Domů » Články » Android Q beta je tady: jaké přináší novinky a jaké telefony jej podporují?

Android Q beta je tady: jaké přináší novinky a jaké telefony jej podporují?

Zatímco výrobci smartphonů pomalu aktualizují svá zařízení na Android 9.0 Pie, Google vypustil do světa první preview Androidu Q. Jako první si jej mohou stáhnout majitelé všech tří generací smartphonů Google Pixel, stačí se zapsat do programu Android Q Beta a vyčkat na OTA aktualizaci. Netrpěliví uživatelé si mohou stáhnout ze stránek Google manuálně instalovatelné obrazy. A jaké přináší Android Q Beta novinky?

Android Q
Android Q

Android Q: vyšší míra zabezpečení

Jako první Google ve svém blogu pro vývojáře vyzdvihuje zlepšení zabezpečení systému na straně ochrany souborů a API pro vývojáře aplikací třetích stran. Transparentnější bude kontrola aplikací, které vyžadují informace o poloze; uživatel bude moci udělovat celkem tři typy oprávnění – povolit, zakázat, a nově také povolit pouze v případě, že je aplikace používaná. Jakmile ji „shodíte“ na pozadí, přístup k poloze automaticky ztratí.

Android Q nabídne vyšší míru zabezpečení
Android Q nabídne vyšší míru zabezpečení

Uživatelé také budou moci lépe chránit svá data, a to ovládáním přístupu aplikací k jednotlivým knihovnám souborů jako jsou fotografie, zvukové nebo videosoubory.

Android Q bude rovněž bránit aplikacím vyskakovat do popředí a tím si získávat pozornost uživatele (například příchozí hovor nebo alarm). Vývojáři u těchto případů musí nově použít klasické notifikace s vysokou prioritou.

Google navíc v systému omezí přístup k nenulovatelným identifikátorům zařízení, a to včetně IMEI, sériového čísla, apod. Ve výchozím nastavení bude mít zařízení náhodnou MAC adresu.

Android Q je připraven na ohebné telefony

Android Q přinese nativní podporu pro ohebné a skládací telefony. Pro vývojáře to znamená změny funkcí onResume, onPause a atributu resizeableActivity, pro běžného uživatele to znamená zejména podporu systému pro více displejů, přepínání mezi nimi či změna velikosti aplikací během jejich používání.

Android Q bude přípravený na ohebné displeje
Android Q bude přípravený na ohebné displeje

Ještě rychlejší sdílení na Androidu Q

Android Q rovněž urychlí sdílení obsahu, k čemuž poslouží funkce Sharing Shortcuts. Ta umožní uživateli přímo přeskočit do jiné aplikace, skrze kterou pak může sdílet obsah s někým jiným. Vývojáři budou moci přesně definovat, jaké akce mají být skrze tuto funkci spuštěny.

Sharing Shortcuts v Androidu Q zajistí ještě rychlejší sdílení obsahu
Sharing Shortcuts v Androidu Q zajistí ještě rychlejší sdílení obsahu

Plovoucí panely nastavení

Některé položky nastavení se budou moci zobrazit jako plovoucí okno přímo nad aplikacemi bez nutnosti aplikaci opouštět. Přímo nad aplikacemi tak bude možné přepínat se mezi sítěmi Wi-Fi, měnit hlasitost zvuku, apod., pokud je v přímo v aplikaci k této položce odkaz.

Ukázka plovoucího panelu na Androidu Q
Ukázka plovoucího panelu na Androidu Q

Android Q a konektivita

Google provedl několik změn v připojování systému k sítím, mimo jiné vytvořením nových požadavků pro API. Přidány byly nové standardy Wi-Fi, jako WP3 a OWE. V Androidu Q si aplikace budou moci vyžádat funkci adaptivní Wi-Fi, která zajistí vysoký výkon a nízkou latenci, například při hrách v reálném čase nebo hlasových hovorech. Android Q také přidá podporu pro síťový protokol TLS 1.3, díky čemuž má být možné navazovat bezpečná spojení až o 40 procent rychleji.

Novinky v audiu/videu a fotografiích

Spousta fotoaparátů ve smartphonech dnes umí softwarově dotvářet bokeh efekt, tedy rozmazávat pozadí na foceným objektem. Děje se tak získáváním informací o hloubce scény a jejich ukládání do metadat, která jsou pak aplikována na běžné snímky. Počínaje Androidem Q budou moci aplikace o informace související s hloubkovou mapou požádat a dále s nimi pracovat, například k vytváření 3D obrazů nebo k použití v AR.

Android Q přinese podporu nových kodeků, mezi nimi videokodek AV1, kódování zvuku pomocí Opus či HDR10+ pro video s vysokým dynamickým rozsahem u zařízení. Kromě toho Android Q zavádí nativní MIDI API a aktualizovaný ovladač OpenGL pro všechna zařízení postavená na systému Vulcan s experimentální podporou grafické abstrakční vrstvy ANGLE. Google chce, aby se z Vulcanu stalo široce podporované a konzistentní vývojářské rozhraní pro grafiku, a proto spolupracuje s výrobci zařízení, aby by byl Vulcan 1.1 požadován na všech 64bitových zařízeních běžících na Androidu Q a novějším.

Google také rozšiřuje funkce v API pro neuronové sítě, zejména spolupracuje s dodavateli hardwaru na optimalizaci a spuštění NNAPI 1.2 s pomocí využívání strojového učení TensorFlow.

Rychlejší spouštění aplikací

Android Q přinese několik vylepšení v runtime ART, díky čemuž mají aplikace startovat rychleji a mají spotřebovávat méně systémových prostředků, aniž by k tomu bylo zapotřebí jakéhokoliv vývojářského zásahu.

startup

Moderní aplikace

Google bude po vývojářích vyžadovat, aby v nových aplikacích a aktualizacích těch původních nastavili jako cílovou verzi API 28, která byla představena s Androidem Pie, aby mohly tyto aplikace využívat veškerých výhod. U aplikací využívajících API 23 (Android Marsmallow), bude zobrazováno upozornění. Google také upozorňuje, že později v tomto roce bude Google Play Store vyžadovat zasílání pouze 64bitových aplikací.

Kdy se dočkáme finální verze Androidu Q?

Jak je vidět, první beta verze Androidu Q přináší novinky spíše pro vývojáře aplikací a pár kosmetických změn pro běžného spotřebitele. Doufáme, že další verze přidají novinky, které budou poznat na první ohmatání. Google má v plánu vypustit do světa celkem 6 beta verzí, následující tři by měly přijít na začátku měsíců dubna, května a června. Finální kód pak bude zřejmě uvolněn o letních prázdninách.

android q roadmap

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

43 komentářů

 1. Pěkný shrnutí. Už de těším na finální verzi :)

 2. Děkuji za článek, ale příště by to chtělo méně používat slovo TAKÉ. V článku je použité 15x, slovo PATNÁCT KRÁT.
  Čte se to šíleně a kdyby mě nezajímalo, co nového android Q přinese, určitě bych podobný článek nedočetl.
  Přijde mi, že někdo jenom překlopil odrážkový seznam do psaného textu…

  • Jakub Karásek

   Děkuji za upozornění, slovo TAKÉ jsem patřičně zredukoval, nyní je v článku pouze 6x, slovy ŠESTKRÁT :) Přeji hezký den

  • Vy si to po sobe nectete nebo to tak hloupe dela translator? Kde je uveden zdroj pro obrazky treba?

  • Jakub Karásek

   Zdroj je uveden přímo dole pod článkem, z něj také pocházejí všechny obrázky.

 3. Pod článkem tlačítko Zdroj, tak zkus hádat kam to asi vede, chytroline, nez tu začneš prudit redakci. Jinak diq za fajn článek :)

 4. A stále jen mrtvé ikonky a bílé widgety? Je to stále uživatelský středověk?
  Prosím uživatele jiných značek než Samsung, mají vaše systémové aplikace průhledné widgety? Samsung jich pár má, takže mám kalendář a maily na úvodní obrazovce a neruší mě bílé pozadí. Koukal jsem se na aplikace Google v Android one a na aplikace Microsoftu a všichni mají bílé pozadí s barevným rámečkem nahoře. To se prostě nedá použít.
  To nikomu nevadí a nebo všichni používáte jen ikonky s číslem?

  • K mrtvým ikonám to má dost daleko:) Ukazují stav instalace, jsou stavové, notifikují, mají na sobě zkratky.

  • Ano, ale neukazují obsah. Sice mi ikonka ukáže, že má aktivní nějaké události, ale abych se dozvěděl jaké musím na ni kliknout a otevřít aplikaci. To není moc efektivní.

  • Ano, je to ikona:D

  • Abys mě špatně nechápal Uni. Android hrozně poskočil dopředu a umí toho hodně oproti Windows. Ale uživatelky mi přijde, že to dělají děcka, který nevědí co je to ergonomie a efektivita ovládání. A nejdůležitější a stále otvřená aplikace je Instáč a nevědí k čemu jsou informace z kalendáře.

  • Nevím co bych na tobě měl špatně chápat. Ikona je ikona. Něco 1×1 cm. Stěžovat si u iOS, že jsou mrtvé je naprostá hovadina (s prominutím), protože jestli chceš mrtvou ikonu, tak se koukni na Windows (tam total a „živá“ Živá dlaždice je odpískaná, Android (až na notifikaci, jakž takž). Ne, u iOS si stěžovat na mrtvou ikonu je naprostá hovadina, sorry jako:)

  • ROX: Ano to je mi jasné. Co mi vadí je to, že widgety nejsou průhledné, ale mají většinou bílé pozadí a okraj.
   Pokud najdeš nějaký widget třeba na seznam sms, který bude průhledný, bez okrajů a bez reklam, pošlu ti litr.

  • To je věc vyvojaře. Nic jim nebrani delat pruhledne widgety bez okraje. Napriklad widget inpocasi muze byt pruhledny.

  • Pokut ti vyhovuje obrazovka WM, tak si stáhni squarehome3. Oproti původnímu konceptu má o dost víc nastavení a pak se dá uzamknout.

  • To fakt nějaký launcher napodobuje tohle GUI?
   [odkaz]

   No nene:)

  • Poslední 10kový mobilní windows se opravdu přejmenoval zpět na Windows mobile. I mistr tesař se někdy utne, že uni?

  • To už snad ani ne. Android je o kousek dál. U sociálních sítí mi stačí ikona s číslem. Ale u kalendáře, mailů, poznámek a úkolů potřebuji mít přehled. Takže když odemknu S9 mám na úvodní obrazovce místo bambilionu ikonek widget kalendáře. Posunu doprava a mám tam přes celou obrazovku widget emailů. Posunu do leva a mám tam widgety úkolů, poznámek a posledních akcí. Takže rychle mám přehled o všem co potřebuji. Samsung dělá své widgety s možností nastavení průhlednosti, takže na mě nesvítí bílá obrazovka s barevnýma lištama, ale bílá písmenka na tapetě, kterou si zvolím jako pozadí mobilu. Ve widgetech se dá pohodlně skrolovat a přímo zadávat. Vyzkoušel jsem několik launcherů, ale vždy nějak nepodporuje průhlednost nějakého widgetu. Rád bych používal Microsoft launcher, ale ten už pár verzí zpět nepodporuje průhlednost emailů. A originální Samsung launcher zase neumí widgety roztáhnout až do kraje, takže na každé straně je půl centimetru mezera. A zkoušet nějaké reklamama zabastlené launchery se mi nechce. Store nabízí tuny průhledných widgetů, ale 99,9% to jsou kalendáře a počasí.

  • RadekLaz, take to tak mam, proto jsem vcera psal, ze iOS je pouha hloupá ikonkovna.. A Uni to nedokazal pochopit.

  • _qam_: eee ne:) Poslední reinkarnace WP (odkud mmch. vychází daný koncept) byla v podobě W10M.

  • htcjirka: A vis co, nekomu ta jednoduchost vyhovuje. Nekdo si i na androidu nahazi na homescreen jen ikonky. Ja treba vic nez cisilko notifikaci nad appkou fakt nepotrebuju nebo ani nechci, kdyz potrebuju vic, jdu do aplikace– od toho tam taky jsou?? Na windows jsem taky vsechny ty zivy dlazdice povypinal, na macOS ted uplny cisto.

  • lukass71: Tak on je zajímavý už jen základní pohled na stock nastavení, kde je z té nepřeberné množiny widgetů vlastně jen Google Search a i ten je vynucený smlouvou:D

  • Ne kazdy je tak nenarocny, ze mu staci jen hloupa ikonka nebo ikonka s cislem. Svou odpoved snad ani nemuzes myslet vazne. To by jsme dnes byli jen u Nokie 3310 nebo funkci kalkulacky.

  • lukass71: No právě…a to u androidu není problém, udělat si ,,jednoduchost,, – prostě přizpůsobit si to trochu podle sebe a taky znám lidi s Androidem, co mají jen jednu HS a na ní pár ikonek…
   Já používám momentálně celkem 5 ploch a každou mám na něco jiného. Každá má nějaký smysl..

  • htcjirka: Ano, a proto má iOS widgety:D Kua, co tu řešíme….??? Jeden neumí v iOS ikony, druhý widety, ale napindají toho tuny kolem toho, co umí iOS. Boha….

  • Opet nepochopil nevadi, zij si v bordelu. Ja radsi budu mit vsechno „v supliku“ a presne vedet, kde co je, nez abych mel vse vybaleny a netusil nic.

  • Uzasna zabava hrabat se kazdy den v nastaveni nebo na peti obrazovkach mezi ikonama sestavenyma do trojuhelniku. Nekdo potrebuje byt i produktivni a neresit totalni nesmysly. Mel bych rict dekanovi na univerzite, ze kdyz pouziva iphone, tak jeho znalosti robotiky a umele inteligence jsou vlastne k nicemu, protoze dva geniove v diskuzi na bulvarnim platku psali, ze je to pro tupce…. :D :D :D vy me bavita, nevzdelani tupci :-D

  • uni: Jenže 10 v názvu je jen číslo označující verzi. Pokud si ho odmyslíš, jde o windows mobile. To je jako by jsi ty řekl, že sis na své TCL stáhl iOS launcher (což všichni víme, že máš) a já se tí smál, zda někdo dělá launcher o vzhledu iOS 3…naprosto mimo, jako vždy.

  • _qam_: A další perla s odmýšlením čísla v názvu-pak je to přeci stejné, tak tady to graduje:)

  • On ale nespecifikoval číslo. Takže i ty ses mýlil a z nějakého neznámého důvodu vytáhl windows mobile 6.1, i když víme, že byla i windows mobile 6.5 s přepracovaným UI. Takže když já perlím s odmýšlením čísla, tak ty perlíš s vymýšlením čísla. Nezapomeň na svoje „uff“ ty náš věčnej BFU ;-)

  • _qam_: Po WCE (které dnes už opravdu nikoho nezajímají) byl PPC, následně přejmenovaný na WM. Ten se vyskytoval v několika verzích, 5.0-6.5. Pak nastoupila nová generace, která s WM neměla nic společného, WP. Po WP7-8.1 přišel W10M. Tedy chronologicky, jak se dané systémy komunikují:
   WM
   WP
   W10M

   Ano, jsou tam vypouštěná čísla, ale jen v rámci iterací daného systému. Ne, že dáš dohromady WM a W10M, což jsou ZCELA odlišné systémy;)

  • ooo: Co to plácáš, každá plocha má svůj smysl a přesně vím, co na ní mám. Nejedná se jen o aplikace, ale také o widgety – což právě produktivní je. Nehledám mezi kopou aplikací…

   Ty bys měl říct děkanovi, že nemá takové dem*enty jako jsi ty, vůbec pouštět ke státnicím.

  • RadekLaz: Nevím jestli to umí u všech android widgetu. Třeba počasí průhledný mám. Stránek můžeš mít taky kolik chceš. Oproti WM umí o dost víc personifikace. Mě stále vyhovuje ta základní obrazovka s nejpoužívanějšími aplikacemi spojená s jednoduchými a přehlednými widgety + abecední seznam aplikací. Ale přidat si třeba další stránku jen s widgety není také problém. Tapeta jde nastavit stejně, buď v pozadí nebo na dlaždicích… Toho nastavení je fakt hodně. Jinak stojí 110kč a 14dní zdarma na vyzkoušení bez reklam. Za mě spokojenost. Ale každý si musí najít to svoje. Pro mě spojení Pixelu bez balastu a právě SH je to co jsem hledal. Jednoduchost a přehlednost.

  • uni, uni, opět špatně. Já se nedivím, že ti místní, včetně mě, říkají BFU. Windows CE se nevyvinul v žádný přejmenovaný Windows mobile, Windows CE si žil naprosto vlastním životem a byl určen do embedded zařízení (kde nachází uplatnění do dnes), jako různé supermarketové čtečky kódů a našel uplatnění i v hodně před iPadových tabletech z Číny. Ano, ze začátku se používal v PDA, ano jeho jádro se používalo pro vývoj windows mobile, ale Windows CE tu byl dál a řekl bych, že stále je, akorát se tuším přejmenoval na Windows Embedded.
   Jinak zajímavé myšlení, u WM (toho do roku 2009) se vypouštět čísla můžou, ale u Windows (10) Mobile ne. Jen pro to, že to řekl nějakej hloupej unikát? Mimoň, jako vždy. Když ti řeknu, že mám na počítači windows, taky vytáhneš obrázek 3.1ček? Už se vzpamatuj, ať tu nejsi neustále za hlupáka a polepši se.

  • n_qam_: Ano, WCE se pro spotřební trh přejmenoval na PocketPC, v terminálech apod. se pokračovalo v Windows Embadded. Nikde žádné zmatení, jen jsi rozšířil původní informaci. Proč ne, ale pozor na rétoriku, zbytečně útočná.

   To není zajímavé myšlení, to je prostá logika. Je zbytečné říkat Windows 8.0, 8.1, byly to Windows 8. Tak jako před tím, byl to Windows Mobile a různé verze.

   Windows 10 Mobile a Windows Movile JSOU odlišné systémy. Borcům zde navzdory, bohužel.

  • uni: Nic se neprejmenovalo, PocketPC/Windows Mobile byly systemy postavene na Windows CE.

   qam: Windows CE byl porad Windows Compact Embedded. Windows Embedded (bez compact, pouzivane napr. v kasach nebo bankomatech) byly postavene na desktopovych Windows.

  • zipiik (neregistrovaný): No dobře, nicméně pointa je stejně jinde a to tam, že nějaký borec výše dává rovnítko mezi WM a W10M, což je naprostý nesmysl.

  • uni, neviem naco sa vyjadrujes k Androidu Q, ked ty neuvidis ani Nougat.

  • lololol (neregistrovaný): Co to meleš? Mám ho od včera 3cm vedle klávesnice. OMG, pátek…

  • Nočník máš 3cm od klávesnice, to víme.

  • htcjirka: ten nočník bych ve tvém pokročilém věku moc nezmiňoval… :-D

 5. Používání polohy jen když je apliakce spuštěna … Kde jsem to jen viděl?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).