Velká narozeninová soutěž – slavíme 15. narozeniny!
Domů » Články » Fotosouboj: Sony XZ Premium vs. Samsung Galaxy S8 vs. HTC U11

Fotosouboj: Sony XZ Premium vs. Samsung Galaxy S8 vs. HTC U11

V dnešním fotosouboji srovnáme tři vlajkové lodě letošního roku. Proti sobě se postaví Sony Xperia XZ Premium, Samsung Galaxy S8 a HTC U11. Všechny tři telefony patří mezi špičku co se týče jejich fotoaparátu, mají velmi podobnou cenu, obdobné procesory a stejně velkou operační paměti. Mohou se ale lišit v kvalitě výsledných fotografií? V dnešním srovnání se dozvíte odpověď.

Telefony jsme již testovali a jejich samostatné recenze si můžete přečíst zde: Sony Xperia XZ PremiumSamsung Galaxy S8, HTC U11.

Specifikace fotoaparátů

Sony Xperia XZ Premium může nabídnout rozlišení 19 MP, světelnost f/2.0, čip o velikosti 1/2.3″, elektronickou stabilizací obrazu, fázovým a laserovým ostřením a možností natáčet videa v rozlišení až 4k při 30fps. Zajímavostí je pak možnost slowmotion videí v rozlišení 720p při 960fps. Přední kamera disponuje rozlišením 13 MP, světelností f/2.0, čipem o velikosti 1/3″, pixely mají rozměr 1.12 µm. Kompletní specifikace naleznete zde.

Fotoaparát u Sony Xperia XZ Premium
Fotoaparát u Sony Xperia XZ Premium

Samsung Galaxy S8 disponuje snímačem o rozlišení 12 MP, čipem o velikosti 1/2.5″, pixely mají rozměr 1.4 µm, světelnost má velmi dobrou hodnotu f/1.7 a fotoaparát nabízí také optickou stabilizací obrazu. Video je možno nahrávat až v rozlišení 4k při 30fps. Sekundární kamera nabízí rozlišení 8 MP, shodnou světelnost f/1.7 a na poměry předních fotoaparátů neobvyklý autofokus. Kompletní parametry najdete zde.

Samsung Galaxy S8
Samsung Galaxy S8

HTC U11 nabízí 12 MP rozlišení při velikosti čipu 1/2.5″ a světelností f/1.7, dále pak optickou stabilizaci obrazu a fázovým ostřením. Video je možno nahrávat v maximálním rozlišení 4k při 30fps, shodně jako zbylí rivalové. Sekundární kamera má neobvykle vysoké rozlišení 16 MP a světelnost f/2.0. Celé specifikace naleznete zde.

HTC U11
HTC U11

Tip: srovnání parametrů všech tří modelů přehledně vedle sebe naleznete na této stránce.

Testovací snímky

Při testování měly všechny telefony stejné podmínky, byly aktualizovány na nejnovější verzi systému, čočky byly průběžně čištěny a fotografie byly pořízeny ve stejný okamžik, aby se zamezilo rozdílům ve výsledných fotografiích. Telefony měly nastaveny automatické HDR, používalo se automatické ostření a nastavení bylo ponecháno na automatice. Fotky byly pořizovány v poměru 4:3 při maximálním možném rozlišení. Snímky níže budou vždy seřazeny v pořadí: Sony Xperia XZ Premium, Samsung Galaxy S8 a HTC U11. V pravém spodním rohu každé fotografie je pro úplnost uveden název telefonu, kterým byl vyfocen.

Hlavní hvězdy dnešního fotosouboje: HTC U11, Sony Xperia XZ Premium a Samsung Galaxy S8
Hlavní hvězdy dnešního fotosouboje: HTC U11, Sony Xperia XZ Premium a Samsung Galaxy S8

Fotíme za dobrých světelných podmínek…

Všechny telefony si poradily se scénou velmi dobře, správně zaostřily a celková kresba je velmi dobrá. Barvy má nejvěrnější Sony, HTC je hned v závěsu, Samsung má snímky víc saturované, ale na škodu to není.

Snímek altánku je ze všech telefonů téměř shodný, kresba i expozice je v pořádku, to samé platí i o barevnosti. Shodná situace je i u podzimního listí, se kterým si všechny telefony poradily na výbornou.

Může se zdát, že Samsung má nejlepší výsledek, avšak tentokrát nejlépe zvolilo barvy HTC, špatně si nevedlo ani Sony.

HDR a protisvětlo

Nejlépe scénu s protisvětlem zvládl zachytit Samsung, snímek není rušen paprsky světla, barvy listí jsou věrné a celkově je strom krásně vykreslený. HTC si se scénou poradilo také dobře, barvy jsou ucházející, paprsky od slunce však trochu kazí celkový dojem ze snímku. Sony vyšlo z této trojice nejhůř; strom špatně vyhodnotilo a protisvětlo také nezvládlo zachytit úplně nejlépe.

Všechny telefony si velmi dobře poradily s přímým sluncem, HTC však dosáhlo nejvěrnějších barev po celé ploše snímku.

Zde si opět vedl nejlépe Samsung, nabídl nejlepší barvy stropu altánu a stromy v pozadí jsou dobře vykresleny. HTC naopak nejlépe zvládlo vykreslit stromy v pozadí, avšak strop má mírně červený nádech. Sony špatně vyhodnotilo expozici stromů a vody v pozadí.

Se scénou si opět nejlépe poradil Samsung, nabídl živé barvy a pohled v dálce je hezky vidět. HTC si vedlo také velmi dobře, jen barvy nejsou nejvěrnější. Snímek od Sony je celkově tmavší než byla skutečná scéna.

Sony v tomto případě pohořelo, původně zelený list je na snímku velmi tmavý, detaily nejsou viditelné. Velmi dobře si vedlo HTC a Samsung, zelená je opravdu zelená a viditelné jsou i detaily.

Makro

Na této scéně nejsou velké rozdíly viditelné, všechny telefony snímek zachytily ve velmi obstojné kvalitě.

Zde překvapilo HTC, sice podalo poměrně věrné barvy, ale jako jediné nedokázalo zaostřit na požadovaný list, zbylé dva telefony neměly problém. Samsung předvedl přesaturovanou žlutou, Sony má barvy nejblíže originální scéně.

Sony předvedlo nepříliš povedenou scénu, je výrazně přeexponovaná, zejména pravá strana fotografie. Samsung nedokázal zaostřit na prostřední část květu, HTC má scénu v pořádku.

Všechny tři telefony opět podaly skvělé výsledky v čele ostrostí po celé ploše. HTC má viditelně nejmenší úhel záběru, Sony podalo naprosto přirozené barvy shodující se s originální scénou.

HTC se opět nepodařilo zaostřit na požadovaný objekt, Samsung zase nedodržel správné barvy, ale správně zaostřil a snímek je velmi detailní. Sony nabídlo správné barvy a zřejmě kvůli nejvyššímu rozlišení také nejvíce detailů, které jsou viditelné i při velkém přiblížení.

Ve scéně s cihlovou zdí si s věrností barev překvapivě nejlépe poradil Samsung, HTC i Sony jsou tmavší. Detaily jsou u všech telefonů na vysoké úrovni.

Fotíme selfie

U předních fotoaparátů nelze mít výtky, všechny mají výbornou ostrost, dobré podání barev i nastavení expozice. Největší záběr má Sony, zbylé telefony se ale také nemusí stydět a pro sdílení na sociálních sítích snímky určitě postačí. HTC U11 navíc ve výchozím nastavení jako jediné snímek zrcadlově otáčí.

Snímky za zhoršených světelných podmínek

U nočních snímků se negativně projevuje absence optické stabilizace u Sony Xperia (má pouze elektronickou); ta nedokázala vykouzlit tak ostré snímky jako Samsung a HTC, kteří OIS nabízí. Snímky z HTC a Samsungu jsou oba velmi povedené, nabízí dobré barvy, ostrost a dobře si poradily i s vyobrazením nočního nebe.

HTC si neporadilo s plamenem svíčky a scéna je tak přeexponovaná, barva svíce také neodpovídá realitě. Vybrat vítěze je subjektivní záležitost, Samsung má přirozenou barvu a nezapomněl ani na okolí svíčky, zatímco Sony s dobrou expozicí i detaily nedalo prostor zbytku scény a ztmavilo okolí svíčky.

HTC i Samsung nabídli podobnou teplotu barev, HTC však mírně přepálilo barvu květu a ten má nádech bílé barvy, Samsung je naprosto v pořádku barevně i ostrostí. Sony má teplejší barvy, ostrostí trošku pokulhává za soky, kterým OIS dává jasnou výhodu.

Závěrečné hodnocení

Během všech scén si nejlépe poradil Samsung Galaxy S8, ten sice někdy předváděl mírně nereálné barvy, které byly hodně saturované. To se někomu může líbit, fotky vypadají živěji, zářivěji a někdy vypadá scéna na fotce lépe než v realitě.

HTC U11 by se na pomyslném žebříčku umístilo na druhém místě, podávalo poměrně vyrovnané výkony, někdy mělo sklon k nesprávné expozici a potýkalo se také s občasnými problémy s ostřením.

Sony Xperia XZ Premium má sice největší rozlišení, avšak absence optické stabilizace obrazu zapříčinila nedostatky při focení, které se projevilo hlavně u nočních scén. Elektronická stabilizace obrazu funguje skvěle při natáčení videa, u pořizování fotografií však nedokáže podpořit stabilitu snímače a fotky, u kterých je potřeba delší doba závěrky, pak vypadají trochu rozmazaně.

Snímky z fototestu v plném rozlišení

Budeme rádi, když nám do diskuze dáte tipy na další fotosouboje. Napište nám, které modely vůči sobě máme porovnat a my se na ně v některém z dalších dílů tohoto seriálu zaměříme.

David Skopal

Redaktor SMARTmania.cz a externí copywriter žijící v Brně. Nadšenec do technologií, smartphonů a gadgetů. Fanoušek OnePlus. Mám rád vaření a dobré jídlo. Ve volném čase hraju badminton a chodím plavat.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
24 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments