.0, Full HD

FotoDuel: testovací snímky

Stejně jako vždy, i tentokrát byly telefony usazeny na držáku vedle sebe. Smartphony byly nastaveny do automatického režimu focení a testované scény byly foceny ve stejném okamžiku, ve stejné vzdálenosti, v poměru stran 4:3 a v maximálním možném rozlišení. První snímek vždy pochází z telefonu Sony Xperia XZ2, druhý z HTC U12+.

Zvítězí dnes HTC U12+ nebo Sony Xperia XZ2?

Dobré světelné podmínky

Asi nikdo nečeká, že by některý z dnešních TOP smartphonů zaváhal u snímků za dobrého světla. Podání barev je u obou telefonů velmi podobné a snímky jsou opravdu skvělé. Sony si lépe poradilo s prvním snímkem, který nabízí větší množství detailů, což se projeví až po výrazném přiblížení. HTC naopak boduje v druhém případě, kdy dokázalo vykreslit i stromy v pozadí budovy velmi dobře.

Rozdíl je velmi malý, ale zde jako vítěze označím Sony, jenž ukazuje větší množství detailů a v levém horním rohu správně zapracovalo HDR. Rozdíl oproti HTC je však opravdu minimální a nejedná se o nic výrazného.

U fotografie řeky nenajdeme žádné rozdíly co se týče kvality obrazu. HTC zvolilo živé barvy, Sony se drží více reálných a chladných barev.

Dvojnásobný zoom

HTC nabízí přímo v aplikaci fotoaparátu možnost přepnout na dvojnásobný zoom, což je funkce, kterou Sony nemá. Japonský zástupce testu také postrádá sekundární fotoaparát s optickým zoomem a to se projeví na výsledku.

Pokud budeme brát v potaz jen fotografie se zoomem, tak zde suverénně vede HTC U12+. To nabízí lepší detaily, podání barev a menší množství šumu.

Snímky bez zoomu si jsou opravdu velmi podobné a velké rozdíly byste hledali marně. U dvojnásobného přiblížení je již odlišnost v kvalitě zřejmá a HTC boduje detaily na vysoké úrovni. Po přiblížení se u Sony projevuje splývání detailů. Pokud využijeme v aplikaci fotoaparátu maximálního přiblížení (Sony 8x zoom, HTC 10x zoom), výsledné snímky jsou bezesporu lepší na pravé straně a opět tedy vítězí HTC.

Při noční fotografii se samozřejmě situace nemění a HTC produkuje o poznání lepší výsledky. Menší množství šumu, věrnější barvy (především u 2x zoom) a detaily na větší úrovni posouvají HTC do čela.

Zatímco předešlé snímky vypadají na první pohled hodně podobně, u fotografie z parkoviště je rozdíl jasný na první pohled. Ano, barevné podání je to, co se HTC tentokrát opravdu nepovedlo a výsledný snímek je tak světlejší než realita. Sony striktně dodrželo reálnost barev a za to si zaslouží plusové body. HTC však podalo mnohem lepší detaily na obou fotografiích.

Funkce HDR

Scény, ve kterých bylo potřeba si poradit s protisvětlem, ukazují markantní rozdíly mezi dnešními soupeři. HTC již na první pohled nabízí lepší výsledky a potvrzuje to i po výrazném přiblížení. Sony obsahuje několik problémů, které se v této cenové kategorii neodpouštějí. Samotné protisvětlo není perfektně odizolováno a ani zbytek snímku nepůsobí perfektně. Po přiblížení se navíc objevuje i šum.

I u následujících scén vychází s lepším výsledkem HTC. Ano, rozdíl není nějak zásadní, ale projevuje se a Sony tak nedokázalo se svým soupeřem udržet krok.

Opět se setkáváme s tím, že HTC volilo barvy, které mají teplejší nádech a nejsou tak reálné, jako je má Sony. Zbytek parametrů je však opět na straně HTC a například úrovní detailů model U12+ jednoznačně vede.

Pokud Sony nezapracuje na nějaké softwarové aktualizaci, která by situaci zlepšila, bude mít pořizování fotografií s protisvětlem na modelu XZ2 horší výsledky než konkurence. Tady se to opravdu nepovedlo a zejména levý horní roh fotografie nepůsobí příjemně. HTC opět funguje bez problémů a podává výborné výsledky.

Makro

Opět si můžete všimnout rozdílu v barevném podání, které zde však vystihlo lépe HTC. Sony i přes větší rozlišení čipu nedokázalo dosáhnout úrovně detailů svého soupeře a model U12+ opět vede.

Nepatrný rozdíl nabízí snímek s červenou květinou a opět ve prospěch U12+. Detaily jsou na vysoké úrovni, barvy odpovídají realitě a celkově opravdu povedená fotografie. Sony si naopak vedlo o trochu lépe u orchideje, kde je sice opět trošku horší práce HDR, ale samotná květina poskytuje výbornou ostrost a barevně je velmi přesná.

Problémy se žlutou barvou má letošní HTC, jelikož detaily květiny opravdu splývají a zde si zaslouží pochvalu Sony. Pokud pomineme barevné podání druhého snímku, tak opět zvítězí HTC, které má ostřejší kresbu fotografie.

Bokeh efekt

Zkoušel jsem najít bokeh režim na Sony Xperia XZ2, ale v aplikaci fotoaparátu nic takového přístupné není. Nutno zmínit, že za dobu, co se chystal tento FotoDuel, přišlo na Sony velké množství aktualizací, které přinášely i různá vylepšení fotoaparátu. Je tedy možné, že teď je již situace jiná, ale v době testování nebyl bokeh režim v aplikaci fotoaparátu dostupný.

HTC U12+ naopak nabízí bokeh režim přímo vedle tlačítka spouště a je velmi snadné jej používat. Stiskem ikony s postavou si volíte mezi automatickým a manuálním bokeh efektem. Z vlastní zkušenosti doporučuji používat možnost automatického rozostření pozadí, jelikož i po zachycení snímku je možno měnit hloubku ostrosti.

HTC U12+ bokeh efekt

Následují snímky z HTC U12+ pořízené v automatickém bokeh režimu. Levá strana patří neupraveným fotografiím, uprostřed jsou fotografie s minimálním bokeh efektem a vpravo sídlí snímky s maximálním rozostřením pozadí.

Tato funkce mne opravdu mile překvapila svými schopnostmi a neomylností. Detekce hran je obdivuhodná a rozdíl mezi maximem a minimem je vskutku znatelný. Samotná kvalita fotografií je skvělá a negativní komentář není na místě. Výhodou je také to, že upravovat hloubku ostrosti můžete prakticky neomezeně a všechny pokusy se vám uloží. Toto je funkce, kterou by mohlo nabízet více výrobců, opravdu vynikající.

Fotografie v noci

Scéna s auty na parkovišti je poměrně rozporuplná. Podání barev se opravdu povedlo Sony, HTC naopak vede úrovní detailů. Snímek loga supermarketu vypadá na první pohled velmi podobně z obou telefonů. Bližší zkoumání prozradí, že osvětlenou část zvládlo lépe HTC, zatímco Sony dokázalo z tmavé oblohy téměř vymýtit veškerý digitální šum.

Hlavním ukazatelem kvality fotografie obchodního domu je práce s protisvětlem, která je mnohem lepší na HTC. Sony ani zde nedokázalo předvést výkon dostačující na poražení svého soka.

Jiné scény, stejný výsledek. HTC boduje po všech stránkách kvality, Sony je v závěsu, ale detaily ani prací se světlem se nedokáže soupeři vyrovnat.

Dnešní FotoDuel zakončíme snímkem orosené sklenice. Sony má sice na první pohled světlejší snímek, ale po přiblížení odhalí své neduhy a úrovní detailů opět nedosahuje kvalit HTC. Model U12+ exceluje a i po zvětšení lze zpozorovat strukturu rosy na sklenici.

Závěrečné hodnocení

Hned na začátku konce zmíním věc, kterou oceňuji na obou telefonech z dnešního FotoDuelu. Mám na mysli rychlé spuštění fotoaparátu, HTC používá Edge Sense, zatímco Sony se drží hardwarové spouště. Obě řešení kvituji s povděkem a zejména mačkání boků HTC mi přišlo velmi praktické a při vytáhnutí z kapsy byl už telefon připraven fotit.

Vítěz je tentokrát jasný, HTC U12+ ukázalo, že patří ke špičce

Jednoznačným vítězem je model HTC U12+, který celou dobu podával lepší výsledky a dokázal vždy pořídit velmi kvalitní snímky. Lákadlem může pro některé být i bokeh režim s možností měnit hloubku ostrosti i v galerii smartphonu. Plusem je určitě i možnost manuálního režimu, který je výborný a nabízí široké spektrum nastavení. Jednou z velmi důležitých věcí je také skutečnost, že s tímto telefonem je opravdu radost fotit. Vše je spolehlivé a za celou dobu testování jsem se nesetkal s jediným problémem.

Sony Xperia XZ2: recenze

Poraženým je dnes smartphone Sony Xperia XZ2, který je i tak bezesporu velmi dobrým zařízením. Při srovnání však nedokázal držet s HTC krok a většinu dílčích kategorií testu prohrál. Manuální režim je zde dostupný, avšak svým nastavením nenadchne. Musím také zmínit, že software fotoaparátu nefungoval vždy úplně spolehlivě a stalo se mi, že se aplikace velmi sekala a nakonec spadla. Extrémem byl restart celého telefonu. Ke konci týdenního testu se však díky aktualizacím situace výrazně zlepšila a nyní by mělo vše být v pořádku.

Fotografie v plném rozlišení

Budeme rádi, když se s námi v diskuzi podělíte o své dojmy ze seriálu FotoDuel. Napište nám, jaké telefony byste proti sobě rádi postavili a třeba je zařadíme do některého z dalších článků. V příštím fotoduelu se můžete těšit na test Asusu Zenfone 5 a Samsungu Galaxy A8 (2018). Další díly tohoto seriálu naleznete pod tímto odkazem, případně zde:

Autor článku
David Skopal
Redaktor SMARTmania.cz a externí copywriter žijící v Brně. Nadšenec do technologií, smartphonů a gadgetů. Fanoušek OnePlus. Mám rád vaření a dobré jídlo. Ve volném čase hraju badminton a chodím plavat.