Domů » Články » Huawei vyzývá USA, aby začaly efektivně řešit otázku kybernetické bezpečnosti

Huawei vyzývá USA, aby začaly efektivně řešit otázku kybernetické bezpečnosti

Společnost Huawei dnes podala návrh na souhrnný rozsudek jako součást soudního procesu o zpochybnění ústavnosti oddílu 889 zákona o schvalování národní obrany (National Defense Authorization Act, NDAA) z roku 2019. Také vyzvala vládu Spojených států, aby zastavila státem schválenou kampaň proti společnosti Huawei, neboť tato kampaň nezajistí kybernetickou bezpečnost.

Huawei bezpecnost
Huawei vyzývá USA, aby začaly efektivně řešit otázku kybernetické bezpečnosti

Zakázat Huawei a vymlouvat se při tom na kybernetickou bezpečnost nezpůsobí nic, co by učinilo sítě bezpečnějšími. Nabízejí falešný pocit bezpečnosti a odvádějí pozornost od skutečných problémů, kterým čelíme,” prohlásil ředitel právního oddělení společnosti Huawei Song Liuping. „Politici ve Spojených státech využívají sílu celé země, aby šli po krku soukromé firmě,” poznamenal Song. „Není to standardní a v dějinách taková situace téměř nemá obdoby.

Vláda Spojených států nepředložila žádný důkaz o tom, že společnost Huawei je bezpečnostní hrozbou. Žádný předmět doličný. Jen spekulace,” dodal Song.

Huawei kritizuje kroky, které USA podnikly

Ve své stížnosti společnost Huawei argumentuje tím, že oddíl číslo 889 NDAA z roku 2019 jmenovitě vyčleňuje společnost Huawei a nejenže zakazuje vládním úřadům Spojených států nakupovat výrobky a služby Huawei, ale zakazuje jim rovněž uzavírat smlouvy nebo udělovat granty třetím stranám, které nakupují vybavení nebo služby od společnosti Huawei – i v případě, že neexistuje žádný dopad na vládu Spojených států nebo i když s ní třetí strana není spojena.

Vývoj kauzy den po dni

Song Liuping se vyjádřil také k zařazení společnosti Huawei na tak zvaný „Seznam subjektů“ (Entity List) americkým ministerstvem obchodu před dvěma týdny. „Jedná se o nebezpečný precedens. Dnes jsou to telekomunikace a Huawei. Zítra to může být váš obor, vaše společnost, vaši zákazníci,” řekl Song. „Soudní systém je poslední linií obrany k dosažení spravedlnosti. Společnost Huawei má plnou důvěru v nezávislost a nestrannost soudního systému Spojených států. Doufáme, že nesrovnalosti v NDAA budou soudem napraveny,” dodal Song.

Hlavní poradce společnosti Huawei pro tento soudní spor, Glen Nager, řekl, že oddíl číslo 889 NDAA z roku 2019 je porušením zákazu vydávání zákonů zaměřených proti konkrétní osobě (Bill of Attainder), porušením práva na spravedlivý proces a porušením ustanovení o dělbě moci (Vesting Clauses) Ústavy Spojených států amerických.

Celý případ je čistě právní záležitostí, neboť zde nefigurují žádná sporná fakta. To ospravedlňuje návrh na vydání souhrnného rozsudku za účelem urychlení soudního procesu.

Společnost Huawei nevěří, že potlačování Huawei ze strany Spojených států může pomoct učinit sítě bezpečnějšími. Je-li skutečným zájmem americké vlády bezpečnost, společnost Huawei očekává, že Spojené státy zaujmou správný postoj a přijmou čestná a efektivní opatření ke zvýšení úrovně kybernetické bezpečnosti pro každého.

Podle časového harmonogramu soudního procesu je slyšení k tomuto návrhu společnosti Huawei stanoveno na 19. září.

Roman Hálek

Technologie 21. století mě inspirují a neustále popohání vpřed. Rád o nich píši a ještě radši je všechny zkouším. A pokud zrovna nesedím u klávesnice, s nadšením běhám, nebo se proháním na kole, a s nepatrně menším nadšením dálkově studuji vysokou školu.

31 komentářů

 1. USA efektivně řeší otázku kybernetické bezpečnosti, Huawei je prvním a po právu potrestaným, vůbec nebude od věci, když bude USA pokračovat, pokud ještě nějaký zmetek existuje. Např. Xiaomi či jiná čínská odpadní společnost. Asi jim to nedošlo, taková poslední křeč Huawei z ničeho.. :-D

  • ty ses pomatnul? ja vim zatim o prokazanem odposlouchavani a spiclovani ze strany usa

  • No ty máš dost. ?USA nepokračuje, pokračuje ten několikrát zkrachovalej byznysmen, který pořád jedná jako byznysmen a ne jako prezident. Počkej až si Čína dupne a bude chtít své pohledávky v USA, které se počítají v trilionech. Patrně ti stále nedochází, že zdaleka nejde o telefony.

   • Ty voe tihle pit.omci co melou o pohledávkách mě vždycky pobaví? Čína může dupat jak malej parchant, kterému sebrali hračku a nebude jí to vůbec nic platné. To kdy bude co zaplaceno určily USA a ne žádná Čína, už to jednou všichni pochopte, že ten kdo vydává dluhopisy, určuje jejich splatnost, ten kdo je kupuje, na ten datum musí čekat.

   • Čína si může dupnout a celkem dost. Zkus si prosím dohledat co všechno dováží do USA, pro příklad: suroviny na léčivo ( až 40% ), materiál pro výrobu ocele ( až 80% ), ..

    Pokud by si takto dupli, tak si můžeš bejt jistej, že ekonomika USA by se zhroutila jak domeček z karet – bohužel by následoval dominovej efekt a to opravdu nikdo nechce, ani čína.

   • To je ovšem tím největším zájmem Číny, vyvážet, tím by poškodili zase jenom sebe. Jestli někdo neni závislej na Číně, jsou to právě USA, naopak ty mají takové možnosti, co vytáhnout na Čínu, že se ti o tom ani nezdá, mohou ji totálně odříznout od světového obchodu, od plateb.

   • Kristepane, už konečně v těch svejch slepičích makovicích pochopte, že Čína má h-ovno, jsou to čínští investoři, kteří sice můžou mít pohledávky, ale určitě to nemůže Čína použít jako páku proti USA.

  • htcjirka buzna

   htcjirka jojo trumpuv hulič co huli trumpovy klay jse ozval počjej až jsi zjistim kde bydli šlapnuty na krk :D

  • Co to hulíš? To bude silný matroš???

  • htcjirka:
   A nějaké KONKRÉTNÍ DŮKAZY nebo alespoň KONKRÉTNÍ PODEZŘENÍ je? KDE je o tom napsáno?

   • Jirka videl jeden kdovijaky dokument a ma ve vsem jasno a je tu general :D

 2. Je vidět, že Huawei už teče pořádně do bot. Sice to teď odsírá v podstatě za celou Čínu, ale je logické, že jako páku proti Číně použijí právě tuto společnost. Po desítky let čínské společnosti kradou technologie, kopírují výrobky zahraničních firem, do jejichž vývoje nedaly žádné peníze, způsobily jim tak miliardové škody, spousta firem kvuli tomu skončilo. Teď přišel čas to zaplatit a jelikož se jim nechce platit dobrovolně, budou trestány tímto způsobem do té doby, dokud Čínu nepřivedou k rozumu. Je to satisfakce i pro nasě podnikatele, jako je třeba Blata.

  • Vždyť si zato může sama Amerika chtěla lechce vydělat peníze tak tam cpala všechnu výrobu a teď brečí a škrábe.

   • Asi tak.

   • Tak nějak. Všichni co si nechávají dělat něco v Číně, si za to mohou sami. Kromě toho, technologie ,,kradou,, všichni. Je to úplně normální a děje se to snad všude. Zkopírujte se něco od někoho a někdy se to i vylepší. Dokonce i v naší firmě se to děje.

    A proč ne?

   • xzeit: No Samsung je na Huawri ale skutečně nasr… za ukradení flexibilních displejů. To už není „kradení“ jako kopírování, ale skutečně krádež….

   • No ale to s tím přeci nijak nesouvisí, oni kradou a kopírují i ty, co v Číně v životě nepůsobili. To je přeci uplně normální, vyrábět v různých zemích, kolik zahraničních firem si nechává vyrábět u nás? Tak že tohle Čínu nijak neomlouvá a to co teď dělá USA je naprosto v pořádku.

   • Amerika tam nic necpala, co to je za blbost, pokud chceš na Čínském trhu prodávat, musíš tam zároveň i vyrábět a zaměstnávat lidi, jinak máš smůlu.

   • Kdyby ta zlá Amerika nedala lidem z Číny práci, tak tam dnes rákosníci pěstujou rýži ty chytráku.

  • Ale za to nesou vinu ty společnosti, ne Čína. Tvůj komentář nemá vůbec žádnou logiku…

   • Samozřejmě, že za to může i Čína, jestli si myslíš, že se tam ta výroba nelegálních kopií děje nějak skrytě, tak seš na omylu. Na to tam jsou celé výrobní komplexy a Čína tu nelegální činnost nijak nepotírá, tak že je to státem podporovaná zlodějina.
    Ale pokud píšeš, že vinu za to nesou jen ty čínské společnosti, však jo, vždyť USA je trestá.

  • Číňani jsou sice známý že kopírují patenty ale pokud vím tak x% amerických firem má výrobu právě v Číně a pokud by čínská vláda si dupla tak by mohla zakázat jakoukoliv výrobu amerických firem na území Číny což by asi na tom docela dost doplatila firma Apple celkové USA a pak časem i světovou ekonomiku ale pořád Čína by z toho všeho by vyšla jako vítěz když se každý podívá na čínskou ekonomiku jak za poslední roky vyrostla a ke momentálně je co se týče ekonomického odvětví

 3. Prečo nezakazali ZTE, Lenovo alebo Xiaomi? Aha lebo oni nepracuju na 5g :-)

 4. Všem diskutujícím zastáncům Huawei. Proč nemá USA problém např. se Samsungem, LG, SONY atd.? Nebo z jiné strany, šef a majitel Huawei je bývalý nejvyšší STBák číny, Huawei je socialistické dotační monstrum číny atd.
  Z ekonomického hlediska čína potřebuje celý svět pro svůj vývoz. Když ji uzavřou tyhle toky, bude v číně politicky hodně zle a obyčejní lidé se možná vzepřou socialistickokomunistickokapitalistcké diktatuře.

  • Šéf Huawei před čtyřiceti lety pracoval pro svůj stát. Víš ty vůbec, blbečku, kolik lidí u nás pracuje nebo pracovalo pro stát? Všechny postřílet?

   Obávám se, že obyčejní lidé v Číně jsou se svým režimem o hodně spokojenější, než my. Od roku 2017 si za svůj průměrný plat koupí víc, neš Amík za ten svůj. Že se nebouří proti svému režimu Usáci?

   • pracoval pro stát, haha, ty rudej komáre, plácáš nesmysly a kdo tu mluví o střílení, koukám, že máš čínský praktiky, co?

 5. Já bych řekl, že právě USA už tu otázku začalo řešit, proto jste soudruzi tak v prdeli.

 6. Mám pocit, že USA už otázku bezpečnosti začalo rešit, proto jste soudruzi tak v pr-deli.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).