Bez Googlu je Huawei nahraný. Propad mobilní divize může být fatální

Huawei P30 Pro recenze

Když prezident Donald Trump vyeskaloval obchodní válku mezi Spojenými státy a Čínou, asi málokdo čekal, že jeho činy budou mít pro Huawei větší efekt, než zákaz prodejů na americkém území. Jeho výkonné nařízení nicméně velmi rychle nabylo účinnosti, která může mít na druhého největšího výrobce mobilních telefonů fatální dopad.

Huawei P30 Pro 01
Sebelepší hardware nenahradí výpadek služeb Googlu

Konec podpory Googlu totiž znamená nejen absenci jeho služeb v chytrých telefonech čínského giganta, ale také nedostupnost Obchodu Play, aktualizací softwaru či bezpečnostních aktualizací.

Jinými slovy, ačkoli Huawei o Android jako takový nepřijde (systém je open-source), služby Google z něj zmizí. V domovské Číně lze tuto absenci odpustit, neboť zde Google nemá na růžích ustláno, nicméně mimo Čínu nedává Android bez služeb Googlu smysl.

Huawei P30 Pro 02
Bez Googlu je Huawei nahraný

Čína Huawei s nejvyšší pravděpodobností nespasí

Někteří výrobci to v minulosti zkoušeli bez Googlu a představovali své alternativy, nicméně žádná z nich se zkrátka neuchytila. V době, kdy má 100 % chytrých telefonů přístup ke službám Googlu, nepomůže vyšším prodejům ani sebelepší hardware.

Vývoj kauzy den po dni

I krátký výpadek se bezesporu negativně podepíše na prodejích a těžce vydobytých pozicích. Ačkoli má v Číně Huawei podíl okolo 30 %, s nejvyšší pravděpodobností firmě navyšování tohoto podílu nenahradí ztrátu z globálního trhu.

Autor článku
Michael Chrobok
Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku