Domů » Recenze » Recenze iPhone 13 Pro (Max): inovací je více, než si myslíte

Recenze iPhone 13 Pro (Max): inovací je více, než si myslíte

Podzim každoročně patří Applu a uvedení nové generace iPhonů. Ty letošní mají číslovku 13, nicméně po jejich představení Apple sklidil poměrně velkou míru kritiky za údajné malé množství inovací. V diskuzích jsem často narážel na komentáře, že novinky raději měly dostat označení iPhone 12s než iPhone 13. O to více jsem byl zvědavý, jaké dojmy ve mně telefon po téměř dvou týdnech používání zanechá.

 • iPhone 13 Pro (Max) láká na 120Hz displej, skvělé fotoaparáty a špičkovou výdrž
 • nově můžete fotit i natáčet makro a potěší i filmařský režim
 • zmenšil se výřez v displeji, ale narostla tloušťka i hmotnost

Pro potřeby recenze jsem měl k dispozici největší iPhone 13 Pro Max, který se od iPhonu 13 Pro liší velikostí displeje (6,1 vs. 6,7″), vyšší kapacitou baterie (3095 mAh vs. 4352 mAh) a většími rozměry a hmotností (204 vs. 240 gramů). Kompletní porovnání parametrů obou modelů si můžete prohlédnout v našem katalogu. Jinými slovy, letos se od sebe oba modely liší pouze velikostí a výdrží baterie, fotoaparáty a další výbavu mají zcela shodnou.

Kolega měl k dispozici také iPhone 13 Pro, ale vzhledem k podobnosti obou modelů na něj samostatnou recenzi dělat nebudeme. V kapitole Baterie a výdrž ale najdete jak údaje z testování iPhonu 13 Pro Max, tak i menšího iPhonu 13 Pro. Podrobný test klasického iPhonu 13, který nás mimochodem také překvapil velmi slušnou výdrží, naleznete zde.

Vyplatí se přechod z loňské generace?

Ve svém okolí mám poměrně velké množství lidí, kteří používají iPhone 12 Pro či Pro Max. A právě ti se mě nejčastěji ptali, zda se upgrade na nejnovější řadu vyplatí. Hodně vždy záleží na osobních preferencích – třináctková řada oproti loňské generaci nepřináší žádný velký skok. Design je prakticky stejný, tělo je však nepatrně tlustší, zmenšený notch také nikoho nevytrhne, stejně jako nová světlejší modrá varianta (která mi ale přijde mnohem hezčí než loňská tmavá).

iphone 13 pro max 06
iPhone 13 Pro Max

Rozdíly v kvalitě fotek a videa za denního světla prakticky nepoznáte. Rozhodně ne přímo na displeji iPhonu. Pokud se na ně budete dívat v počítači, všimnete si nepatrně lepšího prokreslení detailů, ale opět to není nic, kvůli čemu byste si museli nutně pořizovat nový telefon. V šeru a ve tmě už jsou rozdíly mezi fotografiemi o něco výraznější – iPhone 13 Pro (Max) má díky lepší světelnosti lepší kresbu a menší množství šumu. To samé platí i pro video. 120Hz displej sice působí o poznání svižnější a živěji, ale ani to bych za pádný důvod k upgradu nepovažoval.

O něco se zlepšila i výdrž baterie (vždy záleží na používání, ale počítejte zhruba o 1 až 2 hodiny více), a i když se tím Apple nechlubil, zrychlilo se i nabíjení samotné. Jinými slovy, pokud nepatříte mezi ty, kteří každý rok nutně potřebují nový iPhone, s klidným svědomím s „dvanáctkou“ vydržíte do příští generace. Pokud pro vás naopak peníze nejsou překážkou, pravděpodobně už „třináctku“ dávno máte doma.

Upgrade na iPhone 13 naopak daleko větší smysl dává majitelům iPhonů 11 a starších. Tady už je inovační skok o poznání zajímavější. A jak jsem nakousl v úvodním odstavci – uživatelům loňské generace upgrade smysl úplně dávat nemusí, ale na ně ani Apple primárně necílí.

Obsah balení a design

Obsah balení je stejný jako u loňské generace. V malé krabičce tak najdete pouze telefon, USB-C => Lightning kabel, sponku pro vyjmutí slotu na nanoSIM, startovací příručku a obligátní samolepku s logem Applu. Ekologicky smýšlející gigant z Cupertina letos krabičku nezabalil do fólie, ale zajistil ji papírovými pojistkami, které je nutné strhnout. Díky tomu máte kontrolu nad tím, jestli před vámi krabičku už někdo neotevřel. Mimochodem, ve Francii platí zákon, který výrobcům zakazuje prodávat telefony bez sluchátek. Apple je proto musel přibalovat už loni k iPhonu 12 a i letos celou situaci vyřešil poměrně originálním způsobem.

iphone 13 pro max 02
iPhone 13 Pro Max

Také design se příliš nezměnil. Prakticky nikdo v mém okolí si během testování nevšiml, že velikost výřezu je o 20 % menší, naopak světle modrá barevná varianta se líbila. Zadní strana z keramického skla má u modelů Pro vždy matnou povrchovou úpravu, naopak rámečky z nerezové oceli jsou extrémně lesklé a neustále se na nich usazují otisky prstů.

iphone 13 pro max 05 1
Lesklé rámečky nových iPhonů jsou pastí na otisky prstů

A to dokonce do takové míry, že jsem při pořizování téměř každé fotografie do recenze musel rámečky čistit, aby na nich nezůstávaly stopy po otiscích. Nezapomnělo se ani na kompletní odolnost vůči vniknutí vody (30 minut v hloubce až 6 metrů) a prachu podle stupně krytí IP68.

iphone 13 pro max 05
Výřez se zmenšil, ale téhle změny si většina z vás ani nevšimne

Kvůli větším akumulátorům a úpravám v použitých materiálech se zvýšila hmotnost. Pár gramů navíc by nikdo neřešil, ale oproti loňské generaci je skok o něco výraznější – ze 189 na 204 gramů u varianty Pro a z 228 na 240 u verze Pro Max. Věřte mi, že dlouhé telefonování s téměř čtvrtkilovým Maxem není nic příjemného, a je nutné počítat s tím, že vás po delším držení bude bolet ruka. A příjemné to není ani při delším hraní her.

K ergonomii telefonu naopak nemám žádné výhrady – hrany jsou na dotek příjemné a neřežou do rukou a dobře vyvážené je i těžiště. Jen škoda poměrně hodně vystouplého fotoaparátu, kvůli kterému se telefon při položení na stůl nepříjemně kývá. Apple sice uvádí tloušťku iPhonu 13 Pro (Max) 7,7 mm, nicméně modul z fotoaparáty přidává ještě další 3 milimetry. V nejtlustším místě tak iPhone má téměř 11 mm.

iphone 13 pro max 11
USB-C konektor bychom u letošní generace zase hledali marně

Zamrzí i absence USB-C konektoru, který by mi dával daleko větší smysl než Applem neustále protlačovaný Lightning. Přesto začínám mít pocit, že se spíše než iPhonu s USB-C dočkáme varianty bez konektoru. S představením technologie MagSafe si dle mého Apple tak trochu začal připravovat půdu právě pro bezkonektorový iPhone.

Displej: 120 Hz, ale stále bez Always-on

Kromě menšího výřezu v displeji je největší inovací podpora 120Hz obnovovací frekvence. To je něco, co telefony s Androidem umějí už téměř dva roky. Apple, podobně jako Samsung, přichází s adaptivní frekvencí, což v praxi znamená, že frekvence není pevně daná, ale systém ji reguluje v rozmezí 10 až 120 Hz podle toho, co s telefonem právě děláte. Při hraní her má 120 Hz smysl, naopak při čtení e-knihy nebo článků ve webovém prohlížeči postačí výrazně nižší frekvence.

iphone 13 pro max 10
Displej iPhonu 13 Pro (Max) je špičkový. Zamrzí snad jen absence funkce Always-on.

Adaptivní obnovovací frekvence by měla šetřit baterii a prodloužit výdrž. Když jsem ji testoval u konkurenčního Galaxy Z Fold 3 a Galaxy Z Flip 3, prodloužení výdrže (oproti standardním 60 Hz) jsem si nevšiml, naopak. Samsung se přitom sám chlubí, že s adaptivní frekvenci dosáhnete lepších výsledků, ale zatím tomu tak není.

U iPhonu je situace výrazně lepší. V nabídce Nastavení – Zpřístupnění – Pohyb – Omezit snímkovou frekvenci můžete tuto funkci vypnout a používat standardních 60 Hz. Já jsem výdrž testoval jak s adaptivní frekvencí, tak i se standardní, a žádného výrazného rozdílu jsem si nevšiml.

Apple zvýšil i maximální úroveň jasu – ta je nyní 1000 nitů. V praxi jsem se čtením na venkovním sluníčku neměl žádný problém. Přijatelná je i hodnota minimální úrovně jasu, kterou oceníte při používání telefonu před spaním, i když na můj vkus by zobrazovač přece jen mohl „svítit“ ještě o něco méně.

iphone 13 pro max 14

Menší iPhone 13 Pro disponuje 6,1″ obrazovkou s rozlišením 1170 × 2532 px (460 ppi), což je dle mého názoru ideální velikost pro většinu uživatelů. Pokud ale chcete velký displej a překousnete obří rozměry, můžete sáhnout po mnou testovaném iPhonu 13 Pro Max s 6,7palcovým panelem s rozlišením 1284 × 2778 px (458 ppi). Podání barev je špičkové, stejně jako pozorovací úhly – v tomto ohledu nelze nic vytknout.

Lepší ochranu zobrazovacího panelu zajišťuje sklo Ceramic Shield, které je o něco obtížnější poškrábat; sice se podvolí při kontaktu s materiálem o Mohsově tvrdosti 6 a vyšší, škrábance jsou však méně viditelné než na konkurenčních tvrzených sklech. Je vlastně až s podivem, že na čočky fotoaparátů Apple používá „safírové“ sklo, které ve skutečnosti poskytuje stejnou odolnost, byť by ve skutečnosti měla být vyšší. Pokud vás zajímá, jak iPhone 13 Pro Max obstál v testu odolnosti, mrkněte se na tento článek.

Je škoda, že jsme se ani letos nedočkali integrace technologie Always-on pro zobrazování stavových informací a notifikací, přitom samotná technologie displeje (LTPO OLED) to umožňuje a u Apple Watch toho jablečný gigant využívá, na iPhone se ale stále zapomíná. Tak snad příští rok.

Hardware: v hlavní roli Apple A15

Srdcem iPhonu 13 Pro (Max) je nový čipset Apple A15 Bionic, který disponuje šestijádrovým procesorem (dvěma výkonnými a čtyřmi efektivními jádry), rychlejším neurálním enginem a pětijádrovou grafikou. Celkový výkon čipsetu je mimochodem úctyhodných 15,8 TOPS. Podle Applu se jedná o nejrychlejší grafický čip mezi smartphony. Apple také „nafouknul“ úložiště, nově si můžete zakoupit variantu s až 1 TB paměti. Naopak 64GB iPhone z nabídky zcela zmizel a nahradila jej 128GB verze (konečně). Operační systém iOS má k dispozici 6 GB RAM a z úložiště si ukousne přibližně 16,7 GB prostoru.

iphone 13 pro max 03

Na letošních iPhonech je perfektně vidět, co všechno Apple dokáže postavit na jednom čipu a jak jej do maxima využít. A15 Bionic je vyrobený 5nm FinFET technologií a celkem má 15 miliard tranzistorů a proti loňské generaci je pochopitelně rychlejší úplně ve všem.

Hardwarové parametry iPhone 13 Pro
Systém: iOS 15
Rozměry: 146,7 x 71,5 x 7,7 mm, Hmotnost: 204 gramů
Čipset: Apple A15 Bionic
RAM: 6 GB, Interní paměť: 128/256/512/1024 GB, Pam. karta:
Displej: OLED, 6,1", Super Retina, 1170 × 2532 px
Hlavní fotoaparát: 12 Mpx, hlavní, f/1.5, 26mm, 1.9µm, dual pixel PDAF, OIS
Druhý fotoaparát: 12 Mpx, teleobjektiv, f/2.8, 77mm, PDAF, OIS, 3x optický zoom
Třetí fotoaparát: 12 Mpx, širokoúhlý, f/1.8, 120˚, PDAF , Přední kamera: 12 Mpx, f/2.2, 23mm + SL 3D (hloubkový/biometrický senzor), HDR, 4K video
Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac/ax, NFC:
, GPS:
, Konektor: Lightning
Baterie: 3095 mAh Li-Ion, Rychlé nabíjení:
, Bezdrátové nabíjení:

Stále větší prostor dostává Neural Engine, který se využívá pro strojové učení a umělou inteligenci. Díky vývoji vlastního čipsetu v kombinaci s vlastním operačním systémem iOS 15 získává Apple oproti ostatním mobilním výrobcům obrovskou výhodu, kterou postupně začíná zúročovat.

Hardwarové parametry iPhone 13 Pro Max
Systém: iOS 15
Rozměry: 160,8 x 78,1 x 7,7 mm, Hmotnost: 240 gramů
Čipset: Apple A15 Bionic
RAM: 6 GB, Interní paměť: 128/256/512/1024 GB, Pam. karta:
Displej: OLED, 6,7", Super Retina, 1284 × 2778 px
Hlavní fotoaparát: 12 Mpx, hlavní, f/1.5, 26mm, 1.9µm, dual pixel PDAF, OIS
Druhý fotoaparát: 12 Mpx, teleobjektiv, f/2.8, 77mm, PDAF, OIS, 3x optický zoom
Třetí fotoaparát: 12 Mpx, širokoúhlý, f/1.8, 13mm, 120˚, PDAF , Přední kamera: 12 Mpx, f/2.2, 23mm + SL 3D (hloubkový/biometrický senzor), HDR, 4K video
Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac/ax, NFC:
, GPS:
, Konektor: Lightning
Baterie: 4352 mAh Li-Ion, Rychlé nabíjení:
, Bezdrátové nabíjení:

Ať už jde o syrový výkon, GPU, optimalizace využití energie i strojové učení, ve všech těchto ohledech A15 Bionic jasně válcuje konkurenci. Zajímavé rovněž je, že Apple letos u hlavního čipu využívá dvě verze – iPhone 13 mini a iPhone 13 disponují variantou, která má u grafiky čtyři jádra, zatímco iPhone 13 Pro (Max) má pětijádrové GPU. I když budete iPhonu dávat zabrat (například hraním náročných 3D her), nemusíte se bát výraznějšího zahřívání.

iphone 13 pro max 04
Test rychlosti stahování a uploadu v 5G síti operátora T-Mobile (Praha)

iPhone 13 Pro (Max) si polepšil i po stránce bezdrátové konektivity, neboť jeho 5G modem podporuje větší množství pásem. Novinkou je také možnost využívat technologie dual SIM bez použití jediné fyzické SIM karty; do telefonu lze nahrát najednou hned dvě eSIM.

Bleskové Face ID

Technologie Face ID pro autentizaci uživatele funguje na výbornou. Pokud nepoužíváte Apple Watch a budete chtít s iPhonem platit v obchodě, kde je stále nutné používat roušku, připravte se na drobnou komplikaci – telefon vás totiž nerozpozná a vždy budete muset ručně zadat bezpečnostní kód, což není zrovna dvakrát pohodlné.

iphone 13 Pro Max 2

Pokud ale jste vlastníky Apple Watch, obejdete se bez zadání kódu – hodinky totiž poslouží jako další autentizační prvek. Tuto nepříjemnost by dokázala vyřešit třeba čtečka otisků prstů (Touch ID), ale tahle technologie už se u iPhonů několik let „nenosí“.

Baterie a výdrž

iPhone 13 Pro disponuje 3095mAh akumulátorem, zatímco verze Pro Max nabízí 4352mAh baterii. Ve světě smartphonů s Androidem by to byly spíše průměrné hodnoty, u iPhonů jsou tyto kapacity zcela dostačující. Jak jsem psal v předchozí kapitole – Apple má díky vlastnímu vývoji čipsetu a systému iOS prostor pro pokročilé optimalizace, které u Androidu jednoduše nejsou realizovatelné.

I když Apple uvádí, že letošní iPhony podporují maximálně 20W dobíjení, u modelů Pro došlo ke zrychlení, které je v případě modelu Pro Max až 27 W. Tuto hodnotu telefon nedrží po celou dobu nabíjecího cyklu, ale jen po dobu prvních zhruba 28 minut, respektive při dosažení 50% kapacity, což je pravděpodobně kvůli tomu, aby nedocházelo k přehřívání akumulátoru, a také proto, aby se Apple mohl v marketingových materiálech chlubit, že se iPhone na polovinu kapacity baterie dobije právě za 30 minut.

iphone 13 pro nabijeni
iPhone 13 Pro a 13 Pro Max podporují vyšší nabíjecí výkon, než Apple udává

I tak je ale nabíjení nového 13 Pro Max rychlejší než u staršího 12 Pro Max, který zvládal nabíjení výkonem 22 W. iPhone 13 Pro pak zvládá maximální nabíjecí výkon 23 W, ovšem jen po dobu prvních zhruba 30 minut. Vzhledem k tomu, že Apple už ke svým iPhonům nabíječky nepřibaluje, pro využití maximální nabíjecí rychlosti je potřeba přikoupit jeho 30W USB-C adaptér, případně používat nabíječku dodávanou k MacBookům (30W) či jakoukoliv další alternativu od jiných výrobců.

Já jsem nabíjení iPhonu 13 Pro Max 30W adaptérem od MacBooku Air také vyzkoušel, přičemž z 1 % doplna se baterie nabila za zhruba 93 minut. Během prvních 30 minut Max dosáhl kapacity 48 %, po hodině jsem byl na 81 %. Nechybí ani bezdrátové nabíjení – v případě MagSafe nabíječky se dostanete na výkon 15 W, s klasickými Qi zdroji je to bohužel jen 7,5 W, což považuji za žalostně pomalé.

iphone 13 pro max 01
MagSafe nabíječka a iPhone 13 Pro Max

A teď to nejzajímavější – výdrž. V případě většího iPhonu 13 Pro Max jsem se při normálním používání naprosto bez problémů dokázal dostat na 2 dny provozu. Adaptivní obnovovací frekvenci jsem měl po celou dobu zapnutou, stejně jako automatickou regulaci jasu. Během víkendu, kdy telefon používám méně, jsem s iPhonem 13 Pro Max vydržel 3 dny bez nabíječky. Ještě dodám, že desetidenní průměr zapnutého displeje mám lehce nad čtyřmi hodinami. Při přehrávání videa s manuálně nastaveným jasem na polovinu jsem se dostal na 10 hodin a 56 minut. Celkově výdrž většího modelu řadím mezi nejlepší napříč aktuálními smartphony.

I menší iPhone 13 Pro nabídne zcela uspokojivou výdrž, která se bude pohybovat okolo hranice 35–40 hodin na jedno nabití. Pokud se uskromníte, bez potíží se dostanete i na dva dny provozu. Přes noc kapacita baterie klesne zhruba o 3 až 5 procent. V nabídce Nastavení – Baterie lze navíc aktivovat režim nízké spotřeby, který omezuje aktivitu na pozadí a vypíná některé systémové animace, což oceníte v případě, kdy máte baterii téměř vybitou a nemáte po ruce zdroj energie.

Chválím rovněž za funkci optimalizovaného nabíjení, které šetří baterii tím, že si iPhone zapamatuje, kdy ho nejčastěji nabíjíte a nenabije se na více než 80 % kapacity ve chvílích, kdy ho nebudete potřebovat.

Fotoaparát a záznam videa

Jedním z největších lákadel letošních novinek jsou bezesporu fotoaparáty, které prošly výrazným vylepšením. Hlavní 12Mpx snímač byl zvětšen, díky čemuž dokáže zachytit až 2,2x více světla. Jeho světelnost je působivých f/1.5, ohnisková vzdálenost 26 mm. Objektiv se skládá ze sedmi optických členů a stabilizovaný je přímo fotočip.

iphone 13 pro max 02
Změnami prošla i aplikace pro focení, nově nabízí celou řadu nových nastavení včetně fotografických stylů a filmařského režimu

Širokoúhlý 12Mpx fotoaparát letos také dokáže zachytit více světla (f/1.8, ohnisková vzdálenost 13 mm), navíc konečně dostal autofocus a rovněž umí fungovat jako makro kamera (ostří už od 2 cm). Vyměněn byl i teleobjektiv, který je schopný až trojnásobného optického přiblížení (12 Mpx, f/2.8, 77 mm). Sestavu fotoaparátů doplňuje ještě LiDAR, který při focení snímá hloubku ostrosti. Skvělé také je, že režimů pro focení v noci či nahrávání slow-motion videa (Full HD, 240 fps) lze využívat u všech třech fotoaparátů.

iphone 13 Pro Max

iPhony se tradičně mohou pochlubit barevnou kalibrací jednotlivých objektivů, což v praxi znamená, že ať fotíte z širokáče nebo teleobjektivu, barvy by vždy měly být podobné. Stále to sice není dokonalé, ale oproti konkurenci je zde vidět rozdíl na první pohled. Mimochodem, i letošní fotoaparáty pocházejí z produkce Sony.

Fotí skvěle téměř ve všech podmínkách

Za dobrých světelných podmínek není příliš o čem diskutovat – tady je kvalita špičková, i když u scén s vysokým barevných kontrastem už budete narážet na omezenější dynamický rozsah, a stejně tak je někdy zbytečně agresivní HDR, což má za následek nepřirozeně vypadající fotografii. Občas zkrátka vylepšovací algoritmy trochu „ustřelí“, ale v drtivé většině případů jsou snímky opravdu povedené, s věrnými barvami i vyvážením bílé. Obstojně si iPhone 13 poradí i při focení v protisvětle a pochválit také musím bleskový autofocus na všech třech foťácích.

I v šeru a za horších světelných podmínek hlavní objektiv fotí velmi slušně. Při scéně s nedostatečným světlem se aktivuje noční režim (lze jej vypnout), který během několika sekund pořídí více snímků s různou expozicí, ze kterých následně složí výslednou fotografii. Při focení statických scén budete s výsledky spokojeni, u pohybujících se objektů delší čas snímání příliš smysl nedává.

Tip: všechny testovací snímky v plném rozlišení si můžete prohlédnout/stáhnout zde

Objektiv s trojnásobným optickým přiblížením za dobrých světelných podmínek rovněž poskytuje ucházející výsledky. Překvapila mě míra ostrosti i malé množství šumu. I menší text je po přiblížení dobře čitelný. S ubývajícím světlem je nutné počítat s horší ostrostí a výraznějším šumem, při focení v noci lze sice využít noční mód, ale budete se muset spokojit s horší kresbou a častějším sléváním detailů.

Makro fotografie

Širokáč naopak doporučuji používat výhradně za dobrého světla, v šeru a noci nastupuje poměrně agresivní šum, který se sice software fotoaparátu snaží eliminovat, ale fyzika je fyzika. Díky autofocusu lze širokoúhlý objektiv využívat i pro focení makra, kdy zejména za dostatečně osvětlené scény dosáhnete velmi dobrých výsledků.

Tip: všechny testovací snímky v plném rozlišení si můžete prohlédnout/stáhnout zde

Když se k nějakému objektu přiblížíte blízko, fotoaparát na makro automaticky přepne. Mně samotnému to během testování nijak nevadilo, ale mohou nastat situace, kdy takové chování nebude žádoucí (informovali jsme zde). Apple už přislíbil, že v některé z budoucích aktualizací systému iOS přidá možnost vypnutí automatického přepínání na makro.

Další novinkou jsou fotografické styly, které lze aplikovat ještě před pořízením fotografie. Na rozdíl od běžných filtrů zachovávají přirozené podání snímku. Vy si pouze vyberete, zda chcete, aby měl snímek teplý či studený nádech, popřípadě aby vypadal živěji nebo kontrastněji. Barevné tóny i teplotu si můžete vyladit přesně podle sebe. Pokud má někdo radši saturovanější snímky či naopak méně barevné, může si pro své focení vytvořit předdefinovaný styl.

Záznam videa

Letošní iPhony umějí nahrávat video ve 4K rozlišení při 60 fps a konečně je možné při nahrávání přepínat mezi všemi třemi objektivy. Ve 4K lze točit i při 30 a 24 fps a stejné snímkovací frekvence nabízí i Full HD rozlišení. iPhone 13 Pro a 13 Pro Max jsou také prvními smartphony, které umějí natáčet video ve formátech ProRes (4K/30 fps) nebo Dolby Vision.

iphone 13 pro max 01
iPhone 13 Pro Max

Pořízené záznamy je rovněž možné z iPhonu posílat přímo do Macu a zpracovávat v aplikaci Final Cut. Běžní uživatelé toto příliš neocení, ale pro pokročilejší tvůrce obsahu je to zajímavá funkce. Mimochodem, širokoúhlý objektiv lze využívat i pro záznam makro videa.

🎥 iPhone 13 Pro: Camera test (4K, 30 fps)

iPhony vždy patřily mezi absolutní špičku, co se týče kvality záznamu videa i zvuku, proto asi nikoho nepřekvapí, že tomu ani letos není jinak. Záběry jsou perfektně stabilizované, ostré, plné detailů a s věrnými barvami. A i za horších světelných podmínek je výsledek nadprůměrný. Skvělá je rovněž kvalita nahrávaného audia.

🎥 iPhone 13 Pro: Camera test (Full HD, 30 fps)

Filmařský režim

Výrobci fotomobilů se v posledních letech pokouší o co nejpřirozenější bokeh efekt, tedy o to, aby byl focený objekt dokonale ostrý, zatímco pozadí za ním rozmazané. Bohužel optika smartphonů nedovolí tento efekt vykouzlit přirozenou cestou, takže si výrobci mobilů vypomáhají softwarem a umělou inteligencí, která objekt v popředí „ořeže“ a pozadí za ním rozmaže.

🎥 iPhone 13 Pro: Cinematic mode (Filmařský režim)

Dosud jsme se s tímto umělým bokeh efektem setkávali především u fotografií, nové iPhony jej ale umí nasadit i do videa. Navíc je v rámci postprodukce možné mezi natáčenými osobami či objekty dodatečně přeostřovat. Jedná se tak o obdobu klasického portrétového režimu, jen s tím rozdílem, že se vše aplikuje na video.

Jakmile do scény vstoupí nová osoba, kamera na ni automaticky zaostří, nutno dodat, že velmi rychle a plynule. Působivé je, že ostření lze dodatečně upravovat v rámci postprodukce, a dokonce lze do videí dodávat bokeh efekt. Filmařský režim lze využívat na všech třech fotoaparátech, ale je nutné počítat s maximálním rozlišením Full HD při 30 fps, což může být pro řadu tvůrců omezující.

Jak si můžete prohlédnout z přiložené videoukázky, kvalita zatím ve všech případech není úplně ideální a hodně záleží na zabírané scéně a světelných podmínkách. Stejně jako když na trh přišly první smartphony, které uměly fotit s rozmazaným pozadím, nebyly výsledky vždy úplně uspokojivé, a to samé platí i zde.

Věřím, že s dalšími softwarovými aktualizacemi se kvalita záznamu ve filmařském režimu ještě zlepší, ale zatím je nutné počítat s tím, že hlava osoby či jiného objektu nebude úplně správně detekována a často se pak rozostří (nebo naopak doostří) ty části v záběru, u kterých to není žádoucí. Zatímco za focení a záznam videa by letošní iPhony dostaly jasnou jedničku, v případě filmařského režimu bych zatím známkoval trojkou.

Závěrečné hodnocení

I když by se na první pohled mohlo zdát, že množství novinek a vylepšení není tak velké, jak se očekávalo, realita je o poznání příjemnější a i letošní iPhone 13 Pro (Max) má co nabídnout. Jak jsem nakousl v úvodu – důvod k upgradu si dokáží najít i majitelé loňské generace, i když mnohem větším lákadlem bude pro uživatele starší modelů, na které Apple primárně cílí.

iphone 13 pro max 12
iPhone 13 Pro Max

Co mě na letošním iPhonu 13 Pro (Max) bavilo nejvíce, je jednoznačně vylepšená sestava fotoaparátů, která vás nenechá ve štychu ani v horších světelných podmínkách, a o kvalitě videa nemluvě – lépe „točící“ smartphone na trhu nenajdete. Kladné body dávám i za 120Hz displej, skvěle hrající stereo reproduktory s certifikací Dolby Atmos, spolehlivé Face ID, nepatrně rychlejší drátové nabíjení a bezkonkurenční výdrž, na kterou vás dostane iPhone 13 Pro Max, nicméně i klasické „pročko“ v tomto směru podává nadprůměrné výsledky.

Nepřehlédněterecenze iPhone 13: skvělé fotoaparáty a konečně slušná výdrž

Hardwarová výbava je tradičně špičková a zahrnuje i lepší voděodolnost až do hloubky 6 metrů, i když tady doporučuji mít se na pozoru, jelikož Apple v záručních podmínkách vysloveně uvádí, že poškození tekutinou není kryté zárukou. Pokud se vám tedy do útrob telefonu dostane voda, při reklamaci neuspějete. Za mě stále platí, že bych se s žádným smartphonem nepotápěl a nefotil s ním třeba v bazénu pod vodou; stupeň krytí IPxx beru spíše jako takovou pojistku pro případ, že mi telefon někde spadne do vody nebo zmokne.

Chcete nový iPhone 13 nebo iPhone 13 Pro koupit co možná nejvýhodněji? Pokud u Mobil Pohotovosti upgradujete na nový iPhone, získáte za svůj stávající telefon nejlepší výkupní cenu. Novinku od Applu si také můžete snadno pořídit na splátky bez navýšení, kdy navíc nezaplatíte ani korunu. Více na mp.cz.

Co mě naopak zklamalo, je poměrně výrazně vystupující modul s fotoaparáty, absence USB-C konektoru a stále poměrně velké rámečky okolo displeje. A zapomenout nesmím ani na lesklý rámeček, který funguje jako dokonalý magnet na otisky prstů.

Někomu může vadit absence 3,5mm audio konektoru, já to ale v době kvalitních bezdrátových sluchátek považuji za přežitek. Cena také není úplně lidová, ale drobnou útěchou může být, že oproti loňsku iPhone 13 Pro startuje o 1 000 Kč levněji (na 28 990 Kč za 128GB verzi). Větší iPhone 13 Pro Max pak pořídíte od 31 990 Kč.

iPhone 13 Pro

9.4

Design a zpracování

8.4/10

Výkon a optimalizace

9.8/10

Hardwarová výbava

9.5/10

Kvalita fotografií a videa

9.6/10

Výdrž baterie

9.5/10

Klady (+)

 • fantastická výdrž
 • vylepšené fotoaparáty, kvalita fotek & videa
 • 120Hz displej, menší výřez
 • focení makra a filmařský režim
 • špičkové stereo reproduktory
 • nekompromisní hardwarová výbava
 • voděodolnost IP68

Zápory (–)

 • větší rozměry a hmotnost (u verze Max)
 • sebevědomá cena
 • rámeček je magnetem na otisky prstů
 • stále bez USB-C a Always-on
 • nabíjení je rychlejší, ale na špičku nestačí

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

89 komentářů

 1. S přehledem nejlepší smartphonu na trhu. Dechberoucí je zejména kvalita displeje a výdrž.

  • Spíše další Jablečná nuda za šílenou cenu.Za podobný peníz je k sehnání pecka v podobě Flex 3 atd.Proti nim další nudná jablečná nuda s otřesným OS.

  • Škoda že není dotažený po všech stránkách. AOD, USB C, a silnější teleobjektiv navíc, reverzní bezdrátové nabíjení. K sestavě fotoaparátu nemám jinak co říct, konečně AF na ultrawide a 3x teleobjektiv. Chybí už tam jen ten jeden 10x jako má Samsung Galaxy S21 ultra. Věřím, že za rok až dva tam bude,stejně jako USB C.

   Tedy kromě skvělého fotoaparátu a konečně i displeje chválím konstrukční zpracování a vydrž – samozřejmě nejen díky optimalizaci, ale díky tomu, že má varianta MAX o 700mAh víc!

  • xzeit: Mně zas jsou foťáky naprosto u zadku.
   Co bych požadoval, co má konkurence a daleko více ocenil je režim ala Dex a ono USB-C pro rychlejší přenos dat. Myslím, že iPhone by mohl začít podporovat nějaký základní „iPad OS“ režim na externím monitoru, mnohokrát bych to ocenil.

  • No já se na to díval širším pohledem. Samozřejmě i já mám nějaké funkce u mobilů u zadku, no tak je prostě nepoužívám, ale určitě mi nevadí že tam jsou. Raději ať tam jsou, než ať tam nejsou.

  • JP23 a zase jeho zbozne priania. Zial v com ma prvadu, je len ta vydrz. Ta sa neda zapriet. Ale zial, ten iPhone je len predrazena stredna trieda a takej S21U nesiaha ani po kotniky.

  • TomasSX1: Zatim vsichni testeri na youtube jednoznacne rekli, ze by vybrali iPhone 13 oproti S21U. iPhone lepe foti, ma lepsi displej, vice vydrzi. Takze si strc tu S21U do zadele, ty stredni trido :D

  • pre TomasSX1: Predrazena? Kde?

  • Tomášek – zaměstnanec Samsungu a místní lžidoktor šířící bludy. iPhone 13 Pro: – nejvyšší výkon CPU, nejlepší displej ([odkaz]), nejlepší výdrž, nejlepší optimalizace, nejdelší podpora a životnost produktu, nejlepší bezpečnost a ochrana dat – tohle všecho jsou objektivní fakta

  • Ajajaaaaaj 😀

   Anonym: v com je ten display najlepsi? Fotit najlepsie? Videl som tie tvoje testy na youtube a taky zazrak to nie je.

   JP23 (zamestnanec apple): najvyssi vykon a v porovnani v real usage to uz taka slava nie je. Jedine kde je rychlejsie je rendering videa, co urcite robis bezne kazdy den, cely den 😀 Zas tie bajky o display, v com akoze je najlepsi? A tie tvoje dalsie zvasty o podpore atd. To z telefonu Hi-End bez kompromisov nerobi, skor ked telefon pouzivas rok, max rok a pol.

  • readytogo: v pomere cena/co za to dostanes

  • tak displej im vyrobil samsung a dnes maju vsetky vlajky perfektne displeje a nejake laboratorne testy maju pre zakaznika pridanu hodnotu asi ako antutu benchmark.
   Nehovoriac o tom, ze v dobe ked niektore telefony uz maju 165Hz displeje by som bol s vyrokom „najlepsi displej“ opatrnejsi.
   Najdlhsia podpora je sice pravda a je to fajn, ale zase uprimne naco mi je update na ios15 pri iphone 6s? Ved uz nechajte to zariadenie zomriet, ledva to chodi.
   Na iphonoch je este stale co kritizovat. Ale aj tak to cele stoji a pada na ITunes. S toho sa mi vzdy zjezia vsetky chlpy, ked mam synovi nahrat do tabletu rozpravky stiahnute z youtubu.

  • Tomuhle se jako uživatel S21 Ultra můžu jenom s chutí zasmát :-D

  • Cemu? Ze mas lacinou cetku od Samsungu? LoL.
   Ten zazrak jsem mel a jsem rad, ze jsem ho zbavil. Oproti iPhonu je S21 ultra jako Dacie oproti Mercedesu.
   Proste nalestena bida.

  • K displeji – jedna věc je výrobce, druhá věc je jeho kalibrace. Paradoxně Apple zvládá kalibraci líp než Samsung, takže výsledek je u iPhone lepší. Jinak hands down za displeje od Samsungu – jsou špičkové.

   „Ale aj tak to cele stoji a pada na ITunes. S toho sa mi vzdy zjezia vsetky chlpy, ked mam synovi nahrat do tabletu rozpravky stiahnute z youtubu.“ -> Celé stojí a padá na iTunes? Co to je za nesmysl, iTunes vůbec nepotřebuješ – existuje mraky možností, na první dobrou např. [odkaz]

  • Presne tak. Displej o dost lepsi co se kalibrace tyka, nez u S21Ultra. Fotky lepsi. Baterie lepsi.

   Zde je dukaz. Napr. test phoneareny.
   [odkaz]

   Pokud Tomasek, nebo jiny tulpas tvrdi opak, dejte nam odkaz. Radi se poucime :) Ale ono asi jen budete dal plkat, protoze iPhone je proste objektive o dost lepsi telefon a zadny test nerika opak :D

  • JP23: ja ale nechcem na tom ipade videa stahovat, ja tie videa uz mam a chcem ich tam kopirovat. A chcem to urobit uplne primitivnym sposobom a to „copy paste“ ako sa to robi na windowse, androide a urcite aj linuxe a bez nutnosti instalacie nejakej specialnej aplikacie. Idealne formou OTG.

   Nehovoriac o nepodpore flac suborov. Za ery windowsphone som si celu diskografiu prekonvertovaval do wma. Nehodlam to teraz robit odznova do alacu a pouzivat potom kazdy krat po zbytok zivota tu ich prifajcenu aplikaciu, aby som s tym obsahom mohol nieco robit. Nehovoraic o tom, ze naco by som si na iphone daval audio v lossless kvalite, ked iphone nepozna ldac?!

  • Lol. My s Macem a iPhonem se musime smat, jak to delate slozite :D

  • „iPhone je proste objektive o dost lepsi telefon“ 😂😂

   Tak samozrejme. Display ma nizsie rozlisenie, nema podporu pera. Hlavne, ze v laboratornych podmienkach ma vyssi jas a lepsiu kalibraciu 👏

   Ako hovorim, S21U strci do vrecka iPhone a zje ho na ranajky. S21U je proste telefon bez kompromisov, kdezto iPhone…ten je samy kompromis (teda az na tu vydrz na baterku).

  • A přesto se iPhony budou prodávat jak rohlíky na krámě. To neskutečně naštve.

  • Presne tak. A nejvic nastve, kdyz lidi ze Samsungu maji iPhony, protoze ten strep co si vyrobili, ani nechcou :D

   Tomase to stve a kouse so doma v koute nehty :D Bude muset koupit S22, aby si alespon trosku ulevil :D Ale i S22 bude horsi telefon. To uz je jasne :D

  • Tak Tomasi ty jsi samozrejme totalni BFU, ktery jde jen po parametrech. Jinak ten priserny CPU, ktery ma S21U oproti tomu, jak neskutecne ho drti Apple se svym A15, to ti tu nejak vypadlo. Lidi zajima treba propojenost, rezim kontinuity atd. Tam se samozrejme Samsung nechyta ani nahodou. Ale jak rikam, obyjecnemu BFU, ktery si kupuje smartphone na zaklade toho, aby mel nejlepsi parametry to neni treba vysvetlovat, jelikoz to nepochopi. Lidi ocividne zajima kalibrace objektivu vic, nez nejake 100x priblizeni.

  • K CPU, tak sa pozri na realne testy z pouzivania. Tak neskutocne ho drti az sa musim smiat. Kalibrace coho? 😲 WTF? Az tak sa snazis byt ofca, az to prehanas 🤦‍♂️

  • Realne testy jsou co? Otvirani aplikaci, kde iPhone pokazde loaduje obsah? Tam rozdily nejsou ani mezirocne mezi iPhony, ty jouzo.
   Ale zkus neco narocnejsiho na procesor, nebo nedej boze ma grafiku a ten tvuj Samsung je jak Atari. Zastarale, bez vykonu. Zadycha se to i pri lehci uloze. A lehci ulohu nemyslim otevreni appky, ty smudlo.

  • Tak sis Tomasi zas poplakal pod clankem o Apple, a opet jsi nam dal vedet, jak neskutecna ovce Samsungu ses. Kovana, fanaticka. Ale Tome, tento clanek neni o Samsungu, ale o iP13 Pro, ktery jsi nikdy nevidel ani z rychliku. :)

  • @famakate: Používám už 5 let tenhle: [odkaz]

   Řeší všechno co potřebuješ, obsah stahuju přes WiFi z NASu, přehraje cokoliv, umí titulky atd. atd.

  • Jinak ty tzv. testy výkonu, kdy borec spouští stejnou aplikaci na dvou různých telefonech ve snaze zjistit, která se spustí z cold startu rychleji, demonstrují naprosto brutální úpadek chápání IT, není to ani k smíchu, je to nekonečně smutné.

  • JP23: „demonstrují naprosto brutální úpadek chápání IT“

   Tak ty mas co o chapani IT pisat 🤦‍♂️

  • Tomas: Tvl koukni se co jsi napsal. Vzdyt ty jsi uplne vygumovanej. Jinak bys vedel, ze Samsung dozene A15 tak za 3roky. Takze si predobjednej S25 – tam uz Samsung mozna dozene Apple :D

  • 😂 tak to jooo 😂

  • Tomasku: [odkaz]
   Iphone X vs S21 Ultra. Se podivej, kdo uz pred tolika lety byl na urovni Samsungu dnes :D Lol.

  • S21U funkciami strci to Xko aj 13Pro Max do vacku

  • Anonym: snad nechceš srovnávat takovou plečku se Samsung Galaxy S21 ultra?

  • Co se procesoru tyka, tak he smele muzes porovnat. Coz je smutne :D
   Samsung je proste plecka. iP13Pro je ve vsech ohledech lepsi.
   A to ze kdejaky cinan poslepuje kazdou priblblou funkci do jedne neodlanene krabicky a vy z toho delate stroj s funkcema jen dokazuje, jak jste hloupi.

  • Hejze si ty nikdy nic od samsungu nedrzal vruke a nie to S21U co? Inak by si taku sprostost z pusi nikdy nevypustil. iPhone je len detska hracka v porovnani s Ultrou. A to je holy fakt, ci sa ti to paci, alebo nie :)

  • Sice, nejako si musis ospravedlnit, ze by si si ten iPhone kupil. Robis zo seba akurat tak ukazkovu ofcu, tu by sa za teba nehanbil ani Unikat.

  • . Tady si iPhone vytrel s Ultrou vsechny tri cocky.
   :D

   [odkaz]

   To ta Ultra foti fakt tak blbe? To lituju Tomase :D
   Tak hnusne snimky za lepsi smazat :D

  • A to kousani u videa na S21 Ultra je ohavne. Telefon za 30 tacu a lepsi video ma iPhone 5let starej. To se kouse uplne nechutne :D Lol, ten Samsung je fakt shiit.

  • Off-topic otázka: Jak je možné, že pod recenzí Samsung Galaxy Sxx Ultra není 70+ komentářů?

   Inu, z jednoduchého důvodu: i kdyby Tomášek nebo jiný Samsungem placený troll napsal stejný komentář jako já tady, mě a dalším je to úplně ukradený, protože celý Samsung a jejich smartphone product portfolio je pro mě atraktivní zhruba jako loňské psí lejno za nádražní budovou v Holešovicích a málokdo si povzdechne něco takového komentovat nebo tomu věnovat sebemenší pozornost.

  • Vies preco? Lebo nikto nie je taka Samsung ofca ako ty Apple ofca a nepribehne pod akykolvek clanok (a nie len) o Sxx Ultra a nezacne to nasledovnym ofcoidnym komentarom „S přehledem nejlepší smartphonu na trhu. Dechberoucí je zejména kvalita displeje a výdrž.“

   Keby si neklamal a nezavadzal, ale bol zdravo objektivny, nikto by tu nepovedal ani fn. (to iste ako by sa nikto apple nevysmieval ked ma nejaky fail, to vsetko vdaka vam ofciam sa to deje, lebo sa smejeme vam skrz apple).

  • Anonym: A co to zasekaný video při švenkování na ajfonu v noci? :-D Takhle není zasekanej ani ten samsung.
   TomasSX1: Přesně tak :-).

  • Lol. magnet a Tomas breci v koute :)

  • WTF? Vsetko doma v poriadku? 🤔🤦‍♂️

  • Tak uz prestan listovat katalogem Applu a ulevi se ti.
   Kdyz prodas tu svoji S21 Ultra, tak si budes moct 3roky starej iPhone dovolit :D

  • potom tu nezacni vyplakavat, ze niekto si mysli o niekom, ze je socka… 🤦‍♂️

  • Tak to by byla cesta do pravěku :-D :-D :-D

 2. „Širokoúhlý 12Mpx fotoaparát letos také dokáže zachytit více světla (f/1.8…“
  Co je to platný, když čip je miniaturní. Ty fotky z širokáče stojí za těžkou vyliž**el. Pro mě teda naprosté fiasko. Muj iPhone 6 měl lepší výstupy s externí čočkou, než tohle. Tohle je fakt těžká dekadence rovná tak kvalitě iPhone 4. Obří zklamání.

  • Ty seš blázen😀

  • Tvůj iPhone 6 nemůžeš srovnávat s nejnovějším iPhone 13….to fakt nemůžeš myslet vážně.

  • Johny, rukama mi projde poměrně hodně telefonů a kvalita fotek ze širokáče (za denního světla) je u nového iPhone 13 Pro jedna z nejlepších. Nebo který letošní smartphone má podle tebe lepší ultra-wide fotografie?

  • Ale moze to mysliet vazne, ako isty skot hovoril svojmu synovi: Tebe nechuti caj, ved tvoj dedko ho mal cely zivot, ja uz ho mam dvadsat rokov a tebe sa zda byt vyluhovany.

  • Jen aby bylo jasno, bavim se o ultrawide a zhoršených světelných podmínkách. Tam kde je světla dostatek to asi nemá smysl moc řešit, i když i tam bych měl nějaké věci, ale ty se týkají spíš postprocesu a samozřejmě deformace která tam ale při téhle velikosti vznikat musí. Za horšího světla ale je to jinej příběh. Tohle jsou fotky z ultrawide za zhoršených světelných podmínek: [odkaz] | [odkaz] (těch testů z různých webů sem můžu naházet klidně 30). Tohle je fotka z roku 2015 z mojí dodávky na iP6 s externí ultrawide čočkou: [odkaz] Obdobné podmínky, 1x malá žárovka v rozptýlené lampě. Nic víc.

   Takže můžete se tady bít do prsou jak je to to nejlepší, co trh nabízí ale já když si tu ty fotky vyskládam vedle tebe, tak ultrawide na iP13 je za mě naprostý fiasko. Nevim, jestli je to daný čipem nebo čočkou, která nesbírá dostatek světla (muj tip), ale ty výsledky jsou těžce subpar. Bylo to strašný už loni, letos se to neposunulo vůbec nikam. Teď čekam na Pixel, co ukáže a nebo budu čekat zas půl roku na to, než k tomu udělá někdo kvalitní ultrawide setup.

  • Johny: to, že se bavíš o kvalitě širokáče v horších světelných podmínkách si napsal až v posledním komentáři, v tom prvním o tom není ani zmínka. A v recenzi přímo píšu, že kvalita fotek širokáče v šeru a horším světle není optimální.

  • Milý pane Hrmo, dokud budou recenzenti nahrazovat výraz „naprostý shi.t“ eufemismy typu „není optimální“, protože by z libovolných důvodů ublížili některým modlám, tak víte, na co jsou takové recenze? No úplně na ho.vno.

  • Jiří: no tak pro mě pokud vydává jakejkoliv foťák takovéhle výkony při horšim světle, tak to prostě fiasko je. Navíc když se podíváš na můj komentář, jasně se tam bavím o světelnosti kterou zmiňuješ a to prostě je vztah k horším světelným podmínkam. Na f/4 můžeš za dobrého světla fotit co chceš :D Tady stačí, aby ses potřeboval někde v podvečer vyfotit s přáteli a buďto dostaneš absolutní mazaninu nebo prostě širokáč nemáš. Vejdeš do lesa když je pod mrakem a seš tam znovu. Jestli sis všiml, tvý recenzi nic nevyčítam, pouze Apple kvalitu jeho širokoúhlého foťáku s nějakou titěrnou optikou kde kdoví jak přišli na světelnost 1.8, což ale vůbec neodpovídá tomu, co z toho padá za snímky. A buďto za to může čip – což vzhledem k tomu, jak to fotí za dostatečných podmínek mi nepřipadá, nebo za to může ta jejich slavná čočka, co do něj neposílá dost světla. Samozřejmě to může být kombinace obého, protože čip v iPhonu je prostě malej. Nakonec se dozvíme, že to je zas nějaká zajímavá konverze jako že 50 objektiv je teleobjektiv. Tak f/1.8 je sice f/6 ale vydělili to 3x a odečetli 0,2 za poměr stran nebo nějakou takovou nesmyslnost… Za mě tohle nikdo soudnej nemůže obhajovat a to že tomu řikáš „neoptimální“ je třeba za mě ještě moc jemně řečeno :D

  • Han Solo SK: hahaha, to je dobrej, to sem se fakt nahlas zasmál. Neznal jsem, díky, pošlu dál :D

  • Ty ses dobrej hele!

   Sheldone, ty ses dobrej, asi zvlastni skola? Takze v televiznich zpravach by treba moderatori meli rikat, ze situace s covidem je na ko**t, pripadne deti v prvni tride by se taky rovnou mely ucit sprosty vyrazy? Mozna ze tak mluvite u vas v rodine, ale na vetsine serioznich webu nastesti stale jeste prevlada spisoviny a kultivovany projev. Spis je smutny, ze individua jako ty maji pristup k Internetu.

  • Zajimave. Sirokac iPhonu v noci drti v testu phonearent S21 Ultru :D
   [odkaz]

  • Anonym: to spíš vypadá, že se jim trochu pomíchaly snímky :-P Tak jako tak, ty fotky co z toho na těch testech lezou jsou fakticky horší, než ty co já mam z roku 2015. Je to nedostatkem světla na čipu. A buďto je to tim, že na takto silný širokáč je prostě ta velikost čoček moc malá, nebo je malej čip. Čip je větší než v iPhone 6, takže logicky zbývá, že to je vina optiky. Což přiznávam, že srovnávat to s timhle je trochu nefér: [odkaz] Ale pak si necham řeči o světelnosti 1,8. Vždyť je to naprostej nesmysl. V roce 2021 by čekal, že takovejhle výstup vůbec z telefonu neuvidim a tady se to bere jako „mmm, fotí hezky“ nebo se o tom tichounce mlčí. Hlavně, že to je rectilinear.

  • Osobne muzu rict, ze fotku v noci z toho lezou mnohem lepsi, nez ze Xiami 11 ci S21U. Doporucuji zkusit.
   Ono to chce i nastavit delsi cas expozice. Standardne Samsung foti na max a iPhone ne. Pokud nastavis stejny cas, iPhone je o dost lepsi.
   Vsak zkoukni testy nejen na phonearene, ale vsude jinde.
   Tezko se pomichaly snimky vsem :)

  • a ja mozem osobne povedat, ze vivo x70 pro+ robi este lepsie nocne fotky ako iphone 13 pro

  • Ano, s tim souhlasim. Ale to je vyjimka. A osobne bych ho kvuli mnoha jinym nedostatkum oproti iPhonu nechtel.

  • neviem ci vynimka. uz x60 bola velmi dobra. tam je asi teraz iphone. one+9pro a oppo x3 su vsetko silni hraci na urovni 13pro. Takej mi11ultra chyba len softwerovy update, kedze hardware ma delovy a bude to champ.

 3. Mám 13 Pro Max + ještě S21 Ultra, který budu prodávat a musím říct, že je iPhone celkově lepší telefon k životu.
  Rovný display, parádní výdrž na baterii, rychlejší odemykání a lepší foťáky s parádním makro režimem.

  S21 Ultra má akorát lepší zoom, ale ten jsem třeba moc často nepoužíval, ale z iPhonu vyleze vždy perfektní fotka, což se u Ultry neděje vždy.

 4. Bohužel ta váha to je masakr a přes to nepřejdu. Mám Iphone 11 Pro, který váží 188 g a ještě se dá používat. V únoru jsem koupil S21Ultra, kterou jsem musel do 14 dnů vrátit z důvodu, že vážil 224g a nedalo se to používat. Nikdy jsem nečekal, že rozdíl 30 g bude u telefonu znát, nedokážu si představit používat 13 Pro Max, který váží 240g.

  Takže neví, jestli si nechám furt 11 Pro, kde mám špatnou baterii nebo risku Iphone 13 Pro a snad ten rozdíl 188g vs 203g nebudu vnímat.

  • Já si pamatuju, jak mi kdysi přišel HTC Sensation (148g) hrozně těžkej, když jsem na něj přecházel z iPhonu :D

  • Rozhoduji se právě mezi iPhone 13 a 13 Pro a byl jsem si telefony vyzkoušet na prodejně. Když odmyslím rozdíl 6k, který bych akceptoval, tak ten váhový rozdíl zřejmě nepřekousnu a půjdu do obyčejné 13tky. Těch 30g je už dost znát a pro mě to nevyváží výhody, které má Pro verze. Škoda, ocel mě nezajímá, když je telefon stejně v pouzdře a lepší foťál bych ocenil.

  • Ale prosímte. 30g za cenu horší specifikace? To snad ne.. M😀

  • Co tak zajst sem tam do fitka?

  • Popravde na Note9 mi to vadi tiez a do fitka chodim pravidelne.

   Ked pouzivam telefon, drzim ho tak, ze mi lezi na malicku a tu vahu tam proste citim.

  • Z toho si nic nedelej. Tomas bezne zveda na benchi pul tuny a na svem Samsungu pouziva uz 7G a 100x opticky zoom :D
   Je to buh.

  • Ale vsak nech pouziva co chce ako chce. Ak mu to vyhovuje, nevidim v tom problem. Problem vidim v tom ked mi zacne vysvetlovat ako a co mam pouzivat ja :)

  • Tak on si mysli, ze pro kazdeho je nej jeho Samsung. A ze kdo nekupuje telefon kazdy rok, je socka.
   Typickej madar..a s malym m :D

  • Ono zase v tom nie je sam. Dnes je to taky standard, ze ta neznamy chalan z internetu poucuje o tvojich prioritach. A pokial ich nezdielas, si ovca.

   Je to fakt zvlastny svet, kde sa ludia dokazu hadat a urazat kvoli takej kravine akou je telefon.

  • xzeit: tak to muzete tvrdit, ze neni rozdil mezi Pro a Pro Max a ja tam ten rozdil take citim. tak jako u 13 a 13 Pro

  • Anonym: no pockaj pockaj. To o sockacach je zauzity argument ofci (emental ukazjem na teba). To ze si nuteny pouzivat stary foun, nie je chyba moja, ale tvoja. Sam sa nazivas sockou. Za dalsie, ked ty tu a tvoj prisluhovac JP23 tvrdite ze citujem „S přehledem nejlepší smartphonu na trhu.“, tak sa slusi poopravit, ze sirite klamstvo. Ci sa ti to paci alebo nie, na trhu je xy inych ovela lepsich zariadeni ako je iPhone (tu vydrz vam necham, o tom ziadna).

   Tak a teraz sa nad sebou zamysli a daj si facku. Pouzivas dvoji meter, do huby si nevidis, ale je tu jeden zasadny rozdiel medzi teboz a mnou. Ja tu nechodim po diskusiach a sa ti nevysmievam aka si ofca a tupelo.

  • JanK: „Problem vidim v tom ked mi zacne vysvetlovat ako a co mam pouzivat ja :)“

   Kedy som ta poucoval? To, ze pouzivam podobnu argumentaciu ako oponent, to neznamena, ze niekoho poucujem. Znamena to, len, ze pouzivam podobnu rec ako on sam, aby tomu pochopil. Nic viac, nic menej. A mohol si si vsimnut, ze ja len vyvraciam nezmysli, ktore tu siria ofce realnymi argumentami (ako napriklad to, ze iPhone ma najlepsi display, no nema).

  • Zbynda: nechápu. Já psal, že to nejde cítit? 30g rozdíl ok. Poznáš to při přímém porovnání, ale fakt to někomu vadí, jestli má mobil 200 anebo 230g?😀.

  • Tomas: iPhone ma nejlepsi displej. Vsechny testy to rikaji.
   Ukaz mi jedinej test, kde je neco lepsiho.
   Jsi jen stupidek, co ani neumi uznat fakta!!!

  • Ako moze mat najlepsi display ked to nema ani 2K ale nejake podradne rozlisenie? Ako to moze byt najlepsi display, ked to nema podporu pera? Display nerobia len svietivost a kalibracia, ale aj jemnost a ine vlastnosti.

   Btw. tu si mam pozriet testy, ale ked niekto testuje start appiek, tak to je nepochopenie IT? Zase ohybame meter tak, aby vyhovoval tvojim „argumentom“.

   Apropo argumenty, dochadzaju, tak nastupuje urazky, nadavky, osocovania. Tak typicke na ofce.

  • TomasSX1: To nebolo myslene priamo na Teba. Sice mi stale prides dost neobjektivny, ale aspon poslednu dobu s tebou extra problem nemam.

   To bolo myslene skor obecne a aj do radov fanusikov „‚jabka“. Pretoze ono je to obojstranne :)

 5. Když autor udělá hrubku už v perexu, nemá člověk chuť dál vůbec číst. Viz „O to více jsem zbyl zvědavý, jaké dojmy ve mě telefon po téměř 2 týdnech používání zanechá.“ Ve mně je 6. pád, tj. správně mně. Celý ten článek je ovšem jen pro otrlé.

  Pane Hrmo. Nechte si to po sobě přečíst někým, kdo umí česky. V takto krátkém rozsahu desetkrát slovo „nicméně“, spousta chyb v interpunkci, nesmyslné větné stavby, opakování jednoho výroku výrokem podobným.

  • Maxi, ty jsi tupá pítcha, že to svět neviděl.

   Za „Viz“ se píše tečka. Za oslovením „Pane Hrmo“ se píše čárka, nikoliv tečka.

   Když už někoho poučuješ, tak se nauč česky, blbe.

  • Max: díky za zpětnou vazbu, chyby textu jsem opravil. Bohužel nám tady trochu vyhořel korektor – já měl za to, že text zkontroloval, ale zatím se tak nestalo.

 6. Za viz se tečka fakt nepíše. Taky mi občas něco bije do očí, sám ale úplně všechno neřeším a občas mi vypadne nějaká ta čárka, ale to je maximálně v diskuzi. Ale jinak první věta celkem hezká. 😀

 7. Jak se jmenuje ten barevny wallpaper díky?

 8. Dobrá recenze, díky pane Hrmo.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).