Domů » Bleskovky » Hongmeng OS: co víme o alternativním operačním systému z dílny Huawei?

Hongmeng OS: co víme o alternativním operačním systému z dílny Huawei?

Společnost Huawei má zakázáno používat americké technologie, což platí i v oblasti softwaru. Čínský výrobce se netají tím, že má vyvinutý záložní operační systém pro scénář, kdyby přišel o přístup k Androidu. Co o tomto systému víme?

honrmeng os 1

Podle informací serveru HuaweiCentral nese jméno Hongmeng OS, byť zatím není jisté, zda se jedná o kódové označení nebo o finální jméno. Slovo Hongmeng pochází z čínské mytologie; stejný původ má mimochodem i označení procesorů Kirin, což je mytické chmérické stvoření.

Nový operační systém od Huawei má být postavený na linuxovém jádře a má se jednat o univerzální řešení použitelné napříč všemi platformami. To se může hodit, neboť společnost Huawei rozhodnutím americké vlády přišla nejen o přístup k systému Android se službami Google, ale i k Windows pro své počítače.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

29 komentářů

 1. Konva (neregistrovaný)

  Už vidím například banky jak na tenhle balast vyvíjí aplikace.
  Každopádně perfektní práce jak se Huawei zbavit. Za jejich podvody a lži je to ještě málo. Pokud to tak zůstane, Huawei v podstatě v Evropě skončil.

 2. lololol (neregistrovaný)

  Som zvedavy, ako sa zatvari nasa firma, ktora len pred mesiacom nakupila vyse 900ks Huawei P30 Pro pre zamestnancov, ak by to naozaj odstrihli od aktualizacii. Ci to nahodou nie je iba „bububu“ a nastane „necakana“ dohoda.

  • to ma zaujalo. firma z akej oblasti nakupuje take obrovske mnozstvo sluzobnych mobilov, ktore su zaroven high-end?

  • Lukáš (neregistrovaný)

   Ty bezpečnostní aktualizace by tam měly zůstat.

   • lukass71

    Praveze pokud vubec, tak s vzdy s velkym prodlenim. Tj, dostanes kvetnovou zaplatu treba v sprnu..

 3. Jarda (neregistrovaný)

  Je s podivem, kolik se najde blbů, kteří si myslí, že jenom Huawei je zlo a ostatní ne

  • Nevím, kdo jsou ti ostatní, ale Huawei je prodloužená kybernetická paže Čínské komunistické strany. Je to firma, kterou založil bývalý armádní důstojník Čínské lidové armády a která plní rozkazy a zadání strany. Už tento fakt ji velmi odlišuje od „ostatních“.

   • Ph (neregistrovaný)

    Vsak tam je americky software

   • jj, v neupravené defaultní podobě, že? :))

   • Ano víme. Kdo. Huawei založil a řídil, dcera dotyčného byla dokonce zatčena, jak je to s ní teď o tom se mnoho nemluví, ale stále chybí jakýkoliv důkaz že výrobce něco donasel čínské vládě nebo komukoliv jinému, riziko tu je a vždycky bude u jakékoliv firmy ale nic konkrétního se ne prokázalo.
    Nejsem huaovce nekopu za čínské firmy nekezu cinanum a Rusům do zadnice jako náš pan nejvyšší jen to vidím trochu jinak.

 4. Už ten název – to fakt chceš :))

 5. Ph (neregistrovaný)

  Sa chcu len pomstit americania. Iphony su zakazane vsetky v Cine ?

 6. Bob (neregistrovaný)

  Ze společnosti Huawei unikla číst kódu jejich nového vlastního operačního systému Hongmeng OS pro mobilní telefony:

  if (anythingNew) sendToMinistryOfStateSecurity(anythingNew.content);

  :-)

 7. Ahoh (neregistrovaný)

  Komentáře některých lidí mi přijde že nemají ani tak 10 let a nadávají na huawei jak krade osobní informace ale jim asi nedošlo že nějaký Pepa tamhle od Brna je nezajímá. Tak nejdříve si zjistěte které informace zajímá vláda a pak něco pište. A to že píšete že přejete ať huawei skončí je největší blbost co můžete říct pac je to jediná konkurence Applu.

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *