TOPlist

Recenze Apple iPhone 5s: Evoluce, která příště nemusí stačit

Další generace oblíbeného smartphonu z Cupertina je tu. Revoluce nebo jen lehká evoluce? Ustojí čím dál tím tvrdší konkurenci na globálním trhu? Zatím ano, ale příští rok už by tomu tak být nemuselo.

Nebudu se opakovat o iPhonu a jeho vlivu na naše dějiny. Na toto téma jsem se více rozepsal v nedávné recenzi iPhone 5c. Ačkoli část světa iPhone miluje a část nenávidí, jeho význam ve světě chytrých zařízení je zcela nepopiratelný. Dokonce i Samsung nepřímo uznal, že se jablečným telefonem inspiroval. A teď za to dostal tučnou pokutu. I tak se to ale jihokorejcům vyplatilo; v přepočtu téměř 6 miliard korun, které jako pokutu zaplatí, se jim za poslední roky mnohonásobně vrátilo zpět. A pak jsou tu další, kteří bez skrupulí kopírují Samsung a už nám to jede světem jako lavina. Pokud tedy nepoužíváte přímo iPhone, máte v ruce určitě něco, co jim bylo při vývoji ovlivněno.

Čas neúprosně plyne a i iPhone podléhá jeho vlivu, nemilosrdně. Ačkoliv ještě nedávno měla úhlopříčka 3,5“ početný dav zastánců, jejich řady rychle řídnou. Stejně jako ty, které obhajují současnou čtyřpalcovou úhlopříčku. Čím dál tím častěji jsou slyšet hlasy, že další iPhone by měl mít větší displej, alespoň 4,3 palce. Nebo by měl Apple přijít s jiným modelem, velkým, který by uspokojil ty, jenž vyžadují opravdu prostorný displej. Je pro takový model na současném trhu místo?


Všechny tři barevné varianty iPhone 5s: vesmírně šedá, zlatá a stříbrná (vpravo)

Podle mě ano a nemusí to být nutně pětipalcový obr. Osobně si dovedu představit portfolio ve složení starší iPhone 4S s 3,5“ displejem, současné 5C a 5S s 4“ displeji a nový iPhone s 4,5“ displejem. Uvidíme, do jaké míry se tato očekávání příští rok naplní.

Jakmile jednou zkusíte velký displej, těžko si budete zvykat zpět na menší. A kdo by se z řad větších Androidů chtěl vrátit nebo přejít k iOS, má svým způsobem smůlu, protože 4“ současných iPhonů 5c a 5s je prostě pro spoustu lidí málo. I tak se ale Applu při uvedení na trh povedlo vyvolat šílenství, které jeho produkty provází a na zlatou variantu si zájemci museli počkat opravdu dlouho.

Za zapůjčení děkujeme internetovému obchodu Sunnysoft, kde si zařízení můžete zakoupit

Klady (+)

 • použité materiály
 • skvělé dílenské zpracování
 • kompaktní rozměry
 • nízká hmotnost
 • snadné ovládání jednou rukou
 • jemný displej se skvělou čitelností na sluníčku
 • lepší výdrž baterie než u předchozí generace
 • vysoký výkon & 64bitový procesor
 • kvalita fotografií a videa (+ slow-motion, 120 FPS)

Zápory (-)

 • cena u vyšších paměťových verzí
 • omezení systému iOS 7
 • velikost displeje (pro některé uživatele)
 • zatím málo využité Touch ID
 • absence NFC
 • slot na nanoSIM

Obsah balení

Obsah balení iPhone 5s se neliší od dříve testovaného a levnějšího modelu 5c. Krabička je sice odlišná, papírová, ale uvnitř najdete to samé. Kromě telefonu to je speciální sponka pro otevření šuplíčku pro nanoSIM kartu, adaptér do elektrické zásuvky, USB kabel s Lightning konektorem a špičková sluchátka, která nejen, že dobře sedí v uších, ale také skvěle hrají a překvapivě dobře odstraní hluk z okolí. iPhone 5s  má špičkový zvukový výstup a uspokojí tak i ty nejnáročnější uživatele.

- - -

Videopohled

Design a zpracování: Hliníkový sympaťák s magickým tlačítkem

iPhone 5 se potýkal s obrovským problémem v oblasti zpracování povrchu těla. U bílé varianty to není tak markantní, ale černá tím trpěla ve velkém a po pár týdnech byl nový iPhone 5 u spousty uživatelů nehezky odřený. Viděl jsem případy, kdy nový telefon putoval do plastového krytu a po pár týdnech byl poškrábaný i v něm. Tohle se Applu opravdu nepovedlo, minimálně u několika prvních sérií.

- - -

Novinka proto přichází s vylepšenou povrchovou úpravou, která by neměla výše zmíněným neduhem trpět. Pravdou je, že za dobu testování se na černo-šedé variantě neobjevil ani jeden škrábanec a to samé potvrzují spokojení majitelé v mém okolí, kteří mají telefon od uvedení na německý trh.

-

Osobně se mi nové barevné provedení tmavé varianty líbí mnohem více než u předchozího modelu. Černa „pětka“ zkrátka tak dobře nepůsobila. Největší změny se odehrály na zádech a bocích. Ty jsou nově šedé, zadní strana je pak ozvláštněna černými pruhy. Přední část zůstala v podstatě beze změn, až na středové tlačítko, které díky přítomnosti Touch ID (čtečka otisků prstů) vypadá jinak.

- - -

Rozměry zůstaly stejné, iPhone 5s je pořád velmi kompaktní smartphone, který dobře padne do ruky, vejde se i do menší kapsy a právě díky své kompaktnosti se velmi dobře používá. Hmotnost také zůstala na velmi nízké hodnotě – 112 gramů v kapse opravdu moc nepocítíte.

- - -

Kromě tmavé varianty je dostupná také bílá verze (Apple ji označuje jako stříbrnou), které se oproti předchozí generaci nezměnila vůbec a pak je tu exkluzivní zlatá. Ta dodává iPhonu určitou dávku osobitosti a vtipné je, že málokterý výrobce si doposud na zlatou barvu vzpomněl, ale po představení iPhonu 5s se začínají objevovat další a další „zlaté edice“ konkurenčních smartphonů.

- - -

- - -

Nehledě na barevné provedení, iPhone 5s zkrátka dobře padne do ruky, dobře se drží, používá a ovládá jednou rukou. Je to ten typ telefonu, se kterým si budete jen tak pohrávat v ruce, protože je prostě fajn, příjemný do ruky. A pak je tu ten pověstný Lightning konektor, oboustranný, kterému je jedno, jakou stranou do něj kabel strčíte, protože vždy pasuje. Ve srovnání s klasickým microUSB konektorem, do kterého se podle některých studií trefíte až na třetí pokus (což je vzhledem k pouze dvěma stranám zvláštní, asi Murphy…), je to neuvěřitelně pohodlné.

- -
Srovnání se Samsungem Galaxy S4 a iPadem mini 1. generace

Hardwarová výbava: Ve víru 64bitů

Po představení iPhone 5s se strhla na diskuse nad jeho novým procesorem. Mnozí kroutili hlavou nad tím, proč Apple sáhl po procesoru s 64bitovou architekturou, když současné aplikace ji nedokážou využít. Nejsem zastáncem ani odpůrcem některé z přidružených teorií, jen si myslím, že co není dnes, může být dříve, než si mnozí myslí. A systém iOS 7 je navržený na 64bitovou architekturu, takže je jen otázkou času, než se vývojářům aplikace podaří optimalizovat.

Ať už dvoujádrový 1,3 GHz A7 procesor plně využijeme nebo ne, nelze mu upřít, že novince dává ve spojení s 1 GB RAM (do budoucna procesor zvládne až 4 GB RAM) a čtyřjádrovou PowerVR G6430 grafikou úctyhodný výkon, který pocítíte při spouštění aplikací i samotné práci v systém. Problémy nečiní ani graficky a výkonově náročné hry nebo přehrávání videí ve vysokém rozlišení, to už ale asi nikoho nepřekvapí. iPhone 5s je zkrátka rychlý smartphone, který vás rozhodně zdržovat nebude.

Souběžný test iPhone 5s a Apple iPad Air mě utvrdil v tom, že tato dvě zařízení vám budou výkonově na dlouho dopředu stačit. Vše je rychlé a plynulé, od pohybu v systému, přes práci s náročnými aplikacemi, až po otevírání velkých dokumentů. Jediné, co zatím kazí celkový dojem, je neodladěnost iOS 7, která má na svědomí častější pády na aplikací, než na jaké je člověk z předchozích verzí iOS zvyklý. Opět je to ale o optimalizaci ze strany vývojářů a postupem času se situace bude zlepšovat. Applu se vůbec s iOS7 povedl husarský kousek, jelikož několik měsíců po vydání si novou verzi nainstalovalo více než 74 % uživatelů jablečných zařízení (celá zpráva).

-

-
Srovnání displejů: iPhone 5s a Galaxy Note 3 (oba s maximálním jasem)

Ačkoli je displej (mým měřítkem) malý, dohání tuto ztrátu v celkové kvalitě. Jemný, s věrnými barvami, vysokým jasem a spolehlivou autoregulací, širokými pozorovacími úhly a již tradičně dobrou čitelností na slunci. Jenže je prostě malý. Pokud jste na malé displeje zvyklí a vyžadujete je, pak je vše v pořádku. Já již delší dobu používám zařízení s úhlopříčkou 4,7“ a vyšší, a při testování se mi do toho motají i šestipalcová monstra, takže se není čemu divit, že z iPhone 5s chytám lehké klaustrofobické záchvaty. V redakci jsme se jednohlasně shodli, že bychom zkrátka uvítali iPhone s větším displejem, nicméně pro spoustu běžných uživatelů čtyři palce prostě postačí, o čemž jasně svědčí i vysoká prodejní čísla.

- - -

Kvalita příjmu WiFi signálu je na výborné úrovni, stejně jako signálu z mobilní sítě. iPhone 5s umí LTE, což je lahůdka, ale pouze v případě, nacházíte-li se v místě s pokrytím. GPS funguje spolehlivě, ale satelity se fixují o něco déle, než na co jsem zvyklý u Android smartphonů. Stejně tak je lepší používat  Google Mapy, protože ty od Applu mají stále a pořád drobné nedostatky, a pokud byste se chtěli podle navigace vydat na Pražský hrad, skončíte, jestli si to dobře pamatuji, někde na Smíchově.

Zvuk při probíhajícím hovoru je v pořádku, ocenil bych ale možnost vyššího nastavení hlasitosti. Váš hlas je přenášen bez okolního hluku, za což vděčíme trojici mikrofonů a softwaru pro eliminaci hluku, který funguje spolehlivě. Co ale iPhonu neodpustíme, je absence technologie NFC. Rozčilovali jsme se už v recenzích starších jablečných zařízení a je veliká škoda, že Apple NFC zatím nechce dát šanci, protože tato technologie má budoucnost.

 
U 16GB iPhone 5s máte k dispozici zhruba 12,9 GB pro vaše data; nastavení Touch ID

Z pohledu hardwarové výbavy není iPhonu 5s co vytknout, tedy až na zmíněné NFC. Jasně, má pevně danou interní paměť, poslední dobu je vzhledem k rostoucím nárokům aplikací 16 GB opravdu málo a za vyšší verze si Apple nechá řádně zaplatit. Ještě k tomu není možnost rozšířit paměť pomocí přídavné karty a když už do paměti chcete něco nahrát, musíte buď pomocí PC a iTunes nebo skrz cloud. USB Mass Storage iPhone neumí a nejspíše ani nikdy umět nebude.

Stejně tak akumulátor je pevně uložený uvnitř telefonu a není uživatelsky přístupný. Jenže toto nejsou ani tak vady, jako spíše specifika, vlastnosti konkrétního modelu, se kterými prostě nic neuděláte. Bylo to tak, je a nejspíš bude i v budoucnu. Nehledě na to, že je pořád dost takových, kteří se v tomto přístupu po Applu „opičí“.

Důležité je, že iPhone je dobře vyrobený, z kvalitních materiálů a uvnitř má dostatečně moderní a výkonný hardware, abyste ani za rok nemuseli koukat po nástupci, protože 5s rozhodně nebude nad každodenní rutinou funět a rozčilovat vás svými záseky a zdržováním.

Baterie a výdrž

iPhone 5 jsem nikdy nepoužíval déle než několik týdnů, ale i tak, a díky svému blízkému okolí, jsem si mohl udělat obrázek o jeho výdrži na jedno nabití. Málokomu vydržel jeden celý pracovní den. Situace se výrazně zlepšila po příchodu iOS 7, ve kterém Apple očividně hodně zapracoval na hospodaření s energií.

Novinka má baterii s vyšší kapacitou, 1 570 mAh oproti 1 440 mAh u iPhone 5. Přidejme si k tomu energeticky méně náročný procesor, lepší optimalizaci iOS 7 a vyjdou z toho vcelku velká očekávání stran výdrže na jedno nabití. A tato očekávání byla, alespoň z mého pohledu, naplněna.

iPhone 5s jsem používal jako primární telefon a velmi mile mě překvapilo, že dokázal vydržet až dva pracovní dny na jedno nabití (zhruba 60 minut hovorů/den, SMS, e-maily, samozřejmě i WhatsApp, sociální sítě, webové stránky…


Takto je v iPhone 5s uložený akumulátor (zdroj: iFixIt)

Telefon se dá vybít podstatně rychleji. Při surfování po webu zvládne okolo 9 hodin v kuse. HD video bude přehrávat až 11 hodin a pokud začnete v sobotu po obědě hrát hry, iPhone 5s „umře“ pozdě večer, po nějakých 8 hodinách hraní. To nejsou vůbec špatné výsledky.

Důležitější je ale výše uvedená výdrž v běžném provozu a pokud zmírníte své nároky, třeba o víkendu, iPhone 5s nemá problém vydržet od pátečního rána do nedělního večera. To je oproti předchozí generaci obrovský skok kupředu.

Fotoaparát a záznam videa

Nebyl by to Apple, kdyby se nesnažil své produkty vylepšit takřka ve všech oblastech, ale hlavně efektivně, ne efektně. Fotoaparát má tedy pořád 8 Mpx, ale rozhodně není stejný jako ten u předchozí generace.

- - -

- - -

- - -

Čip se zvětšil o 15 % a vzrostla světelnost, čímž optika pohltí o 25 % světla více než dříve a výsledkem jsou vcelku uspokojivé fotky i za horšího světla. Na Lumie s technologií PureView to pořád není, ale androidí konkurenci hravě strčí do kapsy.

- - -

Další novinkou je True Tone blesk. Ten se skládá ze dvou LED diod, kdy každá svítí světlem s trochu jinou teplotou. Výsledkem jsou podstatně věrnější barvy osvícené scény. Na papíře zajímavé, v reálu ještě zajímavější, protože to opravdu funguje a v tomhle směru Apple opravdu inovoval.

- - -
Takhle fotí iPhone 5s v horších světelných podmínkách

Prostředí fotoaparátu je stejné jako u iPhone 5c nebo iPadu Air, prostě klasika z iOS 7. Nabídne jednoduché, přehledné a intuitivní ovládání. Jednouchým gestem přecházíte mezi režimy pro focení, záznam videa, čtvercové focení, panorama režim a slow motion, když máte možnost natáčet HD video při 120 snímcích za vteřinu. Fotky můžete ozvláštnit některým z devíti efektů, které nejsou nepodobné těm, jež známe z Instagramu.

- - -
Všechny snímky (včetně odkazu pro stažení v plném rozlišení) najdete v naší galerii

Chybí jakékoli pokročilejší nastavení nebo funkce, ale to lze řešit stažením celé řady specializovaných aplikací z App Store. Vzhledem k rychlosti focení se iPhone 5s skvěle hodí pro pořizování momentek. Aplikaci snadno spustíte přímo z uzamčené obrazovky. A jako hardwarová spoušť poslouží tlačítko (+) pro zvýšení hlasitosti.

Ačkoli iPhone 5s oproti většině dražších telefonů s Androidem disponuje nižší  rozlišením, rozhodně to ničemu nevadí a naopak, většinu z nich hravě strčí do kapsy nízkou úrovní šumu, dobře vykreslenými detaily a celkovou ostrostí obrázků. Fotíte-li za krásného počasí, je na výsledky radost pohledět. S horšícími se světelnými podmínkami kvalita snímků neklesá tak rapidně jako u konkurence.

iPhone 5s standardně natáčí video ve Full HD rozlišení při 30 fps (1080p). Nicméně můžete přepnout do režimu HD s 120 fps (720p). Ten se používá hlavně pro slow-motion videa. Bohužel, největší vadou videa je zvuk k němu pořízený. Ten je, stejně jako u předchozí generace, stále a pořád mono. To mi nejde do hlavy proč, zvláště když iPhone 5s, stejně jako předchozí iPhone 5, disponuje hned trojicí mikrofonů a pořídit stereo zvuk by tedy neměl být problém.

Ve výsledku je video velmi kvalitní. Minimum šumu, plynulé, s dobře vykreslenými detaily a velmi věrnými barvami. Komukoli ho pustíte v televizi, nejspíš nepozná, že je pořízení telefonem. Perfektně funguje i průběžné zaostřování a iPhone 5s nemá problém se vcelku rychle vyrovnat s přechody mezi světlými a tmavými místy. Celkově nemám videu co vytknout a podíl na slušné kvalitě má také digitální stabilizace obrazu.

Operační systém, prostředí a software

Systému iOS 7 jsme se podrobně věnovali v tomto článku, proto si v recenzi vypíchneme jen ty nezjajímavější části.

 
Hlavní obrazovka s ikonami aplikací & nabídka nastavení

iPhone 5s je v relativně krátké době už čtvrté zařízení s iOS 7, které jsem měl možnost používat. Přes prvotní odpor vůči novému vzhledu jsem si pomalu ale jistě zvyknul. Ono mi ani nic jiného nezbylo. Stále a pořád vnitřně tíhnu k předchozímu grafickému kabátku, který se mnohým zdá okoukaný a zastaralý, ale zase je přehledný, funkční a pro mě praktický.

  
Nový vzhled číselníku, světlá verze softwarová klávesnice,  bezpečnostní obrazovka

V iOS 7 jsou stále a pořád místa, která mi dělají problémy. Například ikona pro sdílení obsahu. Vždy chvílí bádám nad tím, kde je a k čemu je ten ošklivý obdélníček s šipkou. Nemluvě o vzhledu klávesnice, který se v podstatě pořád mění, záleží na aplikaci a jejím uzpůsobení pro novou verzi systému. Také mi nesedí vzhled kalendáře nebo číselníku v aplikaci telefon, ale to jsou většinou jen drobnosti, na které si člověk časem stejně zvykne a pak už rozdíly přestane vnímat.


Praktické Control Center: Odsud můžete rychle ovládat základní funkce iPhonu

Oproti všemu negativnímu systém disponuje novinkami, které jsou bez diskuse ku prospěchu věci. Za všechny jmenujme vylepšenou notifikační lištu, kterou si lze částečně upravit k obrazu svému. Nebo nabídku Control Center, kterou vytáhnete od spodní hrany displeje a kde máte po ruce praktické funkce k ovládání telefonu, jako jsou přepínače Wi-Fi, Bluetooth a dalších, ovládání jasu a hlasitosti, přehrávače hudby, ovládání AirDrop, rychlý přístup k fotoaparátu, kalkulačce nebo zapnutí svítilny.

  
Detail složky s aplikacemi, webový prohlížeč a nabídka s naposledy spuštěnými aplikacemi

Dále chválím a opěvuji gesto (swipe od levé hrany displeje), díky kterému se vrátíte o obrazovku zpět a nemusíte tak natahovat palec do levého horního rohu, kde je v 99 % případů umístěno tlačítko Zpět.

 
Notifikační obrazovka a nová podoba softwarové klávesnice (tmavá verze)

Moje další výtka směruje k častým pádům aplikací. Ne jen některých konkrétních, ale takřka všech. V průměru zhruba dvakrát za den mi nějaká aplikace spadla a to se u iOS dříve nestávalo. Apple má tedy v nové verzi systému ještě značné rezervy, na kterých by měl zapracovat, a doufejme, že se to s dalšími aktualizacemi zlepší.

  
Kalendář, telefonní seznam a e-mailový klient

Stěžovat si nad tím, že Siri stále nerozumí česky už nebudu, opakoval bych se. Mrzí mě to, protože anglicky se s ní dá vcelku dobře pokecat a hlavně jako osobní asistentka je opravdu šikovná a telefon se dá z velké části ovládat pouze hlasem, což je praktické třeba v autě. Snad se v budoucnu dočkáme i podpory našeho jazyka. Google to zvládá, tak proč by Apple nemohl také.

Touch ID: Vaše data zabezpečí integrovaná čtečka otisků prstů

Čtečky otisků prstů potkáváme v běžném životě už celkem často. Disponují jimi notebooky, některé tablety, a zabezpečovací systémy. Není to tak, že bychom se jim nevyhnuli, ale narazíme na ně dostatečně, aby nemusely být považovány za kdoví jaké sci-fi.

Apple a jeho velmi šikovné marketingové oddělení ale dokážou udělat z komára velblouda, a tak máte pocit, že Touch ID ve vašem novém iPhonu 5s je něco jako nová Enterprise pro kapitána Kirka.

 
Nastavení Touch ID

Pravdou je, že oproti většině konkurence Apple udělal krok kupředu a jeho čtečka otisků prstů funguje na výbornou, na rozdíl od té v HTC One Max. Není nutné po ní prstem přejíždět, stačí přiložit prst. Odemknutí telefonu je tak ve finále pohodlnější a rychlejší než klasické gesto „slide to unlock“. Stačí stisknout středové tlačítko a nastavený prst na něm nechat zhruba vteřinu přiložený. Telefon se následně odemkne. A samozřejmě ho takto odemknete jen vy, nikdo jiný.

Čtečka rozpozná až pět prstů a dokáže nahradit hesla, třeba do App Store. Rozpoznání více prstů je důležité, protože pokud používáte občas telefon jako já, to znamená, že leží na stole a vy ho chcete zapnout, aniž byste ho brali do ruky, bez rozpoznání ukazováčku se nejspíš neobejdete, pokud si neumíte šikovně vykloubit zápěstí, aby vám pro tuto akci stačil palec.

-

Porovnám-li praktické využití čtečky na iPhone 5s a nedávno testovaném HTC One Max, je to jako srovnávat raketu země-vzduch a extra dlouhou bambusovou tyč proti letadlům (kdo ten vtip nezná, zeptejte se v diskusi pod článkem). Oboje se používá proti letadlům, ale bambusovou tyč dříve či později zahodíte. Stejné je to s těmito dvěma čtečkami otisků prstů. Ta na iPhone 5s je praktická, spolehlivá a používá se přirozeně. Tu na HTC One Max dříve či později vypnete, protože je na neuvěřitelně blbém místě, nespolehlivá a dřív než si na ni zvyknete, tak vás začne neuvěřitelně rozčilovat.

Když dva dělají totéž, není to totéž…

V současnosti čtečka otisků prstů více, než je výše uvedeno neumí, a tak se zdá být trestuhodně nevyužitá. Aplikace třetích stran k ní nemají přístup, takže smůla pro vývojáře. A Apple zatím také nepřišel s ničím, co by využití mohlo rozšířit. Dovedu si představit, po vzoru konkurence, například „dětský koutek“. Vaše dítko přiloží k iPhone 5s prst, telefon se odemkne, ale pouze s vámi zvoleným nastavením a obsahem. Hry, omezený přístup k webu, zákaz volání, zákaz přístupu do galerie a podobně. Stejně tak by mohl fungovat „guest mode“ (škoda, že čtečka není na nových iPadech, tam by to mělo ještě větší smysl), nebo uzamčení konkrétních aplikací & složek.

Konkurence

Pod recenzí iPhone 5c se rozjela diskuse, ve které mnozí byli rozhořčeni z toho, že jsem model 5c, respektive iPhone obecně, označil za kategorii samu pro sebe, které svým způsobem nemá konkurenci.

Nebylo to myšleno tak, že iPhone je tak dobrý, že nemá konkurenci, ale jak telefon, tak systém, jsou natolik specifické, že přímé srovnání s konkurencí je jako srovnávat hrušky a jablka.


Konkurentem pro iPhone 5s (nalevo) je i další ovoce z vlastních řad – polykarbonátový iPhone 5c

Prvním sporným bodem je velikost telefonu a úhlopříčka displeje. iPhone je malý, s malým displejem, ale jeho hardware hravě konkuruje špičce androidích smartphonů. Dalším sporným bodem je ekosystém Applu, který je pořád o kus propracovanější než u konkurence. Pokud vlastníte jedno Apple zařízení, tak to nejspíš nepocítíte, ale ti, kdo mají dva a více jablečných produktů, používají iCloud, iTunes Match a další Apple služby, mi dají nejspíš za pravdu, že i přes jistá omezení je to funkční a návykové řešení.

Proto si stále a pořád myslím, že největším konkurentem pro iPhone je pořád iPhone. A pro iPhone 5s je to iPhone 5 a 5c. Sice za novinkou v mnoha ohledech zaostávají, ale zase jsou za citelně nižší cenu.


HTC One

Odprostíme-li se od Apple ekosystému a budeme brát iPhone jen jako smartphone, konkurence mu roste jako houby po dešti. Záleží pouze na vašich preferencích, jestli požadujete kompaktní telefon s menším displejem, ale horšími vnitřnostmi nebo nadupaný hardware ve výrazně větším těle. Na současném trhu nenajdete přímého konkurenta, který by disponoval stejnými parametry jako iPhone 5s. Vždy bude na scéně nějaký kompromis.


LG G2

Příkladem budiž třeba HTC One, který je stejně jako iPhone 5s dobře zpracovaný a z kvalitních materiálů. I hardwarem a výkonem se novince hravě vyrovná. Nicméně je výrazně větší a těžší. Dále je tu HTC One Mini, které není o tolik větší než iPhone 5s, pořád je dobře udělaný, ale hardwarově a výkonově už na novinku ztrácí. Stejné to bude i u jiných výrobců jako je třeba Samsung nebo LG. Telefony srovnatelné uvnitř budou veliké a vice versa. Stejně velké telefony jako iPhone 5s za ním budou znatelně zaostávat.


Lumia 925 s Windows Phone 8

Pokud mám být ale konkrétní, s iPhonem 5s může síly srovnávat například letošní novinka LG G2, Samsung Galaxy S4, Lumia 925 či Lumia 1020 a Xperia Z1, ale tam už budete bojovat s výraznou velikostí. Pokud pro vás hraje důležitou roli cena, vycházejí tyto modely výhodněji než dnes testovaný iPhone 5s.

Závěrečné hodnocení

Pokud patříte mezi ty, kteří každý rok čekají od Applu další revoluci, nejspíše jste z iPhone 5s byli mírně zklamáni. Pokud ale patříte mezi ty, kteří očekávají pouze slušnou evoluci, můžete být spokojení, ačkoliv 5s prošel na první pohled nejmenší evolucí od doby, co Steve Jobs na podiu poprvé ukázal světu smartphone od Applu.

Pořád ale jde o velmi dobře vyvážený a použitelný mix telefonu, komunikačního zařízení, fotoaparátu a moderních funkcí. Těžko se hledají negativa a tím největším bude zatím špatně odladěný iOS 7. A pak samozřejmě cena, která je, alespoň pohledem českého trhu, vysoká a nejvyšší specifikaci iPhone 5s pořídíte za částku přesahující 22 tisíc korun.

Záleží nakonec jen na vás, jestli iPhone chcete nebo ne. Tohle totiž není racionální volba. Na trhu najdete nemálo telefony s podstatně lepším poměrem cena/výkon nebo cena/užitná hodnota. Oproti iPhonu ale vždy budete muset udělat nějaký ten kompromis. Pokud iPhone 5s chcete a finance vás zase tolik netrápí, běžte a kupte si ho.

Pokud ho uvažujete jako jednu z variant pro nákup nového smartphonu, nejspíš si ho nevyberete a zvolíte buď levnější nebo starší model a nebo něco ze světa Androidu či Windows Phone. Nabídnou vám totiž podobné funkce, ale za mnohdy výrazně nižší cenu. Není výjimkou, že za cenu nového iPhonu jinde dostanete velmi dobře použitelný smartphone a k tomu tablet.

Autor článku Marek Hajn
Marek Hajn
Nadšenec a občas early adopter. Recenzent praktik a analytik teoretik. Současné „everything Apple“ nebylo vždy, nemusí být navždy a neznamená, že ostatním platformám jsou dveře zavřené. Naopak. Je potřeba si hrát a zkoušet novinky.

Kapitoly článku