TOPlist

Kauza USA vs. Huawei: které společnosti z toho mohou nejvíce vytěžit?

Huawei logo

Společnost Huawei jde od jednoho problému ke druhému. Americký prezident Donald Trump zařadil čínskou společnost na tzv. Entity List, tedy seznam, který Huawei prakticky znemožňuje nakupovat komponenty od amerických obchodníků. Kromě telekomunikačních technologií je Huawei druhým největším producentem chytrých telefonů, i tato pozice by však mohla být do budoucna ohrožena.

trump huawei

5G technologie: šance pro Nokii i Ericsson

V 5G technologiích se kromě Huawei angažuje švédský výrobce Ericsson, finská Nokia a také jihokorejský Samsung. Pro čínskou společnost představuje právě tato trojice největší konkurenci. Z restrikcí by mohli těžit především společnosti Nokia a Ericsson, které v současné době kontrolují 17, respektive 13 % trhu s telekomunikačními technologiemi.

USA vs. Huawei: vývoj kauzy den po dni

Komu se zvýší prodeje telefonů?

V oblasti chytrých telefonů by problémů Huawei mohli využít především ostatní přední výrobci, tedy především Samsung a Apple. Konkurenční výhodu by však mohli získat také čínské společnosti, na něž se žádný zákaz nevztahuje, tedy například Xiaomi či Oppo.

Xiaomi se v loňském roce stalo evropskou čtyřkou co do počtu vyexpedovaných telefonů. Etablovalo se tak například na trzích ve Španělsku, Velké Británii či Francii. Podíl telefonů značky Huawei činil v posledním čtvrtletí loňského roku 25 %, což je pořádný kus koláče, ze kterého si konkurence jistě bude chtít ukrojit něco pro sebe.

Autor článku Marek Bartík
Marek Bartík
Redaktor serveru SMARTmania.cz a brněnský student. Vedle toho velký fanoušek videoher, jehož nepřestává udivovat jejich překotný vývoj. Svět kolem nás plyne takovou rychlostí, že se za ním mnohdy nestačíme otáčet, čímž se pro nás stává nepostižitelným.

Kapitoly článku