Domů » Recenze » Recenze Apple iPhone 5s: Evoluce, která příště nemusí stačit

Recenze Apple iPhone 5s: Evoluce, která příště nemusí stačit

Další generace oblíbeného smartphonu z Cupertina je tu. Revoluce nebo jen lehká evoluce? Ustojí čím dál tím tvrdší konkurenci na globálním trhu? Zatím ano, ale příští rok už by tomu tak být nemuselo.

Nebudu se opakovat o iPhonu a jeho vlivu na naše dějiny. Na toto téma jsem se více rozepsal v nedávné recenzi iPhone 5c. Ačkoli část světa iPhone miluje a část nenávidí, jeho význam ve světě chytrých zařízení je zcela nepopiratelný. Dokonce i Samsung nepřímo uznal, že se jablečným telefonem inspiroval. A teď za to dostal tučnou pokutu. I tak se to ale jihokorejcům vyplatilo; v přepočtu téměř 6 miliard korun, které jako pokutu zaplatí, se jim za poslední roky mnohonásobně vrátilo zpět. A pak jsou tu další, kteří bez skrupulí kopírují Samsung a už nám to jede světem jako lavina. Pokud tedy nepoužíváte přímo iPhone, máte v ruce určitě něco, co jim bylo při vývoji ovlivněno.

Čas neúprosně plyne a i iPhone podléhá jeho vlivu, nemilosrdně. Ačkoliv ještě nedávno měla úhlopříčka 3,5“ početný dav zastánců, jejich řady rychle řídnou. Stejně jako ty, které obhajují současnou čtyřpalcovou úhlopříčku. Čím dál tím častěji jsou slyšet hlasy, že další iPhone by měl mít větší displej, alespoň 4,3 palce. Nebo by měl Apple přijít s jiným modelem, velkým, který by uspokojil ty, jenž vyžadují opravdu prostorný displej. Je pro takový model na současném trhu místo?


Všechny tři barevné varianty iPhone 5s: vesmírně šedá, zlatá a stříbrná (vpravo)

Podle mě ano a nemusí to být nutně pětipalcový obr. Osobně si dovedu představit portfolio ve složení starší iPhone 4S s 3,5“ displejem, současné 5C a 5S s 4“ displeji a nový iPhone s 4,5“ displejem. Uvidíme, do jaké míry se tato očekávání příští rok naplní.

Jakmile jednou zkusíte velký displej, těžko si budete zvykat zpět na menší. A kdo by se z řad větších Androidů chtěl vrátit nebo přejít k iOS, má svým způsobem smůlu, protože 4“ současných iPhonů 5c a 5s je prostě pro spoustu lidí málo. I tak se ale Applu při uvedení na trh povedlo vyvolat šílenství, které jeho produkty provází a na zlatou variantu si zájemci museli počkat opravdu dlouho.

Za zapůjčení děkujeme internetovému obchodu Sunnysoft, kde si zařízení můžete zakoupit

Klady (+)

 • použité materiály
 • skvělé dílenské zpracování
 • kompaktní rozměry
 • nízká hmotnost
 • snadné ovládání jednou rukou
 • jemný displej se skvělou čitelností na sluníčku
 • lepší výdrž baterie než u předchozí generace
 • vysoký výkon & 64bitový procesor
 • kvalita fotografií a videa (+ slow-motion, 120 FPS)

Zápory (-)

Obsah balení

Obsah balení iPhone 5s se neliší od dříve testovaného a levnějšího modelu 5c. Krabička je sice odlišná, papírová, ale uvnitř najdete to samé. Kromě telefonu to je speciální sponka pro otevření šuplíčku pro nanoSIM kartu, adaptér do elektrické zásuvky, USB kabel s Lightning konektorem a špičková sluchátka, která nejen, že dobře sedí v uších, ale také skvěle hrají a překvapivě dobře odstraní hluk z okolí. iPhone 5s  má špičkový zvukový výstup a uspokojí tak i ty nejnáročnější uživatele.

- - -

Videopohled

Apple iPhone 5s

Design a zpracování: Hliníkový sympaťák s magickým tlačítkem

iPhone 5 se potýkal s obrovským problémem v oblasti zpracování povrchu těla. U bílé varianty to není tak markantní, ale černá tím trpěla ve velkém a po pár týdnech byl nový iPhone 5 u spousty uživatelů nehezky odřený. Viděl jsem případy, kdy nový telefon putoval do plastového krytu a po pár týdnech byl poškrábaný i v něm. Tohle se Applu opravdu nepovedlo, minimálně u několika prvních sérií.

- - -

Novinka proto přichází s vylepšenou povrchovou úpravou, která by neměla výše zmíněným neduhem trpět. Pravdou je, že za dobu testování se na černo-šedé variantě neobjevil ani jeden škrábanec a to samé potvrzují spokojení majitelé v mém okolí, kteří mají telefon od uvedení na německý trh.

-

Osobně se mi nové barevné provedení tmavé varianty líbí mnohem více než u předchozího modelu. Černa „pětka“ zkrátka tak dobře nepůsobila. Největší změny se odehrály na zádech a bocích. Ty jsou nově šedé, zadní strana je pak ozvláštněna černými pruhy. Přední část zůstala v podstatě beze změn, až na středové tlačítko, které díky přítomnosti Touch ID (čtečka otisků prstů) vypadá jinak.

- - -

Rozměry zůstaly stejné, iPhone 5s je pořád velmi kompaktní smartphone, který dobře padne do ruky, vejde se i do menší kapsy a právě díky své kompaktnosti se velmi dobře používá. Hmotnost také zůstala na velmi nízké hodnotě – 112 gramů v kapse opravdu moc nepocítíte.

- - -

Kromě tmavé varianty je dostupná také bílá verze (Apple ji označuje jako stříbrnou), které se oproti předchozí generaci nezměnila vůbec a pak je tu exkluzivní zlatá. Ta dodává iPhonu určitou dávku osobitosti a vtipné je, že málokterý výrobce si doposud na zlatou barvu vzpomněl, ale po představení iPhonu 5s se začínají objevovat další a další „zlaté edice“ konkurenčních smartphonů.

- - -

- - -

Nehledě na barevné provedení, iPhone 5s zkrátka dobře padne do ruky, dobře se drží, používá a ovládá jednou rukou. Je to ten typ telefonu, se kterým si budete jen tak pohrávat v ruce, protože je prostě fajn, příjemný do ruky. A pak je tu ten pověstný Lightning konektor, oboustranný, kterému je jedno, jakou stranou do něj kabel strčíte, protože vždy pasuje. Ve srovnání s klasickým microUSB konektorem, do kterého se podle některých studií trefíte až na třetí pokus (což je vzhledem k pouze dvěma stranám zvláštní, asi Murphy…), je to neuvěřitelně pohodlné. 

- -
Srovnání se Samsungem Galaxy S4 a iPadem mini 1. generace

Hardwarová výbava: Ve víru 64bitů

Po představení iPhone 5s se strhla na diskuse nad jeho novým procesorem. Mnozí kroutili hlavou nad tím, proč Apple sáhl po procesoru s 64bitovou architekturou, když současné aplikace ji nedokážou využít. Nejsem zastáncem ani odpůrcem některé z přidružených teorií, jen si myslím, že co není dnes, může být dříve, než si mnozí myslí. A systém iOS 7 je navržený na 64bitovou architekturu, takže je jen otázkou času, než se vývojářům aplikace podaří optimalizovat.

Ať už dvoujádrový 1,3 GHz A7 procesor plně využijeme nebo ne, nelze mu upřít, že novince dává ve spojení s 1 GB RAM (do budoucna procesor zvládne až 4 GB RAM) a čtyřjádrovou PowerVR G6430 grafikou úctyhodný výkon, který pocítíte při spouštění aplikací i samotné práci v systém. Problémy nečiní ani graficky a výkonově náročné hry nebo přehrávání videí ve vysokém rozlišení, to už ale asi nikoho nepřekvapí. iPhone 5s je zkrátka rychlý smartphone, který vás rozhodně zdržovat nebude.

Souběžný test iPhone 5s a Apple iPad Air mě utvrdil v tom, že tato dvě zařízení vám budou výkonově na dlouho dopředu stačit. Vše je rychlé a plynulé, od pohybu v systému, přes práci s náročnými aplikacemi, až po otevírání velkých dokumentů. Jediné, co zatím kazí celkový dojem, je neodladěnost iOS 7, která má na svědomí častější pády na aplikací, než na jaké je člověk z předchozích verzí iOS zvyklý. Opět je to ale o optimalizaci ze strany vývojářů a postupem času se situace bude zlepšovat. Applu se vůbec s iOS7 povedl husarský kousek, jelikož několik měsíců po vydání si novou verzi nainstalovalo více než 74 % uživatelů jablečných zařízení (celá zpráva).

-

-
Srovnání displejů: iPhone 5s a Galaxy Note 3 (oba s maximálním jasem)

Ačkoli je displej (mým měřítkem) malý, dohání tuto ztrátu v celkové kvalitě. Jemný, s věrnými barvami, vysokým jasem a spolehlivou autoregulací, širokými pozorovacími úhly a již tradičně dobrou čitelností na slunci. Jenže je prostě malý. Pokud jste na malé displeje zvyklí a vyžadujete je, pak je vše v pořádku. Já již delší dobu používám zařízení s úhlopříčkou 4,7“ a vyšší, a při testování se mi do toho motají i šestipalcová monstra, takže se není čemu divit, že z iPhone 5s chytám lehké klaustrofobické záchvaty. V redakci jsme se jednohlasně shodli, že bychom zkrátka uvítali iPhone s větším displejem, nicméně pro spoustu běžných uživatelů čtyři palce prostě postačí, o čemž jasně svědčí i vysoká prodejní čísla.

- - -

Kvalita příjmu WiFi signálu je na výborné úrovni, stejně jako signálu z mobilní sítě. iPhone 5s umí LTE, což je lahůdka, ale pouze v případě, nacházíte-li se v místě s pokrytím. GPS funguje spolehlivě, ale satelity se fixují o něco déle, než na co jsem zvyklý u Android smartphonů. Stejně tak je lepší používat  Google Mapy, protože ty od Applu mají stále a pořád drobné nedostatky, a pokud byste se chtěli podle navigace vydat na Pražský hrad, skončíte, jestli si to dobře pamatuji, někde na Smíchově.

Zvuk při probíhajícím hovoru je v pořádku, ocenil bych ale možnost vyššího nastavení hlasitosti. Váš hlas je přenášen bez okolního hluku, za což vděčíme trojici mikrofonů a softwaru pro eliminaci hluku, který funguje spolehlivě. Co ale iPhonu neodpustíme, je absence technologie NFC. Rozčilovali jsme se už v recenzích starších jablečných zařízení a je veliká škoda, že Apple NFC zatím nechce dát šanci, protože tato technologie má budoucnost.

 
U 16GB iPhone 5s máte k dispozici zhruba 12,9 GB pro vaše data; nastavení Touch ID

Z pohledu hardwarové výbavy není iPhonu 5s co vytknout, tedy až na zmíněné NFC. Jasně, má pevně danou interní paměť, poslední dobu je vzhledem k rostoucím nárokům aplikací 16 GB opravdu málo a za vyšší verze si Apple nechá řádně zaplatit. Ještě k tomu není možnost rozšířit paměť pomocí přídavné karty a když už do paměti chcete něco nahrát, musíte buď pomocí PC a iTunes nebo skrz cloud. USB Mass Storage iPhone neumí a nejspíše ani nikdy umět nebude.

Stejně tak akumulátor je pevně uložený uvnitř telefonu a není uživatelsky přístupný. Jenže toto nejsou ani tak vady, jako spíše specifika, vlastnosti konkrétního modelu, se kterými prostě nic neuděláte. Bylo to tak, je a nejspíš bude i v budoucnu. Nehledě na to, že je pořád dost takových, kteří se v tomto přístupu po Applu „opičí“.

Důležité je, že iPhone je dobře vyrobený, z kvalitních materiálů a uvnitř má dostatečně moderní a výkonný hardware, abyste ani za rok nemuseli koukat po nástupci, protože 5s rozhodně nebude nad každodenní rutinou funět a rozčilovat vás svými záseky a zdržováním.

Baterie a výdrž

iPhone 5 jsem nikdy nepoužíval déle než několik týdnů, ale i tak, a díky svému blízkému okolí, jsem si mohl udělat obrázek o jeho výdrži na jedno nabití. Málokomu vydržel jeden celý pracovní den. Situace se výrazně zlepšila po příchodu iOS 7, ve kterém Apple očividně hodně zapracoval na hospodaření s energií.

Novinka má baterii s vyšší kapacitou, 1 570 mAh oproti 1 440 mAh u iPhone 5. Přidejme si k tomu energeticky méně náročný procesor, lepší optimalizaci iOS 7 a vyjdou z toho vcelku velká očekávání stran výdrže na jedno nabití. A tato očekávání byla, alespoň z mého pohledu, naplněna.

iPhone 5s jsem používal jako primární telefon a velmi mile mě překvapilo, že dokázal vydržet až dva pracovní dny na jedno nabití (zhruba 60 minut hovorů/den, SMS, e-maily, samozřejmě i WhatsApp, sociální sítě, webové stránky…


Takto je v iPhone 5s uložený akumulátor (zdroj: iFixIt)

Telefon se dá vybít podstatně rychleji. Při surfování po webu zvládne okolo 9 hodin v kuse. HD video bude přehrávat až 11 hodin a pokud začnete v sobotu po obědě hrát hry, iPhone 5s „umře“ pozdě večer, po nějakých 8 hodinách hraní. To nejsou vůbec špatné výsledky.

Důležitější je ale výše uvedená výdrž v běžném provozu a pokud zmírníte své nároky, třeba o víkendu, iPhone 5s nemá problém vydržet od pátečního rána do nedělního večera. To je oproti předchozí generaci obrovský skok kupředu.

Fotoaparát a záznam videa

Nebyl by to Apple, kdyby se nesnažil své produkty vylepšit takřka ve všech oblastech, ale hlavně efektivně, ne efektně. Fotoaparát má tedy pořád 8 Mpx, ale rozhodně není stejný jako ten u předchozí generace.

- - -

- - -

- - -

Čip se zvětšil o 15 % a vzrostla světelnost, čímž optika pohltí o 25 % světla více než dříve a výsledkem jsou vcelku uspokojivé fotky i za horšího světla. Na Lumie s technologií PureView to pořád není, ale androidí konkurenci hravě strčí do kapsy.

- - -

Další novinkou je True Tone blesk. Ten se skládá ze dvou LED diod, kdy každá svítí světlem s trochu jinou teplotou. Výsledkem jsou podstatně věrnější barvy osvícené scény. Na papíře zajímavé, v reálu ještě zajímavější, protože to opravdu funguje a v tomhle směru Apple opravdu inovoval.

- - - 
Takhle fotí iPhone 5s v horších světelných podmínkách

Prostředí fotoaparátu je stejné jako u iPhone 5c nebo iPadu Air, prostě klasika z iOS 7. Nabídne jednoduché, přehledné a intuitivní ovládání. Jednouchým gestem přecházíte mezi režimy pro focení, záznam videa, čtvercové focení, panorama režim a slow motion, když máte možnost natáčet HD video při 120 snímcích za vteřinu. Fotky můžete ozvláštnit některým z devíti efektů, které nejsou nepodobné těm, jež známe z Instagramu.

- - -
Všechny snímky (včetně odkazu pro stažení v plném rozlišení) najdete v naší galerii

Chybí jakékoli pokročilejší nastavení nebo funkce, ale to lze řešit stažením celé řady specializovaných aplikací z App Store. Vzhledem k rychlosti focení se iPhone 5s skvěle hodí pro pořizování momentek. Aplikaci snadno spustíte přímo z uzamčené obrazovky. A jako hardwarová spoušť poslouží tlačítko (+) pro zvýšení hlasitosti.

Ačkoli iPhone 5s oproti většině dražších telefonů s Androidem disponuje nižší  rozlišením, rozhodně to ničemu nevadí a naopak, většinu z nich hravě strčí do kapsy nízkou úrovní šumu, dobře vykreslenými detaily a celkovou ostrostí obrázků. Fotíte-li za krásného počasí, je na výsledky radost pohledět. S horšícími se světelnými podmínkami kvalita snímků neklesá tak rapidně jako u konkurence.

iPhone 5s: Camera demo

iPhone 5s standardně natáčí video ve Full HD rozlišení při 30 fps (1080p). Nicméně můžete přepnout do režimu HD s 120 fps (720p). Ten se používá hlavně pro slow-motion videa. Bohužel, největší vadou videa je zvuk k němu pořízený. Ten je, stejně jako u předchozí generace, stále a pořád mono. To mi nejde do hlavy proč, zvláště když iPhone 5s, stejně jako předchozí iPhone 5, disponuje hned trojicí mikrofonů a pořídit stereo zvuk by tedy neměl být problém.

Ve výsledku je video velmi kvalitní. Minimum šumu, plynulé, s dobře vykreslenými detaily a velmi věrnými barvami. Komukoli ho pustíte v televizi, nejspíš nepozná, že je pořízení telefonem. Perfektně funguje i průběžné zaostřování a iPhone 5s nemá problém se vcelku rychle vyrovnat s přechody mezi světlými a tmavými místy. Celkově nemám videu co vytknout a podíl na slušné kvalitě má také digitální stabilizace obrazu.

Operační systém, prostředí a software

Systému iOS 7 jsme se podrobně věnovali v tomto článku, proto si v recenzi vypíchneme jen ty nezjajímavější části.

 
Hlavní obrazovka s ikonami aplikací & nabídka nastavení

iPhone 5s je v relativně krátké době už čtvrté zařízení s iOS 7, které jsem měl možnost používat. Přes prvotní odpor vůči novému vzhledu jsem si pomalu ale jistě zvyknul. Ono mi ani nic jiného nezbylo. Stále a pořád vnitřně tíhnu k předchozímu grafickému kabátku, který se mnohým zdá okoukaný a zastaralý, ale zase je přehledný, funkční a pro mě praktický.

   
Nový vzhled číselníku, světlá verze softwarová klávesnice,  bezpečnostní obrazovka

V iOS 7 jsou stále a pořád místa, která mi dělají problémy. Například ikona pro sdílení obsahu. Vždy chvílí bádám nad tím, kde je a k čemu je ten ošklivý obdélníček s šipkou. Nemluvě o vzhledu klávesnice, který se v podstatě pořád mění, záleží na aplikaci a jejím uzpůsobení pro novou verzi systému. Také mi nesedí vzhled kalendáře nebo číselníku v aplikaci telefon, ale to jsou většinou jen drobnosti, na které si člověk časem stejně zvykne a pak už rozdíly přestane vnímat.


Praktické Control Center: Odsud můžete rychle ovládat základní funkce iPhonu

Oproti všemu negativnímu systém disponuje novinkami, které jsou bez diskuse ku prospěchu věci. Za všechny jmenujme vylepšenou notifikační lištu, kterou si lze částečně upravit k obrazu svému. Nebo nabídku Control Center, kterou vytáhnete od spodní hrany displeje a kde máte po ruce praktické funkce k ovládání telefonu, jako jsou přepínače Wi-Fi, Bluetooth a dalších, ovládání jasu a hlasitosti, přehrávače hudby, ovládání AirDrop, rychlý přístup k fotoaparátu, kalkulačce nebo zapnutí svítilny.

  
Detail složky s aplikacemi, webový prohlížeč a nabídka s naposledy spuštěnými aplikacemi

Dále chválím a opěvuji gesto (swipe od levé hrany displeje), díky kterému se vrátíte o obrazovku zpět a nemusíte tak natahovat palec do levého horního rohu, kde je v 99 % případů umístěno tlačítko Zpět.

 
Notifikační obrazovka a nová podoba softwarové klávesnice (tmavá verze) 

Moje další výtka směruje k častým pádům aplikací. Ne jen některých konkrétních, ale takřka všech. V průměru zhruba dvakrát za den mi nějaká aplikace spadla a to se u iOS dříve nestávalo. Apple má tedy v nové verzi systému ještě značné rezervy, na kterých by měl zapracovat, a doufejme, že se to s dalšími aktualizacemi zlepší.

  
Kalendář, telefonní seznam a e-mailový klient

Stěžovat si nad tím, že Siri stále nerozumí česky už nebudu, opakoval bych se. Mrzí mě to, protože anglicky se s ní dá vcelku dobře pokecat a hlavně jako osobní asistentka je opravdu šikovná a telefon se dá z velké části ovládat pouze hlasem, což je praktické třeba v autě. Snad se v budoucnu dočkáme i podpory našeho jazyka. Google to zvládá, tak proč by Apple nemohl také.

Touch ID: Vaše data zabezpečí integrovaná čtečka otisků prstů

Čtečky otisků prstů potkáváme v běžném životě už celkem často. Disponují jimi notebooky, některé tablety, a zabezpečovací systémy. Není to tak, že bychom se jim nevyhnuli, ale narazíme na ně dostatečně, aby nemusely být považovány za kdoví jaké sci-fi.

Apple a jeho velmi šikovné marketingové oddělení ale dokážou udělat z komára velblouda, a tak máte pocit, že Touch ID ve vašem novém iPhonu 5s je něco jako nová Enterprise pro kapitána Kirka.

 
Nastavení Touch ID

Pravdou je, že oproti většině konkurence Apple udělal krok kupředu a jeho čtečka otisků prstů funguje na výbornou, na rozdíl od té v HTC One Max. Není nutné po ní prstem přejíždět, stačí přiložit prst. Odemknutí telefonu je tak ve finále pohodlnější a rychlejší než klasické gesto „slide to unlock“. Stačí stisknout středové tlačítko a nastavený prst na něm nechat zhruba vteřinu přiložený. Telefon se následně odemkne. A samozřejmě ho takto odemknete jen vy, nikdo jiný.

Čtečka rozpozná až pět prstů a dokáže nahradit hesla, třeba do App Store. Rozpoznání více prstů je důležité, protože pokud používáte občas telefon jako já, to znamená, že leží na stole a vy ho chcete zapnout, aniž byste ho brali do ruky, bez rozpoznání ukazováčku se nejspíš neobejdete, pokud si neumíte šikovně vykloubit zápěstí, aby vám pro tuto akci stačil palec.

-

Porovnám-li praktické využití čtečky na iPhone 5s a nedávno testovaném HTC One Max, je to jako srovnávat raketu země-vzduch a extra dlouhou bambusovou tyč proti letadlům (kdo ten vtip nezná, zeptejte se v diskusi pod článkem). Oboje se používá proti letadlům, ale bambusovou tyč dříve či později zahodíte. Stejné je to s těmito dvěma čtečkami otisků prstů. Ta na iPhone 5s je praktická, spolehlivá a používá se přirozeně. Tu na HTC One Max dříve či později vypnete, protože je na neuvěřitelně blbém místě, nespolehlivá a dřív než si na ni zvyknete, tak vás začne neuvěřitelně rozčilovat.

Když dva dělají totéž, není to totéž…

V současnosti čtečka otisků prstů více, než je výše uvedeno neumí, a tak se zdá být trestuhodně nevyužitá. Aplikace třetích stran k ní nemají přístup, takže smůla pro vývojáře. A Apple zatím také nepřišel s ničím, co by využití mohlo rozšířit. Dovedu si představit, po vzoru konkurence, například „dětský koutek“. Vaše dítko přiloží k iPhone 5s prst, telefon se odemkne, ale pouze s vámi zvoleným nastavením a obsahem. Hry, omezený přístup k webu, zákaz volání, zákaz přístupu do galerie a podobně. Stejně tak by mohl fungovat „guest mode“ (škoda, že čtečka není na nových iPadech, tam by to mělo ještě větší smysl), nebo uzamčení konkrétních aplikací & složek.

Konkurence

Pod recenzí iPhone 5c se rozjela diskuse, ve které mnozí byli rozhořčeni z toho, že jsem model 5c, respektive iPhone obecně, označil za kategorii samu pro sebe, které svým způsobem nemá konkurenci.

Nebylo to myšleno tak, že iPhone je tak dobrý, že nemá konkurenci, ale jak telefon, tak systém, jsou natolik specifické, že přímé srovnání s konkurencí je jako srovnávat hrušky a jablka.


Konkurentem pro iPhone 5s (nalevo) je i další ovoce z vlastních řad – polykarbonátový iPhone 5c

Prvním sporným bodem je velikost telefonu a úhlopříčka displeje. iPhone je malý, s malým displejem, ale jeho hardware hravě konkuruje špičce androidích smartphonů. Dalším sporným bodem je ekosystém Applu, který je pořád o kus propracovanější než u konkurence. Pokud vlastníte jedno Apple zařízení, tak to nejspíš nepocítíte, ale ti, kdo mají dva a více jablečných produktů, používají iCloud, iTunes Match a další Apple služby, mi dají nejspíš za pravdu, že i přes jistá omezení je to funkční a návykové řešení.

Proto si stále a pořád myslím, že největším konkurentem pro iPhone je pořád iPhone. A pro iPhone 5s je to iPhone 5 a 5c. Sice za novinkou v mnoha ohledech zaostávají, ale zase jsou za citelně nižší cenu.


HTC One

Odprostíme-li se od Apple ekosystému a budeme brát iPhone jen jako smartphone, konkurence mu roste jako houby po dešti. Záleží pouze na vašich preferencích, jestli požadujete kompaktní telefon s menším displejem, ale horšími vnitřnostmi nebo nadupaný hardware ve výrazně větším těle. Na současném trhu nenajdete přímého konkurenta, který by disponoval stejnými parametry jako iPhone 5s. Vždy bude na scéně nějaký kompromis.


LG G2

Příkladem budiž třeba HTC One, který je stejně jako iPhone 5s dobře zpracovaný a z kvalitních materiálů. I hardwarem a výkonem se novince hravě vyrovná. Nicméně je výrazně větší a těžší. Dále je tu HTC One Mini, které není o tolik větší než iPhone 5s, pořád je dobře udělaný, ale hardwarově a výkonově už na novinku ztrácí. Stejné to bude i u jiných výrobců jako je třeba Samsung nebo LG. Telefony srovnatelné uvnitř budou veliké a vice versa. Stejně velké telefony jako iPhone 5s za ním budou znatelně zaostávat.


Lumia 925 s Windows Phone 8

Pokud mám být ale konkrétní, s iPhonem 5s může síly srovnávat například letošní novinka LG G2, Samsung Galaxy S4, Lumia 925 či Lumia 1020 a Xperia Z1, ale tam už budete bojovat s výraznou velikostí. Pokud pro vás hraje důležitou roli cena, vycházejí tyto modely výhodněji než dnes testovaný iPhone 5s.

Závěrečné hodnocení

Pokud patříte mezi ty, kteří každý rok čekají od Applu další revoluci, nejspíše jste z iPhone 5s byli mírně zklamáni. Pokud ale patříte mezi ty, kteří očekávají pouze slušnou evoluci, můžete být spokojení, ačkoliv 5s prošel na první pohled nejmenší evolucí od doby, co Steve Jobs na podiu poprvé ukázal světu smartphone od Applu.

Graf ceny 16GB iPhone 5s poskytuje server Heureka.cz

Pořád ale jde o velmi dobře vyvážený a použitelný mix telefonu, komunikačního zařízení, fotoaparátu a moderních funkcí. Těžko se hledají negativa a tím největším bude zatím špatně odladěný iOS 7. A pak samozřejmě cena, která je, alespoň pohledem českého trhu, vysoká a nejvyšší specifikaci iPhone 5s pořídíte za částku přesahující 22 tisíc korun.

Graf ceny 32GB iPhone 5a poskytuje server Heureka.cz

Záleží nakonec jen na vás, jestli iPhone chcete nebo ne. Tohle totiž není racionální volba. Na trhu najdete nemálo telefony s podstatně lepším poměrem cena/výkon nebo cena/užitná hodnota. Oproti iPhonu ale vždy budete muset udělat nějaký ten kompromis. Pokud iPhone 5s chcete a finance vás zase tolik netrápí, běžte a kupte si ho.

Graf ceny 64GB iPhone 5s poskytuje server Heureka.cz

Pokud ho uvažujete jako jednu z variant pro nákup nového smartphonu, nejspíš si ho nevyberete a zvolíte buď levnější nebo starší model a nebo něco ze světa Androidu či Windows Phone. Nabídnou vám totiž podobné funkce, ale za mnohdy výrazně nižší cenu. Není výjimkou, že za cenu nového iPhonu jinde dostanete velmi dobře použitelný smartphone a k tomu tablet.

Marek Hajn

Nadšenec a občas early adopter. Recenzent praktik a analytik teoretik. Současné "everything Apple" nebylo vždy, nemusí být navždy a neznamená, že ostatním platformám jsou dveře zavřené. Naopak. Je potřeba si hrát a zkoušet novinky.

138 komentářů

 1. Ještě než si přečtu recenzi, tak už jen ten nadpis: „Recenze Apple iPhone 5s: Evoluce, která příště nemusí stačit“. Kolikátým rokem toto slýcháváme?:-)

  • ccc (neregistrovaný)

   No lenze v tomto pripade je to tak ked si uvazime co vsetko sa zmenilo tak je to ani nie 5 poloziek:

   lepsi fotak

   pribudla dioda

   64bit procesor

   citacka otlackov

   a tym to asi hasne moje vyhrady su ku kazdej veci fotak ano je dobre ze to vylepsili ale uz tak to bolo odbre na to ze je to telefon takze to je myslim si samozrejmost.. kazdy novy model ma lepsi fotak ako predosli

   dioda je sucast fotaku to nepotrebuje komentar

   64 bit procesor je sice lepsi ako 32bit ked ho viete vyuzit no sucastne pordfolio app to nedokaze takze je to v podstate zbytocne i ked 1dna muselo k tomu dosjt ze sa bude osdzat 64bit procesor v mobile..

   citacka prstov je zbytocnost zatial co heslo si mozete z den zmenit aj 50x tak otlacok mate jeden a ten si zmenit nviete cize toto je sice zaujimavy prvok ale myslim si ze taktiez zbytocny otlacok sa nikdy nemoze rovnat heslu

  • UNI: Můj čistě subjektivní názor je, že iPhone již nemá tak neotřesitelnou pozici jako měl. Podívejte se třeba na prodeje Galaxy S3 a ještě lépe Galaxy S4. A ačkoli to není zrovna vypovídající statistika, znám nemálo lidí, kteří opustili iP a zvolili S4. Pro spoustu lidí je iP už malý a pokud Apple nepřijde s větším displejem, příští rok ztratí zase část příznivců, kteří se poohlédnou jinde. Jasně i tak jich zůstane dost. Ale jsou to určité signály, které by Apple neměl ignorovat, chce-li se dál držet na špici.

  • barberry.pha

   To CCC: může si nastavit 5 otisků prstů a je daleko lepší odemykat iphone zmačknutím Home Buttonu kde se mi hned přečte otisk, než pokaždé vyťukávat nějaký kód, hlavně lidi kteří tenhle zámek mají vypnutý nebo nastavený na delší dobu, protože je otravné pokaždé ten kód zadávat.

  • mrazik (neregistrovaný)

   MAREK HAJN: a opacne…pokud prijde s vetsim a nenabidne mensi stejne vykonou alternativu,tak o nektere zakazniky prijde…treba o me :-D

  • MRAZIK: Přesně tak. A to nejspíš povede k tomu, že vedle současných modelů (5S a 5C, whatever…) bude Apple muset nabídnout ještě jeden, větší. Otázkou je, jak velký. 4,5″, 4,7″, 5″?

  • Lépe by spíš udělali, kdyby se při současné cenové politice vykašlali na recykláty jako 5C a udělali jen „normální“ iPhone a jeho stejně vybavenou, akorát větší verzi. 5C je zcela zbytečným modelem na trhu.

  • mrazik (neregistrovaný)

   MAREK HAJN: naprosty souhlas…taky to vidim,ze udelaji neco vetsiho…jen doufam,ze zachovaji mensi model…

   kdyby to bylo neco jako ipad air/ipad mini retina,aby si clovek mohl vybrat jen podle velikosti pristroje,tak by to bylo skvely…

  • MCEZA: S tím naprosto souhlasím.

  • MCEZA: 5C není úplně zbytečný, ale je zbytečně drahý. Kdyby byl pod 10k, bylo by to ok.

   MRAZIK: iPhone (4,5″) a iPhone Mini (4″) ;)

  • Zbytečně drahý se ale rovná zbytečný. Pokud za nižší cenu koupím „exkluzivnější“ iPhone 5, který je HW naprosto totožný, tak si nemohu pomoct, ale za ty peníze je iPhone 5C nejzbytečnějším modelem na mobilním trhu.

   Já jsem pod pojem zbytečný shrnul všechny vlastnosti iPhonu 5C, včetně ceny.

  • MCEZA: Pokud to berete takto, tak souhlas…

 2. No je to opravdu dobry telefon, to je bez debat, ale za tu cenu bych to fakt nekoupil…

 3. Tak to jsem rád, že ty aplikace nepadají jenom mě, už jsem si myslel, že mám nějaký zmetek, ostatní majitelé mají problém to přiznat. Tak snad to brzy vychytaj.

  • Bojuji s tím i na iPadu mini s Retinou. Zrovna před pár minutami jsem se přepínal z aplikace Facebook do hry Plants vs. Zombies 2 a zničehonic se iPad restartoval.

  • IPad Air se mi restartoval za celou dobu jen jednou, ale safari padá často, taky ho nejvíc používám.

  • Safari mi čas od času také spadne, zřejmě má občas problém správně přelouskat kód některých stránek a raději to vyhodnotí „pádem prohlížeče“ :)

  • tak ja som si myslel, ze za pady Safari moze hlavne zastarly HW mojho iPadu 1.generacie. tak dufam, ze to Apple coskoro vyriesi. Update na Air planujem totiz uz coskoro :)

  • Stejný problém jsem měl i u iPadu Air a pozoruji to i na iPadu Mini. iOS7 potřebuje ještě odladit.

 4. Jiří (neregistrovaný)

  Nejlepsi telefon, ktery jsem si kdy poridil. Uzivam si kazdy okamzik, kdy ho pouzivam.

 5. Řekl bych, že ekosystém Windows 8 je ještě o něco dál než Apple. Hlavně pokud má člověk od každého něco je to peklo a hodně to nutí koupit si Mac.

  Já mám Win8 notebook, Win RT Surface tablet a Windows Phone 8 a je super, jak to všechno spolu funguje. WP8 ještě trochu za W8 a RT zaostává, ale čekám, že 8.1 dost dotáhne.

  Naopak kolega má Galaxy S4, iPad a Win7 notebook a to je peklo. Na každém jiné aplikace, které spolu nekomunikují apod…

  • A v čem je prosím dál? Využívám ten Apple ekosystém už tři roky, kdy byl WP v plenkách a docela by mě zajímalo co tak zázračného Microsoft pro ten svůj ekosystém udělal? Tohle není pokus o flame, jenom mě zajímá tá zkušenost, když už tohle někdo napíše tak musí mít nějaké srovnání.

   Koupit si Mac je pro mě naprosto stejně přirozené než pro něho počítač s Win.

   A pokud se někdo dobrovolně trápí tím že má každé zařízení s jiným OS, jeho volba.

  • Tady jde o cenu. Za cenu výkonného Macu má všechny ty 3 zařízení co tam popisuje… cena hraje v dnešní době velkou váhu…

  • A pokud mu vyhovuje android v S4, proč by přecházel na iPhone jen aby měl dobrou synchronizaci či appky? Na Windowsy je většina zvyklá z dětských let, iPad jako nej tablet chápu…

  • Osobne do ekosystemu Apple radim veci jako Apple TV, domaci WiFi sit a auto sync vsech Apple zarizeni, stejne jako obrovske mnozstvi prislusenstvi pro Apple zarizeni a nemluve o tom, ze vetsina renomovaných audio vyrobcu dela svoje produkty hlavne s podporou iPhone/iPad. Treba sluchatka Jabra maji uzpusobena ovladani pro iPhone. Ostatni maji smulu. A tohle vse dela v celem ekosystemu taky hodne.

  • Když mám každé zařízení s jiným OS tak musím počítat že ne všechno půjde hladce. Podle mě app které jsou na iOs a Droid, tak pod stejným účtem mám stejné věci.

   Cena je realativní pojem, když začnu počítat prodejní hodnotu po 2 letech vs pořízovací vs doplatek na další nákup, tak byste se divil co je pak drahé.

  • Máš pravdu, jenže taky za tohle „exkluzivní“ příslušenství se v porovnání s klasickými příslušenstvími (tzn pro android, wp, a všechny mimo apple) platí nepoměrně vyšší částky. Takže to že to takhle zmíníš zní sice fajn, ale potom se vystřízliví při pohledu na cenu a najednou si řekne že to vlastně nepotřebuje… A nejsem Apple hater, používám iP4 jako druhý telefon po WP.

  • hgjg (neregistrovaný)

   Apple je dobry o tom niet pochyb ale ako vravite ze ked mate macbook,ipad,iphone tak je to v pohode ale akonahle mate iphone a dost tak je to bieda. Lenze politika applu je jasna marza cim vysie a zatial im to vychadza som zvedavy do kedy uz si ulovili dost zakaznikou ktory neprejsu ku konkurencii jednak maju plno app pokupenych od apple a neoplati sa im to a ked uz mam vsetko od apple tak preco to miesat..

   Ale apple dominuje hlavne amerike to je zase ina pesnicka tam su apple produkty lacnejsie ako u nas a to o hodne napr iphone u nas na pausal za 45€ cchu doplatit 550€ tam za 40€ mi ho daju za 200 dolarov… co je sakra rozdiel…

   takze to ze apple je rozisreny tam je proste

  • Osobně si myslím, že iPhone je pořád něco „extra“ (ačkoli ho již nějakou dobu nepoužívám). Svým způsobem prémiový produkt, který si dokáže svoji vysokou cenu obhájit.

   Pokud srovnáváme tímto pohledem, srovnávejme iPhone s konkrétními telefony na Androidu nebo WP. Aby si odpovídaly cenově. Vezmu-li iPhone 5S a srovnám ho s Galaxy S4, Galaxy

   Note 3, LG G2, Nexus 5, HTC One, One Max, Lumia 1520 a dalšími top telefony z vyšší cenové kategorie, iPhone je stále jediný, který si drží jakousi auru luxusu, jedinečnosti (ne každý to tak musí vnímat, ale desítky milionů lidí ano).

   Proto si myslím, že nemá smysl se podivovat nad tím, že origo příslušenství pro iPhone je drahé. Doplňky pro Mercedes/BMW jsou taky drahé, odpovídají ceně auta.

   Otázkou je, proč ostatní drahé telefony nemají tak drahé příslušenství. Podle mě by ho totiž nikdo nekupoval. Androidy jsou drahé kvůli top HW výbavě, ne kvůli materiálům, zpracování, dojmu jako iPhone.

  • rrrr (neregistrovaný)

   Hovorit v pripade apple o exkluzivite je podla mna zbytocne..

   Exkluzivny produkt je taky ktory nevlasti vela ludi co v pripade iphonu neplati. Ano je to zaujimavy a pekny telefon no ja si myslim ze niekto kto potrebuje volat, smskovat, facebookovat, maily atd.. nepotrebuje dat za telefon 700€

   Ano je to ich vec ked na to maju ale nedava to logiku kazdy sa ohana tym ze to je z hliniku atd ale vecina ludi si ten telefon da do obalu z gumy .. a ked nie ten hlinik sa im osupe a vizera to odporne….

   Jedina prednost ktoru apple ma je podla mna rychlost a sviznost OS.. ale v pripade OS aj android je rychly len pri androide musite davat pozor co instalujete a hlavne mazat pravidlene telefon cez cleaner.

   potom aj android slape ako hodinky

  • „iPhone je stále jediný, který si drží jakousi auru luxusu, jedinečnosti“

   Telefon, který dnes dostávají už i malé děti do kočárku (včera jsem viděl v Praze v obchoďáku rodinku – tři malí fakani, tak 4-5 let a všichni iPhony) mi opravdu jedinečný nepřijde.

   A už vůbec mi nepřijdou exkluzivní třeba materiály – k čemu mi je telefon, který je z „úžasného“ a „exkluzivního“ skla nebo hliníku a přitom ho 90% lidí nosí v odporných plastových pouzdrech za 50 Kč…

   K čemu mi jsou úžasná hliníková záda, když na tom mám kryt z toho nejlevnějšího plastu? Plastu tak odporného, že by si z něj nedovolil vyrobit telefon ani Samsung. A to je co říct…

   Jediná exkluzivní věc na iPhonu je cena. Když si koupím BMW nebo Mercedes, dostanu špičkovou kvalitu, špičkovou výbavu, technologie, které nikdo jiný nemá a automobil vyrobený v Německu.

   Když si koupím iPhone, dostanu kvalitu, která je běžná i v nižčí cenové hladině, výbavu průměrnou (hlavně si moc nemohu vybírat – pokud chci iPhone, mám na výběr pár barev a velikostí paměti, které si Apple nechá dobře zaplatit) a hlavně je to vyrobeno v Číně.

   Stejně tak, jako ve spoustě telefonů jsou v tom součástky od Samsungu a LG a montují to ve stejné fabrice, kde přes noc dělají padělky…

  • 2MCEZA: Nezbývá než souhlasit, nehledě na to že u iPhonu orpavdu nemáte na výběr, jeden model ročně a tak si ho radši někdo koupí jen proto že se mu nechce čekat na další model, a přece nebude mít „starý“ model, když už je tu nový…pan Hajn měl exkluzivitou asi na mysli to že je prakticky jen jeden typ iP (5C neuznávám), pokud to měl myšleno jinak, nemá pravdu…

  • RRRR a MCEZA: Podívejte se kolik BMW/MB/AUDI apod. jezdí. Protože jich jezdí hodně, nejsou to prémiové produkty? Protože v nich jezdí i „zlatá mládež“, tak to nejsou prémiové produkty?

   Ano, mají prémiovou cenu a prémiové technologie, ale to iPhone taky. Nemá nic hi-tech, co by konkurence neměla (64-bit procesor zatím nemá reálného využití), ale Apple to umí vše zabalit do vyváženého balení a hlavně to umí na rozdíl od ostatních prodat.

   Proč je Samsung tak úspěšný? Protože cpe obrovské sumy do marketingu. LG dělá, dle mě, lepší telefony než Samsung – materiály, zpracování, displeje, technologie, baterie atp. – jenže to neumí dostatečně prodat.

   Současnými „marketingovými mágy“ jsou Apple a Samsung. Apple umí u svých produktů vytvořit auru výjimečnosti a Samsung se umí nacpat všude a když ho vyhodí dveřmi, vrátí se komínem.

   Netvrdím, že iPhone je lepší než konkurence, ale stále je vnímám jako „něco víc“, něco „extra“.

   Stejně tak materiály a kvalitou zpracování má jen velmi málo srovnatelných konkurentů a Samsung nebo LG mezi ně rozhodně nepatří. Podle mě velká část jeho zákazníků je ochotna zaplatit i za to, že si nekupují „plastový šunt“. To, že si ho mnozí z nich vzápětí strčí do ohavného plastového krytu už jen k smíchu, nic víc. Nemluvě o tom, že velká část zákazníků platí za to, že si kupují iPhone a pak s ním jen telefonují. Můžeme je nazvat iOvcemi, posmívat se jim, ale to je vedlejší. Apple je ten, který vydělává…

  • Asi na Smartmanii končím, tohle se fakt už nedá číst. Přirovnávat německý automobil, symbol kvality, luxusu a technologií, které teprve o několik let později nasazuje konkurence s telefonem, který vyrábí nějaká Čínská firmička z komponentů od konkurence (Samsung a LG), to už je i na mě moc.

   iPhone je exkluzivní, protože takoví kašpaři, jako je Marek Hajn to v diskuzi píšou. Nic jiného iPhone exkluzivním nedělá.

   Má exkluzivní materiály? Ne, sklo, hliník… Z toho se dělají telefony už léta. Naopak výrobci zjištují, že to nic nevydrží a upouští od toho.

   Má exkluzivní výbavu? Má 64-bit procesor od Samsungu, to je tedy exkluzivita…

   Má exkluzivní software? Ne, nemá nic, co by jiné telefony neuměly.

   Má exkluzivní cenu? Ano. Průměrný telefon za nadprůměrnou cenu.

   Cena iPhonu neodpovídá jeho reálné ceně. Mají dobrý marketing a doslova zfanatizované přívržence, kteří jejich produkty uznávají jako modlu a ani neví proč.

   Dokud budou mít redaktoři zpravodajských serverů zkreslené vnímání a iPhone budou vnímat jako „něco víc“, něco „extra“, tak to „víc“ a „extra“ bude.

  • MCEZA: Už jsem se bál, že by diskuse s vámi mohla nabrat rozumný směr, ale byl to jen chvilkový záchvěv a svět se vrátil do svých kolejí :D

   Jediný kašpar jste tu leda tak vy, když se uchylujete k takovým nesmyslným výlevům, ale to lidé dělají když jim dojdou argumenty.

   Reagoval jsem na váš předchozí argument, že iPhone není prémiový, protože ho „dnes dostávají už i malé děti do kočárku (včera jsem viděl v Praze v obchoďáku rodinku – tři malí fakani, tak 4-5 let a všichni iPhony)“ a uvedl ekvivalent z automobilové branže. Tím jsem ale neřekl, že iPhone je to samé jako BMW, MB apod. Pouze uvádím příklad vyjádření prémiovosti produktu. BMW 116i, tedy totální základ, který je mnohdy hůře vybavený než konkurenční modely korejské/japonské/evropské produkce není prémiový model, protože nenabízí ty samé technologie co řada 7 v plné výbavě? Když synovi koupím Louis Vuitton botičky, tak tato značka rázem ztrácí svoji exkluzivitu, protože je, dle vašich slov, malý fakan? Trochu nesmysl, nemyslíte?

   Ale konec debaty, která s vámi bohužel už nikam nevede. iPhone se pořád prodává dobře, rychle a v desítkách milionů kusů a Apple na něm vydělává tolik o čem si ostatní výrobci mohou jen nechat zdát. A tímto rozhodně nevyjadřuji žádnou zfanatizovanost vůči značce z Cupertina, pouze konstatuji fakta.

  • Teglik11 (neregistrovaný)

   Musím pochváliť autora za nevídanú trpezlivosť a objektívnosť. Gratulujem :-)

  • TEGLIK11: Děkuji ;) Já bych klidně debatoval dál, ale když se někdo začne ohánět kašpary, tak to jaksi přestává ztrácet smysl. To je bohužel neduh českých diskusí. Pod rouškou anonymity se ukazují charaktery a mnozí se pak chovají jako ten nejhorší dobytek.

  • Anonymita? No nevím, řekl bych, že zrovna já jsem dost „profláklý“ a s anonymitou na internetu moc nepochodím…

   Nikde netvrdím, že se iPhone neprodává dobře. Prodeje jsou výborné. Ale musí to být něčím jiným, než tím, že Apple má něco, co ostatní ne – protože nic takového prostě nemá. To je fakt.

   BMW 116i nebo Louis Vuitton botičky lidé mohou vnímat exkluzivně, protože existují skvosty jako BMW M6 a podobně. 116i není nejvyšší model BMW. Zatímco iPhone 5S ano.

  • Je mi vcelku jedno, jestli jste nebo nejste „profláklý“. V diskusi nevystupujete pod svým jménem, což je v tuto chvíli důležitější.

   Čím to podle vás tedy je, že se iP a ostatní produkty Apple prodávají tak dobře?

   Podle mě je to z největší části dílem marketingového oddělení, které za roky udělalo obrovský kus práce.

   Jestli 116i nebo 130d, 630d nebo M6, spousta lidí to vůbec nepozná. Prostě je to BMW.

   Stejně tak spousta lidí nepozná, jestli iP 5 nebo 5S, mnozí ani neví, jestli máte v ruce 5 nebo 4. Prostě máte iPhone, a to je značka. A „iPhone“ pořád zní lépe než „Samsung“.

  • Myslím, že spousta lidí nepozná ani iphone , ani jiné značky, obecně jsou to všechno stejné placky ;)

  • Cítím s tebou… Tolik zařízení od MS, to je prostě o nervy…

 6. Z těch 3 recenzí je tahle suveréně nejlepší. Pěkná práce.

  Když jsem nedávno četl na mobilmanii jejich recenzi na 5S tak jsem měl pocit že dotyčný ho popisoval podle obrázky a v životě ho neviděl naživo.

 7. To jsou zase klady & zapory, v kladech je „snadné ovládání jednou rukou“ a v zaporech „velikost displeje (pro některé uživatele)“. A uz vubec nerozumim proc je v zaporech „zatím málo využité Touch ID“, je problem pristroje, ze neni dostatek aplikaci pro tuto technologii?

  Chapu, ze musi byt nejake zapory, ale tako nesmysly… to SM nema editora? To ti autori primo sami publikuji?

  • Zapory prosly korekturou… Vic va k tomu nereknu.

   TouchID je nevyuzite, protoze Apple k nemu neumoznuje pristup dalsim vyvojarum.

  • Je to paradox, ale velikost displeje je jak jeho klad, tak i zápor. Prsty sice dosáhneš všude, ale na mě je iPhone už moc malý. Minimální velikost je pro mě 4.3 (jako mělo BBZ10). Pokud příští generace jablečných přístrojů povyroste, tak do něj s radostí na několik měsíců půjdu.

  • M.BOBO: Presne tak. Nekteri proste nepochopi, ze jedna funkce/cast pristroje muze mit jak kladne, tak zaporne vlastnosti. On proste svet neni, prekvapive, cerno-bily.

  • 2Marek Hajn, no jestli to ma byt +1/-1 tak to nebudu psat do kladu/zaporu, ale zminim to jenom v clanku. To neni o tom, ze „nekdo nepochopi…“, ale ze by nekdo necekal, ze se to objevi v hodnoceni na obou pozcicich – kdybych to parafrazoval tak je to jako napsat do + „vyborne se drzi v prave ruce“ a do – „nekteri uzivatele maji problem v drzeni v leve ruce“. To sem ale vypichl jenom jeden bod, hlavni je, ze jsou ctenari SM spokojeni ;-)

  • No já si zrovna myslím že velikost displeje do záporů patří… jakože jsem býval majitelem SGS1, tak dnes jsem si zkoušel u O2 iP 5S a teda třeba v Safari to je teda bída…

  • 2TEEKEX: Takhle to tu na SM chodí. Klady a zápory prošly korekturou a ještě byly doplněny. A čtenáři jsou, snad, spokojeni…

 8. Je to jak vychazi z recenze. Super u iPhonu je jeho vyrovnanost. Skvela vydrz baterie (na tu kapacitu), velmi dobry fotak, displej, vykon, provedeni. V kazde kategorii najdete konkurenta, ktery to dela lepe, ale nenajdete takoveho, ktery bude ve vsem tak silny.

  • Win8 (neregistrovaný)

   No vidis, ja zase nevidim jednu vec v com by bol ten ifon lepši od Lumiji 1520. Na iphone je vydrž nič moc, foťak nič moc, audio nic moc,displej je na iphone slabši. WP8 je stabilnejši, kym apple ten iOS nedoladi. na lumiji je nfc, plne funkcny bluetooth. Displej je velky, no nahradi tablet aj telefon dohromady.

   Takže nesuhlasim s tým že nieje konkurenta v čom by bol lepši vo všetkom. Lebo každý potrebuje fon na niečo iné. Proste 100 ľudí, 100 chuti

  • Jan (neregistrovaný)

   Precitajte si tu na fore ake problemy riesia neustale uzivatelia WP 8. Je toho more :) Niektori musia Lumiu restartovat denne aby im bateria ukazovala spravne hodnoty. Tych chyb je tam pozehnane. L1520 je navyse obrovsky telefon, resp nieco ako telefon, alebo co to vlastne je. Za vyhodu to rozhodne nepovazujem. Fotak a audio je na iPhone mizerne ? Fotak je horsi nez na Lumiach, ale stale dobry. Audio je spickove. Moznosti iOS su niekde uplne inde nez moznosti WP 8 a to nehovorim o aplikaciach. Vlastnim L920, vlastnim iPad a WP 8 zatial bohuzial ma co dohanat.

  • Blbost… mam WP a nemam ziadny problem…videl som uz ako neslo ani unlocknut obrazovka na 5c (stalo sa mi to tiez asi raz na WP) appky mam vsetky ktore mi treba takze na to mozem prdiet… kazdopadne ajfounik je dobry telefon

  • Jan (neregistrovaný)

   Tiez mam WP8 telefon a par bugov tam je. V kazdom pridpade, ludia sa stazuju na zavaznejsie veci a asi na to maju dovod.

  • Na fóra píšou jenom ti, co mají problém. Většina lidí s WP8 žádný problém nemá. Stabilita třeba Safari na iOS je v porovnání se stabilitou IE na WP doslova tragédie.

  • Porovnávať L1520 ktorý má konkurovať Note 3 teda tabletofone je dosť mizerný argument.

   Ale trebárs IE záložky je katastrofa, žiadna synchronizácia.

   Čo zase na Androide som sa prihlásil do Googlu, a kedže využívam Chrome aj na PC, tak mám hneď synchronizované záložky z PC. (a správa kariet je tam tiež o inom ako na WP).

   Všetko má svoje +-

  • Jiří (neregistrovaný)

   @STEELSPACE: Cože? O jaké nestabilitě Safari to mluvíte? Za celou dobu co používám iDevices (3 roky) mi ani jednou Safari nespadlo. Nidy, ani s iOS 7 Beta.

  • Mně Safari na už druhém iPadu padá neustále, spolu s AppStorem. BEru to už jako nedílnou část iOS.

  • Simon: presne tak. 1520 bude fajn, ale je to telefon jako krava a kdo nechce kapesni padlo, tak je iPhone jeden z mala podobne vykonych stroju v malem provedeni. Dalsi vec jsou nedodelky WP, zrovna zminene IE je dobry priklad. Neumi ukladat hesla, zadna synchronizace, docela pakarna. Takovy drobnosti je hafo. Na druhou stranu souhlasim s tim, ze iOS7 je nedodelek, nestabilni (5s, iPad 4), respektive se jedna zejmena o 7.04. Apky take obcas spadnou. Tam je treba zapracovat.

  • No známemu na Ipad 4.generácie mal problémy s App store, prihlásil sa asi 2x na úplne cudzí účet (respektíve ho to samé prihlásilo). A sem tam mal problémy aj s inými aplikáciami.

   A zase druhý kamarát u ktorého som si skúšal IOS7 na Ipade Mini, ide všetko pekne hladko a vôbec sa nesťažoval na výdrž baterky, nejaké lagovanie prípadne padanie aplikácií. Jediné čo ho štve je aplikácia FB, čo už za to Apple zrejme nemôže.

  • mberdych

   iOS7 nedodělek a to jako proč, z čeho tak usuzuješ?

   Na 7.0.4 jedu od chvíle co vyšel, jak na iP5 tak iPadu Mini a NIKDY mi žádná app či hra nespadla a že jich tam mám hafo, máš zkušenost která, napiš a já to zkusím, jinak nevěřím.

  • Cheetah007: Hlavne nebud jak poniektorý ľudia :D Čo som nezažil, nevidel, nechytil to neexistuje, nie je možné atd.

  • Cheetah007: To jsi šťastný člověk. Beta totiž padala víc než dost…

  • Win8:? Hovoříš o iPhone 5s který má špičkový fotoaparát, audio výstup, displej, jeho BT pravděpodobně podporuje více profilů než N1520…. přijde mi, že jsi úplně převrátil všechny fakta.

  • Win8 (neregistrovaný)

   Nevravim, že 5s nemá dobrý foťak, ale určite nedosahuje kvalitu L1520. Tak isto nahravanie zvuku, tie 4 HAAC mikrofony tiež sú úplne niekde inde.BT na L1520 nemá žiadne obmedzenia ako 5s. Píšem to čo som videl, počul (prehravanx /nahravany zvuk), skušal. Takže nič som neprekrúcal. To len niekto nevie čítať, to čo napíšem. že?

  • Win8 (neregistrovaný)

   Ešte som zabudol doplnit. Že aj displej na 5s je vyborny, ale zase musim oovedať že L1520 ma lepši. Napr. v čitatelnosti na slnku. citlivosti displeja – možnosti ovladania v rukaviciach, nechtami, hociakým predmetom… Farby porovnávať nebudem.

  • Souhlas, dříve byl iP vždycky v něčem výjimečný… dneska už ne.

  • Win8 (neregistrovaný)

   Lebo ked somskusal 5s, nemal som ešte 1520

  • Win8 (neregistrovaný): Aha, já tedy téma zvuku v této kategorii vnímám spíše jako to, co je mi posíláno do sluchátek (patří mezi špičku), příp. zvukový projev při hlasové komunikaci (patří mezi špičku, 3 mikrofony, HD voice). Neslouží mi to jako náhrada za kameru nebo diktafon. Ale ano, jsou samozřejmě přístroje, které mohou nabídnout lepší to nebo to. Síla iPhone ale je v tom, že v jednom těle umí nabídnout soubor špičkových vlastností (nebo blízko), kdežto většina jiných přístrojů má většinou některé vlastnosti dost pomršené, resp. jejich vlastnosti nejsou tak vyvážené.

  • Win8 (neregistrovaný): To jako že se k 1520 dá „najednou bez změny v OS“ připojit GPS, klávesnice, BT DUN,…? Nemyslím si, ale neumím to ani vyvrátit, pravda.

  • To je problém Applu a jeho „každý rok právě jeden model“. Nedokáže tak rychle uvádět novinky, tak rychle reagovat na trh. Jedinné, co jim zbývá je, pokoušet se trhu diktovat, co novinka je a co není a udávat směr.

   V počátcích iPhonu se to Applu vemi dařilo, dnes už ne.

  • gck23 (neregistrovaný)

   Dokud nebude wp8 umet separatni ovladani hlasitosti u aplikaci a nepujde hledat v telefonu pres search button, je to pro me nepouzitelnej system (pokud to uz vyslo s nejakym updatem, tak me kdyztak opravte)

  • cheetah007: nemusis me dokazovat, jak je iOS bez problemu. Mam cely ekosystem Apple doma a jede na tom i cela rodina. Sam mam 5s tyden (pred tim 5) a oba se mi se 7.04 jiz nekolikrat restartovali, padajicich apek je taky dost (treba CSFD, to mi napoprve spadne skoro vzdy, ale je jich vice). Na iPadu4 podobna zkusenost. Neni to dodelane. Bohuzel. Paradoxne, mam na dvou iPodech Touch 5 verzi 7.03 a ani jeden restart.

  • Lum (neregistrovaný)

   Po přechodu z iPhonu na WP8 (Nokia Lumia 925) po počáteční nedůvěře již 4 měsíce bez jakéhokoiv problému, bez jediného restartu na rozdíl od iOS, který bohužel padal pravidelně…

 9. fffkf (neregistrovaný)

  Peky to telefon ale drahy za tie prachy by som si vedel predstvit moto X + nexus 7 a este by mi snad aj zostalo cosi …

  Nemam nic od apple ale poviem vam tak ako to je to co potrebujem zvladnem aj na androide a naozaj mi nechyba ku stastiu telefon ktory stoji tolko ako je cely cilsky rozpocet …

  Keby apple znizil sumu a nedaval si taku marzu trebarz by ten 5s stal 600€ za 64gb a 500€ za 16gb tak to by bolo este v pohode ale takto je to nadhodnotene … vidiet to hlavne na tom plstovom 5c ktory je v podstate 5ka len z hliniku prebaena do plastu a este maju tu drzost dat na to vysiu sumu ako bola 5ka … to je fakt okate a mylsim si ze drze. Ale apple si to moze dovolit najde sa kopec ludi ktory im za to radi daju peniaze

  • Máte pravdu, jenže iPhony se prodávají a ještě se nějakou dobu prodávat budou i když už by to chtělo posunout HW k současným trendům (hlavně velikost displeje). Jenže pořád je dost lidí, kterým iPhone v této podobě vyhovuje a jsou ochotní za něj zaplatit.

  • Podle mě je velikost displeje 4″ pro ovládání jednou rukou naprosto ideální, max. velikost beru 4.5″ od 5″ výš už to bude nepohodlý tabletofon.

  • CHEETAH007: Souhlasím, že pro opravdu pohodlné ovládání jednou rukou je 4″ displej strop a 4,5″ už kompromis. Jenže nad 4,5″ je zase pěkně velký displej, na kterém se lépe surfuje, pracuje s maily atp. Je to o osobních preferencích. Již delší dobu používám telefony s 4,5″+ a když vezmu do ruky iPhone 5 nebo nedejbože 4, tak chytám lehkou klaustrofobii :)

 10. to barberry.pha:

  Nejde ani tak o WP, který je zatím v tom ekosystému asi nejslabší, ale především W8 jsou skok dopředu. Kromě standardních věcí jako sync všech zařízení, skydrive, outlook.com má MS eco výhodu především v Office a Xbox službách a korporátních službách. Kromě toho má MS spoustu dalších služeb, které ještě čekají na plný potenciál (Skype, Bing).

 11. Recenze povedená, ale s toutou větou ne úplně souhlasím „ačkoliv 5s prošel na první pohled nejmenší evolucí od doby, co Steve Jobs na podiu poprvé ukázal světu smartphone od Applu…“ Těch patrných změn je mezi 5 a 5S více, než mezi 4S či 4 nebo dokonce 3G a 3GS

  • Tak foto,čtečka otisků lepší CPU x64bit,GPU ale třeba pro mě jakožto majitele iPhone 5 nemá smysl měnit, počkám až bude příští rok iPhone 6 to se vyplatí upgradovat, na Sko podle mého ne.

  • 4 vs 4s – novy procesor, fotak, Siri, v podstatě to samé jako 5 a 5s na rozdíly.

  • Poněkud zapomínáte na M7 koprocesor…. Pro sběrače biometrických dat z čidel poměrně zásadní upgrade.

 12. ten nadpis omg…je to evolucia presne podla toho ako sa to ocakava od prveho iphoneu…ponuka dostatocne novych veci na to aby to mohol byt tohtorocny model…snad vam ten vodotrysk az tak nechyba… O.o

 13. mrazik (neregistrovaný)

  recenze moc fajn…s necim se souhlasit da,s necim ne…

  ale jedna zasadni vec vam v +/- chybi…a to nemocnost ovladani v rukavici…to je pro me o dost vetsi fail,nez nejaka sim karta nebo NFC,ktere je k nicemu…ale sundavani rukavic je proste v dnesni dobe nehorazna kravina :)

  • Přemýšlím, kdy jsem naposledy sundaval rukavice….na kole používám krátkoprsťáky….aha, jiné ani nemám. Resp. ano, ale na snowboardu se fakt telefonem nezabývám:-)

  • Na kole používám dlouhoprsté. Na snowboardu občas něco vyfotím, někdo mi napíše, svoláváme se po sjezdovce. Dnes už velmi vyjímečně vyrazím na nějakou airsoftovou akci, zde se rukavice také hodí. A v neposlední řadě – nyní je zima a v zimě je co? Zima. Takže nosím rukavice…

   Všichni na mě koukají a ptají se, co mám za speciální rukavice, že umí ovládat telefon. Rukavicemi to není…

   No, zatímco všichni jsou tím směrem, aby šel telefon ovládat i v rukavicích, Apple na to šel jinak – díky TouchID si pojistil, že to už opravdu není možné a to ani ve speciálních rukavicích :D :D :D

  • Gotyš (neregistrovaný)

   Jj, jdu si takhle v neděli po vánočních trzích, zima jako bejk, rukavice na rukách a … hovor. Přijmu hovor v rukavicich, udělám par fotek rodinky v rukavicich HW tlačítkem ;-) a takhle ja si ziju…… Protože mám Lumii 1020 ;-D

   A teď mi řekni co je na tom špatně mít více než méně?

  • To by to nebyl Uni – věci jako TouchID vychvaluje do nebes – jo, je to fajn funkce, ale ty z toho děláš pomalu boží výtvor. Ale ovládání telefonu v rukavicích je hloupost a zbytečnost…

   Prostě:

   iPhone to má = super funkce, geniální nápad, inovace…

   iPhone to nemá = zbytečnost, nepotřebuji, nevyužil bych…

   i

  • mrazik (neregistrovaný)

   UNI: no zrovna ted by se to fakt hodilo…

   touch ID by se proste nepouzilo a zadal by se ciselny kod pripadne…

   ale je jednoduchy pripad…venku zima jak prase a najednou hovor…fakt me nebavi sundavat rukavice,kdyz dnesni technologie dovolujou ovladat telefon v rukavicich…

   tohle je pro me vetsi fail,nez nejaky chybejici NFC nebo mala simka…

  • Jsme v ČR, nebo dokonce v Praze, jaká zima jako prase proboha:-)

  • :D Aha, takže najednou budeme popírat vnímání teploty ostatními… :D Teda že klesneš až tak hluboko, to bych nečekal.

   Víš, ač si to někteří myslí, Praha není středem vesmíru. A to, že ty v Praze nenosíš rukavice, neznamená, že o něco severněji také ne…

   Navíc i když je kolem nuly, tak já rukavice poslední dobou nosím. Je to docela komfortní. Není mi alespoň zima.

   Když se tak nad tím zamýšlím, tak nevím, zda ti někdo neodcizil účet. Že vypistíš takovou kravinu bych od tebe fakt nečekal…

  • mceza: Já jen píši, že ovládání v rukavicích není kdo ví jak killer funkce:-) Např. já osobně jsem to nikdy v životě nepotřeboval. V nejhorším si tam do 3,5 jacka koupím na zavěšení stylusík (když už bych byl v takových krizích jako někteří zde). Ale rozhodně bych tímto parametrem nezužoval výběr vhodného přístroje. To bych odepsal 99% nabídky.

  • Už to zase (a ne moc dobře) překrucuješ jinak. Já neříkám, že to musí být zákonitě v úplně každém modelu. Ale já to využiji a často to využiji. Na nějaký stylusík se ti mohu zvysoka vykašlat.

   Nevím, co je na tom, jet na kole v rukavicích, krizového. Každopádně Nokia tímto vybavila i Lumii 520, která stojí 3000. Jaktože telefon za 18 tisíc v rukavicích ovládat nejde a telefon za 3000 to umí? Za co se Applu platí ty peníze navíc?

  • mceza: První přispívající naspat „zásadní věc“, dobře, krizová nemusí být adekvátní.

   Nerozumím, navíc oproti lowend výprodejové Lumii za 3k? Na to se snad ani nedá rozumě odpovědět… Ale je to tu zase, vyzdvihneš, že nějaký foun za 3k má zvýšenou citlivost displeje, opět mi to přivádí k myšlence, že se jedná o krizově zásadní:-) věc, přičemž 99% uživatelů a přístrojů to nemá/nepotřebuje…

  • gotyš (neregistrovaný)

   A co UNI ani nefotíš v zimě?

   HW tlačítko foťáku teda taky blbost ne? Když to ten Apple nemá ….. :-D

  • mrazik (neregistrovaný)

   UNI: mne je zima v praze uz ted a rukavice nosim…a sundavani i na blbe prijmuti hovoru me sere…jasne,ze kvuli tomu svuj iphone nevyhodim,ale to neznamena,ze me to dost nestve… :-D v dnesni dobe bych to bral jako normalni u telefonu a je chyba,ze to jabko nema…

   GOTYŠ: da se fotit HW tlacitkem + ;)

  • gotyš (neregistrovaný)

   No …. já jen jestli ho tím tlačítkem spustíš ze zamknutého iPhona? Víš MRAZIKU, aby jsi nemusel sundávat rukavice na odemknutí a potom si je zase nemusel nasadit na focení tím tlačítkem +

  • Robíte zase z toho vedu :) Každý potrebuje niečo iné a každý niečo využíva. Tým by som zo zase uzavrel.

  • mrazik (neregistrovaný)

   GOTYŠ: jj,to mas recht…ja myslel jen samotne foceni…

   ale…v rukavicich stisknes home button a pak se nosem trefis na ikonku fotaku a aplikace otevres pomoci nosu…fotis pak v rukacici tlacitkem +

   proste jednoducha vec :-D

  • GOTYŠ: Super. Asi bych si měl na zimu koupit telefon NOKIA :)

  • Uni glosuje jak potrebuje,kdyby onu funkci mel iPhone a Lumia ne ,jak by to hned vyzdvihoval.Za ty penize nabizi iPhone stale hodne malo muziky.

  • Asi jsem divný, mám rukavice které nevypadají nějak speciálně, dají se koupit už kolem 250,- nebo na trhu levněji, a na prstech mají tuším ovčí vlnu, díky které jdou ovládat vśechny dotykové telefony. Zase hledáte problém tam kde není. Jediné co nejde je TocuhID, kde se musí zadat kód stejně jako když bych TouchID neměl a měl na telefonu zámek.

  • mrazik (neregistrovaný)

   proboha…takze budeme behat po meste a schanet extra rukavice z nejaky vlny…

   nebylo by lepsi,kdyby to ten pristroj dovoloval uz v normalnim stavu?

   spis mi pripada u nejakych veci,ze se musi omlouvat uz jen z principu…fakt jak nemoc

   tyhle rukavice moznost jsou,ale aby mi to telefon diktoval jake rukavice nosit,kdyz je tu technologie a stava se standardem? vtipny :-D

  • A co to bude zítra? Budu muset mít speciální kalhoty se speciální kapsou, aby se telefon nepřehříval?

   Pokud je tu technologie, která mi umožňuje ovládat telefon v jakýchkoli rukavicích, tak to beru jako plus. Že to někdo nevyužije chápu a respektuju. Ale netvrďte mi, jak je to všeobecně zbytečná funkce…

  • To Mrazik: vy si běhejte kde chcete, tuhle rukavice snad prodávají už úplně všude. Mluvíte jako by tukhle vlastnost neměl iphone jako jediný.

   Hledat za Vším nějaký problěm, tak si ho najdu úplně na Všem, někteří uživatele tady napíšou svůj souhlasný názor, protože jim vyhovuje a nehledají za vším problém. A hned jim to tady začne někdo vyvracet.

   Sere Vás iphone? Apple? Tak ty články nečtěte a nekomentujte.

   Mě je WP a Droid u prdele, ať si ho používá kdo chce, ale nevidím důvod proč bych měl komentovat něco co používat nechci a nebudu.

   Když se podívám na počty komentářů pod články o Applu a ostaní, nebetyčmý rozdíl.

  • mrazik (neregistrovaný)

   BARBERRY.PHA: a mne je jedno ze jsou na kazdym rohu a jak to maji ostatni telefony…me stve,ze to nema muj iphone a musim v ty zime svoje rukavice sundavat… :D

   a nechci si diktovat telefonem,jaky mam nosit…

   psal jsem,co bych zahrnul do minusu ohledne normalniho pouzivani…vas jakozto uzivatele ovci vlny se to samozrejme netyka :))

  • „Asi jsem divný, mám rukavice které nevypadají nějak speciálně, dají se koupit už kolem 250,- nebo na trhu levněji, a na prstech mají tuším ovčí vlnu, díky které jdou ovládat vśechny dotykové telefony.“

   A k cemu me to je??Mam sve rukavice a nebudu si kupovat jine,jen kvuli ovladani telefonu.Takze argumentace jaksi k nicemu..

  • Argument k ničemu? Ja alespoň argumentují k věci.

   Ty nářky že si musí sundávám rukavice, když nemusí. Kdyź nechtějí, je to jejich věc, tak ať si nestěžují.

   Které všechny telefony jdou ovládat v jakýkoliv rukavicích?

   Já ve svých můžu všechny a Vy?

  • „Které všechny telefony jdou ovládat v jakýkoliv rukavicích?

   Já ve svých můžu všechny a Vy?“

   Nevím jak ty, ale já mám JEDEN telefon a VÍC rukavic.

   Pro mě je tedy stěžejní ně to, kolik telefonů jde ovládat jedněmi rukavicemi, ale kolika rukavicemi dokážu ovládat jeden telefon.

   Já svůj můžu ovládat pletenými, cyklistickými, řidičskými, pracovními a lyžařskými.

   Takže argumentuješ k věci (nikdo netvrdí že ne), ale tvoje argumenty jsou nic moc…

  • Kolik modelů? které značky dělají mobily které jdou ovládat v kterýkoliv rukavicíh? Podle toho tady mám pocit že snad jediný iphone ho nemá.

   Jinak nikdo Vás iphony nenutí používat ale kecu kolem toho tady vždycky je, používejte si mobil který třeba ovládate botou, mi je to úplně jedno, pro mě telefon jinačí priority než to čím vším můžu nebo nemůžu ovládat displej.

   A znovu budu opakovat, mi je pak jedno jaký telefon mi kdo dá v zimě do ruky. Ale vy máte pouze ten svůj a žadný jiný do ruky nikdy nevezmete …

  • Gotyš (neregistrovaný)

   BARBERRY.PHA jsi proste ubohý a intelektualne primitivni člověk (přesně vhodny kandidát na iPHone)

   Raději zde napíšeš deset debiln.ch odpovědí, než by jsi napsal to co všichni víme: Ano je to určitě plus ovládat displej čímkoli a byli by jsme rádi, kdyby to iPhone uměl.

   Za takové diskuze si iPhonisti můžou sami, protože kazdou pozitivni vlastnost jiných výrobců NEPOTŘEBUJÍ, NECHTĚJÍ – BLBOST. Na tyto kecy jsou všichni alergičtí. Raději budu přece mít v telefonu vše a když budu chtít využiji, když nebudu chtít – vypnu.

   IPhonisti automaticky poplují vše co nemají a konkurence má.

   Takoví jako jsi ty, dělají imbecily z majitelů iPhonů!

  • A ty jsi přesně ten případ anonymního internetověho hovada kvůli kterým je potřeba se všude registrovat protože jím chybí zásady slušného chování.

 14. petic537 (neregistrovaný)

  Kdyby vzali rok starý Iphone a na jeho záda jenom napsali IPHONE 6 tak by se prodával skoro stejně dobře jako „nový“ model.

  • Však co je asi iPhone 5C… Je to iPhone 5, kterého v nezměněné podobě zabalili do plastu a přidali písmenko…

 15. Teglik11 (neregistrovaný)

  Mám objednaný nový iPhone 5S a dúfam, že budem spokojný. Mám doma aj Nexus 7 a je to fajn tablet. Veď ho využívam aj tak iba na internet a maily, popr. čítanie. Ale čo ma neskutočne vytáča je práve Android. Tak zle nadizajnovaný systém asi ešte neuzrel svetlo sveta. Google s každou aplikáciou, čo vydá, 4x poruší guidelines na dizajn a potom môj homescreen vyzerá ako nejaká maškaráda. Ikony a aplikácie od Googlu vidím ako najväčšiu slabinu, pretože je hanba, že Google+ aplikácia nedodržuje guidelines, že Mapy nedodržujú guidelines, že Hangouts stále padajú a tiež nedodržiavajú guidelines. Je mi z toho nanič. Ale keď niekto chce mať niečo, na čom mu nezáleží, ako to vyzerá, tak nech sa páči, máme tu Android. Toto iOS má aspoň rozumne vyriešené.

  • gotyš (neregistrovaný)

   Nikdo nemá jednotnější guidelines než Windows Phone

 16. Přešel jsem ze 4s a jsem naprosto spokojenej. Je rychlej, odemykani otiskem je IMBA. A hlavne muzu pujcit telefon 4.leté dceři a ona si jej sama odemkne i když nezná heslo :) (Samozřejmě jsem zakázal nákup z AppStoru otiskem… přeci jen platit X set za LPS a My Little Pony by mi asi vadilo :) )

  Nahrát si video 120fps a užít si zpomalený záběry dovádějících členů rodiny má taky zvláštní kouzlo.

  Je to zkrátka další telefon co nechce ohromit parametry, ale funkčností.

  • Když on ten problém je v tom, že parametry neohromoval nikdy a funkčnost začíná pokulhávat…

  • Parametry neohromoval nikdy, ale pořád funguje velmi dobře. iOS 7 má svoje mouchy, ale věřím, že Apple je postupně odladí a iPhone 5S zase mnohým vydrží dlouhou dobu a budou spokojeni.

  • Mouchy, které postupně odladí… Nebýval to právě iOS, jež zfanatizovaní přívrženci vyzdvihovali do nebes, že má perfektní a odladěný systém?

   Dříve to byl právě iOS, který se nikdy nesekal, nikdy nepadal a vždy fungoval skvěle a spolehlivě. Už ani to Apple nemá. Nejdřív vydá Apple Mapy (tomu se směju ještě dnes) a potom iOS7…

   Za konkurencí zaostává v nových technologiích (co je složitého zabudovat do telefonu NFC?) a jejich modelové portfolio rozšířili o iPhone 5c, kterým si akorát udělali ostudu.

   A na odladění kašlu. Android je neodladitelný, WP chybí některé funkce a iOS se možná jednoho dne odladí? …

  • Tvrdím už od jeho smrti, že co Jobs zemřel, jde to s Apple od desíti k pěti.

   Nevěřím tomu, že by Jobs pustil ven iPhone 5 nebo iOS 7.

   Jenže tu není, firmu vede Cook a tak to jede tak, jak to jede. Jestli jsou stále vysoké prodeje jen setrvačností nebo něčím jiným se můžeme pouze dohadovat a ukáže to až čas.

  • marek hajn: chtel jsem Vam nejdriv jen podekovat za recenzi, moc pekne napsano a hlavne je z ni citit, ze telefon byl opravdu testovan. Sepsany jsou i drobnosti, ktere se projevi az pri testovani. Jsem rad, ze na Smartmanii jen neopisujete tabulky a fotky.

   Nicmene k Vasemu vyroku o Jobsovi – IMHO se jedna o tisickrat papouskovanou blbost. Apple byla firmou jednoho muze na prelomu tisicileti, uz tomu tak ale davno neni. I za Jobsovoa zivota se delali faily (Antennagate), jen se nekomunikovali tak vstricne jako dnes. Tenkrat by nikoho nenapadlo se omluvit (jako to udelal Cook s mapami), to je pravda, ale potize byly stejne. Je jasne ze Apple nebude stejny jako za Jobsova zivota. To, ze necpou do telefonu to co by si pral kazdy jouda jeste neznamena, ze to s nima jde od 10 k 5. Souhlasim, ze v posledni dobe v oblasti telefonu ztratili naskok, ktery meli, ale co ostatni oblasti? Tablety? Pocitace? Co SW produkty (Final Cut, Logic Pro)? Co napr. takova Apple TV? Z vicemene „hobby“ zalezitosti udelali domaci stream krabicku pro ostatni svoje zarizeni. Ma to svuj vyznam, ackoli cena tohoto zarizeni je oproti ostanim v Apple portfoliu az smesna. Netvrdim ze je Apple dokonaly, neni, dela chyby a ja bych mu pral, aby jich delal co nejmene.

   mceza: Apple byl vzdycky vynikajici v tom, cemu se rika user experience. Ten dojem ze zarizeni byl vzdy vynikajici. Nekdo to pojmenoval jako sladenost SW a HW, a ackoliv je to soucast, neni je jen samotne sladeni, co dela dobry dojem ze zarizeni (nebo resp. vzdy delal). Uzivatelska privetivost a jednoduche ovladani ve sve dobe pritahli mnoho uzivatelu. Je pravdou, ze prekopani iOS7 vneslo do celeho systemu vice zmatku a prehlednost je ta tam. No, snad se Apple obrati znovu na cestu uzivatelske privetivosti. Bud jak bud, neni to dokonale, ale porad je to to nejlepsi, co v tomto smeru na mobilnich zarizenich je (v kombinaci s ostatnimi parametry). Jednooky mezi slepymi kralem…

  • Několik let jsem pracovně a ve škole nucen používat produkty Applu a nikde to jednoduché a sladěné ovládání nevidím. Jejich SW je něco příšerného. Neergonomické, nepřívětivé. Nehodnotím grafiku (která se mi však také nelíbí), ale ovládání celkově.

   Přešlapy typu „pro vysunutí CD je třeba přesunout ikonu CD do koše“, skrývání popisků těch tří koleček v liště okna, nabídky programu umítěné napevno v horní liště (na 24″ monitoru obzvlášťě libózní) nebo třeba to, že po vybalení MACu z krabice si musím jako první nastavit citlivost myši, protože není schopná na jeden pohyb dojet ani po půlce obrazovky. Jaktože Windows vybalené z krabice nemusím nijak speciálně nastavovat a u MACa strávím půl hodiny jen, aby mě to nerozčilovalo? To má být vyladěný a hlavně uživatlsky přívětivý systém?

   Neřekl bych. To jen kdysi někdo začal tvrdit. Stejně tak jako ty kydy o tom, že „to by Steve nikdy nedovolil“, tak se furt papouškuje, jak je MAC OS skvělý. Není.

  • Teglik11 (neregistrovaný)

   RE:mceza

   Lenže zámerné vyzdvihovanie chybičiek a nezobrazovanie pravej reality nie je správne. Ak si to zoberieme globálne, tak Mac OS je od vybalenia o mnoho použiteľnejší systém, ako Windows. Dostaneme balíček iLife, ktorý je o niekoľko rád nad všetkým, čo Microsoft predstavil alebo dokonca ani nepredstavil. Potom tu máme priam božský Spotlight, na ktorý sa hlúpe Windows vyhľadávanie nechytá. Vstavaná podpora viacerých plóch, chytré gestá, ktoré urýchľujú prácu. Nehovoriac o tom, že užívateľ na Windowse dostane ďalšie 3 tony bloatwaru ako darček. Windows má prostredie úplne nepripravené na retina displeje.

   Čo som práve spravil, bolo to, čo ste aj vy urobili s Macom. Lenže svet, prekvapujúco, nie je čiernobiely a celý obrázok je taký, že Windows má rýchlejšie bootovanie na pomalých diskoch, že na Windows je viac aplikácií a hier. Že je pomerne ľahko rozšíriteľný. A tak to aj je. Každá vec má svoje pre a proti, ale namiesto toho, aby sme o objektívnej realite hovorili subjektívne (čo sa ani inak nedá, keďže vyjadrujeme svoj názor a nie fakt,) a objektívne (čo je prostá interpretácia faktov), sa snažíte všetci objektívne zhodnotiť subjektívnu vec, a tou je výber systému, ktorý MNE osobne vyhovuje, výber telefónu, ktorý MNE osobne vyhovuje, atď. Lenže to je práve tá blbosť. Ja totiž viem, že sa mi viac páčia farby skutočné ako AMOLED presaturované, že mne sa páči viac výzor a celkové prostredie iOS, že mne sa páči viac spracovanie telefónu ako nejaké plastové od Samsungu. Ale niekto má očividne vyhrotený názor a nedá si ho vyhovoriť. Keď zájdeme do silnej objektivity a interpretácii faktov, tak verte, že iPhone obhájiť dokážem a na trhu svoje pevné miesto má.

  • Nejlepši na uživatele MCEZA nereagovat a ignorovat.

   Kdo Apple má a používá, tak ví proč, a nemusí si to tady pŕes nikým obhajovat, ikdyž je kolikrát těžké tady nereagovat na některé nesmysly.

  • Ano, Apple je nejlepší a božský. A to, že nejde ovládat v rukavicích není chybějící funkce, ale vlastně plus, protože si mohu koupit speciální rukavice s ovčí vlnou.

   Kto tu něco pořád obhajuje jsi ty – prostě někdo napsal, že ovládání v rukavicích vítá, protože to využívá. A hned se začali ozývat jablíčkáři – nejdřív, že ovládání v rukavicích je blbost a když jim to bylo vyvráceno (dokonce samotnými uživateli iPhonu, kteří by to také uvítali), tak najednou to blbost není, ale na každém rohu přeci prodávají spešl rukavice…

   Chápu, že máte svoji pravdu a funkce, které iPhone nemá jsou prostě zbytečné a nepotřebné. V pořádku. Já mrznout nechci a vítám, že nemusím řešit, co mám zrovna na rukou, abych mohl přijmout hovor…

  • Nevím jak vy ale já mám rukavice jedny. A to z doby kdy ty displeje jinak ovládat nešly. Já řešení mám. Koupím si rukavice za pár kaček a je mi jedno jaký telefón budu mít v ruce.

   Pro mé jsou důležitějśi věci aby ten telefon uměl a ne to jestli ho můžu nebo nemůžu ovládat v jakýkoliv rukavicích.

   Pŕesné kvůli takovým diskuzím jsem zde pŕestal chodit. Jak to má v napíše Apple, tak místo aby se pod článkem dozvěděl nějaké zkušenosti uživatelů, tak akorát čte poŕád dokola ty stejné žvásty o ničem. Ještě tu o Mass Storage, nutnosti iTunes atd.

  • mceza: Promin, ale ze neumis na klavesnici najit klavesu Eject neni problem OS X. Nebo mas nejakou nekompatibilni OS X klavesnici (OS X samozrejme podporuje v podstate jakoukoliv klavesnici implicitne, jen na nich chybi nejake klavesy, jako treba EJECT). Promin, ale pevna lista me prijde zdaleka smysluplnejsi nez hledat neco titerneho v kazdem okne. Ale je to vec pristupu a hlavne zvyku – widle do cloveka cpou ze okno = aplikace, v OS X je to proste jinak. Rozhodne bych netvrdil ze to je ve Win lepsi. Jen jsi na to zvykly – ale rozhodne to neni ergonomictejsi. J, citlivost mysi je to posledni, co musis nastavit. Pak uz totiz nemusis na nic vubec sahnout a system funguje dobre. Nemusis odinstalovavat tuny adwaru, ktery dostanes *zdarma* k znackovym PC jinych vyrobcu. Co tam mas dal, ze te tak rozciluje?

  • Jop a co ze je neergonomicke? hot corners, klav. zkratky na vsechno nebo gesta na mysi nebo trackpadu? Jak podobne veci resi ostatni, klikanim?

 17. Uživatel Mceza je trouba, který má Windows Phone, fanaticky jej na jiných fórech obhajuje a vůbec mi není jasný, co dělá tady, ty jeho kecy se nedaj číst. Běž si plácat játra do témat o Lumiích, zesměšňovat ty, kteří se na něco zeptají, urážet ty, co se jim něco nelíbí a tak. Prostě ti, co děláš normálně. Pochop, že tu lidi, co maj Ios, jsou většinou spokojení, ty exote:)

  • Promiň, omlouvám se a už běžím na ta jiná fóra Lumie fanaticky obhajovat…

   ..hmm, nějak jsem zapomněl, která to jsou. Můžeš mi to připomenout? Evidentně o mě víš víc než já…

   Kdyby MMMM. nebyl totální idiot, tak si tu diskuzi přečte pořádně a pochopí, že jsem se vložil do diskuze, kde MAJITEL IPHONU napsal, že mu chybí ovládání v rukavicích a MAJITEL GALAXY S4 mu odepsal, že telefon není nikdy potřeba ovládat v rukavicích…

   Máš vůči mě nějaký mindrák, že na mě musíš takhle útočit? A jestli ano, udělej to příště prosím pořádně. Takhle si akorát děláš ostudu…

 18. Sára (neregistrovaný)

  Odblokování iPhone a iPad:

  [odkaz]

 19. btw. dle výsledků za Q4/2014 očividně stačily:) „…Evoluce, která příště nemusí stačit“

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).