Domů » Bleskovky » Bez Googlu je Huawei nahraný. Propad mobilní divize může být fatální

Bez Googlu je Huawei nahraný. Propad mobilní divize může být fatální

Když prezident Donald Trump vyeskaloval obchodní válku mezi Spojenými státy a Čínou, asi málokdo čekal, že jeho činy budou mít pro Huawei větší efekt, než zákaz prodejů na americkém území. Jeho výkonné nařízení nicméně velmi rychle nabylo účinnosti, která může mít na druhého největšího výrobce mobilních telefonů fatální dopad.

Huawei P30 Pro 01
Sebelepší hardware nenahradí výpadek služeb Googlu

Konec podpory Googlu totiž znamená nejen absenci jeho služeb v chytrých telefonech čínského giganta, ale také nedostupnost Obchodu Play, aktualizací softwaru či bezpečnostních aktualizací.

Jinými slovy, ačkoli Huawei o Android jako takový nepřijde (systém je open-source), služby Google z něj zmizí. V domovské Číně lze tuto absenci odpustit, neboť zde Google nemá na růžích ustláno, nicméně mimo Čínu nedává Android bez služeb Googlu smysl.

Huawei P30 Pro 02
Bez Googlu je Huawei nahraný

Čína Huawei s nejvyšší pravděpodobností nespasí

Někteří výrobci to v minulosti zkoušeli bez Googlu a představovali své alternativy, nicméně žádná z nich se zkrátka neuchytila. V době, kdy má 100 % chytrých telefonů přístup ke službám Googlu, nepomůže vyšším prodejům ani sebelepší hardware.

Vývoj kauzy den po dni

I krátký výpadek se bezesporu negativně podepíše na prodejích a těžce vydobytých pozicích. Ačkoli má v Číně Huawei podíl okolo 30 %, s nejvyšší pravděpodobností firmě navyšování tohoto podílu nenahradí ztrátu z globálního trhu.

Michael Chrobok

Nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
cosworth
Uživatel
cosworth
Offline

je usmevne kdyz ma*gor argumentujici zavislosti na ruskem plynu a rope provede tohle. nicmene jsem si naprosto jist ze se da bezproblemu zit bez google

htcjirka
Uživatel
htcjirka
Offline

„ze se da bezproblemu zit bez google“

I bez Huawei.

Joyster13
Anonym
Joyster13
Offline

Bez Huawei ne.

htcjirka
Uživatel
htcjirka
Offline

To máš blbý, to si budeš muset skočit z mostu nebo odtáhnout do komoušský číny. Pá pá.

Karle
Uživatel
Karle
Offline

Fascinuje měpojem „komoušká Čína“. V Číně i v Rusku je dávno tvrdý kapitalismus – zatímco EU je stále socialistištější a komunističtější.

Michal
Anonym
Michal
Offline

Fascinovat by tě na tom mělo akorát to, že tento kapitalismus, který tam je opravdu v té hnusné podobě, tam dělá komunistická strana. Ta Čína je celá zvrácená?

htcjirka
Uživatel
htcjirka
Offline

Měl bys sis tu fascinaci vyzkoušet na vlastní kůži. :)

zlychlapec
Uživatel
zlychlapec
Offline

Karel Endler – plácáš naprostý nesmysly. Že Čína je kapitalistická? To ti asi hrabe ne? Rozvoj kapitalismu sice zvednul čínu a pomohl posílit její ekonomickou pozici, ale o kapitalismu se fakt mluvit nedá. V zemi kde neexistuje vlastnictví a podnikání je pořád víceméně sprostý slovo a je silně omezený státemfakt neni režim který se nazývá kapitalismus… A evropa socialistická? Hele vrať se ke svému aeronetu. Tohle je přesný příklad toho, jak hloupý lidi dneska pracují s informacemi. Nezapomeň to tu přirovnat k protektorátua vyzdvihnout ruský kosmický program…

Thor Steinar
Uživatel
Thor Steinar
Offline

Ha ha, pokud tam neni kapitalismus, tak komunismus rozhodne ne. Nejdriv si nastuduj co komunismus je a pak si tady pohravej s terminy o kterych evidentne nic nevis a jen tady papouskujes co si nekde pochytil.

zlychlapec
Uživatel
zlychlapec
Offline

ha-ha ty intelektuále, nevšim jsem si, že bych já někdy o komunismu mluvil, takže já se klidně naučim něco o pojmech, ale ty začni čtením. Cao bambino

Tedy
Uživatel
Tedy
Offline

Mě zase „fascinuje“ že tady jsou jako rukojmí? běžní uživatele i ti stávající, tedy zatím ač se to nakonec zrovna viz posledni zprávy. Huawei má Hw u telefonu na vysoké úrovni srovnatelné se samsung, Apple a dalšími, komponenty berou některé od stejných firem. To lidé vyplazli za top modely nemalé peníze, s nepřímým příslibem jedné nebo dvou velkých aktualizaci, plus pravidelnými ctvrtletnimi bezpečnostními updaty androidu, a tohke je teď nejisté. Mít huawei některé modely spadající do Google programu Android One, tak jako je tomu u Xiaomi, Motorola nebo Nokia, kde je zaručeno? update PS po dobu dvou let a bezpečnostní… Číst vice »

Michal
Anonym
Michal
Offline

Je každého osobní odpovědností a rizikem, zda investuje své peníze do výrobku od pofidérní firmy z pofidérní země. On se Huawei nikdy nepřetrhl s aktualizacemi a hlavně neposílal měsíční bezpečnostní záplaty, maximálně se updaty týkali Emui. Tak že ti co telefon mají, prakticky nic nepocítí.

htcjirka
Uživatel
htcjirka
Offline

To, že lidé vypláznuli nemalý peníz je jejich problém, že je vypláznuli za tak problematickou a pofidérní podvodnou značku. Za to nemůže ani Google, ani USA.

JoeBlack
Uživatel
JoeBlack
Offline

Tak teda nevím, když se podívám na problémy Huawei a Apple nebo Huawei a Cisco, tak kdo že je ta podvodná, problematická značka?

Tedy
Uživatel
Tedy
Offline

Jo to je fakt.
No s updaty se huawei nikdy moc nepretrhne to je známé, Samsung a ostatní co nad android dávají své nadstavby na tom nejsou také kdovíjak, ale za poslední rok dva se to trochu zlepšilo a minimálně Samsung a Sony plus Asus se o vyšší a top modely starají příkladně, xiaomi taje celkem dobře

uni
Uživatel
uni
Offline

Android One zaručuje jediné, nativní platformní GUI. Nic víc.

Tedy
Uživatel
Tedy
Offline

To ano záruka přímo asi není, ale mobily s One nové verze a security updaty dostávají, platí to především pro Nokii která to slíbila a dodržuje, méně motorola tam někdy se zpožděním a xiaomi také to není nejlepší, ale pořád je to jistější než cokoliv s nadstavbou střední a středně vyšší třídy od Samsung, LG, huawei, honor co Xiaomi.
Třeba ausus myslím mobily v Android One stejně jako Sony nemá, nadstavba tak běží ale podpora je celkem dobrá

uni
Uživatel
uni
Offline

Tedy: Nokia určitě nic neslíbila, min. pět let telefony nedělá. Chtělo by to update? Motorola One co mám v práci na zpoždění 3/4 roku v jakého aktualizaci ?

Tedy
Uživatel
Tedy
Offline

Proč to slovickareni, to ti mám jako psát Brand Nokia by HMD?
Řešíš nesmysly, každý ví o kterou značku jde, dělá telefony v tuhle chvíli a kdo za ní stojí může být lidem jed o, pokid jsou telefony kvalitni a výrobce poskytuje podporu.
S One nevim, updatovano na Pie už nějakou dobu mám a Android Q by měl být také, t další verze byt se to do dvou roku vejde už nejspíš ne a nějak mě to netrápí.

uni
Uživatel
uni
Offline

Tedy: Ale houby, máme tu výrobce, ten se jmenuje HMD, HMD tedy něco cobie co nikoli. Neslibuje to telefon iPhone, Xperia, BB, Nokia, atd., slibuji to výrobci, prosté ?

Ne každému to je jedno, někdo např. nekupuje čínské telefony a neustálým omýláním i neexistujících výrobců (jako je např. BB) uvedeš jedince v omyl, že ten výrobce není Čína.

Tedy
Uživatel
Tedy
Offline

Uni
Tak poslední tradiční výrobci kteří mají své značky stále pod sebou je Sony, HTC a Samsung… Zbytek jsou už jen značky a vlastník je zcela jiný.
Ono se to netýká jen telefonu ale i výpočetní techniky, spotřební elektroniky nebo auto průmyslu viz jaguar, rover ato… má to nějaká indická společnost, Volvo zase čínská, nákladní divizi má francouzský Renault atd, atd.
Výrobní závody jsou většinou tam co byly, pracovníci taktéž ti sami, jen kasu drží někdo jiný

uni
Uživatel
uni
Offline

Tedy: Určitě ještě LG, Sharp, Panasonic, možná by se našlo něco jako Prestigio, apod., ale ti pravděpodobně jen vždy rebrandovali.

Je zkrátka třeba se smířit s faktem, že výrobci jako RIM/BB, Nokia nebo Motorola dosti možná i skoro dekádu nic nevyrobily a neomýlat je neustále dokola. Ano, všechna čest z historického pohledu, ale je se dál….

Marty04
Uživatel
Marty04
Offline

uni: ty by sis měl taky uvědomit, že Motorola (Motorola Mobility) stále telefony vyrábí, byť je nyní dceřinou společností Lenova. Je to jiná společnost než Motorola Inc. (Motorola solutions), která dělá síťovou infrastrukturu.

uni
Uživatel
uni
Offline

Marty04: He?

Tedy
Uživatel
Tedy
Offline

Uni Tak LG je jižní Korea, stejně jako Samsung. Firma je úspěšná jen mobilní divize je v háji a nejspíš jo někomu prodají. Rád vzpomínám Na LG Prada, ta dnešní dotykomanii co vím odstartovala iPhone byl snad až po ní, říkalo se že to Apple ten koncept GUI od nich obslehl. Fajn byla také LG Viewty, na svoji dobu HW výborná, solidní foťák displej, byť ještě rezistivni ale hlavně nevyužitý gfx Chip, sepisovaly se i petice aby jej výrobce zpřístupnil. Panasonic mobily ano i náš taky pár bylo ale ač slibuji stejně jako Sharp velký evropský comeback, stále nic. Panasonic… Číst vice »

uni
Uživatel
uni
Offline

Tedy: Uf, téma se nějak zamotává. Je přeci jedno, odkud ty společnosti jsou, bavíme se o brandu pod původním tradičním výrobcem.
OS se píše roky, Pradu a iPhone dělí půl roku, přemýšlej proboha i věcí, které píšeš….:(
A opět, je přeci jedno, kde ta společnost působí, bavíme se o tradičních výrobcích, jmenoval jsi jich tak polovinu, doupřesnil jsem.
Ano, Foxconn koupil

Tedy
Uživatel
Tedy
Offline

Ano Uni, jmenoval jsem to co je mi známo, nezabývalmm se tím tak do hloubky a nejsem vseved

cosworth
Uživatel
cosworth
Offline

nevyznam se v takovem cosi jako je android ale jak je osetreno ze system pozna komu poslat a komu ne?
kdyz se toto delo u Lumii tak stacilo par zasahu do registru, zmenit nazev za podporovane zarizeni a uz to tam ficelo.

uni
Uživatel
uni
Offline

Nebo co poznávat, Android nemá žádnou centralizovanou distribuci OS. Google měl jednu dobu Google Edition distribuci, ale to se bohužel neprosadilo?

cosworth
Uživatel
cosworth
Offline

„prijde o android Q“ ja nevim podle ceho google pozna ze je to ten ktery telefon

uni
Uživatel
uni
Offline

Neudělí certifikaci výrobci ?

Tedy
Uživatel
Tedy
Offline

Google Edition…. Hele kdysi bylo na MM srovnání dvou přístrojů tuším že šlo o Samsung Galaxy 7 možná to ještě byl 6 to už si nevzpomenu.

cosworth
Uživatel
cosworth
Offline

na certifikaci konecny zakaznik sere. jde mi o to jak google pozna kdo leze do store a stahuje.

Tedy
Uživatel
Tedy
Offline

Uni
Možná víš, před pár týdny proběhla na webech zpráva, že někdo v beta objevil možnost, že by Google ale spon ty security update, mohl distribuovat skrze svůj Google Play a měl by to tak pod kontrolou, nezávislé na rozhodnutí výrobce a hlavně jeho nadstavby, by mě zajímalo zda tohle prosadí

M.K.
Anonym
M.K.
Offline

Bob, no musis byt zaregistrovanej, prihlasenej a mit pristroj, ktery je googlem schvalenej, jinak to nejde.

Ph
Anonym
Ph
Offline

Vsak ficet to tam moze, len nebudu mat na to licenciu. A taky vyrobok bez licencie nepredaju v Europe napriklad

cosworth
Uživatel
cosworth
Offline

„Jinými slovy, ačkoli Huawei o Android jako takový nepřijde (systém je open-source)“ takze kdyz si ho kdesi v registrech prejmenuju na samsung galaxy tak to pojede?

Ph
Anonym
Ph
Offline

Tak hej, ty pises uz o predanych telefonoch. Podla mna to nebude problem obist.

Problem bude skor kazdy jeden novy telefon

cosworth
Uživatel
cosworth
Offline

ale ani u novych se nepise ze o android prijdou. pouze o G sluzby.

Ph
Anonym
Ph
Offline

Lenze bez g sluzieb su nepredajne.