Velká narozeninová soutěž – slavíme 15. narozeniny!
Domů » Články » iOS 13 výrazně zrychlí a dostane tmavý režim a spoustu dalších funkcí

iOS 13 výrazně zrychlí a dostane tmavý režim a spoustu dalších funkcí

Apple před malou chvíli představil novou verzi systému iOS s pořadovým číslem 13. Její předchůdce nebyl na množství novinek nijak bohatý, Apple se soustředil především na ladění chyb a optimalizaci systému, což ocenili zejména majitelé starších zařízení, kteří s dalším velkým updatem ani nepočítali. Díky tomu se iOS 12 dostal na 85 procent podporovaných jablečných zařízení, přičemž Apple se nebál rýpnout si do Google a podílu Androidu 9.0 Pie na pouhých 10 procentech zařízení. Jaké novinky firma z Cupertina připravuje na letošní podzim?

ios 13 1

Zrychlení systému a aplikací

Apple se pochlubil, že iOS 13 se dočká výrazného zrychlení, např. odemykání přes Face ID má být rychlejší o 30 procent. Zrychlit se má rovnež instalace aplikací, neboť budou až o 50 procent menší (aktualizace o 60 procent), a kromě toho se mají spouštět dvakrát rychleji.

ios 13 2

Tmavý režim

Další novinkou, která si vysloužila obrovský potlesk, se stalo představení tmavého režimu. Do černé se zbarví nejen důležité části systému, např. widgety, ale také všechny systémové aplikace – kalendář, poznámky, zprávy, dokonce i systémová klávesnice. Ta se navíc dočkala podpory psaní tahy.

Do tmavé barvy se přebarví i aplikace Apple Music, která se stejně jako na tvOS naučí zobrazovat přímo texty písní.

Připomínky

Vylepšena bude i aplikace Připomínky, která dostane nejen nový design, ale také nové funkce. Aplikace bude v základu nabízet čtyři sekce – dnešní, naplánované, všechny a označené vlaječkou. Ukládání připomínek bude možné podmiňovat nejen časem, ale například lokací, popř. kontaktem. Jakmile s dotyčným začneme komunikovat, dostanete připomínku navázanou na konkrétní osobu.

apple ios 13 1 11

Mapy

Apple rovněž chytá zbrusu nové mapy, přičemž prostý pohled na mapu má ukázat mnohem více detailů. Bohužel v letošním roce bude takto upravena pouze Amerika, v příštích letech mají přibýt další státy. Novinkou je sekce oblíbené, kde najdete přehledně uspořádané položky a kolekce týkající se například příští dovolené.

apple ios 13 1 4

Apple také představil nový režim, kdy je možné aplikaci Mapy rozdělit na dvě části, v dolní se bude objevovat mapa, na horní fotografie místa, kterou půjde přepnout do módu a la StreetView včetně doprovodných informací o objektech v okolí.

apple ios 13 1 3

Zprávy

Novinkou výchozí chatovací aplikace bude možnost vytvořit si a sdílet své jméno či avatar tak, aby druhé straně nechodily zprávy od cizího neidentifikovatelného čísla. A nebyl by to Apple, kdyby neokořenil keynote o nové „blbinky“. Tentokráte to bude ještě detailnější vytváření Memoji, u kterých půjde měnit prakticky cokoliv – tvar obličeje, barva, oči, vlasy, doplňky, apod.

Tyto Memoji půjde využít i v systémové klávesnici a zasílat tzv. Memoji stickers s různými výrazy.

apple ios 13 1 1

Fotky

Nové funkce do aplikace fotografie, která bude lépe spravovat fotky – díky umělé inteligenci například schová duplikáty a vybere jen ty nejlepší snímky. Pohled na fotogalerii půjde roztřídit podle dní, měsíců či let, vybrat půjdou periodicky opakující se události, například oslavy narozenin. Náhledy v fotografií budou živé, například se automaticky pustí video, a jejich velikost půjde měnit gestem pinch-to-zoom.

Výrazně posíleny budou editační funkce, měnit půjde saturaci, stíny, kontrast, ostrost, a spoustu dalších věcí, a to nejen u fotografií, ale taktéž u videa. Ta dokonce půjde otáčet či jim přidávat filtry.

Hudba

Apple také vylepší některé funkce týkající se hudby a jejího přehrávání. Hudbu (či videa) půjde rychle sdílet s přáteli přiblížením iPhonů k sobě. Reproduktor HomePod dostal funkci HandOff, takže bude umět bez přerušení pokračovat v přehrávání hudby, kterou jste přerušili na sluchátkách. Do aplikace Hudba rovněž přibudou nová rádia, z celého světa bude dostupných 100 tisíc stanic.

ios 13 41

Siri

Personální asistentka Siri se v iOS 13 naučí pracovat ze zkratkami a naučí se hlasy členů domácnosti, aby prostřednictvím reproduktoru HomePod nabízela každému z nich personalizované výsledky. Siri se také naučí přečíst příchozí zprávy ve sluchátkách AirPods. Apple rovněž dokázal hlas Siri více „polidštit“.

sdílení hudby

Car Play

Funkce Car Play dostala nový dashboard, na kterém najdete všechny potřebné důležité funkce. Nový design se týká i některých systémových aplikací, např. hudby nebo kalendáře, kde najdete přehledně na jednom místě všechny uložené události aktuálního dne.

carplay

Bezpečnost

Vylepšena bude i bezpečnost. Aplikace si například budou muset vyžádat přístup k poloze zařízení a budou to moci dělat pokaždé, pokud jim neudělíte permanentní přístup. Uživatel také dostane upozornění, pokud si přístup k poloze vyžádá aplikace běžící na pozadí, to samé bude platit i o přístupu k Wi-Fi či Bluetooth.

ios 13 23

Apple také nechce, abyste využívali přihlašování přes Facebook či Google, proto představit vlastní funkci Sign in with Apple. Tuto možnost si budou moci vývojáři díky připraveným API přidat do svých titulů, funkce bude pochopitelně spolupracovat s Face ID.

apple ios 13 1 8

Při přihlášení přes Apple okamžitě uvádíte, které citlivé údaje si služba vyžádá a budete se moci rozhodnout, které jí dáte. Šikovné je, že nebude nutné udávat reálnou emailovou adresu, aplikace si vygeneruje vlastní, ze které vám budou informace přeposílány.

ios 13 27

Posílení bezpečnosti dostal i HomeKit, zejména ve spolupráci s bezpečnostními kamerami. Obraz z nich bude možné nově zasílat na iCloud a to v zašifrované podobě, přičemž do cloudu můžete dostat až 10 hodin záznamu. Podporovány budou kamery třetích stran od Netatmo, Logitech či eufy.

camera

Apple také začal spolupracovat s výrobci routerů, ke kterým se připojují zařízení chytré domácnosti. Aby nebylo možné tato zařízení skrze slabý router odposlouchávat, budou vybrané routery certifikovány přímo Applem.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
40 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments