Domů » Recenze » Recenze Sony Xperia XZ2: sázka na nový design

Recenze Sony Xperia XZ2: sázka na nový design

Japonská společnost Sony před dvěma měsíci na barcelonském veletrhu Mobile World Congress představila novou vlajkovou loď Xperia XZ2, kterou v portfoliu doplňuje i zmenšená varianta XZ2 Compact a nedávno odhalená XZ2 Premium. Jedná se o první modely výrobce prezentující nový design Ambient Flow.

Xperia XZ2 dokáže zaujmout velice kvalitním fotoaparátem, skvělým displejem, hlasitými předními reproduktory, novým operačním systémem Android Oreo, nebo dobrou výdrží na baterii. Telefon se na českém trhu prodává od první poloviny dubna za doporučenou cenu 19 990 Kč včetně DPH. Jak obstojí mezi silnou konkurencí se dočtete v naší recenzi.

Videorecenze

Sony Xperia XZ2: recenze

Obsah balení

Obsah balení nabízí vše potřebné. V krabičce se nachází samotný telefon, nabíjecí adaptér, metr dlouhý kabel s koncovkou USB-C pro napájení či přenos dat, redukce z USB-C na 3,5mm konektor, uživatelská příručka a špuntová sluchátka.

Konstrukce: nový design Ambient Flow

Sony po několika letech nahradilo své typicky hranaté tvary, ostře řezané boky, rovná záda nebo čtečku otisků prstů v zamykacím tlačítku novým designem nazývaným Ambient Flow. Nové Xperie mají své kovové boky dokonale oblé, skleněná záda jsou vypouklá a čtečka otisků prstů je téměř ve středu zadní strany.

Pozice čtečky je bohužel nešťastná, protože je dost nízko a chvíli bude trvat, než si na to zvyknete. Častěji budete pokládat prst na čočku fotoaparátu, která je umístěna přímo nad. Musím Sony pochválit, že fotoaparát díky vypouklým zádům nevystupuje z těla zařízení. Nad ním se dále nachází laserové ostření, přisvětlovací dioda nebo cívka NFC.

Samotná tloušťka telefonu je 11,1 mm, což se výrobce snaží zamaskovat tenkými boky, které mají 6 mm. Na bocích našly své místo předěly antén, ovládací tlačítka i manuální spoušť fotoaparátu, mikrofony, zdířka USB-C 3.1 a hybridní slot pro dvě nanoSIM nebo jednu nanoSIM a microSD kartu do kapacity 400 GB.

Výhodou je, že pro vyjmutí slotu nepotřebujete žádnou sponu, ale pouze váš nehet. Bohužel inženýři ze Sony zapomněli na stále populární 3,5mm výstup na sluchátka.

Sony se u nového designu nehnalo za ultratenkými rámečky okolo displeje, ale zvolilo širší a dříve klasické rámečky. Mimo velký protáhlý displej se na přední straně nachází selfie fotoaparát, barevná notifikační dioda a stereo reproduktory, které hrají velmi hlasitě.

Pro lepší audiovizuální zážitek si Sony připravilo technologii Dynamic Vibration System, která analyzuje zvuková data a přeměňuje je na dynamické vibrace. Díky tomu je zvukový obsah nejen slyšet, ale i cítit v rukách.

Xperia XZ2 se díky zaobleným bokům a zádům pohodlně drží, ale bohužel hmotnost téměř 200 gramů je v ruce znát. Vypouklá záda nejsou bohužel ideální při ležení telefonu na stole. Xperia je tradičně odolná vůči vodě a prachu s certifikací IP65/68. Novinku na českém trhu seženete ve třech barevných variantách: černé, námi testované stříbrné a zelené.

Displej: HDR a poprvé formát 18:9

Displej je jednou z dalších skvělých stránek telefonu. Sony poprvé vsadilo na trend dnešní doby a použilo protáhlý displej s poměrem stran 18:9. Displej má úhlopříčku 5,7 palce a je vyroben technologií TRILUMINOS, která se společně s HDR stará o prvotřídní barevné podání, vysoký jas a kontrast nebo výborné pozorovací úhly.

Displej nabízí dostatečné rozlišení Full HD+ (2160 x 1080 pixelů), ale pokud by vám ani toto rozlišení nestačilo, můžete sáhnout po variantě XZ2 Premium, která se chlubí 4K rozlišením. Displej je kryt odolným sklem Corning Gorilla Glass 5. generace.

Sony nabízí i vlastní řešení ambientních notifikací. Ty se buď sami zobrazí, pokud leží telefon na stole, nebo pro jejich aktivaci pohnete displejem směrem k sobě. To chce ze začátku trochu praxe, ale nakonec se toto řešení stane velice návykové. Tomu dopomáhá i možnost mazat notifikace přímo z ambientního displeje.

Hardwarová výbava a výdrž baterie

Telefon je poháněn nejnovějším procesorem Qualcomm Snapdragon 845 doplněným o 4 GB operační paměti a 64 GB vnitřního úložiště (uživateli je dostupné necelých 50 GB). Výkon telefonu je perfektní, bez problémů zvládá většinu dnešních her a aplikací nebo hrátky s rozšířenou realitou. Ve výbavě nechybí podpora všech lokálních LTE standardů, GPS, Wi-Fi 802.11/ac, Bluetooth 5.0, NFC nebo HD zvuk Qualcomm aptX.

Uvnitř zařízení se ukrývá baterie s kapacitou 3 180 mAh. Telefon podporuje rychlé nabíjení Qualcomm Quick Charge 3.0 nebo bezdrátové nabíjení ve standardu Qi. S dodávaným adaptérem nabijete akumulátor z nuly na 50 procent zhruba za 50 minut a do úplného nabití to trvá dalších 90 minut. Výdrž telefonu je velmi dobrá, při běžném provozu se dostanete na jeden a půl denní výdrž a při náročnějším používání zvládnete bez problému jeden den.

Tip: Podrobné parametry Sony Xperia XZ2 (včetně srovnávače) najdete v našem katalogu smartphonů.

Může za to především výborná optimalizace systému a správy napájení. Pokud vám bude energie ubývat příliš rychle, tak přijde vhod úsporný režim STAMINA nebo i Ultra STAMINA, který přepne zobrazení do tmavších barev a omezí některé funkce či push notifikace. Užitečná je i inteligentní Ochrana baterie, která sleduje vaše nabíjecí návyky, ze kterých následně dokáže optimalizovat napájení.

Operační systém: Android 8.0 Oreo a nadstavba od Sony

Sony Xperia XZ2 přichází s nejnovější verzí operačního systému Android 8.0 Oreo. Nad systémem už tradičně běží nadstavba Sony, která systém doplňuje o osobitý vzhled, nové funkce a aplikace. Systém je ukázkově rychlý a uživatelské rozhraní je vzhledově velmi povedené. Prostředí je uhlazené, přehledné a působí konzistentním dojmem.

Mezi přidané funkce systému patří rychlé vyhledávání napříč celým systémem, které vyvoláte potáhnutím dolů na domovské obrazovce, nebo potáhnutím doprava v menu aplikací. Do menu aplikací se můžete dostat přes ikonku Aplikace, nebo dnes již klasičtějším potáhnutím nahoru na domovské ploše.

Sony si i tentokrát přichystalo mnoho (ne)užitečných aplikací. Pokud si nebudete vědět s vaším telefonem rady, přijde vhod chytrý asistent Xperia Assist, se kterým si povídáte skrze textový chat. Aby vám neunikli žádné novinky ze světa Sony, tak je zde připravena aplikace Xperia Lounge.

Mezi další předinstalované aplikace patří Počasí, Zprávy, Podpora, PlayStation, Movie Creator, Náčrt nebo antivirový program AVG Protection. Sony nezapomnělo ani na aplikace využívající skvělého fotoaparátu, vysokého výkonu nebo umělé inteligence.

K těmto aplikacím patří 3D Creator (např. si vytvoříte 3D model obličeje) nebo Efekt AR, kdy jde o rozšířenou realitu a vy tak můžete umisťovat předměty do prostoru. Výchozí klávesnicí v systému je SwiftKey, kterou si můžete libovolně přizpůsobovat, stejně tak si můžete měnit i vzhled prostředí a jednotlivých ikon.

Fotoaparát a záznam videa: téměř to nejlepší

Sony po vzoru Applu a Samsungu osadilo klasický model XZ2 „jen“ jedním fotoaparátem, na rozdíl od vrcholné verze XZ2 Premium, která má duální fotoaparát. Zadní čip Sony IMX400 s pětiosou stabilizací má rozlišení 19 MPx a světelnost f/2,0. Fotoaparát je velice citlivý (ISO 12800) a disponuje prediktivním zázname či shlukovým snímáním s automatickým ostřením. Přední selfie kamerka má rozlišení 5 MPx se světelností f/2,2 a taktéž nabízí inteligentní aktivní režim SteadyShot s pětiosou stabilizací.

Fotoaparát pořizuje za dobrých světelných podmínek krásné a kvalitní fotografie. Umí velice dobře zaznamenat barevné podání dané scény a vše ve velkém detailu. Fotoaparát umí dobře pracovat i s protisvětlem nebo zataženou oblohou.

Telefon dokáže rozpoznat daný typ scény a upravit nastavení fotoaparátu tak, aby byly vámi pořízené fotografie co nejlepší a nejvěrnější. Také makro snímky jsou na vysoké úrovni a poskytují krásné barvy a ostré detaily.

Ačkoliv XZ2 nedisponuje duálním fotoaparátem, nabízí funkci rozostření pozadí – bokeh efekt. Pro pořízení kvalitních snímku je zapotřebí dostatek světla, nejlépe statický nepříliš členitý objekt a hlavně pevnou ruku, protože telefon nejprve vyfotí zaostřený předmět a hned poté scénu za ním. Výsledkem jsou vcelku povedené fotografie v maximálním rozlišení 8 MPx, kterým následně můžete měnit hloubku ostrosti.

Za nedostatečných světelných podmínek v budově nebo za šera jsou výsledné fotografie poměrně ostré a vůbec se u nich neprojevuje digitální šum. Stejně tak jsou snímky při nedostatku světla stále dost kontrastní a detailní. Fotoaparát pořizuje i kvalitní fotografie při použití přisvětlovacího led blesku. Za tmy jsou pořízené fotografie také velmi dobré, sice se už u nich začíná projevovat menší kontrast a digitální šum, ale není to nic dramatického.

Tip: snímky v plném rozlišení si můžete zobrazit či stáhnout zde.

Sony Xperia XZ2 zvládá natáčet 4K HDR videa při 30 snímcích za vteřinu, Full HD záznam při 120 fps a díky pokročilé technologii Motion Eye super zpomalená HD i Full HD videa se snímkovací frekvencí 960 sn./s. Kvůli vysoké náročnosti datového toku lze super zpomalené záběry pořizovat jen v krátkých časových intervalech a musíte tak vystihnout tu správnou chvíli na stisknutí tlačítka. Pro pořízení krásných slow motion záznamů budete potřebovat opravdu hodně světla.

Sony Xperia XZ2: camera demo (HD 720p, super slow motion 960 fps)

U záznamu videa je velké plus stabilizace obrazu, proto je výsledné video obvykle málo roztřesené a za zhoršených světelných podmínek i ostré s malým šumem. Celkově není výsledek pořízených videí špatný, video má díky HDR pěkné barvy, fotoaparátu nevadí protisvětlo nebo rychlé změny scény a přeostřování. I zvukové podání je na vysoké úrovni. Bohužel za šera nebo tmy se snižuje snímkovací frekvence z 30 fps až k 23 snímkům za sekundu.

Sony Xperia XZ2: camera demo (4K, 30 fps)

Aplikace fotoaparátu je pěkně zpracována a podporuje plno gest, na které si rychle navyknete. Fotoaparát rychle spustíte dvojím zmáčknutím vypínacího tlačítka nebo přidržením manuální spouště. Tahy se přepínáte mezi nabídkou režimů, mezi které patří manuální režim, super auto, záznam videa, rozostření – bokeh, efekt AR nebo 3D Creator. Také nastavení nabízí velké možnosti úprav.

Závěrečné hodnocení

Sony Xperia XZ2 je skvělou vlajkovou lodí, která láká na zcela nový design Ambient Flow. Ten je velice subjektivní, ale osobně bych vytknul hůře umístěnou čtečku otisků prstů nebo hmotnost 200 gramů. Sony mě nenadchlo ani vynecháním 3,5mm výstupu na sluchátka. Výkon telefonu je naprosto perfektní, ve výbavě téměř nic nechybí a nezapomnělo se ani na voděodolnost IP65/68.

Tip: podívejte se na Zboží.cz a zjistěte, kde tento produkt můžete pořídit za nejvýhodnější cenu

Dalším lákadlem je jednoznačně fotoaparát, ať už jde o super zpomalená videa, záznam 4K HDR nebo pořizování krásných a kvalitních fotografií za téměř jakýkoliv podmínek. Nesmím zapomenout zmínit ani perfektní displej nebo hlasité stereo reproduktory, které doplňuje technologie Dynamic Vibration System.

Spokojeni budete také s jeden a půl denní výdrží, škoda jen pomalejšího nabíjení. Velice potěší nejnovější operační Systém Android Oreo, který je doplněn o vzhledově a funkčně povedenou nadstavbu. Systém je svižný a nechybí ani několik užitečných funkcí a aplikací navíc. Celkově je Sony Xperia XZ2 povedený smartphone, který se nebojí jít svou vlastní cestou a věřím, že si najde cestu i k mnoha uživatelům.

Sony Xperia XZ2

8.6

Design a zpracování

8.4/10

Výkon a optimalizace

8.9/10

Hardwarová výbava

8.8/10

Kvalita fotografií a videa

8.2/10

Výdrž baterie

8.8/10

Klady (+)

 • perfektní IPS displej
 • povedený fotoaparát
 • hlasité stereo reproduktory
 • manuální spoušť fotoaparátu
 • netradiční design
 • dobrá výdrž baterie
 • odolnost vůči vodě

Zápory (–)

 • vysoká hmotnost
 • umístění čtečky otisků prstů
 • chybějící 3,5mm výstup
 • vypouklá záda
 • tloušťka telefonu

Petr Uhlíř

Student ČVUT, Fakulty elektrotechnické a studijního programu Softwarové inženýrství a technologie. Milovník mobilních zařízení a nových technologií. Mezi mé záliby patří grafika a florbal.

27 komentářů

 1. XZ2 vie natáčať Full HD videá v 960fps/s , zabudli ste to spomenúť v článku. Inak k samotnému telefónu- nieje ťažký, mal som ho v ruke, 18:9 displej veľmi pasuje tomuto telefónu, a XZ2 compact už duplom. Rámčeky sa dosť zmenšili na tomto telefóne, proste vyzerá lepšie :) zadná strana tiež vyzerá super, tie senzory,fotoaparát atď. syymetricky ladia na tomto telefóne. Jediné čo pos* ali je čítačka odtlačkov, je nízko a pri prvom uchopení telefónu mi padol prst presne na fotoaparát.
  Páči sa mi že vylepšili algoritmy na spracovanie obrazu vo fotoaparáte, videl som snímky na GSMarene, bohužiaľ bez OIS si v noci XZ2 nepískne, samozrejme že snímky strácali na kvalite oproti konkurencii. Na statíve to bol už ale iný prípad, tam strácala paradoxne S9. Tiež mi vadí že Sony dlhodobo ignoruje dlhšiu uzávierku v fotoaparáte, 1s je málo a na snímky typu „light grafitti“ môžete zabudnúť…Ešte spomeniem vibrácie, tie som si tiež skúsil na XZ2 pri filme Jumanji, a celkom sa mi to páčilo, trošku silnejší vibračný motor to vedel pekne roztriasť :) Teším sa na XZ2 Premium a jej fotoaparát, to bude ešte len mašina :)

  • Jen v jednom se pleteš, za šera i v noci jsou fotky perfektní. Sony zapracovalo a odstranilo digitální šum, při zachování ostrosti i detailů.

 2. Originalny, hoc obkukany OmniBalance design nahradit tymto hnusom? Zadna strana jak z Taiwanskej trznice a ten nesymetricky vrchny a spodny ram displeja je tiez do oci bijuci.

  • Jak by řekl nějaký místní redaktor. Je třeba nějak umístit logo, resp. kvůli logu nebylo možné umístit ovládací prvky/čtečku ????

  • uni, sony neres, je vysoko nad tvuj rozpocet. Ale pristi sobotu muzes mit xiami za 500 Kc. Splnuje vsechny tve naroky – levny, cinsky, dualsim. Jenom budes muset ozelet ze nebude z bazaru.

 3. Krásný telefon, sony jako jedno z mala se umi stále odlišit v záplavě nechutnych výřezu v displeji. Přidává sve funkce které taktéž jiní nemají..

  • Bohužel ne, doposud to tak bylo, že se uměl odlišit, u tohoto modelu už to bohužel naplatí.. Tuctovost jako zbytek trhu.

  • No to isto nie, zmena už musela prísť, opakovanie dizajnu od roku 2013 nemohlo trvať donekonečna…

  • Tohle není změna, ale propad k tuctovosti trhu.

  • To je ale pouze tvuj názor. Ja mam pocit ze sony vypada jinak nez ostatní pořád, kromě toho nekopiruje výřezy v displeji, a to je úctyhodné, jde si svou cestou a co se tyce funkcí, přináší neco co kopiruji i ostatni výrobci…

  • Odlišit se ovšem za každou cenu neni vždy to nejlepší. Ano, například na takto debilním místě čtečku skutečně nikdo jiný nemá.

 4. K čemu je u LCD přepínání do tmavších barev coby vliv na spotřebu?

  • V noci sa to hodí skôr aby ti nevypálilo oči, alebo namiesto žltého filtra

 5. Psát recenzi s nějakou předprodejní verzí taky asi není to pravé ořechové .
  Potom tam jsou nesrovnalosti :
  V balení je rychlo nabíječka a také sluchátka (špunty)

  • Dobrý den, děkujeme za váš postřeh. Neměli jsme k dispozici kompletní prodejní balení (telefon ale samozřejmě finální verzi softwaru obsahoval), v recenzi jsme tedy nepřesnosti upravili.

 6. nabíjecí adaptér nepodporující rychlé nabíjení.. Já ho třeba v balení měl, už i na krabici je nálepka Qiuck charger..

 7. ZÁPORY (–) ????
  vysoká hmotnost – jak pro koho mě se zdá vcelku ucházející
  umístění čtečky otisků prstů – ANO je na blbém místě
  chybějící 3,5mm výstup – mě vůbec nevadí redukce to jistí i když jedu více na Bluetooth
  vypouklá záda – perfektní do ruky lépe se drží než XZ1
  tloušťka telefonu – je akorát ani placka ani vana do mé ruky perfektní

 8. to uz mohli rovno ostat pri starom designe, tento fon je fail. mozno nie vybavou ale ta hrubka a ozrutne ramiky okolo displeja + chyba 3,5 jack… sony ani zadarmo..

 9. Prijde mi, ze se napr. Huawei P20 Pro hodnoti zbytecne vysoko, chybi mu bezdratove dobijeni, vyssi certifikace IP68, Bluetooth 5.0, dale chaba stabilizace videa, Slowmotion jen v 720p a jeho procesor rozhodne nema vykonem na Snapdragon 845, proto nechapu, proc ma Xperia XZ2 o tolik nizsi bodove hodnoceni v sekci vykonu a vybavy.

  • Však má IP67.

  • To ma jen verze pro, klasicky p20 žádnou ochranu nemá

  • Sony (neregistrovaný)Nahlásit | 23.4.2018 v 4:51
   Prijde mi, ze se napr. Huawei P20 Pro hodnoti zbytecne vysoko, chybi mu bezdratove dobijeni, vyssi certifikace IP68

   Však zmínka je o P20 Pro

  • Pisi o vyssi IP68, ktera vydrzi precijen dele. Po letech se totiz odolnost vytraci, nemluve treba o padu pristroje, proto se na ni take uz nevztahuje zaruka. Jeste si vzpominam na reklamni letacek od Huawei Mate 10 Pro kde udavedeli, ze vodeodolnost neni na veky a s postupnym opotrebovavanim telefonu se snizuje.

 10. Opet trefa do cerneho v podani Sony. Xperia XZ1 byla na MWC odborniky zvolena nejlepsim telefonem predstavenym v lonskem roce. XZ2 prinasi nektere zasadni zmeny, ale celek je opet bezkonkurencni. Bravo Sony…

  • v čem jedeš? Co je to za matroš? Nic tak odpornýho v týhle cenový kategorii jsem snad ani neviděl. Kdyby to stálo 1/10 toho co za to chtěj tak ok,ale takhle? Úlet! Působí to jak nějakej lacinej vazmek z Číny.

 11. Tou čtečkou to zabili. Kdyby ji nechali v tlačítko a nebo umístili dopředu, nemám problém. Ale takhle? Děkuji, nechci.

 12. Prosim vas k te ctecce otisku prstu, zkouseli jste to nekdo odemykat zpusobem jakym to zamyslelo SONY? Umisteni ctecky je totiz nize schvalne, kvuli pozici ruky pri uchopeni telefonu. Vyrobce chtel, aby ctecka byla presne v miste co prst ruky a nemuseli jste tak ukazovackem jet vyse viz. obrazek. Pise se o tom na ofiko strankach SONY. XZ2 jsem v ruce uz drzel, ale odemykat jsem ji tak nezkousel (u sve S8+ pouzivam znak), kazdopadne mi to neprijde tak uplne mimo, prst je jen nutne natocit o 80 stupnu.

  [odkaz]

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).