Domů » Recenze » Recenze LG G6: zaděláno na úspěch

Recenze LG G6: zaděláno na úspěch

Většina značek již své vlajkové modely představila, a stejně učinilo i korejské LG, které se ukázalo s modelem G6. Vloni se společnosti LG příliš nedařilo a „gé pětka“ moc úspěchů nesklidila. Modulární telefony jsou sice aktuálním trendem, ale ne v podání, v jakém to předvedlo LG. Letos výrobce nezacházel do žádných extravagancí, šel zlatou střední cestou a nevymýšlel žádné šílenosti. Bude to ale stačit? Na to vám odpoví naše recenze.

Video recenze LG G6

Design pěkný, ale nepraktický

Telefon k vám dorazí v klasické krabičce a klasické je i samotné příslušenství. Obsahem je pouze nutná literatura, nabíjecí adaptér, USB-C kabel, běžná špuntová sluchátka a samozřejmě telefon. Nic víc, nic míň.

Jak jsem již zmínil v úvodu, společnost LG šla letos klasickou cestou a představila telefon s tradiční konstrukcí, a dlužno dodat, že se opravdu vydařila. Telefon je celý z kovu, bytelný, odolný a bohužel také náchylný na škrábance. Celá záda zařízení sice vypadají luxusně a velice pěkně, jejich povrchová úprava je však z hlediska praktičnosti nešťastná a ochranné sklo Gorilla Glass 5. generace si „zapamatuje“ nejen každý pád, ale dokonce i časté pokládání telefonu. Výrobce by lépe udělal, kdyby na zadní straně žádné sklo nebylo a nechal záda pouze kovová.

Čtečka na zadní straně může být překážkou

U zad ještě zůstaneme. Nachází se na nich ještě dvoutónový blesk, dvojice fotoaparátů, o kterých ale až později, výrazné logo G6 a v neposlední řadě také čtečka otisků prstů, která v sobě integruje zapínací a vypínací tlačítko (lze ji mačkat). Subjektivně hodnotím čtečku jako méně zdařilou.

lg-g6_72

Někdy jsem měl s rozpoznáním mého prstu problémy. Ačkoliv není nutné telefon probouzet z režimu spánku, rozpoznání uživatele jí docela trvá a raději jsem ji v průběhu testování přestal používat. Nevyhovovalo mi ani její umístění na zádech, ale proti gustu žádný dišputát.

Špatný zvuk a horší tlačítka

Na bocích telefonu se v kovovém rámečku nachází zbylá dvě tlačítka na ovládání hlasitosti. Ty jsou bohužel moc zapuštěná v těle a osobně se mi špatně mačkala. Po nějakém čase, kdy se spínače trošku opotřebují, by s jejich stiskem mohly nastat větší problémy.

V neposlední řadě spodní a horní stranu okupují 3,5mm jack, napájecí konektor USB-C a hlasitý reproduktor, jehož zvukový přednes žádnou díru do světa neudělá. Zvuk je plechový a postrádá basovou složku. Na vlajkovou loď je to prostě bída a výrobce si za něj zaslouží palec dolů.

lg-g6_91

Celková velikost telefonu činí 148,9 x 71,9 x 7,9 mm a díky použitému materiálu se váha zastavila na mírně vyšších 163 gramech. Stále jsou to ale poměrně kompaktní hodnoty a telefon se v ruce drží i kvůli tvarování velice dobře.

To nejlepší s technologií IPS

Dominantou přední strany je 5,7palcový IPS displej s rozlišením 1 440 x 2 880 pixelů, což představuje pěkných 564 bodů na palec. Krycí sklo je v tomto případě „jen“ Gorilla Glass třetí generace. Při pohledu na rozměry telefonu a velikost displeje je asi každému jasné, že výrobce zareagoval na dnešní trend malých rámečků – displej pokrývá necelých 79 % přední strany.

Displej u LG G6 se povedl. Nabízí skvělé barvy i dobrou čitelnost na sluníčku.

Ovládat takto velký displej jednou rukou je už poměrně obtížné, ale ku prospěchu věci je netradiční poměr displeje 18:9, který přispívá k lepší ovladatelnosti. Bohužel výrobce do systému neintegroval funkci na zmenšení displeje – ovládání jednou rukou.

Celkově je však displej výborný. Pozorovací úhly jsou skvělé, barvy věrné a nepřepálené, černá vypadá jako černá a viditelnost na přímém sluníčku je vynikající. Při srovnání s AMOLED displejem od Samsungu by displej od LG minimálně v oblasti viditelnosti na světle strádal, ale suma sumárum je to to zatím nejlepší, co lze dneska od IPS technologie očekávat.Kladné body si výrobce zaslouží i za funkci rozsvícení displeje poklepáním, která přijde vhod – tlačítko zapnout/vypnout je, jak již bylo zmíněno, integrované v čtečce otisků prstů.

Navíc je celý displej již od výroby pokryt ochrannou fólií. Třešničkou na dortu je pak odolnost vůči vodě a prachu IP68 – telefon vydrží pod vodou do 1 metru po dobu 30 minut. Tu jsme otestovali více než dvouhodinovou koupelí v umyvadle s hloubkou cca 15 cm a telefon vše přežil bez ujmy na zdraví.

Výkonem neurazí, konkurence je ale dále

Vlajková loď si zaslouží jen to nejlepší. To bohužel neplatí pro LG G6. Srdcem přístroje je starší, ale nutno podotknout, že stále velice výkonný, Snapdragon 821. Společnosti Samsung a Xiaomi si nejvýkonnější čipsety Snapdragon 835 zabralo pro sebe a LG tak muselo pracovat s tím, co na trhu zbylo. Přesto není důvod k obavám, Snapdragon 821 je stále velice kvalitní procesor, který zvládne naprosto vše, co mu naservírujete, a to včetně náročných her.

Tip: Kompletní parametry LG G6 včetně srovnávače najdete v našem katalogu smartphonů.

Procesoru je k dispozici také velkorysá porce RAM paměti – rovné 4 GB + a 32GB interní úložiště, ze kterého budete mít k dispozici přibližně 19 GB, zbytek si ukousne systém.

Co se konektivity týče, LG G6 je osazeno Wi-Fi modulem 802.11 s podporou sítí a/b/g/n/ac, Bluetooth verze 4.2, NFC čipem a slotem na paměťové karty, jejíž maximální kapacita může být až 256 GB. Potěší také přítomnost rádia. Zklame naopak absence kvalitního digitálně analogového převodníku (Quad DAC), který je doménou pouze korejského trhu, stejně jako bezdrátové nabíjení.

Nejnovější Android se škraloupy

Operačním systémem LG G6 je Android v jeho 7. verzi. Na pohled má od původní představy Googlu poměrně daleko, ale stále je velice jednoduchá a přehledná. Bohužel mě moc nepotěšila rychlost ani stabilita. V průběhu testování systém zkolaboval natolik, že bylo nutné telefon restartovat. Každá aplikace, kterou jsem chtěl spustit spadla a byla ukončena.

Nadšený jsem nebyl ani z rychlosti uživatelského prostředí. Prostředí reagovalo sice rychle, ale někdy bylo vidět občasné zaváhání a často se mi také stávalo, že si musel použitý launcher načítat všechny ikonky z menu aplikací. Načítání trvalo třeba i 1 sekundu, do té doby bylo menu prázdné (doplnění: s novou aktualizací V10f z 13. května tyto problémy zmizely a launcher začal být velice rychlý).

Aby těch negativ nebylo málo, zmínit musím i špatné reakce v aplikacích. Například v Instagramu byl telefon vůči mému prstu znatelně opožděný a prostředí příspěvků nekopírovalo pohyby mého prstu. Jsem si ale jist, že se těchto nedostatků LG bleskurychle zbaví nějakou z nadcházejících aktualizací. Jedna velká už čeká fotoaparát (více informací).

Vyzdvihnout ale musím funkci Always On, která je sice na IPS displejích trošičku krkolomná a spotřebovává více energie, její přítomnost však majitele velice potěší. Jedná se totiž o výborného pomocníka na notifikace. V pohotovostním režimu vám telefon na obrazovce zobrazí nejnutnější informace v podobě hodin, stavu baterie, notifikací ale i počasí.

AlwaysOn displej na LG G6

V případě, že by nějaká aplikace měla problém s netradičním poměrem stran displeje, můžete ji přepnout do kompatibilního zobrazení, nebo ji naopak vnutit poměr 18:9 na celou obrazovku. U všech aplikací, které jsem používal, nemělo vnucení celoobrazovkového režimu na funkčnost žádný vliv a zobrazení bylo vždy v pořádku.

Duální optika na zádech: fotí nádherně, natáčí výtečně

Stejně jako u loňského a nepříliš úspěšného „modulárního“ LG G5, který fotil opravdu skvěle, jsme se u LG G6 opět dočkali duálního fotoaparátu. Oba dva mají 13megapixelové rozlišení, liší se však záběrem a světelností objektivu. Klasický fotoaparát má světelnost f/1.8 a běžný úhel záběru (71 °), navíc disponuje optickou stabilizací obrazu.

LG G6 fotoaparát

Sekundární má světelnost f/2.4, postrádá OIS, ale zase se pyšní úhlem záběru 125 stupňů, takže se vám do záběru vejde větší scéna, nicméně se také dostaví drobný efekt rybího oka. Mimochodem, loňský LG G5 měl na druhém objektivu záběr 135 °. Kvalitou fotografií se „gé-šestka“ od svého předchůdce až tolik neliší a přiznám se, že jsem čekal o něco výraznější skok.

Aplikace pro focení na LG G6 se brzy dočká nových funkcí

Porovnání: snímky z klasického a širokoúhlého fotoaparátu

[baslider name=“LGG6″]

Při ostření se používá dostatečně rychlý fázový autofocus s vícebodovým ostřením a potěší také možnost zaostřit na sledovaný objekt. Propracovaná je také samotná aplikace, která kromě automatického režimu nachází také plně manuální, a to i pro nahrávání videa. Pokročilí fotografové si tedy rozhodně přijdou na své.

Přiložené fotografie byly pořízeny v režimu automatiky s poměrem stran 4:3 a ve srovnávači si můžete prohlédnout rozdíly mezi klasickou a širokoúhlou fotografií. Všechny snímky v plném rozlišení si můžete prohlédnout nebo stáhnout zde.

Pozor na přesaturované barvy a nevyzpytatelný HDR režim

U automatického režimu doporučuji vypnout „automatické HDR“ a raději jej zapínat jen v případě potřeby. Na můj vkus je HDR režim až moc agresivní a snímky jsou často výrazně saturované a s velmi tmavými místy, což má k realitě hodně daleko – přesvědčit se o tom můžete sami z přiložených snímků. Občas optika neostří zcela ideálně a při detailnějším zkoumání snímků na počítači si lze všimnout lehce rozostřených míst, což by se u vlajkového modelu rozhodně objevovat nemělo.

Za dobrého světla si LG G6 fantasticky poradí s focením makra, a špatné výsledky se nedostavují ani při focení v šeru nebo ve tmě. Zatímco u denních snímků kvůli zbytečně saturovaným barvám nad LG G6 vyhrává Samsung Galaxy S8 (recenze), u nočních snímků jsou síly vyrovnané a v některých případech dokonce novinka od LG poskytuje ostřejší obraz.V šeru už je patrnější vyšší míra šumu, ale díky postprodukci jsou i u částečně osvětlené scény výsledky velice slušné. Přisvětlovací dioda je dostatečně výkonná a při focení blízkých předmětů v horším světle ji rozhodně doporučuji využít. Jen počítejte s tím, že ve tmě je ostření výrazně pomalejší, než za dobrých světelných podmínek.

Nemyslím si, že by problém s výraznějšími barvami byl hardwarového rázu, navíc se nejčastěji projevuje při používání HDR režimu. Půjde tedy jen o softwarovou chybu, kterou by výrobce v některé z dalších softwarových aktualizací mohl napravit. Přece jen, LG G6 je na trhu jen několik dní a výrobce nyní získává výrazný feedback od všech uživatelů, kteří si smartphone pořídili.

lg_g6_update

Aktualizováno 13. května: LG uvolnilo novou aktualizaci o označením V10f, která konečně opravuje problémy s příliš agresivním HDR režimem.

Přední kamerka neurazí ani nenadchne

Přední selfie kamerka také umí fotit klasicky nebo s širším úhlem (přepínat se můžete skrze dedikované tlačítko v aplikaci). Bez problémů se tak do záběru při pořizování autoportrétu vejde několik osob. Kvalitou snímků ale spadá jen do běžného průměru a na vlajkový model bych čekal lepší výsledky. I za dobrého světla jsou selfie málo ostré a pozadí (mraky…) se často slévá do jedné barvy.

Záznam videa: stejný problém jako u fotoaparátu

U videa je situace stejná jako v případě fotoaparátu. Chválím dobrou ostrost, nicméně barevné podání opět pokulhává. Při některých scénách byly barvy mdlé, jindy zase zbytečně výrazné. Opět jde ale o chybu softwarového rázu, která by v budoucnu měla být vyřešena.

LG G6: camera demo (4k)

Při nahrávání videa klasickým fotoaparátem využijete optické stabilizace obrazu, při záznamu skrze druhý objektiv nikoliv. Během záznamu lze bez přerušení přepínat mezi hlavním a sekundárním fotoaparátem.

Video natočíte maximálně ve 4k rozlišení (3 840 x 2 160 px) při 30 snímcích za vteřinu, případně lze využít Full HD (1 080 x 1 920 px) při 30 nebo 60 fps. K dispozici je také zpomalený záznam (slow-motion), avšak maximálně v HD rozlišení při 120 snímcích za vteřinu. Galaxy S8 a iPhone 7 Plus umějí dvojnásobnou snímkovací frekvenci.

LG G6 nefotí špatně a například makro snímky jsou velice povedené, nicméně výrobce by měl odstranit problém se zbytečně výraznými barvami, které automatika občas u snímků i videa pořizovaných za dobrého světla nastaví. K realitě totiž mají hodně daleko a občas je tak focení za dobrých světelných podmínek určitou sázkou do loterie. Naopak při focení v šeru a noci je kvalita velice slušná. Všechny testovací snímky v plném rozlišení najdete v této galerii.

Velký displej s malou baterií

LG G6 v sobě skrývá pouze 3 300mAh baterii, což není vzhledem k velikosti displeje moc. Připočtete-li k tomu i výkonný hardware a vysoké rozlišení, dostaví se obavy, a oprávněně. Telefon je jednoduše jednodenní a každý den budete muset vytahovat nabíječku. Při běžném používání budete telefon večer připojovat k nabíječce s přibližně 20 či 30 procenty.

Pokud telefon používáte pouze v nejnutnějších případech, horko těžko se dostanete na dva celé dny výdrže. Telefonu by slušelo minimálně dalších 500 mAh, aby srovnal krok s konkurencí. Škoda.

V případě, že budete využívat funkci Always On, připravte se na ještě o něco horší výdrž. Za jeden den si tato funkce vyžádá přibližně 25 % baterie. Mírnou útěchou může být podpora rychlého nabíjení Quick Charge 3.0, se kterou dobijete telefon z 5 na 100 % za 1 hodinu a 28 minut – z 5 na 40 % se stihne baterie nabít za cca 35 minut. Zamrzí naopak absence bezdrátového nabíjení, tak snad někdy příště.

Závěrečné hodnocení recenze LG G6

Asi se vám zdá, že jsem byl k LG G6 až moc kritický, ale je nutné vzít v potaz fakt, že se jedná o vlajkový model společnosti a konkurence se s nikým nemaže. G6 v mnohých aspektech strádá a ačkoliv se jedná na pohled o pěkné, odolné a luxusně vypadající zařízení, uvnitř něho se skrývá pár defektů, a to jak po stránce softwarové, tak i hardwarové.

Uživatelské prostředí a optimalizace systému by zasloužily ještě nějaký ten pátek péče programátorů a popostrčit by potřebovalo také obchodní oddělení, které neobstaralo dodávku nejnovějšího čipsetu od Qualcommu. Vzhledem k robustnosti celého zařízení by potřebovali poučit i inženýři, kteří do telefonu s obřím 5,7palcovým displejem dali 3300mAh baterii.

LG G6 se vody rozhodně nebojí
LG G6 se vody rozhodně nebojí

Bude pouze na samotných zákaznících, zda „gé šestce“ odpustí některé zásadní nedostatky a spokojí se například s nadprůměrným fotoaparátem a výborným displejem. Zařízení jako takovému nepřispívá ani fakt, že se společnost LG rozhodla vyrábět dvě verze, jednu osekanější, která bude dostupná všude ve světě, a tedy i u nás, a druhou obohacenou o bezdrátové nabíjení, 64GB vnitřní úložiště a kvalitní audio převodník, která bude dostupná pouze na korejském a americkém trhu.

Tip: Kompletní parametry LG G6 včetně srovnávače najdete v našem katalogu smartphonů. LG G6 se aktuálně prodává za 20 490 Kč, z neoficiální distribuce jej můžete sehnat o několik tisícovek levněji.

Tip: podívejte se na Zboží.cz a zjistěte, kde tento produkt můžete pořídit za nejvýhodnější cenu

I přes všechny nedostatky se jedná o výborný telefon, kterému by ale slušela o něco menší cena. Telefon můžete nejlevněji pořídit například u Vodafonu, kde jej při nákupu přes e-shop (bez úvazku) nabízejí za příjemných 16 177 Kč včetně DPH. Ve velkých e-shopech se LG G6 prodává za cenu 19 990 Kč, a to je hodně, z neoficiální distribuce telefon aktuálně můžete pořídit zhruba o 2 000 Kč levněji.

LG G6

8.3

design a zpracování

8.6/10

výkon a optimalizace

8.1/10

hardwarová výbava

8.4/10

kvalita fotografií a videa

8.5/10

výdrž baterie

7.9/10

Klady (+)

 • povedený design
 • použité materiály
 • vynikající fotoaparáty
 • nádherný displej
 • odolnost vůči vodě (IP68)
 • rychlé nabíjení a USB-C
 • Android 7.x

Zápory (–)

 • umístění čtečky otisků prstů
 • magnet na otisky prstů
 • výdrž baterie by mohla být lepší

Xaver Jandura

Milovník „road trip" cestování a exotického jídla, velký fanoušek a zároveň kritik Apple zařízení, rád boxuji, cvičím jógu a přemýšlím u sklenky vína.

25 komentářů

 1. Není to špatný telefon, ale škoda těch blbostí s různou specifikací pro různé trhy :-(

 2. Z 32 GB úložiště zbylo jen 19 GB? To je vtip, ne? :D To je tam ten Android a aplikace lg LG nainstalován 3x?

  • Je to fakt silenost, co ty jejich nadstavby delaji, ten pouzivam iP6 64GB a z toho 61 pouzitelnych..

 3. Zdravím, titulek by měl být upraven a neměl by obsahovat „zaděláno na úspěch“, pokud ve skoro každé části člověk čte spíše o nedostatcích / negativech od konstrukce po SW. Nemyslíte?

  • Taky si rikam. Vcera mi LG G6 dorazilo. Dneska vyjde recenze a podle titulku cekam, ze v recenzi bude pomalu jen sama chvala a ono ne :D Z recence mam pocit, ze G6 ma vic negativ nez pozitivu :/

  • Já měl v plánu do něj jít taky(Vodafone distrib.), přesto postupně začínám mít pocit, že raději ne. Nějaké dojmy z jednodenního užíváni :-)? V dnešní době je těžké sehnat pomalu něco co nemá zbytečné chyby.

  • @Tom

   Moje prvni dojmy jsou pozitivini. V prvni rade reknu, ze jsem mel od Vodafone jeste 3 000Kc slevu, takze me LG vyslo na 13 177Kc.
   Pred LG jsem mel Huawei P8, Lg je o neco vetsi, ale problem s tim nemam, kazdopadne na me pusobi hodne tezky dojmem.
   Se zpomalenim systemu jsem se behem toho jednoho dne nesetkal, displej je krasnej, ale na slunicku by to chtelo jeste trochu vic jasu. Always On displej je super, i kdyz to neni AMOLED tak za tmy sviti v podstate nepostrehnutelne (navic jde v nocnich hodinach deaktivovat).
   K vykonu nemam co rict, hry jsem nezkousel, ale nemyslim si, ze s vykonem bude problem.
   Fotoaparat je hlavni duvod proc jsem se rozhodl LG poridit. Zatim nebyl cas zkoumat kvalitu podrobneji. Kazdopadne – manualni rezim je vybornej a sirokouhly snimac minimalne zaujme, ale priznam se, ze prave sekundarni kamerka bylo pro me hlavni lakadlo. Jeji kvalita mozna je, dejme tomu prumerna, ale diky ni ziskavaji fotky novou perspektivu a rozhodne zaujmou.
   Baterka me osobone prekvapila, Huawei mi vydrzel necely pracovni den, LG mi zatim staci v pohode na 1 den s tim, ze mi jeste 20% zbyva.
   Za tu cenu za kterou jsem jej poridil toho rozhodne nelituju. Kdyby jsi mel nejaky konkretni dotaz, tak se klidne ptej.

 4. Tedy špatně SoC, špatně oleofobní vrstva. špatně ovládání, špatně čtečka otisku, špatně repro, špatně inicializační SW, špatně hraní si na premium trhy, špatně aku, špatně 3,5jak nahoře,… uf, LG? to jako vážně. Něco se dá omluvit cenou 16k, ale opravdu jen něco.

  • „spatne 3.5 jack nahore“.. V dnesni dobe se ceni, ze tam aspon nejaky je :D

  • Jinak bych napsal špatně jack jako v minulosti :-)

  • Uni tady měli nějaký vadný kus G6, protože dost věcí co zde uvadí, jako lagy u systému, nerychlá čtečka… u jiních recenzentů jede v pohodě jak OS tak i čtečka. viz třeba mobilenet, mobilizujeme…

  • To nevypadá na vadu kusu, článek je revidován s tím, že některé věci se updatem mění. Což by samozřejmě nenapravovalo vady přístroje. Dle všeho je to prostě zprasená verze firmware. Jestli tohle vypustili na trh, v jaké verzi to probůh měli při představování?

  • Nevím, ale ostatní měli recenzi vydanou před update, mobilenet a tam problémy nezaznamenali.

 5. Já si počkám na V30 teď vyšel patent od LG jak by měl vypadat s druhým displejem [odkaz]

  • No jo, jenomze V30 ma mit OLED displej, cimz se z ni stava nepouzitelny kram na urovni Samsungu.

  • Ale, To že bude mít Oled neznamená že bude k ničemu, třeba bude oled lepší ne u Samsungu.

  • Petr jako vždy jen blbě kecá…

 6. Co je na tom telefonu dobře? Když jsem viděl tu videorecenzi tak si říkám,že je tam pomalu vše špatně. Celkem zvláštní. Jo a nevím jestli recenzent mluví tak potichu a nebo byl problém se zvukem.

 7. Mobil mám již přes týden. Před tím G2 a G4. Nemůžu si jej vynachválit. Obrazovka boží, vzhled prémiový. Je velice svižný. Malinká výtka na hlasitost reproduktoru, pro zvonění na ulici. Příště bych neváhal a koupil bych jej opět, jsem s ním spokojený

  • To jsem rád, zrovna včera jsem objednal :-) Přijde mi že G6 zraje jak víno. Na začátku samá kritika, ale postupem času všechno opraveno a jak tak sleduji recenzenty na youtube, tak na něj přechází i spousta uživatelů S8. Hlavně kvůli baterce a plochému displeji. I cena je už luxusní, objednal jsem dual-sim 64gb za 11k.

 8. Včera jsem si koupil LG G6 EU verzi na CZC, telefon je rychlej. Jen mi na domovské obrazovce chybí ikonka pro vstup do aplikací (bílé kolečko s šesti puntíky), na některých fotkách je tato ikona vidět a na některých také chybí. Poradíte mi někdo, jak tam tuto ikonu dostat? Zdá se mi, že je to docela podstatná věc pro práci s telefonem. Děkuji.

  • G6 sice nemam, ale nema nahodou uz novy launcher na sposob Pixelu, kde sa zoznam aplikacii otvara pretiahnutim zospodu?

  • Zespodu nic vytáhnout nejde… :-(

  • Roman Starý (neregistrovaný): Tvoe neříkej mi, že v návodu nebo uvedeno, jak zobrazit seznam aplikací…

  • Už jsem na to přišel, je to tahem z volného místa plochy dolů. A v nastavení jsem si stáhnul (nebyl nainstalovanej) origo původní launcher a už tam mám ikonku pro vlez do aplikací. :-) Díky

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).