Apple vydal iOS 15.4. Přináší užitečnou novinku, která měla přijít mnohem dříve

iphone ios 15

Minulý týden Apple představil nové hardwarové novinky, na tento pak přislíbil vydání nových verzí svých operačních systémů. Očekávalo se, že k němu dojde v pátek, kdy se začne prodávat nový iPhone SE, iPad Air a Mac Studio, ale Apple nás překvapil a aktualizace vydal již dnes. Co nového přináší iOS a iPadOS 15.4?

V iOS 15.4 si Face ID poradí i s rouškou na obličeji

Největší novinkou iOS 15.4 je možnost používat funkci Face ID v roušce nebo respirátoru, a to jak pro odemknutí telefonu, tak i pro ověřování plateb. Paradoxem je, že zrovna ode dneška se můžete v České republice pohybovat na většině míst bez ochrany úst a nosu. I tak se ale může nová funkce hodit pro odemykání telefonu v hromadné dopravě nebo ve zdravotnických zařízeních, kde je nošení respirátorů nadále povinné.

unlock

Další novinkou iOS 15.4 je možnost ukládat do aplikací Zdraví a Peněženka evropské digitální certifikáty i záznamy o očkování proti nemoci COVID-19. V aplikaci Podcasty jsou novinkou filtry epizod, v systémovém Nastavení pak můžete nově přidávat k uloženým heslům poznámky nebo spravovat vlastní emailové domény na iCloudu.

Mezi další novinky patří zahajování relací SharePlay přímo z vybraných aplikací nebo možnost dotázat se Siri na starších iPhonech na čas a datum i bez přístupu k internetu. Systém byl rovněž obohacen o 37 nových emotikon ze sady Unicode 14.0.

iPadOS 15.4 konečně podporuje Universal Control

Apple vypustil i aktualizaci svého tabletového systému iPadOS, přičemž největší novinkou verze 15.4 je podpora funkce Universal Control. Díky ní lze ovládat iPad a počítač Mac pomocí jedné klávesnice a myši (trackpadu), kopírovat mezi nimi text nebo přetahovat z jednoho zařízení na druhé soubory. Apple původně plánoval tuto funkci zpřístupnit už na podzim loňského roku, avšak nakonec její vydání musel odložit.

Pokud si chcete nové verze jablečných operačních systémů nainstalovat okamžitě, stačí přejít do nabídky Nastavení – Obecné – Aktualizace softwaru.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku