TOPlist

Samsung Galaxy Note 9: test fotoaparátu

V redakci pro vás pečlivě testujeme skvěle vybavený Samsung Galaxy Note 9, který byl oficiálně představený minulý čtvrtek na tiskové konferenci v New Yorku, kde nechyběla ani naše redakce. Vlajkové modely společnosti Samsung vždy patřily mezi jedny z nejlépe fotících na trhu a jinak tomu není ani v případě Galaxy Note 9. Sluší se ale dodat, že novinka disponuje zcela identickým duálním fotoaparátem jako dříve testovaný Samsung Galaxy S9+. Přesto zde najdeme softwarové vylepšení v podobě umělé inteligence, která je schopna při focení detekovat až 20 odlišných typů scén, podle kterých následně nastavuje ty nejideálnější parametry.

Samsung Galaxy Note 9: videorecenze

Něco podobného už tady bylo s představením Huawei P20 Pro (recenze), nicméně v jeho podání umělá inteligence nepodávala úplně ideální výsledky; barvy byly často přesaturované a většina uživatelů tak služby AI u fotoaparátu raději vypínala. O to více jsem byl zvědavý, jak se s tím popere Samsung.







Nepřehlédněte

Fotosouboj: Huawei P20 Pro vs. Samsung Galaxy S9+ vs. iPhone X

Umělá inteligence, která má cit

Samsung Galaxy Note 9 nabízí dvojici dvanáctimegapixelových snímačů, které se mohou pochlubit technologií Dual Pixel, která využívá dvou fotodiod pro každý pixel, takže je ve výsledku možné zaostřit na 100 procent z nich, zatímco u klasického autofocusu se využívá jen jedné fotodiody pro každý pixel. Na primárním objektivu najdeme variabilní clonu (f/1.5 – f/2.4). V plně automatickém režimu se o správnou volbu clony stará software a AI, plně manuální nastavení najdete až v Profesionálním režimu.

Sekundární fotoaparát slouží pro dvojnásobné přiblížení scény a stejně jako ten primární disponuje optickou stabilizací obrazu. Kvalita fotografií za dobrého světla je špičková, a to i v případě dvojnásobného optického přiblížení. I při focení v šeru a ve tmě podává Galaxy Note 9 naprosto famózní výsledky. Ve srovnání s Huawei P20 Pro při focení nočních snímků v rozsvíceném městě nepatrně ztrácí, ale i tak se celkově řadí mezi nejlepší fotomobily vůbec.

Všechny snímky, které v článku naleznete, byly pořízeny v automatickém režimu a se zapnutou umělou inteligencí. Tu je v nastavení fotoaparátu možné vypnout, nicméně jak jsem měl možnost se přesvědčit, AI v podání Samsungu snímky nijak nepřebarvuje, jako se tomu dělo u Huawei P20 Pro, takže ji s klidným svědomím můžete ponechat zapnutou.

Tip: všechny snímky v plném rozlišení si můžete prohlédnout/stáhnout zde.

Galaxy Note 9 panoramatický snímek
Takto vypadá panoramatický snímek zachycený během fotbalového zápasu na stadionu v New Yorku. Foceno za horšího světla při západu slunce, kvalita je přesto velmi dobrá.

Software umí detekovat dvě desítky různých scén a v návaznosti na to nastaví optimální parametry. Velmi dobře si poradí i s protisvětlem, o čemž se můžete přesvědčit z přiložených snímků. Při finálním třídění fotografií do článku jsem si u zhruba deseti snímků (dohromady jsem jich pořídil okolo 150) všiml lehce nerealistické kresby či zbytečně zvýrazněných detailů, které neodpovídaly realitě. Software fotoaparátu rovněž umí upozornit na mrkání osob, rozmazané a roztřesené snímky, špatné protisvětlo či zašpiněný objektiv.

Klasický snímek a 2x optický zoom

Tip: všechny snímky v plném rozlišení si můžete prohlédnout/stáhnout zde.

Špičkové výsledky fotoaparát podává i při použití dvojnásobného optického přiblížení, a to i za horšího světla. Pouze na fotografii nočního New Yorku je při dvojitém zoomu vidět horší kresba bez detailů, nicméně se slušní dodat, že tato fotografie byla pořízena za úplné tmy.

Pero S Pen skvěle poslouží jako dálková spoušť

Skvělé je, že ovládací pero S Pen můžete nově využívat pro ovládání fotoaparátu – dlouhým podržením tlačítka spustíte aplikaci pro focení, krátký stisk funguje jako spoušť. A pokud se chcete rychle přepínat mezi předním a hlavním fotoaparátem, stačí tlačítko na S Penu stisknout 2x za sebou. Note 9 se díky peru S Pen skvěle hodí nejen pro focení selfie fotografií, ale také pro focení skupinových snímků ze stativu. Přiznám se, že na používání pera jako dálkové spouště jsem si velice rychle zvykl.

Hardwarové parametry Samsung Galaxy Note 9

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: Android 8.1, čipset: Exynos 9810, octa-core, 4× 2,7 GHz + 4× 1,8 GHz, GPU: Mali-G72 MP18, RAM: 6/8 GB, interní paměť: 128/512 GB, pam. karta:
Rozměry: 161,9 × 76,4 × 8,8 mm, hmotnost: 201 g, zvýšená odolnost: IP68

Displej, konektivita a baterie

6,4", Super AMOLED, rozlišení: Quad HD+, 1440 × 2960 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac (2,4 a 5 GHz), GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 4000 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 12 Mpx, f/1.5-2.4, 26mm, 1/2.55", 1.4µm, PDAF, OIS, druhý: 12 Mpx, teleobjektiv, f/2.4, 52mm, 1/3.4", 1.0µm, AF, OIS, 2× optický zoom, selfie kamera: 8 Mpx, f/1.7, Quad HD video, auto-HDR

Samsung Galaxy Note 9 dále umí nahrávat 4K video až při 60 snímcích za vteřinu, ale nutno dodat, že v tomto případě není aktivní optická stabilizace obrazu. OIS je možné využívat od 4K při 30 snímcích za vteřinu. Kvalita videa je opět fantastická a i s vypnutou optickou stabilizací (4K, 60 fps) není záznam nijak hodně roztřesený (mrkněte se na přiložené video).

Nový Galaxy Note 9 budeme v redakci i nadále testovat, v připravované recenzi samozřejmě najdete i další testovací videa (4K při 30 fps s aktivní optickou stabilizací obrazu a super slow-motion HD s 960 fps). Pokud máte k telefonu či fotoaparátu nějaké otázky, využijte prostoru v komentářích.

Připravujeme pro vás také další díl seriálu FotoDuel a vy nám do diskuze můžete napsat, s jakým smartphonem máme fotoaparát u Galaxy Note 9 porovnat.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku