Domů » Články » FotoDuel: OnePlus 6 vs. OnePlus 5T

FotoDuel: OnePlus 6 vs. OnePlus 5T

dav

V dnešním dílu seriálu FotoDuel vám nabídneme srovnání dvou vlajkových lodí stejného výrobce, OnePlus, pouze s rozdílným datem narození. Jedná se o letošní model OnePlus 6, jehož recenzi si můžete přečíst zde. Protivníka mu dnes bude dělat jeho starší bratr, model z druhé poloviny minulého roku, OnePlus 5T. Oblíbeným žebříčkem DxOMark, který zde často zmiňujeme, neprošel ani jeden z dnes testovaných telefonů. Dokáží nás však přesvědčit o svých kvalitách fotoaparátů a zařadí se tak po bok ostatních vlajkových lodí?

Specifikace fotoaparátů: OnePlus 6 vs. OnePlus 5T

Novější z dvojice, OnePlus 6, dostal do vínku, stejně jako předchozí model, duální fotoaparát. Primární 1/2,6″ senzor Sony IMX519 disponuje rozlišením 16 megapixelů, objektivem se světelností f/1,7 a samotné pixely mají velikost 1,22 µm. Jako příjemný bonus a změna oproti minulosti je primární fotoaparát opticky stabilizován. Sekundární senzor, jehož rozlišení činí 20 megapixelů, má shodnou světelnost, ale je menší (1/2,8″) a s tím souvisí i odlišná velikost pixelů (1,0 µm). Druhý fotoaparát v tomto případě slouží pro záznam rozdílné hloubky obrazu a hrátky s efektem bokeh.

OnePlus 6: recenze

Video můžete nahrávat v rozlišení až 4k při frekvenci 60 snímků za vteřinu. Full HD (1080p) video je možno natáčet ve frekvencích 30 a 60 snímků za vteřinu, k tomu se přidává slow motion při 240fps. Při rozlišení 720p se zvýší frekvence až na 480 snímků za vteřinu.

Fotoaparát OnePlus 6

Loňský OnePlus 5T má na první pohled velmi podobnou sestavu fotoaparátů jako výše zmiňovaný smartphone. Nějaké rozdíly se však najdou. Tím prvním je velikost 16Mpx senzoru, která se ustálila na hodnotě 1/2,8″, velikost pixelů je tak pochopitelně menší, konkrétně 1,12 µm. Světelnost je shodná, tzn. f/1,7, ohnisková vzdálenost má hodnotu 27 mm.

Sekundární fotoaparát nabízí rozlišení 20 Mpx a s primárním sdílí velikost senzoru, ohniskovou vzdálenost i světelnost. Snímač s větším rozlišením by měl být orientován na pořizování fotografií za zhoršených světelných podmínek. Níže se dozvíte, proč tomu tak v praxi není.

Maximem u pořizování videa je rozlišení 4k, avšak při frekvenci 30 snímků za vteřinu. Při snížení nároků na 1080p video se zvýší frekvence na 60 fps. Slow motion video je dostupné při parametrech 720p/120 fps. Portrétní režim je přítomen také, funguje však jen na softwarové bázi.

Fotoaparát OnePlus 5T

Tip: Podrobné parametry obou smartphonů najdete v našem katalogu smartphonů.

FotoDuel: testovací snímky

Jak je už u našeho seriálu zvykem, měly při testování oba modely stejné podmínky a aby nedošlo k nepřesnostem, byly umístěny na speciálním držáku vedle sebe. Telefony byly nastaveny do automatického režimu focení a testované scény byly foceny ve stejném okamžiku, ve stejné vzdálenosti, v poměru stran 4:3 a v maximálním možném rozlišení. První snímek vždy pochází z telefonu OnePlus 6, druhý z OnePlus 5T.

Dobré světelné podmínky

Ani u jednoho z trojice snímků níže není možno zpozorovat výrazné rozdíly. První pohled naznačuje, že fotografie jsou víceméně stejné. Jediná diference je barevné podání, kdy novější model preferuje teplejší tóny, což neodpovídá realitě a vede zde starší sourozenec. Jinak se výsledky jeví velmi podobně a to se potvrdí i po přiblížení, kdy jsou rozdíly v úrovni detailů vskutku minimální.

Mírně patrnější rozdíly lze naleznout u fotografie tyče, která po přiblížení odhalí, že úrovní detailů lehce vede OnePlus 6. Bez přiblížení je však onen rozdíl téměř nemožný postřehnout a naopak barevným podáním opět vede starší OnePlus 5T. Stejná situace platí i u lavičky.

I v další sérii fotografií vede novější model, který si dokázal lépe poradit se stíny ve stromu a i na druhé fotografii předvedl lepší výsledek.

Dvojnásobný zoom

Stejně jako v předchozím FotoDuelu, ani dnes žádný z telefonů nenabízí optický duální zoom. Obsahuje však tuto možnost přímo ve své fotoaplikaci a i proto si tuto schopnost otestujeme.

Už na začátek zmíním, že zoom funguje jen za pomoci digitálního přiblížení a tak se nelze divit, že výsledky opravdu nejsou na vysoké úrovni. V první sérii lze opět zpozorovat jen odlišnost co se týče barev, větší rozdíly v úrovni detailů jsou těžko postřehnutelné a po přiblížení se žádná krásná podívaná nekoná. Je zde přítomen občasný šum v tmavších místech a úroveň detailů je opravdu nízká. Lze tedy říci, že z dálky to vypadá vcelku přijatelně, ale to je tak všechno.

Velmi podobná situace je i u fotografie vlaku, kde však o malý kousek vede starší model. Překvapivě nabízí menší množství šumu a opět vede barevným podáním.

K nočním fotografiím se ještě dostaneme, takže zde nebudou hodnoceny běžné snímky, pouze ty s dvojnásobným přiblížením. OnePlus 6 si díky OIS bere vítězství nad svým sourozencem, i když k dokonalosti má také docela daleko a prostor k vylepšení zde rozhodně je.

Funkce HDR

OnePlus 5T první fotografii zbytečně přesvětlil a dočkali jsme se tak přepálené oblohy v pozadí. Model 6 je již v mezích normy a i přes tmavší výsledek předvádí lepší práci. Výsledek snímku se švestkou je přesně opačný, zbytečně jej přesvětlil novější model. Úroveň detailů je však velmi dobrá u obou smartphonů.

A konečně se dostáváme k fotografii, kde se nebojím říct, že lépe si vedl OnePlus 6. Sice to opět není nic výrazného, ale cyklostezka vyobrazená starším modelem má téměř bílou barvu. Smartphone na levé straně má snímek opravdu skvělý.

Ano, barevně nestojí model 6 blízko realitě, ale i tak předvádí lepší výkony co se týče úrovně detailů, oddělení světlých a tmavých částí a to je hlavní. OnePlus 5T je o kousek za ním, ale mezigenerační posun tu opravdu je.

Noční fotografie sice ještě budou následovat, ale i na této scéně bylo potřeba si poradit s protisvětlem. Ideální není výsledek ani jednoho z telefonů, například Huawei P20 si minule poradil lépe. Z dnešní dvojice však předvedl lepší výkon OnePlus 6, který dokázal podat více detailů a připisuje si tak další plusové body.

Makro

Zajímavá situace nastává u makro fotografií, kdy 5T nechává svého nástupce za sebou. Starší model má lepší detekci hran, lépe si poradil s barevným podáním a i detaily jsou velmi dobré. Rozostřené pozadí mají oba modely přirozené a vypadá to opravdu hezky.

Stejná situace se odehrává i u květin níže, barevně odpovídá realitě starší model, detaily i celkový vzhled fotografie je zkrátka lepší než u OnePlus 6.

I dále se situace opakuje ve stejném scénáři. Jen zmíním, že detekce hran u květiny níže není perfektní ani u jednoho telefonu, za což zřejmě může chybějící OIS u staršího modelu a nevyladěný software u modelu 6.

A opět vede starší telefon z dvojice, barevně je naprosto přesně, detaily jsou na vysoké úrovni a detekce hran je lepší než u novinky. Druhou fotografii, kterou vyprodukoval OnePlus 6 bych označil dokonce za nepovedenou, ostrá je jen velmi malá část květiny a to opravdu nestačí. Už to tu bylo minule a vypadá to, jako by byl použit portrétní režim. Snad tento nešvar napraví aktualizace.

Fotíme v noci

Jak bylo již na začátku zmíněno, sekundární fotoaparát telefonu OnePlus 5T má tendenci vylepšit noční fotografie. Zprvu je docela nepochopitelné, proč má menší pixely než primární fotoaparát. Během pořízení snímku se však každé čtyři pixely sloučí do jednoho a výsledkem by tak měla být lepší fotografie. Jenže praxe to nepotvrzuje. Navíc snímek, který by měl mít výstupní rozlišení 5 Mpx, se poté převádí na rozlišení 16 Mpx, což kvalitě opravdu nepřidá.

A karta se obrací a plusové body si naopak odnáší novější model, který svého soka nechává daleko za sebou. Na první pohled to možná není zřejmé, ale bližší zkoumání odhalí nepřítomnost detailů u staršího zástupce dnešního testu. Nejlépe je to vidět na žulových kostkách, které mají u novinky patřičnou strukturu a nesplývají v jednu plochu.

Další série fotografií a další příklon k vítězství OnePlus 6. Detaily, barvy a celkový dojem ze snímku předvádí tento model mnohem lépe než jeho starší předchůdce. Zde je vidět, že OIS nelze jen tak něčím nahradit.

I závěrečná trojice snímků nám ukazuje, že novinka se zlepšila zejména u pořizování nočních fotografií. Výsledky sice na špičku nedosahují, jsou ale použitelné a nedá se jim nic moc vytknout. OnePlus 5T obsahuje více digitálního šumu, menší množství detailů a celkově nedosahuje kvalit svého nástupce.

Závěrečné hodnocení

Až do hodnocení fotografií v noci nejsou rozdíly téměř znatelné a telefony od sebe nebyly kvalitativně daleko. Ano, makro fotografie a barevné podání nejsou na novějším modelu ideální, to ale může napravit aktualizace softwaru. Posuzujeme zde dnes telefony, které dělí jen asi půl roku, takže velké rozdíly se ani nečekají. Ještě dodám, že aplikace fotoaparátu je u obou telefonů stejná a je opravdu skvělá. Je rychlá, přehledná a nabízí manuální režim, který je zatím nejlepší ze všech telefonů, které kdy byly ve FotoDuelu.

Za zapůjčení OnePlus 6 do testu děkujeme internetovému obchodu Max-Shop.cz

Hlavním rozdílem, za který může implementace OIS, jsou noční fotografie, které jsou opravdu lepší na OnePlus 6. Tento telefon, kterého někdo označuje za zabijáka vlajkových lodí, fotí dobře, ale na špičku opravdu ještě ztrácí. Starší model se za ním po většinu doby drží v závěsu, rozdíl v kvalitě přichází až u zmíněných fotografií za špatného osvětlení. Pokud ale, stejně jako já, vlastníte OnePlus 5T, nemá cenu upgradovat na nový model.

Fotografie v plném rozlišení

Budeme rádi, když se s námi v diskuzi podělíte o své dojmy ze seriálu FotoDuel. Napište nám, jaké telefony byste rádi viděli proti sobě a my se budeme snažit to uskutečnit. Další díly tohoto seriálu naleznete pod tímto odkazem, případně zde:

David Skopal

Redaktor SMARTmania.cz a externí copywriter žijící v Brně. Nadšenec do technologií, smartphonů a gadgetů. Fanoušek OnePlus. Mám rád vaření a dobré jídlo. Ve volném čase hraju badminton a chodím plavat.

3 komentářů

  1. Jako sorry, ale snímky bez výřezů 1:1, nebo ještě lépe plného rozlišení jsou o ničem, celé to pak ztratí hodně z vypovídající hodnoty. Tím spíš, že rozlišení ve kterém tu jsou odpovídá nejshitovějším notebookům a mobilům.

    • pokud nejseš úplně slepej, tak v závěru článku máš odkaz na plné rozlišení. Ale ty výřezy 1:1 bych taky ocenil :-)

    • Jasně každej vydrží projít x fotek, aby se pak milostivě na konci dozvěděl, že tady má konečně ty na kterých něco uvidí…

      Nelze obhajit, že v galerii jsou fotky na kterych se uvidi uplne kulove

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).