Domů » Recenze » Recenze Asus ZenFone 5: velkolepý návrat s umělou inteligencí

Recenze Asus ZenFone 5: velkolepý návrat s umělou inteligencí

Asus uvedl na český trh horkou novinku s označením ZenFone 5, která rozhodně má co nabídnout. Model se stejným názvem jsme tu měli již před lety, tehdy se jednalo o pětipalcový telefon s průměrnou výbavou. Letos se představitel nové generace pěkně vyšvihl  – 6,2palcový displej s tenkými rámečky a výřezem, duální fotoaparát využívající prvky umělé inteligence, skleněná záda, odemykání pomocí obličeje nebo animované smajlíky ZeniMoji, které jsou obdobou Animoji od Apple. Právě touto dobou vstupuje Asus ZenFone 5 na trh za pořizovací cenu 9 990 Kč včetně DPH, což je částka velice příjemná. Dokáže se prosadit? To vám prozradí naše ZenFone 5 recenze.

Kapitoly Asus ZenFone 5 recenze

Tip: naši podrobnou recenzi vybavenějšího Asusu ZenFone 5Z si můžete přečíst zde.

Obsah balení

Samotné balení je dost minimalistické, ale už podle něho jsme schopni odhadnout, čím se bude nový ZenFone 5 chlubit. Srdíčko složené z přeloženého telefonu a nápisem We Love Photo značí lákadlo v podobě fotoaparátu. Ten již stačil posbírat vysoká hodnocení a v kvalitou se vyrovná například iPhone 8 (psali jsme zde).

Zenfone 5 recenze

Po otevření krabičky následuje obvyklá sestava v podobě pár nezbytných příruček, jehly na vytažení šuplíčku, dobíjecího adaptéru a USB-C kabelu. Místo se našlo i pro klasická sluchátka, ale v prodejním balení zákazníci naleznou o poznání kvalitnější sluchátka ZenEar S. Obsah balení uzavírá ochranné pouzdro ze silikonu.

Konstrukce a vzhled: klasika v novém hávu

ZenFone 5 se drží letošních trendů mezi smartphony – konstrukce je vyrobena z leteckého hliníku, díky kterému je telefon i přes své rozměry poměrně lehký (váží 155 gramů). Proporčně se jedná o větší kousek (153 x 75,65 x 7,7 mm), při ovládání jednou rukou jsem musel přehmatávat, abych dosáhl na druhou stranu displeje. Pocitově ale do ruky padne dobře díky zaobleným hranám. Asus ZenFone 5 je k mání ve dvou barevných provedeních – stříbrná a půlnoční modrá.

Zadní strana je již tradičně pokryta tvrzeným sklem, které díky speciální úpravě vytváří zajímavé efekty při dopadajícím světle. V levém rohu se ve svislém provedení nachází nepatrně vystouplý duální fotoaparát (12 + 8 megapixelů) s přisvětlovací diodou a čtečkou otisků prstů. Ta je sice velmi rychlá, ale klidně by mohla být umístěna o něco níže. Otisky se na těle sice zachytávají, ale to už je daň za moderní skleněnou konstrukci a lesklý design.

Čelní strana je věnována 6,2palcovému displeji s nezbytným vykrojením (s nejnovější aktualizací, kterou Asus vydal je možné vykrojení vypnout tím, že se v prostoru displeje bude zobrazovat černá barva). Boční rámečky jsou opravdu minimální, pod displejem si nechal výrobce trošku menší rezervu, avšak bez jakýchkoliv prvků. Nad zobrazovacím panelem je umístěna 8Mpx kamera, která zvládne zařízení odemknout pomocí obličeje.

Na pravém boku je umístěno vypínací tlačítko společně s kolébkou hlasitosti a k jejich pozici nemám výhrady, vždy jsem je bez problémů nahmatal na první dobrou. Na spodní straně se nachází USB-C konektor, 3,5mm výstup pro připojení sluchátek a dvojice stereo reproduktorů, které hrají velmi slušně. Do telefonu je možné vložit dvě nanoSIM karty, popřípadě díky hybridnímu slotu microSD kartu (maximální podporovaná kapacita jsou 2 TB). Nechybí samozřejmě ani kompletní podpora LTE sítí ani NFC.

Displej: velký krasavec s chytrou funkcí

Prostorný displej o velikosti 6,2 palce s rozlišením Full HD+ (1080 x 2246 pixelů) dává ve výsledku velmi jemný obraz (402 ppi). Ochranu proti poškrábání zajišťuje krycí sklo Gorilla Glass, v jaké verzi se nám ale zjistit nepodařilo. Zobrazovač s poměrem 19:9 podává pěkně jasné barvy, barevnou škálu je dále možné doladit v nastavení. Automatická regulace fungovala na jedničku, stejně tak čitelnost na přímém sluníčku je díky dostatečnému jasu vyhovující.

Občas jsem míval kvůli velikosti potíže s ovládání jednou rukou, to je ale zkrátka daň za větší displej. Využívání umělé inteligence je rovněž trendem letošního roku a Zenfone 5 ji chytře využívá i při automatické úpravě barevného podání podle okolních světelných podmínek.

Umělá inteligence v plném proudu

V těle telefonu tiká procesor Snapdragon 636 s osmi jádry (4 x 1,8 GHz a 4 x 1,6 GHz), který doprovázejí 4 GB RAM. Telefon rovněž napříč celým systémem a aplikacemi využívá umělé inteligence. Ta se projevuje v řadě funkcí: nejviditelnější změny vidíme u pořizování snímků, kdy fotoaparát využívá strojového učení a automatického rozpoznávání objektů. AI také dokáže sama vyhodnocovat vytížení telefonu a ovlivňovat jeho výkon nebo inteligentně šetřit a nabíjet baterii. O tom vám ale více prozradím v dalších odstavcích.

O kvalitní zobrazení se postará grafický čip Adreno 509, společně tedy s dostatečným výkonem nebude problém zahrát si i ty nejnáročnější tituly. Pro ukládání dat slouží interní paměť s kapacitou 64 GB, z nich je po spuštění dostupných 52 GB. Samozřejmostí je rozšiřitelnost pomocí microSD karty, v tomto případě budete muset oželet druhou nanoSIM kartu. Zamrzí snad jen to, že nový Asus nemá žádný stupeň krytí proti vodě nebo prachu.

Tip: Podrobné parametry Zenfone 5 (včetně srovnávače) najdete v našem katalogu smartphonů.

Pro hudební nadšence tu jsou duální stereo reproduktory s podporou Hi-Res Audio (zvuková vzorkovací frekvence je 24 bitů / 192 kHz). Osobně se mi zvukový výstup velmi zamlouval, reproduktor je opravdu hlasitý a zvuk krásně čistý. Součástí je i ekvalizér, kde si můžete vybrat z několika zvukových profilů. Nechybí ani FM rádio, ale abyste jej mohli využívat, je nutné mít připojena sluchátka; ta poslouží jako anténa.

Operační systém: Oreo s nadstavbou od výrobce

Na testovaném kousku běží Android 8.0 Oreo s novou generací prostředí ZenUI 5. Rychlost systému dobrá, avšak mohlo by to být ještě lepší. Občas se stalo, že po spuštění aplikace zůstala obrazovka černá (typicky u fotoaparátu) a bylo nutné aplikaci ukončit a znova spustit. Odemykání pomocí obličeje nebylo také vždy úspěšné; samotné odemčení je velmi rychlé, ale na každý pokus se telefon neodemkl. Proto bylo velmi potěšující zprávou, že během týdne testování přišly hned 4 systémové aktualizace, které dané problémy rychle napravily. Asus si je zřejmě dobře vědom prvotních problémů snaží se je rychle řešit, za což velmi chválím a takto bych si představoval ideální podporu.

Nebude zřejmě žádným překvapením, že AI se promítla i do dalších funkcí systému. Díky umělé inteligenci se zlepšuje i kvalita hovorů: telefon například upravuje hlasitost volajícího na základě okolních podmínek. Pokud půjdete po rušné ulici, telefon automaticky zvýší hlasitost. Také se mi líbila funkce automatického předvídání aplikací. Zenfone 5 v průběhu času analyzuje četnost používání jednotlivých aplikací, které pak seřadí do speciální lišty v momentě, kdy byste je mohli potřebovat. O konektivitu se postará Wi-Fi (zvládá i 5 GHz), Bluetooth 5.0 a zmíněné NFC & LTE. Samozřejmostí je rychlé určení polohy pomocí systémů GPS/Glonass.

ZeniMoji, a fun way to communicate - ZenFone 5 Series | ASUS

Součástí nového Zenfone 5 jsou i ZeniMoji, které jsou odpovědí na konkurenční Animoji od Apple. V zásadě se jedná o vašeho avatara, kterého můžete použít například během videohovorů, živého vysílání nebo v konverzaci. Další možností je vytvoření screenshotu či videa a sdílení na sociálních sítích nebo komunikačních kanálech. Aktuálně byly na výběr tři vzhledy: sovička, medvídek a liška. Do budoucna by se nabídka měla rozšířit o další animované emotikonky.

Výdrž baterie: jednodenní stroj

Integrovaný akumulátor má kapacitu 3 300 mAh, což na průměrnou jednodenní výdrž bohatě stačí. Protože Zenfone 5 nedisponuje bezdrátovým nabíjením, napájení probíhá skrze USB-C konektor. Také na výdrži baterie zapracovala umělá inteligence a to díky rychlému nabíjení. AI pomáhá šetřit baterii a inteligentně ovlivňuje rychlost dobíjení v závislosti na čase, kdy telefon běžně napojíte na nabíječku.

Výdrž telefonu se v průměru pohybovala kolem jednoho dne, večer jsem běžně míval k dispozici 15 až 20 procent baterie. Pokud necháte napájení telefonu ve standardním režimu, plného nabití se dočkáte za necelé 2 hodiny. V případě zapnutí chytrého nabíjení se akumulátor dobije během 40 minut na zhruba 60 procent celkové kapacity, což je dostačující pro případ časové tísně. Úplné nabití je záležitostí přibližně 90 minut.

Fotoaparát a záznam videa

Pro pořizování snímků obsadil výrobce Asus dvěma svislými čočkami IMX363 od Sony a dvoutónovou přisvětlovací diodou. Hlavní čočka se pyšní rozlišením 12 megapixelů (f/1.8) a duální, širokoúhlá má 8 Mpx (f/2.0) se záběrem 120°. Přední kamera nabízí 8megapixelové rozlišení, světelnost f/2.0 a maximální rozlišení videa Full HD. Chválíme také za to, že hlavní snímač disponuje čtyřosou optickou stabilizací obrazu.

S využíváním umělé inteligence umí fotoaparát rozeznávat jednotlivé prostředí a scény (celkem je jich 16): obloha, louka, oceán, QR kód, květina, pes, pódium, sníh, jídlo, západ slunce, noční scéna, kočka, lidé, text, stativ a rostliny. Takhle potom vypadá klasická fotografie v porovnání se snímkem vytvořeným v širokoúhlem režimu skrze sekundární objektiv:

Dále je možné ve fotorežimu nastavit manuální režim, RAW, snímek ve super rozlišení (fotografie ve 48megapixelovém rozlišení s běžnou kapacitní velikostí), panorama, režim krásy, GIF animace nebo pořídit snímek přes 8 různých filtrů. Pomocí širokoúhlé doplňující kamery pořídíte snímek se širším záběrem, což se například skvěle hodí pro skupinové fotografie.

Kvalita snímků předčila má očekávání. Fotky jsou nejen perfektně barevně podané a s vysokými detaily, ale samotné rozpoznání objektu je otázkou setiny sekundy. Zenfone 5 dělá velmi pěkné snímky i za zhoršených světelných podmínek, čemuž pomáhá optická stabilizace obrazu. V dané cenové kategorii se jedná o nadprůměr, samozřejmě to úplně nejlepší od něj očekávat nemůžeme. S fotoaparátem jsem byl spokojený a kvalita mne příjemně překvapila.

Tip: všechny snímky v plném rozlišení si můžete prohlédnout/stáhnout zde.

Natáčení videí je možné v maximálním rozlišení 4K s frekvencí 30 snímků za sekundu, popřípadě poslouží Full HD s 60 snímky za vteřinu. Díky zmíněné optické stabilizaci záběry nejsou rozklepané. Nabízí se i možnost zpomalených záběrů ve Full HD (120 snímků za vteřinu) nebo HD s 240 snímky za vteřinu.

Asus Zenfone 5: Camera Demo (4K)

Závěrečné hodnocení: dobrá práce, Asusi

Z nového Asusu Zenfone 5 mám velmi dobrý pocit. Zákazníky naláká na velký displej, svižný systém, umělou inteligenci a design, který působí velmi atraktivně. Je vidět, že výrobce pokukoval po konkurenci a hledal inspiraci, aby ve výsledku vytvořil slušný telefon s funkcemi, které mnohdy neodpovídají ceně pod 10 tisíc korun. Vadou na kráse můžou být chybičky v softwaru, které byly často prakticky ihned napraveny a vzhledem k počtu vydaných aktualizací systému jen během doby testování je jasné, že v Asusu nechtějí nic podcenit. Koupi Zenfonu 5 vám tedy můžeme s klidným svědomím doporučit, tenhle telefon se zkrátka povedl.

Tip: podívejte se na Zboží.cz a zjistěte, kde tento produkt můžete pořídit za nejvýhodnější cenu

Asus Zenfone 5

8.1

Design a zpracování

8.3/10

Výkon a optimalizace

7.8/10

Hardwarová výbava

8.2/10

Kvalita fotografií a videa

8.1/10

Výdrž baterie

7.9/10

Klady (+)

 • atraktivní design
 • výdrž baterie
 • duální fotoaparát
 • využívání AI napříč celým systémem
 • svižné reakce systému

Zápory (–)

 • občasné pády aplikací
 • pomalejší nabíjení s vypnutou AI
 • chybějící odolnost vůči vodě

Michal Mazanec

Recenzent mobilních zařízení a gadgetů. Mezi mé záliby řadím cestování, dobré filmy, hudbu, mého psa a sport. Rád si zajdu do sauny, společnosti nebo si zahraji na PlayStationu.

21 komentářů

 1. Mám ZENFONE 3 a toto je moje volba , v pondělí ho kupuji

  • Dobrá volba, mám ho z předprodeje a za svou cenu nemá chybu.

  • Přemýšlí o stejné výměně, ale nejsem si zatím jistý, jestli se za 10k vyplatí. Dejte sem prosím pár postřehů, až telefon trochu „zajedete“.

  • Za 10k? To nahrazováný má zůstatkovou hodnotu nula?

  • Nulovou hodnotu nemá, ale kdybych ho měnil, tak poputuje k někomu z rodiny za 0, takže mě vyjde stejně na 10k.

  • Stručně – displej perfektní, výkon naprosto dostačuje, i když se přiznám, že nehraju náročné hry :) , čtečka rychlá a naprosto přesná, odemykání obličejem funguje i s brýlemi, jen občas nerozezná zvednutí aby se rozsvítil displej, fotky super, umělá inteligence funguje :) , týdně chodí aktualizace které ladí systém a odstraňují problémy. Za sebe vůbec nelituji a jsem rád že ZF mám, a to jsem přešel z Huawei Mate 9.

  • Díky za krátké shrnutí.

  • Mám taktéž Zenfone 3 a chtěla bych raději počkat na Zenfone 5Z – má to smysl? Rozdíl v procesu a v něčem dalším?

  • Tak si ho kupte, protože jsem si ho koupila dnes a jsem v šoku z toho, jak se jim tenhle kousek povedl :) To že má slabší baterii, tak to mě moc neštve, protože mám power banku s 10.000 mili amper, kdyby náhodou :) Co se týče displaye a foťáku, tak to mě ohromilo a i když není vodě odolný, tak to musím uznat, že to je pecka telefon :) Myslím si, že SAMSUNG by se měl poučit a to jak softverově, tak cenově :) Padl tu komentář, jak je na tom zvuk.
   Zvuk je opravdu kvalita, jak na sluchátkách tak normálně :)
   Zvuk ve videí, tak to se nedá srovnat asi z žádným telefonem, protože to je kvalita sama :)
   Já osobně tento telefon doporučuji všem, protože na střední třídu, je to hodně muziky, za málo peněz.
   Jo a NFC to má :)

 2. Fakt by mě zajímalo, jako výdrž by telefon musel dostat, aby měl hodnocení např. 5. Vždyť jeden den je na spodní hranici stupnice a vy tomu dáte 8/10 ????

  • No tak když dali iPhonu 8 7/10, tak je to odpovídající a jistě tady jsou i telefony, co vydrží méně, než ten iPhone.

 3. A kde je neco napsano treba o kvalite hovoru,hlasiteho repro?U videa pisete jakou to ma stabilizaci a vsechny nahravky jsou tocene z mista(bez pohybu).

  • V recenzi to je napsáno, stačí si ji přečíst, někdo musí číst asi dvakrát no????

 4. Telefón nemá NFC, čo mi príde ako jeho veľký nedostatok.

  • Kde jsi to vzal, v recenzi se píše: Nechybí samozřejmě ani kompletní podpora LTE sítí ani NFC.

  • NFC telefon má, nešiř bludy, Slováku :)

 5. Zatím nejlepší mobil co jsem kdy měl!

  • Až na tu baterku!!! Seděl jsem s kolegou na pivku tak jsme začli testovat. Mám Xiaomi Note 4. Spustili po restartu stejnou hru, internet, messenger a on po 15min 7% pryč z baterky ja 2%! Jinak musím uznat, že foťák, displej super. Ale já dávam přednost baterce :-) Mít 4000mAh tak není co řešit :-D

  • Větší displej, nevíme jaké detaily (Asus je výkonnější), jaký jas displeje, menší aku,… Skutečně hodnotný test????

 6. Mám ho už pár týdnů a zatím velká spokojenost.

  Nejvíce mně baví výborný display, velmi dobrá kamera, svižný čistý systém, zahrajete si v pohodě třeba PUBG, výkon je více než dostatečný :)

  Je super a na tom se s ostatními shodnu, že vychází opravdu dost aktualizací, ne jako u někoho, kdo na zákazníky prdí. Měl jsem předtím Huawei P9 Lite 2017 a když jsem se podíval, jakou má verzi OS a záplat, tak jsem se zasmál. Přechodu na ZF nelituji ani na vteřinu :))

 7. Má Asus Zen­fo­ne 5 nahravanie hovorov implementované v nadstavbe? Respektíve nahráva hovory bez inštalácie nejakej app tak ako to mám na mojom terajšom asus 2.
  A podporuje zrkadlenie obrazovky na TV?
  Dík za odpovede.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).