Rok 2019 je už téměř za námi. Jako všechny předchozí, i tento byl nabitý spoustou zajímavých zařízení. Také letos jsme kritickým okem zhodnotili všechny relevantní chytré telefony, abyste si o nich mohli udělat obrázek i vy. Stejně tak jsme viděli i nějaké ty kontroverze, které otřásly celým odvětvím.
Byli jsme svědky obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou (Huawei), fiasku skládacích telefonů z dílny Samsungu (reputaci si stihli napravit ještě letos), nových iPhonů a spousty jiných zajímavostí. Které byste si ale měli zapamatovat? Vybíráme 5 pozitivních událostí, které definují rok 2019.
Doba ohebná je konečně tady
Začátkem roku to vypadalo, že ohebné smartphony budou hlavním tématem roku 2019. Svá želízka do ohně přihodil Samsung, Huawei a také čínské TCL. Od začátku se schylovalo k souboji mezi Samsungem Galaxy Fold a Huawei Mate X, kteří soupeřili nejen vysokou cenou, ale také filosofií ohybu. Zatímco Samsung ukrýval velký displej uvnitř, Huawei jej dával na odiv zvenčí.
Sebevědomí Samsungu se ale stalo dvojsečnou zbraní. První kousky zamířily k populárním youtuberům, kteří na novém telefonu doslova nenechali nit suchou. Po menším přešlapu svůj přístup Samsung přehodnotil, stejně tak jako konkurent Huawei. Ale ani přes toto faux pas nesmíme zapomenout na to nejdůležitější – ohebné telefony jsou mezi námi!
Pravda, nejsou zrovna nejlevnější a se spolehlivostí to mají také na štíru, ale to, že si ohebný telefon již můžete koupit, je jeden z největších designových pokroků v segmentu smartphonů od příchodu prvního iPhonu. V roce 2020 se dočkáme nejen plnohodnotného nástupu Samsungu a Huawei, ale také slíbených designů od TCL a především žhavého kandidáta z dílny Motoroly, která reinkarnovala značku Razr.
Hardwarové parametry už téměř neřešíme
Pamatujete na doby, kdy se řešilo, jestli má displej rozlišení QVGA, VGA nebo WVGA? Jestli je procesor jednojádrový, či dvoujádrový? Zda má 512 MB, nebo 1 GB RAM? Tyhle doby jsou již dávno za námi. Hardware urazil notný kus vpřed a ani u těch nejlevnějších kousků se příliš neřeší, jaký procesor tepe uvnitř.
Hardwarové parametry jak u vlajkových lodí, tak u dostupných smartphonů jsou již na takové úrovni, že se rozdíly mezi nimi stírají. Ani tak to ale neznamená jen nudu a šeď. Jedním z velkých témat byl pokrok v obnovovací frekvenci displejů. Nejprve přišel na trh OnePlus 7 Pro s 90 Hz a následně přišel Asus ROG Phone II se 120 Hz. Ano, tuto obnovovací frekvenci zvládl již dříve Razer, ale na AMOLED panelu se to podařilo až Asusu.
Chytré telefony definitivně pohřbily kompakty
Vzpomínáte na svůj první kompakt? Za dostupný peníz jste na vloženou SD kartu mohli fotografovat, co hrdlo ráčí kdykoli a kdekoli. Jenže pak se fotoaparáty v mobilních telefonech začaly prosazovat více a více. Nejprve šlo o zajímavý doplněk, ale kvalita šla strmě vzhůru. Rok 2019 můžeme bez okolků prohlásit za rok, kdy kompaktní fotoaparáty zaznamenaly svůj definitivní konec.
I dostupné smartphony totiž disponují několika čočkami pro různé typy scén, přičemž jejich kvalita neustále roste. A kdo by chtěl vedle telefonu s sebou tahat také kompakt, který v mnohých případech fotí pomaleji a hůř než smartphone? Největší posun se odehrál v nočním režimu, který zpopularizoval Google se svou řadou smartphonů Pixel.
Pixel 3 nabídl dechberoucí noční režim, na který se Apple snaží v posledních letech dotáhnout. V celkové kvalitě dominovaly především telefony Huawei, ale ani Samsung se nemá za co stydět. Především v porovnání se svým největším rivalem z Cupertina. Ale nesmíme zapomenout ani na dostupné smartphony, jako je například Redmi Note 8T, které za sympatickou cenu nabízí skvělý fotoaparát. Nebo LG G8s ThinQ, které přináší vlajkové parametry fotoaparátu do střední třídy.
Z dlouhé výdrže na baterii se stala modla
Ačkoli se vše zlepšuje raketovým tempem, baterie jsou stále stejné. To ale neznamená, že by se stávajícími prostředky nezvládli výrobci konat zázraky. Důraz na výdrž přináší spousta výrobců, baterie se neustále zvětšují, a kdo nevydrží ani jeden pracovní den, ten je už předem odepsaný. Největší pokrok je vidět právě u Applu, který byl vždy známý malými bateriemi. iPhone 11 Pro Max disponuje 4 000 mAh baterií, což je standard.
Jen o výdrži to ale není. Zlepšuje se především rychlé nabíjení, které z hodin dělá minuty. Zatímco se pomalu prosazuje 30W rychlé nabíjení, někteří výrobci experimentují s mnohem rychlejšími alternativami. Realme X2 Pro nabízí bleskurychlé 50W nabíjení a mateřská společnost Oppo chystá do své vlajkové lodi taktéž 50W rychlost, ale v bezdrátovém podání.
Konec cenovým válkám?
Při představení iPhonu X si mnozí ťukali na čelo – tolik peněz za telefon? Hned v zápětí se začalo spekulovat, že v roce 2019 překročí cena vlajkové lodi nejen od Applu mýtickou cenu 50 000 korun. Naštěstí se tak nestalo a ceny nejvybavenějších smartphonů se zastavily pod dvěma měsíčními výplatami.
Samsung rovněž zmírnil svou cenovou politiku a oba výrobci představili i odlehčené verze svých vlajkových lodí, které nejsou tak cenově náročné – iPhone 11 a Samsung Galaxy S10e. I běžný smrtelník tak může dosáhnout na prémiovou kvalitu bez toho, aby musel prodat ledvinu. Především se ale etabloval segment dostupných vlajkových lodí, které se cenou pohybují okolo 13 tisíc korun.
V tomto odvětví najdete kousky, které na to mají parametry, ale cenové sebevědomí konkurentů jim chybí. A těžit z toho mohou zase jen zákazníci. Xiaomi Mi 9T Pro, Honor 20 Pro nebo Nokia 9 PureView – tři příklady, že je z čeho vybírat. Právě segment dostupných vlajkových lodí zaznamenal největší boom a doufejme, že bude pokračovat i v následujících letech.
Jaké trendy roku 2019 zaujaly nejvíce vás? Dejte nám vědět do komentářů :-)