K vybraným smartphonům Xiaomi dárek zdarma

Domů » Bleskovky » Kauza USA vs. Huawei: které společnosti z toho mohou nejvíce vytěžit?

Kauza USA vs. Huawei: které společnosti z toho mohou nejvíce vytěžit?

Společnost Huawei jde od jednoho problému ke druhému. Americký prezident Donald Trump zařadil čínskou společnost na tzv. Entity List, tedy seznam, který Huawei prakticky znemožňuje nakupovat komponenty od amerických obchodníků. Kromě telekomunikačních technologií je Huawei druhým největším producentem chytrých telefonů, i tato pozice by však mohla být do budoucna ohrožena.

trump huawei

5G technologie: šance pro Nokii i Ericsson

V 5G technologiích se kromě Huawei angažuje švédský výrobce Ericsson, finská Nokia a také jihokorejský Samsung. Pro čínskou společnost představuje právě tato trojice největší konkurenci. Z restrikcí by mohli těžit především společnosti Nokia a Ericsson, které v současné době kontrolují 17, respektive 13 % trhu s telekomunikačními technologiemi.

USA vs. Huawei: vývoj kauzy den po dni

Komu se zvýší prodeje telefonů?

V oblasti chytrých telefonů by problémů Huawei mohli využít především ostatní přední výrobci, tedy především Samsung a Apple. Konkurenční výhodu by však mohli získat také čínské společnosti, na něž se žádný zákaz nevztahuje, tedy například Xiaomi či Oppo.

Xiaomi se v loňském roce stalo evropskou čtyřkou co do počtu vyexpedovaných telefonů. Etablovalo se tak například na trzích ve Španělsku, Velké Británii či Francii. Podíl telefonů značky Huawei činil v posledním čtvrtletí loňského roku 25 %, což je pořádný kus koláče, ze kterého si konkurence jistě bude chtít ukrojit něco pro sebe.

Marek Bartík

Redaktor serveru SMARTmania.cz a brněnský student. Vedle toho velký fanoušek videoher, jehož nepřestává udivovat jejich překotný vývoj. Svět kolem nás plyne takovou rychlostí, že se za ním mnohdy nestačíme otáčet, čímž se pro nás stává nepostižitelným.

20 komentářů

 1. „které společnosti z toho mohou nejvíce vytěžit?“
  Vytěží na tom kdokoliv kdo je prodejce telefonů a kdo nedodává součástky pro Huawei :)
  Fakt by mě zajímalo, jak na to bude Samsung, protože ten dělá mrtě součástek pro ostatní, ale zároveň mu určitě Huawei ukousl nemalý kus prodejů zařízení.

  • Ondra (neregistrovaný)

   Já myslím, že právě Samsung na tom bude těžit nejvíc. Huawei toho od nich moc nekupuje a jejich displeje obšlehli u BOE, takže teď budou mít šanci dobýt zpět ztracený pozice. Kromě Číny teda, to je mrtvej trh.

   • Každé toto „dobití“ trhu Samsungem je jen dočasný stav, který se opět změní návratem Huawei nebo jinou značkou, která jej postupně nahradí (např. Xiaomi).

 2. Th0r (neregistrovaný)

  Clanek o nicem a nic co by nikdo nevedel nebo nedochazelo i cloveku s podprumernym iq. Jaksi to opomiji, ze kazda sankce ma dopad i na dodavatele. A Huawei neni zadny orezavatko. Takze prijdou s vlastnimi soucastkami, vlastnim OS a pri sile Ciny to muze dopadnout tak, ze skonci v propadlisti dejin i Android. Microsoft si taky myslel, ze je jeho mobilni OS nesmrtelnej. Stejne jako si to myslela Nokia, BB, Alcatel, ….. telefonama. IBM s pocitacema. A dneska to vsechno patri cinanum.

  • Strnisko (neregistrovaný)

   Přesně a výstižně! Skvěle shrnutá historie.
   Každopádně, Trump je hlupák, když nedohlédne důsledky takového opatření. Chce tlačit americké firmy, ale bez čínské levné práce by byly úplně v řiti. A pokud se číňani nas… jako že tomu všechno nasvědčuje, tak to bude pořádnej čurbes na světě. Vidím to na akciích Nasdaq na burze. Uháněj nahoru naprosto bez důvodně. Protože mocní tohoto světa moc dobře vědí, že přijde pořádnej sešup. A bude to bolet, hodně.

   • No uvidíme. Na druhou stranu tu čteme dokola, jak je přeci normální za dva roky vyhodit mobil nebo PC coby opotřebováné a bez podpory. V podstatě se dnes zcela zdevalvovala hodnota věci a devastuje se tím na matička Země. Jestli třeba toto má být katalyzátorem nutných změn, díky bohu za to.

  • Ta situace je ale úplně odlišná od Nokie, MS apod. Tyhle firmy padly v konkurenčním prostředí, spojovat slovo „Čína“ se spojením „konkurenční prostředí“ je až vtipné.

   • Cert (neregistrovaný)

    A co je na tom vtipneho? Cinska vlada snad u vseho rozhoduje kdo bude co vyrabet? V Cine je v mnoha ohledech nejtvrdsi kapitalismus. Male a stredni firmy ziji v obrovsky konkurencnim prostredi a i ty velke se musely vypracovat.

   • Cert (neregistrovaný: Huawei je spíše politické zadání, ne náhodou ony sankce míří právě na něj.

  • zipiik (neregistrovaný)

   Pro IBM nikdy nebyla výroba PC prioritou.

  • Ondra (neregistrovaný)

   Asi určitě chápeš, že než Čínani nahradí US dodavatele svými produkty, bude to trvat minimálně 5 let vývoje a kdo ví, v jaké kvalitě to bude, jestli bude vůbec srovnatelná kvalita se západním trhem, kde těch 5 let rozhodně spát nebudou. On je totiž rozdíl nakoupit součástky od dodavatelů a poskládat je a nebo si všechno vyvíjet a vyrábět sám jako třeba Samsung.

 3. shepii (neregistrovaný)

  „V oblasti chytrých telefonů by problémů Huawei mohli využít především ostatní přední výrobci, tedy především Samsung a Apple.“ Samsung souhlas, Apple nikoli. Z toho budou těžit jen výrobci používající Android.

  • Karel Endler (neregistrovaný)

   Přesně tak. Navíc Apple v Číně prakticky skončil – Číňani už ho nekupují, používat ajfoun není vlastenecké. A Čína je pětina lidstva a čtvrtina trhu pro ty dražší smartfouny.

 4. Jen technická pro zmatené jedince zde. V článku zmíněná Nokia je skutečně TA NOKIA, která v minulosti dělala telefonu. Dnes dělá telefony společnost HMD Global Oy, ty telefony se značkou Nokia.
  Tak snad se nám to téma už navždy vysvětlio😁

  • zipiik (neregistrovaný)

   Místní čtenáři nemívají problém s odlišením „Nokia dodávající infrastrukturu“ a „smartphone Nokia“ v kontextu článku. Jediný, kdo s tím má dlouhodobé problémy, jsi ty.

   • To rozhodně není pravda:) Velmi často čteš v diskusích, jak fandí Nokii v návratu mezi mobily, jak Nokia dělá update, jak Nokia plánuje… ne, toto dělá HMD:)

   • zipiik (neregistrovaný)

    uni: Dík, žes potvrdil, cos jsem napsal :)

   • zipiik: Tak uni holt musí občas přemýšlet nahlas, aby se v tom nezamotal. :) Ale zas buďme rádi, aspoň můžeme směr jeho myšlenek usměrňovat a moderovat :)

  • shepii (neregistrovaný)

   uni: Ale tady nikdo Nokii nezmínil špatně, jediný ty se tady snažíš vysvětlovat něco, co každý chápe. :D Jako my víme, že nějaké základní znalosti máš (viz toto), ale to neznamená, že je tady musíš prezentovat. Nebo nám snad chceš vysvětlovat, kolik je 2+2? :D

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *