TOPlist

Recenze iPhone SE (2022): nové funkce v příliš starém těle

iPhone SE 2022 clanek uvodka
 • Nejvýraznějším lákadlem je čipset A15 Bionic s podporou 5G sítí. Bude to stačit?
 • Novinka má také o něco lepší výdrž na baterii
 • Z hlediska designu se bohužel nic nezměnilo

Letošní představení v pořadí již třetí generace levného iPhonu SE v mnohých vyvolalo mírnou pachuť. Žádné designové změny jsme se opět nedočkali – novinku od předchůdce odlišuje jen pár nových funkcí a lepších parametrů. Jedná se tedy o zavrženíhodně recyklovaný produkt, který těží z omezené nabídky iPhonů, nebo se Applu podařilo vytvořit zajímavý mix ceny a výbavy, kdy lze starý vzhled prominout?

Obsah balení a design

Nový iPhone SE dorazil v sympaticky malé krabičce, která obsahuje o něco méně sympatickou sestavu příslušenství. Ani zde se nedočkáte nabíjecího adaptéru – dostanete pouze zařízení samotné, miniaturní manuál, špendlík pro vyjmutí SIM karty, samolepky s logem společnosti a také nabíjecí kabel (Lightning – USB-C). Pokud tedy vhodný nabíjecí adaptér ještě nevlastníte, musíte počítat i s jeho dokoupením. Cena originální 20W USB-C adaptéru se pohybuje okolo 550 Kč.

Na testování jsem obdržel červenou barevnou variantu (prodává se ještě bílá a černá), která vypadá velmi pěkně. Z prodejů těchto produktů řady (PRODUCT)RED navíc Apple daruje část zisků na boj s HIV. Tady ale výrazná pozitiva končí. Tělo samotné na pohled nedoznalo oproti dřívějšku žádných změn, ačkoliv sklo na zádech i displej mají být nyní mnohem odolnější. Údajně se jedná o stejné sklo Ceramic Shield, které známe z iPhonu 13.

Největším designovým problémem nového iPhonu jsou patrně masivní rámečky nad i pod displejem, které sice umožňují přítomnost oblíbeného Home Buttonu, ale na dnešní dobu nabízí opravdu mizerný poměr velikosti displeje k půdorysu zařízení 65,4 %. Ačkoliv můžete namítat, že menší telefony mají stále velký počet zastánců, v případě iPhonů se nabízí připlatit si za iPhone 13 mini, nebo zvolit o něco levnější iPhone 12 mini, které nabízejí mnohem lepší poměr velikosti displeje k půdorysu zařízení, přesněji 85,1 %.

iPhone SE 2022 clanek 11
Do ruky padne výborně a oproti konkurenci vypadá velmi drobně

Rozložení tlačítek zůstává stejné. Kromě Home Buttonu na bradě tedy na těle najdeme tlačítko pro odemykání na pravém boku a dvojici samostatných tlačítek pro nastavení hlasitosti na levém boku. Tu navíc doplňuje přepínač tichého režimu. Na pravém boku pak najdeme také slot na jednu nanoSIM. Paměťové karty samozřejmě SE 2022 nepodporuje.

iPhone SE 2022 clanek 02
Čočka fotoaparátu je na zadní straně jediná

Na zádech se ukrývá pouze jediná čočka fotoaparátu a dvoutónové přisvětlení složené ze čtyř LED diod. Spodní hrana je osazena Lightning portem a reproduktorem – druhý se pak nachází nad displejem.

Tělo se stejně jako v minulosti skládá z hliníkového bočního rámečku a skleněných ploch na přední i zadní straně. Působí tedy velmi solidním dojmem. Lesklé plochy nicméně zaslouží ukrytí pod dokoupitelným ochranným sklíčkem nebo krytem. Pozitivní je zvýšená odolnost dle certifikace IP67, ale i to už jsme viděli u předchozích modelů.

Displej a možnosti odemykání

Z hlediska displeje se u nejlevnějšího aktuálního iPhonu samozřejmě nejedná o OLED panel – i po letech zde najdeme Retina IPS displej s úhlopříčkou 4,7″ a rozlišením 750 × 1 334 pixelů. Svítivost 625 nitů není oslnivá, ale pro běžné použití naprosto postačí.

Displeji samozřejmě nechybí funkce True Tone, která upravuje barvy podle okolního prostředí. V nabídce nechybí ani možnost tmavého zobrazení uživatelského rozhraní nebo Night Shift pro pohodlnější hledění do displeje v noci. Všechny tyto funkce uměl již iPhone SE 2020, ale fungují výborně. Výhodou pro některé může být také to, že displej nemá žádný výřez pro přední kameru, která se skrývá uvnitř tlustého čela.

iPhone SE 2022 clanek 08
Displeje jsou u modelů 2020 a 2022 stejné

Pokud se spokojíte s menším displejem, který nenabízí žádné vysoké obnovovací frekvence, patrně vám panel bude vyhovovat. Jeho barvy jsou relativně věrné a celkové zobrazení kvalitní. Pro pořádný herní zážitek nebo dlouhé sledování videí bych ale určitě volil větší úhlopříčku i modernější technologie.

Face ID chybí, Touch ID stále funguje výborně

Ačkoliv chybí odemykání obličejem, přítomno zůstalo osvědčené a v mnoha situacích dokonce lépe použitelné Touch ID. Například při placení nákupu je určitě jednodušší na telefonu sejmout otisk palce nežli sundávat roušku a mířit na sebe čočkou předního fotoaparátu. Z mého úhlu pohledu tedy absence Face ID u levnějšího iPhonu vůbec nevadí.

iPhone SE 2022 clanek 01
Srovnání iPhone SE 2020 (černý) a SE 2022 (červený)

Výdrž na baterii a nabíjení

Díky novému čipsetu Apple slibuje také lepší výdrž na baterii. Má sice kapacitu jen 2 018 mAh, ale prý zajistí o dvě hodiny lepší výdrž než předchozí model. V tomto případě samozřejmě velmi záleží na míře zátěže. Při běžném kancelářském použití není problém dosáhnout celého dne provozu, ale pokud jste připojeni na LTE a sledujete svou polohu přes GPS, energie ubývá rychleji – ještě před koncem dne se telefon může hlásit o dobití. Připojení k 5G sítím, což je další významná novinka, je energeticky ještě náročnější.

Apple slibuje možnost dobití na 50 % kapacity pomocí 20W adaptéru během pouhé půl hodiny, což odpovídá realitě. Ačkoliv chybí technologie MagSafe, bezdrátové nabíjení jako takové nezmizelo.

Nabití baterie 30 % 50 % 80 % 100 %
Čas 30 minut 56 minut 90 minut 132 minut

Hardware, výkon a funkce

Jedním z nejdůležitějších prodejních taháků nového iPhonu SE 2022 má být 5nm čipset A15 Bionic. Ten zajistí přístup k mnoha novým aktualizacím iOS v následujících letech. Díky A15 telefon disponuje také zmíněnou podporou 5G sítí, ačkoliv se nejedná o tu nejrychlejší variantu mmWave. Výhodou má být také lepší výdrž na baterii a vysoký výkon srovnatelný s nejnovějšími iPhony, které jsou tímto čipsetem taktéž vybaveny.

iPhone SE 2022 clanek 13
iPhone SE 2022

Ačkoliv je běžný pohyb v systému u nového modelu stejně svižný, jako jsem zvyklý u jeho předchůdce z roku 2020, vyšší výkon poznáte například při zapínání telefonu. Tam nový model vítězí v řádu několika sekund. Taktéž benchmarky potvrzují jeho výkonovou převahu. Otázkou je, zdali na 4,7” displeji někdo bude hrát náročné hry.

A15 Bionic doplňuje operační paměť s kapacitou 4 GB. Co se týče úložiště, v nabídce jsou varianty 64, 128 a 256 GB. Nechybí ani moderní Wi-Fi 6, Bluetooth 5.0 a veškeré navigační systémy. Součást výbavy tvoří NFC i podpora eSIM. Kromě nanoSIM tedy můžete používat ještě jednu virtuální.

Hardwarové parametry iPhone SE (2022)

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: iOS 15, čipset: Apple A15 Bionic, hexa-core, GPU: Apple GPU, RAM: 4 GB, interní paměť: 64/128/256 GB, pam. karta:
Rozměry: 138,4 × 67,3 × 7,3 mm, hmotnost: 144 g, zvýšená odolnost: IP67

Displej, konektivita a baterie

4,7", IPS LCD, rozlišení: Retina, 750 × 1334 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac/ax, GPS: , konektor: Lightning
Baterie: 2 018 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 12 Mpx, f/1.8, PDAF, OIS, selfie kamera: 7 Mpx, f/2.2, Full HD video, HDR

Operační systém

iPhone SE 2022 jde do prodeje s operačním systémem iOS ve verzi 15.4. Dá se ale očekávat, že nás provede i mnoha dalšími verzemi v budoucnosti. Tato verze operačního systému přináší například nové emoji nebo možnost zanesení Covid Passu do Apple Peněženky. Celkově jsem se systémem v této verzi neměl jediný problém.

Fotoaparát a video

Ačkoliv iPhone SE 2022 přichází s vyšším výkonem nebo lepší výdrží na baterii, v případě focení se hardwarových změn nedočkal. Hlavní fotoaparát má tedy stále rozlišení 12 Mpx, světelnost f/1.8 a optickou stabilizaci obrazu. Dvoutónové přisvícení zajišťuje čtveřice diod. Vpředu najdete 7Mpx selfie kamerku.

iPhone SE 2022 clanek 12
Ovládání fotoaparátu

Apple alespoň slibuje zlepšení fotografií díky novému čipsetu a funkci Deep Fusion. Ta má pomoci především za horších světelných podmínek. Novinkou jsou také fotografické styly. Díky této funkci lze vybírat z pěti přednastavených profilů, které upravují především teplotu a barvy fotografií. Přirovnal bych je k barevným filtrům na Instagramu.

Fotí SE 2022 lépe než SE 2020?

Měl jsem možnost přímého srovnání starší generace a nového modelu. Hned u prvních testovacích fotek bylo zřejmé, že fotoaparáty jsou opravdu hardwarově stejné a velké rozdíly nenajdeme. Za denního světla jsou na některých snímcích z nového modelu SE 2022 mírně živější barvy, například v podobě zelené trávy a podobně, za což mají zásluhu právě pokročilejší algoritmy čipsetu A15 Bionic. Co se týče ostrosti nebo vykreslení detailů, odlišnosti jsem hledal marně. Vlastní názor si ostatně můžete udělat z přiložených fotografií. Také ovládání obou fotoaparátů a zážitek z aplikace je naprosto totožný.

Ani u nočních fotek, kde by měl mít nový model navrch, jsem si kupodivu nevšiml výrazných rozdílů. Ani jeden z telefonů není vybaven speciálním nočním módem, takže v této disciplíně neexceluje žádný z nich.

Z hlediska fotografických schopností se tedy iPhone SE 2022 oproti předchůdci mnoho neposunul a rozhodně jsem čekal, že změny budou daleko patrnější. Ve vykreslení detailů podávají oba prakticky identické výsledky – rozdíl spočívá pouze v interpretaci barev, a to samozřejmě ve prospěch novinky.

Nechybí portrétní režim nebo panorama, přičemž obě funkce jsou bezproblémové. Portréty jsou použitelné i za horších světelných podmínek, protože telefon umí softwarové přisvětlení. Ohraničení pozadí a popředí je ve většině případů v pořádku.

Přední fotoaparát má svá omezení především v rozlišení, ale taktéž svou práci odvede relativně s přehledem. Nelze čekat zázraky, ale celková kvalita snímků není špatná.

Tip: všechny testovací snímky v plném rozlišení naleznete zde

Apple s novým iPhonem SE 2022 neplánuje oslovit fotografické nadšence, pro které nabízí paletu modelů osazených několika čočkami, což ale rozhodně neznamená, že by fotil špatně. Naopak, hlavní fotoaparát produkuje velmi slušné snímky, byť oproti dva roky starému „es-éčku“ je posun minimální.

Video

Taktéž z hlediska videa se nejedná o žádnou revoluci. I v tomto případě je ale kvalita na dobré úrovni a dočkáme se také záznamu ve 4K s frekvencí 60 fps. Stabilizace funguje oproti mnohé androidí konkurenci výborně a video obecně umí SE vzhledem ke své ceně opravdu dobře.

Závěrečné hodnocení

Vzhledem k tomu, že sám aktuálně nějakou dobu používám předchozí iPhone SE 2020, musím přiznat, že pro mne tento dva roky starý kousek představuje ideální poměr ceny a funkcí, které od telefonu vyžaduji. Jedná se o zařízení s bezdrátovým nabíjením, dostatkem výkonu i možností použití dvou SIM. Ačkoliv nemá vícero objektivů, fotí velmi hezky a má všechny nejnovější funkce iOS.

iPhone SE 2022 clanek 03
Srovnání iPhone SE 2020 (černý) a SE 2022 (červený)

Všechny tyto parametry přebírá nový model SE 2022, ale přidává opravdu rychlý A15 Bionic s podporou 5G sítí a o něco lepší výdrží na baterii. Drobnosti, jako jsou nové fotografické styly, beru spíše jako marketingová hesla. Otázkou zůstává, jestli budou tyto novinky dostatečným argumentem ke koupi letošního modelu.

Pokud nejste příliš náročný uživatel a chcete upgradovat ze staršího iPhonu, abyste i do budoucna mohli čerpat výhod nových verzí iOS, SE 2022 pro vás může být výbornou volbou. V budoucnu nejspíše oceníte také 5G sítě. Jako ideální tento scénář vidím například pro děti a mladistvé nebo babičku či dědečka, kterým byste rádi pořídil „jablečný“ telefon bez zbytečností navíc.

iPhone SE 2022 clanek 15
iPhone SE 2022

Pokud netrváte na Touch ID, sám bych se ale při takovém nákupu velmi rozmýšlel také nad iPhonem 13 mini nebo 12 mini. Ty taktéž nabízejí velmi kompaktní rozměry, přičemž displej je o poznání větší. Výhodu u nich představuje také přítomnost širokoúhlého fotoaparátu nebo MagSafe. Cena přitom není o tolik vyšší, především u staršího modelu 12 mini v nějaké zajímavé slevě (aktuálně se cena tohoto modelu pohybuje okolo 15 tisíc Kč, což není vůbec špatná koupě).

iPhone SE 2022 se prodává od 12 490 Kč za 64GB verzi do 16 990 Kč za 256GB verzi. Možné klady a zápory si musí každý zvážit sám podle svých individuálních preferencí. Jisté je, že letošní iPhone SE je spíše doplněním nabídky než něčím zásadním. Osobně od něj žádný velký prodejní úspěch neočekávám.

iPhone SE 2022

iphoneSE2022 500px
8.1

Design a zpracování

7.0/10

Výkon a optimalizace

9.3/10

Hardwarová výbava

7.6/10

Kvalita fotografií a videa

8.6/10

Výdrž baterie

8.1/10

Klady

 • nejnovější čip A15 Bionic
 • podpora 5G
 • krytí IP67
 • bezdrátové nabíjení
 • kvalita fotografií a videa
 • oproti předchůdci lepší výdrž na baterii

Zápory

 • fotoaparát postrádá noční režim
 • na dnešní poměry obří rámečky
 • v balení chybí nabíječka
 • již několikrát recyklovaný design
Autor článku Adam Bělunek
Adam Bělunek
Baví mě Apple, kvalitní audio-video technika a obecně chytrá řešení, která fungují. Volné dny se snažím trávit na kole v bikeparcích a trailcentrech, nebo na horách s batohem na zádech. Užívám si dobrou hudbu, občas zajímavou knihu a rád cestuji.

Kapitoly článku