Samsung před dvěma týdny na Unpacked Eventu v New Yorku představil své nové zástupce modelové řady Galaxy Note. Letos ji premiérově tvoří hned dva smartphony – Samsung Galaxy Note 10 a Galaxy Note 10+. Ty mají většinu hardwarových parametrů shodnou, liší se tak především ve velikosti displeje. Obě novinky se začnou prodávat za méně než 24 hodin a my pro vás máme podrobnou recenzi.
Konkrétně nám do redakce dorazil větší a vybavenější model Samsung Galaxy Note 10+, který zaujme velkým displejem s minimálními rámečky, trojicí velmi kvalitních fotoaparátů na zádech, špičkovou hardwarovou výbavou nebo super rychlým nabíjením. Samozřejmostí je ovládací pero S Pen, které může fungovat i jako dálkový ovladač. Těšit se můžete i na dobrou výdrž na baterii, rychlou čtečku otisků prstů v displeji nebo na perfektně optimalizované a přehledné prostředí One UI.
Samsung Galaxy Note 10+ se na českém trhu začne prodávat v pátek 23. srpna za doporučenou cenu 28 999 Kč včetně DPH s 256GB vnitřní pamětí, respektive za 512GB úložiště zaplatíte 30 999 Kč. Jedná se o nejlepší smartphone na trhu, zaujme i jinými vlastnostmi než jen perem S Pen a dokáže si odůvodnit vysokou cenu? A jaké další vlastnosti a funkce novinka nabízí, to vám prozradí naše recenze Samsungu Galaxy Note 10+.
Videorecenze Samsung Galaxy Note 10+
Tip: nenechte si ujít naše další videa a přihlaste se k odběru YouTube kanálu
Samsung Galaxy Note 10+ láká na bohatý obsah balení
V prodejním balení se nachází velké množství příslušenství. V krabičce najdete samotný telefon, kompaktní 25W adaptér s rychlým nabíjením (9 V a 2,77 A) a zdířkou USB-C, metr dlouhý kabel pro napájení či přenos dat s USB-C koncovkami, redukci z klasického USB-A na USB typu C (tzv. USB OTG), adaptér z microUSB na USB typu C, kleštičky pro výměnu hrotů v peru S Pen se sadou náhradních hrotů, sponu pro vyjmutí hybridního slotu a špuntová sluchátka.
Telefon je také z výroby opatřen ochranou fólií na displeji. I když je balení bohaté, chyběla mi v něm jedna věc. Tou je redukce z USB-C na 3,5mm audio konektor pro připojení starších sluchátek. Ačkoliv jsou dnešním trendem bezdrátová sluchátka, propojka pro zpětnou kompatibilitu by se hodila.
Potěší, že Samsung k telefonu dodává velmi kvalitní drátová sluchátka s USB-C konektorem, která by samostatně vyšla až na dva tisíce korun. Dostanete k nim i dva páry náhradních špuntíků ve dvou velikostech. Sluchátka jsou velmi dobře zpracovaná, velká část kabelu je pletená a nechybí multifunkční panel s mikrofonem. Sluchátka velmi dobře sedí v uších, hrají hlasitě a mají větší důraz na basovou složku. O jejich výrobu se postarala firma AKG, čehož si lze všimnout na kovových stranách.
Konstrukce a design: větší displej ve stejném těle
Samsung Galaxy Note 10+ není jen pouhou evolucí předchozí generace, ale je zde viditelný velký posun ve vzhledu i ergonomii. Nový model sice přináší o čtyři desetiny palce větší úhlopříčku displeje, ale rozměrově se Note 10+ oproti Galaxy Node 9 příliš nezměnil. Může za to především velká snaha o redukci rámečků, proto displej zabírá úctyhodných 90,7% přední plochy.
V úzkém pruhu nad displejem (jen 1,5 mm široký) se schovává výdech telefonního reproduktoru, který je využíván i jako stereo doplněk k hlavnímu reproduktoru. Nezbytné senzory jsou schovány pod displejem, ale při úspoře místa se bohužel zapomnělo na notifikační diodu. Jinak symetrické rámečky narušuje nepatrně tlustší spodní bradička (2,8 mm široká).
Selfie kamerka se schovala do kruhového výřezu uprostřed horního okraje displeje, který je naštěstí drobný (3,9 mm) a v reálu vypadá opravdu pěkně. Samsung si navíc přichystal pěkné světelné efekty kolem výřezu, které se provedou při aktivaci předního fotoaparátu. Na rozdíl od modelové řady S10 se jej nesnaží nijak maskovat, ale upřímně si myslím, že v pravém horním rohu by měl praktičtější využití.
Galaxy Note 10+ nabízí výborné dílenské zpracování
Samsung umí dělat pěkně vypadající telefony a ani Note 10+ není výjimkou. Výrobce vsadil na osvědčenou kombinaci kovu a skla. Elegantní záda sice jsou magnetem na otisky prstů, ale telefon vypadá zkrátka skvěle. Pro Note typické ostré linie ještě více podtrhují takřka ploché spodní a horní strany.
Na zadní straně je dominantní prvkem modul fotoaparátu, který připomíná semafor. Toto řešení se mi oproti modelům S10 příliš nelíbí, navíc je nepraktické. Fotoaparáty mírně vystupují nad povrch zařízení, takže při poležení na stůl se telefon nepříjemně naklání.
Naštěstí je modul kryt výrazným kovovým rámečkem a odolným krycím sklem. Na blyštivých zádech si ještě své místo našla přisvětlovací dioda a 3D TOF kamerka. Samozřejmě se nezapomnělo ani na kompletní odolnost vůči vodě a prachu s certifikací IP68.
Ergonomie je skvělá, na novou pozici tlačítka Power si ale musíte zvyknout
Note 10 + se pocitově velmi dobře drží, je to díky zaobleným hranám, ale i dobře vyváženému těžišti a příjemné hmotnosti 198 gramů. Doplním i rozměry telefonu, které činí 162,3 x 77,1 x 7,9 mm. S ergonomií se pojí i fakt, že se přestěhovalo vypínací tlačítko z pravého na levý bok, čímž zůstala pravá strana úplně čistá. Je to hlavně kvůli lepší dostupnosti, když držíte telefon v levé ruce.
Možná si říkáte, proč bych měl držet smartphone v levé ruce, ale na to je jednoduchá odpověď. Note je primárně vytvořen pro používání pera S Pen, které většina lidí drží v pravé ruce, a i samotné pero se vytahuje z pravého spodního rohu. Musím tedy uznat, že přemístění tlačítka dává větší smysl a po týdnu používání jsem si na to bez problémů zvykl.
Samsung tak (konečně) upustil od dedikovaného tlačítka Bixby, asistent je ale dostupný přes delší přidržení klávesy Power. Dvojitým stiskem klávesy Power pak spustíte fotoaparát, což je celkem praktické. Screenshot pořídíte stiskem tlačítek Power a hlasitosti dolů, přičemž když tyto dvě klávesy přidržíte déle, telefon se vypne.
Bez 3,5mm audio výstupu a pouze dvě barevné varianty
Na kovových stranách z hliníku, které se mi velice líbí, se ve spodu nachází hlasitý reproduktor AKG s podporou Dolby Atmos, zdířka USB-C a slot pro pero S Pen. Na těle se rovněž nacházejí tři mikrofony pro maximální kvalitu zvuku během hovoru, nebo při záznamu.
Slot pro karty je hybridní, takže do něj vložíte buď dvě nanoSIM nebo jednu nanoSIM a paměťovou microSD kartu. Výrobce kvůli zvýšení kapacity baterie upustil od 3,5mm výstupu na sluchátka, který je stále pro řadu uživatelů klíčový, o to víc zamrzí, že v balení nenajdete ani redukci na USB-C.
Samsung Galaxy Note 10+ se u nás bude prodávat pouze ve dvou barevných variantách – konzervativní černé Aura Black a v námi testované duhové Aura Glow. U černé verze je klasicky černé pero S Pen, u verze s duhovým přechodem na zádech najdete modré.
Samsung Galaxy Note 10+: špičkový displej s podporou HDR10+
Samsung Galaxy Note 10+ se může pochlubit špičkovým 6,8palcovým displejem, kolem kterého se rozprostírají velmi tenké rámečky. Zobrazovač zabírá 90,7% čelní plochy, je po stranách mírně zakřivený a je kryt odolným sklem Gorilla Glass 6. Displej nabízí velmi jemné rozlišení Quad HD+ (3040 x 1440 pixelů, 498 ppi), má decentně zakulacené rohy a jeho poměr stran je atypických 19:9.
Jedná se o Dynamic AMOLED displej typu Infinity-O, to znamená, že jej v pravém horním rohu zdobí otvor pro selfie kamerku. Díky podpoře HDR10+ nabízí zobrazovací panel velmi vysoký kontrast (poměr až 2 000 000:1), což využijete při sledování video obsahu na YouTube, Netflixu i v Amazon Prime Video.
Displej disponuje sytými barvami, skvělými pozorovacími úhly a bezproblémovou čitelností na přímém světle (jas na slunci až 800 nitů, krátkodobá maximální svítivost až 1 200 nitů). Mírným nedostatkem může být, že displej nedisponuje obnovovací frekvencí 90 Hz, ale pouze 60 Hz.
Displej nabízí mnoho funkcí
Vaše oči uvítají i snížení emitace modrého světla (ve srovnání s předchozím modelem o 41 %). Mimochodem, v případě Samsungu nejde jen o softwarový filtr, ale redukci modrého světla pomáhá speciální vrstva displeje. Samsung nezapomněl ani na noční režim, který přepne prostředí převážně do černých barev, což uleví vašemu zraku a nepatrně také baterii.
V nastavení nechybí ani možnost si vybrat z živého nebo přirozeného režimu displeje nebo vyvážení bílé. Samozřejmostí je funkce Always On, která na displeji zobrazí hodiny a oznámení, když telefon nepoužíváte. A pokud budete chtít využít pracovní plochu na maximum, uvítáte možnost ovládat systém pomocí gest, díky čemuž se skryje ovládací panel s tlačítky.
Čtečka otisků prstů v displeji a odemykání obličejem
Pro autentizaci lze využít ultrazvukové čtečky otisků prstů. Ta je integrovaná přímo do displeje (konkrétně do jeho spodní části) a i v tomto případě se můžete těšit na velmi slušnou rychlost a přesnost odemykání. Funkci čtečky mohou ovlivňovat různé ochranné fólie nebo třeba tvrzená skla.
Dalším způsobem, jak odemknout telefon, je rozpoznáním tváře. To funguje naprosto bezchybně, dokonce při jakémkoli natočení telefonu, a i za horších světelných podmínek vás překvapí svou rychlostí. Stačí dvakrát poklepat na zhasnutý displej nebo zvednout telefon ze stolu a je odemčeno.
Hardwarová výbava a konektivita na nejvyšší úrovni
Samsung Galaxy Note 10+ pohání nový výkonný čipset Exynos 9825 vyráběný 7nm technologií. Tento čip disponuje celkem osmi procesorovými jádry (2 × M4 Cheetah s taktem 2,7 GHz, 2 × Cortex-A75 s taktem 2,4 GHz a 4 × Cortex-A55 s taktem 1,9 GHz) a grafickým jádrem Mali-G76 MP12. V porovnání s Galaxy Note 9 je nárůst výkonu procesoru o téměř 21%, grafický výkon se zvýšil dokonce o 45% a to vše při snížení spotřeby o 18%.
Výkon zařízení je špičkový, což dokazuje i výsledek v AnTuTu benchmarku, kde novinka nasbírala necelých 350 tisíc bodů a patří tak k tomu nejlepšímu na trhu. Operační paměť poskočila až na 12 GB a vnitřní úložiště pořídíte v 256GB a v 512GB variantě. Interní paměť lze navíc dále rozšířit o paměťovou kartu MicroSD až do velikosti 1 TB, čímž si ale odepřete možnost používat dvě SIM karty.
Systém, čipset a konstrukce
Rozměry: 162,3 × 77,1 × 7,9 mm, hmotnost: 198 g, zvýšená odolnost: IP68
Displej, konektivita a baterie
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac/ax, GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 4300 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:
Fotoaparáty
Ve výbavě nechybí podpora všech lokálních LTE standardů, Bluetooth 5.0, NFC, ANT+ a nové Wi-Fi 6 (o novém značení jsme psali zde). Pro rychlé a přesné určení polohy využívá smartphone systémy GPS, GLONASS, BDS a GALILEO.
Dobrá výdrž baterie a super rychlé nabíjení
Uživatelsky nevyjímatelný akumulátor s vysokou kapacitou 4 300 mAh zaručuje jeden a půl dne běžného používání, ale i při náročnějším vyžití zvládne Note 10+ den na jedno nabití. S dodávaným 25W adaptérem se telefon naplno nabije za 65 minut (za 30 minut se dobije na 65 %). Note 10+ rovněž podporuje až 15W bezdrátové dobíjení, kterým to do plného nabití trvá 107 minut (za 30 minut se dobije na 34 %).
Galaxy Note 10+ dokonce zvládá ještě rychlejší 45W dobíjení přes kabel. 45W nabíječka ale bohužel není součástí balení a ani my jsme ji v době psaní recenze neměli k dispozici. Vy se v základu budete muset spokojit s 25W a rychlejší si případně dokoupit.
Nechybí ani funkce Wireless PowerShare, díky které ze zad telefonu nabijete chytré hodinky, popřípadě jiný smartphone nebo další zařízení podporující bezdrátové nabíjení. Telefon má velmi dobře zvládnutou správu napájení, kde nechybí režim spánku pro málo využívané aplikace, adaptivní, střední nebo maximální úsporný režim.
Operační systém Android 10 a povedené prostředí One UI
Samsung nic nepodcenil, a kromě skvělé hardwarové výbavy, telefon vyzbrojil nejnovějším operačním systémem Android 9.0 Pie (v prosinci vyšel Android 10), který je doplněný o nástavbu One UI 2.0. Tu můžete znát již z modelové řady Galaxy S10, respektive z jiných smartphonů z letošního roku. Systém je bleskurychlý a nabízí mnoho vylepšení. Dle mého názoru se jedná o vůbec nejlepší nadstavbu, která pro Android vznikla.
Hlavním benefitem prostředí One UI je větší uživatelský zážitek z ovládání. Prostředí se dá lépe ovládat jednou rukou, navíc je vzhledově velmi povedené, uhlazené, systémové aplikace mají stejný designový jazyk, vše je přehledné, intuitivní a lze přizpůsobovat k obrazu svému. Nastavení telefonu je opět velmi bohaté a celkově je prostředí hodně uživatelsky přívětivé.
Aktualizováno 13. prosince 2019 – Samsung uvolnil aktualizaci na Android 10 pro řadu Galaxy Note 10
Systém plný funkcí a vychytávek
Samsung si tradičně připravil nové funkce navíc. Jednou z mnoha je aplikace Rychlé měření, která využívá zadní 3D TOF kamerky ke skenování prostoru. Nástroj dokáže změřit vzdálenost od telefonu k jinému objektu, popřípadě vám řekne rozměry objektů před vámi. Vhod přijde i možnost nahrávání obrazovky.
Další aplikací je 3D sken, která je součástí nástroje Bixby Vision (ten slouží pro skenování okolí pomocí umělé inteligence). Bohužel tuto aplikaci jsme si během testování nemohli vyzkoušet, ale měla by sloužit k pohodlnému převedení fyzických objektů do digitální 3D podoby.
Mezi předinstalovanými aplikaci najdete nástroje od Microsoftu, Spotify, Netflix, pokročilý video editor, Game Launcher (speciální místo pro hry, včetně Game Booster), Samsung Members nebo aplikaci Samsung Globals Goals, která má za cíl zlepšit chování ve společnosti a poukázat na světové problémy.
Galaxy Note 10: skvělé propojení počítače a telefonu
Pro uživatele systému Windows 10 nabízí Galaxy Note 10+ odkaz přímo v panelu pro rychlý přístup. O co jde? Díky tomu se s počítačem propojíte jedním kliknutím, respektive rychle a pohodlně navážete bezdrátové spojení. Na PC si potom můžete nechat zobrazovat oznámení z telefonu, odesílat a přijímat zprávy a prohlížet fotografie, případně je kopírovat do počítače.
Aplikace pro Windows má název Váš telefon a kromě již zmíněných funkcí, umožňuje na počítač zrcadlit displej vašeho Note 10+. Musím říct, že vše funguje spolehlivě, notifikace jsou rychlé a přetahování fotek, včetně zrcadlení obrazovky (i když se jedná jen o Preview), funguje bezchybně.
Samsung DeX využijete na PC i Macu
Společně s řadou smartphonů Galaxy Note 10 představil Samsung i novou generaci počítačového prostředí DeX. To bylo původně stvořeno pro potřeby používat telefon jako počítač, tedy připojit k němu monitor, eventuálně myš a klávesnici, a užívat si prostředí systému Android v okenním režimu. Nově je možné DeX spustit i na klasickém počítači se systémem Windows (7 nebo 10) nebo macOS (10.13 a novější).
Nepřehlédněte: nový režim Dex a propojení s Windows jsme podrobně otestovali v samostatné recenzi
Telefon je ale nutné připojit přes kabel, ale pozor, nově má kabel v balení Note 10+ na obou koncích USB-C, takže pokud nemáte v počítači tento nový konektor, budete muset sáhnout po jiném kabelu. Aplikace režimu Dex se spustí v okně, v němž poběží systém Android v desktopovém prostředí, pro které jsou upravené i některé aplikace, např. Office od Microsoftu. Podporována je interakce myši a klávesnice a lze také přetahovat soubory mezi oběma zařízeními.
Pero S Pen: dálkový ovladač, poznámky a gesta v jednom
Řada Note je především o ovládacím peru S Pen, které je tradičně umístěné v pravém spodním rohu. Stejně jako u loňské generace funguje jako dálkový ovladač, jen doplním, že pero má údajně dosah až 50 metrů od telefonu, na baterii vydrží až deset hodin a nabíjí se bezdrátově po zasunutí do smartphonu (plně se nabije už za sedm minut).
Nově rozpozná šest různých typů gest, které můžete využívat například v aplikaci pro focení (přepínání režimů, přepínání mezi přední a zadní kamerou, zoomování, dálková spoušť…), případně jej využijete pro ovládání prezentace, v prohlížeči či v galerii. Stejně tak s ním můžete vytvářet pokročilé poznámky (převede i rukopis na běžný text), a to i na „zhasnuté“ obrazovce Always On.
Kreslit s perem S Pen nově můžete i v prostoru
Nechybí ani aplikace pro kreslení a sdílení svých výtvorů PENUP a hodně se mi líbil rychlý překlad, stačí jen nad slovem nad obrazovkou podržet pero a ihned se vám zobrazí překlad přes Google Překladač. Nově lze s perem kreslit v prostoru díky funkci AR kresba. Tato inovace funguje překvapivě dobře, ale není příliš užitečná.
AR kresbu lze použít i na váš obličej (pomocí selfie kamerky), kdy si například nakreslíte brýle o ony i při pohybu telefonem do stran, zůstanou na vašem nose. Používání S Pen jsem si za dobu testování hodně oblíbil a je skvěle vidět, jak Samsung jeho možnosti využití dále vylepšuje, a to především pro využití ve vlastních aplikacích či poznámkách.
Fotoaparát a záznam videa: útok na nejvyšší příčku
Smartphony od Samsungu vždy patřily k těm nejlépe fotícím na trhu a jinak tomu není ani v případě Galaxy Note 10+. Na zadní straně najdeme hned trojici fotoaparátů, včetně 3D TOF kamerky. Hlavní má rozlišení 12Mpx a pyšní se proměnlivou clonou (f/1.5 – 2.4), optickou stabilizací obrazu, technologií Dual Pixel a úhlem záběru 77 stupňů.
Dále na zádech najdeme širokoúhlý objektiv s fixním fokusem, záběrem 123°, rozlišením 16 megapixelů a světelností f/2.2. Třetím je 12Mpx teleobjektiv s dvojnásobným optickým přiblížením, optickou stabilizací obrazu a světelností objektivu f/2.1. Doplním, že přední selfie kamerka nabízí rozlišení 10 megapixelů, světelnost objektivu f/2.2 a při focení rovněž využívá technologie Dual Pixel.
Mezi režimy fotoaparátu patří automatický, živé zaostření (nově i u videa), noční, profesionální, panoráma, jídlo nebo Instagram. Všechny tři snímače mají k dispozici umělou inteligenci k optimalizaci scény nebo funkci HDR. Selfie kamerka nabízí vylepšení tváře, výběr osvětlení, úpravu (rozostření, černobílé) pozadí, přisvětlení pomocí obrazovky, funkci širokoúhlého selfie nebo oblíbené animované AR emoji.
Samsung Galaxy Note 10+: perfektní fotoaparát
Za dobrého světla jsou výsledky výborné – pochválit musím slušnou ostrost, věrné barvy, vysokou úroveň detailů a nízkou míru šumu. Nemusíte se bát ani scén s protisvětlem, velkým dynamickým rozsahem nebo zataženou oblohou.
Makro snímky jsou také na vysoké úrovni, nechybí jim ostré detaily, ani přirozené rozostřené pozadí. Díky umělé inteligenci dokáže Galaxy Note 10+ rozpoznat až 30 typů fotografovaných scén a upravit nastavení barev, tónů nebo doporučit vhodný režim a ideální kompozici.
Širokoúhlé snímky jsou vcelku dobré i když díky fixnímu fokusu nedosahují takových kvalit jako primární snímač. Je vidět i snaha o korekci okrajů, ale v některých situacích je prostě mírná deformace znát. Naopak dvojnásobné optické přiblížení je skvělé a díky optické stabilizaci jsou snímky a video ostré. Škoda, že Note 10+ nedisponuje trojnásobným optickým zoomem, ale i dvojnásobné postačí.
Pochválit musím portrétní snímky a fotografie pořízené selfie kamerkou, ty patří k tomu nejlepšímu, co přední fotoaparáty pořizují. Při pořizování fotografií s bokeh efektem je nutné stát dále od objektu, ale šikovné je, že můžete využít jak hlavní fotoaparát, tak teleobjektiv.
Noční režim potřebuje ještě trochu vylepšit
Při focení v šeru, za zhoršených světelných podmínek v budově a ve tmě je kvalita snímků víc než slušná, Note10+ si zachovává nízkou úroveň šumu a dobrou světlost. Ke zlepšení snímků lze využít nočního režim, který fotografovanou scénu vyfotí s delší expozicí a následně snímky vylepší za pomoci softwaru.
Tip: všechny testovací snímky v plném rozlišení si můžete prohlédnout/stáhnout zde
V případě nočního režimu je dobře vidět, za jakých podmínek exceluje a kdy naopak oproti automatice kvalitu snímku degraduje. Úplně nejlepší jsou logicky statické scény s dostatkem osvícených objektů – v takovém případě dokáže Galaxy Note 10+ vykouzlit velice působivé fotky, i když noční režim na konkurenčním Huawei P30 Pro je stále o něco lepší. Například ve srovnání s OnePlus 7 Pro přináší více informací ve stínech, protože udržuje expozici vyšší, ale naopak zhoršuje světelné zdroje a světla obecně.
Video: nově s rozmazaným pozadím i přiblížením zvuku
Samsung Galaxy Note 10+ umí nahrávat video ve 4K rozlišení až při 60 snímcích za vteřinu, avšak pouze s elektronickou stabilizací obrazu. Duální optické stabilizace se využívá jen při 30 fps (4K i Full HD). Proto jsme točili testovací video ve 4K/30 fps, kdy je OIS přítomná. Také přední selfie kamerka zvládne nahrávat 4K video při 30 fps. Nechybí ani záznam super slow-motion videa s 960 snímky za vteřinu v HD rozlišení nebo možnost nahrávat video s HDR10+.
Při natáčení můžete využít i širokoúhlého záběru, dvojnásobného přiblížení a samozřejmě i super stabilizátoru obrazu. Novinkou u řady Galaxy Note 10 je také režim videa s živým zaostřením, kdy se za snímaným objektem či postavou rozmaže či jinak upraví pozadí (černobílý, glitch či big circle). V praxi by to mohlo fungovat ještě o něco lépe, ale věřím, že je jen otázkou času, než tuhle novinku Samsung lépe optimalizuje.
Během záznamu je přítomná funkce přiblížení zvuku při zoomování. K tomu telefon využívá schopností trojice mikrofonů. V případě, že dochází k přiblížení zvuku, jste o tom během natáčení informování ikonkou na displeji. Celkově je kvalita záznamu výborná, a i v horších světelných podmínkách mě překvapila poměrně nízká úroveň šumu.
Samsung Galaxy Note 10+ je skvělý v každém směru
Samsung Galaxy Note 10+ je velmi vydařeným vlajkovým smartphonem, který zaujme ovládacím perem S Pen, které nabízí mnoho funkcí, bezrámečkovým designem a špičkovou hardwarovou výbavou. Displej je naprosto perfektní a nemám mu co vytknout, snad jen by mu slušela obnovovací frekvence 90 Hz. Ačkoliv je Note 10+ velké zařízení, díky minimálním rámečků má výbornou ergonomii. Díky hliníkovému rámu není ani tak těžký a potěší vás voděodolnost IP68.
Elegantní skleněná záda jsou sice magnetem na otisky prstů, ale telefon vypadá zkrátka skvěle. Bohužel jsou u nás dostupné jen dvě barevné varianty – konzervativní černá a námi testovaná stříbrně-duhová. Velká baterie zaručuje slušnou výdrž a jistě potěší super rychlé 25W nabíjení nebo ještě o něco rychlejší 45W nabíjení za příplatek. Určitě využijte i bezdrátové nabíjení nebo funkci sdílení energie pro jiná zařízení.
Lákadel je mnoho, nedostatky se hledají špatně
Nesmím zapomenout na rychlou čtečku otisků prstů v displeji nebo pohodlné odemykání obličejem. Pochválit musím i stereo reproduktory s podporou Dolby Atmos a přibalená špuntová sluchátka AKG. Ano, ve výbavě sice chybí 3,5mm audio výstup, ale to je holt trend dnešní doby, nicméně mohl výrobce alespoň přibalit redukci na USB-C. Kontroverzním záporem může být i umístění vypínacího tlačítka, ale já jsem si upřímně na tuto změnu rychle zvykl a při používání S Pen mi přišlo o něco praktičtější.
Dalším minusem ve výbavě je absence notifikační diody a pro někoho může být rušivý otvor v displeji, který se ale dá softwarově skrýt. Naopak hardwarové parametry zařízení jsou na nejvyšší úrovni a výkonu má na rozdávání. Použitý operační systém Android 9.0 Pie (v prosinci 2019 vyšel update na Android 10) je bleskurychlý a nadstavba One UI hodně povedená. Schopnosti fotoaparátu patří k absolutní špičce mezi smartphony, jen škoda, že noční režim není tak výkoný a širokoúhlé snímky mají značnou deformaci při okrajích.
Samsung Galaxy Note 10+ je skvělý v každém směru a k dokonalosti mu chybí jen krůček. Nepotěší totiž svou cenou, která na českém trhu startuje na částce 28 999 Kč. Dobrou alternativou může být, pokud vyloženě nechcete S Pen a tak velký displej, levnější Galaxy S10+ za cenu 25 999 Kč. Konkurentem pro Note 10+ je samozřejmě Apple iPhone Xs Max, výborný Huawei P30 Pro nebo nedávno testovaný OnePlus 7 Pro, který láká na nižší cenu.
Samsung Galaxy Note 10+
Klady
- design, tenké rámečky kolem displeje
- nejlepší OLED displej na trhu, čtečka otisků prstů
- skvělá kvalita fotografií a videa
- stereo reproduktory s dobrým zvukem
- software a funkce spojené s S Pen
- skvěle optimalizovaný Android & One UI, 12 GB RAM
- prostředí Dex, propojení s PC
- dobrá výdrž baterie, velmi rychlé nabíjení
Zápory
- vyšší cena
- absence 3,5mm výstupu
- na umístění tlačítka Power si budete zvykat
- širokoúhlý fotoaparát nemá autofocus
- noční režim by zasloužil vylepšit
- škoda, že nenabízí 3x optický zoom
- konkurence už umí 90Hz+ obnovovací frekvenci displeje
- 45W nabíječka není v základním balení