TOPlist

FotoDuel: Asus Zenfone 5 vs. Samsung Galaxy A8 (2018)

Do dalšího dílu našeho seriálu FotoDuel se proti sobě postaví dva zástupci střední třídy v cenové kategorii do deseti tisíc Kč. Jako první vytáhne do boje o vítězství model Asus Zenfone 5, jehož recenzi si můžete přečíst zde. Soupeřem mu bude smartphone z dílny Samsungu, model Galaxy A8 (2018), který již také prošel naším redakčním testem. Kdo dnes odejde poražen a kdo bude slavit úspěch?

Specifikace fotoaparátů

Asus vsadil na duální fotoaparát se senzory od japonské společnosti Sony. Hlavní čočka se pyšní rozlišením 12 megapixelů, velikostí senzoru 1/2,55″ , technologií DualPixel pro rychlé ostření, čtyřosou optickou stabilizací a v neposlední řadě optikou se světelností f/1,8. Sekundární fotoaparát je širokoúhlý a nabízí záběr 120°, rozlišení 8 Mpx, velikost čipu 1/4″ a světelnost f/2,2.

Zadní strana telefonu Asus Zenfone 5

Nahrávat videa je možno v rozlišení až 4k při 30 snímcích za vteřinu, případně FullHD/60 fps. Zpomalená videa jsou podporována v rozlišení FullHD při 120 fps nebo HD s frekvencí 240 snímků za vteřinu.

Hardwarové parametry Asus ZenFone 5

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: Android 8.0, čipset: Qualcomm Snapdragon 636, octa-core, 8× 1,8 GHz, GPU: Adreno 509, RAM: 4/6 GB, interní paměť: 64 GB, pam. karta:
Rozměry: 153 × 75,7 × 7,9 mm, hmotnost: 155 g, zvýšená odolnost: ne

Displej, konektivita a baterie

6,2", IPS LCD, rozlišení: Full HD+, 1080 × 2246 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac, GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 3300 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 12 Mpx, f/1.8, 24mm, 1/2.55", 1.4µm, PDAF, OIS, druhý: 8 Mpx, širokoúhlý, f/2.0, 12mm, 1/4.0", 1.12µm, selfie kamera: 8 Mpx, f/2.0, Full HD video, elektronická stabilizace

Samsung u své střední třídy ponechává starý vzorec a zadní stranu Galaxy A8 (2018) tedy okupuje jeden primární fotoaparát. Ten se však snaží zaujmout rozlišením 16 megapixelů a světelností f/1,7. Velikost senzoru je 1/2,8”, samotné pixely jsou velké 1,12 µm a autofokus je zajištěn technologií fázového ostření. Na přední straně se našlo místo hned pro dva fotoaparáty, z nichž jeden má rozlišení 8 a druhý 16 megapixelů. Oba mají shodnou světelnost f/1,9 a slouží pro fotografie s hloubkou ostrosti.

Fotoaparát Samsung Galaxy A8 (2018)

Možnosti natáčení videa jsou zklamáním a maximem je rozlišení FullHD s frekvencí 30 fps. Telefonu navíc chybí optická stabilizace obrazu. Zpomalené video zde dostupné není, což v této cenové kategorii nepůsobí dobrým dojmem.

Hardwarové parametry Samsung Galaxy A8 (2018)

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: Android 7.1, čipset: Exynos 7885, octa-core, 2× 2,2 GHz Cortex-A73 + 6× 1,6 GHz Cortex-A53, GPU: Mali-G71, RAM: 4 GB, interní paměť: 32/64 GB, pam. karta:
Rozměry: 149,2 × 70,6 × 8,4 mm, hmotnost: 172 g, zvýšená odolnost: IP68

Displej, konektivita a baterie

5,6", Super AMOLED, rozlišení: Full HD+, 1080 × 2220 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac, GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 3000 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 16 Mpx, f/1.7, 26mm, 1/2.8”, 1.12µm, PDAF, selfie kamera: 16 + 8 Mpx, Full HD video

FotoDuel: Testovací snímky

Opět platí, že telefony byly usazeny do držáku vedle sebe tak, aby byly eliminovány možné rozdíly v podmínkách. Snímky byly pořízeny v maximálním rozlišení, poměru stran 4:3, automatickém nastavení a automatickém HDR režimu. Fotografie na levé straně pochází z telefonu Asus Zenfone 5, vpravo pak z Samsung Galaxy A8 (2018).

První kategorie je spíše zahřívací kolo, jelikož na telefony zde nečíhají žádné záludné podmínky. Není proto divu, že oba dva smartphony si vedou velmi dobře a rozdíly mezi nimi nejsou nikterak markantní. Barevné podání odpovídá realitě, detaily jsou na výborné úrovni a celkově je kvalita velmi slušná.

I přes vysoké skóre v testu DxOMark si zde Asus vedl o trošku hůře než jeho soupeř. Samsung dokázal skvěle vyvážit kontrast s detaily a snímkům téměř není co vytknout.

Asus na první pohled nabízí líbivější vzhled, který si jistě najde své stoupence. Pokud se ale snímek přiblíží, odhalí své neduhy, mezi které zcela jistě patří nedostatečná úroveň detailů. Snad se výrobce bude snažit opravit veškeré problémy pomocí aktualizací, hardwarově má totiž Asus rozhodně navíc.

Dvojnásobný a maximální zoom

Opět se nám tady sešly telefony, které nenabízí možnost duálního optického zoomu. To nám však nebrání vyzkoušet si možnosti přiblížení a porovnat je mezi sebou.

I přes větší rozlišení se nedokázal Samsung vedle svého soka prosadit. Úroveň detailů je i po přiblížení větší na modelu Asus Zenfone 5. Ano, optickému zoomu se to nevyrovná, jako poslední možnost pro nouzové situace to však postačí.

Stejná situace platí i u snímku kina, kde je rozdíl díky textu na dveřích více patrný.

Dostáváme se do krajní situace, které se zřejmě většina vyhne. Jedná se o zoom nočních fotografií. Ano, jsem si vědom toho, jak absurdní disciplína to pro mobilní telefony je, ale třeba se ukáží rozdíly, které budou rozhodující.

Samsung v této kategorii hodně těží ze své lepší světelnosti objektivu a fotografie z něj vypadají na první pohled obstojně. Asus podává jasně viditelný digitální šum. Po přiblížení se však karta mírně obrátí a detaily jsou na straně Zenfone. Šum na tmavých místech je jedna věc, detaily na osvětlených místech je věc druhá. Tady proto záleží na osobních preferencích.

Fotografie kašny ukazuje jiný scénář, kdy Samsung pracuje celkově lépe a i po přiblížení zůstává před svým konkurentem. Digitální šum zde samozřejmě je, ale oproti Zenfone 5 je ho mnohem méně. Asus má na druhou stranu opět lepší práci HDR.

Funkce HDR

Snímky s velkým dynamickým rozsahem je věc, kterou Zenfone 5 umí a Galaxy se sice snaží, ale kvalit svého soupeře nedosahuje.

Další ukázky už jen dosvědčují tvrzení, že Asus zde jednoznačně vede. Opravdu velmi povedené výsledky a zde si Zenfone 5 zaslouží pochvalu. Dokonce i se sluncem za listy si tento telefon dokázal hravě poradit, za což možná odpovídá i umělá inteligence implementovaná do aplikace fotoaparátu, která vždy bleskově poznala, jaká je scéna a uzpůsobila tomu nastavení.

Makro

Makro fotografie nejsou žádnou překážkou pro smartphony střední třídy a proto se můžeme setkat s velmi dobrými výsledky. Schválně říkám dobrými, protože na špičku to samozřejmě nestačí a je zde velký prostor pro vylepšení. Samsung se předvedl a jeho výsledky jsou o poznání lepší než ty od soupeře. Barva sice neodpovídá realitě, ale jinak je celkový dojem dobrý, úroveň detailů a detekce hran je také slušná.

Orchidej byla ve stínu žaluzií a je poznat, že to zástupce testu trochu vykolejilo. Kresba není tak ostrá, jak by měla být, a detekce hran zde také činí problémy. Samsung se s tím dokázal popasovat lépe a i barevně není daleko od reality.

Širokoúhlý fotoaparát dává smysl

Pokud se podíváme na svět duálních fotoaparátů v dnešních telefonech, setkáme se zejména s variantami s optickým zoomem nebo monochromatickým senzorem. Jsou to bezesporu zajímavé technologie a dokáží vytvořit povedené fotografie, Asus a LG jdou odlišnou cestou. Jak už bylo zmíněno výše, Zenfone 5 má na zadní straně širokoúhlý fotoaparát a nutno uznat, že je opravdu praktický.

Do 120° záběru se toho najednou vejde výrazně více než při použití běžné čočky, což jistě najde své využití. Horší světelnost však nedovolí pořídit povedené snímky nočního města, i tak jde ale o raritu a funguje to dobře. Snímky vypadají trochu jako z GoPro kamery a výsledky překvapí množstvím zachycených objektů. Obrazová stránka je velmi dobrá a fotografiím není co vytknout.

Jakmile přijde noc a budete chtít vyzkoušet širokoúhlý fotoaparát, vyskočí na vás hláška, že je moc šero a bylo by lepší použít primární snímač. Po odkliknutí zprávy však aplikace dále neprotestuje. Noční fotografie z širokoúhlého fotoaparátu ale nevynikají kvalitou a ani HDR nefunguje přesvědčivě.

A co když se setmí?

Valná většina telefonů dokáže za dobrých podmínek pořizovat velmi slušné snímky. Jakmile však ubude světla, začínají se objevovat všechny neduhy a nedokonalosti. I proto se budeme nočním fotografiím věnovat více do hloubky, abychom se podívali, jak jsou dnes testované smartphony schopné právě při nižším osvětlení.

Svůj potenciál lépe využil Galaxy A8, který nabízí mnohem méně šumu a tentokrát i více detailů. Asus i přes optickou stabilizaci a na svoji třídu slušnou světelnost nedokázal obstát a předvádí výsledky, které by opravdu mohly být lepší. Horší práce s HDR, větší množství digitálního šumu a nízká úroveň detailů posouvá Asus o krok zpět, škoda.

Výsledky nočních fotografií nejsou konstantní a telefony se tak předhání, kdo si uzme víc kladných bodů. Kašna se stromem v pozadí byla těžkým oříškem hlavně kvůli světlům, která dokázala potrápit oba zástupce testu. Po přiblížení lze zpozorovat, že Asus má větší, nikoliv však velkou, míru detailů, zatímco Samsung opět vede na tmavých plochách, které jsou v jeho podání téměř bez digitálního šumu.

Snímek budovy ukazuje, že se role opět proměnily a zde výrazně vede Samsung. Šum je ve snesitelné míře a úroveň detailů je lepší než u konkurenta.

Samsung se zde vytáhl před soka a na svoji třídu ukázal docela slušné výsledky. Asus překvapivě ztrácí zejména v práci HDR.

I přes absenci OIS dokáže Samsung zachytit ostřejší fotografie s menším množstvím šumu, což je příjemné překvapení. Přímo u této fotografie není rozdíl patrný na první pohled, po stáhnutí fotografie v plném rozlišení a přiblížení je však diference rozpoznatelná.

Závěr: Samsung je (zatím) lepší

Většinou se dá souhlasit s výsledky testu DxOMark, které do jisté míry rozhodují o kvalitě fotoaparátů dnešních telefonů. Pokud bychom se bezhlavě řídili podle bodového ohodnocení testu, byl by Asus Zenfone 5 srovnatelný s modely Google Pixel první generace či HTC U11 (FotoDuel) a moc by mu nechybělo na iPhone 8.

Podle našeho testu ale kvalita není srovnatelná a zde musím redakci DxOMark oponovat. Originální článek je dostupný zde, silné stránky jsou zejména HDR a kontrast, ale nočním fotografiím se zde vůbec nevěnují. Proto tak vysoké skóre (90 bodů), které však, bohužel, není úplně oprávněné. Fotky ve dne jsou výborné a převyšují Samsung. Snímky v noci však zůstaly za očekáváním. A právě noční fotografie společně s problémy aplikace fotoaparátu zavinily prohru. Hardware fotoaparátu je opravdu vyspělý a softwarová aktualizace by mohla pomoci vyřešit problémy, mezi které patří i horší spolehlivost a plynulost samotné aplikace. V tomto stavu to však na vítězství nestačí.

Asus Zenfone 5 se nestal vítězem, výbavu na to však má a softwarová aktualizace může situaci změnit.

Je zajímavé, že Samsung Galaxy A8 (2018) byl také objektem zkoumání redakce DxOMark, od které dostal 79 bodů. I přes skóre si vedl velmi dobře po celou dobu testu a právem mu náleží vítězství. Nesnažil se jít cestou duálního fotoaparátu a zůstal při zemi s jednočočkovým snímačem. A ono to vůbec není ke škodě, možná právě naopak. Sice nenabízí tak široké možnosti manuálního nastavení jako oponent ani sekundární kameru, ale aplikace je aspoň plynulá a spolehlivá a ani jednou jsem neměl s jejím fungováním problém. Největším překvapením jsou noční fotografie, které dnes stojí za vítězstvím jihokorejského výrobce.

Fotografie v plném rozlišení

Budeme rádi, když se s námi v diskuzi podělíte o své dojmy ze seriálu FotoDuel. Napište nám, jaké telefony byste proti sobě rádi postavili a třeba je zařadíme do některého z dalších článků. Pokud máte návrh, jaký telefon by byl hoden souboje s novinkou Samsung Galaxy Note 9, podělte se s námi v komentářích. Další díly tohoto seriálu naleznete pod tímto odkazem, případně zde:

Autor článku David Skopal
David Skopal
Redaktor SMARTmania.cz a externí copywriter žijící v Brně. Nadšenec do technologií, smartphonů a gadgetů. Fanoušek OnePlus. Mám rád vaření a dobré jídlo. Ve volném čase hraju badminton a chodím plavat.

Kapitoly článku