TOPlist

Recenze Sony Xperia XZ Premium se 4K displejem: povedla se

Letošní veletrh MWC, který se konal na přelomu února a března, byl místem, kde většina velkých výrobců představila své vlajkové modely na letošní rok. Výjimkou není ani japonská společnost Sony. Model Xperia XZ Premium patřil mezi nejzajímavější kousky na veletrhu.

Tato novinka zaujala především svým 4k HDR displejem a fotoaparátem, který je schopen zaznamenat až 960 snímků za sekundu. S těmito trumfy chce výrobce bojovat proti vlajkovým modelům ostatních konkurentů. Má Sony Xperia XZ Premium šanci uspět? To prozradí naše dnešní recenze.

Video recenze Sony Xperia XZ Premium

Konstrukce a vzhled: vše při starém

V případě konstrukce a vzhledu si výrobce příliš nelámal hlavu. Novinka se tak velmi podobá předchozím vlajkovým modelům společnosti Sony. Sklo kryje nejen přední stranu, ale také tu zadní. Jedná se o tvrzené sklo Gorilla Glass páté generace. Během testování jsme nezaznamenali žádný škrábanec, přesto bude sklo náchylnější vůči poškození v případě pádu telefonu na zem. Skleněná záda také zapříčiňují snadné klouzání smartphonu po povrchu. Budete si tak muset dávat pozor, kam telefon pokládáte.

Většinu čelní strany zabírá pochopitelně displej. V místě nad a pod ním jsou umístěné stereoreproduktory, díky kterým se tato novinka řadí mezi nejlépe hrající smartphony na trhu. Na čelní straně dále sídlí selfie kamera s rozlišením 13 megapixelů a potěší také notifikační dioda. Trend bezrámečkových displejů bohužel aktuální vlajkový model od Sony minul. Především s prostorem pod a nad displejem výrobce opravdu nešetřil, což se podepsalo na celkových rozměrech 156 × 77 × 7,9 mm a hmotnosti 195 gramů.

Spodní hrana je domovem datového konektoru USB-C a primárního mikrofonu. Pravá strana obsahuje tradičně tlačítko pro spuštění a kolébku pro ovládání hlasitosti. Jak je u Sony dobrým zvykem, nechybí ani tlačítko spouště fotoaparátu, se kterým se u jiných smartphonů již prakticky nesetkáte. Tlačítko pro spuštění slouží zároveň i jako čtečka otisků prstů. Ve většině případů jsme si na její rychlost nemohli stěžovat, ale občas docházelo ke špatné detekci nebo pomalejším reakcím. Konkurence je v tomto ohledu zkrátka lepší.

Horní hrana obsahuje sluchátkový výstup a sekundární mikrofon. Součástí balení jsou také pecková sluchátka, která svým zvukovým projevem potěší i náročnější posluchače. Pod krytkou na pravém boku se ukrývá dvojice slotů pro karty nano SIM. Jeden z těchto slotů je možné využít i pro osazení paměťové karty micro SD s kapacitou až 256 GB.

Uprostřed skleněných zad sídlí logo Xperia. Hlavní dominantou je však čočka fotoaparátu sídlící v horním rohu. Tu doplňuje přisvětlovací dioda a také senzory pro laserové zaostřování.

Celé tělo je složené ze tří materiálů. Přední a zadní část je skleněná, horní a spodní hrana kovová a boky jsou plastové. I přes tuto nezvyklou kombinaci je však celkové zpracování na výborné úrovni. Všechny díly perfektně lícují a Xperia XZ Premium působí opravdu prémiově.

Xperia XZ Premium se vody nezalekne

Jak je u vlajkových modelů společnosti Sony zvykem, i tato novinka disponuje zvýšenou odolností vůči vodě a prachu. Výrobce se chlubí certifikací IP68, díky které by měl telefon bez úhony přežít ponoření do 1,5metrové hloubky po dobu 30 minut. V tomto ohledu však výrobce někteří konkurenti již vyrovnávají (Samsung, Apple, LG).

Displej: rozlišení 4k s podporou HDR

Displej s úhlopříčkou 5,46 palců je jednoznačně chloubou Xperie XZ Premium. Jeho rozlišení totiž činí 2160 × 3840 pixelů (4k). Stejné rozlišení nabízí i dva roky starý model Xperia Z5 Premium. Testovaný kousek se však chlubí podporou technologie HDR (High Dynamic Range). Při prohlížení HDR obsahu (videa, fotografie) se tak dočkáte lepšího zobrazení tmavých, a naopak velmi světlých částí.

Displej využívá panel typu IPS, takže se kromě výborného barevného podání můžete těšit i na velmi dobré pozorovací úhly nebo čitelnost.

Rozlišení 4k na takto malém displeji najde uplatnění v praxi pouze minimálně. Jemnost činí 807 bodů na palec, takže jednotlivé pixely pouhým okem rozhodně neuvidíte. Tato jemnost má smysl snad jen ve spojení s brýlemi pro virtuální realitu, kde by telefon sloužil jako „zobrazovadlo“. Podobné brýle však Sony zatím v nabídce nemá. My jsme telefon vyzkoušeli v brýlích Niceboy VR1 a rozdíl proti smartphonu s Full HD displejem je opravdu výrazný. Při běžném použití je však rozdíl mezi 4k a Full HD na takto malé úhlopříčce minimální.

Na rozdíl od předchozích modelů, je vykreslování v nativním rozlišení aktivní neustále, a ne pouze při detekci 4k obsahu. V nabídce bohužel chybí možnost volby nižšího rozlišení pro zvýšení výdrže akumulátoru, což je trochu škoda. Třeba se dočkáme v některé ze systémových aktualizací.

Výkonu má na rozdávání

Pro zajištění dostatečného výpočetního výkonu zvolil výrobce čipset Qualcomm Snapdragon 835. Celkem 8 procesorových jader (4 × Kryo s frekvencí 2,45 GHz, 4 × Kryo s frekvencí 1,9 GHz) doplňuje grafický čip Adreno 540. Z nedostatku výkonu tak nemusíte mít žádné obavy. Snapdragon 835 si bez problémů poradí se všemi náročnými aplikacemi i hrami. V benchmarku AnTuTu jsme naměřili skóre přes 170 tisíc bodů.

Operační paměť nabízí kapacitu 4 GB. Z vnitřního 64 GB úložiště je po prvním spuštění volných přibližně 49 GB. Další prostor pro svá data můžete získat, pokud použijete paměťovou kartu micro SD.

Prvotřídní není jen výkon, ale také možnosti konektivity. Podpora všech českých LTE pásem je samozřejmostí, stejně jako dvoupásmová Wi-Fi, či Bluetooth ve verzi 5.0. K dispozici je také technologie NFC a tak jediná věc, kterou by mohl někdo postrádat, je infraport. Díky podpoře GPS, GLONASS, BDS a GALILEO je určení přesné polohy zařízení otázkou několika sekund.

Nougat v decentním kabátku

Operační systém Android 7.1.1 Nougat je doplněný o grafickou nadstavbu. Na rozdíl od předchozích let není tato nadstavba nijak přehnaně „masivní“. Změny proti čisté verzi systému jsou pouze minimální a týkají se především grafického zpracování některých položek. Jako celek působí prostředí pěkným dojmem.

Pochvalu si zaslouží slušná optimalizace systému. Po většinu času bylo celé prostředí velmi svižné a stabilní. Během testování jsme se však setkali i se záseky a delšími reakcemi. Tyto stavy byly však pouze výjimečné a věříme, že se výrobci povedou odstranit v některé z následujících aktualizací.

Tip: Kompletní parametry Sony Xperia XZ Premium včetně srovnávače najdete v našem katalogu smartphonů.

Součástí systému jsou v drtivé většině pouze systémové nástroje a aplikace. Jsou zde však také dvě aplikace (antivirus AVG a obchod Amazon Shopping), které většina uživatelů zřejmě nepoužije. V případě potřeby však není problém obě aplikace odinstalovat a ušetřit pár megabajtů místa v úložišti.

Baterie a výdrž: překvapivě slušný výsledek

Pod skleněnými zády se ukrývá akumulátor s kapacitou 3230 mAh. Na dnešní dobu jde pouze o průměrnou hodnotu a ve spojení se 4k displejem a výkonným čipsetem jsme očekávali slabou výdrž. Naše předpoklady se naštěstí nevyplnily a Xperia XZ Premium nás mile překvapila. I při náročném nasazení vydržela novinka v provozu celý den a při střídmějším použití by neměl být problém dosáhnou dvoudenní výdrže.

Díky podoře technologie Quick Charge 3.0 se můžete těšit i na rychlé nabíjení. Dodávaný adaptér však tuto technologii nepodporuje, takže nabíjení z prázdného stavu do plna trvá necelé dvě hodiny. Je také škoda, že novinka nenabízí bezdrátové nabíjení, které se přímo nabízí díky skleněným zádům.

Fotoaparát: útok na špičku

Sony se zatím technologii duálních fotoaparátů vyhýbá, a proto je Xperia XZ Premium vybavená pouze jedním senzorem. Čip Exmor RS IMX400 s maximálním rozlišením 19 megapixelů je doplněný o laserové a fázové zaostřování. Světelnost objektivu f/2,0 sice není nejlepší, v horších světelných podmínkách může pomoci přisvětlovací dioda.

Aplikace pro obsluhu fotoaparátu nabízí několik režimů. Nechybí pochopitelně manuální režim, díky kterému můžete z fotoaparátu získat opravdové maximum. Jak je u Sony zvykem, je zde i několik módů pro rozšířenou realitu. Do snímané scény si můžete umístit například různé postavy, zvířata apod. Jedinou nevýhodou je snad pouze oddělená aktivace záznamu ve 4k. Tento režim se totiž nachází mezi ostatními kreativními módy, a ne u voleb záznamu videa.

Kvalita fotografií je na výborné úrovni. S barevným podáním, ostrostí, vykreslením detailů i dynamickým rozsahem si testovaný kousek poradil bravurně. Snímky pořízené ve dne se řadí k tomu nejlepšímu mezi smartphony. Horší je to bohužel se snímky pořízenými za šera či ve tmě. Zde se již projevuje horší světelnost objektivu. Detaily na snímcích splývají a objevuje se také šum.

S videem si užijete zábavu

Záznam videa v rozlišení 4k při frekvenci 30 snímků za sekundu je v dané třídě standardem. Zvolit si můžete také nižší rozlišení Full HD s frekvencí 60 snímků za sekundu. Při záznamu videa jistě oceníte elektronickou stabilizaci obrazu, které pracuje na jedničku. V případě záznamu ve 4k je stabilizace tříosá, při použití nižšího rozlišení nabízí smartphone dokonce pětiosou stabilizaci.

Kvalita pořízených videí si zaslouží stejnou chválu jako v případě fotografií. I v tomto ohledu si totiž vede testovaný kousek velmi dobře. Kromě dobře fungující elektronické stabilizace musíme ocenit i rychlé a přesné přeostřování.

Specialitou Xperie XZ Premium je však režim, kdy je telefon schopný zaznamenat až 960 snímků za sekundu. Tento mód má však několik omezení – je dostupný pouze s rozlišením HD (1280 × 720 pixelů) a to navíc po omezený čas (0,182 vteřiny). Dalším negativem je také nutnost velmi dobrého osvětlení, jinak se v záznamu projevuje velké množství šumu.

Jak je vidět v ukázkovém videu, výsledek je opravdu fascinující. Zpomalení můžete aktivovat během záznamu a záběr pořízený během 0,182 vteřiny se při přehrávání jeví dlouhý přibližně 6 vteřin. Právě slowmotion videa budou jedním z hlavních lákadel této novinky. Konkurence něco podobné zatím nenabízí.

Závěrečné hodnocení recenze Sony Xperia XZ Premium

Sony Xperia XZ Premium po stránce vzhledu navazuje na své předchůdce. V oblasti hardwarové výbavy jsme se však letos dočkali velmi zajímavých novinek. Displej s rozlišením 4k sice není úplná novinka, ale podpora technologie HDR ano. Asi vůbec největší lákadlem však bude fotoaparát, respektive režim pro záznam slowmotion videí.

Konkurenční Samsung Galaxy S8 (recenze) nabízí velmi podobnou výbavu. Jeho hlavní předností je však displej, který disponuje velmi tenkými rámečky, a proto je celý smartphone o poznání kompaktnější. V tomto ohledu Sony trochu zaspalo dobu. Pokud vám však nevadí starší design a silné rámečky kolem displeje, dostanete za přibližně 20 tisíc korun velmi dobře vybavený smartphone, kterým ohromíte své okolí.

Tip: podívejte se na Zboží.cz a zjistěte, kde tento produkt můžete pořídit za nejvýhodnější cenu

Sony Xperia XZ Premium

Sony Xperia XZ Premium
8.6

design a zpracování

8.7/10

výkon a optimalizace

8.9/10

hardwarová výbava

9.0/10

kvalita fotografií a videa

8.2/10

výdrž baterie

8.3/10

Klady

 • kvalitní zpracování
 • špičkový 4k HDR displej
 • vysoký výkon
 • záznam videa při 960 fps
 • slušná výdrž
 • kvalitní zvukový přednes
 • povedený fotoaparát

Zápory

 • okoukaný vzhled
 • široké rámečky
 • nemožnost zvolit nižší rozlišení displeje
 • kvalita snímků pořízených ve tmě
Autor článku Zdeněk Beran
Zdeněk Beran
Redaktor serveru SMARTmania.cz a dalších technologických webů, fanoušek počítačového hardwaru, mobilních zařízení všeho druhu a jiné elektroniky, milovník akčních počítačových her a PUBG.

Kapitoly článku