TOPlist

Recenze Huawei P10 Plus: vlajková loď ve větším

Společnost Huawei představila svůj letošní vlajkový model na veletrhu MWC v Barceloně. Smartphone s označením P10 dorazil hned ve dvou verzích. „Klasická“ varianta (recenze) nabízí 5,1palcový displej, výkonný čipset HiSillion Kirin 960, 4 GB RAM a v neposlední řadě také duální fotoaparát, na jehož vývoji se podílela společnost Leica.

Na trhu se však můžete setkat také s verzí nesoucí název Huawei P10 Plus. Ta se od té standardní liší větším displejem s vyšším rozlišením, který se pochopitelně také podepsal na větších celkových rozměrech. Do většího těla se také vešel jiný akumulátor, který nabízí vyšší kapacitu. Zbývající hardwarové parametry jsou ovšem shodné jako u klasické P10. Stojí tyto odlišnosti za příplatek 6 000 korun, nebo je lepší zvolit „obyčejnou“ verzi? To vám prozradí dnešní recenze.

Video recenze Huawei P10 Plus

Poctivě zpracovaná kovová konstrukce

Huawei zbytečně neriskoval s použitím netradičních materiálů těla (např. keramiky) a vsadil na osvědčený kov. Kovové jsou boční rámečky a také záda. P10 nabízí zadní kryt s poněkud netradiční kovovou úpravou, větší sourozenec vystačí s klasickým matným povrchem.

Celkové rozměry dosahují hodnot 153,5 × 74,2 × 7 milimetrů hmotnost je stále ještě přijatelných 165 gramů. Díky zaobleným bokům se telefon i přes větší rozměry velmi dobře drží v ruce. Smartphone dokonce můžete i ovládat jednou rukou, a to díky funkci v systému, kdy je možné celé prostředí zmenšit.

Čelní stranu kryje tvrzené sklo Gorilla Glass páté generace. Většinu pochopitelně zabírá displej, pod kterým se nachází čtečka otisků prstů. Její rychlost i přesnost rozhodně patří k absolutní špičce na trhu. Nad displejem se ukrývá čočka čelní 8megapixelové kamery, reproduktor a okénko se senzory.

Čtečkou otisků ovládnete téměř vše

V základní konfiguraci jsou zobrazena tlačítka přímo na displeji, ale v nastavení si můžete přepnout volbu, kdy funkci těchto tlačítek převezme právě čtečka otisků. Krátké položení prstu nahrazuje klávesu zpět, delší potržení má funkci tlačítka Domů. Přepínatí mezi aplikacemi spuštěnými na pozadí můžete po přejetí prstem po čtečce zleva doprava. Tento způsob ovládání vyžaduje chvíli zvyku a zpočátku jsem s ním měl potíže. Po chvíli používání již nedělalo ovládání žádné potíže.

Prostředek spodní hrany zabírá datový a napájecí konektor USB-C. Spodní hrana dále obsahuje 3,5mm jack a také hlasitý reproduktor. Jeho zvukový přednes není vůbec špatný a pokud budete používat telefon ve vodorovné poloze, aktivuje se také reproduktor nad displejem a výsledný přednes je ještě o kousek lepší.

Boční tlačítko pro spuštění telefonu je od kolébky pro ovládání hlasitosti odlišeno decentním červeným lemováním, ale především profilovaným povrchem. I po slepu tak bezpečně tlačítko Power rozeznáte. Horní hrana ukrývá kromě otvoru pro mikrofon také infraport, který je možné využít pro dálkové ovládání spotřebičů v domácnosti.

Po konstrukční stránce nemohu P10 Plus nic vytknout. Telefon se i přes větší rozměry velmi dobře drží v ruce, má výborně zpracované kovové tělo a ani celkový vzhled není vůbec špatný. Kromě námi testované bílé verze je na trhu k dispozici ještě černě zbarvená varianta.

Displej: ve znamení jemnosti a pěkných barev

Displej je jedním z prvků, kterým se odlišuje P10 Plus od klasické varianty. Testovaná novinka disponuje 5,5palcovým panelem s rozlišením Quad HD (1440 × 2560 pixelů), což znamená výslednou jemnost 540 pixelů na palec. Tam, kde se ostatní výrobci snaží nabídnout bezrámečkové displeje, šel Huawei cestou jistoty. Okolní rámečky displeje jsou naštěstí poměrně tenké a věřím, že se najde spoustu uživatelů, kteří toto provedení ocení raději než například zahnutý displej u Samsungu Galaxy S8.

Huawei vsadil na technologii IPS-NEO. Barevné podání, pozorovací úhly i čitelnost jsou na výborné úrovni. Během testování nebyl problém ani s čitelností na přímém slunci, kterou snad jen lehce omezuje ochranná fólie aplikovaná přímo z výroby.

Výkonu má na rozdávání

Výpočetní výkon obstarává čipset HiSillicon Kirin 960, což je aktuálně nejvýkonnější čip od Huawei. Z celkových osmi procesorových jader jsou čtyři typu Cortex-A73 s maximálním taktem 2,4 GHz, zatímco druhá úspornější čtveřice je založena na jádrech Cortex-A53 s maximálním taktem 1,8 GHz. K tomu si připočtěte grafický čip Mali-G71 MP8 a 6 GB RAM a jistě vám dojde, že má Huawei P10 výkonu na rozdávání.

Hraní nejnovějších herních titulů nedělá telefonu absolutně žádné potíže a v oblíbené benchmarku AnTuTu se nám povedlo naměřit celkem 136 999 bodů.

Tip: Kompletní parametry Huawei P10 Plus včetně srovnávače najdete v našem katalogu smartphonů.

Vnitřní úložiště nabízí kapacitu 128 GB. Pokud by vám přeci jen jeho kapacita nedostačovala, můžete jej dále rozšířit paměťovou kartou formátu microSD s kapacitou až 256 GB. Tato karta ovšem nahradí jeden ze dvou slotů pro karty nanoSIM na levém boku přístroje.

Konektivita je jedním slovem prvotřídní. Plná podpora českých LTE pásem je samozřejmostí a v této cenové hladině nepřekvapí ani dvoupásmová Wi-Fi, Bluetooth ve verzi 4.2, NFC a nechybí ani infraport pro dálkové ovládání spotřebičů. Velmi dobré předpoklady má telefon i v případě určování polohy, kdy si rozumí jak s GPS, tak i s GLONASS, BDS a dokonce i se systémem GALILEO.

Operační systém: optimalizace a stabilita potěší

Huawei P10 Plus vsází na operační systém Android ve verzi 7.0 Nougat. Pochopitelně se nejedná o čistou verzi systému, výrobce použil svoji nadstavbu EMUI a to konkrétně ve verzi 5.1. Tato grafická nadstavba mění celý systém k nepoznání od čisté verze. Pokud by vám výchozí vzhled systému nevyhovoval, můžete si vybrat z celé řady motivů. Ty mění nejen tapetu obrazovky, ale také veškeré ikony.

Proměnou prošla i nabídka nastavení či notifikační lišta. Nechybí zde ovšem klasické funkce jako znáte z jiných telefonů, která jsou navíc doplněné o další užitečné vychytávky. Zmínit mohu například funkci chytrý screenshot, kdy stačí kloubem prstu přejet po části obrazovky a vytvoří se snímek právě této zvolené oblasti. Podobně můžete také zaznamenávat veškeré dění na obrazovce ve formě videa.

Celé prostředí je výborně optimalizované, takže rychlost reakcí je opravdu bleskurychlá. Během celé doby testování jsem se nesetkal s žádnými problémy se stabilitou. V tomto ohledu odvedl výrobce poctivý kus práce. Vhodné je také zmínit, že ve výchozím stavu v systému nenajdete žádné zbytečné aplikace, ale pouze užitečné nástroje.

Průměrná výdrž s rychlým nabíjením

V kovovém těle se ukrývá akumulátor s kapacitou 3750 mAh, což je lehce nadprůměrná hodnota. Celková výdrž je ovšem spíše průměrná. Displej s rozlišením Quad HD a výkonný čipset jsou zkrátka energeticky náročné. Při běžném používání tak zamíříte k nabíječce pravděpodobně každý večer. Při střídmějším provozu by neměl být problém ani se dvěma dny. Naopak, pokud často hrajete hry nebo sledujete videa, budou procenta baterie mizet před očima.

Obsah balení

Výdrž můžete ještě zlepšit aktivací některého z úsporných režimů. Celkově se výdrž řadí k průměru. Potěší alespoň velmi rychlé nabíjení. V balení se totiž nachází adaptér, který podporuje technologii SuperCharger. Díky tomu nabídne adaptér výstup až 5V/4,5A. Nabíjení z prázdného stavu do plna je tak otázkou přibližně hodiny a čtvrt.

Fotoaparát: spolupráce s Leicou je znát

Ve skleněná liště na zádech přístroje sídlí objektivy duálního fotoaparátu. Nechybí ani duální přisvětlovací dioda, kterou oceníte v horších světelných podmínkách. Hlavní fotoaparát nabízí maximální rozlišení 12 megapixelů a produkuje barevné snímky. Sekundární senzor zvládá pouze černobílé snímky, ale v rozlišení až 20 megapixelů.

Oba dva fotoaparáty spolupracují. Černobílý senzor by si měl lépe poradí s vykreslením detailů, zatímco barevný se logicky stará o věrné barevné zobrazení. Výsledné snímky jsou tak složené z výstupu z obou senzorů. Tuto technologii již využívala loňská vlajková loď Huawei P9 (recenze). V tomto případě jsme se ovšem dočkali vítané novinky a tou je optická stabilizace.

Aplikace pro obsluhu fotoaparátu patří k nejlepším, s jakými se lze setkat. Již v základu nabízí několik snímacích režimů, ale lze přidat i další. Nesmí chybět samozřejmě ani plně manuální režim, ve kterém si můžete ručně upravit hodnoty ISO, čas závěrky, hodnotu expozice, vyvážení bílé a můžete dokonce ručně zaostřovat. Z fotoaparátu tak můžete dostat opravdové maximum.

Výsledná kvalita snímků je jedním slovem prvotřídní. Výborné je barevné podání, vykreslení detailů i dynamický rozsah. Snímky pořízené v horších světelných podmínkách jsou pochopitelně horší, ale i tak se mezi smartphony jedná o značný nadprůměr. Pokud máte potřebné znalosti s fotografováním, můžete si navíc veškeré parametry ručně upravit a dosáhnout tak opravdu prvotřídních výsledků.

Ke špičce se P10 Plus řadí i v případě záznamu videa. Maximem je rozlišení 4k a frekvence 30 snímků za sekundu, pokud se spokojíte s rozlišením Full HD, můžete nahrávat dokonce 60 snímků za sekundu. Výsledná kvalita je opět výborná. Díky laserovému autofokusu nebyl žádný problém ani s přeostřováním a na dobrém výsledku se pozitivně podepisuje také přítomnost optické stabilizace obrazu.

Jak je vidět, partnerství mezi Huawei a Leicou se opravdu vyplácí. Huawei využil služeb této německé ikony při vývoji několika svých high-endových modelů a na výsledné kvalitě fotoaparátů je opravdu znát posun k lepšímu. P10 Plus se tak řadí k nejlépe fotícím smartphonům na trhu a vzhledem k tomu, že používá novější optiku, než klasický Huawei P10, poskytuje oproti základnímu modelu o něco lepší výsledky při focení.

Závěrečné hodnocení recenze Huawei P10 Plus

Huawei P10 Plus je jednoznačně výborný smartphone. Cena na českém trhu je stanovena na 21 990 korun, což je o 6 000 korun více, než kolik stojí jeho menší sourozenec P10 (recenze). Za tento příplatek dostanete větší displej s vyšší rozlišením, o 2 GB operační paměti více a dvojnásobné vnitřní úložiště. Je tak na vás, zda tyto výhody oceníte, nebo zda se spokojíte s menší verzí.

Tip: podívejte se na Zboží.cz a zjistěte, kde tento produkt můžete pořídit za nejvýhodnější cenu

Konkurenty této novinky budou především vlajkové modely ostatních výrobců. Řeč je například o LG G6 (recenze), který se prodává o 4 000 korun levněji a za stejnou cenu jako P10 Plus pořídíte také Samsung Galaxy S8 (recenze). V takto nabité konkurenci to bude mít testovaná novinka velmi těžké, protože ač se jedná o výborně vybavený telefon, konkurence nabízí ještě o něco lákavější výbavu.

Huawei P10 Plus

Huawei P10 Plus
8.4

design a zpracování

8.5/10

výkon a optimalizace

8.7/10

hardwarová výbava

8.6/10

kvalita fotografií a videa

8.8/10

výdrž baterie

7.4/10

Klady

  • kvalitní zpracování a design
  • výborný duální fotoaparát
  • vysoký výkon
  • vynikající datová konektivita
  • rychlá čtečka otisků s podporou gest
  • optimalizovaný systém
  • rychlé nabíjení

Zápory

  • průměrná výdrž baterie
  • chybí voděodolnost
  • vysoká cena
Autor článku Zdeněk Beran
Zdeněk Beran
Redaktor serveru SMARTmania.cz a dalších technologických webů, fanoušek počítačového hardwaru, mobilních zařízení všeho druhu a jiné elektroniky, milovník akčních počítačových her a PUBG.

Kapitoly článku