Domů » Recenze » Recenze iPhone SE: Vstupenka do světa nakousnutého jablka

Recenze iPhone SE: Vstupenka do světa nakousnutého jablka

Slova „levný“ a „iPhone“ se k sobě dlouhou dobu příliš nehodila, ale právě to chce změnit nový iPhone SE se čtyřpalcovým displejem, který Apple představil na konci března. Novinka sice nabízí na chlup stejný design jako iPhone 5s, v útrobách ale nalezneme úplně nový a podstatně výkonnější hardware, který z novinky dělá nejvýkonnější čtyřpalec současnosti.

V Cupertinu se s nástupcem iPhonu 5s (recenze) delší dobu nic nedělo. Dodnes ho s oblibou používají všichni ti, kterým nepřirostly k srdci velké telefony. Následovník v podobě iPhonu SE dostal špičkovou výbavu zabalenou do osvědčeného designu. Míří ale také na nové uživatele, pro které má být první vstupenkou do jablečného světa. Apple totiž překvapil a nastavil cenu iPhone SE na přijatelnou úroveň.

iPhone_SE_barvy

Za 16GB variantu zaplatíte 12 990 Kč, což stále není málo, ale ve srovnání s cenami iPhonu 6s (recenze) a dalších je to přece jenom částka příjemnější. 64GB verze už tak výhodně nepůsobí – její cena byla stanovena na 16 190 Kč. Zákazník může vybírat z celkem čtyřech barevných variant – stříbrné, zlaté, vesmírně šedé a růžově zlaté. U vesmírně šedé kovové tělo doplňuji černé skleněné předěly, u ostatních variant mají barvu bílou.

iPhone SE si vypůjčil hardware z iPhone 6s/6s Plus

iPhone SE dostal do výbavy velmi silný hardware, který dnes používá u svých vlajkových modelů iPhone 6s a iPhone 6s Plus (recenze). Podařilo se mu tak postavit kvalitní smartphone, který bude mít pravděpodobně opět delší životní cyklus, než na jaký jsme zvyklý u hlavních modelů. S největší pravděpodobností nemůžeme očekávat nástupce tohoto modelu již za rok, ale pravděpodobně o něco později. A jaký je tenhle kompaktní prcek v praxi? To vám prozradí náš test.

Videorecenze iPhone SE

iPhone SE: Recenze

Obsah balení: Překvapení se nekoná

U balení zůstalo vše při starém – najdeme zde kvalitně hrající sluchátka EarPods, USB kabel s Lightning konektorem na druhém konci, cestovní nabíječku, sponku na vysunutí slotu na nanoSIM kartu a příručky pro rychlé seznámení s telefonem. Chybět samozřejmě nesmí ani obligátní samolepky s logem Applu.

iPhone SE recenze

Konstrukce, displej a design: Navenek stejný, uvnitř plný změn

iPhone SE je designově naprosto shodný s iPhone 5s. Setkáváme se tu tedy se známými rozměry 123,8 x 58,6 x 7,6 mm a příjemnou hmotností 113 gramů. IPS displej nabízí úhlopříčku 4″ a rozlišení 640 x 1136 pixelů (326 ppi – Retina). Apple zde vypustil technologii pro rozpoznání síly dotyku na displej (Force Touch), ta zůstává i nadále výsadou loňským modelů 6s a 6s Plus (recenze). A ruku na srdce, používat Force Touch na 4″ displeji by také nebylo zrovna dvakrát komfortní. Displej nabízí věrné barvy, výborné pozorovací úhly i dobrou čitelnost na venkovním sluníčku.

Jablečný gigant i v tomto případě nabízí čtyři barevné varianty – stříbrnou, zlatou, vesmírně šedou a růžově zlatou. Každý si tedy může vybrat podle svých preferencí.  K samotnému zpracování nemáme žádné výhrady. Nikde nic nepovrzává, vše skvěle lícuje a kvalita použitých materiálů je na nejvyšší možné úrovni. Výborná je také ergonomie a takto malé zařízení jednoduše skvěle padne do ruky a snadno jej lze ovládat jednou rukou. Díky kompaktním rozměrům se telefon skvěle hodí také pro sportování, a při přenášení v kapse o něm takřka nebudete vědět.

Vzhledem k tomu, že si novinka zachovala stejné rozměry jako iPhone 5s, je telefon kompatibilní i se starším příslušenstvím. Uživatelé, kteří například přecházejí z iPhone 5s, tak nemusejí utrácet za nový obal.

iPhone SE díky hliníkovému tělu působí hodnotným dojmem. Pozor však na ostré předměty, kterými jej můžete snadno poškrábat a nejvíce náchylná je na to právě zadní strana. Stejné zůstalo i rozmístění tlačítek – součástí středové klávesy pod displejem je i čtečka otisků prstů (Touch ID 1. generace), na levém okraji kromě dvou tlačítek pro regulaci hlasitosti najdete také přepínač mezi tichým a hlasitým profilem.

img05

Hardwarová výbava: Ďábel v malém těle

iPhone SE dostal do výbavy čip Apple A9 s 64bitovou architekturou a integrovaným koprocesorem M9. Frekvence každého z jader procesoru je 1,84 GHz. Stejný procesor najdeme také u iPhone 6s či iPhone 6s Plus. Pro potřeby operačního systému jsou připraveny 2 GB RAM a zákazník má možnost vybírat mezi 16 a 64GB variantou vnitřní paměti, 32GB verze k dispozici není. V případě 16GB verze je při prvním spuštění volných 11,3 GB, u 64GB varianty je to 54,9 GB.

img14

Telefon má sice výkonu na rozdávání a bez problémů si poradí s těmi nejnáročnějšími hrami, které v některých případech (SimCity: Build It) běhaly rychleji, než na iPhone 6s. Pozor ale na zahřívání, které se při vyšší zátěži procesoru vždy dostaví. Poznáte to nejen při hraní her, ale například také při obnově dat z iCloudu, kdy jsem bez přehánění měl pocit, že mám v ruce malý přímotop.

4" iPhone SE vs. 5,5" Samsung Galaxy S7 edge
4″ iPhone SE vs. 5,5″ Samsung Galaxy S7 edge

Také při standardním používání je teplota lehce vyšší, než jsem zvyklý od největšího iPhone. Díky malému tělu a omezenému odvodu tepla se obávám, abychom v letních měsících při používání telefonu na sluníčku neviděli až příliš často varovné hlášení, že teplota telefonu dosáhla kritické hranice.

Tip: Kompletní hardwarové parametry včetně srovnávače najdete v našem katalogu smartphonů

Ve výbavě najdeme také kompletní podporu LTE sítí, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.2 a NFC, které ale zatím v České republice nevyužijeme, jelikož se používá pouze pro placení v rámci Apple Pay. Integrovaná GPS má velmi rychlou fixaci i v husté městské zástavbě. Výborná je také kvalita hovoru a pochválit musíme i hlavní systémový reproduktor, který dostatečně hlasitý.

Vestavěná čtečka otisků prstů funguje přesně a spolehlivě. Jedná se však o Touch ID první generace, u iPhone 6s a 6s Plus najdeme druhou generaci, která je ještě o něco rychlejší. I tak si ale na funkce čtečky nemohu stěžovat.

Baterie a výdrž: Příjemné překvapení

U nejnovějšího modelu najdeme baterii o kapacitě 1560 mAh, což se ve srovnání s konkurenčními telefony s Androidem jeví jako velmi nízká hodnota, nicméně nezapomínejme na optimalizaci systému iOS na použitý hardware, která se při takovém srovnání naplno projeví. Co je ale podstatnější, že kombinace úsporného hardwaru a systémových optimalizací způsobuje, že se dostáváme na lepší výdrž, než je tomu u iPhone 6s či iPhone 5s.

Sám dlouhodobě používám iPhone 6s Plus, u kterého baterie patří ke zdatným vytrvalcům, přitom je ale baterie toto drobečka ve stejný večerní čas asi jen o 15 % nižší, než je tomu u největšího iPhone. Lze tedy říci, že se pro naprostou většinu lidí bude jednat o zařízení s výdrží na jeden den a nebudete tak muset odpoledne vyhledat nabíječku, jakmile přijdete domu z práce. A pokud telefon budete používat v menším zatížení, není problém se dostat na 1,5 až 2 dny provozu. Samotné dobití baterie z nuly na sto trvá necelé dvě hodiny.

Fotoaparát a video: Skvělé výsledky i 4k záznam

Fotoaparát dnes vnímáme jako zásadní součást telefonu, která dost často rozhoduje o osudu a prodejnosti daného zařízení. Proto se výrobci předhánějí v počtu pixelů, softwarových vylepšení a dalších optimalizací. Apple v tomto případě vsadil na osvědčenou iSight kameru z iPhone 6s s 12 megapixelovým snímačem. Objektiv se chlubí světelností ƒ/2.2 a možností natáčení videa ve 4k, tedy při rozlišení 3840 x 2160 px (30 fps). U Full HD videa lze nahrávat při 30 & 60 fps. Stejně jako u iPhone 6s, i v tomto případě se zapomnělo na optickou stabilizaci obrazu.

iPhone SE dostal fotoaparát z iPhonu 6s

iPhone SE jednoduše fotí skvěle. Za dobrého světla i v horších světelných podmínkách je kvalita nadprůměrná, o čem se můžete přesvědčit z přiložených snímků. Velmi pěkné fotografie se dají vykouzlit díky HDR režimu. V nastavení lze vybrat, zda chcete ukládat pouze snímky s vysokým dynamickým rozsahem nebo i klasickou fotografii.

Další snímky včetně odkazu pro zobrazení v plném rozlišení naleznete zde

Kvalita videa je rovněž velmi dobrá; 4K rozlišení při 30 snímcích za vteřinu doplňuje Full HD režim při 30 a 60 fps, či slow-motion Full HD se 120 fps + HD video až při 240 fps. V případě, že se rozhodnete nahrávat ve 4K rozlišení, počítejte s tím, že minuta záznamu bude mít okolo 375 MB. U 64GB veze na problém s nedostatkem volného místa hned tak nenarazíte, ale u 16GB varianty se s hláškou o nedostatku volného místa budete setkávat velice často.

iPhone SE: Camera demo (Full HD, 60 fps)

V ideálním případě tak do 16GB iPhonu uložíte zhruba 29 minut 4K videa, nicméně když k tomu připočítáte ještě další obsah a především aplikace a jejich data, hodnota se prudce sníží.

Přední FaceTime kamera má poměrně ostudné rozlišení 1,2 megapixelů s možností natáčet videa v HD. V době, kdy konkurenční zařízení nabízejí u přední kamery i 16 megapixelů, mi přijde 1,2 Mpx jako špatný vtip. U předního fotoaparátu naštěstí neschází funkce Retina Flash, díky které budete i v naprosté tmě pořizovat velmi pěkné selfie přední kamerou; jen škoda toho malého rozlišení. Alespoň 5Mpx přední kamerka by rozhodně udělala více parády.

Nezapomnělo se ani na Živé fotografie

Stejně jako u iPhone 6s či 6s Plus zde najdeme podporu pro tzv. Live Photos (Živé fotografie), kdy se při focení uloží 1,5 vteřiny dlouhý záznam před a po pořízení snímku. Výsledkem je krátká animace se zvukem. Až pak budete přátelům ukazovat fotografie, rozhodně z nich budou mít lepší zážitek, než v u klasických snímků. Nejedná se samozřejmě o nic revolučního a Apple není první, kdo s něčím takovým přišel, ale rozhodně jde o příjemnou funkci navíc.

iPhone 6s & 6s Plus: Live Photos demo

Závěrečné hodnocení: Ve své třídě nemá konkurenta

iPhone SE může na první pohled působit jen jako drobná „aktualizace“ iPhonu 5S, nicméně už po pár vteřinách používání zjistíte, že tomu tak vůbec není. Obal sice zůstal stejný, v útrobách se ale odehrály obrovské změny. Navíc, který jiný výrobce ve svém portfoliu aktuálně nabízí takhle výkonný kompaktní čtyřpalec? Žádný, a bude velmi zajímavé sledovat, zda se v dohledné době dočkáme odpovědi o některého z dalších výrobců. Do té doby ale iPhone SE nebude mít rovnocenného konkurenta.

img02

Novinka od Applu ale neláká jen na vysoký výkon, skvělou ergonomii, kompaktní rozměry či špičkový fotoaparát. Jeho síla tkví také v ceně. Jedná se totiž o vůbec nejlevnější iPhone a na to zákazníci rozhodně budou slyšet. Jasně, 12 990 Kč za 16GB variantu stále není nijak nízká cena, ale „na iPhone“ je to zkrátka dobré. A za tuto cenu získáte smartphone, u kterého máte jistotu aktualizací na nejnovější verze iOS na dlouhou dobu dopředu, a to samé platí o výkonu.

Na druhou stranu, z 16GB paměti máte při prvním spuštění k dispozici jen něco přes 11 GB, což není příliš hodně. Stačí nahrát pár minut videa, vyfotit více fotografií a nainstalovat pár náročnějších her a rázem zjistíte, že té paměti opravdu moc není. Základní verzi bychom tedy doporučuji pořídit jen nenáročným uživatelům, ostatní budou muset sáhnout po 64GB verzi, která už ale tak výhodně nevychází (16 190 Kč).

iPhone SE

7.8

Design a zpracování

7.8/10

Výkon a optimalizace

8.8/10

Hardwarová výbava

7.0/10

Kvalita fotografií a videa

8.3/10

Výdrž baterie

7.2/10

Klady (+)

  • rozměry & hmotnost
  • výkonný hardware
  • optimalizace systému
  • kvalita fotografií a videa
  • slušná výdrž baterie
  • na Apple přijatelná cena

Zápory (–)

  • stejný design jako iPhone 5s
  • rozlišení přední kamerky
  • NFC pouze pro Apple Pay
  • málo paměti u 16GB verze

Tomáš Bílek

Sledování diskuze
Upozornit na
guest
66 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments