TOPlist

Recenze Asus ZenFone 5Z: sympaťák z každého úhlu

Na českém trhu se před nedávnem začal prodávat nejvybavenější smartphone tchaj-wanské značky Asus – model ZenFone 5Z. Telefon přichází jako vylepšená varianta klasického ZenFone 5, jehož recenzi naleznete zde. Novinka má vysoké ambice; aby taky ne, když se její hardwarová výbava může řadit mezi naprostou špičku. Mimo vysokého výkonu a slušné výbavy láká na prostorný 6,2palcový displej s výřezem, duální fotoaparát, skleněná záda nebo na odemykání pomocí obličeje. Nový model je na českém trhu dostupný za doporučenou cenu 12 990 Kč, za vyšší paměťovou variantu zaplatíte 14 990 Kč včetně DPH. Jak obstojí mezi silnou konkurencí? A jaké další vlastnosti a funkce telefon nabízí, vám prozradí naše Asus ZenFone 5Z recenze.

Videopohled na Asus ZenFone 5Z

Obsah balení

V prodejním balení najdete vše potřebné. Ve větší krabičce se nachází samotný telefon, 18W nabíjecí adaptér s rychlým nabíjením, metr dlouhý kabel pro nabíjení či přenos dat, spona pro vyjmutí hybridního slotu (na dvě nanoSIM karty nebo jednu nanoSIM a paměťovou microSD kartu do kapacity 2 TB), gumový průhledný obal a stručná uživatelská příručka.

Asus přibalil i špuntová sluchátka ZenEar Pro, která disponují multifunkčním tlačítkem s mikrofonem a připojují se standardně přes 3,5mm audio konektor. Jsou lehká, velmi dobře sedí v uších a hrají velmi slušně. V balení jsou přibaleny i dva pár výměnných špuntů různé velikosti.

Konstrukce a design: Asus experimentoval

Společnost Asus letos přišla se zcela novým designem, který po vzoru konkurence přináší protáhlý bezrámečkový displej s výřezem. Ne že by to tedy bylo zrovna dvakrát originální, ale trend je trend. Ve výřezu, který zabírá zhruba jednu třetinu šířky telefonu, je umístěna přední selfie kamerka, telefonní reproduktor (slouží i jako stereo doplněk k hlavnímu systémovému reproduktoru), barevná notifikační dioda a senzor přiblížení. Na přední straně si ještě můžete povšimnout půlcentimetrové bradičky, která ale nic neukrývá.

Skleněná záda jsou tradičně tvořena zenovými kruhy, které vrhají všelijaké odlesky podle dopadajícího světla. Jejich středobodem je čtečka otisků prstů, která je snadno nahmatatelná, rychlá a přesná.

Mezi další způsob odemykání patří rozpoznání obličeje. To funguje dobře jen za dobrých světelných podmínek, ale ve tmě nebo na protisvětle se snímači většinou nedaří tvář rozpoznat. V tomhle ohledu je konkurence (například Apple či Huawei) mnohem dál. Aktualizace z 24. srpna přidala možnost okamžitého odemčení obličejem po zvednutí telefonu (funkce Lift to Face unlock), čímž odpadá nutnost probouzet displej stisknutím tlačítka Power.

Na otisky náchylné zadní straně se dále nachází duální fotoaparát s dvoubarevnou přisvětlovací diodou. Výrobce musím pochválit, že objektiv ze zad zařízení vystupuje jen minimálně. Příjemně zakulacené hrany zad přesně navazují na zaoblený hliníkový rám, jehož hrany jsou zbroušeny diamantem. V něm jsou zasazena ovládací tlačítka, plastové předěly antén, mikrofony, hybridní slot pro karty, hlasitý reproduktor, 3,5mm výstup na sluchátka a zdířka USB-C konektoru.

ZenFone 5 velmi dobře padne do ruky a všechny jeho ovládací prvky jsou bezchybně rozmístěny. Spokojeni také budete s příznivou hmotností 165 gramů a tloušťkou nepřesahující 8 mm. Škoda jen, že výrobce nevsadil i na zvýšenou odolnost vůči vodě a prachu.

Novinku na českém trhu seženete v námi testovaném konzervativním tmavě-modrém provedení a v atraktivní stříbrné variantě. Díky zrcadlové zadní straně vypadá telefon pod každým úhlem a na jiném světle pokaždé trochu jinak. Někdy je telefon více tmavý, jindy šedý a občas i světle modrý.

Displej s výřezem, na který je radost pohledět

ZenFone 5Z se může pyšnit 6,2 palcovým Full HD+ displejem (jemnost 402 pixelů na palec), který je typu Super IPS+. Velká obrazovka s poměrem stran 18,7:9 zabírá 90% přední části telefonu. Samozřejmostí je krytí odolným sklem Corning Gorilla Glass. Díky světelnosti 550 nitů je dobře čitelný na přímém světle a výborné jsou i jeho pozorovací úhly, i když ve srovnání s maximálním jasem Samsungu Galaxy Note 9, který činí 1150 nitů, více než poloviční hodnota působí trochu úsměvně.

Barvy jsou syté, ale jejich teplotu, odstín a kontrast si můžete upravit. O teplotu barev se může automaticky postarat i samotný telefon. Nechybí ani filtr modrého světla pro ochranu očí, adaptivní jas, inteligentní zapnutá obrazovka nebo možnost ovládat telefon v rukavicích.

Nekompromisní hardwarová výbava a dobrá výdrž baterie

Telefon pohání osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 845 s grafickým čipem Adreno 630. Vše je doplněno o umělou inteligenci a 6GB operační paměť. Interní úložiště má dnes běžnou kapacitu 64 GB, ale z toho vám 13 GB ukrojí samotný systém. Příjemné je, že dostanete 100 GB volného prostoru na Google Drive po dobu jednoho roku zdarma.

Zařízení svým výkon patří k těm nejlepším telefonům na trhu. Přesvědčit se o tom můžete o několik odstavců níže na screenshotu z benchmark testu AnTuTu, ve kterém jsme naměřili slušných 267 338 bodů. Ve výbavě dále nechybí LTE u obou SIM karet, duální Wi-Fi 802.11/ac, Bluetooth 5.0, GPS a NFC. Za zmínku stojí i podpora FM rádia, nicméně bez připojených sluchátek, která slouží jako anténa, vám fungovat nebude.

Uvnitř zařízení se ukrývá akumulátor s kapacitou 3 300 mAh. Telefon bohužel, i přes skleněná záda, nepodporuje bezdrátové nabíjení. S dodávaným adaptérem (9 V/2 A) nabijete baterii z nuly na 50 % za půl hodiny a do úplného nabití to trvá dalších 60 minut. Vše probíhá za podpory rychlého nabíjení USB Power Delivery 3.0 a umělé inteligence, která sama upravuje rychlost nabíjení.

Hardwarové parametry Asus ZenFone 5Z

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: Android 8.0, čipset: Qualcomm Snapdragon 845, octa-core, 4× 2,7 GHz + 4× 1,7 GHz, GPU: Adreno 630, RAM: 6/8 GB, interní paměť: 64/256 GB, pam. karta:
Rozměry: 153 × 75,7 × 7,9 mm, hmotnost: 155 g, zvýšená odolnost: ne

Displej, konektivita a baterie

6,2", IPS LCD, rozlišení: Full HD+, 1080 × 2246 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac, GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 3300 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 12 Mpx, f/1.8, 24mm, 1/2.55", 1.4µm, PDAF, OIS, druhý: 8 Mpx, širokoúhlý, f/2.0, 12mm, 1/4.0", 1.12µm, selfie kamera: 8 Mpx, f/2.0, Full HD video, elektronická stabilizace

Nechybí ani plánovaní nabíjení na určité časové rozmezí. Baterie nabízí i několik režimů, tj. výkonný, normální, řízení spotřeby (to si můžete zapnout například v noci, kdy se vypnou veškeré sítě), super úsporný (udržuje telefon, SMS a budík v bdělém stavu s deaktivovanými sítěmi) a vlastní režim.

Spravovat můžete automatické spuštění aplikací. Telefon vám také radí, jak nejlépe nastavit zařízení, aby déle vydrželo na jedno nabití. Díky všemožným optimalizacím, ochranám a umělé inteligenci vydrží telefon bez problémů jeden náročný den. Při běžném používání se dostanete na jedno a půl denní výdrž a v malé zátěži vydrží telefon dva dny.

Operační systém: Android 8.0 Oreo

Asus u svého modelu použil operační systém Android Oreo ve verzi 8.0. Jak už je ale zvykem, doprovází ho nadstavba Asus ZenUI, tentokrát v nové verzi 5. Systém je velmi rychlý a nadstavba je vskutku hodně povedená. Prostředí je uhlazené, všechny systémové aplikace mají stejný designový jazyk, vše je velice přehledné a intuitivní.

Nadstavba nabízí mnoho užitečných funkcí navíc, stejně tak zde nalezneme i několik předinstalovaných aplikací. Za zmínku stojí aplikace Motivy, díky které může prostředí systému vpadat podle vašich představ, Herní džin, který vám umožní nahrávat vaše herní zážitky, SelfieMaster, Data Transfer nebo Mobilní správce.

Nastavení telefonu je také velmi obsáhlé. Vhod přijde i režim pro děti nebo usnadnění v podobě ZenMotion. Díky pohybovým a dotykovým gestům se vám ovládání telefonu mnohem zjednoduší. Zapnout si můžete probouzení a uspání dvojitým poklepáním na displej, ale nejvíce mě zaujali gesta na vypnuté obrazovce. Stačí když prstem namalujete například písmeno „C“ a spustí se fotoaparát, to samé platí i pro další písmena – aplikace.

Fotoaparát a záznam videa: parádní podívaná

Velkým lákadlem nového modelu je jednoznačně fotoaparát. Primární zadní fotoaparát má rozlišení 12 MPx se skvělou světelností f/1.8. 1/2,55″ veliký obrazový senzor disponuje 1,4µm velikostí pixelů. Objektiv nabízí 83° zorné pole a čtyřosou optickou stabilizaci obrazu. Pro další eliminaci roztřesených rukou se dá při záznamu videa používat ještě elektronická stabilizace obrazu (EIS) a dokonce můžete nechat aplikaci rozhodnout, zda má při nahrávání používat OIS nebo EIS (podle aktuálních podmínek). Druhý 8Mpx fotoaprát má 120° širokoúhlý objektiv pro snímání krajiny, budov a větší skupiny lidí.

Hlavní fotoaparát obdržel umělou inteligenci, která umí rozpoznat až 16 typů scén, vytvořit profesionální portrét v reálném čase, zkrášlit vás, ale také se dokáže dále učit. Mezi režimy patří automatický, HDR, portrét, vylepšení, profesionální (s bohatým nastavením a podporouukládání do formátu RAW), super rozlišení (49 Mpx), GIF animace, panorama, časosběr a 8 různých filtrů.

Přední 8Mpx selfie kamerka disponuje clonou f/2.0 a 84° širokoúhlým objektivem pro lepší autoportréty. K jeho režimům patří automatický, HDR, portrét, vylepšení, animovaný GIF, selfie panorama a nechybí ani ZeniMoji. Aplikace fotoaparátu je přehledná a podporuje gesta na přepnutí režimu nebo ke změně filtru a jasu scény. Nastavení nabízí mnoho úprav.

Hlavní objektiv umí za dobrých světelných podmínek vykouzlit opravdu velmi kvalitní fotografie plné barev s velkým detailem. Fotoaparát umí dobře pracovat i s protisvětlem, velkým dynamickým rozsahem a se zataženou oblohou. Makro snímky jsou také na vysoké úrovni, nechybí jim ostré detaily, ani přirozený bokeh efekt. Ostření je špičkové a hodně rychlé.

Duální fotoaparát se chlubí portrétním režimem, který obstarává kýžený bokeh efekt. Dobrou zprávou je, že jej můžete využít i pro jiné typy scén. Výsledné snímky jsou vcelku povedené, i když je pravda, že okraje objektů jsou často hodně rozmazané.

Za zhoršených světelných podmínek v budově nebo za šera jsou výsledné fotografie v některých detailech málo ostré a začíná se u nich projevovat digitální šum. Za tmy jsou snímky vcelku obstojné, sice je u nich znát větší výskyt digitálního šumu, ale díky optické stabilizaci jsou fotografie i za horších světelných podmínek přijatelné.

Tip: Snímky v plném rozlišení si můžete zobrazit či stáhnout zde.

Asus ZenFone 5Z zvládá natáčet až v rozlišení 4K při 60 snímcích za vteřinu. Mnohem více uvítáte přítomnost tříosé elektronické stabilizace, která je dostupná u záznamu ve 4K při 30 fps nebo u Full HD při 60 fps. Zpomalené video si vychutnáte ve Full HD rozlišení při 240 snímkách za sekundu.

Kvalita pořízených záznamů je ve výsledku velmi dobrá – video má pěkné barvy, fotoaparátu nevadí protisvětlo nebo rychlé změny scény a přeostřování. I zvukové podání je dostačující. Bohužel za zhoršených světelných podmínek se u videa začíná ve velké míře projevovat digitální šum a o něco horší ostrost.

V nastavení také naleznete přepínač pro automatické přepínání mezi optickou (OIS) a elektronickou (EIS) stabilizací videa. V tomto režimu software automaticky rozhodne, jaký typ stabilizace se má použít. V praxi jsme ale s výsledky s EIS až tolik spokojeni nebyli a raději jsme tuto funkci vypnuli. OIS zkrátka odvádí mnohem lepší práci.

Závěrečné hodnocení

Asus ZenFone 5Z je povedeným smartphonem vyšší střední třídy, který láká na velmi vysoký výkon a slušnou hardwarovou výbavu. Velký displej s minimálními rámečky nabízí dostatečně jemné rozlišení, věrné barvy a dobrou čitelnost na přímém světle. Nesmím zapomenout ani na rychlou a přesnou čtečku otisků prstů, ale bohužel mírným zklamáním pro mě bylo odemykání rozpoznáním obličeje. Asus můžu také pochválit, že ve výbavě nechybí 3,5mm výstup na sluchátka a USB-C konektor.

Potěší vás rychlé nabíjení, ale výdrž baterie je spíše průměrná. Duální fotoaparát dokáže za dobrých světelných podmínek vykouzlit slušnou parádu. Vhod přijdou i hrátky s hloubkou ostrosti, širokoúhlý záběr nebo zdařilý režim pro profesionály. Kvalitou snímků za šera nebo tmy sice na úplnou špičku nedosáhne, ale to lze vzhledem k přijatelné ceně a jiné výbavě telefonu odpustit.

Tip: podívejte se na Zboží.cz a zjistěte, kde tento produkt můžete pořídit za nejvýhodnější cenu

Krásný design telefonu narušuje jen větší náchylnost na umazání otisky prstů. Nedostatkem ve výbavě je chybějící voděodolnost a bezdrátové nabíjení. Použitý operační systém Android 8.0 Oreo s nadstavbou ZenUI je bleskurychlý. Vzhledově je prostředí systému povedené a nechybí zde ani několik užitečných funkcí a aplikací navíc. Celkově se mi Asus ZenFone 5Z opravdu líbí, protože nabízí výbornou hardwarovou i softwarovou výbavu a povedený design. Teď záleží jen na vás, jestli mu za cenu 12 990 Kč dokážete odpustit některé nedostatky.

Asus ZenFone 5Z

Asus ZenFone 5Z
8.5

Design a zpracování

8.3/10

Výkon a optimalizace

9.4/10

Hardwarová výbava

8.3/10

Kvalita fotografií a videa

8.2/10

Výdrž baterie

8.1/10

Klady

  • špičkový výkon a dobrá výbava
  • povedený design
  • poměr cena/výkon
  • kvalita snímků za dobrého světla
  • rychlá čtečka otisků prstů
  • odladěný systém & ZenUI
  • hlasité reproduktory

Zápory

  • absence bezdrátového nabíjení
  • záda jsou náchylná na otisky prstů
  • chybí odolnost vůči vodě
  • přesnost odemykání obličejem
Autor článku Petr Uhlíř
Petr Uhlíř
Student ČVUT, Fakulty elektrotechnické a studijního programu Softwarové inženýrství a technologie. Milovník mobilních zařízení a nových technologií. Mezi mé záliby patří grafika a florbal. Jaká zařízení aktuálně používám?

Kapitoly článku