Domů » Bleskovky » Wi-Fi bude mít výrazně jednodušší značení. Namísto 802.11ax dorazí Wi-Fi 6

Wi-Fi bude mít výrazně jednodušší značení. Namísto 802.11ax dorazí Wi-Fi 6

V příštím roce dorazí nová specifikace Wi-Fi, která tradičně přinese vyšší datové rychlosti, zvýšenou kapacitu, lepší výkon v zahlceném prostředí a lepší energetickou účinnost. Dosud byla tato specifikace označována jako 802.11ax, Wi-Fi Alliance se ale rozhodla tomuto poměrně nepřehlednému pojmenovávání učinit přítrž.

Nová specifikace se bude jmenovat jednoduše Wi-Fi 6. A proč zrovna 6? Protože čísly 1 – 5 budou zpětně označovány starší specifikace:

  • 802.11b – Wi-Fi 1
  • 802.11a – Wi-Fi 2
  • 802.11g – Wi-Fi 3
  • 802.11n – Wi-Fi 4
  • 802.11ac – Wi-Fi 5

Až tedy budete v budoucnu kupovat jakékoliv zařízení s podporou Wi-Fi, pohlídejte si, aby byla číslovka co nejvyšší. Wi-Fi je totiž zpětně kompatibilní, takže například k routeru s Wi-Fi 6 se bude moci připojit jakékoliv zařízení se starší generací (a naopak).

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

3 komentářů

  1. nemáte náhodou prohozené WIFI 2 a 1?

  2. Takže k routeru se standardem například max Wi-Fi 3 se připojí i zařízení s Wi-Fi 6?

  3. V příštím roce dorazí nová specifikace Wi-Fi, která tradičně přinese vyšší datové rychlosti, zvýšenou kapacitu, lepší výkon v zahlceném prostředí a lepší energetickou účinnost.

    N, AC a pak i AD těžko přinesly lepší výkon v zahlceném prostředí než konkurence. Při silném zarušení platilo, že místo AC se použilo N, při ještě větším G atd..

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).