Domů » Recenze » Recenze iPhone SE: Vstupenka do světa nakousnutého jablka

Recenze iPhone SE: Vstupenka do světa nakousnutého jablka

Slova „levný“ a „iPhone“ se k sobě dlouhou dobu příliš nehodila, ale právě to chce změnit nový iPhone SE se čtyřpalcovým displejem, který Apple představil na konci března. Novinka sice nabízí na chlup stejný design jako iPhone 5s, v útrobách ale nalezneme úplně nový a podstatně výkonnější hardware, který z novinky dělá nejvýkonnější čtyřpalec současnosti.

V Cupertinu se s nástupcem iPhonu 5s (recenze) delší dobu nic nedělo. Dodnes ho s oblibou používají všichni ti, kterým nepřirostly k srdci velké telefony. Následovník v podobě iPhonu SE dostal špičkovou výbavu zabalenou do osvědčeného designu. Míří ale také na nové uživatele, pro které má být první vstupenkou do jablečného světa. Apple totiž překvapil a nastavil cenu iPhone SE na přijatelnou úroveň.

iPhone_SE_barvy

Za 16GB variantu zaplatíte 12 990 Kč, což stále není málo, ale ve srovnání s cenami iPhonu 6s (recenze) a dalších je to přece jenom částka příjemnější. 64GB verze už tak výhodně nepůsobí – její cena byla stanovena na 16 190 Kč. Zákazník může vybírat z celkem čtyřech barevných variant – stříbrné, zlaté, vesmírně šedé a růžově zlaté. U vesmírně šedé kovové tělo doplňuji černé skleněné předěly, u ostatních variant mají barvu bílou.

iPhone SE si vypůjčil hardware z iPhone 6s/6s Plus

iPhone SE dostal do výbavy velmi silný hardware, který dnes používá u svých vlajkových modelů iPhone 6s a iPhone 6s Plus (recenze). Podařilo se mu tak postavit kvalitní smartphone, který bude mít pravděpodobně opět delší životní cyklus, než na jaký jsme zvyklý u hlavních modelů. S největší pravděpodobností nemůžeme očekávat nástupce tohoto modelu již za rok, ale pravděpodobně o něco později. A jaký je tenhle kompaktní prcek v praxi? To vám prozradí náš test.

Videorecenze iPhone SE

iPhone SE: Recenze

Obsah balení: Překvapení se nekoná

U balení zůstalo vše při starém – najdeme zde kvalitně hrající sluchátka EarPods, USB kabel s Lightning konektorem na druhém konci, cestovní nabíječku, sponku na vysunutí slotu na nanoSIM kartu a příručky pro rychlé seznámení s telefonem. Chybět samozřejmě nesmí ani obligátní samolepky s logem Applu.

iPhone SE recenze

Konstrukce, displej a design: Navenek stejný, uvnitř plný změn

iPhone SE je designově naprosto shodný s iPhone 5s. Setkáváme se tu tedy se známými rozměry 123,8 x 58,6 x 7,6 mm a příjemnou hmotností 113 gramů. IPS displej nabízí úhlopříčku 4″ a rozlišení 640 x 1136 pixelů (326 ppi – Retina). Apple zde vypustil technologii pro rozpoznání síly dotyku na displej (Force Touch), ta zůstává i nadále výsadou loňským modelů 6s a 6s Plus (recenze). A ruku na srdce, používat Force Touch na 4″ displeji by také nebylo zrovna dvakrát komfortní. Displej nabízí věrné barvy, výborné pozorovací úhly i dobrou čitelnost na venkovním sluníčku.

Jablečný gigant i v tomto případě nabízí čtyři barevné varianty – stříbrnou, zlatou, vesmírně šedou a růžově zlatou. Každý si tedy může vybrat podle svých preferencí.  K samotnému zpracování nemáme žádné výhrady. Nikde nic nepovrzává, vše skvěle lícuje a kvalita použitých materiálů je na nejvyšší možné úrovni. Výborná je také ergonomie a takto malé zařízení jednoduše skvěle padne do ruky a snadno jej lze ovládat jednou rukou. Díky kompaktním rozměrům se telefon skvěle hodí také pro sportování, a při přenášení v kapse o něm takřka nebudete vědět.

Vzhledem k tomu, že si novinka zachovala stejné rozměry jako iPhone 5s, je telefon kompatibilní i se starším příslušenstvím. Uživatelé, kteří například přecházejí z iPhone 5s, tak nemusejí utrácet za nový obal.

iPhone SE díky hliníkovému tělu působí hodnotným dojmem. Pozor však na ostré předměty, kterými jej můžete snadno poškrábat a nejvíce náchylná je na to právě zadní strana. Stejné zůstalo i rozmístění tlačítek – součástí středové klávesy pod displejem je i čtečka otisků prstů (Touch ID 1. generace), na levém okraji kromě dvou tlačítek pro regulaci hlasitosti najdete také přepínač mezi tichým a hlasitým profilem.

img05

Hardwarová výbava: Ďábel v malém těle

iPhone SE dostal do výbavy čip Apple A9 s 64bitovou architekturou a integrovaným koprocesorem M9. Frekvence každého z jader procesoru je 1,84 GHz. Stejný procesor najdeme také u iPhone 6s či iPhone 6s Plus. Pro potřeby operačního systému jsou připraveny 2 GB RAM a zákazník má možnost vybírat mezi 16 a 64GB variantou vnitřní paměti, 32GB verze k dispozici není. V případě 16GB verze je při prvním spuštění volných 11,3 GB, u 64GB varianty je to 54,9 GB.

img14

Telefon má sice výkonu na rozdávání a bez problémů si poradí s těmi nejnáročnějšími hrami, které v některých případech (SimCity: Build It) běhaly rychleji, než na iPhone 6s. Pozor ale na zahřívání, které se při vyšší zátěži procesoru vždy dostaví. Poznáte to nejen při hraní her, ale například také při obnově dat z iCloudu, kdy jsem bez přehánění měl pocit, že mám v ruce malý přímotop.

4" iPhone SE vs. 5,5" Samsung Galaxy S7 edge
4″ iPhone SE vs. 5,5″ Samsung Galaxy S7 edge

Také při standardním používání je teplota lehce vyšší, než jsem zvyklý od největšího iPhone. Díky malému tělu a omezenému odvodu tepla se obávám, abychom v letních měsících při používání telefonu na sluníčku neviděli až příliš často varovné hlášení, že teplota telefonu dosáhla kritické hranice.

Tip: Kompletní hardwarové parametry včetně srovnávače najdete v našem katalogu smartphonů

Ve výbavě najdeme také kompletní podporu LTE sítí, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.2 a NFC, které ale zatím v České republice nevyužijeme, jelikož se používá pouze pro placení v rámci Apple Pay. Integrovaná GPS má velmi rychlou fixaci i v husté městské zástavbě. Výborná je také kvalita hovoru a pochválit musíme i hlavní systémový reproduktor, který dostatečně hlasitý.

Vestavěná čtečka otisků prstů funguje přesně a spolehlivě. Jedná se však o Touch ID první generace, u iPhone 6s a 6s Plus najdeme druhou generaci, která je ještě o něco rychlejší. I tak si ale na funkce čtečky nemohu stěžovat.

Baterie a výdrž: Příjemné překvapení

U nejnovějšího modelu najdeme baterii o kapacitě 1560 mAh, což se ve srovnání s konkurenčními telefony s Androidem jeví jako velmi nízká hodnota, nicméně nezapomínejme na optimalizaci systému iOS na použitý hardware, která se při takovém srovnání naplno projeví. Co je ale podstatnější, že kombinace úsporného hardwaru a systémových optimalizací způsobuje, že se dostáváme na lepší výdrž, než je tomu u iPhone 6s či iPhone 5s.

Sám dlouhodobě používám iPhone 6s Plus, u kterého baterie patří ke zdatným vytrvalcům, přitom je ale baterie toto drobečka ve stejný večerní čas asi jen o 15 % nižší, než je tomu u největšího iPhone. Lze tedy říci, že se pro naprostou většinu lidí bude jednat o zařízení s výdrží na jeden den a nebudete tak muset odpoledne vyhledat nabíječku, jakmile přijdete domu z práce. A pokud telefon budete používat v menším zatížení, není problém se dostat na 1,5 až 2 dny provozu. Samotné dobití baterie z nuly na sto trvá necelé dvě hodiny.

Fotoaparát a video: Skvělé výsledky i 4k záznam

Fotoaparát dnes vnímáme jako zásadní součást telefonu, která dost často rozhoduje o osudu a prodejnosti daného zařízení. Proto se výrobci předhánějí v počtu pixelů, softwarových vylepšení a dalších optimalizací. Apple v tomto případě vsadil na osvědčenou iSight kameru z iPhone 6s s 12 megapixelovým snímačem. Objektiv se chlubí světelností ƒ/2.2 a možností natáčení videa ve 4k, tedy při rozlišení 3840 x 2160 px (30 fps). U Full HD videa lze nahrávat při 30 & 60 fps. Stejně jako u iPhone 6s, i v tomto případě se zapomnělo na optickou stabilizaci obrazu.

iPhone SE dostal fotoaparát z iPhonu 6s

iPhone SE jednoduše fotí skvěle. Za dobrého světla i v horších světelných podmínkách je kvalita nadprůměrná, o čem se můžete přesvědčit z přiložených snímků. Velmi pěkné fotografie se dají vykouzlit díky HDR režimu. V nastavení lze vybrat, zda chcete ukládat pouze snímky s vysokým dynamickým rozsahem nebo i klasickou fotografii.

Další snímky včetně odkazu pro zobrazení v plném rozlišení naleznete zde

Kvalita videa je rovněž velmi dobrá; 4K rozlišení při 30 snímcích za vteřinu doplňuje Full HD režim při 30 a 60 fps, či slow-motion Full HD se 120 fps + HD video až při 240 fps. V případě, že se rozhodnete nahrávat ve 4K rozlišení, počítejte s tím, že minuta záznamu bude mít okolo 375 MB. U 64GB veze na problém s nedostatkem volného místa hned tak nenarazíte, ale u 16GB varianty se s hláškou o nedostatku volného místa budete setkávat velice často.

iPhone SE: Camera demo (Full HD, 60 fps)

V ideálním případě tak do 16GB iPhonu uložíte zhruba 29 minut 4K videa, nicméně když k tomu připočítáte ještě další obsah a především aplikace a jejich data, hodnota se prudce sníží.

Přední FaceTime kamera má poměrně ostudné rozlišení 1,2 megapixelů s možností natáčet videa v HD. V době, kdy konkurenční zařízení nabízejí u přední kamery i 16 megapixelů, mi přijde 1,2 Mpx jako špatný vtip. U předního fotoaparátu naštěstí neschází funkce Retina Flash, díky které budete i v naprosté tmě pořizovat velmi pěkné selfie přední kamerou; jen škoda toho malého rozlišení. Alespoň 5Mpx přední kamerka by rozhodně udělala více parády.

Nezapomnělo se ani na Živé fotografie

Stejně jako u iPhone 6s či 6s Plus zde najdeme podporu pro tzv. Live Photos (Živé fotografie), kdy se při focení uloží 1,5 vteřiny dlouhý záznam před a po pořízení snímku. Výsledkem je krátká animace se zvukem. Až pak budete přátelům ukazovat fotografie, rozhodně z nich budou mít lepší zážitek, než v u klasických snímků. Nejedná se samozřejmě o nic revolučního a Apple není první, kdo s něčím takovým přišel, ale rozhodně jde o příjemnou funkci navíc.

iPhone 6s & 6s Plus: Live Photos demo

Závěrečné hodnocení: Ve své třídě nemá konkurenta

iPhone SE může na první pohled působit jen jako drobná „aktualizace“ iPhonu 5S, nicméně už po pár vteřinách používání zjistíte, že tomu tak vůbec není. Obal sice zůstal stejný, v útrobách se ale odehrály obrovské změny. Navíc, který jiný výrobce ve svém portfoliu aktuálně nabízí takhle výkonný kompaktní čtyřpalec? Žádný, a bude velmi zajímavé sledovat, zda se v dohledné době dočkáme odpovědi o některého z dalších výrobců. Do té doby ale iPhone SE nebude mít rovnocenného konkurenta.

img02

Novinka od Applu ale neláká jen na vysoký výkon, skvělou ergonomii, kompaktní rozměry či špičkový fotoaparát. Jeho síla tkví také v ceně. Jedná se totiž o vůbec nejlevnější iPhone a na to zákazníci rozhodně budou slyšet. Jasně, 12 990 Kč za 16GB variantu stále není nijak nízká cena, ale „na iPhone“ je to zkrátka dobré. A za tuto cenu získáte smartphone, u kterého máte jistotu aktualizací na nejnovější verze iOS na dlouhou dobu dopředu, a to samé platí o výkonu.

Na druhou stranu, z 16GB paměti máte při prvním spuštění k dispozici jen něco přes 11 GB, což není příliš hodně. Stačí nahrát pár minut videa, vyfotit více fotografií a nainstalovat pár náročnějších her a rázem zjistíte, že té paměti opravdu moc není. Základní verzi bychom tedy doporučuji pořídit jen nenáročným uživatelům, ostatní budou muset sáhnout po 64GB verzi, která už ale tak výhodně nevychází (16 190 Kč).

iPhone SE

7.8

Design a zpracování

7.8/10

Výkon a optimalizace

8.8/10

Hardwarová výbava

7.0/10

Kvalita fotografií a videa

8.3/10

Výdrž baterie

7.2/10

Klady (+)

 • rozměry & hmotnost
 • výkonný hardware
 • optimalizace systému
 • kvalita fotografií a videa
 • slušná výdrž baterie
 • na Apple přijatelná cena

Zápory (–)

 • stejný design jako iPhone 5s
 • rozlišení přední kamerky
 • NFC pouze pro Apple Pay
 • málo paměti u 16GB verze

Tomáš Bílek

66 komentářů

 1. Pepa (neregistrovaný)

  No brousím si na něj zuby, ale trochu ve mě hlodá přechod na 4″ (mám 5″), když jsem si ho zkoušel v iStylu zdálo se mi všechno hrozně malý a na prohlížení stránek je to nepoužitelný…

  • Na vyzkoušení iOS a telefonu jako takového dobré, ale přechod z 5″ palců na 4″ bude hodně bolestný.
   Já jsem ve fazi vzestupu, kdy jsem dlouho byl na 5″, nyní 5.7″, které stále zkousávám, ale na 4″ už by mě nikdo nedostal, ač je to na nošení pohodlnější.K čemu pak takový smartphone, když je na tom všechno pidi, net, navigace, vlastně cokoliv..

  • Pepa (neregistrovaný)

   Je to tak… kor když jsem před rokem a půl ještě 5Sko měl že, a tehdy mi to nepřišlo :D

  • No před rokem a půl si ho ještě měl a nevadilo ti to… Ale kdys ho koupil? Před třemi roky?
   Já mám třeba taky klasickou CRT televizi, která je 20 let stará a pořád mi to vlastně nevadí. Ale dneska už bych si takovou nekoupil ani kdyby stála 2 tisíce, to dá rozum ne?
   Trh se vyvíjí a je potřeba to posuzovat v kontextu s dobou a současnou konkurencí. S takovou bys mohl říct, že před dvaceti lety si používal Nokii 5110 s displejem 1,5 palce a taky ti to nevadilo. Ano když to porovnám s telefony z té doby, tak mi na tom nemá co nevyhovovat, ale ve srovnání se současností je to samozřejmě naprostá hovadina – stejně jako 4 palcový telefon za 13 tisíc v roce 2016. Howgh.

 2. smartmanak (neregistrovaný)

  Presne takove a jeste lepsi shity nez je tohle prodavaji cinany za dva tace. 12 000 bych za to nedal ani kdyby mel dvounasobne lepsi parametry. Ty ramecky jsou obrovske, vybava k smichu, naprosto otresny telefon. Spouste lidi nevyhovuje Windows a Lumie ale oproti tomuhle kramu jsou Lumie bajecne smartfony.

  • No nebudu ti kazit radost ale tady v UK mas v podstatě jen iPhone – málo kdo pouziva neco jineho – většinou tedy děti a turisté (treba v praci bezne dávají kolegyně telefon co mají k tarifu – Samsung, Sony, LG dětem na hraní – nikdo tu nemá nic jiného než iPhone – i kdyz treba 5s nebo 4s, ale kdyz chces kvalitu mas iPhone – kdyz je ti to fuk mas cokoliv ostatního.) V Nemecku kde také často jsem je iPhone také dost zastoupen – tak ono to bude o něčem vypovídat. A USA ? Tam kdyz reknes telefon 99,9% lidí řekne iPhone.

  • To není chces kvalitu mas iPhone, to nemá nic s kvalitou, chces iPhone mas iPhone, ale rozhodne ne kvalitu.Dnes spojeni iPhone a kvalita jsou naprosto nesloucitelna slova.

  • Micjal (neregistrovaný)

   Jestli to nebude tím že to tam rozdávají k tarifu v podstatě zadarmo. Za měsíční výplatu by tam něco tak podprůměrného nikdo nekoupil. Nenabízí nic navíc oproti telefonům za cca 5000. Maximálně tak nepoužitelný uzavřený systém. Pokud se to dá systémem nazvat.

  • Ha (neregistrovaný)

   No tak si znovu projdi statistiky prodeju. Popr. Statistiky rozsirenosti operacnich systemu. V tvych udavanych statech krome USA nema iPhone ani zdaleko petinovy podil.

  • Johny (neregistrovaný)

   „Jestli to nebude tím že to tam rozdávají k tarifu v podstatě zadarmo.“ Tak to opravdu tedy není :D

  • Michal (neregistrovaný)

   Taky neplatí, že iPhone má každý, tak to opravdu neni.

  • Viktor (neregistrovaný)

   Htcjirka: až na to, že je to přesně naopak: [odkaz]

  • kaja (neregistrovaný)

   Presne jak pise Viktor. Iphone nema s kvalitou nic spolecne, poruchovost IP6 25%, suverene vede podle te studie :D

  • Viktor (neregistrovaný)

   Kaja: to jsi moc nepochopil ta procenta.

  • maser (neregistrovaný)

   Evidentně tomu výborně rozumíš, ty parametre… a teď šup zpátky na úkoly do školy.

 3. Výkon sice dobrý, (resp. na tak malé úhlopříčce a rozlišení prakticky zbytečný) ale design 4 roky starého telefonu je prostě neomluvitelný. Resp. je omluvitelný tak u té číny za 2 tisíce. A ne u značky, která design klade na vůbec ty nejvyšší příčky. A taky ne pro běžné uživatele iPhonů, kteří si zakládají na prvotřídní image svého telefonu.
  Je to jako nosit věci od Versace, protože si zakládám na luxusní módě a pak si koupit tři roky starou kolekci, protože je levnější. Takový člověk je spíš k smíchu.

  • Jarda (neregistrovaný)

   Nesmysl. Design 5s je prijemne prakticky, ktery jiny telefon lze postavit na bok (z ruznych duvodu). Naopak 6 mi pripada nepovedeny, takovy asijsky.
   SE je predevsim prakticky, protoze se vejde do kapsy a lze pohodlne ovladat jednou rukou. Po 6″ je to pro mne prijemna zmena.
   Image je mi ukradena, mrzi mne akorat zastarala koncepce OS. Cenu taky neresim, protoze holt ve sve kategorii nema konkurenci.

  • A pravda, opět bude možné použít apku pro 360 fotky za pomoci vibračního motorku:)

 4. Michal (neregistrovaný)

  Zkoušel jsem ho v obchodě, kdysi jsem měl 5S a můžu říct, že tohle už opravdu ne.

 5. Xoo (neregistrovaný)

  Chytrej člověk si raději koupí Xiaomi Mi4 s FullHD displej a Snapdragonem 801 za 5000,- bez tohle za 13 000,- když iPhone SE nemá ani HD displej.

  • Johny (neregistrovaný)

   LOL… njn HD displej je na 4″ zařízení prostě dealbreaker :D

  • Tak u 4″ telefonu za 3 tisíce asi ne, ale u 4″ za 13 tisíc už by to někdo jako problém vidět mohl.

  • Xoo (neregistrovaný)

   No právě iPhone 6S to samé, displej s hrubým rastrem, který mohl být přijatelný před čtyřmi lety, ne dnes,jediná verze iPhone 6S Plus má FullHD displej, který na 5.5″ stačí. LG G3 je na trhu přes dva roky a má luxusní QHD displej a stojí 32GB/3GB 8000,-

   Mi4 s FullHD 5″ IPS má luxusní barvy, pozorovací úhly, kapacitu baterie 3080mAh, výkonný SoC stejný jako v LG3. Stojí pod 5000 jediné co ji limituje je 16GB vnitřní paměti, stejně jako iPhone SE za 13000.

   Si ty dva telefony srovnej Mi4 přináší vyšší užitnou hodnotu za mnohem méně peněz.
   Další alternativa Sony Xperia Z5/Z3+/Z3 všechno skvělé telefony s FullHD 5.2″ 32GB paměť a slot na microSDXC, cena v rozmezí od 8000 do 13000.
   Všechny mají kromě LG kovové tělo a Sony jsou navíc vodotěsné.

  • Xoo (neregistrovaný): Hele nejsi ten samej, co tuhle do mě hustil, jak je super Meizu a jehož argumenty postrádaly logiku i popírali matematiku? Tohle zní totiž dost podobně…. Jsi dealer natahaných čínských šlaček, že za ně tak horuješ?:)

  • Johny (neregistrovaný)

   uni je… a nemá to cenu :D QHD je míň než fullHD, ale v případě XOO je qhd luxusní :D

   QHD je dokonce míň než má iPhone 6SE, ale furt je to luxusní, přesto, že je na větším displeji oproti 4″ SE :D

   Jsem línej to přepočítávat, ale pokud skoro bych se vsadil, že když přepočtu densitu 5,5″ telefonu s fullHD na 4″SE, dostanu se na podobné číslo ;D

  • Xooo (neregistrovaný)

   Johny jsi hlupák qHD=!QHD
   QHD>FullHD

   QHD má LG G3/G4
   Všechny iPhone co kdy byly uvedené na trh mají nižší rozlišení než QHD.

   uni nejsi ty ten chudáček, který tvrdil, že MultiCore k ničemu není a nemá cenu jen porovnávat?

   Čínský sra*ky jsou podle tebe iPhone nebo japonské Sony?

  • Xooo (neregistrovaný)

   Džony až budeš vědět jaké je rozdíl mezi qHD a QHD tak by sis mohl všimnout i toho, že telefon „iPhone 6SE“ neexistuje.

  • Johny (neregistrovaný)

   Zatimco řešit fullHD na displeji velikosti dětské ruky je důkazem prudké inteligence :D

  • Chytrej člověk koupí telefon, který není na CZ trhu? Resp. ono vlastně ani není určen na CZ trh, cože?:) Jsi si jistý, že jsi to napsal jak jsi chtěl aby to vyznělo? Já jen, že je to poměrně nesmysl, co jsi napsal….

 6. SE je povedenej, jenže souhlasim s tim, co píšou ostatní. U firmy, která si vpodstatě na dizajnu zakládá, představit něco, co je vpodstatě 4 roky starý, je dost zvláštní a je to obří mínus. A ta 16GB verze, to je taky vtip za ty prachy. To je verze pro socky, co potřebujou jabko na zádech telefonu a jinak je jim jedno, co to umí. A 64GB je při týhle konfuguraci zas hodně přestřelený. Trochu bych se vyvaroval srovávání s jinými 4palci, tento je svým způsobem originální a spíš bych řek unikátní, hlavně kvuli výkonu. Nicméně zařazení smartphonu nedělá úhlopříčka displeje, ale i střeva – a třeba takové CPU bychom hledali velmi těžko lepší i u větších zařízení. To píšu jen proto, že spousta lidí má tendenci srovnávat tenhle iPhone s konkurencí za 3 tisíce, jen proto, že to má 4 palce.

  • Johny (neregistrovaný)

   A co měli udělat? Představ si to z pohledu uživatele: buď dostaneš zařízení, na které máš okamžitě plnou podporu, kryty a veškeré příslušenství, nebo nové zařízení, na které bude teprve všechno muset vznikat, ale s tím, že stejně se všichni budou soustředit hlavně na ty top zařízeni. Tohle tu zkusili s 5C a jen minimum výrobců pro 5C udělalo svoje příslušenství. Já osobně bych teda radši starší vzhled než nemožnost použivat všechny ty cool věci co k tomu máš. A to nejsem holka, co si chce vybírat z miliardy casů na e-bay.

  • Ale prosim tě, s touhle logikou by měl iPhone 6S ještě šasi z úplně prvního modelu. Na kompatibilitu příslušenství ti Apple kašle. Ba naopak, velice rád ti prodá nové. Viz např. nekompatibilita příslušenství iPadu Air 2 a iPadu Pro 9.7.
   Jediný důvod, proč to má staré šasi, je aby Apple ušetřil na vývoji nového a mohl si tak udržet svou neuvěřitelnou marži. Jinak by Apple nesměl být tak nenažraný. Protože aby to mělo nové šasi a normální nový střeva a ne dva roky starý, jako u iPhone 5C, tak by to muselo při zachování marží stát tak 16-17 tisíc. Ale to je zase prakticky neprodejný. Je celkem běžné, že čím levnější přístroj, tím taky procentuálně nižší marže. Ale to by to nesměl být Apple. Ale on na to brzo dojede. Resp. už dojíždí a dobře mu tak.
   Protože jakou nabubřelost předvádí u iPadu Pro 9.7, jako že nepředstaví iPad Air 3 a místo toho uvede o sto dolarů dražší Pro verzi a bude všem říkat, že je („překvapivě“) mnohem výkonnější, než dva roky starý iPad Air 2 a proto musí být dražší? A on by jako Air 3 nebyl výkonnější, něž Air 2? A neměl by s nad v sobě Air 3 procesor A9X? Přesně ten stejný procesor, co je v Pro 9.7? Takže za co se u Pro verze připlácí 3 tisíce? Za repráky navíc? Protože za podporu pera a klávesnice se platí nekřesťanské peníze v jejich ceně.

  • Xoo (neregistrovaný)

   Cena šasi je na vývoji zanedbatelné, hned po představení SE byly k objednání na eBay hliníkový case ve stylu 6/6S do kterého lze přehodit střeva z SE a už pak nevypadá jako 5S.
   Ten kus hliníku, který tvoří tělo iPhone má cenu 1$ max 2$.

   Apple šetří na tom, že do iPhonu montuje nízkou kapacitu paměti a vyšší nabízí zákazníkům draze.

   Displeje jsou staré a levné, málo paměti RAM se taky projeví v nákladové ceně.

   Nízká kapacita baterie to samé, 1700mAh baterie stojí o hodně méně než 3000mAh.

   Velké rámečky kolem displeje… do SE se mohl pohodlně vejít 4.2″ displej.

   Na první pohled se to nezdá,v tom obrovském množství milionů vyrobených kusů, jde každý cent ušetřený na nákladech k dobru zisku Apple.

  • Johny (neregistrovaný)

   Xoo – kdyby dolar :D To sou fakt halířový položky. Když to necháš dělat v číně, jestli tě bude stát 2 koruny, tak je to moc.

  • To není o ceně těch pár gramů surového hliníku. K šasi samozřejmě patří i přední sklo, které ale bohužel tvoří s displejem jeden funkční prvek. T

  • Steelspace (neregistrovaný)

   Lukas Kosik: aha… a to by jako nezvládli udělat jiné 4″ tělo se stejnými parametry displeje :-/ zajímavá dedukce.

  • Těžko můžeš vžít přesně to stejné sklo a dát ho do nového šasi. Musíš to vyrobit a hlavně vymyslet znova. Ale když použiješ to stejné se stejným 3 roky starým displejem, cena ti rázem klesne na polovinu, protože ty díly už se vyrábí roky a jejich výroba je odladěná a s počtem kusů stále klesá jejich cena. IHS iSuppli, které se zabývá analýzou ceny komponent zjistilo, že jen na displeji Apple ušetřil 20 dolarů: One of the costliest subsystems in the iPhone SE is its four-inch Corning Gorilla Glass display with integrated, in-cell touch sensing; however, the BOM cost of $20 is less than half the cost of the same display in the iPhone 5s, when it was originally released.
   “Pricing is a moving target, and Apple improves its margins on its products over time,” Rassweiler said. “Whatever the margin is on a display or other subsystem today, it will always be better in a year or two, as component costs decline.”
   [odkaz]
   A to samé samozřejmě platí i tom samotném hliníkovém šasi. Navíc iPhonů 5 a 5S se jen za první dva roky prodalo minimálně přes 100 miliónů kusů. iPhonů SE se za dva roky pravděpodobně prodají jen jednotky miliónů. Cena komponent je odvislá od počtu vyrobených kusů. Kdyby to šasi pro iPhone 5S/SE stálo jen dolar, tak kdyby iPhone SE měl úplně nové šasi, musela by se celková cena vývoje, lisovacích forem atd. rozpočítat jen na jednotky miliónů kusů a ne jako v případě iPhone 5S na stovky miliónů vyrobených kusů. Tedy cena šasi by se mohla zvednout klidně i 10x a více.

  • Ještě upřesním, že cellová cena komponentů je u iPhone SE 160 dolarů – tedy 3 800 Kč. Telefon se prodává za 13 tisíc – tedy 3,4x dráž. Takže zvýšení ceny šasi o pouhých 9 dolarů (200 Kč) znamená zdražení telefonu o 700 Kč. To samé samozřejmě platí s displejem. Kdyby byla celá přední strana komplet nová, stálo by to o 20 dolarů více na komponentech – tedy výsledná ceně telefonu by mohla být 1 600 Kč vyšší. Takže to už máme i s cenou za šasi cenu telefonu nějakých 15 300 Kč. A koupil by si za ty peníze 4″ telefon? Asi ne že? Jedině, že by si snad Apple chtěl ukousnout ze své marže… Ale to se samozřejmě nestane. A proto tady máme telefon se zastaralým 4 roky starým designem. :)

  • Xooo (neregistrovaný)

   Pořád má Apple na iPhone SE nízkou marži ve srovnání s iPhone 6 nebo 6S, které mají výrobní cenu kolem 200$ až 220$ a přidávají s s násobně vyšší přirážkou.

   Teď si to srovnej s LG G4, které je ve všech důležitých parametrech lepší než iPhone 6S a za jakou se nabízí cenu? Poloviční jen pro uniho to není dostatečně srovnatelný konkurent.

  • A zas takový drtivý rozdíl to není. Apple má na iPhone SE (16GB) marži 70 % a u iPhone 6S 76 %. S tím, že si to u iPhone SE vynahrazuje na 64GB verzi kde má marži 75 % – tedy o 5 procent více. U iPhone 6S 64GB stoupne marže ale jen o 2 % na 78 %.

  • Xooo (neregistrovaný)

   Procentní rozdíl to není nijak vysoký, v celých číslech je to rozdíl obrovský, protože 6S se prodá mnohem víc kusů než SE a za vyšší cenu než SE.

  • Jan (neregistrovaný)

   Ten design by som tak tragicky nevidel. Hlavne to imho pomohlo skresat naklady, kedze vlastne nemuseli vymyslat nic nove. Pri tomto zariadeni to asi bolo dost dolezite.

 7. mino (neregistrovaný)

  Fajn ale skôr u apple známych pozorujem, že by radšej 4,7 prešli na 5,7 než späť na 4 palce.

 8. Překvapuje mě, kolik lidí v okolí kvituje dostupnost malého telefonu (sám nedám dopustit 4″:) ) a kolik lidí si pochvaluje, že SE vypadá jako správný iPhone. Jsou ale jedinci, kterým 16GB verze už prostě nestačí, ale 32GBb stačila. Já myslím, že tím produktem prostě trefili hřebíček na hlavičku a pár remcalů ve fórech k jejich zlosti s tím nic nenadělá:) Ostatně, týdny dodací lhůta i přes odladěný výrobní proces ledasco naznačuje….

  • Xooo (neregistrovaný)

   Dodací lhůta je jenom proto, že je Apple nechce vypustit najednou a schválně děkuje nižší počet kusů a uměle vytváří dojem vysoké poptávky.

   Kdyby uspokojil trh okamžitě, což by nebyl žádný problém, neměl by Apple tak vysoká prodejní čísla v následujících třech kvartálech.

   Jenom loni prodal Apple o 10 000 000 méně kusů než v předchozích letech, přestože Cook tvrdil že přidávají stejně.

  • Xooo (neregistrovaný)

   Podle mě je z pohledu Apple geniální tah, že SE dali do stejně šasi jako 5S.

   Co je na SE špatně?

   1) Že se přehřívá
   2) Má displej s hrubým rastrem s ppi z roku 2010 (jako iPhone 4)
   3) Má starou generaci TouchID
   4) Co přední selfie camera kolik má MPix?

   Opět uměle degradovaný přístroj, aby zš další dva roky představili to samé s novým SoC a lepšími senzory.

  • Přesně tak, to se řeší snad každým rokem, že Apple záměrně prodeje brzdí.

   uni: A kolik lidí v tvym okolí by se spokojilo s pamětí 16GB bez možnosti rozšíření? Já takového člověka třeba neznám. Bereš to moc filosoficky, vysvětlení je daleko jednodušší – ty, kterejm stačilo 32, donutíme koupit 64, protože dolu nepudou, 16GB necháme, abychom měli „levný“ model a socky měly co kupovat.

 9. Jarda (neregistrovaný)

  Koupil jsem minulou sobotu a jsem spokojen. Prechazel jsem z BlackBerry a konecne mam vykonny telefon. Vzdycky mely moje telefony stary HW – tak konecne nosim v kapse HW vlajkove lodi. Vydrz telefony super – me BlackBerry melo mensi displej, vyssi kapacitu baterky a stejne IP SE vydrzi vice.

  • A můžu se zeptat o jaké BlackBerry šlo a za kolik jsi ho tehdy kupoval? Díky.

  • Jarda (neregistrovaný)

   Souhlas, pouzivam cca 3 nedele a zatim vcelku spokojenost (az na vyhrady vyplyvajici z pouziteho OS). Na vykon si stezovat rozhodne nemuzu, zamrzi chybejici AMOLED a Qi. NFC naopak nechybi vubec.

 10. Pribina (neregistrovaný)

  Tak ja som mal dlhé roky veľké 5 a viac palcové telefóny a po prechode na iP SE si ťukám po čele, ako som mohol mať tie pádla.A to som tie 5palcové telefóny ovládal v drvivej väčšine iba jednou rukou.Ale musím napísať že iP SE je môj prvý iP.Ale je tak rýchlo návykový, že sa so mna bohužiaľ očividne stala iOvca.Nechcem sa predhánať v čom je lepší iP od konkurencie a pod. Ale je to v takých úplne samozrejmých maličkostiach, ktoré veľmi, veľmi zjednodušujú život.Toť môj skromný názor na telefón na ktorý prakticky vôbec nenadávam, nie ako na predchádzajúce Androidy či WPhony.

  • Tak tebe roznesou na kopytech (od spokojenosti s iOS po tvou útratu za zařízení). RIP Pribina (neregistrovaný):)

  • Jarda (neregistrovaný)

   Hodne zalezi na pouziti. Napriklad v korporatni sfere na iOS spoustu omezeni, ktere pouziti (napr. v porovnani s WP) dost omezuji. Rozhodne ten system neni dokonaly, to bohuzel zadny. Skoda, ze jeho rozvoj se omezuje na detaily, pritom spoustu usnadneni by mohl vzit od jinych.

  • Tak zdá se, že korporátní sféra nebo potřeby nejsou příliš velké, když to neuživilo ani takové borce jako RIM:)
   Ale Apple teď jede spolupráci s IBM, takže určitě vědí, kde potřebují posunout věci.

 11. Petr (neregistrovaný)

  Jablíčko jde do kytek :-( [odkaz]

 12. Pavel S. (neregistrovaný)

  Kdo to tady pořád cenzuruje? Asi nějaký deBílek. Přitom odkazy na bulvární konkurenční weby nevadí..

 13. Anik (neregistrovaný)

  Tak teď také něco pro příslušnice ženského pohlaví: iPhone SE mám asi měsíc, předtím jsem měla 5S a ještě předtím jsem si kupovala jen a pouze Nokie a Samsungy. Na každém z těch telefonů se našlo něco, v čem vynikal – jenže až po zakoupení prvního iPhonu jsem sama poznala, že výrobky od Apple jsou prostě vyjímečné. S SE jsem opravdu spokojená, šlape jako hodinky a popravdě jsem mu dala přednost před šestkou, protože ten mi neseděl do ruky. Telefon nemám jako stylový doplněk, zajímají mě užitné vlastnosti, spolehlivost a rychlost. Úžasnou věcí je pro mě synchronizace se všemi zařízeními (MacBook, iPad) a to vše bez jediné chybičky. Během předchozích dvou let, jsem nemusela ani jedinkrát telefon vypnout nebo restartovat, tak doufám, že u nového to bude pokračovat stejně… Za mě naprostá spokojenost a doporučení ke koupi všem, ne proto, že je to iPhone, ale proto, že je to nejspolehlivější parťák :)

  • Tedy vydat se na popraviště a ještě si při tom prozpěvovat, to jsi skutečně silná osobnost:) Hodně štěstí.

  • Martin (neregistrovaný)

   Popraviště ? Důvod ? Taky mám Iphone SE 64 Gb předtím jsem měl 4s která mi vydržela 4 roky a i po takové době jela pořád krásně. Chtěl bych vidět tvůj Android nejlépe z Číny jak ti jede 4 roky. Iphone je pořád kvalitní mobil. Nevím jak to je u 6stky ale 5Se je vážně úžasný mobil který výkonnostně porážel při spouštění aplikací a her dokonce i Samsung 7 a to s menší spotřebou baterky. Můžeš si tu psát co chceš ale iphone 4,5 a 5se jsou asi ze všech mobilů nejvíc kvalitní a jsou prostě držáci.

  • Johny (neregistrovaný)

   uni tím popravištěm pravděpodobně myslel místní osazenstvo smartmanie ;-)

   Co se spolehlivosti týče, tak iPhone je skvělej v každodenním používání, ale pokud jde třeba o to, s ním vyrazit do přírody a nedej bože někam kde je chladno, tak je to z mého pohledu jeden z nejhorších telefonů a o spolehlivosti nemůže být ani řeč.

  • Martin (neregistrovaný): Ty s popravištěm vedle, on správně :-)

 14. Lucie (neregistrovaný)

  Dobrý den, prosím o radu. Mám iPHONE SE. Každý den mám 2x tel. na nabíječce… nevydrží ani den. Nestahovala jsem si žádné aplikace, nevím co s tím…. nejraději bych ho vrátila, tohle se nedá vydržet… můžete poradit?

  • Lucie, není to vada, ale standard u tohoto modelu.To jsis měla zjistit a rozmyslet už před nákupem.

  • Tovární nastavení, reklamace. Je ale trochu nešťastné, že nijak nespecifikuješ užívání. Např. GPS+max podsvícení při mapových aktivitách venku = půl den výdrže u každého, zvláště u iPh9ne s tak vysokou hodnotou max. jasu.

 15. Jak tu čtu co píšete, musím se opravdu smát. Jako lidi….co dokážete řešit a jak uvažovat. No sranda :D

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).