Domů » Recenze » Recenze iPhone SE (2020): dobře promyšlený tah na branku

Recenze iPhone SE (2020): dobře promyšlený tah na branku

iPhone SE (2020)

Přibližně čtyři roky se čekalo na nástupce oblíbeného, nejmenšího iPhonu SE. Závěr letošního dubna půst ukončil. Ve třech barevných, stejně jako kapacitních variantách Apple světu představil druhou generaci speciální edice svého smartphonu.

Speciální především cenovou strategií, neboť byste marně hledali levnější (nový) iPhone.

Úvahy nad cenou a vůbec smysluplností iPhonu SE si ponechám na samotný závěr článku. Nejprve si telefon totiž prohlédněme skrze charakteristiku a vyhodnocení jednotlivých vlastností a parametrů.

Design: konzervativní, malý, stále funkční

iPhone SE má v portfoliu Applu nejmenší rozměry, přesto oproti svému předchůdci povyrostl. U výšky 123,8 mm na 138,4 mm a v případě šířky z 58,6 mm na 67,3 mm. Tloušťka se však snížila o 0,3 mm na aktuálních 7,3 mm. Váha zcela logicky vzrostla, i s ohledem na použitá skleněná záda, ale ne tak dramaticky. Zatímco původní „eséčko“ z roku 2016 vážilo 113 gramů, nynější model má 148 gramů.

iPhone SE 2020 19

Pokud se tedy naše očekávání pojila s tím, že Apple sestrojí obdobně drobný telefon jako v případě první generace speciální edice, mohou nás obestřít chmury. Na stranu druhou, proč to neříct, bylo by vlastně velmi bláhové se domnívat, že Apple (nebo někdo jiný) sestrojí smartphone podobné velikosti, aniž by to nemělo (značně) negativní vliv na „vnitřnosti”, zejména pak výdrž baterie.

Přesto je však nynější iPhone SE tím nejmenším, co si lze od Applu koupit. Vždyť takový iPhone 11 má výšku 150,9 mm, šířku 75,7 mm, tloušťku 8,3 mm a váží 194 gramů. Příjemným bonusem je rovněž kompletní odolnost vůči vniknutí vody (stupeň krytí IP67), chybí naopak klasický 3,5mm audio výstup pro připojení sluchátek.

iPhone SE 2020 04
iPhone SE se pyšní stupněm krytí IP67

Hned v závěsu za tímto srovnáním se ale nabízí jedno doplňující ALE.

I když tehdejší SE mělo uhlopříčku displeje 4” a nynější má 4,7”, kvůli použitým silným rámečkům (zejména na horním a dolním okraji) notně ukrajuje z displeje zobrazovací plochu. Takže i když není iPhone 11 o tolik větší, nabízí 6,1 palcový displej. Rozměrově je na tom co do velikosti zařízení lépe iPhone 11 Pro, má však „pouze” 5,8 palcový (zato OLED) panel.

Ano, chtělo by se tedy tiše přát, kdyby Apple iPhone SE sestrojil tak, aby si zachoval aktuální rozměry, současně však díky bezrámečkovému displeji zvětšil zobrazovací plochu. Tak ale Apple neuvažuje.

iPhone SE totiž pro něj nemá být nový (skutečně nový) telefon, nebo smartphone, který bude jakkoliv významněji ohrožovat pozici dražších produktů. Už v případě první generace SE použil odzkoušený a starší design, nyní nejednal jinak. Jen s tím rozdílem, že zatímco u modelu z roku 2016 nešlo o design, na nějž by se už „prášilo”.

Vypůjčený design a vylepšená střeva

iPhone SE druhé generace znovu spojuje již hotový starší produkt s aktuálním procesorem, ale za „hotový starší” si domyslete klidně i „zastaralý”. Model iPhone 8, jehož hardware si iPhone SE nyní „půjčuje”, měl sice uvedení v září 2017, ale design jako takový si premiéru odbyl už o tři roky dříve, v září 2014. Mezi aktuálním iPhonem SE a původním modelem stejného designu se nachází pět a půl let, případně dva a pů roku, pakliže skleněná záda považujeme za významnější proměnu.

iPhone SE 2020 22

Poměřování časového rozestupu však nemusí být všeříkající. Více se hodí poohlédnout se po kontextu, do něhož se telefon rodí. A iPhone SE v případě roku 2016 rozhodně nepůsobil tak nepatřičně, jako lze vnímat ten aktuální.

iPhone SE 2020 16

Výše uvedené ale nemusí nutně znamenat důvod, kvůli kterému se na iPhone SE budeme dívat zle. Design, s nímž Apple tehdy v roce 2014 přišel u iPhone 6 a který poté malinko aktualizoval s příchodem „osmičky”, sice kvůli rámečkům nepůsobí zrovna moderně, ale je kvalitní a v tom dobrém slova smyslu konzervativní. A upřímně, pravděpodobně celá řada jeho budoucích majitelů nevybírá telefon nutně na základě designu zařízení, ale jeho schopností, případně poměru ceny a výkonu. 

V malém těle velký duch

A tím se dostáváme k tomu, čím Apple budoucnost iPhonu SE vylepšuje. Tělo, které si telefon bere z iPhonu 8, „naplnil” tím, co najdeme v nejnovější řadě 11 (i Pro). Čip je A13 Bionic, Neural Engine třetí generace. A i když RAM si pohoršila, namísto 4 GB má SE 3 GB, výkonnost SE nás může velmi pravděpodobně přesvědčit, proč mu dát šanci.

Když se podíváme na srovnání s iPhonem 8, z něhož tedy aktuální SE vychází, tak ani v případě onoho „původce” z roku 2017 se nám nestane, že bychom měli při normálním používání pocit, že telefon nestačí. Já dodnes pracuji s iPhonem 8 Plus a při testu SE jsem nenabyl dojmu, že bych z hlediska výkonu získal něco, kvůli čemu se vyplatí výměna. On lze vlastně svým způsobem čip v iPhonu SE brát spíše jako investici do budoucna.

Hardwarové parametry iPhone SE (2020)
Systém: iOS 13
Rozměry: 138,4 x 67,3 x 7,3 mm, Hmotnost: 148 gramů
Čipset: Apple A13 Bionic
RAM: 3 GB, Interní paměť: 64/128/256 GB, Pam. karta:
Displej: IPS LCD, 4,7", Retina, 750 × 1334 px
Hlavní fotoaparát: 12 Mpx, f/1.8
Druhý fotoaparát:
Třetí fotoaparát: , Přední kamera: 7 Mpx (f/2.2)
Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac/ax, NFC:
, GPS:
, Konektor: Lightning
Baterie: 1 821 mAh Li-Ion, Rychlé nabíjení:
, Bezdrátové nabíjení:

Nejenže dle (dosavadní) politiky Applu máme jistotu, že bude iPhone SE podporováno další 4-5 let, ale pokud by došlo na systémy či aplikace, jež si budou žádat většího výkonu, iPhone SE se nezadýchá. Ano, sice tou dobou bude asi design už opravdu jako z muzea, ale to, co má telefon primárně plnit, bude plnit více než dobře. 

Žádný obličej, ale prst

Nyní už tedy víme, že iPhone SE má tělo „osmičky” a výkon (téměř) totožný aktuální jedenáctkové řadě. Čili design již starší, budoucnost však co do používání růžová. Jak se to má ale s dalšími, důležitými vlastnostmi, které se se smartphonem a práci s ním pojí?

iPhone SE 2020 20
Žádné odemykání obličejem. Autentizaci u „eséčka“ zajišťuje čtečka otisků prstů.

Pokud se Apple rozhodl neinovovat „železo”, pak vězme, že je nutné zapomenout na podporu Face ID. iPhone SE se znovu vrací k odemykání pomocí verifikace dotykem prstů. Touch ID bylo v osmé generaci iPhonu vylepšené a funguje dost spolehlivě. iPhone SE se nám proto otevře prakticky ihned, jen co se telefonu, resp. tlačítka Home, dotkneme. Jakmile však bude palec trošku vlhký, smartphone nás dovnitř nepustí a vyžádá si kód. To je značně nepohodlné.

Stejně tak bychom ale mohli polemizovat s Face ID, které stávkuje, když vypadáme poněkud jinak, než jak je „Apple zvyklý”, nebo máme na tváři roušku, že? Řešit, který z těchto dvou způsobů je lepší či efektivnější, nemá kdovíjaký smysl. Důležité je, že v případě iPhone SE nabízený Touch ID je dostatečně bezpečné a také kvalitní řešení.

Jak dlouho budeš žít, baterie? 

Zatímco u konektoru je zbytečné přemýšlet, zda se Apple rozhodl jinak (ano, je tu stejně jako u všech dosavadních iPhonů kontektor Lightning), zvědavost roste v případě baterie. Kapacita je totožná s „osmičkou”, čili 1,821 mAh. Ačkoliv Apple avizuje, že při přehrávání videa lze vydržet až 13 hodin, závisí to na jasu.

Mně se během testů dařilo s iPhonem SE vydržet při normálním užívání celý den, jakmile jsem si ale streamoval videa, musel jsem v pozdní večerní hodiny telefonu vlít do žil energii. Mimochodem, přiložený napájecí adaptér je pouze 5W, iPhone SE lze nabíjet pochopitelně i jinými, nebo bezdrátově.

Hodnotit baterii je ošemetné, zvláště pokud s telefonem nežijeme měsíc, dva. Dle dosavadních testů lze očekávat denní výdrž v případě kombinace volání, psaní, nějakého poslechu a videa, zatímco u nepřetržitého „netflixování” se dostaneme na cca 7 hodin.

V tomto směru bych tedy nic novému SE nevyčítal. Pakliže má velikost, jakou má, a vychází z hardwaru iPhone 8, nelze očekávat nárůst, ani zhoršení. A pro normální život se smartphonem stačí.

Přesto bychom mohli po Applu chtít víc – vždyť iPhone 11 není o tolik větší a kapacita jeho baterie je 3 110 mAh. Když si obdobnou představíme u SE, s jeho menším displejem, mohl by být co do životaschopnosti na jedno nabití skutečně odzbrojující.

Displej: není nový, ale stále dostačuje

A protože padla kvůli baterii zmínka o displeji, podívejme se na něj.

Velikost už zazněla. 4,7 palců velký Retina HD displej s rozlišením 1334 x 750 při 326 ppi je totožný s iPhonem 8. Nabízí standardní kontrastní poměr 1400 : 1, podporu True Tone, podporu širokého barevného rozsahu P3 a maximální jas 625 nitů. Nic, co bychom už neznali. Na přímém slunci je sice možné si procházet web nebo třeba číst, ale dívat se na fotografie nebo dokonce videa smysl zrovna nedává.

Ačkoliv tedy SE nijak do budoucna nepokročilo, displej je kvalitní a někdo, kdo si vyloženě nenavykl na OLED displeje, bude spokojený. Cena navíc jasně říká, že SE si zvolilo levnější cestu. Nicméně nejde o kompromis, který by urážel. iPhone SE barvy vykresluje hezky, a protože – i s ohledem na jeho velikost – jej valná většina uživatelů bude brát do ruky ne kvůli sledování filmů nebo práci s grafikou a fotografiemi, není co mu vyčítat.

iPhone SE 2020 12
Pokud nemáte rádi světlé barvy, můžete si v nastavení systému iOS aktivovat tmavý režim

Zajímavé však je, že ne ve všem se ale s „osmičkou” shoduje. Tak kupříkladu SE nepodporuje 3D Touch, který Apple opustil od modelu Xr. A i když následně vyměnil tuto funkcionalitu za „náhražku” v podobě Haptic Touch (tzn. systém nereaguje na intenzitu doteku, ale na délku přidržení prstu na displeji), nekopíruje jeho chování shodně.

iPhone SE 2020 09
iPhone SE (2020) patří mezi jedny z nejkompaktnějších smartphonů na trhu

Zatímco totiž u ostatních modelů lze Haptic Touch využít i v rámci notifikací, iPhone SE toto neumožňuje. Logiku to postrádá, ale na zahraničních webech se lze dočíst, že snad Apple ani neuvažuje, že by tuto (z pohledu uživatelů) chybu softwarově napravil. Já notifikace téměř nepoužívám, mně osobně to nemrzí, ale na stranu druhou Haptic Touch (potažmo tedy původně 3D Touch) má svůj smysl a rozhodně urychluje práci s telefonem.

Fotím, fotíš, fotíme. A točíme.

Smartphony už delší čas nepoužíváme pouze na telefonování, psaní nebo procházení webu. Fotoaparát se stal nedílnou součástí. Jak si stojí iPhone SE?

iPhone SE 2020 21
iPhone SE jde proti proudu. Na zádech má pouze jeden fotoaparát.

iPhone SE má přední i zadní fotoaparát shodný s původním iPhone 8. Tam, kde by se tedy zdálo, že SE už bude opravdu nyní zaostávat, však zasáhl software. A tak, i když iPhone 8 nepodporoval portrétní režim, SE to i za přítomnosti jediného (širokoúhlého) objektivu s clonovým číslem f/1.8, dokáže. Zatímco však i starší iPhone 8 Plus, který k tomuto účelu používá ultraširoký objektiv, se dokáže v rámci portrétního režimu popasovat se zvířaty nebo věcmi, SE nás upozorní, pokud před sebou nevidí lidskou tvář.

Tip: všechny fotografie v plném rozlišení si můžete prohlédnout & stáhnout zde

Výsledné fotografie, o které se tedy celkově stará 12 Mpx objektiv s podporou pětinásobného digitálního zoomu, automatického zaostření i optickou stabilizací obrazu a LED bleskem, jsou díky softwarovým „výpočtům” o poznání lepší než z iPhonu 8. Jasnější, ostřejší. Na stranu druhou – alespoň pocitově – mi přijde portrétní režim ve srovnání s iPhonem 8 Plus přeci jen malinko méně přirozený, zvláště, zapojíme-li do úpravy změnu portrétního nasvícení.

Žádné experimenty s fotoaparáty

Teleobjektiv či „širokáč“, stejně jako u iPhone 8, chybí. Nenajdeme zde ani podporu nočního režimu, což zamrzí. A změna nenastala ani u přední kamery (7 Mpx, clona f/2.2). Přesto však celkově jde o sympatické gesto, že Apple nakombinoval starší hardware s chováním softwaru tak, abychom si v případě fotografování i po přechodu z iPhone 8 přeci jen polepšili.

Co se týče videa, parametry si klidně zkopírujme z vlastností iPhonu 8. Natáčet lze ve 4K při 24, 30 či 60 fps, ve 1080p při 30 nebo 60 fps či ve 720p při 30 fps. Při natáčení lze záběr trojnásobně digitálně přiblížit či z něj zachytit při 4K natáčení 8MPx fotku. Video můžete opticky stabilizovat a i iPhone SE samozřejmě nabízí podporu pro zpomalené záběry (při 1080p při 120 fps či 240 fps) nebo pro časosběry.

iPhone SE (2020): 4K camera test

Aktualizací, možná drobnou, přesto příjemnou, je funkce QuickTake, kdy lze spustit nahrávání videa přímo z režimu fotoaparátu. Stačí déle přidržet prst na spoušti. A – možná vlastně překvapivě – dostal iPhone SE do vínku snímání zvuku ve stereu.

iPhone SE (2020) je promyšlený tah na branku 

Výčet základní parametrů a vlastností máme za sebou. Ty mohou, ale vlastně ani nemusí o iPhonu SE říct vše podstatné. Ten, kdo se v „jablečné rodině” pohybuje už dlouho, ví, jak jednotlivá čísla číst. A že je mnohdy velmi ošemetné na základě nich dělat závěry, zejména pokud hodláme iPhone srovnávat s ostatními značkami. (Do toho se nebudu pouštět.)

Jestliže máme před sebou aktuální generaci SE, nabízí se otázka, má-li takový telefon v portfoliu Applu své opodstatnění. Přeci jen: spojuje z velké míry už starší/starý hardware a design s výkonností výbavou nejnovějších modelů. Tím prvním si mohl dovolit Apple ořezat náklady a snížit cenu zařízení, tím druhým dát najevo, že ačkoliv si koupíme nejlevnější iPhone, budeme na něj moci instalovat nový systém po dobu čtyř či pěti let a výkonnostně jim bude telefon stále stačit. Tak vznikl poměrem cena/výkon velmi lákavý výsledek.

iPhone SE 2020 08

Myslet si, že by měl iPhone SE nutně odebírat uživatele alternativních platforem, je chůzí po tenkém ledu domněnek. Konkurence i za nevelké peníze dokáže nabídnout moderní design a v řadě ohledů (alespoň tedy papírově) lepší parametry. Dovolím si připojit spíše k hlasům, které předpokládají, že Apple novým-starým zařízením míří zejména na ty, kteří vlastní iPhone 6 a starší. Jsou jich miliony a nehoní se za nejnovějšími funkcemi.

Stejně tak si lze SE představit jako ten model, kterým v rámci své rodiny obdaříme děti. (Jasně, někdo by namítl, že by se jim mohl koupit nějaký levný smartphone s Androidem, ale iPhone už dávno není pouze o hardwaru, ale o celém tzv. ekosystému, kde právě i propojení v rámci rodiny nabízí množství benefitů.)

iPhone SE 2020 23

A v neposlední řadě to bude vhodný smartphone do firem. Ne moc drahý, ale dostatečně kvalitní.

Apple díky iPhonu SE bezpochyby rozšíří řady svých uživatelů, ale (a to myslím o poznání víc) také „rozvíří” stávající vody: k nákupu nového zařízení přesvědčí ty, kteří se za upgrady zrovna nehoní. V tomto druhém případě si posílí prodeje, v případě prvním si ještě ve druhém plánu pomůže i co do šíření svých služeb, na něž se víc a víc orientuje.

Za zapůjčení iPhone SE děkujeme smarty.cz, kde si novinku můžete zakoupit

Na iPhone SE se tedy můžeme sice dívat s jistou dávkou despektu, budeme-li chtít nové zařízení porovnávat s aktuálními trendy na poli smartphonů. Ale stěží mu můžeme upřít jeho nadějnou budoucnost. Apple v tomto případě rozhodně ví, co dělá. A k vytyčeným cílům kráčí se zařízením, které je možná v řadě ohledu už starší, ale stále jde o nadprůměrně dobře zvládnutý produkt.

A mimochodem, v (PRODUCT)RED barevné variantě se sotva do něj nejde nezamilovat…

iPhone SE

8.4

Design a zpracování

8.2/10

Výkon a optimalizace

9.2/10

Hardwarová výbava

8.5/10

Kvalita fotografií a videa

8.4/10

Výdrž baterie

7.9/10

Klady (+)

 • skvělý poměr cena & výkon
 • výkonný procesor A13 Bionic
 • kvalita fotografií a videa
 • kompaktní rozměry
 • voděodolné tělo
 • bezdrátové nabíjení

Zápory (–)

 • průměrná výdrž baterie
 • okoukaný design, velké rámečky
 • zastaralá technologie displeje
 • pouze 5W nabíječka v balení

Lukáš Gregor

Vysokoškolský pedagog, publicista a autor několika knih, o filmu nebo technologiích. Milovník literatury a vlastně umění vůbec, poslední dobou propadlý zájmu o přírodní vědy, historií a psychologii. Dlouholetý uživatel Apple produktů, střízlivý fanda gadgetů.

69 komentářů

 1. [odkaz]

  Cisla v antutu naozaj nie su vsetko a len procesor to nezachrani. Kto nechce 4 roky stare suciastky z iphonu 8 a XX kompromisov ako ozrutne ramiky , katastrofalnu baterku a zaroven hlada pouzivatelsky rychly telefon, ktory hravo zosmiesni v rychlosti aj iphone 11 za 1200€ a zaroven nechce vyhodit 500€ ale staci mu len 300€.

  Absolutne nic nebranilo applu, aby do tej SE 2020 dali displej s malymi ramikmi, aspon full HD bez rastra a aspon 3000 baterku a mohli mat jeden z naj fonov na trhu, ktory by valcoval aj konkurenciu… namiesto toho sa vysmiali ludom do tvare, oproti iphonu 8 je tam len iny procak a vypytali si zato 500 eur.

  • bylo by to fajn, jenze to by byl novy telefon a s tim spojene naklady na vyvoj, testovani. u SE 2020 ty naklady navic byly male, je to proste chytry krok od apple. je samozrejme otazka, jestli to zabere u zakazniku. Mne na SE zaujalo nasledujici: rozmery, podpora, na apple nizka cena.

  • Mohlo to byt mierne drahsie, ale napriklad mohli vzat displej z XS a osadit ten a dat tomu maly ramik a tiez baterku z XS a bol by to hit s top procesorom.

   Oni ale len napasovali novy procesor do 99 perc starych suciastok z ip8 a tym to konci.

  • „Absolutne nic nebranilo applu, aby do tej SE 2020 dali displej s malymi ramikmi, aspon full HD bez rastra a aspon 3000 baterku “

   Jako pardon, ale tohle jsou NESMYSLY. Rozliseni 325 DPI je dostatecne a neexistuje sance vidět rastr. 3000 mAH baterii do takového telefonu proste nenacpes, i kdyby ses rozkrajel.

  • No, vidět rastr samozřejmě jde, při pozorování displeje z menší vzdálenosti, než 50cm. 300PPI je hodnota pro vzdálenost 50cm a více. Jde o styl používání, já si třeba displej mobilu hlavně při ležení dávám k obličeji blíž.

  • „No, vidět rastr samozřejmě jde, při pozorování displeje z menší vzdálenosti, než 50cm. 300PPI je hodnota pro vzdálenost 50cm“

   Ale prd. Možná někdo něco uvidí s fakt dobrým zrakem tak od 25 cm a méně tedy na RGB matici. Na 40 až 50 cm nemáš šanci.

  • Ta hustota je na bezne pouzivani dostatecna. Samozrejme, kdyz budu chtit hledat chyby, tak je najdu a kdyz si dam vedle sebe telefon s timto PPI a neco s mnohem vyssim, tak rozdil videt je, ale kdo ma porad pri pouzivani vedle sebe dva a vice telefonu, jen aby si dokazal ze vidi rastr ? Nechapu.

  • Ale samozrejme, ze do takehoto rozmeru napchas aj vacsiu baterku a tiez aj displej bez ozrutnych ramikov..pozri sa na XS co ma 5,8 displej a je vacsi o menej pol centimetra. Toto je ale len zlatanina zo 4 roky starych suciastok a NIC VIAC NIC MENEJ.

   Jednoducho sa v skladoch povalovalo xxx starych suciastok a lepsie ako ich vyhodit do smeti je predat ich apple maniakom za 500€ a oni este budu skakat od radosti.

   Asi jedina suciastka mladsia ako 4 roky je procesor. Aj za 500e sa na tom neskutocne nabalia, kedze parametrovo podobne fony okrem procesora sa predavaju za 150 eur.

  • 3000 mAh do 138,4 x 67,3 x 7,3 mm asi ne no. Ale do 138,4 x 67,3 x 8,5 mm by to už možná šlo. Ta honba za co nejtenčím tělem….i kdyby to mělo těch 8,5mm, věřím že by to s 3000 mAh aku nikomu nevadilo.

  • Toto ale nie je honba za co najtensim telom, toto je len zo skladu vybrata 4 rocna baterka a 4 rocny kryt z ip8… Vsetko sa da keby trochu chceli, ale oni skratka nechceli lebo co s baterkami na sklade? Urcite by 95 perc ludi vymenilo milimeter sirky za 2 cele dni pouzivania, bohuzial smola.

 2. Nemá slot na paměťovou kartu, ani audio jack, displej s rozlišením jak telefony pod 100 USD, sotva jednodenní výdrž, ale s cenovkou za kterou můžete buď koupit např. S10e, který je parametrově někde úplně jinde. Ve vyšších paměťových verzích, kde cena atakuje 20 000 Kč, je lepší si koupit momentálně aktuální vlajku a ne tuto parodii na telefon. Jediné co přináší, tak pro někoho kompaktní rozměry. Ale chápu, že pro majitele starých iPhonů pokud chtějí zůstat věrni značce to představuje rozumnou možnost na uprgrade.
  Docela by mě zajímalo srovnání s tou S10e a popř. s nějakým levnějším jiným Androidem, aby lidé viděli co všechno mohou mít řekněme za 7 000 a za 13 000 Kč.

  • zase ani tak kompaktny nie je, ma len extremne maly displej kvoli ramom. XS ma 143 mm na dlzku toto 138,4 mm.

  • Niekto proste nechce Android a tym je povedane vsetko. SE ucite nie je vitaz v pomere cena/vykon, ale tiez to nie je ani uplny prepadak. Ano, nestoji malo, ale pokial si nan da clovek pozor, za slusne peniaze ho aj preda. To sa o konkurencii nevyhnutne povedat neda.

   Trochu OT, ale spominam na casy ked tu miestny genius porovnaval iPhone s Lumiu 920 a ako je L920 ovela vyhodnejsia kupa. Ja som L920 kupil v novembri v roku ked vysla (2012 ?) v datarte za 269eur s bezdrotovou nabijackou zdarma. Uvadzacia cena bola myslim 690eur, takze zase tak dobry deal to nebol. S Androidom je to v menej extremnej podobe podobne.

  • Jenze ono to neni jen o cislech a o papirovych parametrech. Zakaznik plati i za to ekosystem ios, uživatelský zážitek atd..

  • Když tam mne prosím poučte. Jaký uživatelský zážitek navíc iOS nabízí proti Androidu. Jinými slovy, co má tak úžasného co Android nemá. Co by nejen mne mělo přesvědčit na přechod. Každopádně souhlasím, že užívání telefonu není jen o číslech a papírových parametrech. Že to co skvěle funguje na papíře nemusí fungovat ve skutečnosti.
   Proto by bylo skvělé vzít tu SE a srovnat ji s nějakým cenově dostupným telefonem. Jak co se týče výdrže, kvality fotografií i rychlosti spouštění aplikací.

  • Pry slot na pametovou kartu.. Zapomnel jsi dopsat, ze na tom neběží flash :D

  • Alespoň by byl retro dojem zcela dokonalý. Takhle zůstal Apple někde uprostred cesty.

  • Myslím, že by ji nejeden majitel iPhone uvítal. Ale spousta z nich Vám řekne, že mít malou paměť v telefonu je vlastně výhoda.

  • Není to výhoda. Ale je to tah Applu. Primární důvody jsou tyhle a seřadím je podle důležitosti (Pro Apple).
   1. Chceš větší úložiště? Zaplať nám.
   2. Byl by SD slot, uživatel koupí špatnou SD kartu a reakce budou pomalé. Vina jde od uživatele na iPhone a Apple. Apple se tomu kličkou vyvarovává. Interní paměť je prostě rychlejší.

  • To, že nemá slot na SD není argument.
   Audio jack už je. Není to vyloženě něco omezujícího, ale občas to otravné je.

   Jinak není to zdaleka tak jednoduché, jak si představuješ. Jsou to rozdílné světy a pokud si člověk nekupuje iPhone jen protože je tam nakousnuté jabko, tak ví, proč si ho kupuje. Každý telefon něco nabízí. Co jsem přešel na iPhone se mi velice otevřely obzory a tohle prostě musím uznat.

 3. od apple je to vyborna strategie. dokazi monetizovat odzkouseny hw jeste dalsi 3-4 roky a to za cenu minimalnich nakladu. napr. samsung jako adept na premioveho android vyrobce by se mel v tomto od apple priucit. rada A je v tomto uplne tristni a smysl davala naposledy s A3,A5 a A7 v roce 2017. a je to skoda.

  • Já naopak doufám že se takhle nikdo „nepoučí“. To by znamenalo zcela rezignovat na střední třídu, vydávat jenom telefony za 20-40 tisíc, a aby se neřeklo, jednou za 4 roky prohlédnout sklady a ze zbylých součástek poskládat jakousi reinkarnaci starého modelu. Chytrě na to jde Google, který vydává vyvážený, moderní telefon střední třídy v podobě pixel 3a nebo 4a. Protože telefon není jenom o papírovém výkonu v AnTuTu. Apple na to jde čínskou cestou, kde je hlavní hrubý výkon.

  • jenze tady se porovnavaji 2 platformy, ktere jsou neporovnatelne uz tim, ze pro android se kazdorocne vydava mraky low end a middle end telefonu ruznych znacek, ale pro iOS to tak neni … proto Apple prisel uz pred lety s SE. Je to entry-level telefon pro iOS ekosystem.

  • Tady nejde o porovnávání platformy. Vím, že když někdo chce ios, tak žádnou jinou možnost nemá. Ale přesto je třeba se na to podívat reálně a objektivně vidět zásadní nedostatky. Nelíbí se mi bombasticke titulky nebo názory, že by tento postup měli následovat i jiní výrobci.
   Pro mne je SE hodně nevyvážený telefon. Nic nebránilo Applu přijít se skutečným telefonem střední třídy v téhle ceně namísto, nesmyslné recyklace. To vůbec nesouvisí s tím, kolik telefonu je s Androidem.
   Prostě entry-level telefon pro ios ekosystém, když chceš, nemusí být jenom recyklat starých součástek. Pro mnohé je iPhone jenom telefon, žádný vstup do ekosystému. Je jím jedno, na jak systému jim aplikace běží, nemá každý majitel iPhonu automaticky macbook, awatch, airpods atd. Tak přestaneme používat marketingové výrazy, že si člověk nekupuje jenom telefon ale i vstup do ekosystému, tak nám bude jedno co za 13 tisíc dostaneme.

  • PetrCBR: A ještě když píšeš že to má být entry level do ios, pak to může znamenat, že cili i na člověka, který nikdy ios neměl. Protože pro majitele iPhonu XR a lepších smysl nemá, pohoršili by si. Měnit můžou majitelé iPhonu 6,6s,7. Ale když před lety dali 20 tisíc, proč by měl být problém koupit ip11 nebo ip12, které nebudou hned při koupi vypadat jako bazar. Pokud teda nebudou chtít oslavit desetiletí jednoho dizajnu. Někomu z nich asi bude SE stacit, ale zďaleka ne vsem.Takže zůstává velká skupina lidí kteří z libovolného důvodu nezaplatí za mobil víc než třeba 15 tisíc.
   Ti budu dnes pravděpodobně majitele androidu nebo bazaroveho iPhonu. A ja jako majítel androidu střední střídy bych se přechodem vrátil zpět, dizajnem, displejem,vydrží, možnosti foťáku, který v horších světelných podmínkách dost zaostává. Prostě bych přišel o hodně věcí které jsou v mid level androidu standardem. Proto mi přijde recyklační strategie špatná. Možná kdyby Apple nešetřil každý dolar a vyvine nový telefon střední třídy, přitáhne více lidí, zejména když už vydělává i na službách, každý prodány mobil se může více vrátit jinde.

  • Vera: existuje jedno pomerne dobre meritko jestli je to dobra cesta nebo ne … a to jsou penize. Uvidime za pul roku jake budou prodeje a podle toho si muzeme rict jestli to byl nesmyslny napad nebo ne. A argumentovat ze ‚ovce koupi cokoliv‘ neni pravda … treba iPhone 5C a jeho prodejnost jasne ukazal, ze to byl spatny napad.

 4. Když jdu psát pod články o Huahej, Oneplus nebo Šitaomi, že to stojí za prd, tak dostanu od android trubek, že to nemám komentovat, když mě to nezajímá.
  Otevřu recenzi SE a tady nalezlé android trubky dělají to stejné. Trochu sebereflexe by to chtělo.

  • Nevšímej si jich QAME, jsou to děcka.

  • A jak si to představuješ. Pod články o Apple budou psát jenom fandové Apple, pod články o Samsungu jenom fandové Samsungu a pod články o Xiaomi jenom fandové Xiaomi? Pak si smastmanii zcela jistě pleteš s nějakým fanouskovskym blogem. Navíc diskuse je od toho, aby člověk vyjádřil názor k recenzovanýmu objektu, ne jenom aby jabli ckari zatleskali ušima.

  • Dobře, až příště půjdu napsat pod článek o Huahnůj nebo Oneplus, že je to předraženej neprodejnej šmejd, tak dojdi a zkopíruj tam tento příspěvek, ok? Minule jsem od android trubek dostal, že když mě Huahnůj nezajímá, tak to nemám číst.

  • Mam pocit,ze problem s tebou neni, pod jake clanky pises, ale jak. Zamerne nazvy firem komoli jenom infantilni dite. Dalsi detinske vyrazy ani nema smysl komentovat. Psal tu nekdo o jablecnych trubkach nebo ze je neco hnuj a smejd? U tebe jedny z nejpouzivanejsich slov.
   Ctu tady jenom vecne pripomky k SE a proc je to vyhypovany prumerny telefon. Kdyz i ty budes schopen vecne argumentovat proc se ti neco nelibi, klidne pis. Jak te znam k huawei nebo Oneplus si nenapsal o nic lepsi vyblitek nez tady. Tak se divim, ze nemas opet ban.

  • qam: Android trubky jo? Tak jsem rád, že ses zařadil sám mezi iOvce.

 5. To nemyslite vážne ze je to kompaktný fon. V dnešnej dobe ked su rámčeky minimálne, toto by som nebral ani zadarmo. A bez jacku duplom. V dobe ked su procesory vyrabane 7nm technologiou napisat ze by sa nevidno do vnútornosti aby neobmedzil baterku a tým ospravedlňovať veľké rámčeky? Nechápem. Jedine co môžem napisat je, DA SA TO AJ LEPSIE. Keby sa nepozerali len na zisk

 6. Nerozumím, pro koho je vlastně určený. Kdo chtěl iPhone 8, ten si ho koupil již před léty. Ale v dnešní době koupit stejný telefon může jenom chu dák, co chce ios ale nemá na opravdový iPhone. Pokud budeme tleskat výrobci za recyklaci, pak se nikam neposuneme

  • Ale tohle je opravdový iPhone :-) A těch, kteří si nekoupili 8, protože si rok předtím koupili 7 nebo 2 roky před tím 6s je docela dost. Tohle je telefon pro ně.

  • No, na druhou stranu 6s/7/8 začínalo na nějakých +-20k, pro ně je upgradem iPhone 11.
   SE2 bych nenazýval jako pro ty, kdo do teď mají 7 nebo 8, pouze pro ty, kdo chce malý form factor – původní majitelé SE nebo nadšení majitelé iPhone 7 nebo 8. Těch ale moc není z těch, co ho používají – řekl bych, že většina ti řekne, že až ho dojede a bude mít peníze, půjde do většího displeje.

  • Nezačínalo. Startovací ceny těchto modelů byly nižší než u XR/11 a u nás začínály ceny na 16K za 32GB variantu. Těch 15-20K je pro spoustu lidí psychologická hranice a cenový strop. Cena 14K za 128GB u SE je prostě parádní.

  • Stačí se podívat zde na smartmanii na recenzi 7 a hned je jasné, že lžeš. Už iPhone 6 začínal na 18500, pak to jen zdražovalo. iPhone 7 32GB stál 16k možná po představení osmičky, ale určitě ne v době představení. Jak říkám, pro vlastníky 7 a 8, kteří budou měnit ve 4-5 letém cyklu je logickým upgradem 11, ne SE.
   [odkaz]

  • Lzes si do kapsy. Kdo je spokojenej, sahne po SE, stejny formfactor a lepsi cena. Nechci vetsi, tezsi bez homebuttonu. Tvoje logika je evidentne jina …
   V applu moc dobre vi kolik maji v provozu pristroju – konkretnich modelu a vi na jakem softu.

  • Někdo větší display nechce, mě by vyhovolalo, kdyby zrecyklovali starý SE a dali tam nový střeva a jestli přidat nějaký rozměr, tak tloušťku a dát tam větší baterii.

  • Neni pravda. iPhonu je aktivnich cca 950milionu, z toho vic jak 450milionu priprada na modely 6, 6s, 7 a 8.
   Mimo to 11 je vetsi, hodne tezsi a nema home button.

  • Já třeba mám starý SE, jako chudák, co by neměl na plný iphone si nepřijdu. Používám jako primární mobilní zařízení ipad pro 11, který nosím z 95% s sebou a jednoduše mi přijde zbytečný si kupovat za 25k telefon, když mi úplně stejně poslouží telefon za 13k.

  • iPad Pro je ale velikostně prostě laptop, nedáš ho do kapsy, vyžaduje speciální tašku apod. Já třeba nemám rád tahání tašky, tudíž většinu času mimo práce na počítači za stolem v kanclu nebo doma jsem všude jenom s mobilem a malou kapsičkou na doklady od auta, takže velkou část práce dělám na telefonu (ve smyslu odpovídání na maily, ve slacku, volání, sms). Pro mě pak má smysl mít telefon, na který se můžu spolehnout s baterkou, výkonem a nemusím si na něj brát lupu.
   Já jsem z dlouhodobého hlediska zjistil, že nejlepší kombinace je pro mě dobrý smartphone a 15″ laptop. Dříve jsem provozoval něco podobného jako ty, všude tahal Surface Pro nebo Macbook v kombinaci s iPadem, ale už mě to nebavilo, navíc ty menší zařízení jsou většinou výkonově nedostatečné, takže jsem přešel na 15″ a přenáším ho jen mezi prací a domovem.

  • Urceno pro spoustu lidi. Z mnoha duvodu. Ze tomu nerozumite, nemeni nic na veci.
   iPhonu je aktivnich cca 950milionu, z toho vic jak 450milionu priprada na modely 6, 6s, 7 a 8.
   To uz je dostatecne velka skupina, pro kterou je vhodne predstavit telefon na trh. Plus firemni zakaznici a lide z jine platformy.

  • 735092: Jenomže z těch 450 milionů nejsou všichni spokojení zákaznici tohohle form factoru, to jsou lidé, co v minulosti neměli jinou volbu. Řekl bych, že minimálně půlka z nich půjde do 11ky a ne do SE.

  • qam: A spoustu lidi si pak drzi to svoje 6s/7 prave proto, ze ten novy form-factor nechteji a vyhovuje jim tradicni ovladani atd. Ti pak na SE cekali dost dlouho. Stejne tak skupina lidi, pro ktere jsou uz vyssi modely az moc drahe (coz proste v poslednich 5ti letech opravdu zdrazily).
   Jak pise 735092, Apple ma zaznamy, kdo jake zarizeni pouzival, jake zarizeni mel predtim a podobne info. To SE proste neni vykrik do tmy a jeho vyvoj taky neco stal.

  • Já vůbec nerozporuji výhodnost a důležitost SE 2020, ani to, že jsou lidé co po něm touží. Celou dobu mi jde pouze o to, že ne každý uživatel iPhone 7/8 je milovník tohoto form factoru a nelze říct, že po něm touží 450 milionů lidí. Jsou tu i lidé (jak jsem psal výše), co sice mají iPhone 7/8, ale koupili ho v době, kdy nebyla jiná možnost a třeba při koupi nového zjistí, že vlastně chtějí větší displej, tak půjdou do 11.

  • qam: Jop, tak potom souhlasim, srry :D Ostatne, sam jsem byl jeden z nich a urco bych momentalne koupil novy spise XR/11ku nez SE.

  • Ja s tebou nesouhlasim. Spousta lidi meni iphone kazdy rok, nekdo kazde dva roky. Ti lide uz davno maji/meli X, Xs nebo 11pro.
   Pak tu zbyva skoro pulmiliardy lidi co drzi z nejakeho duvodu stary formfactor. Vem si, ze to je temer polovina majitelu iphonu.
   Pokud nekdo chce vetsi displej tak si poridi/poridil X,Xs,11pro v max verzi.
   Jestli si nekdo preje HomeButton a TouchID co si poridi? 11? Asi ne.

  • 735092: Vsak ale jo, pokud touzi po TouchID a tradicnim ovladani, proto tu ten SE je. Ale treba 7 i 8micka maji vykon porad tak nejak, ze proste spouste bohate staci (ono ani to 6S na tom neni vylozene spatne) a klidne by koupili 11ku, ale proste financne to pro ne nedava smysl – radsi si koupi nekam dovolenou (teda ted uplne ne, ale..) nebo iPad navic nebo upgradnou pocitac nebo xx. I kdyz me smartphony a jejich vyvoj zajima, tak bych sam radsi investoval do 100 novych veci nez noveho telefon jen kvuli tomu ze muj uz je pres 2 roky stary, i kdyz slouzi perfektne porad.

  • lukass71: tamto byla odpoved na qam, tady to nejak neni videt. ja mel iphone6 5let a vyhoval mi, dokud mi neujely nervy a nerozmlatil ho o stul.
   7 i 8 maji uz nejaky leta za sebou. takze baterka uz bude na vymenu, podpora taky jednou skonci bo procesor. fotak 8 a SE je stejny, ale diky procesoru ty fotky na SE jsou mnohem lepsi.
   telefony stridam s vetsim odstupem, clovek si aspon ty zmeny vic uzije :)

  • tohle je ale blbost. pokud nejsou/nebyli spokojeni, tak si poridili neco jineho, treba i tu 11. Ale potom uz nejsou v te skupine 450milionu lidi chapes to?
   450Milionu lidi AKTUALNE pouziva dane modely 6, 6s, 7 a 8. pokud maji jiny model, tak jsou v tom zbytku co chybi do jedne miliardy aktivnich uzivatelu.

  • 735092: Já bych řekl, že nemáš pravdu. Každý není fanoušek mobilů a nemění to každý rok, iPhony většinou lidi mají 3-4 roky. To je doba, kterou teď dojíždí 7 a příští rok 8, takže si nemyslím, že majitelé těchto telefonů už přešli.

 7. Prodejní hit to je a pravděpodobně se jedná o nejprodávanější telefon roku 2020. Jak je to možné, když diskuzní experti na všechna odvětví tvrdí opak?

  • Mozna ti to uniklo, ale tady se neresi prodejnost ale telefon. Vis ze nejprodavanejsi denik v CR je blesk? Ma to byt dukaz kvality, nebo co chces rict?

  • Spis je vetsine lidi jedno jaky maji telefon. Vykon to ma na ctyri roky, foti nadprumerne a pro beznou cinnost je vice nez dostacujici. SE ma svou cilovku stejne jako treba rada Note od Samsungu. To hodne lidi doted nepochopilo nebo spise nechce chapat, protoze to je Apple a bla bla bla.

   Ja osobne cilovka nejsem, ale x milionu lidi a hlavne bezpocet firem ano.

 8. Mě by zajímalo jak mohl telefon, který má v záporech uvedeno průměrnou výdrž na baterku, dostat hodnocení za baterii 79%

 9. Jej to zase frustrace v komentarich od lidi, kteri by si jakykoliv produkt od Apple stejne nekoupili uz z principu, protoze prece ‚nejsou ovce‘. :DDD

  • A frustrace z čeho? :D To mě vždycky dokáže pobavit, jak přijde nějaký mudrlant a mluví tu o frustraci spojené se spotřební elektronikou :D Není to vlastní zkušenost?

  • Menty: Ja vim, ze na tohle jsi slepy, ale porozhledni se kolem tech komentaru tady :D

  • lukass71: Nevím, zda jsem slepý, nebo ty jsi jen zaujatý a vztahovačný, ale vím naprosto jistě, že na mojí otázku jsi mi neodpověděl :D Takže zkusíme znova, frustrace z čeho? To je vlastní zkušenost? Ty býváš kvuli spotřební elektronice frustrován? Nebo jak?

  • Menty: Nebyvam. Proto tu v komentarich taky nebrecim kvuli nejlevnejsimu iPhonu, co se prodava. Staci?

  • lukass71: Ty frustrovaný nebýváš, ale stále jsem se nedozvěděl, proč by ostatní měli. Jakože na to nemají? Nebo jak? Spíš mi to přijde, že kdokoliv napíše jakýkoliv názor, kde danou věc nevelebí, tak je to automaticky frustrát, nemá na to apod – ale proč, to se ostatně jako teď od tebe nikdy nedozvíme. Nebo si snad představuješ, že všichni budou tleskat nad 4 roky starym smetím? Nebo jak?

  • Proč si to tak myslíte. Pokud Apple vydá produkt, který mne zaujme. Tak nevidím důvod si jej nekoupit.

  • Vsak ja souhlasim. Sam bych si radeji priplatil alespon za XR. Ale to neznamena, ze tenhle produkt ve svem cenovem segmentu proste nedava smysl. Pro cloveka co uz si nekolik let drzi treba 6S a nema duvod za telefon utracet vic a vlastne mu vzhled a UX plne vyhovuje, tak je tohle idealni volba. Pro cloveka, co si chce vyzkouset iOS, ale opet nechce davat 20tis za tel., jakbysmet.
   Tu vetsina ceka, ze dostane kompaktni plnohodnotnou vlajkovou lod na urovni 11Pro za 13tis. Coz je proste nemozne (mam pocit, ze i samotne vyrobni naklady na 11Pro jsou vyssi).
   Jedine, co me u SE objektivne trochu mrzi (i na tuhle tridu) je ta slaba baterka.

  • Osobně si myslím, že ten telefon se bude dobře prodávat. Ostatně jako každý iPhone. Jestli něco Apple umí, tak marketing. Přesně ví co jeho zákazníci chtějí, umí geniálně z nich vytáhnout neuvěřitelné sumy peněz. Takže Kupertinovci moc dobře ví, co dělají. A slabá baterka je až na výjimky poznávací znamení iPhonů :-)

  • Proč by to byla frustrace? Vždy bude diskuze a vždy budou hádky lidí, kteří mají rádi tu nebo tu značku o to, která je lepší. :)

   V téhle diskuzi jde spíše o nepochopení. Je zde spousta názorů, že iPhone nemá to nebo ono, ale ono je to většinou trochu jinak. Taky jsem měl úplně jiné představy o Windows Phone, než jsem ho vyzkoušel, to samé platí o iPhone.

   Zároveň Apple a další firmy, jako Microsoft, jsou otloukánci. Uživatelé se do nich rádi opřou, když můžou. Kor Apple no. :)) Samozřejmě mnozí mají také pravdu, co se některé kritiky na nový iPhone SE týče. :)

 10. Taky po tom lidi půjdou, protože levný Apple telefon, no. Nicméně jak jsi zmínil níže, mohl být klidně ještě levnější, vzhledem k výbavě. To je na polemiku. Jenže známe Apple. Ti si za to nechají zaplatit tak jak tak. I přes to však ceny iPhonů rok od roku klesají a stávají se tak slušnou konkurencí. Což je fajn.

  • Proč by byl levnější? Apple nepotřebuje tržní podíl za každou cenu, ale co nejvíc vytřískat s minimálními náklady. Což jsem jim v případě SE 2020 perfektně povedlo.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).