Domů » Články » Google Pixel 3a mění pravidla hry (první dojmy)

Google Pixel 3a mění pravidla hry (první dojmy)

Mnozí by to nejspíš nečekali, ale Google nedávno představil a na trh uvedl zařízení, které má šanci stát se jedním z nejzajímavějších telefonů letošního roku. Proč? Protože v příjemném balení a za velmi rozumnou cenu nabízí to, co jiní pod prémiovou cenovku. Google Pixel 3a a 3a XL jsou tady a my pro vás máme první dojmy.

Google má za sebou pestrou historii zajímavých smartphonů. Program Nexus běžel 6 let a celkem zahrnoval 14 zařízení. Kromě smartphonů i tablety a multimediální zařízení, konkurenci pro Apple TV. Google na výrobě spolupracoval převážně se známými výrobci jako je HTC, LG, Samsung, Asus nebo Motorola.

Google Pixel 3a mění pravidla hry
Google Pixel 3a mění pravidla hry

Po šesti letech americký gigant program ukončil a nahradil ho jiným, který dnes známe pod jménem Pixel. Kromě smartphonů se pod jménem Pixel prodávají i tablety, notebooky, sluchátka a další. Nicméně nás zajímají hlavně smartphony, protože ty jsou v podání Google svým způsobem výjimečné.

Pixel 3a: vystačí si s jedním fotoaparátem, a přesto fotí skvěle

Google se již od prvního Pixelu zaměřil hodně na fotoaparát v telefonu, respektive jeho doprovodný software a post processing. Pixely jsou tak každoročně recenzenty velmi dobře hodnoceny a loňské Pixely 3 a 3 XL jsou stále považovány za jedny z nejlepších fotomobilů současnosti. Jejich režim Night Sight pro focení za šera nebo za tmy ukazuje konkurenci záda. Oproti konkurenci chybí Pixelům trendy vymoženosti jako širokoúhlé nebo makro čočky. Stále si vystačí jen s jednou čočkou, ale dělají s ní divy.

Pixel 3a má sice jen jeden fotoaparát na zádech, ale vůbec ničemu to nevadí
Pixel 3a má sice jen jeden fotoaparát na zádech, ale vůbec ničemu to nevadí

Vedle toho se nám tu obecně rozmohl takový nešvar, který má na svědomí hlavně Apple. Jde o postupné meziroční zdražování nově představených telefonů. Applu se dosud dařilo a i přes poměrně vysoké cenovky se jeho iPhony prodávaly dobře. S vidinou vysokých zisků následovaly firmu z amerického Cupertina i další výrobci, v čele se Samsungem, a tak v roce 2017 a hlavně pak ve 2018 nám ceny top telefonů ladně přeskočily tisícidolarovou hranici.

V našich končinách, s připočteným clem, DPH a marží prodejců, pak ceny hravě přeskočily třicetitisícovou laťku a dál šplhaly až k té čtyřicetitisícové. Řekněme si v tomto bodě pravdu. Vážně chceme každý rok, nebo alespoň každé dva roky, dávat kolem 30 tisíc Kč za nový telefon? Nejspíš ne. Proto je dobře, že s novými technologiemi se prodlužuje životní cyklus těchto telefonů a osobně si myslím, že loňské a předloňské novinky mají minimálně 3-4 letou životnost. V případě Apple ještě o něco delší díky pětileté podpoře updatů iOS.

To nic ale nemění na tom, že tisíc dolarů, nebo třicet tisíc korun za telefon je prostě moc. A trh reagoval jasně a jak Applu, tak Samsungu ukázal červenou. Kromě toho, že trh smartphonů je již podle většiny ukazatelů saturovaný, část zákazníků přestává být ochotna platit tyto horentní sumy za novinky, které často nejsou ani novinkami, ale jen se tak tváří. A s prodlužujícím se životním cyklem telefonů to výrobci brzy pocítí ještě tvrději než ve vánočním kvartálu roku 2018.

O cenově dostupné smartphony je stále větší zájem

Někteří z nich již pochopili, co se děje a jak se trh chová. A přišli s řešením. Někde tak trochu polovičatým, třeba v případě iPhone XR nebo Samsung Galaxy S10e, které se tváří jako „levné a dostupné“ smartphony, ale na cenovce 750 dolarů zatím nic moc dostupného není. Někteří šli ještě dál. Třeba OnePlus s novou řadou 7 nebo Asus se svým ZenFonem 6.

Google Pixel 3a 06 1

Všechny tyhle špičkové smartphony spadly s cenou pod hranici sedmi set dolarů. No a pak je tu Google. Ten všem vyrazil dech. O nových Pixelech 3a a 3a XL se mluvilo již delší dobu před představením. I se vědělo, plus minus, jakou budou mít výbavu a že půjde o trochu osekané verze loňských 3 a 3 XL.

Pixel 3a se v ČR nevyplatí, výhodněji vyjde z Německa

Nikdo ale neměl tušení, kolik budou stát. A tak základní cena 399 dolarů za Pixel 3a mnohým vyrazila dech (cca 9 300 Kč). V České republice se Pixel 3a prodává okolo hranice 15 tisíc korun, což příliš velký smysl ke koupi nedává. Mnohem výhodnější je objednat jej například z Německa, kde se prodává za 399 eur (10 400 Kč).

Je potřeba si hned na začátek říct, že Google Pixel 3a není prémiový telefon a ani si na nic takového nehraje. Chybí tu jakékoli „prémiovější“ materiály jako je sklo nebo kov. A i když Google tvrdí, že je novinka vyrobena z moderního polykarbonátu, je to pořád jen plast. Neberte mě ale špatně. Jde o na dotek velmi příjemný plast, díky kterému nebudete mít dojem, že jde o levný telefon. Spíše naopak.

Horní čtvrtina zadní strany kolem čočky a LED diody je matná, od čtečky otisků prstů, která je také na zádech, jsou pak záda lesklá. Vybírat můžete ze tří barev – černá, bílá a světlá s nádechem do fialova. Osobně jsem volil bílou zpestřenou oranžovým zapínacím tlačítkem na pravém boku.

Úspora je vidět i na čelní straně, kde se Google vyhnul posledním trendům v oblasti zmenšování rámečků kolem displeje a Pixel tak má poměrně silné rámečky jak nad displejem, tak i pod ním. Upřímně? Vadí to něčemu? Za mě rozhodně ne.

Pixel 3a: hardwarová výbava

Displej je v případě menšího modelu 3a 5,6″ OLED panel s rozlišením 2220 x 1080 bodů. Větší Pixel 3a XL disponuje 6″ OLED panelem s rozlišením 2160 x 1080 bodů. V obou případech je displej kryt sklem Dragontail. Rozhodně nejde o to nejlepší, co dnes můžete koupit, k tomu mají displeje nových Pixelů daleko. I přesto jsou ale natolik kvalitní, že při běžném používání vás ani nenapadne, že by displej mohl být jiný, lepší. Přeci jen je dobré mít stále na mysli, že máte v ruce velmi příjemné zařízení, které stojí méně jak polovinu toho co poslední iPhone XS nebo Galaxy S10.

Google Pixel 3a 02
Google Pixel 3a

Jaký je tedy celkový dojem z nového Pixelu 3a? Osobně mohu říct, že velmi dobrý. Když jsem Pixel 3a vybalil z krabice a začal ho používat, překvapilo mě, jak dobře padne do ruky a jak příjemně se používá. Nemá tendence klouzat nebo vypadávat z ruky. A to i díky „bradě“ pod displejem. Nemusíte si totiž nepřirozeně lámat palec, když chcete dosáhnout na některý z prvků u spodní hrany displeje.

Zároveň ač jsou záda telefonu lesklá, telefon v ruce neklouže. To se bohužel nedá říct o originálním látkovém krytu pro Pixel 3a, který jsem po pár dnech dokoupil. Vypadá sice fantasticky, ale v ruce velmi nepříjemně klouže. Pixel 3a je tak další z telefonů, který raději používám „nahý“, bez obalu.

Celkově dobrý dojem pak dokresluje 3,5 mm jack na horní hraně. Google návrat tohoto konektoru vysvětluje tím, že cílová skupina zákazníků této cenové kategorie nejspíš ještě nemá bezdrátová sluchátka, a proto je nechce do nákupu relativně drahého příslušenství nutit. Proto návrat starého dobrého „jacka”. V balení však drátová sluchátka nenajdete. Musíte použít svoje. I tady se očividně šetřilo.

USB-C konektor stejně jako stereo reproduktory jsou dnes již standard. Nejinak je tomu v případě Pixelu 3a. Slot pro paměťovou kartu chybí. SIM lze použít jen jednu. Osobně používám Pixel 3a se službou Google Fi. Více se o svých zkušenostech rozepíšu v plnohodnotné recenzi.

Co dál srazilo cenu Pixelu 3a pod magickou hranici pěti set dolarů a v případě základního 3a dokonce pod čtyři stovky? Oproti top modelům je ve výbavě „jen“ procesor Qualcomm Snapdragon 670, 4 GB RAM, 64 GB interní paměti a chybí bezdrátové nabíjení. Mohlo by se zdát, že oproti dražším modelům toto může být handicap, ale překvapivě není. Používám Pixel 3a společně se Samsungem Galaxy S10e, iPhonem XS a OnePlus 7 Pro.

Hardwarové parametry Google Pixel 3a
Systém: Android 9.0
Rozměry: 151,3 x 70,1 x 8,2 mm, Hmotnost: 147 gramů
Čipset: Qualcomm Snapdragon 670, octa-core 2x 2,0 GHz 360 Gold, 6x 1,7 GHz Kryo 360 Silver
RAM: 4 GB, Interní paměť: 64 GB, Pam. karta:
Displej: OLED, 5,6", Full HD+, 1080 × 2220 px
Hlavní fotoaparát:
Druhý fotoaparát:
Třetí fotoaparát: , Přední kamera: 8 Mpx, f/2.0, Full HD video, Auto HDR
Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac (2,4 a 5 GHz), NFC:
Konektor: USB-C
Baterie: 3 000 mAh Li-Pol, Rychlé nabíjení:
Bezdrátové nabíjení:

Když pominu poslední jmenovaný, který díky 90 Hz displeji působí pekelně rychle, nemám z Pixelu pocit, že by byl při běžném používání výrazně pomalejší než ostatní citelně dražší kusy. Ano, dostanete se do situace, kdy se Pixel tu a tam trochu zamyslí, ale není to nic, co by bylo jakkoli nepříjemné nebo dojem z jeho používání nějak kazilo. Bezdrátové nabíjení může někomu chybět, ale i výrazně dražším smartphonům chybí, takže bych to nepovažoval za extra velké mínus.

Jak Pixel 3a fotí?

No a pak je tu zmiňovaný fotoaparát. Nevěděl jsem, co od něj očekávat. Znal jsem fotky z dražších Pixelů 3 jen z internetu. A byl jsem velmi překvapen. Pixel 3a totiž fotí skvěle. Nedávno jsem na svém Twitter účtu (@marekhajn) dělal foto test, ve kterém jsem proti sobě postavil Pixel 3a, Galaxy S10e, iPhone XS a XR a OnePlus 7 Pro.

Kromě klasické srovnávací galerie jsem dělal i slepý test a nechal jsem své followery vybírat dle jejich subjektivních dojmů nejlepší fotky. Zcela pravidelně se Pixel 3a společně s iPhonem XS umisťovaly na prvních dvou místech. Pixel 3a je osazený 12,2Mpx fotoaparátem s optickou stabilizací obrazu a světelností objektivu f/1.8.

Pixel 3a disponuje 8Mpx selfie fotoaparátem se světelností f/2.0
Pixel 3a disponuje 8Mpx selfie fotoaparátem se světelností f/2.0

Oba totiž fotí velmi dobře a Pixel exceluje za špatných světelných podmínek, kde mu iPhone absolutně nestačí. Musím říct, že třeba použití širokoúhlých čoček u Galaxy S10e nebo OnePlus 7 Pro mě hodně baví a rád s nimi fotím. Ale u Pixelu 3a, vzhledem k jeho ceně, nepovažuji jen jednu čočku za nedostatek. Naopak. Je až s podivem, jak pěkné fotky dokázal Google díky pokročilému post-processingu vykouzlit. Do článku brzy doplníme také noční snímky.

Všechny testovací snímky v plném rozlišení si můžete prohlédnout/stáhnout zde.

Pixel 3a po pár týdnech používání…

Dobré. Velmi dobré. Do nedávna jsem na dotazy, jaký smartphone koupit doporučoval buď iPhone XR nebo Galaxy S10e, protože si myslím, že i vzhledem ke stále vysoké ceně nabízí dobrý poměr cena/výkon a jde o velmi povedené smartphony. A vedle nich si jejich dražší soukmenovci jen těžko obhajují své ceny šplhající přes hranici tisíce dolarů.

Nicméně Pixel 3a je tak trochu game changer. Pokud netrváte z nějakého důvodu na tom, že musíte mít iPhone a chcete prostě jen kvalitní telefon za rozumnou cenu, je Pixel 3a skvělá volba. A ještě lepší je, pokud fotíte. Ne nadarmo se mezi fotografy říká, že nejlepší foťák je ten, který máte právě u sebe. A v případě Pixelu 3a je ten foťák sakra kvalitní.

Marek Hajn

Nadšenec a občas early adopter. Recenzent praktik a analytik teoretik. Současné "everything Apple" nebylo vždy, nemusí být navždy a neznamená, že ostatním platformám jsou dveře zavřené. Naopak. Je potřeba si hrát a zkoušet novinky.
Subscribe
Upozornit na
guest
65 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments