TOPlist

Google Pixel 4: odpustíte mu kompromisy? [recenze]

Pixel 4 recenze

Referenční zařízení operačního systému Android byla většinou oblíbená převážně mezi technologickými nadšenci, u širší veřejnosti nikdy moc neprorazila. Změní to Pixel 4, který kromě čistého Androidu 10 sází na líbivější, avšak stále celkem nudný design a vylepšený fotoaparát?

Letošní podzim a vlastně celý rok je doslova nabitý mobilními novinkami. Ne, že by tomu bylo předchozí roky jinak, ale rok 2019 působí, že se výrobci celkem snažili přesvědčit nás, že neusnuli na vavřínech a nerecyklují to, co vyrobili v letech minulých. Jednou z těch více zajímavých novinek je také nový Pixel 4.

Jaká je čtvrtá generace chytrého telefonu Pixel od Google? Půjde ve šlépějích svých předchůdců, kteří se řadili mezi dobře vybavená a zajímavá zařízení, ale nikdy se jim nepodařilo sebrat si pro sebe větší tržní podíl? Nebo naopak novinka tuto smůlu konečně prolomí?

Pixel 4 06
Takhle vypadá krabička, ve které se Pixel 4 prodává

V posledních letech se nedaří udržet tajemství pod pokličkou. Je jedno, jestli jde o Google, Apple, Samsung či jiného významnějšího výrobce. Více či méně věrohodné úniky nás provázejí neustále a letos padl černý Petr zrovna na Pixel 4. Jeho představení předcházely bez debat největší úniky, které jsme za poslední měsíce a možná i roky viděli.

Pixel 4 07

Ač měl Google svoji keynote celkem povedenou a dobře připravenou, nečekalo nás v podstatě žádné překvapení. Věděli jsme téměř vše dopředu. Včetně nového oranžového barevného provedení. Překvapila snad jen cena, která je vyšší než u letošního “základního” iPhone 11. V USA je Pixel 4 konkrétně o 100 USD dražší a bude tak mít celkem těžkou pozici si tuto cenu obhájit.

Pixel 4 a iPhone 11
Pixel 4 a iPhone 11

I vzhledem k dalším hráčům na trhu, mezi které se řadí Samsung se svým Galaxy S10e nebo novinky od OnePlus. Pixel to bude mít těžké i přes fakt, že poprvé v historii se začal prodávat u všech čtyř největších amerických operátorů zároveň. A jak už to v USA bývá, operátoři spustili prodej nejrůznějšími akcemi, které mají nalákat nové zákazníky. Pojďme ale k telefonu samotnému.

V České republice se Pixel 4 (evropská distribuce) prodává za 21 990 Kč (64GB verze). Větší Pixel 4 XL v 64GB variantě vyjde na 26 990 Kč. Rozhodně se tedy nejedná o nijak levný smartphone.

Dvě velikosti a tři barevné varianty

Na začátek jen lehkou rekapitulaci. Google chytrý telefon i letos pořídíte ve dvou velikostech. Pixel 4 s 5,7″ displejem a větší Pixel 4 XL s 6,3″ displejem. U obou pak můžete vybírat ze třech barevných provedení. Černé s lesklými zády. Bílé s matným sklem na zadní straně. A nakonec limitované edice s oranžovým matným sklem na zádech.

Všechny tři barevné varianty pak obepínají matné černé boky vyrobené z hliníku. Pokud by vám nestačilo základních 64 GB, můžete si připlatit za 128 GB interní paměti. Více v nabídce není a jak je u Pixelů zvykem, podpora paměťové karty se také nekoná. Google čím dál tím více tlačí své cloudové služby v podobě Google One.

Hned po představení jsem si říkal, že pravděpodobně zvolím oranžovou variantu, kterou Google nazval “Oh So Orange”. Chtěl-li Google touhle barvou dosáhnout jakéhosi “wow” efektu, povedlo se. Sociální sítě, videa s prvními dojmy a první recenze jsou prošpikované právě oranžovými Pixely. Postupem čase se mi to ale rozleželo a mé osobní preference se více přikláněly k bílé variantě s názvem “Clearly White”. Černou “Just Black” jsem ze svých úvah vynechal úplně. Mám za poslední roky dost telefonů, jejichž povrch funguje jako magnet na otisky prstů a další nečistoty.

Google Pixel 4
Pixel 4 se vyrábí ve třech barevných variantách

V den spuštění prodeje v USA jsem se tedy vydal na lov. Měl jsem možnost dostat do ruky všechny tři barevné varianty, porovnat si je a potvrdit si tak, že černobílá verze, která mi lehce evokuje tučňáka, bude pro moje potřeby ta správná volba.

Obsah balení & vtipný easter egg od Googlu

Balení telefonu není žádné překvapení. Klasická bílá krabička s obrázkem telefonu na horní straně a další fotografií na spodku. Barevné vyobrazení odpovídá samozřejmě tomu, co vás čeká uvnitř. Tam kromě samotného telefonu naleznete USB-C kabel, redukci USB-A na USB-C, USB-C adaptér do zásuvky a kromě nezbytné jehly pro vyjmutí SIM šuplíčku už jen obligátní návod a další informace.

Pixel 4 01 1
Pixel 4 v decentní bílé barvě

Po vyjmutí z krabičky a sejmutí ochranné folie telefon příjemně překvapí. V mém případě menší Pixel 4 subjektivně dobře padne do ruky a jak matná zadní strana, tak pocitově „měkčené“ matné boky zabraňují vyklouznutí z ruky. Úplně první dojem je velmi dobrý. Pixel už nepůsobí tak levně jako dříve a jeho 162 gramů v ruce dodává pocit poctivého zpracování. Pokud byste zavřeli oči a někdo vám dal do jedné ruky Pixel 4 a do druhé iPhone 11 Pro, nepoznáte, který je který.

Mimochodem, Google si pro majitele Pixelu připravil povedený easter egg, ve kterém využívá krabičky a rozšířené reality.

Začínáme

První zapnutí a úvodní nastavení je intuitivní a rychlé. Zvláště pak máte-li Google účet a optimálně zálohovaná data z předchozího Pixelu nebo jiného chytrého telefonu s Androidem. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že úvodní nastavení a uvedení Pixel 4 do požadovaného stavu mi zabralo citelně méně času než pár týdnů před tím iPhone 11 Pro nebo iPhone 11.

Google oproti předchozím letům u Androidu 10 zapracoval na vyšší uživatelské přívětivosti. Jediné, co v počátku trochu „drhlo“, byla aktivace služeb Google Fi (v České republice nelze využívat). Čekal bych, že obnovení účtu, který jsem v červenci zrušil, když jsem prodal Pixel 3a, bude jednodušší než založení nového účtu. V tomto případě to tak ale nebylo. Pixel 4 se zacyklil na aktivaci a výběru Google účtu, pro který měl služby Fi aktivovat a vyžadovalo to z mojí strany několik restartů telefonu, než se Pixel vzpamatoval a celá akce nakonec povedla.

Pixel 4 12

Výhodou Google Fi je absence SIM karty, automatické přepínání mezi 4G sítěmi více amerických operátorů a v neposlední řadě cena ve srovnání s největšími americkými operátory. 20 USD měsíčně za neomezené volání, SMS a 10 GB dat je velmi solidní nabídka, které se aktuálně vyrovná snad jen americký T-Mobile.

Přední strana nudí

Jedna z věcí, která mě po zapnutí telefonu zaujala, byl displej a celkově přední strana zařízení. Začnu tím horším.

Jde sice o drobnost, ale zaoblené rohy displeje nesedí se zaoblenými rohy telefonu, tak jak to má iPhone polední roky od modelu X. Drobný detail, ale všimnete si ho. Podstatně horší ale je ono tolik diskutované „čelo“. Tedy širší okraj na horní straně displeje. Boční okraje jsou tenké, srovnatelné se zmiňovanými iPhony. Spodní okraj je o něco širší, ale nijak dramaticky a opticky rozhodně nevadí.

Pixel 4 04

Horní okraj je bohužel velmi široký a přední strana působí nevyváženě. Chápu, proč Google k tomuto řešení přistoupil a jaké technologie potřeboval do prostoru nad displejem vměstnat. Chápu, že dnes už běžný notch by prostorově nestačil a dostat dané technologie pod displej by bylo náročné a drahé. Nicméně toto zvolené řešení vypadá přinejmenším divně.

Říká se, že je to něco, na co si po pár dnech zvyknete a přestanete to vnímat. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že po pár dnech jsem přestal vnímat notch u iPhonů, díru v horním rohu displeje Samsungu Galaxy S10e nebo díru uprostřed displeje Galaxy Note 10+. Zvykl jsem si na ně, nevadí mi. U Pixelu 4 jsem si zatím na širokou horní část rámečku zatím nezvykl. A to už je to více jak pár dní.

Povedený displej

K jasným pozitivům pak patří samotný OLED displej s rozlišením 1080 x 2280 pixelů a hlavně jeho obnovovací frekvence 90 Hz. To je funkce, kterou jsem chválil už u OnePlus 7 Pro na jaře letošního roku. A následně jsem byl celkem rozmrzelý, že jak Note 10/10+, tak iPhone 11 Pro touto vymožeností nedisponují. Nakonec to také bylo jedno z těch překvapení, které jsem zrovna u Pixelu 4 opravdu nečekal.

Pixel 4 10

Jsou tu drobné ústupky. Například fakt, že systém automaticky přepíná frekvenci displeje dolů na 60 Hz v případě, že to není potřeba a bohužel taky v situacích, kdy to vyžaduje úroveň podsvícení displeje. To musí být vyšší než 75 %. Naštěstí je možné frekvenci 90 Hz v nastavení telefonu vynutit trvale, což je věc, kterou jsem udělal okamžitě. Že to má negativní vliv na baterku? Ano má. Ale když tu ta možnost je, chci si displej a jeho možnosti opravdu užít.

Google by měl podle dosavadních informací v některém z dalších updatů systémů tento neduh opravit a umožnit Smooth Display, tedy 90 Hz frekvenci displeje, za podstatně širšího rozsahu podmínek. Jestli a jaký vliv to bude mít na baterii a jestli se Google zaměří i na tento aspekt, je zatím ve hvězdách.

V souvislosti se špičkovým displejem Pixelu 4 se v mém případě dostavuje stejný efekt, který jsem zažil u OnePlus 7 Pro a dalších zařízení, která jsem vedle něj používal. Když teď vezmu do ruky Note 10+ nebo jeden z letošních iPhonů, přijde mi, že je něco špatně a že jsou oproti Pixelu 4 při pohybu v systému pomalejší. 90 Hz frekvence je opravdu velký rozdíl v každodenním používání a rád bych ji v příštím roce viděl u podstatně vyššího počtu nových telefonů než letos.

Displej je krytý poslední generací skla Corning Gorilla Glass 5. Zde jedna praktická – poslední dny nosím v jedné kapse kalhot iPhone 11 Pro a ve druhé Pixel 4. Pravda, iPhone mám o pár týdnů déle, ale jeho displej je pokrytý jemnými vlasovými škrábanci. Na displeji Pixelu 4 zatím není ani ťuk. Z mého pohledu se Apple letos něco nepovedlo, a to jak snadno se displej 11 Pro poškrábe je až zarážející.

Oproti iPhone 11 Pro má Pixel 4 nižší svítivost displeje. Rozdíl jsem však během testování nepoznal. I za velmi jasného a slunečného dne je displej Pixelu dobře čitelný a díky povrchové úpravě hází jen minimum odlesků. Když se zamyslím nad tím, jaká chytrá zařízení jsem letošní rok měl možnost používat, Pixel 4 stojí společně s OnePlus 7 Pro na bedně v oblasti kvality displejů. Lepší jsem letos neviděl.

Záda naopak baví

Tak jak si čelní strana telefonu vysloužila moji kritiku, zadní strana a boky jsou naopak dle mého skromného soudu velmi povedené. A pokud by předek nevypadal tak, jak vypadá, považoval bych Pixel 4 vedle Note 10 a Note 10+ za vzhledově nejpovedenější telefon letošního roku. A to i přes to, že Google na zadní straně použil pro někoho nevzhledný čtverec, do kterého zasadil dvě čočky fotoaparátu, LED diody a mikrofon.

Pixel 4 08

Paradoxně jako celek zadní strana a boky vypadají dobře. Podle původních úniků to mělo být jinak. A jak už jsem zmínil dříve, použití matného skla a matného hliníku se ukazuje jako dobrý krok. Jak z pohledu designu, tak z pohledu každodenní praktičnosti, kdy chcete přístroj udržovat čistý a nechcete, aby vám vyklouzl z ruky rovnou na zem. Osobně toto oceňuji, protože ačkoliv Google si pro Pixel 4 připravil pěkná látková pouzdra, stejně jako ostatní telefony ho nosím bez jakékoliv ochrany. Ani kryt, ani sklo na displej.

Rychlý pohled na boky pak odhalí již jen šuplíček pro SIM kartu na levé straně, tlačítko ovládání hlasitosti na straně pravé a dnes už ikonické oranžové tlačítko pro zapnutí a vypnutí telefonu hned nad ním. 3,5 mm jack zdířku bychom hledali marně. Pixel 4 disponuje jen USB-C na spodní straně.

Celkový dojem z telefonu jako takového je velmi dobrý a jak už jsem psal, v ruce působí zhruba stejně jako iPhone 11 Pro. Dobře padne do ruky. Použité materiály nepůsobí rozhodně levně, naopak. A celkově design nejspíš nikoho neurazí. Mně osobně se hodně líbí.

Oproti předchozím rokům, kdy byly Pixel slušně řečeno ne zrovna pohledné, je letošní generace pro Google velkým krokem dopředu. Přidejte si k tomu oranžovou limitovanou edici, která budí pozornost a Google by konečně mohl mít našlápnuto k lepším prodejům než v letech minulých. Tedy aspoň v USA a dalších státech, kde jsou nové Pixely oficiálně v prodeji.

Hardwarová výbava

Pojďme se ale konečně podívat dovnitř, na ty nejdůležitější novinky, které si pro nás Google letos připravil.

Pixel 4 16

Suché údaje asi nikoho neohromí, protože na trhu jsou chytré telefony, které nabídnou více než procesor Snapdragon 855, 6 GB RAM, 64 nebo 128 GB interní paměti, nebo 2 800 mAh baterii, respektive 3 700 mAh v případě většího Pixelu 4 XL.

Hardwarové parametry Google Pixel 4

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: Android 10, čipset: Qualcomm Snapdragon 855, octa-core, 1× 2,84 GHz Kryo 485 + 3× 2,42 GHz Kryo 485 + 4× 1,78 GHz Kryo 485, GPU: Adreno 640, RAM: 6 GB, interní paměť: 64/128 GB, pam. karta:
Rozměry: 147,1 × 68,8 × 8,2 mm, hmotnost: 162 g, zvýšená odolnost: IP68

Displej, konektivita a baterie

5,7", P-OLED, rozlišení: Full HD+, 1080 × 2280 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac (2,4 a 5 GHz), GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 2800 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 12,2 Mpx, f/1.7, 27mm, 1/2.55", 1.4µm, PDAF, OIS, druhý: 16 Mpx, teleobjektiv, f/2.4, 50mm, 1/3.6", 1.0µm, PDAF, OIS, 2× optický zoom, selfie kamera: 8 Mpx + TOF 3D, f/2.0, auto-HDR, Full HD video

Můžeme kvitovat s povděkem navýšení operační paměti na 6 GB. Předchozí Pixely trpěly celkem nedostatkem. Novinka tak nemá problém udržet více aplikací spuštěných a nesetkáte se s jejich spouštěním tak často jako dříve. Na internetu se už objevily informace a videa popisující citelné zpomalení Pixelů už po pár dnech používání. Osobně nic takového nepozoruji a testovaný kus zatím funguje stejně rychle jako po vybalení z krabice. A ani neočekávám, že by se na tom v dohledné době mělo něco změnit. Pixel 3a fungoval naprosto spolehlivě několik měsíců.

Hardwarové parametry Google Pixel 4 XL

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: Android 10, čipset: Qualcomm Snapdragon 855, octa-core, 1× 2,84 GHz Kryo 485 + 3× 2,42 GHz Kryo 485 + 4× 1,78 GHz Kryo 485, GPU: Adreno 640, RAM: 6 GB, interní paměť: 64/128 GB, pam. karta:
Rozměry: 160,4 × 75,1 × 8,2 mm, hmotnost: 193 g, zvýšená odolnost: IP68

Displej, konektivita a baterie

6,3", P-OLED, rozlišení: Quad HD+, 1440 × 3040 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac (2,4 a 5 GHz), GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 3700 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 12,2 Mpx, f/1.7, 27mm, 1/2.55", 1.4µm, PDAF, OIS, druhý: 16 Mpx, teleobjektiv, f/2.4, 50mm, 1/3.6", 1.0µm, PDAF, OIS, 2× optický zoom, selfie kamera: 8 Mpx + TOF 3D, f/2.0, auto-HDR, Full HD video

Důležitější ale je, co je k hardwarovému základu přibaleno okolo a co s tím vším Pixel 4 umí díky svému softwarovému vybavení.

(Ne)bezpečné ověření obličeje

Mezi největší novinky rozhodně patří Face Unlock. Technologie ověření uživatele, která se může směle měřit s FaceID od Apple. Jak v oblasti rychlosti, tak v oblasti bezpečnosti. Z pohledu rychlosti je na tom Pixel 4 o něco lépe, protože jako podporu Face Unlock používá integrovaný radar. Ve výsledku je proces odemknutí telefonu citelně rychlejší než aktuální FaceID od Apple (porovnáno s iPhone 11 Pro, iPhone 11 a iPad Pro 11″).

Z pohledu bezpečnosti je na tom Pixel 4 aktuálně o něco hůře, než iPhony, protože umožňuje odemknutí, respektive obecně autentizaci uživatele i když ten má zavřené oči. Telefon vás na to dokonce upozorní při nastavování Face Unlock, což je dobře. Většina lidí by si totiž nejspíše vůbec neuvědomila, jaká rizika tento nedostatek může přinést.

Může totiž vést k situacím, kdy někdo další může váš Pixel odemknout když spíte, nebo vás k tomu donutit, aniž byste telefonu museli věnovat pozornost ve formě očního kontaktu. Dokonce se objevily názory, že bezpečnostní složky budou schopny nové Pixely 4 odemknout i v případě smrti podezřelého nebo pachatele trestného činu. To už je lehce přehnané, ne? :)

Google si je však tohoto bezpečnostního rizika vědom a slíbil v některém z dalších updatů systémů toto napravit. Face Unlock by tedy v budoucnosti mělo vyžadovat pozornost uživatele v podobě očního kontaktu.

Radar (Project Soli)

Zmínil jsem radar. Ten je výsledkem projektu Soli, na kterém Google pracoval delší dobu. Google má podle svých slov s touto technologií do budoucna velké plány a její integrace do Pixelu 4 je spíš jakési ověření, jestli trh tuto novinku přijme. Jak na ni uživatelé budou reagovat a jestli se postupně naučí její možnosti využívat. Těch možností teď zpočátku není moc, ale Google slibuje nabídku postupně rozšiřovat. Základní funkcí radaru je sledování okolí telefonu.

pixel 4

Jakmile zaznamená, že uživatel z dosahu telefonu odešel, vypne Always on displej. Měl by tím alespoň částečně šetřit výdrž baterie. Pokud Pixel 4 zjistí, že je uživatel zpět v dosahu telefonu, rozsvítí always on displej a připraví se na možné odemknutí telefonu. Proto je celý proces tak rychlý. Telefon totiž čeká a dopředu ví, kdy ho budete chtít odemknout a může se na to připravit. V praxi to funguje tak, že sáhnu po telefonu a než ho zvednu například ze stolu do úrovně obličeje, abych ho mohl používat, je odemčený.

https://www.youtube.com/watch?v=KnRbXWojW7c

Nemusím mačkat žádné tlačítko. Nemusím se dotýkat displeje ať už ťuknutím, abych ho probudil, nebo swipe, abych telefon odemkl. Je to rychlé, návykové a jinde mi to rozhodně bude chybět. Samozřejmě jsem slyšel námitky, že toto opravdu není z pohledu bezpečnosti dobře, protože telefon se může odemykat i v situacích, kde ho odemčený mít nechci. To je bezesporu pravda. Nicméně to pohodlí za to stojí. Stále je však možné v nastavení vypnout funkci “Skip lock screen”. Ta má právě na svědomí to, že se telefon rovnou odemyká na domovskou obrazovku a přeskočí obrazovku uzamčeného telefonu.

Další aktuální možnosti využití radaru se omezují na ovládání gesty, které využijete například při přehrávání hudby, vypnutí budíku nebo ztlumení příchozího hovoru. Je potřeba naučit se ten správný pohyb, aby telefon vaše gesta zaznamenal. Nefunguje to úplně na 100 %, ale určitý nádech praktického využití to bezesporu má.

Tapety s Pikachu, kterému můžete mávat, on vám zamává zpět, nebo ho můžete polechtat, praktické využití nemají žádné a jde čistě jen o názornou ukázku toho, co tato nová technologie umí. Nezbývá tedy než doufat, že Google brzy uvede nové funkce, které budou možnosti radaru využívat. Kdy a jaké by to mohli být zatím nevíme ani v náznacích.

Skvělý foťák, ale bez širokáče

Pravděpodobně nejkontroverznější a nejvíce diskutovanou novinkou letošních Pixelů je fotoaparát. Google nám dlouhou dobu tvrdil, že jedna čočka stačí a vše dožene na úrovní počítačového zpracování fotografie. Nutno uznat, že se mu to dařilo a Pixely 3 a 3 XL dlouho držely pomyslnou korunu králů mobilní fotografie.

Pixel 4 14

Jejich noční režim nebo digitální zoom byly až donedávna bezkonkurenční. I z mých vlastních testů, které jsem provedl letos na jaře, jasně vyšlo, že Pixel 3a fotí lépe než OnePlus 7 Pro, Samsung Galaxy S10e a zcela srovnatelně jako loňské iPhone Xs a Xr. V oblasti noční fotografie všem jasně ukázal záda. Pak ale přišly nové iPhony 11 a 11 Pro a zcela bez debat si ono první místo v oblasti focení chytrými telefony ukradly pro sebe. Velký podíl na tom má nová ultra širokoúhlá čočka a procesor A13 Bionic, který v oblasti zpracování obrázků dělá opravdu divy.

Tip: všechny fotografie v plném rozlišení si můžete stáhnout/prohlédnout zde

Očekávání toho, s čím Google letos přijde, byla tedy obrovská. A bohužel se dostavilo celkem zklamání. Ačkoli Google nakonec povolil a do nových telefonů přidal druhou čočku, jde o ohnisko 45mm, tedy telefoto. Dnes tolik populární ultraširoká čočka se nekoná.

Vnímám to jako přinejmenším zvláštní krok, protože současné trendy naznačují, že právě ultraširoké fotoaparáty mají více využití a pro běžného uživatele nabídnou více zábavy. Nutno také podotknout, pokud pominu Pixel 3a, všechny telefony, které jsem letos testoval, disponovaly ultra širokoúhlou čočkou. Tedy až na Pixel 4. Bohužel.

Hlavní fotoaparát s ohniskem 28 mm a světelností f/1.7 disponuje 12,2 Mpix snímačem. Již zmiňovaná 45 mm druhá čočka má světelnost f/2.4 a 16 Mpix snímač a zvládá dvojnásobný optický zoom. Který je opět podpořen počítačovým zpracováním výsledků pro výrazně vyšší kvalitu.

Obě čočky jsou také vybaveny optickou stabilizací obrazu jak pro statické snímky, tak pro video. To má maximální rozlišení 4K při 30 fps. To je na vlajkový model málo. Pixel 4 se tak při natáčení videa nemá šanci vyrovnat novým iPhonům nebo posledním Samsungům, které umějí 4K video nahrávat i při 60 snímcích za vteřinu. Pokud byste chtěli vyšší frekvenci snímků za vteřinu, musíte nastavit nižší rozlišení. Full HD zvládá až při 120 fps. Kvalitou videa se Pixel 4 řadí na špičku a velmi slušně nahrává i zvuk.

Novinkou jsou dva posuvníky v aplikaci Fotoaparát. Jedním ovládáte jas a druhým stíny. Zvolené nastavení vidíte hned na displeji, takže máte jasnou představu, jak bude výsledná fotografie vypadat. Ve spojení s Live HDR+, které je možné díky novému Neural Core, můžete docílit výsledků, které vám jiný telefon neumožní. Chce to chvíli cviku a hraní si s novými možnostmi nastavení, výsledky ale stojí za to.

pixel 4 camera
Dual Exposure Controls v akci

V podstatě všechny současné top chytré telefony fotí dobře. Pravděpodobně je jedno, jestli sáhnete po některém z dražších Samsungů, Huawei, letošních OnePlus, nových nebo loňských iPhonech. Nebo po některém z Pixelů. Rozdíly nejsou tak dramatické, jako tomu bylo dříve. Mezi největší se řadí barevné podání, kde iPhone poslední dobou inklinuje spíše k teplému podání, které dříve bylo doménou Samsungu.

Ten se oproti tomu více blíží realitě svými spíše studenějšími barvami. Pixel 4 stojí více na straně Samsungu a jeho barevné podání je spíše studenější, blíže realitě. Jak už to ale bývá, lidskému oku většinou lahodí spíše teplejší barvy, takže více lidí, kterým jsem srovnávací fotky ukázal, hodnotilo výsledky z iPhonu jako lepší.

Zde bych ale zdůraznil, že vhodnější je použít slova líbivější nebo pohlednější. Určitě ne lepší. Pixel 4 totiž fotí skvěle, téměř za jakýchkoli světelných podmínek. Do skvělé univerzálnosti iPhonů 11 nebo 11 Pro mu chybí jedna jediná věc – širokoúhlý fotoaparát.

V běžných situacích není Pixelu 4 co vytknout, proto mě hlavně zajímalo, jaký posun Google udělal v oblasti portrétu a noční fotografie.

Focení portrétů

Při přepnutí na režim portrét telefon snímanou scénu nepatrně přiblíží. Těžko říct proč. Nejprve jsem si myslel, že pro portrétní režim používá novou čočku, ale není tomu tak. Ta je využívána pro snímání okolí foceného objektu a vytvoření efektu hloubky ostrosti. Výsledky jsou dobré, velmi dobré. Avšak například oproti Pixelu 3a jsem nezaznamenal žádný velký posun kupředu.

V některých situacích má Pixel 4 stále problémy rozlišit okraje fotografovaného objektu. Většinou jde o těžká místa, jako jsou vlasy nebo přechody kde je ostré protisvětlo. Nicméně i tak si myslím, že opravdu není Pixelu 4 co vytknout a v oblasti portrétní fotografie podává skvělé výsledky.

Noční režim a noční obloha

Druhou oblastí zájmu je noční fotografie a režim Night Sight. Tím Google v minulých letech ohromil nejen svět technických nadšenců. Ukázal, že i s jednou čočkou lze dělat divy a to důležité se postupně přesouvá na stranu počítačového zpracování fotografie. Night Sight tak dlouhou dobu patřil k tomu nejlepšímu, co se dalo za špatných světelných podmínek k focení použít. V září letošního roku Apple ale představil Night Mode v nových iPhonech a ukázal, že to jde ještě o trochu lépe.

IMG 20191028 191858

Největší rozdíl je v tom, že Night Sight Pixelu zesvětlí celou focenou scénu. Často pak výsledek nevypadá, že byl focen v noci, což se může zcela míjet účinkem. Oproti tomu Night Mode v iPhonech chytře zesvětlí jen ta místa, která by měla být světlá a tmavá místa a stíny ponechá tak, jak byly. Výsledek je pak věrohodnější a více vypadá jako noční fotografie.

IMG 20191028 192034

Pixel 4 v tomto ohledu nepřinesl v podstatě žádný posun a v noci fotí plus minus stejně jako předchozí Pixely 3 a 3XL nebo 3a a 3a XL. Nefotí špatně, ale výsledné fotografie se často vzdalují od focené reality.

Na druhou stranu, možná právě díky podstatně větším zásahům na straně počítačového zpracování je focení noční fotografie Pixelem uživatelsky přívětivější. Za prvé je možné si zvolit kdy tento režim chci použít a kdy ne. Ale hlavně Pixel 4 není tolik závislý na pevném úchopu jako iPhony, které primárně používají prodloužení doby expozice.

Dalším negativně, které se pojí s foťákem Pixelu 4, je zálohování do Google Fotek. Všechny předchozí Pixely měly možnost zálohovat obrázky v plném rozlišení zdarma. To je něco, co ostatní Android a iOS zařízení mají v podstatě jako placenou funkci, protože fotografie v plném rozlišení zabírají prostor v Google One úložišti. Pokud chcete neomezený prostor pro fotky zdarma, musíte zvolit zálohování v Googlem zvolené optimalizované kvalitě. Nyní se toto omezení bohužel týká i nových Pixelů 4.

Pixel 4 night sky
Noční oblohu se nám zatím s Pixelem 4 vyfotit nepodařilo, nicméně takhle vypadá ukázková fotografie přímo od Googlu. Ten k vytvoření fotografie kromě dat z fotoaparátů využívá i strojového učení a umělé inteligence… ostatně jako u většiny úkonů spojených s fotografováním.

Poslední novinkou ve fotoaparátu je astrofotografie. Za dobu testování a vzhledem k tomu, kde se pohybuji, jsem neměl moc možností tento režim vyzkoušet. Osobně si ale myslím, že jde jen o hezkou ukázku toho, co lze s telefonem „vyfotit“, či spíše „spočítat/vyrenderovat“ :-)

Android 10: co je nového?

Pixel 4 jde na trh zcela logicky s Androidem ve verzi 10 a poslední říjnovou bezpečnostní aktualizací. Nic jiného bych od Google ani neočekával. Vždyť je to jeho vlastní referenční zařízení.

Android 10 a jeho nejvýraznější novinky v podobě nového ovládání a nastavení soukromí jsme řešili už nesčetněkrát. Co je ale důležitější, že v podání Pixelu 4 nový systém působí až neskutečně rychle. Svůj podíl na tom má samozřejmě 90 Hz frekvence displeje, ale i při 60 Hz je Pixel 4 neskutečně rychlý. Subjektivně rychlejší než iPhone 11 Pro s iOS 13.1.3. nebo Note 10+, který bohužel stále běží na Androidu 9.

Na nové ovládání nebylo potřeba si zvykat. Velmi se přiblížilo tomu, na co jsem zvyklý poslední roky z iOS. Včetně přepínání mezi aplikacemi swipe gestem u spodní hrany displeje. V čem má Android 10 navrch je podle mě gesta pro krok zpět. To totiž funguje všude. Napříč systémem a ve všech aplikacích. U iOS funguje jen někde a některé aplikace toto gesto zatím nepřijaly za své, a to mi vadí.

Co mě u Androidu 10 v Pixelu 4 hodně zarazilom je tmavý režim napříč systémem. Provedení je naprosto v pořádku a do tmavých odstínů přepne i aplikace. Co ale opravdu nechápu, proč je nutné tmavé prostředí zapínat ručně. Naprosto chybí jakýkoli možnost automatizace ať už na základě času nebo polohy (pro východ a západ slunce).

Opravdu velkou změnu jsem zaznamenal u Google Asistenta. Ten prošel celkovým přepracováním, tak aby většinu požadavků zvládal zpracovat na úrovní zařízení a nemusel tak vždy komunikovat se servery Google.

Všechny základní operace, jako je vyhledávání v telefonu, spouštění aplikací, odpovědi na běžné jednoduché otázky, vyhledávání v mapách, spuštění navigace a další jsou nyní výrazně rychlejší než dříve. Subjektivně mi přijde že i celková spolehlivost a úspěšnost je vyšší. Google tak udělal posun, díky kterému se o dalších pár kroků vzdálil konkurenční Siri a možná i Alexe od Amazonu.

https://www.youtube.com/watch?v=dmqWuUeA5Ug

Zcela nepochopitelné je, že nový Google Asistent nefunguje s G Suite účty. S běžnými soukromými Google účty bez problému. Jakmile ale přidáte G Suite účet, u kterých je běžné, že Android zařízení jsou spravována na dálku administrátorem a účet tak vyžaduje zcela jiný přístup k zařízení, Asistent se přepne do původního stavu, který známe z jiných zařízení. Google slíbil tento nedostatek vyřešit. Kdy? To se zatím neví.

Další novinky jako Live Caption nebo Google Recorder aplikace jsou zatím exkluzivní pro Pixel 4. Mohly by fungovat na jiných Android telefonech, otázkou ale je jak. U Pixelu 4 totiž využívají jeho nový Neural Core.

Pokud máte zapnutou funkci Live Caption, systém automaticky začne na displeji psát titulky k jakémukoli videu, které máte spuštěné. Funkce funguje spolehlivě, překlad je téměř 100%, ale zatím funguje jen v angličtině.

Google Recorder není nic jiného než aplikace, která v reálném čase převádí mluvené slovo na text, a díky funkci Live Caption si poradí dokonce i s titulky u videí v libovolné aplikaci. Je vhodná pro poznámky. V dříve uložených poznámkách umí také vyhledávat pomocí hlasu. Spolehlivost je opět na velmi vysoké úrovni. Celý systémem využívá Neural Core v telefonu, takže funguje lokálně bez nutnosti připojení k internetu. Bohužel opět zatím jen v angličtině.

Diskutabilní výdrž baterie

Největší obavy a kritika, které můžete na účet Pixelu 4 slyšet nebo číst, se týkají baterie a její výdrž. Google se ze zcela nepochopitelných důvodů rozhodl dát do menšího Pixelu 4 baterii s kapacitou 2 800 mAh. To je v dnešní době prostě málo.

Nemohu říct, že bych po dobu testování trpěl nedostatkem nebo, že bych musel dobíjet uprostřed dne. To se mi ani jednou nestalo. Nicméně Pixel 4 mi neposkytuje tu jistotu, že by s přehledem zvládl náročný den. Většinou ho sundavám z nabíječky před sedmou ráno. Večer kolem osmé hodiny mívá pod 20 % baterie. Informace o využití baterie v Nastavení většinou ukazují, že displej svítil kolem 3 hodin. To považuji za vcelku průměrné využití a je dobré vědět, že o moc více Pixel 4 nezvládne.

Pixel 4 13

Naštěstí nabíjení netrvá dlouho. I z obyčejné powerbanky se Pixel 4 dobije z 10 % na 100 % během dvou hodin. Pokud máte k dispozici rychlejší nabíjení pomocí USB-C PD, nabije se telefon rychleji.

Klasicky kabelem Pixel 4 zvládne 18 W nabíjení. Zajímavější však je, že bezdrátově umí až 11 W. Pokud máte správnou bezdrátovou nabíječku podporující EPP, můžete i s ní nabízet rychleji než je zatím běžné. Není tedy již potřeba kupovat drahé bezdrátové nabíječky přímo od Google.

Baterii samozřejmě pomůže, když zapnete Battery Saver a vyhnete funkce jako Motion Sense, Always On Display, 90 Hz a další. Jaký to pak ale má smysl povypínat to, co je na Pixelu 4 nejzajímavější? Za mě osobně je lepší častěji nabíjet a využít veškerý potenciál, který Pixel 4 nabízí.

Pokud je pro vás výdrž baterie důležitým faktorem, pak si připlaťte za větší Pixel 4 XL, který disponuje o 1 000 mAh vyšší kapacitou baterie. A nebo se poohlédněte jinde.

Závěrečné hodnocení: opět hlavně pro nadšence

Pojďme si to říct hned a na rovinu. Pixel 4 díru do světa neudělá. A Google nejspíš takový záměr ani nemá…

Na jednu stranu dostal do vínku zajímavé funkce a novinky, které poutají pozornost. Na druhou stranu to celé sráží ne zcela optimální výdrž baterie – ta prostě nebude pro spoustu lidí akceptovatelná. I kdybychom přehlédli tento nedostatek, je tu cena, která není nízká. Malý Pixel 4 s 64 GB pamětí začíná na 799 USD bez daně a pokud byste chtěli zvolit větší Pixel 4 XL a přidat si interní kapacitu na 128 GB, snadno se dostanete k hranici tisíce dolarů.

Pixel 4 03

Jak jsem již zmínil v úvodu, u nás Pixel 4 startuje na 21 990 Kč, Pixel 4 XL pak na 26 990 Kč včetně DPH. To je cenové teritorium, ve kterém operují iPhone 11 Pro nebo Samsung Galaxy Note 10. A oba dva dávají za tuto cenu podstatně větší smysl, protože jako celek působí výrazně vyváženějším dojmem. A Pixelu bohužel nepomůže ani moderní radar, který zatím nemá praktického využití a jen těžko lze spoléhat na to, že by se během životnosti Pixelu 4 něco změnilo.

Pro geeky a nadšence je Pixel 4 bez diskuse dobrá volba. Nabídne téměř všechny moderní funkce a pár drobností navrch v povedeném balení společně s vždy aktuální verzí Androidu. Za mě osobně se Pixel 4 řadí k tomu nejlepšímu, co jsem letos měl možnost používat. Celkový dojem z jeho zpracování, špičkový displej a velmi dobrý fotoaparát jsou za mě dostatečné důvody proč si ho nechat. Baterku překousnu. Širší veřejnost by se ale raději měla poohlédnout jinde, protože za stejně peněz pořídí více muziky.

Pixel 4

pixel 4 xl
8.6

Design a zpracování

8.4/10

Výkon a optimalizace

9.5/10

Hardwarová výbava

9.1/10

Kvalita fotografií a videa

9.0/10

Výdrž baterie

7.2/10

Klady

  • nejnovější Android 10
  • kvalitní fotoaparát
  • noční režim & focení oblohy
  • špičkový 90Hz displej
  • rychlé odemykání obličejem
  • bonusové funkce od Googlu
  • dobrá ergonomie

Zápory

  • vysoká cena
  • průměrná výdrž baterie
  • absence širokoúhlého objektivu
  • chybí čtečka otisků prstů
  • nemá 3,5mm výstup na sluchátka
  • oficiálně se v ČR neprodává
  • Motion Sense ještě potřebuje vylepšit
Autor článku Marek Hajn
Marek Hajn
Nadšenec a občas early adopter. Recenzent praktik a analytik teoretik. Současné „everything Apple“ nebylo vždy, nemusí být navždy a neznamená, že ostatním platformám jsou dveře zavřené. Naopak. Je potřeba si hrát a zkoušet novinky.

Kapitoly článku