TOPlist

Recenze HTC U11: můžete mě koupat i mačkat

Tchajwanská společnost HTC si dala s představením letošního vlajkového modelu načas. LG, Huawei a Sony ukázali své high-endové modely již v únoru na veletrhu MWC, Samsung se přidal o měsíc později se svým Galaxy S8(+).  Smartphone HTC U11 byl odhalen až v polovině května.

Novinka navazuje na loňský model HTC 10, který však nezaznamenal žádné výrazné prodejní úspěchy. Model U11 tak bude mít za úkol napravit reputaci a také finanční situaci výrobce. V poslední době jsme si zvykli na to, že v HTC velmi rádi stanovují ceny svých novinek opravdu velmi vysoko, čímž pochopitelně odradí spoustu zákazníků. Nový vlakový model má naštěstí cenu stanovenou rozumně. Na českém trhu jej seženete za 19 990 korun, v neoficiální distribuci ještě o něco levněji. Cena je tak stejná jako v případě Sony Xperia XZ Premium a o 2 tisíce nižší než v případě Samsungu Galaxy S8. Naše dnešní recenze prozradí, zda je tato částka oprávněná nebo zda jde opět o předražený kousek.

Video recenze HTC U11

Kov vystřídalo sklo

Zatímco loňský model vsázel na celokovovou konstrukci, novinka si zachovala pouze kovový rámeček. Záda jsou v tomto případě skleněná. Výrobce zvolil velmi zajímavou úpravu. Záda tvoří několik vrstev, které vytváří pěkný perleťový efekt. Do redakce nám zamířila varianta s bílými zády, která mají nádech do červených odstínů. Na českém trhu se však zatím setkáte pouze s černou a stříbrnou variantou. V létě má dorazit i verze s červenými zády, ale není jasné, zda se dočkají i čeští zákazníci.

Skleněná záda jsou sice pěkná na pohled, ale bohužel se jedná o velmi nepraktický povrch. Největším problémem je ulpívání otisků prstů, čemuž se zkrátka nevyhnete. Druhým problémem je přeci jen větší náchylnost k poškození. V balení se naštěstí nalézá také průhledný plastový kryt, kterým můžete telefon alespoň částečně ochránit.

Proti předchůdci disponuje model U11 odolností vůči vodě a prachu. Certifikace IP67 zaručuje, že by měl telefon vydržet v metrové hloubce minimálně 30 minut. I v tomto ohledu tak HTC dorovnává konkurenční vlajkové modely.

Čelní straně vévodí 5,5palcový displej, kterému se budeme věnovat ještě později. V dolní části čelní strany je umístěna čtečka otisků prstů, která zároveň slouží i jako tlačítko Domů. Rychlost odemykání je na velmi dobré úrovni, někteří konkurenti (například Huawei P10 Plus) však nabízejí ještě lehce rychlejší reakce. Čtečku z obou stran doplňují senzorové klávesy pro funkci zpět a pro přepínání aplikací.

Nad displejem se ukrývá čelní 16megapixelová kamera, která podporuje záznam videí v rozlišení Full HD. Nechybí ani notifikační dioda. Celý předek je krytý odolným sklem Gorilla Glass páté generace.

Špičkový zvuk bez 3,5mm jacku

Spodní hrana je domovem datového konektoru USB-C, který doplňuje mikrofon a také mřížka (nebo spíše drážka) ukrývající hlasitý reproduktor. Datový konektor splňuje standard USB 3.1, takže se můžete těšit na velmi dobré přenosové rychlosti. Konektor 3,5mm jack budete na těle hledat bohužel marně. V balení je naštěstí dodávána redukce z USB-C na 3,5mm jack. Smartphony od HTC patří již delší dobu k nejlépe hrajícím telefonům na trhu. HTC U11 není výjimkou a potěší jednak zvukový přednes z reproduktorů, ale především ze sluchátek.

Dodávaná sluchátka určená do konektoru USB-C disponují funkcí pro potlačení okolního hluku a také optimalizací zvuku podle stavby ucha. Při jejich připojení k telefonu se automaticky spustí funkce HTC USonic, která sluchátka nakonfiguruje. Výsledný přednes je opravu výborný. Všechny složky zvuku jsou věrně podány a ani při maximální hlasitosti nedochází ke zkreslení. Na jedničku funguje i potlačování okolního hluku. Sluchátka dodávaná k HTC U11 rozhodně nejsou pouze pro nouzový poslech, ale poslouží i náročnějším posluchačům.

Mačkejte co hrdlo ráčí

Jedním z největších lákadel této novinky je funkce Edge Sense. V dolní polovině bočního rámečku jsou umístěné senzory zaznamenávající tlak a výrobce je využil pro ovládání telefonu. Při prvotní konfiguraci této funkce je nutné nejprve třikrát zmáčknout boky telefonu, čímž dojde ke kalibraci úrovně tlaku. Tuto úroveň můžete samozřejmě kdykoliv ručně upravit v nastavení.

HTC U11 se vody nezalekne

A jak tato vychytávka funguje v praxi? Jednoduše stačí stisknout dolní část bočního rámečku a dojde k aktivaci předem nastavené funkce. Povolit si můžete také pokročilý režim, kdy má stisk dvojí funkci v závislosti na délce jeho trvání. Krátký stisk tak může například spustit fotoaparát, delší stisk spustí určenou aplikaci.

Tento způsob ovládání je rozhodně zajímavý, i když zatím výrobce nevyužívá jeho plný potenciál. Edge Sense zatím slouží pouze ke spuštění aplikací a tuto funkci je také možné využít i jako náhradu spouště fotoaparátu. Doufejme, že se do budoucna objeví více aplikací, které budou tento způsob ovládání podporovat. Tlakové ovládání by mohlo najít uplatnění například v případech, kdy je telefon ve vodě, kde dotykový displej nereaguje.

Po konstrukční stránce je HTC U11 rozhodně podařený smartphone. Skleněná záda dodávají telefonu elegantní vzhled i když nejde zrovna o praktický povrch. Celkové zpracování je na špičkové úrovni.

Displej: Quad HD s pěknými barvami

Displej v úhlopříčkou 5,5 palců nabízí rozlišení Quad HD (1440 × 2560 pixelů). Výrobce vsadil na technologii Super LCD5, kterou u svých smartphonů využívá již delší dobu. Barevné podání je opravdu výborné, a to samé se dá říci o pozorovacích úhlech a čitelnosti.

HTC se zatím u svého vlajkového modelu nenechalo unést módou bezrámečkových displejů. I přes poměrně tenké rámečky se tak celkové rozměry vyšplhaly na hodnoty 153,9 × 75,9 × 7,9 mm, což je nepatrně více než kolik měří Samsung Galaxy S8 s 5,8 palcovým displejem. Důvodem, proč výrobce nezvolil displej až ke krajům, je možná právě funkce Edge Sense. S bezrámečkovým displejem by při stisku boků pravděpodobně docházelo k nechtěným dotykovým povelům.

Pořádná porce výkonu

Vlajkové modely zpravidla nabízejí opravdu výkonné čipsety a HTC zvolilo aktuálně to nejvýkonnější, co Qualcomm nabízí – Snapdragon 835. Tento čipset nabízí celkem 8 jader (4 × Kryo s frekvencí 2,45 GHz, 4 × Kryo s frekvencí 1,9 GHz) a grafický čip Adreno 540. Čipset má k dispozici 4 GB operační paměti. Díky této výbavě nebudete mít problém ani s opravdu náročnými aplikacemi nebo hrami. V benchmarku AnTuTu se nám povedlo naměřit výsledné skóre téměř 175 tisíc bodů.

Vnitřní úložiště nabízí kapacitu 64 GB a je rozšiřitelné prostřednictvím paměťové karty microSD. Námi testovaný kousek nabízí slot pouze pro jednu kartu nanoSIM, na trhu však bude dostupná i verze se dvěma sloty. A to ještě není vše, HTC nabízí také verzi s 6 GB RAM a 128GB interní pamětí, která je rovněž vybavena dvěma sloty na SIM kartu.

Tip: Kompletní parametry HTC U11 včetně srovnávače najdete v našem katalogu smartphonů. Parametry vybavenější varianty s 6 GB RAM a 128GB pamětí naleznete zde.

Možnosti konektivity jsou špičkové. Ostatně, očekávat něco jiného u vlajkového modelu ani nelze. HTC U11 podporuje dvoupásmovou Wi-Fi, Bluetooth ve verzi 4.2, NFC a jediné co by mohlo někomu chybět je tak infraport pro dálkové ovládání spotřebičů. Prvotřídní je také podpora LTE. Testovaný model podporuje všechna česká pásma. Určení polohy je díky podpoře GPS, BDS a GLONASS otázkou okamžiku.

Operační systém

Vlajkový model od HTC přichází na trh s operačním systémem Android ve verzi 7.1.1 Nougat. Jak je u výrobce zvykem, i v tomto případě je systém doplněný o nadstavbu Sense. Vzhled systému je tak lehce odlišný, než je tomu u „čisté“ verze Androidu, na druhou stranu působí celé prostředí jako celek velmi pěkně.

Pochvalu si zaslouží také velmi dobrá optimalizace. Během celého testování jsme se nesetkali s žádnými problémy se stabilitou.

Součástí systému je několik „bonusových“ aplikací. První, která stojí za zmínku nese název BlinkFeed. Pro využití služeb tohoto rozšíření stačí přejet z domovské obrazovky směrem doleva. BlinkFeed shromažďuje nejzajímavější novinky z aktuálních zpráv a můžete si zde také přidat své vlastní zájmy či aplikace (například Youtube).

HTC Sense Companion je aplikace, která nabízí v podstatě obdobné funkce jako například Google Assistant. Služba vám tak například nabízí restaurace v okolí, informace o dopravě a zajímavých místech nebo vás může upozornit na aplikaci, která nadměrně vybíjí akumulátor. V případě, že nestojíte o tyto tipy, můžete samozřejmě Sense Companion vypnout.

Baterie a výdrž: jeden den s rychlým nabíjením

Smartphone dostal do výbavy akumulátor s kapacitou 3000 mAh, což je na dnešní dobu spíše lehce podprůměrná hodnota. Společně s Quad HD displejem a výkonným čipsetem tak bohužel nemůžete očekávat žádnou překvapivou výdrž. HTC U11 je klasický „jednodenní“ smartphone. K delší výdrži si můžete dopomoci aktivací úsporného režimu, ale dosáhnout dvoudenní výdrže bude vyžadovat opravdu pouze omezené používání.

Potěší alespoň podpora rychlého nabíjení Qualcomm Quick Charge 3.0. S dodávaným adaptérem nabijete akumulátor z prázdného stavu do plna za něco málo přes hodinu. Je škoda, že novinka nenabízí také bezdrátové nabíjení, které se díky skleněným zádům přímo nabízí.

Fotoaparát míří na vrchol

Hlavní 12megapixelový fotoaparát umístěný na zádech těla se vyznačuje světelností f/1,7. Nechybí ani dvojice přisvětlujících diod, které oceníte zejména v horších světelných podmínkách a ve tmě. Právě fotoaparát je jedním z hlavních lákadel této novinky. Známý zahraniční server DxOMark totiž HTC U11 již otestoval a podle jejich měřítek se jedná o nejlépe fotící smartphone na trhu.

Aplikace pro obsluhu fotoaparátu je povedená. Na první pohled sice působí jednoduchým dojmem, ale nechybí zde několik snímacích režimů a všechna potřebná nastavení. Pro využití plného potenciálu fotoaparátu poslouží plně manuální režim, kde si můžete ručně upravit čas závěrky, hodnotu citlivosti ISO, vyvážení bílé, hodnotu expozice a můžete i manuálně zaostřovat.

Kvalita snímků pořízených ve dne je špičková. Potěšilo nás věrné barevné podání, dynamický rozsah, výborná ostrost i nízká hladina šumu. Díky velmi dobré světelnosti se nemusíte bát ani focení v horších světelných podmínkách. I v tomto ohledu se řadí HTC U11 k naprosté špičce mezi smartphony.

Podobnou chválu si zaslouží i záznam videa. Novinka podporuje maximální rozlišení 4k při frekvenci 30 snímků za sekundu. Pokud si vystačíte s rozlišením Full HD, můžete natáčet dokonce až 120 snímků za sekundu. S kvalitou videí pořízených během dne je to podobné jako u fotografií – řadí se ke špičce. Na kvalitě pořízených videí se příznivě podepisuje také přítomná optická stabilizace obrazu a ocenit musíme i kvalitní záznam zvuku, za což telefon vděčí celkem čtyřem mikrofonům.

Problém nastává až při natáčení ve špatných světelných podmínkách. Vysokou hladinu šumu bychom ještě odpustili, ale snižování snímkovací frekvence už ne. Z původních 30 snímků za sekundu se při natáčení ve tmě můžete dostat až na polovinu.

I přes tento nedostatek se však testovaná novinka může směle utkat o titul nejlépe fotícího smartphonu. Fotoaparát je jednou z hlavních zbraní modelu U11.

Závěrečné hodnocení recenze HTC U11

Společnosti HTC se v posledních letech příliš nedařilo se svými smartphony uspět mezi konkurencí. Model U11 se bude pochopitelně snažit tuto situaci změnit a má k tomu veškeré potřebné předpoklady. Hlavními lákadly bude design, kvalitní zpracování, odolnost vůči vodě a prachu, ovládání Edge Sense, povedený displej, vysoký výkon, kvalitní zvukový přednes a v neposlední řadě špičkový fotoaparát.

Odradit může snad jen nízká výdrž a také displej, který není bezrámečkový. I přes tyto nedostatky je HTC U11 vydařený smartphone, a to nejen na poměry výrobce, ale i obecně mezi hlavními konkurenty. To, že je novinka trefou do černého odpovídají rekordní prodeje. Úspěchu napomáhá také přiměřená cena 19 990 Kč.

HTC U11

HTC U11
8.6

design a zpracování

9.2/10

výkon a optimalizace

9.0/10

hardwarová výbava

8.9/10

kvalita fotografií a videa

8.9/10

výdrž baterie

7.1/10

Klady

  • atraktivní design
  • odolnost vůči vodě a prachu (IP67)
  • povedený displej
  • tlakové ovládání Edge Sense
  • výborný fotoaparát
  • velmi vysoký výkon
  • optimalizovaný systém

Zápory

  • nízká výdrž baterie
  • magnet na otisky prstů
  • chybí 3,5mm jack
  • displej není bezrámečkový
Autor článku Zdeněk Beran
Zdeněk Beran
Redaktor serveru SMARTmania.cz a dalších technologických webů, fanoušek počítačového hardwaru, mobilních zařízení všeho druhu a jiné elektroniky, milovník akčních počítačových her a PUBG.

Kapitoly článku