Domů » Články » FotoDuel: Honor 10 vs. Huawei P20

FotoDuel: Honor 10 vs. Huawei P20

Vítáme vás u dalšího dílu našeho seriálu FotoDuel, ve kterém porovnáváme výkony fotoaparátů mobilních telefonů napříč segmenty. Dnes na vás čeká bratrský souboj mezi modely Honor 10 (recenze) a Huawei P20. Honor 10 totiž tak trochu vystřelil do vlastních řad, jelikož nabízí téměř identické hardwarové parametry jako o pět tisíc korun dražší Huawei P20 (porovnání). Ten sice navíc nabízí částečnou odolnost vůči stříkající vodě (IP53) a optickou stabilizaci obrazu & certifikaci značky Leica, ale jinak je výbava velice podobná.

Specifikace fotoaparátů

Honor 10 se chlubí duálním fotoaparátem na zadní straně, která však namísto loga Leica hlásá přítomnost umělé inteligence. V tomto případě se jedná o kombinaci primárního barevného 16Mpx senzoru a sekundárního 24Mpx, který je monochromatický. Optika obou senzorů má shodnou světelnost f/1,8. Pro osvětlení tmavých scén poslouží dioda umístěná v blízkosti modulu fotoaparátu. V aplikaci fotoaparátu je obsažena umělá inteligence, která pozná různé scény a podle toho upraví nastavení a tím pádem i výslednou fotografii. Tuto funkci lze však snadno vypnout v nastavení.

Video lze natáčet v rozlišení až 4k při 30 snímcích za vteřinu, což je dnešní běžný standard. Bohužel snímače nejsou podporovány optickou stabilizací obrazu a u pořizování videa se to negativně projevuje. Pokud snížíte rozlišení na 1080p, obraz bude stabilizován alespoň elektronicky.

Honor 10

Huawei P20 stojí těsně pod špičkou nabídky společnosti Huawei, ale i tak dokázal v hodnocení žebříčku DxOMark předčit vlajkové lodi ostatních výrobců. Tento smartphone zaujme duálním fotoaparátem, který se pyšní certifikací společnosti Leica, jenž asi netřeba představovat. Do samotné aplikace se, stejně jako u konkurenta, přimíchala umělá inteligence.

Primární RGB senzor nese rozlišení 12 Mpx, velikost 1/2,3″, světelnost objektivu f/1,8, pixely o velikosti 1,55 µm a v útrobách modulu se ještě skrývá optická stabilizace obrazu. Sekundární monochromatický senzor o rozlišení 20 Mpx nabízí světelnost f/1,6 a velikost 1/2,78″. Video lze nahrávat v rozlišení 4k/30 fps a slow-motion zvládá Huawei až při 960 fps, rozlišení však klesne na HD.

Huawei P20

Tip: srovnání parametrů obou testovaných smartphonů si můžete prohlédnout v našem katalogu.

Testovací snímky

Při testování měly oba modely stejné podmínky a aby nedošlo k nepřesnostem, byly umístěny na speciálním držáku vedle sebe. Telefony byly nastaveny do automatického režimu focení a testované scény byly foceny ve stejném okamžiku, ve stejné vzdálenosti, v poměru stran 4:3 a v maximálním možném rozlišení. Pro doplnění poslouží, že pokud není uvedeno jinak, byly fotografie pořízeny bez použití umělé inteligence. První snímek vždy pochází z telefonu Honor 10, druhý z Huawei P20.

Honor 10 a Huawei P20
Honor 10 a Huawei P20

Dobré světelné podmínky

U prvního snímku se na první pohled může zdát, že Huawei má mnohem lepší úroveň detailů než jeho konkurent. Po přiblížení však vyjde najevo, že onu zdánlivou úroveň detailů spíše ovlivňuje zvýšený kontrast fotografie, který už není úplně přirozený a opravdu o malý kousek by si plusový bod odnesl Honor.

Druhou a třetí sérii fotografií již ovládá Huawei a zde není moc co dodávat. Snímky jsou ostré, mají příkladné podání barev, skvělý kontrast a celkově jsou na vysoké úrovni. Honor se drží v těsném závěsu, ale vedle svého konkurenta trošku ztrácí.

Jediným rozdílem u série snímků níže je barevné podání. Blíže realitě je Honor 10, zejména díky barvě mraků a oblohy, perfektní práce. Huawei jde cestou mírného, ale znatelného, teplejšího tónu fotografií, který se však někomu může líbit a proto to necháme na osobních preferencích.

S další scénou nepřichází velké změny a oba dva telefony si poradily velmi dobře, Honor vykreslil barvy přesně a výsledek je velmi ostrý, Huawei na druhou stranu vede úrovní dynamického rozsahu, čehož si lze všimnout zejména u poslední z trojice fotografií níže.

Dvojnásobný zoom

Ano, ani jeden z dnes testovaných telefonů nenabízí optický duální zoom, ale ikonka dvojitého přiblížení je dostupná přímo v aplikaci fotoaparátu, takže proč to nezkusit, že ano. Hned na úvod je třeba zdůraznit, že tato funkce digitálního přiblížení jedním stisknutím není dostupná, pokud fotíte v plném rozlišení. Nejprve tedy musíte v nastavení snížit počet megapixelů u obou telefonů a až poté je vám tato možnost poskytnuta. První, nepřiblížená fotografie tedy byla focena při 16, resp. 12 megapixelech.

Snímky na levé straně vypadají téměř identicky, dokonce ani diference barev není znatelná. Pravá strana už ukazuje nějaké změny a Huawei i přes nepřesnost barev a menší rozlišení fotoaparátu vede díky úrovni detailů.

K nočním fotografiím se sice dnes ještě dostaneme, ale níže vám přinášíme představu o tom, jak si telefony poradí s duálním přiblížením při malém množství světla. A asi je jasné, že zde nenajdeme silné stránky ani jednoho ze smartphonů. Digitální zoom je zkrátka patrný až příliš a nedoporučujeme jej za těchto okolností používat. Lepšího výsledku byste mohli dosáhnout výřezem ze snímku pořízeném v nočním režimu, ale o tom až v kapitole Fotíme v noci, kterou naleznete níže.

Funkce HDR

V kategorii, kdy se musí soupeři postavit stínům a světlu současně, si lépe vedl jednoznačně zástupce společnosti Huawei. Nejen, že je vše velmi příjemně vykresleno a snímek vypadá výborně, i po přiblížení se to potvrzuje a Honor zde tedy trošku ztrácí. Stejná situace se odehrává u druhé fotografie, kde panují víceméně shodné podmínky. Ale mluvíme o minimálním rozdílu, kterého by si většina uživatelů bez přímého porovnání nevšimla. U třetího snímku už je i na první pohled znát, kdo tady nasazuje laťku a v detailech Huawei svoje vedení jen potvrzuje.

Ne nadarmo se model P20 umístil v žebříčku DxOMark tak vysoko a zatím nám ukázal, že opravdu ví, co dělá a dělá to dobře. První snímek si dovolím označit za perfektní, schopnost si poradit s protisvětlem a ještě k tomu výborně vykreslit sochu ve stínu je úctyhodné a zaslouží si poklonu. Honor se snaží a nejde říci, že by byl špatný, zde však zůstává ve stínu svého soka. Staroměstské náměstí opět lépe vystihl Huawei, ale rozdíl již není tak výrazný.

Možná je to tím, že se nejedná o extrémní situaci, ale oba zástupci si poradili skvěle a znatelné rozdíly byste u této scény hledali stěží.

Opět se dostáváme k zhoršeným světelným podmínkám, ke kterým jsme přidali protisvětlo z mostu. Na první pohled to kvůli snížené kvalitě publikovaných snímků není úplně patrné, ale Huawei „šumí“ mnohem méně než jeho soupeř a po přiblížení lze zpozorovat, že v světle jsou znatelné jednotlivé části reflektoru. Jen dodám, že snímek z Huawei P20 byl pořízen bez speciálního nočního režimu, který by s výsledkem znatelně pohnul a o kterém se více dozvíte v poslední kapitole.

Makro

Oba snímky ukazují poměrně překvapivou situaci, kdy se vytáhl Honor a předvedl lepší detekci hran, která funguje opravdu skvěle a zde nemám žádných námitek. Huawei, jak jistě víte, má poměrně agresivní umělou inteligenci implementovanou do aplikace fotoaparátu a já jsem se za dobu testování nemohl zbavit pocitu, že AI nejde vypnout úplně „natvrdo“. U obou fotografií zámků to vypadá, jako by měl model P20 aktivován portrétní režim, což beru spíše jako nevýhodu, ale rozostřené pozadí vypadá efektně. Honor má však příkladné barvy, skvělé detaily a je zde přítomen i žádoucí bokeh efekt.

S květinami si oba smartphony poradily velmi dobře, ale přece jenom zde nějaké rozdíly najdeme. První diference je barva, která je u obou snímků níže reálná jen a pouze u modelu s názvem Honor 10. Druhým rozdílem je úroveň kontrastu, kterou má Huawei vyšší, což oceníte zejména po přiblížení, kdy lze odlišit jednotlivé okvětní lístky a je to opravdu působivý výsledek. Honor odvedl taky skvělou práci a i zde bude hodně záležet na osobních preferencích.

Zde si pochvalu zaslouží obě zařízení, jelikož dokázala předvést krásný výkon se vším, co k tomu náleží. Tím mám na mysli barevné podání, úroveň detailů a v neposlední řadě rozostření pozadí.

S mírným podivem má u těchto tří fotografií mírnou převahu Honor, dokázal vždy perfektně zaostřit, má skvělé barvy a celkově jsou snímky na vysoké úrovni. Neberte to tak, že Huawei si má sypat popel na hlavu za makro fotografie, to netvrdím. Snímky jsou ve výsledku výborné, jen si Honor vedl o malý kousek lépe.

Fotíme v noci

Hned na úvod této kapitoly, která víceméně ovlivňuje výsledky každého FotoDuelu, zmíním, že oba dva telefony mají ve své aplikaci fotoaparátu možnost speciálního nočního režimu. Nenechte se zmást, nefungují totiž úplně stejně a to je potřeba si osvětlit. Pokud chcete noční mód použít u telefonu Honor, doporučuji se zrovna podívat po nějakém stativu. Bez něj je to totiž absolutně nepoužitelné, jelikož doba snímání scény se v závislosti na vyhodnocení světelných podmínek pohybuje mezi 12 a 30 vteřinami, což nikdo z nás nedokáže udržet absolutně bez třesu rukou. Proto zde budou publikovány snímky, které byly pořízeny automatickým nastavením fotoaparátu.

Huawei na to jde jiným způsobem a používá zde kombinaci více prvků, jako například umělou inteligenci, široké spektrum hodnoty ISO a již zmiňované umělé inteligence. AI pozná a vyhodnotí scénu, kterou následně senzor zhruba pět vteřin snímá. Nakonec softwarovým řešením vám telefon vytvoří fotografii, která je téměř bez šumu, rozmazaných částí a je jedním slovem vynikající. A to všechno bez stativu, opravdu to funguje velmi spolehlivě a výsledky posuďte sami.

Fotografie výše byly pořízeny ve stejnou dobu a telefony byly položeny v provizorním stativu, aby měly stejné podmínky a nebyl tak někdo v nevýhodě.

Ve světelných podmínkách pozdního večera je možné dostat z telefonu Huawei P20 opravdu skvělé fotografie a to je jen automatické nastavení fotoaparátu. Honor po přiblížení odhaluje neduhy, za kterými stojí zejména absence OIS, menší rozmezí hodnot ISO a samozřejmě odlišný přístup použití umělé inteligence.

Už fotografie bez nočního módu je mnohem lepší z dílny Huawei, jeho aktivací se však výsledný snímek ještě vylepší a já, kterému zatím umělá inteligence v aplikaci fotoaparátu přišla spíš jako marketingový trik, uznávám, že její použití u nočních snímků mi dává smysl a v tomto ji vítám.

Honor si zde úplně nedokázal poradit se světlem vycházejícím z kašny, Huawei to zvládl bez větších potíží. V nočním režimu to však nezachránila ani umělá inteligence a po přiblížení lze zpozorovat rozmazaný kraj sochy v kašně. To je sice vada na kráse, ale v záplavě zbylých, povedených fotografií to nehraje majoritní roli.

Ani snímky vlakového/autobusového nádraží nepřinesly změny do hodnocení nočních fotografií, které zůstává ve prospěch značky Huawei. Jen dodám, že Honor má zejména problém eliminovat světlo, ale jeho cena je výrazně nižší než konkurenta, což jej do jisté míry ospravedlňuje.

Honor zde sice nedosahuje obrazových kvalit svého soka, dokázal však správně vystihnout barvu loga obchodního řetězce, která je naprosto přesná.

Poslední fotografie dnešního srovnávacího testu a určitě z ní každý pozná, kdo tady hraje první ligu a  nechal svého soupeře za sebou. Ano, snímkům, které vyprodukoval Huawei P20, se nedá vytknout vůbec nic, jsou jednoduše skvělé.

Závěrečné hodnocení

Pokud někdo bude chtít znát vítěze bez ohledu na cenovou politiku dvojice Huawei a Honor, řeknu bez rozmýšlení, že Huawei P20 suverénně zvítězil a dokázal překonat i má osobní očekávání. Když to ale vezmeme do důsledku, kdy se většina lidí při výběru telefonu řídí právě cenovkou, je Honor 10, který stojí zhruba o pět tisíc méně než první zmiňovaný, velmi dobrou volbou a zbylé peníze můžete investovat někde jinde.

Huawei boduje fotoaparátem, Honor cenou. Co je pro vás přednější?

Takže abych byl dneska stručný, Huawei P20 je skvělý svým fotoaparátem, je potěšení s ním fotit a ukazuje, že se nezalekne žádných světelných podmínek.

Honor 10 sice má mezery co se týče zachycení vašich okamžiků, kompenzuje to však velmi přívětivou cenou, která může být rozhodující.

Odkazy na fotografie v plném rozlišení

Budeme rádi, když se s námi v diskuzi podělíte o své dojmy ze seriálu FotoDuel. Napište nám, jaké telefony byste rádi viděli proti sobě a my se budeme snažit to uskutečnit. Zatím vám prozradíme, že příště se můžete těšit na dvojici OnePlus 6 (recenze) a jeho staršího sourozence, model 5T. Další díly tohoto seriálu naleznete pod tímto odkazem, případně zde:

David Skopal

Redaktor SMARTmania.cz a externí copywriter žijící v Brně. Nadšenec do technologií, smartphonů a gadgetů. Fanoušek OnePlus. Mám rád vaření a dobré jídlo. Ve volném čase hraju badminton a chodím plavat.

22 komentářů

 1. A já si do teď myslel, že Honor je (jako u předchozí generace) převlečený Huawei a fotky mají stejné. Když to ale vidím vedle sebe, nebál bych se říct, že Honor je tragédie.
  Nechystáte srovnání těchto dvou telefonů se Zenfonem?

  • Jan Chlápek

   QAM:

   Cenovýc rozdíl 6 tisíc korun mezi telefony při kvalitě snímku nějakých 95% hodnotíte jako tragédii?

  • Kvalitě snímku 95% P20? To ani náhodou. Ten foťák je tragický, za mě dosahuje kvality tak 40-50% P20. Bez detailu, většinou rozmazané.

  • Možná by to chtělo už brýle s více dioptriemi :-D P20 je lepší, ale jen minimálně.

  • Také bych rád viděl srovnání se Zenfone 5.

 2. Tak technicka.

  Optickou stabilizaci Huawei má, ale používá ji pouze při videu. Pri foto používá stejně jako Honor elektronickou stabilizaci.

  Pokud se jedná o fotografie, ty hsou stejné, rozdíl je v naladění softu a na preferencích uživatele.

  K odstranění vytykanych nedostatků v nocnim rezimu vydá Honor aktualizaci a bude.

  • Naopak, opticku stabilizaciu Huawei vyuziva iba pri foto. Pri videu pouziva elektronicku stabilizaciu, ale iba do 1080p. Pri 4K neni dostupna ziadna stabilizacia. A to je vseobecne hanba pre Huawei a to skore v DxO je skor vtip. S9 tento telefon poraza vo vsetkych ukazovateloch.

  • Nemáš pravdu. Nic o tom nevíš. Jen výkřikujes.

   Při fotografování nepoužívá optickou stabilizaci jak Huawei P20 Pro, tak Huawei P20. Používají elektronickoustabilizaci. Optická je použita pouze pro video.

   Elektronická je účinnější a vhodnější.
   Důvody si vygoogli,je to veřejně dostupné, o této skutečnosti si najdi info od Huawei, poskytli je ve zprave veřejně dostupné i s oduvodněním.

  • koko (neregistrovaný): No vidíš a Google (coby výrobce telefonů) ti vysvětlí, že EIS je lepší pro video. Tak a kde je pravda?:)

  • To záleží na výrobcI jakou použije technologii.

   Píšeš o optické stabilizaci, ale ta má mnoho kvalit i provedení.
   Elektronická také a tak rozhoduje kvalita vyrobce.

   Když některá firma napíše, že má optickou stabilizaci u fotoaparátu, tak to nic neznamená. Klidně to může být kvalitativně absolutně o ničem ..

  • Dodatek.

   Google není výrobce telefonů …

  • koko (neregistrovaný): Řada Pixel.

  • Tomu Google dává jen logo.

   Ale jak jsem psal. Záleží na výrobci jakou technologii stabilizace použije ..pro Huawei a zákazníky je výhodnější a kvalitnější tak jak to vytvořil.

  • Člověk, co tu prcá redaktory ohledně TCL/Blackberry a Nokia/HMD/Foxconn napíše, že Google je výrobce telefonů? Pak je i HMD a Blackberry výrobce telefonů.

  • QAM: Ale Google je výrobcem smartphonů. Stejně jako HMD Global Oy, nebo Samsung, nebo Sony. Blackberry je stejně jako Alcatel a Nokia jen obchodní značka, ne výrobce smartphonů.

  • V Blackberry si tlačítkové androidy navrhují sami, jsou tedy také výrobci mobilu, pokud za něj považuješ i HMD global. Uni ale HMD a Blackberry za výrobce telefonu nepovažuje, tudíž jeho měrou nelze říct, že Google je výrobce telefonu. Jde o jednotný úhel pohledu, pro každého stejný metr. Buď uzná, že BB a HMD jsou výrobci telefonu nebo nemůže mluvit o Googlu jako o výrobci telefonu.

  • QAM (neregistrovaný): Plácáš naprosté nesmysly. HMD je výrobce telefonů (dcera Foxconnu), to je to, co to dokola stále vysvětluji jako rozdíl proti Nokia firmě. BlackBerry není výrobce telefonů, je to TCL skrz BlackBerry mobile nebo jak to značkují. Pleteš lidi a ještě ke všemu vkladáš slova do cizích úst, příšerné.

  • uni, placas lzi, HMD neni dcera Foxconnu, pletes si to s FIH. Obavam se ze ani anglictina neni tvoje silna stranka, presto posilam link v EN:
   [odkaz]
   [odkaz]

   Chapu, ze pro tebe to jsou velice komplikovane clanky, ale treba nas prekvaipis, a vynimocne neplacnes h1oupst. Ne, delam si srandu, je mi jasne co z tebe vyleze:)

 3. Jojo Huawei se vytáhl co dodat… Skvělý článek

 4. Ak by bol čas možno by nebolo zle spraviť pár nočných fotiek znova pretože po aktualizácii ma honor 10 (ais) a nočný režim konečne od fotí pekný nočný záber bez statívu

 5. Proč mě sakra při kliknutí na jakýkoli obrázek otvírá stránka Podívejte se na všechny verze hodinek Apple Watch?
  Včera jsem tyto fotky normálně procházel.
  Jinak jenom slepý by neviděl, že Honor 10 má mnohem méně ostré fotky, někdy výrazně rozmazané a barevně jinak laděné. P20 má evidentně úplně jiný snímač či optiku.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).