iPhone 13 Pro má potíže s focením makra. Apple už problém řeší

iPhone 13 Pro 1 1

Chytré telefony iPhone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max se ihned po svém představení zařadily mezi to nejlepší, co můžete od kalifornského giganta Apple pořídit. Ačkoli jsou vylepšení v podobě ProMotion displeje, delší výdrže na baterii či lepších fotoaparátů spíše evolucí než revolucí, stále se jedná o špičkové stroje.

To nicméně neznamená, že jsou dokonalé. Jednou z nových funkcí je pořizování makro snímků, které má jednu nepříjemnou vlastnost – iPhone 13 Pro (Max) pro pořízení makro fotografie ze vzdálenosti zhruba 14 centimetrů automaticky přepne z hlavního fotoaparátu na širokoúhlý, aniž by měl uživatel možnost do toho jakkoli zasáhnout.

iphone 13 1
Funkce automatického přepínání objektivu příliš kladných ohlasů neposbírala

Na situaci upozornil novinář Raymond Wong ze serveru InputMag, který ve své recenzi iPhonu 13 Pro napsal: „Hledáček neustále přepíná mezi hlavním a širokoúhlým fotoaparátem při pokusu vyfotit makro snímek.“ Podle jeho názoru by se fotoaparáty neměly měnit ve chvíli, kdy komponujete snímek, a rozhodně by se tak nemělo dít automaticky.

iPhone 13 Pro camera switching issue

Apple se nejprve vyjádřil, že se nejedná o chybu, ale o vlastnost. Dle giganta z Cupertina je změna fotoaparátů úmyslná a má pomáhat uživatelům zachytit makro snímky s větším množstvím detailů. Vzhledem k mnoha negativním ohlasů nicméně svůj postoj přehodnotil a nabídne možnost vypnout automatické přepínání objektivů pro makro fotografii v podzimní aktualizaci iOS.

Apple nakonec uživatelům ustoupil

„V podzimní softwarové aktualizaci přibude možnost vypnout automatické přepínání fotoaparátů při pořizování makro snímků a videí,“ stojí v prohlášení Applu.

Hardwarové parametry iPhone 13 Pro

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: iOS 15, čipset: Apple A15 Bionic, GPU: Apple GPU, RAM: 6 GB, interní paměť: 128/256/512/1024 GB, pam. karta:
Rozměry: 146,7 × 71,5 × 7,7 mm, hmotnost: 204 g, zvýšená odolnost: IP68

Displej, konektivita a baterie

6,1", OLED, rozlišení: Super Retina, 1170 × 2532 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac/ax, GPS: , konektor: Lightning
Baterie: 3095 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 12 Mpx, f/1.5, 26mm, 1.9µm, dual pixel PDAF, OIS, druhý: 12 Mpx, teleobjektiv, f/2.8, 77mm, PDAF, OIS, 3× optický zoom, třetí: 12 Mpx, širokoúhlý, f/1.8, 120˚, PDAF, čtvrtý: TOF 3D LiDAR scanner, hloubkový senzor, selfie kamera: 12 Mpx, f/2.2, 23mm + SL 3D (hloubkový/biometrický senzor), HDR, 4K video

Nové iPhony si lze v současné době předobjednat a spuštění prodeje je plánováno na 24. září, nicméně nad dostupností některých variant visí otazník – v případě nejpopulárnějších kombinací si na dodání počkáte i měsíc.

Autor článku
Michael Chrobok
Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku