Domů » Bleskovky » Aurora je ruský operační systém, kterým by Huawei mohlo nahradit Android

Aurora je ruský operační systém, kterým by Huawei mohlo nahradit Android

Společnost Huawei aktuálně nesmí používat operační systém Android se službami Google, a tak pro své budoucí smartphony hledá alternativu. Jako nejpravděpodobnější se jeví nasazení vlastního systému, který čínská firma vyvíjí již několik let, ovšem objevují se i hlasy, které tvrdí něco jiného. Ruský server The Bell například tvrdí, že Huawei na svých telefonech mimo jiné testuje i ruský systém Aurora.

Aurora je ruský operační systém, kterým by Huawei mohlo nahradit Android (ilustrační obrázek)
Aurora je ruský operační systém, kterým by Huawei mohlo nahradit Android (ilustrační obrázek)

Sailfish OS pro Rusko

Aurora staví na základech finského systému Sailfish OS, avšak s několika úpravami pro ruské uživatele. Výhodou tohoto systému je, že umí spouštět aplikace pro Android, s čímž má prý operační systém od Huawei technické potíže.


Nepřehlédněte – Takto má vypadat Ark OS, náhrada Androidu od Huawei

Uživatel by se přitom nemusel bát o své bezpečí, Sailfish OS je navržen především pro vlády a velké korporace a poskytuje velkou míru zabezpečení. Důraz na bezpečí má klást i Aurora, Rusko se prý připravuje v horizontu dvou let převést na Auroru všechny své vládní úředníky. O možnosti využití Aurory společností Huawei prý dokonce hovořili prezidenti Číny a Ruska.

Stylový fitness náramek Honor Band 5

putin

Který systém Huawei nakonec použije, je zatím nejisté. Spíše bychom si vsadili na vlastní řešení Ark OS, které bude patrně postaveno na open source verzi Androidu (AOSP) bez aplikací od Google. Ostatně firma Huawei v minulých dnech žádala vývojáře aplikací, aby začali ve větší míře používat její obchod aplikací.

USA vs. Huawei: vývoj kauzy den po dni

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

7 komentářů

 1. Johmy (neregistrovaný)

  Bezpečnost zaručena :D tak alespoň ti nový místní příchozí do diskuze budou mít nativnější přístup na VKontakte :D

 2. Martin P. (neregistrovaný)

  Tahle vysoká hra není ale o OS jako takovém ale o službách a obchodu s aplikacemi.

  V historii bylo už nepočítaně různých operačních systému na které nebyl z pohledu uživatelů software. Nebude na to SW nebude zájem. Tohle ví už spousta „čínských výrobců že ta ROM tak jak je určená pro Čínu bez Google jiných služeb zato vybavená jiným s režimem kompatibilními je mimo Čínu „nepoužitelná“.

 3. shepii (neregistrovaný)

  Pochybuji, že vývojáři vyslyší prosby Huawei. I kdyby Huawei po přechodu na nový OS zůstal tržní podíl (což pochybuji), tak se vývojářům stejně nevyplatí vyvíjet. Pro takové procento uživatelů se vyplatí vyvíjet jen v případě Applu, kde není tak jednoduché přijít k aplikaci jinou, než oficiální cestou. Pokud dojde na nejhorší a kauza Huawei položí, tak se jeho uživatelé rozprostřou mezi ostatní výrobce, takže pro vývojáře žádná změna.

  • Petr (neregistrovaný)

   Shepii ale oni nechtějí vytvářet nová aplikace pro jiný os. Oni jen požádali zda by krom Google obchodu dali aplikaci i do jejich storu. Protože je kompatibilní s Android os

   • shepii (neregistrovaný)

    Chápu, už se mi rozsvítilo :)

   • Brudra (neregistrovaný)

    No to bude primárně platit u free verzí a to ještě takových, které nejsou živy z reklam. Protože reklamy ve hrách obstaráva hodně právě Google a platby v hrách taktéž. Tedy pokud by vývojář chtěl přijímat platby z platformy, musel by řešit jiné API rozhraní, reklamní systémy od někoho jiného, hlavně pro větší vývojáře je to dost práce, ať už propagace aplikace na dané platformě, analýza, aktualizace, podle mě to je slepá cesta a bavíme se zase spíš o aplikacích z Ruska/ Číny, kte daná platforma může mít nějaký podíl na trhu a rychle růst a vývojáři se tam přidají.

Napsat komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze. Pokud nechcete neustále vyplňovat pole Jméno a E-mail (nezveřejňuje se), doporučujeme se zaregistrovat. Vyžadované informace jsou označeny *