TOPlist

iPhone 11: povedené jablko za přijatelnou cenu [recenze]

Apple iPhone 11 recenze

Nebyla by to správná zářijová Apple keynote, kdyby se neobjevila hvězda z portfolia Applu – iPhone. Apple letos, stejně jako loni, představil hned dva modely: iPhone 11 Pro (Max), který pokračuje ve šlépějích výročních „desítek“ a základní iPhone 11. Ten navazuje na populární iPhone Xr a pokračuje v ním nastavené filozofii, tedy největším lákadlem je příznivější cena. U Applu však není nic zadarmo, což se odrazilo na konstrukci, takže design je takřka identický s loňským „levným“ modelem.

  • nástupce iPhone Xr vylepšuje fotoaparát a přidává širokoúhlý objektiv
  • lákadlem je čip Apple A13 Bionic, který nabízí vysoký výkon
  • cena iPhone 11 opět startuje na 20 990 Kč, seženete jej v šesti barvách
  • ani letos není součástí balení rychlonabíječka

Výraznější změnou je dvojice fotoaparátů na zadní straně ve čtvercovém modulu, o kterém se spekulovalo už delší dobu. Kromě toho novinka přináší rychlejší Face ID, přední fotoaparát se slow-motion natáčením a nezapomnělo se ani na voděodolnost (stupeň krytí IP68). Potěší vás i velmi vysoký výkon nebo nová funkce Noční režim, která při focení doslova dokáže z noci udělat den.

Apple iPhone 11 je na českém trhu dostupný od 20. září v několika pestrých barevných provedení. Novinku zakoupíte se 64GB pamětí za 20 990 Kč, se 128GB za 22 490 Kč a s 256GB úložištěm za 25 590 Kč včetně DPH. Nabízí se otázka, o jak bolestivý kompromis v podobě stejného designu se jedná a zda dokáže být i s méně inovacemi rovnocenným soupeřem pro konkurenční nebo starší modely. To a mnohem víc vám prozradí naše recenze Apple iPhone 11.

Videorecenze iPhone 11

Obsah balení: stále bez rychlonabíječky

V prodejním balení najdete klasickou výbavu, kterou Apple přibaluje k iPhonům už řadu let. Kromě samotného telefonu zde opět najdeme pouze 5W napájecí adaptér, který je sice drobný, ale rychlejší nabíječku si budete muset dokoupit, což je vzhledem k ceně telefonu tristní. Součástí balení není ani redukce z Lightning konektoru na 3,5mm audio výstup.

Apple iPhone 11 a obsah balení
Apple iPhone 11 a obsah balení

Naopak pochválit musím za přibalená sluchátka Apple EarPods s Lightning konektorem. Dále se v krabičce nachází metr dlouhý kabel pro nabíjení či přenos dat, spona pro vyjmutí slotu pro nanoSIM kartu, stručná uživatelská příručka a samolepky s logem Apple.

Konstrukce a design: jablko nepadá daleko od stromu

Jestli Apple něco opravdu umí, je to jednoznačně design. Ostatně tím láká zákazníky asi nejvíc. Nicméně vzhled telefonu je prakticky stejný jako u iPhone Xr, akorát zadní strana doznala menších změn, ale o tom až za chvíli. iPhone 11 je po konstrukční stránce perfektně zpracované zařízení. Přestože jde o levnější model, je z každého milimetru cítí pro Apple typický smysl pro detail.

Apple iPhone 11
Apple iPhone 11

Přestože iPhone 11 nepatří z hlediska proporcí (150,9 x 75,7 x 8,3 mm) mezi nejmenší smartphony na trhu, v rukou se drží vcelku příjemně. Budete si ale muset zvyknout na celkem vysokou hmotnost 194 gramů. Zmínit si zaslouží také samotná ergonomie, která umožňuje do jisté míry ovládání jednou rukou. Velkou zásluhu na tom mají zakulacené boky a rohy hliníkového rámečku u zaoblené hrany.

Vzhledu ubírá body tlustší rámeček okolo displeje

Jak už bylo zmíněno, přední strana zůstala oproti iPhonu Xr zcela nezměněna. Opět zde najdeme tlustší rámečky okolo displeje (zhruba 4,5 mm) a velký výřez pro selfie kamerku, sluchátko a řadu senzoru pro technologii Face ID. V porovnání s iPhone 11 Pro či konkurenčními smartphony působí rámečky humpolácky a hodně ubírají z pocitu, že v rukou držíte prémiové zařízení. Zvlášť v roce 2019. Doba přece jenom trochu pokročila, ale Apple si to u designu zatím stále neuvědomil.

Šasi smartphonu opět tvoří hliníkový rám, k němuž těsně přiléhá krycí sklo displeje a skleněná zadní strana. Na kovových bocích vespodu se klasicky nachází výdech hlasitého reproduktoru (stereo doplněk mu dělá telefonní sluchátko), mikrofon a zdířka Lightning konektoru (ach jo, snad se příští rok už konečně dočkáme USB-C). Majitelé některých předchozích generací by mohli hledat výstup na sluchátka, ale po 3,5mm konektoru není ani památky.

Na pravém boku se nachází slot pro nanoSIM kartu a velké tlačítko Power, které je pohodlně dostupné. Na levé straně jsou tradičně umístěna tlačítka pro regulaci hlasitosti a přepínač pro hlasitý/tichý zvukový profil.

Podle zadní strany si iPhone 11 nespletete

Záda telefonu jsou z odolného krycího skla, i když není tak odolné jako u iPhonu 11 Pro. To v praxi znamená vyšší náchylnost na poškrábání a sníženou ochranu v momentech, kdy vám telefon upadne. Oproti předchozím generacím je logo Apple o něco větší a je umístěno pěkně symetricky ve středu zad.

Apple iPhone 11
Apple iPhone 11

Asi nejvýraznější a nejdiskutovanější novinkou nových iPhonů je čtvercový fotomodul na zádech. Ve čtverci, který nepatrně vystupuje za zad, se schovává mikrofon a duální LED blesk. Největší pozornost ale patří dvěma velkým objektivům fotoaparátů, které také mírně vystupují a jsou chráněny kovovým rámečkem a odolným krycím sklem.

Hodnocení vzhledu nechám na každém z vás. Je to otázkou vkusu, ale podle mého mohly být fotoaparáty méně nápadné. Doplním, že iPhone 11 splňuje odolnost vůči vodě a prachu IP68, nicméně samotné poškození tekutinou není kryté zárukou.

Apple iPhone 11 a všechny barevné varianty
Všechny barevné varianty iPhone 11

Novinka je dostupná v námi testované konzervativnější černé barvě, v tradiční elegantní bílé a červené, dále pak ve světle zelené, fialové a stylové žluté.

Displej: LCD panel s nižším rozlišením

O zobrazování se stará 6,1palcový Liquid Retina displej s nižším rozlišením 828 x 1792 pixelů, tedy jemnost 326 ppi. I když zde počet pixelů nehraje zas takovou roli, je rozlišení nejnižší ze všech vlajkových modelů a určitě by mu slušelo alespoň Full HD. Apple sáhl v rámci úspor po LCD (IPS) technologii, což se logicky promítlo na zobrazovacích schopnostech. V porovnání s OLED na iPhonu Xs nebo 11 Pro nenabízí tak úchvatnou černou a pokulhává také z hlediska kontrastního poměru.

Apple iPhone 11 13
iPhone 11 Pro a iPhone 11

Pochválit si ovšem zaslouží oleofobní vrstva, která velmi dobře odolává mastnotě z prstů. Přítomná je i funkce TrueTone, která automaticky koriguje vyvážení bílé podle aktuálních světelných podmínek. Displej má dostatečně vysoký jas, který zaručuje dobré pozorování i na přímém slunci. Pochválit musím i věrnost barev a skvělé pozorovací úhly.

Face ID opět nefunguje v režimu naležato

V horní části displeje se nachází již typický výřez, v němž se usídlila čelní kamerka a modul s Face ID. Ten by měl být identický s tím, jakým disponuje iPhone 11 Pro. Jeho rychlost a přesnost byla vylepšena a je tedy mírně lepší než u iPhonu X.

Apple iPhone 11 12
Výřez v displeji ukrývá pokročilé rozpoznávání obličeje – Face ID.

Odemykání pomocí obličeje je tedy pohodlné a funguje i při velmi špatných světelných podmínkách (při protisvětle a ve tmě). Stále však trpí nepříjemnou vlastností, kdy proces autentizace je možný pouze v režimu na výšku. Po odemknutí je pak také nutné pro vstup do prostředí přejet prstem ze spodního okraje nahoru.

Slušný hardware & velmi vysoký výkon

Zatímco u konstrukce a displeje je znát tlak na cenu, hardwarová výbava patří k tomu nejlepšímu, co můžete v současné době dostat. Srdcem iPhonu 11 je nový šestijádrový čipset Apple A13 Bionic, který Apple onálepkoval jako „nejvýkonnější mobilní procesor na světě“. Nutno podotknout, že není příliš daleko od pravdy. Ve srovnávacím benchmark testu dopadl o velký kus lépe než Snapdragon 855+, kterým se pyšní jen ty nejvýkonnější herní smartphony současnosti.

Apple iPhone 11
iPhone 11 má výkonu na rozdávání

Čip je vyráběn 7nm procesem a sekunduje mu 4GB operační paměť a čtyřjádrové Apple GPU. Na papíře to sice nevypadá, ale v praxi je situace naprosto odlišná. Může za to především fakt, že návrh procesoru je plně v režii Applu. Připočtěte si ještě skvěle odladěný systém iOS 13.1 a dostanete pouze minimální prostor k jakýmkoli výtkám. iPhone 11 má zkrátka výkonu na rozdávání.

Příkladná konektivita a podpora dvou SIM karet

Ve výbavě dále najdeme podporu všech lokálních LTE standardů, Bluetooth 5.0, nové Wi-Fi 6, NFC, GPS, barometr a digitální kompas. Vítanou novinkou je také podpora Dolby Atmos či voděodolnost IP68. Naopak chybí technologie 3D Touch, která byla na úkor vyšší kapacity baterie nahrazena delším stiskem a haptickou odezvou.

Hardwarové parametry iPhone 11

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: iOS 13, čipset: Apple A13 Bionic, GPU: Apple GPU, RAM: 4 GB, interní paměť: 64/128/256 GB, pam. karta:
Rozměry: 150,9 × 75,7 × 8,3 mm, hmotnost: 194 g, zvýšená odolnost: IP68

Displej, konektivita a baterie

6,1", IPS LCD, rozlišení: Retina, 827 × 1792 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac/ax, GPS: , konektor: Lightning
Baterie: 3110 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 12 Mpx, f/1.8, 26mm, 1/2.55", 1.4µm, PDAF, OIS, druhý: 12 Mpx, širokoúhlý, f/2.4, 120˚, 13mm, 1/3.6", selfie kamera: 12 Mpx + SL 3D, f/2.2, 4K video, HDR

Na výběr máte ze tří paměťových variant – 64, 128 nebo 256 GB. Výsledný prostor je ale konečný, protože neleze rozšířit o paměťové karty. Naopak potěší podpora pro dvě SIM karty – jedna je klasická fyzická (nanoSIM), druhá je vestavěná a nese označení eSIM.

Apple iPhone 11
Slot pro nanoSIM, do telefonu ale nahrajete i eSIM

eSIM (embedded SIM) má stejnou funkci jako klasická SIM karta. Uživatel ji ovšem do zařízení nevkládá, ale prostřednictvím QR kódu do něj jen nahraje tzv. eSIM profil od operátora. Poté se zařízení přihlásí k mobilní síti jako s klasickou SIM kartou. Do zařízení může být souběžně uloženo i více eSIM profilů, pouze jeden je ale v daném okamžiku aktivní (tj. přihlášený do mobilní sítě).

Průměrná výdrž baterie a rychlé nabíjení za příplatek

Uvnitř telefonu se nachází akumulátor s kapacitou 3 110 mAh, což je o nějakých 168 mAh více než u iPhone Xr. V balení opět najdeme jen 5W adaptér, se kterým nabijete baterii z nuly na 100 procent za déle než tři hodiny, což je směšně pomalé. iPhone 11 podporuje USB Power Delivery 3.0, takže pokud si dokoupíte 18W nabíječku, můžete očekávat nabití baterie na 50% kapacity již za 30 minut. Smartphone rovněž podporuje bezdrátové nabíjení.

Apple iPhone 11 14

iPhone 11 vydrží při běžném používání jeden a půl dne. To v praxi znamená, že jej bude potřeba dobíjet každý den. Během týdenního testování, které je zcela dostatečné na určení výdrže baterie, mi pokaždé, když jsem se vrátil domů, smartphone ukazoval ještě mezi třiceti až čtyřiceti procenty zbývající energie. Méně nároční uživatelé budou nabíječku hledat jednou za dva dny, naopak ti náročnější budou rádi za jednodenní výdrž.

Systém iOS 13 a nové funkce

Operačním systém samozřejmě nemůže být jiný než iOS. Konkrétně se jedná o verzi iOS 13, respektive iOS 13.1, o jejíchž novinkách jsem se věnovali v samostatném článku. Reakce systému jsou bleskové, na nic nečekáte a díky mnoha gestům máte vše pod palcem.

ios 13 4
Tmavé prostředí v iOS 13

Velmi očekávanou novinkou nové verze je tmavý režim, který přepne prostředí a systémové aplikace do tmavých barev. To uleví jak baterii (hlavně v případě OLED displeje u iPhonů 11 Pro, Xs a X), tak hlavně očím ve tmě.

Fotoaparát a záznam videa

Dvojice fotoaparátů na zadní straně je v kombinaci širokoúhlý a ultra širokoúhlý, přičemž první jmenovaný má rozlišení 12 Mpx se světelností f/1.8 a druhý rovněž 12 Mpx při světelnosti f/2.4. Takže oproti iPhonu 11 Pro zde nenajdeme teleobjektiv a maximální digitální přiblížení je pětinásobné. Přední selfie kamerka dostala také 12Mpx rozlišení se světelností f/2.2.

Apple iPhone 11 15

Kvalitní fotoaparát byl vždy základním pilířem všech iPhonů. U iPhonu 11 tomu pochopitelně není jinak. Za dobrých světelných podmínek jsou výsledky jak jinak než špičkové. Fotografie mají přirozené barvy, jsou velmi ostré s velkým detailem.

Díky podpoře Smart HDR se nemusíte bát ani dynamičtějších scén s protisvětlem nebo se zataženou oblohou. Velkou pochvalu dostávají makro snímky, které mají perfektně zachycené detaily, perfektní ostrostí a přirozené rozostřené pozadí.

Ultra širokoúhlý fotoaparát pořizuje vcelku pěkné fotografie, i když kvality hlavního fotoaparátu nedosahuje. Musím pochválit, že okraje širokoúhlých snímků nejsou příliš deformované a jsou většinou ostré. Za horších světelných podmínek jde kvalita snímků dolů.

Portrétní režim je perfektní. Nemusíte ho využít jen pro fotografování osob, ale lze použít i u jiných objektů. Můžete vybírat z řady osvětlení a upravovat míru rozostření pozadí. Portrétním režimem disponuje i přední kamerka, která také umí zachytit širší fotografie.

Noční režim promění noc v den

Při focení v šeru, za zhoršených světelných podmínek v budově a ve tmě je potřeba počítat s horší ostrostí, ale i zde si iPhone 11 vede vcelku dobře. Ke zlepšení snímků lze nově využít noční režim. Při focení v tomto režimu iPhone pořídí několik snímků s rozdílnou expozicí, ze kterých následně složí výslednou fotografii.

iPhone se tedy konečně naučil to, co konkurence nabízí už od loňského roku. Snímání v nočním režimu trvá od jedné vteřiny do deseti sekund, záleží na okolních světelných podmínkách. Noční režim lze samozřejmě vypnout, nebo nechat na automatice, která vyhodnotí, jak dlouho je dostatečné scénu snímat pro dosažení největší kvality.

Vybrat můžete i maximálně dlouhé snímání, které zpravidla bývá o něco delší než při automatickém focení, ale nárůst kvality není znát. Aby při delším snímání nebyly fotografie rozmazané, přijde vhod optická stabilizace hlavního fotoaparátu.

Tip: všechny testovací snímky v plném rozlišení si můžete prohlédnout/stáhnout zde

Doplním, že noční režim lze využít právě pouze u hlavního fotoaparátu. Výsledky jsou velmi překvapující, telefon opravdu dokáže přeměnit noc v den. Ostatně o kvalitě snímků se můžete přesvědčit sami.

Pan kameraman

Apple iPhone 11 zvládá natáčet až v rozlišení 4K při 60 fps. Lze pořizovat i zpomalené záběry s frekvencí 240 snímků za vteřinu při Full HD rozlišení a nově lze pořizovat slow-motion videa i přední kamerou ve Full HD se snímkováním 120 fps.

iPhone 11 pořizuje perfektní záznam; video je pěkně ostré, má věrné barvy, nevadí mu rychlé a plynulé přeostřování, rychlé změny scény a zvukové podání je velmi dobré. Mírnou vadou na kráse je nemožnost přepínat se mezi klasickým a širokoúhlým fotoaparátem během natáčení. Velmi dobrá je i zvuková stránka, takže se s iPhonem 11 nemusíte bát nahrávat třeba na koncertu či v klubu.

Závěrečné hodnocení

iPhone 11 se povedl. Apple konečně v některých oblastech dohnal konkurenci, i když v designu velký skok neudělal a doufejme, že příští rok už se to změní. Pořád se jedná o klasický jablečný telefon, který od modelu Xr z přední strany nerozeznáte. Displej je ale perfektní, přestože nemá ultra jemné rozlišení, byla vždy radost se na něj dívat. Co bych ale iPhonu 11 vytkl jsou rámečky okolo displeje, včetně velkého výřezu. Konkurence je v tomhle ohledu dál a je vidět, že někde se zkrátka šetřit muselo.

Apple iPhone 11
iPhone 11

Pochválit musím rychlost odemykání přes Face ID, i když opět nefunguje v poloze naležato. Výkon a výbava telefonu je na nejvyšší úrovni, zde kompromisy nehledejte. A to je i důvod, proč dělá nákup iPhonu 11 smysl. Za počáteční cenu 21 tisíc korun dostanete prakticky stejnou výbavu jako u iPhone 11 Pro, který stojí o 8 tisíc víc.

Fotoaparát se hodně povedl a nemám k němu žádné výtky, fotí skvěle ve dne a díky nočnímu režimu i v noci. Místo ultra širokoúhlého fotoaparátu bych sice více ocenil dvojnásobné nebo trojnásobné optické přiblížení, ale jeho výsledné snímky nejsou vůbec špatné a pro mnoho scén se výborně hodí.

Apple iPhone 11
iPhone 11

Jsou zde ale neduhy, které stráží iPhonu 11 zbytečně body dolů. Jedná se především o pomalou 5W nabíječku v balení, takže pro rychlé nabíjení si budete muset dokoupit 18W adaptér. I když si iPhone 11 své uživatele najde, nebude to mít na trhu vůbec jednoduché.

Za zapůjčení telefonu děkujeme iWant.cz, kde si iPhone 11 můžete zakoupit

Zaprvé se po jeho příchodu zlevnily starší bratříčci iPhone Xs (Max) a iPhone X, kteří stále dokáží co nabídnout a svým vzhledem i překonat. Pak je tu konkurence v podobě Samsungu Galaxy S10e, S10 nebo Note 10. Nesmím zapomenout i na Huawei P30 Pro nebo OnePlus 7 Pro.

Apple iPhone 11

Apple iphone 11 3
8.4

Design a zpracování

8.2/10

Výkon a optimalizace

8.9/10

Hardwarová výbava

8.4/10

Kvalita fotografií a videa

8.6/10

Výdrž baterie

8.0/10

Klady

  • výborné zpracování, voděodolnost IP68
  • kvalitní fotoaparát s nočním režimem
  • perfektní záznam videa
  • vysoký výkon, hardwarová výbava
  • optimalizace systému iOS 13, tmavý režim
  • blesková autentizace skrze Face ID
  • spousta barevných variant
  • podpora rychlého a bezdrátového nabíjení

Zápory

  • design už trochu nudí
  • tlusté rámečky okolo displeje
  • pomalá nabíječka v balení
  • Face ID nefunguje naležato
  • během natáčení nelze přepínat mezi fotoaparáty
  • průměrná výdrž baterie
  • nižší rozlišení displeje
  • chybí redukce z 3,5mm na Lightning
Autor článku Petr Uhlíř
Petr Uhlíř
Student ČVUT, Fakulty elektrotechnické a studijního programu Softwarové inženýrství a technologie. Milovník mobilních zařízení a nových technologií. Mezi mé záliby patří grafika a florbal. Jaká zařízení aktuálně používám?

Kapitoly článku