Domů » Bleskovky » Bez Googlu je Huawei nahraný. Propad mobilní divize může být fatální

Bez Googlu je Huawei nahraný. Propad mobilní divize může být fatální

Když prezident Donald Trump vyeskaloval obchodní válku mezi Spojenými státy a Čínou, asi málokdo čekal, že jeho činy budou mít pro Huawei větší efekt, než zákaz prodejů na americkém území. Jeho výkonné nařízení nicméně velmi rychle nabylo účinnosti, která může mít na druhého největšího výrobce mobilních telefonů fatální dopad.

Huawei P30 Pro 01
Sebelepší hardware nenahradí výpadek služeb Googlu

Konec podpory Googlu totiž znamená nejen absenci jeho služeb v chytrých telefonech čínského giganta, ale také nedostupnost Obchodu Play, aktualizací softwaru či bezpečnostních aktualizací.

Jinými slovy, ačkoli Huawei o Android jako takový nepřijde (systém je open-source), služby Google z něj zmizí. V domovské Číně lze tuto absenci odpustit, neboť zde Google nemá na růžích ustláno, nicméně mimo Čínu nedává Android bez služeb Googlu smysl.

Huawei P30 Pro 02
Bez Googlu je Huawei nahraný

Čína Huawei s nejvyšší pravděpodobností nespasí

Někteří výrobci to v minulosti zkoušeli bez Googlu a představovali své alternativy, nicméně žádná z nich se zkrátka neuchytila. V době, kdy má 100 % chytrých telefonů přístup ke službám Googlu, nepomůže vyšším prodejům ani sebelepší hardware.

Vývoj kauzy den po dni

I krátký výpadek se bezesporu negativně podepíše na prodejích a těžce vydobytých pozicích. Ačkoli má v Číně Huawei podíl okolo 30 %, s nejvyšší pravděpodobností firmě navyšování tohoto podílu nenahradí ztrátu z globálního trhu.

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

60 komentářů

 1. je usmevne kdyz ma*gor argumentujici zavislosti na ruskem plynu a rope provede tohle. nicmene jsem si naprosto jist ze se da bezproblemu zit bez google

  • „ze se da bezproblemu zit bez google“

   I bez Huawei.

  • Bez Huawei ne.

  • To máš blbý, to si budeš muset skočit z mostu nebo odtáhnout do komoušský číny. Pá pá.

  • Fascinuje měpojem „komoušká Čína“. V Číně i v Rusku je dávno tvrdý kapitalismus – zatímco EU je stále socialistištější a komunističtější.

  • Fascinovat by tě na tom mělo akorát to, že tento kapitalismus, který tam je opravdu v té hnusné podobě, tam dělá komunistická strana. Ta Čína je celá zvrácená?

  • Měl bys sis tu fascinaci vyzkoušet na vlastní kůži. :)

  • Karel Endler – plácáš naprostý nesmysly. Že Čína je kapitalistická? To ti asi hrabe ne? Rozvoj kapitalismu sice zvednul čínu a pomohl posílit její ekonomickou pozici, ale o kapitalismu se fakt mluvit nedá. V zemi kde neexistuje vlastnictví a podnikání je pořád víceméně sprostý slovo a je silně omezený státemfakt neni režim který se nazývá kapitalismus… A evropa socialistická? Hele vrať se ke svému aeronetu. Tohle je přesný příklad toho, jak hloupý lidi dneska pracují s informacemi. Nezapomeň to tu přirovnat k protektorátua vyzdvihnout ruský kosmický program…

  • Ha ha, pokud tam neni kapitalismus, tak komunismus rozhodne ne. Nejdriv si nastuduj co komunismus je a pak si tady pohravej s terminy o kterych evidentne nic nevis a jen tady papouskujes co si nekde pochytil.

  • ha-ha ty intelektuále, nevšim jsem si, že bych já někdy o komunismu mluvil, takže já se klidně naučim něco o pojmech, ale ty začni čtením. Cao bambino

  • Mě zase „fascinuje“ že tady jsou jako rukojmí? běžní uživatele i ti stávající, tedy zatím ač se to nakonec zrovna viz posledni zprávy.
   Huawei má Hw u telefonu na vysoké úrovni srovnatelné se samsung, Apple a dalšími, komponenty berou některé od stejných firem.
   To lidé vyplazli za top modely nemalé peníze, s nepřímým příslibem jedné nebo dvou velkých aktualizaci, plus pravidelnými ctvrtletnimi bezpečnostními updaty androidu, a tohke je teď nejisté.
   Mít huawei některé modely spadající do Google programu Android One, tak jako je tomu u Xiaomi, Motorola nebo Nokia, kde je zaručeno? update PS po dobu dvou let a bezpečnostní aktualizace tři roky, byl by to možná důvod k reklamaci když by to v případě toho nejhoršího scénáře který ale nejspíš vůbec nenastane, výrobce nebyl schopen splnit.

  • Je každého osobní odpovědností a rizikem, zda investuje své peníze do výrobku od pofidérní firmy z pofidérní země. On se Huawei nikdy nepřetrhl s aktualizacemi a hlavně neposílal měsíční bezpečnostní záplaty, maximálně se updaty týkali Emui. Tak že ti co telefon mají, prakticky nic nepocítí.

  • To, že lidé vypláznuli nemalý peníz je jejich problém, že je vypláznuli za tak problematickou a pofidérní podvodnou značku. Za to nemůže ani Google, ani USA.

  • Tak teda nevím, když se podívám na problémy Huawei a Apple nebo Huawei a Cisco, tak kdo že je ta podvodná, problematická značka?

  • Jo to je fakt.
   No s updaty se huawei nikdy moc nepretrhne to je známé, Samsung a ostatní co nad android dávají své nadstavby na tom nejsou také kdovíjak, ale za poslední rok dva se to trochu zlepšilo a minimálně Samsung a Sony plus Asus se o vyšší a top modely starají příkladně, xiaomi taje celkem dobře

  • Android One zaručuje jediné, nativní platformní GUI. Nic víc.

  • To ano záruka přímo asi není, ale mobily s One nové verze a security updaty dostávají, platí to především pro Nokii která to slíbila a dodržuje, méně motorola tam někdy se zpožděním a xiaomi také to není nejlepší, ale pořád je to jistější než cokoliv s nadstavbou střední a středně vyšší třídy od Samsung, LG, huawei, honor co Xiaomi.
   Třeba ausus myslím mobily v Android One stejně jako Sony nemá, nadstavba tak běží ale podpora je celkem dobrá

  • Tedy: Nokia určitě nic neslíbila, min. pět let telefony nedělá. Chtělo by to update? Motorola One co mám v práci na zpoždění 3/4 roku v jakého aktualizaci ?

  • Proč to slovickareni, to ti mám jako psát Brand Nokia by HMD?
   Řešíš nesmysly, každý ví o kterou značku jde, dělá telefony v tuhle chvíli a kdo za ní stojí může být lidem jed o, pokid jsou telefony kvalitni a výrobce poskytuje podporu.
   S One nevim, updatovano na Pie už nějakou dobu mám a Android Q by měl být také, t další verze byt se to do dvou roku vejde už nejspíš ne a nějak mě to netrápí.

  • Tedy: Ale houby, máme tu výrobce, ten se jmenuje HMD, HMD tedy něco cobie co nikoli. Neslibuje to telefon iPhone, Xperia, BB, Nokia, atd., slibuji to výrobci, prosté ?

   Ne každému to je jedno, někdo např. nekupuje čínské telefony a neustálým omýláním i neexistujících výrobců (jako je např. BB) uvedeš jedince v omyl, že ten výrobce není Čína.

  • Uni
   Tak poslední tradiční výrobci kteří mají své značky stále pod sebou je Sony, HTC a Samsung… Zbytek jsou už jen značky a vlastník je zcela jiný.
   Ono se to netýká jen telefonu ale i výpočetní techniky, spotřební elektroniky nebo auto průmyslu viz jaguar, rover ato… má to nějaká indická společnost, Volvo zase čínská, nákladní divizi má francouzský Renault atd, atd.
   Výrobní závody jsou většinou tam co byly, pracovníci taktéž ti sami, jen kasu drží někdo jiný

  • Tedy: Určitě ještě LG, Sharp, Panasonic, možná by se našlo něco jako Prestigio, apod., ale ti pravděpodobně jen vždy rebrandovali.

   Je zkrátka třeba se smířit s faktem, že výrobci jako RIM/BB, Nokia nebo Motorola dosti možná i skoro dekádu nic nevyrobily a neomýlat je neustále dokola. Ano, všechna čest z historického pohledu, ale je se dál….

  • uni: ty by sis měl taky uvědomit, že Motorola (Motorola Mobility) stále telefony vyrábí, byť je nyní dceřinou společností Lenova. Je to jiná společnost než Motorola Inc. (Motorola solutions), která dělá síťovou infrastrukturu.

  • Marty04: He?

  • Uni
   Tak LG je jižní Korea, stejně jako Samsung.
   Firma je úspěšná jen mobilní divize je v háji a nejspíš jo někomu prodají.
   Rád vzpomínám Na LG Prada, ta dnešní dotykomanii co vím odstartovala iPhone byl snad až po ní, říkalo se že to Apple ten koncept GUI od nich obslehl.
   Fajn byla také LG Viewty, na svoji dobu HW výborná, solidní foťák displej, byť ještě rezistivni ale hlavně nevyužitý gfx Chip, sepisovaly se i petice aby jej výrobce zpřístupnil.
   Panasonic mobily ano i náš taky pár bylo ale ač slibuji stejně jako Sharp velký evropský comeback, stále nic.
   Panasonic je pro mě v spotřební hlavně audio/“video technice srdcovka stejně jako u mobilu motorola, její výrobky mám rád a používám pěkně dlouho.
   Bratr si v devadesátých letech stavěl věž z komponentů Technics, takové polorofi audio, jsou i lepší a dražší, tohke je stále dobre Dostupné a spolu s Panasonic a JVC tato značka spadá do mateřského koncernu Matsushita Industrial Osaka.
   Sharp co vím, toho koupil před nějakým rokem taiwansky Foxconn, nevím jestli komplet nebo jen něco třeba v zobrazovacich panelech, je tato firma dá se říci průkopník a ještě před akvizici plánovali nebo stačili postavit obří továrny na výrobu LCD a dalšího.
   Bohužel Panasonic a Sharp co se týče mobilu, působí hlavně na japonském trhu a vyrábějí pro tamní operátory, třebas DoCoMo a další.
   Celkem by mě zajímalo kam se poděla taková značka PanTech

  • Tedy: Uf, téma se nějak zamotává. Je přeci jedno, odkud ty společnosti jsou, bavíme se o brandu pod původním tradičním výrobcem.
   OS se píše roky, Pradu a iPhone dělí půl roku, přemýšlej proboha i věcí, které píšeš….:(
   A opět, je přeci jedno, kde ta společnost působí, bavíme se o tradičních výrobcích, jmenoval jsi jich tak polovinu, doupřesnil jsem.
   Ano, Foxconn koupil

  • Ano Uni, jmenoval jsem to co je mi známo, nezabývalmm se tím tak do hloubky a nejsem vseved

 2. nevyznam se v takovem cosi jako je android ale jak je osetreno ze system pozna komu poslat a komu ne?
  kdyz se toto delo u Lumii tak stacilo par zasahu do registru, zmenit nazev za podporovane zarizeni a uz to tam ficelo.

  • Nebo co poznávat, Android nemá žádnou centralizovanou distribuci OS. Google měl jednu dobu Google Edition distribuci, ale to se bohužel neprosadilo?

  • „prijde o android Q“ ja nevim podle ceho google pozna ze je to ten ktery telefon

  • Neudělí certifikaci výrobci ?

  • Google Edition…. Hele kdysi bylo na MM srovnání dvou přístrojů tuším že šlo o Samsung Galaxy 7 možná to ještě byl 6 to už si nevzpomenu.

  • na certifikaci konecny zakaznik sere. jde mi o to jak google pozna kdo leze do store a stahuje.

  • Uni
   Možná víš, před pár týdny proběhla na webech zpráva, že někdo v beta objevil možnost, že by Google ale spon ty security update, mohl distribuovat skrze svůj Google Play a měl by to tak pod kontrolou, nezávislé na rozhodnutí výrobce a hlavně jeho nadstavby, by mě zajímalo zda tohle prosadí

  • Bob, no musis byt zaregistrovanej, prihlasenej a mit pristroj, ktery je googlem schvalenej, jinak to nejde.

  • Vsak ficet to tam moze, len nebudu mat na to licenciu. A taky vyrobok bez licencie nepredaju v Europe napriklad

  • „Jinými slovy, ačkoli Huawei o Android jako takový nepřijde (systém je open-source)“ takze kdyz si ho kdesi v registrech prejmenuju na samsung galaxy tak to pojede?

  • Tak hej, ty pises uz o predanych telefonoch. Podla mna to nebude problem obist.

   Problem bude skor kazdy jeden novy telefon

  • ale ani u novych se nepise ze o android prijdou. pouze o G sluzby.

  • Lenze bez g sluzieb su nepredajne.

 3. No neviem, bez google play naozaj nepredas telefon. Microsoft to ukazal.
  Mozes mat akykolvek hardware a inovacie, bez aplikacii nula bodov.

  Ktovie, ak sa nedohodnu, mohli by zalozit akoze novu znacku s podobnym logom :)

  • Tak android od Google potažmo Alphabet je ooen source, ten jim snad zarazit nechtějí, ovšem bez Google služeb mezi které Gpkay také patří má huawei alespoň v Evropě smůlu.
   Sotva uživatele rychle převede na svůj nebo jiný obchod
   Prodeje huawei v Evropě tvoří velkou část co vím tohle je velká dobře mirena a citelná rána pro tohoto výrobce

  • Hej, bez play store nepredajne. Zacinat s novym storom a postupne ho naplnat, no neviem. Zakaznici to uz dokazali mnohokrat, staci ked chyba par klucovych a lokalnych aplikacii a radsej siahnu po inej znacke. Na vyber je ich dost.

  • a appky jdou instalovat pouze a googleplay? kdysi sem to tahal z nejake mobogenie.

  • Pokud na vlastní riziko povolís z neznámých zdrojů, můžeš kdekoliv stáhnout jakýkoliv. apk soubor a pokud podporuje tvoji verzi os i nainstalovat a používat.

  • stor je plnej zavirovanejch sr*acek takze jake riziko je jinde? tudiz je stor nepotrebnej.

  • Jo tomu se čas od času děje ale pořád je to menší riziko jak to stahovat na internetu i když jsou weby které mají legální a prověřené apk soubory, je to tvoje volba jen ti říkám jak to je bobe?

  • No tak ja nevim k cemu a jak ten telefon pouzivas, ale stahovat treba bankovni aplikaci z nejakýho pofidérního zdroje bych si fakt nelajsnul. Nebylo by jednodušší se vykašlat na tu nesmyslnou solidaritu s Čínou a na celej Huawei se vykašlat a koupit si normalni telefon od jine znacky, se kterym se bude dát fungovat bez problémů?

  • M. K
   Asi tak hele a navíc, pak od tebe dá banka ruce pryč když její exoertuoi zjistí že si přistupoval na účet z aplikace která nebyla stažena z oficiálního obchodu.
   Ano na Google Play se taky čas od času objeví nějaké smetí, ti snejdi jsou vždy o krok napřed před lidmi z Google a kontrolním mechanismy služby, ale většinou je ihned odstraněna a nestačí napachat velké škody.
   Navíc věřím tomu že kdyby to někoho výrazně poškodilo, má jakous takou šanci že se v případě že by to chtěl dát k soudu, s ním poskytovalmtel nějak dohodne a mimosoudní vyrovná… kdo to ale stáhne někde ookoutne bez kontroly dá od něj pak každý ruce pryč.

  • muj puvodni dotaz znel jestli se da telefon v registrech upravit tak aby se navenek tvaril jako jiny model

 4. Vsimate si jak tady a jinde na základě cookie zmizely reklamy na huawei a honor?
  Samsung se tady zobrazuje stejně ale xiaomi o dost víc.m, pak ještě Asus ale to bylo už před tímto.

 5. A co Apple který odposlouchával?!!! A bral informace o uživatelích osobní údaje. To se zde neřeší. Jsem zvědavý co budou Amíci dělat až bude další jejich ekonomická krize. Amerika je vlastně svatá a zasahuje do všech zemí.

  • Chyba ve skupinových hovorech se tu řešila až až, to máš krátkou paměť.

  • Až bude další krize v Americe, zasáhne to opět celý svět, není o co stát.

  • whataboutism, lzi a absolutni nevedomost; muzes se tu v klidu zaradit mezi ostatni smartmaniacky experty :)

 6. Zlý Huawei nás všechny špehuje dúkazy sice neexistují, ale tvrdí to Donald Trump, tvrdí to nējakej zaplacenej zmr#, Huawei tvrdí že to tak nejni, komu budete vêrit?
  To že Cisco, Intel, AMD aj, mají hw backdoory o kterých se ví, to nikoho nevzrušuje. Že nás šmíruje Google, Facebook aj. no co.. hlavnê že to nejsou ty šikmooký pankarti.. židobolševický..

  • Tak minimálně jsme spojení tedy v NATO, dal to netřeba rozebírat, o celé kauze si myslím své a o nějaké patenty, ukradený certifikát a bezpečnost, jde až na posledním místě, huawei drží pod krkem aby se vyřešila obchodní válka Čína vs USA, Toť můj názor a sdílí ho plno dalších a co si tady placa o hnůj Číně a podvodné firmě nějaký mechanik servisu kdesi na východě Prahy, mi je celkem ukradené.

  • Vyhľadaj si dokument vojna to vyrieši. Zistis ako manipuluju usa cez media (historicky podlozene informácie) masy ľudí aby presadili svoje zaujmi. Kludne pri tom použijú aj HUMANITARNE BOMBARDOVANIE civilneho obyvateľstva.

  • Spojenci…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).