Domů » Články » Fotosouboj: Sony XZ Premium vs. Samsung Galaxy S8 vs. HTC U11

Fotosouboj: Sony XZ Premium vs. Samsung Galaxy S8 vs. HTC U11

V dnešním fotosouboji srovnáme tři vlajkové lodě letošního roku. Proti sobě se postaví Sony Xperia XZ Premium, Samsung Galaxy S8 a HTC U11. Všechny tři telefony patří mezi špičku co se týče jejich fotoaparátu, mají velmi podobnou cenu, obdobné procesory a stejně velkou operační paměti. Mohou se ale lišit v kvalitě výsledných fotografií? V dnešním srovnání se dozvíte odpověď.

Telefony jsme již testovali a jejich samostatné recenze si můžete přečíst zde: Sony Xperia XZ PremiumSamsung Galaxy S8, HTC U11.

Specifikace fotoaparátů

Sony Xperia XZ Premium může nabídnout rozlišení 19 MP, světelnost f/2.0, čip o velikosti 1/2.3″, elektronickou stabilizací obrazu, fázovým a laserovým ostřením a možností natáčet videa v rozlišení až 4k při 30fps. Zajímavostí je pak možnost slowmotion videí v rozlišení 720p při 960fps. Přední kamera disponuje rozlišením 13 MP, světelností f/2.0, čipem o velikosti 1/3″, pixely mají rozměr 1.12 µm. Kompletní specifikace naleznete zde.

Fotoaparát u Sony Xperia XZ Premium
Fotoaparát u Sony Xperia XZ Premium

Samsung Galaxy S8 disponuje snímačem o rozlišení 12 MP, čipem o velikosti 1/2.5″, pixely mají rozměr 1.4 µm, světelnost má velmi dobrou hodnotu f/1.7 a fotoaparát nabízí také optickou stabilizací obrazu. Video je možno nahrávat až v rozlišení 4k při 30fps. Sekundární kamera nabízí rozlišení 8 MP, shodnou světelnost f/1.7 a na poměry předních fotoaparátů neobvyklý autofokus. Kompletní parametry najdete zde.

Samsung Galaxy S8
Samsung Galaxy S8

HTC U11 nabízí 12 MP rozlišení při velikosti čipu 1/2.5″ a světelností f/1.7, dále pak optickou stabilizaci obrazu a fázovým ostřením. Video je možno nahrávat v maximálním rozlišení 4k při 30fps, shodně jako zbylí rivalové. Sekundární kamera má neobvykle vysoké rozlišení 16 MP a světelnost f/2.0. Celé specifikace naleznete zde.

HTC U11
HTC U11

Tip: srovnání parametrů všech tří modelů přehledně vedle sebe naleznete na této stránce.

Testovací snímky

Při testování měly všechny telefony stejné podmínky, byly aktualizovány na nejnovější verzi systému, čočky byly průběžně čištěny a fotografie byly pořízeny ve stejný okamžik, aby se zamezilo rozdílům ve výsledných fotografiích. Telefony měly nastaveny automatické HDR, používalo se automatické ostření a nastavení bylo ponecháno na automatice. Fotky byly pořizovány v poměru 4:3 při maximálním možném rozlišení. Snímky níže budou vždy seřazeny v pořadí: Sony Xperia XZ Premium, Samsung Galaxy S8 a HTC U11. V pravém spodním rohu každé fotografie je pro úplnost uveden název telefonu, kterým byl vyfocen.

Hlavní hvězdy dnešního fotosouboje: HTC U11, Sony Xperia XZ Premium a Samsung Galaxy S8
Hlavní hvězdy dnešního fotosouboje: HTC U11, Sony Xperia XZ Premium a Samsung Galaxy S8

Fotíme za dobrých světelných podmínek…

Všechny telefony si poradily se scénou velmi dobře, správně zaostřily a celková kresba je velmi dobrá. Barvy má nejvěrnější Sony, HTC je hned v závěsu, Samsung má snímky víc saturované, ale na škodu to není.

Snímek altánku je ze všech telefonů téměř shodný, kresba i expozice je v pořádku, to samé platí i o barevnosti. Shodná situace je i u podzimního listí, se kterým si všechny telefony poradily na výbornou.

Může se zdát, že Samsung má nejlepší výsledek, avšak tentokrát nejlépe zvolilo barvy HTC, špatně si nevedlo ani Sony.

HDR a protisvětlo

Nejlépe scénu s protisvětlem zvládl zachytit Samsung, snímek není rušen paprsky světla, barvy listí jsou věrné a celkově je strom krásně vykreslený. HTC si se scénou poradilo také dobře, barvy jsou ucházející, paprsky od slunce však trochu kazí celkový dojem ze snímku. Sony vyšlo z této trojice nejhůř; strom špatně vyhodnotilo a protisvětlo také nezvládlo zachytit úplně nejlépe.

Všechny telefony si velmi dobře poradily s přímým sluncem, HTC však dosáhlo nejvěrnějších barev po celé ploše snímku.

Zde si opět vedl nejlépe Samsung, nabídl nejlepší barvy stropu altánu a stromy v pozadí jsou dobře vykresleny. HTC naopak nejlépe zvládlo vykreslit stromy v pozadí, avšak strop má mírně červený nádech. Sony špatně vyhodnotilo expozici stromů a vody v pozadí.

Se scénou si opět nejlépe poradil Samsung, nabídl živé barvy a pohled v dálce je hezky vidět. HTC si vedlo také velmi dobře, jen barvy nejsou nejvěrnější. Snímek od Sony je celkově tmavší než byla skutečná scéna.

Sony v tomto případě pohořelo, původně zelený list je na snímku velmi tmavý, detaily nejsou viditelné. Velmi dobře si vedlo HTC a Samsung, zelená je opravdu zelená a viditelné jsou i detaily.

Makro

Na této scéně nejsou velké rozdíly viditelné, všechny telefony snímek zachytily ve velmi obstojné kvalitě.

Zde překvapilo HTC, sice podalo poměrně věrné barvy, ale jako jediné nedokázalo zaostřit na požadovaný list, zbylé dva telefony neměly problém. Samsung předvedl přesaturovanou žlutou, Sony má barvy nejblíže originální scéně.

Sony předvedlo nepříliš povedenou scénu, je výrazně přeexponovaná, zejména pravá strana fotografie. Samsung nedokázal zaostřit na prostřední část květu, HTC má scénu v pořádku.

Všechny tři telefony opět podaly skvělé výsledky v čele ostrostí po celé ploše. HTC má viditelně nejmenší úhel záběru, Sony podalo naprosto přirozené barvy shodující se s originální scénou.

HTC se opět nepodařilo zaostřit na požadovaný objekt, Samsung zase nedodržel správné barvy, ale správně zaostřil a snímek je velmi detailní. Sony nabídlo správné barvy a zřejmě kvůli nejvyššímu rozlišení také nejvíce detailů, které jsou viditelné i při velkém přiblížení.

Ve scéně s cihlovou zdí si s věrností barev překvapivě nejlépe poradil Samsung, HTC i Sony jsou tmavší. Detaily jsou u všech telefonů na vysoké úrovni.

Fotíme selfie

U předních fotoaparátů nelze mít výtky, všechny mají výbornou ostrost, dobré podání barev i nastavení expozice. Největší záběr má Sony, zbylé telefony se ale také nemusí stydět a pro sdílení na sociálních sítích snímky určitě postačí. HTC U11 navíc ve výchozím nastavení jako jediné snímek zrcadlově otáčí.

Snímky za zhoršených světelných podmínek

U nočních snímků se negativně projevuje absence optické stabilizace u Sony Xperia (má pouze elektronickou); ta nedokázala vykouzlit tak ostré snímky jako Samsung a HTC, kteří OIS nabízí. Snímky z HTC a Samsungu jsou oba velmi povedené, nabízí dobré barvy, ostrost a dobře si poradily i s vyobrazením nočního nebe.

HTC si neporadilo s plamenem svíčky a scéna je tak přeexponovaná, barva svíce také neodpovídá realitě. Vybrat vítěze je subjektivní záležitost, Samsung má přirozenou barvu a nezapomněl ani na okolí svíčky, zatímco Sony s dobrou expozicí i detaily nedalo prostor zbytku scény a ztmavilo okolí svíčky.

HTC i Samsung nabídli podobnou teplotu barev, HTC však mírně přepálilo barvu květu a ten má nádech bílé barvy, Samsung je naprosto v pořádku barevně i ostrostí. Sony má teplejší barvy, ostrostí trošku pokulhává za soky, kterým OIS dává jasnou výhodu.

Závěrečné hodnocení

Během všech scén si nejlépe poradil Samsung Galaxy S8, ten sice někdy předváděl mírně nereálné barvy, které byly hodně saturované. To se někomu může líbit, fotky vypadají živěji, zářivěji a někdy vypadá scéna na fotce lépe než v realitě.

HTC U11 by se na pomyslném žebříčku umístilo na druhém místě, podávalo poměrně vyrovnané výkony, někdy mělo sklon k nesprávné expozici a potýkalo se také s občasnými problémy s ostřením.

Sony Xperia XZ Premium má sice největší rozlišení, avšak absence optické stabilizace obrazu zapříčinila nedostatky při focení, které se projevilo hlavně u nočních scén. Elektronická stabilizace obrazu funguje skvěle při natáčení videa, u pořizování fotografií však nedokáže podpořit stabilitu snímače a fotky, u kterých je potřeba delší doba závěrky, pak vypadají trochu rozmazaně.

Snímky z fototestu v plném rozlišení

Budeme rádi, když nám do diskuze dáte tipy na další fotosouboje. Napište nám, které modely vůči sobě máme porovnat a my se na ně v některém z dalších dílů tohoto seriálu zaměříme.

David Skopal

Redaktor SMARTmania.cz a externí copywriter žijící v Brně. Nadšenec do technologií, smartphonů a gadgetů. Fanoušek OnePlus. Mám rád vaření a dobré jídlo. Ve volném čase hraju badminton a chodím plavat.

24 komentářů

 1. zajimalo by mne proc se jeste nikdo ani nepriblizil ke kvalite fotek lumie 950

  • Bobe, to je vtip měsíce, vyhráváš 100Kč a poukaz do blázince . Hlavně vůbec netuším co je to ta lumie 950, to se dříve v minulosti vyráběli nějaké lumie ? Jako že Lumíci ? V dávné historii se moc nevyznám

   • SlovOvca: Nechápu komentáře tohoto typu, ve kterých se dotyčný akorát ztrapňuje a dělá ze sebe většího pitomce, než je

  • Bobe, urychlene navstiv ocniho a pak psychiatra.

  • tak kvalitou fotiek boli L950ky uz prekonane, ale nevidim dovod kvoli tomu menit za modernejsi telefon. Uz len kvoli tomu, ze tie rozdiely su naozaj male. Lumie proste co sa fotenia tyka, nemaju ziadne vazne slabiny a robia krasne fotky.
   Aj tak je toto porovnavanie fotenia telefonov, iba take hrajkanie deti na piesocku. Hocijaky fotoaparat s aspon 1-palcovym senzorom (napriklad moj 5 rocny Nikon V1) postavi aj ten najlepsi tohtorocny fotomobil do smutku.

   • Bohuzel ne, maximalne nastejno, ale prekonane rozhodne ne.

   • Ano Lumia má pěkné fotky, o tom žádná, ale má tragickou rychlost ( tedy spíše pomalost) a než zaostří tak už je moment většinou pryč, nebo rozmazaný. To je jediné a podstatné mínus tohoto telefonu. Kdo má třeba malé děti mi dá určitě za pravdu a nejen ten. Jinak fotky stále snesou srovnání s telefony dejme to mu z top patnáctky, možná desítky.

   • 950 co se fotografií týče byly překonány už tak někdy loni, na letošní modely se nechytají Lumie ani náhodou. Největší výhodou fotoaparátu v mobilu je to, že ho máte pořád při ruce a potřebujete, aby automatika fotila dobře a rychle. A v těchto parametrech Lumie naprosto hoří. „Když si s tim pohraju, tak je fotka nejlepší“ – na hraní jsou zrcadlovky, ne smartphony. Doba jde dál, technologie jsou každý rok lepší. Je to asi tak jako říkat, že Felicia nebyla dosud překonána, protože před 20 lety to bylo dobrý auto a ještě pořád jezdí, sice pomalu, ale jezdí.

   • Topas: Ano pamoalejsi nez soucasne telefony je, stale vse vsak radi ke spicce a konkurence ve vysledných fotograffich stale dohani nebo je konecne a stejne urovni.Uz chybi jen zvuk u koknkurence, ktery je oproti Lumiim u vsech tragicky ve srovnani s HAAC.Primer s felicia je zcela scestny, vyhnul bych se priste Menty temto uplně „mimonskym“ srovnáni.

   • Dost poslednich testu stale potvrzuje jak byla Lumia nadcasova, aspon co se foceni a vide tyce.Konkurence by mela vazne slapnout do pedálu.

   • Pohadkar Jirka. Na Lumii kali bily tesak, kdo by ji ted jeste testoval. Co se tyce foceni, tak 950ky byly prekonany uz davno. Jedes na mrtvem koni, Jiriku.

  • Presne to som chcel napisat. Uvazujem o kupe noveho mobilu (teraz mam Lumiu 950) ale tie foto su katastrofa, hlavne foto v noci sa neda porovnat s Lumiou. Urobte zase slepy test najlepsich fotomobilov sucasnosti plus Lumia 950.

 2. Lumia 950 dělá výborné fotky, přešel jsem z ní na HTC U11 … ten je s ní v mnoha ohledech srovnatelný, nicméně Lumia byla opravdu lepší … ale je to mrtvý systém, takže nemá budoucnost.

  V redakci by však mohli fotit trochu objektivněji, pokud dvě fotky ostřím na pampelišku přední, tak proč další je ostřená na tu zadní? Co je to za hodnocení? Porovnávat se dá to, když je to zaostřené na stejném místě a za stejných podmínek.

  Také kvalitu fotoaparátu nelze hodnotit tím, že vidíme rozrastrované fotky, chce to dělat výřezy CROPy, aby bylo vidět, jak daný fotočip vykresluje detaily, neboť z dálky ty fotky jsou málo rozdílné, ale v detailech, které jsou důležité třeba při tisku fotoknihy je to hlavní priorita.

  Zkuste se inspirovat renomovanými texty v zahraničí … tam to mají vychytanější.

  Jinak díky za testy a budeme se těšit na budoucí podrobnější testy.

  • No ty fotky zrovna řeším… L950 ne že by měla lepší fotky, ale má je hezčí… Lumie měli vždy víc ty „olejomalby“ ne tolik ostré fotky ale pro oko jsou to hezčí fotky. A umí dobře to zpracování po vyfocení. Jinak mám teď G6 tak jsem porovnával. Hlavně mě vadí to přepálení fotek. Musím zkusit ten Samsung, ač jsem se tomu bránil, ten zaoblený displej je pro mě zlo. Ale ty fotky by mohli být opravdu lepší. Jinak to porovnání je tady… [odkaz]

  • Dobrý den Michale, děkuji za komentář, chtěl bych Vás seznámit s průběhem testování. Všechny telefony byly připevněny na držák, měly k focenému objektu vždy stejně blízko a fotografie byly pořízeny ve stejný moment. Přímo u fotky s pampeliškou jsem nechal telefony, aby zaostřily samy (nepoužil jsem touch focus, ale autofocus). A jediné HTC U11 zaostřilo na zadní pampelišku, byla to volba telefonu. Zbylé dva telefony zaostřily naprosto správně.
   Publikované fotky samozřejmě nejsou v plném rozlišení, to bohužel musí být zmenšeno, aby fotografie mohly být publikovány. Článek byl aktualizován a v závěru jsou k dispozici odkazy na fotky v plném rozlišení. Všechny telefony mají velmi podobné detaily, avšak největší rozdíl byl mezi nimi v barevném podání a ve schopnosti poradit si s různými náročnými scénami.
   Je to první pokus o fotosouboj tohoto stylu, takže budeme rádi za každou reakci. Děkujeme

 3. Asi nemáte test, který by ukázal, jak si poradší fotomobil s fotkou barevné kresby, aby z toho neudělal vyblitý pixel art, co?

 4. Galaxy S8 asi nejlépe, ale obecně…všechny TOP modely fotí skvěle, rozdíly jsou hlavně v podání barev a v rychlosti ostření – což už se taky v případě těchto tří modelů stírá. Chybí ovšem pořádný xenonový blesk a ano, naprosté většině chybí lepší mikrofony. Ty co má Lumia 950 (HAAC) je zatím nepřekonáno. Jak rozsahem nahrávaných frekvencí, tak vyšší hlasitost nahrávaného zvuku je pro většinu problém (někde vázne i ta kvalita zvukové nahrávky vůbec).

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).