Domů » Recenze » Recenze Samsung Galaxy Z Flip 3: nejlepší ohebný telefon současnosti

Recenze Samsung Galaxy Z Flip 3: nejlepší ohebný telefon současnosti

Samsung místo klasického modelu Note v polovině srpna představil již třetí generaci skládacího smartphonu Galaxy Z Fold a druhou verzi ohebného telefonu s označením Galaxy Z Flip 3 5G. Byť „dvojka“ nikdy představena nebyla, nepočítáme-li vylepšený základní model o podporu 5G. Flip 3 opět sází na véčkovou konstrukci, která je nově mnohem pevnější, a navíc je celé zařízení voděodolné.

 • Galaxy Z Flip 3 má véčkovou konstrukci s ohebným 120Hz displejem
 • Voděodolné tělo (IPX8), 4x větší vnější panel, stereo reproduktory
 • Cena od 26 990 Kč, což je o značných 12 tisíc Kč méně než u loňské generace

Zaujme také čtyřikrát větším vnějším displejem, ten vnitřní pro změnu disponuje 120Hz obnovovací frekvencí. Díky véčkové konstrukci má Flip 3 reálně velmi vysoké šance zajmout větší skupinu zákazníků – ty navíc může zajmout i lákavá cena. Žhavá novinka se na českém trhu začne prodávat 27. srpna za necelých 27 tisíc korun. Vzpomeňme, že loňský model stál bezmála 39 tisíc. Jak nový Flip obstál v naší recenzi?

Videorecenze

Samsung Galaxy Z Flip 3: nejlepší ohebný telefon na světě (recenze CZ, 4K)

Tip: nenechte si ujít naše další videa a přihlaste se k odběru YouTube kanálu

Obsah balení: kde nic tu nic

V prodejním balení se toho letos mnoho nenachází. Samsung byl u vlajkových modelů vždy štědrý a do krabičky dával hodně příslušenství. Nicméně po vzoru Applu zde chybí nabíjecí adaptér, který si budete muset dokoupit nebo použít váš stávající. Osobně to beru jako podstatné minus, a to i přesto, že nějakou tu rychlejší nabíječku vlastním.

Samsung Galaxy Z Flip 3 001
Chudý obsah balení

Napájecí adaptér by měl být zkrátka základ, na tom by se šetřit nemělo. Takhle si Samsung akorát tak namastí kapsu, protože se mu na paletu vejde dvakrát více krabiček. Někoho nepotěší ani absence sluchátek. V balení se nachází pouze metr dlouhý kabel s USB-C koncovkami, spona pro vyjmutí slotu a příručky. Loni například nechyběl ani ochranný kryt.

Design a zpracování: zatraceně sexy véčko

Samsung Galaxy Z Flip 3 má takzvanou véčkovou konstrukci. Novinka je konstrukčně řešená prakticky stejně jako loňský model, což však není nijak na škodu; stále se jedná o elegantní smartphone s rozměrným displejem, který však díky véčkové konstrukci snadno schováte do kapsy. Na trhu ale Samsung Galaxy Z Flip není jediným véčkem s ohebným displejem. Konkurentem mu je Motorola s reinkarnovaným Razrem.

Samsung Galaxy Z Flip 3 028
Samsung Galaxy Z Flip 3

Smartphone je prakticky rozdělen na dvě poloviny spojené masivním kloubem. Ten je společně s boky vyroben z dosud nejodolnějšího hliníku, který kdy Samsung použil, a veškeré skleněné plochy pak tvoří nejnovější generace odolného skla Gorilla Glass Victus.

Smartphone působí opravdu elegantně a hlavně bytelně. Zpracování je prvotřídní, nikde nic nevrže a vše perfektně lícuje. Telefon je v otevřeném stavu příjemně tenký a ani v zavřeném stavu vám tloušťka nebude vadit. Smartphone je dost vysoký, ale když jej zavřete, stane se z něj sympatický kvádřík.

Celkově design dospěl. Loňský model byl hodně nablýskaný, měl lesklé boky, které byly navíc zakulacené. Nový vzhled je o poznání sympatičtější a telefon působí vskutku prémiově.

Rozměry se mezigeneračně prakticky nezměnily, telefon je o milimetr nižší, o milimetr užší a v zavřeném stavu o půl milimetru tenčí. Hmotnost je pak naprosto totožná – 183 gramů. To není nijak velká hodnota, uvážíme-li, že před sebou máme smartphone s 6,7″ displejem a kloubovým mechanismem.

Mechanismus ohebného kloubu

Telefon nemusíte opatrovat v rukavičkách. Kloub by měl vydržet více než 200 tisíc otevření a zavření, což je více než dostatečné. Takže i kdybyste jej denně otevřeli a zavřeli 100x, dostanete se na zhruba 2,7 roku provozu.

Samsung Galaxy Z Flip 3 029
Samsung Galaxy Z Flip 3

Ohebný kloub rovněž umožňuje aretovat horní polovinu zhruba v rozsahu 45–145 stupňů. Jakmile jej naklopíte více, mechanismus telefon kompletně otevře. Pokud rádi telefonujete s videem, případně natáčíte živé přenosy na YouTube či Instagram, pak budete z Flipu nadšeni. Stačí jej totiž položit na rovný povrch, nastavit displej tak, aby vás přední kamera snímala, a máte hotovo. Spodní strana jednoduše funguje jako skvělý stojánek.

 

Výhodou skládací konstrukce je také to, že v zavřeném stavu (například při pádu) ve většině případů nehrozí poškození vnitřního displeje. Mezi horním a spodním dílem displeje v zavřeném stavu vzniká zhruba 1,5mm mezera, nicméně to v praxi ničemu nevadí. Displej samotný je totiž o něco níže než rámeček, takže i když se do útrob dostanou drobné nečistoty či žmolky z kapsy, poškození panelu nehrozí.

Přesto je dobré mít se na pozoru, aby se mezi plochu při zavírání nedostaly nějaké větší a tvrdší nečistoty, které už by displej mohly poškrábat, nebo v horším případě i poškodit. Vnitřní displej je z výroby opatřený ochrannou fólií, která má být až o 80 % odolnější, než u předchozí generace. V případě, že by se vám začala odlepovat, je možné ji v servisním centru Samsungu nechat vyměnit. Jen škoda, že v oblasti kolem selfie kamerky je fólie oříznutá trochu zvláštně (v horní části nad kamerou není spojená).

Ergonomie a portová výbava

Na ergonomii zařízení jsem si chvíli zvykal, je to zkrátka něco jiného, než na co jsem zvyklý z běžných smartphonů. Hlavně otevírání zabere trochu víc času. Navíc k němu budete potřebovat obě ruce. Jednou rukou se totiž telefon otevírá dost nemotorně.

Samsung Galaxy Z Flip 3 036
Samsung Galaxy Z Flip 3

Ale nemusíte jej pokaždé zavírat. Flip jsem zavíral jen při přenášení, ale pokud mi telefon přes den ležel na stole, nechával jsem jej normálně v otevřeném stavu. Přišlo mi to praktičtější. Zkrátka jsem se k němu choval jako k běžnému smartphonu a opravdu jsem ho zavíral jen při nošení v kapse. I když pravdou je, že zaklapávání Flipu je dost návykové.

Vespodu se nachází zdířka USB-C ve verzi 3.1 a hlasitý reproduktor naladěný od AKG. Dvoutlačítko pro regulaci hlasitosti najdete na pravé straně nad tlačítkem Power. Na stranách se ještě nachází slot na kartu, předěly antén a mikrofony. 3,5mm audio výstup byste hledali marně. Galaxy S10 byl asi posledním vlajkovým Samsungem s tímto konektorem.

Vody se nebojí

Jednou z hlavních novinek Samsungu Galaxy Z Flip 3 je jeho voděodolnost. Ta se hodí nejenom v létě u vody, ale i při dešti nebo náhodném polití. Smartphone splňuje krytí IPX8, takže by měl vydržet v hloubce 1,5 m pod vodou po dobu 30 minut. Je neuvěřitelné, že se to Samsungu u ohebného zařízení podařilo. Do dvou oddělených polovin se voda nedostane. Vniknout může jedině do kloubu, kterému by ale vadit neměla.

Samsung Galaxy Z Flip 3 027
Voděodolný ohebný smartphone – to je prostě pecka

Absence této vlastnosti dost možná odrazovala řadu potencionálních zájemců u minulé generace. Ovšem jediné, co tady stále chybí, je odolnost vůči nečistotám. Ty se mohou do mechanismu dostat a dost možná ho i poškodit. Raději se tedy vyhněte prašným prostředím.

Samsung Galaxy Z Flip 3 05
Všechny barevné varianty Samsungu Galaxy Z Flip 3, které se budou oficiálně prodávat na českém trhu

Samsung Galaxy Z Flip 3 se u nás prodává ve čtyřech barevných variantách – v námi testované zelené, dále v růžové, elegantní zlaté a v konzervativní černé, která má jako jediná matný povrch. Mně osobně přijde matný povrch sympatičtější, ale ostatní barvy zkrátka více vyniknou, když hází zrcadlové odlesky.

Čtečka otisků prstů na boku a odemykání obličejem

Pro autentizaci lze využít čtečku otisků prstů, která se opět schovala do bočního vypínacího tlačítka. Musím říct, že tlačítko je na můj vkus trochu výše, než bych čekal a vůbec bych se nezlobil, kdyby byla zhruba o centimetr níže, nicméně to zřejmě ohebná konstrukce nedovolila. Prvních pár dní jsem s její polohou trochu bojoval a musel ji nahmatávat, a to i díky tomu, že je trošku zapuštěné do rámu. Z čelního pohledu tak prakticky není vidět a vy musíte jen odhadovat, kde by asi tak mohlo být.

Samsung Galaxy Z Flip 3 014
Čtečka otisků prstů ve vypínacím tlačítku. Umístění není příliš vhodné, ale je bleskurychlá.

Kvůli tomu jsem si v systému nastavil tzv. boční panel (lišta s nástroji a rychlými volbami) právě na to místo, kde je umístěné tlačítko. Po pár dnech už jsem měl místo naučené a zvykl jsem si na to. Jistě všechny potěší svou rychlostí. Rozhodně patří k těm nejrychlejším ve světě smartphonů. Stačí se jí jen nepatrně dotknout, a to jen na chviličku, a otisk je ihned rozpoznán a telefon odemknut. Zkrátka stačí jen na ni tapnout a je to.

Samsung Galaxy Z Flip 3 015
Nechybí ani 2D sken obličeje

Dalším způsobem, jak odemknout telefon, je rozpoznáním tváře. To funguje naprosto bezchybně, dokonce při jakémkoli natočení telefonu, a i za horších světelných podmínek vás překvapí svou rychlostí. Stačí dvakrát poklepat na zhasnutý displej, zvednout telefon ze stolu nebo jej rozevřít a je odemčeno. Ovšem je nutné brát v potaz, že se jedná o 2D sken, který není tak bezpečný jako 3D sken.

Vnější displej je konečně použitelnější

Na zadní straně vedle dvojice fotoaparátů je opět ukrytý vnější displej. Ten je nově 4x větší než u loňského Flipu a to je přesně to, po čem uživatelé volali. Každý, kdo měl v ruce původní véčko, ví, že vnější displej byl pořádně malý a šlo v podstatě jen o titěrný zobrazovač notifikací.

Samsung Galaxy Z Flip 3 016
Vnější displej je konečně větší

Letos je to úplně o ničem jiném, i když pravdou je, že záměr je stejný – kontrola notifikací v zavřeném stavu. Výše jsem zmiňoval, že Flip není nutné pokaždé zavírat, ovšem pokud nechcete, aby vám například na stole zabíral místo, je vhodné jej zaklapnout.

Poté přijde vhod zobrazování informací o datu a čase, kapacitě baterie a notifikacích. Přijaté notifikace se na něm krásně zobrazí – třeba i včetně fotografie osoby, která vám píše. Vnější displej lze aktivovat dvojím poklepáním nebo zmáčknutím zapínacího tlačítka.

Prostředí tak trochu připomíná to, co známe z hodinek Samsung (mimochodem je škoda, že se u něj výrobce více neinspiroval – kdyby měl vnější displej stejné funkce, byla by to paráda). Vlevo od úvodní obrazovky s časem se nachází notifikační část. Zde uvidíte veškerá přijatá oznámení, která si můžete rozkliknout do plného zobrazení. Dále je můžete jednotlivě nebo hromadně mazat či si otevřením telefonu nechat notifikaci zobrazit v příslušné aplikaci.

Novinkou jsou užitečné pomůcky

Vpravo od úvodní stránky se nacházejí užitečné pomůcky. Jde o nástroje počasí, krokoměr, hudební přehrávač, časovač, budík, záznamník či kalendář. Věřím, že v budoucnu budou přibývat nástroje i třetích stran. Přes vnější displej lze ovládat i fotoaparát, ale o tom se rozepíši v samostatné kapitole.

Samsung Galaxy Z Flip 3 019
Příchozí hovor

Při volání se zobrazí fotografie volajícího, jeho číslo i jméno. Hovor poté můžete vzít, nebo odmítnout. Přijetím se aktivuje hlasitý odposlech. Přijmout hovor můžete i otevřením telefonu, zavřením jej poté ukončíte.

Super AMOLED panel má úhlopříčku 1,9 palce a rozlišení činí 260 x 512 pixelů. Jemnost je tedy dostatečná. Vysoký je i jas, ovšem ten je bohužel nutné regulovat manuálně. Potáhnutím prstu shora na úvodní stránce sjede lišta s přepínačem zvukového profilu a regulací jasu. Za dne jsem volil nejvyšší, naopak večer, když jsem šel spát, musel jsem jas snížit na minimum.

Displej při nejnižší intenzitě v noci vůbec neruší. Je ale škoda, že výrobce nepřidal na zadní stranu senzor pro automatickou regulaci. Co se týče bezkontaktních plateb přes Google Pay, je pro částky do 500 Kč možné platit se zavřeným Flipem, avšak je nutné aktivovat vnější displej. Pro platby vyšší než pět set je nutné otevřít Flip a před platbou zadat PIN kód nebo použít čtečku otisků prstů.

Obrovský displej se 120Hz obnovovací frekvencí

Po rozevření telefonu na vás vykoukne velký a hodně protáhlý displej. Jedná se o 6,7palcový Dynamic AMOLED 2X panel, který zabírá 84,7 % přední plochy. Ano, rámečky jsou tlustší než u běžných smartphonů, ale jsou užší než u minulé generace. Chválím, že jsou symetrické. Plastový rámeček je nepatrně vystouplý, aby lépe chránil zobrazovací panel. Bohužel se díky tomu na displeji více zachytávají nečistoty, které kvůli vyvýšenému okraji pouhou rukou nesetřete.

Samsung Galaxy Z Flip 3 022
Displej telefonu je výborný, ovšem nějaký ten neduh se najde

Rozlišení je Full HD+ (1080 x 2640 px), tedy dostatečná jemnost 426 pixelů na palec. Displej disponuje sytými barvami, skvělými pozorovacími úhly a bezproblémovou čitelností na přímém světle (jas na slunci až 900 nitů, krátkodobá maximální svítivost až 1200 nitů, která je využívaná při přehrávání obsahu v HDR10+).

Displej se může pochlubit i 120Hz obnovovací frekvencí. Adaptivní obnovovací frekvence se mění v závislosti na používání a zobrazovaném obsahu. Já si během testování zapnul ve vývojářských možnostech ukazatel frekvence, abych to vyzkoušel.

Kolik bude stát mimozáruční výměna poškozeného displeje?

ohebný vnitřní displej – 9 500 Kč (380 eur)
vnější displej – 2 500 Kč (100 eur)

Uvedené ceny jsou orientační (přesné budeme znát zhruba za týden a do recenze je doplníme) a jsou čistě za výměnu poškozeného displeje včetně materiálu, práce a DPH. V ceně však nejsou zahrnuty opravy případných dalších částí telefonu, které se případně poškodily společně s displejem (například kryt…).

Během používání telefonu se mi po většinu času ukazovalo 120 Hz, jen u videa se zobrazovalo 60 Hz. Na 60 Hz se displej ihned přepne, když po něm přestanete jezdit prstem a dotýkat se ho. Jakmile se jej opět dotknete, naskočí 120 Hz. Při nabíjení je 120Hz frekvence stálá (neklesá).

Duha na displeji při nošení polarizačních brýlí

Na displej je radost se dívat. Díky nové ochranné vrstvě Samsung slibuje, že ohebný panel Flipu je až o 80 procent odolnější než u minulé generace. Ohyb displeje jsem při používání prakticky nevnímal, pouze prvních pár dní jsem si zvykal na nerovnost při přejíždění prstem.

Bohužel jsem při testování přišel na jednu nepříjemnou vlastnost. Při nasazení slunečních brýlí s polarizačními skly začne po displeji běhat nepříjemná duha. Toto mi při používání v létě na sluníčku poměrně vadilo. A vadilo mi to i při natáčení a focení recenze, protože jsem nemohl u své kamery použít ND filtr. U levných slunečních brýlí se tento neduh neděje.

Selfie kamerka se schovala do malého kruhového výřezu, který v reálu nijak neruší. V úzkém pruhu nad displejem se schovává výdech telefonního reproduktoru, který se nově používá i jako stereo doplněk k hlavnímu reproduktoru. Reproduktory hrají výtečně a slušná je i basová složka. Díky Dolby Atmos je celý přednes dynamičtější a více prostorový.

Špičková hardwarová výbava

Samsung Galaxy Z Flip 3 pohání výkonný čipset Snapdragon 888, vyráběný 5nm technologií. Tento čip disponuje celkem osmi procesorovými jádry (1x 2,84 GHz Kryo 680, 3x 2,42 GHz Kryo 680 a 4x 1,8 GHz Kryo 680) a grafickým akcelerátorem Adreno 660. Operační paměť má 8 GB a vnitřní úložiště nabízí 128 GB prostoru, respektive zhruba 25 GB zabírá samotný operační sytém.

Samsung Galaxy Z Flip 3 007
Samsung Galaxy Z Flip 3

Výkon zařízení je perfektní a v klidu zvládne jakoukoliv hru i na 120 FPS. Jen pozor, při vyšší zátěži se telefon v zadní části kolem fotoaparátu trochu zahřívá. Do slotu na boku se bohužel vejde jen jedna karta, a to nanoSIM. Rozšířit vnitřní paměť microSD kartou tedy nejde. Ovšem potěší přítomnost eSIM, takže druhé číslo do telefonu dostanete.

Hardwarové parametry Samsung Galaxy Z Flip 3
Systém: Android 11
Rozměry: složený 87,4 x 73,6 x 15,4 - 17,3 mm, otevřený 166 x 72,2 x 6,9 mm, Hmotnost: 183 gramů
Čipset: Qualcomm Snapdragon 888, 5nm, 1,8 - 2,84 GHz, octa-core
RAM: 8 GB, Interní paměť: 128 GB, Pam. karta:
Displej: Dynamic AMOLED, 6,7", 1080 × 2636 px, 112 × 300 px
Hlavní fotoaparát: 12 Mpx, f/1.8, Dual Pixel AF, OIS, záběr 78˚
Druhý fotoaparát: 12 Mpx, f/2.2, širokoúhlý, záběr 123°
Třetí fotoaparát: , Přední kamera: 10 Mpx, f/2.4, Dual Pixel, autofocus, HDR, záběr 80˚
Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac (2,4 a 5 GHz), NFC:
, GPS:
, Konektor: USB-C
Baterie: 3300 mAh Li-Pol, Rychlé nabíjení:
, Bezdrátové nabíjení:

Díky novému čipsetu se telefon nezalekne žádné bezdrátové sítě, podporovány jsou standardy 5G, Wi-Fi 6 a Bluetooth 5.1. Nechybí NFC, GPS (A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO) a ani UWB (Ultra Wideband) k vyhledávání ostatních zařízení rodiny Galaxy.

Jednodenní výdrž baterie a 15W nabíjení

Dva uživatelsky nevyjímatelné akumulátory dohromady disponují kapacitou 3300 mAh, což je stejně jako u prvního Flipu. Popravdě, to není zrovna mnoho, a když vezmeme do úvahy, že jsou tu dva displeje, zjistíme, že výdrž je kamenem úrazu. Při běžném pracovním dnu mi smartphone sice vydržel od rána až do večera, ale den jsem končil třeba jen s 10 procenty.

Samsung Galaxy Z Flip 3 013
Průměrná jednodenní výdrž baterie

Největšími žrouty energie jsou právě displeje, a to i díky funkci Always-on, kterou lze ovšem vypnout. Výdrž silně ovlivňuje také 120Hz obnovovací frekvence. Pokud Always-on deaktivujete a zapnete si 60Hz frekvenci, je možné se s výdrží dostat i na den a půl.

Občas se ale stane, že budete shánět nabíječku i přes den. A ani nabíjení nenadchne. Telefon lze nabíjet maximálně 15 Watty, takže plné nabití trvá zhruba hodinu a tři čtvrtě. Je škoda, že smartphone nepodporuje alespoň rychlejší nabíjení, poté by se dala průměrná výdrž skousnout. Avšak pozor, pokud teplota na čipsetu stoupne nad hranici 37 °C, sníží se nabíjecí výkon pouze na 10 W a dobíjení pak trvá déle než 2 hodiny.

Nechybí ale bezdrátové nabíjení s výkonem až 10 W a ani funkce reverzního dobíjení Wireless PowerShare (4,5 W), díky které ze zad telefonu nabijete jiná zařízení podporující bezdrátové nabíjení Qi/PMA.

Android 11 a skvělá nadstavba One UI 3.1

V telefonu se nachází operační systém Android 11, který je doplněný o nástavbu One UI ve verzi 3.1. Systém je bleskurychlý a oproti čistému Androidu nabízí mnoho vylepšení. Dle mého názoru se jedná o vůbec nejlepší nadstavbu, která kdy pro Android vznikla.

Samotné prostředí asi není potřeba více rozebírat a hodnotit, zaměřím se tedy na to nejpodstatnější, čímž je režim Flex. Ten byl stvořen právě pro skládací zařízení a umožňuje jim využít jejich potenciál.

Režim Flex

Tento mód je asi nejvíce použitelný u aplikace fotoaparátu a v galerii. Jeho úlohou je chytře rozdělovat obsah na displeji právě ve stavu, kdy vám smartphone leží na stole a horní polovinu máte částečně „ohnutou“ směrem k sobě.

V aplikaci fotoaparátu to funguje tak, že v horní polovině displeje máte hledáček a v té spodní ovládací tlačítka pro focení. Díky ohebné konstrukci telefon skvěle využijete i jako stativ, a to nejen pro focení autoportrétů, ale po přetočení na bok i pro klasické focení.

V galerii se v horní části zobrazují fotky/videa a ve spodní informace o souborech. Ano, není to zas taková bomba a určitě by stálo za to vymyslet i jiné způsoby využití ohebného displeje. Aplikace, které podporují rozdělení obrazovky, je také možné přepnout do režimu Flex. Poté se ve spodní části zobrazují tlačítka pro zobrazení notifikační části, pořízení snímku obrazovky a pro regulaci jasu a zvuku.

A právě rozdělené obrazovky na Flipu hodně využijete. Na jedné polovině si můžete například pustit video/hudbu a ve spodní polovině můžete procházet web nebo sociální sítě. Ohnutí displeje se výborně hodí i pro videokonference, kdy položíte Flip na stůl a pohodlně na sebe namíříte selfie kamerku.

Pouze dva zadní fotoaparáty, teleobjektiv chybí

Smartphony od Samsungu vždy patřily k těm nejlépe fotícím na trhu. Flip 3 má prakticky stejné snímače jako loňský Flip. Na rovinu ale říkám, že tato fotosoustava fotí stejně dobře jako letošní modely S21 a S21+. Jediné, co stále schází, je teleobjektiv. Je škoda, že výrobce alespoň nevsadil na hlavní snímač s vyšším rozlišením, ze kterého by poté šly dělat výřezy.

Samsung Galaxy Z Flip 3 002
Na zadní straně najdeme pouze dva fotoaparáty

Ovšem Samsung použil klasické 12MPx snímače:

 • Hlavní 12MPx fotoaparát s optickou stabilizací obrazu a světelností objektivu f/1.8. Velikost čipu je 1/2,55″, tj. velikost pixelů je 1,4 µm. Ohnisková vzdálenost je 27 mm a nechybí fázové ostření s technologií Dual Pixel
 • Širokoúhlá kamera s rozlišením 12 MPx, úhlem záběru 123° (ohnisková vzdálenost 13 mm), clonovým číslem f/2.2 a pouze fixním ostřením

Obě čočky kryje ochranné sklo Gorilla Glass DX, což má znamenat vyšší odolnost a nižší míru odlesků.

Samsung Galaxy Z Flip 3 003

Aplikace fotoaparátu je klasická. Je možné používat ovládání gesty, je zde plno režimů, včetně oblíbeného Single Take, kdy smartphone natáčí a fotí po dobu cca 10 sekund – poté vám nabídne sadu upravených krátkých videí a různých snímků. Podporován je také již zmíněný režim Flex.

Skvělé fotky za jakýchkoli podmínek

Za dobrého světla nejde snímkům z hlavního fotoaparátu nic vytknout, jen možná trochu živější podání zelené. Fotografie mají dobrý dynamický rozsah, vysokou míru detailu, perfektní ostrost a nízkou míru šumu. Zde bude každý spokojen. Doplním, že maximální digitální přiblížení je desetinásobné.

Širokáč také fotí dobře, ale za hlavním snímačem ztrácí v míře detailů. Barevně se oba fotoaparáty neodlišují, za což chválím. Dost mě mrzí, že ostření je u širokoúhlé kamerky pouze fixní. Nelze s ním tedy fotit makro snímky jako například u S21 Ultra.

Makro fotografie pořízené hlavním foťákem jsou ale špičkové. Ostření probíhá z docela přijatelné vzdálenosti cca 7 centimetrů. Vyzdvihuji míru detailu i krásný bokeh efekt, i když u větších snímačů je o něco lepší. Povedený bokeh umí ale vykouzlit i portrétní režim.

Focení v noci

Při focení v šeru, za zhoršených světelných podmínek v budově a ve tmě je kvalita snímků více než slušná. Fotky mají poměrně nízkou úroveň šumu, dobrou ostrost i světlost. Ke zlepšení snímků lze využít noční režim, který fotografovanou scénu vyfotí s delší expozicí a následně snímky vylepší za pomoci softwaru.

Tip: všechny snímky v plném rozlišení si můžete prohlédnout/stáhnout zde

Místo režimu auto je možné zvolit max – maximální délku snímání. Ta může být i více než 10 sekund. Zde se naplno využije aretace kloubu, protože můžete telefon kamkoliv položit a dosáhnout tak skvělých snímků bez rozmazání. I když je pravdou, že optická stabilizace odvádí také výbornou práci.

Selfie na několik způsobů

Jak jsem již nakousl v úvodu, přední kamerka je umístěna v kruhovém výřezu v horní části displeje. Její rozlišení je 10 MPx, má rychlé PDAF ostření a světelnost objektivu f/2.4 (ohnisko 26 mm, velikost pixelů 1,22 µm). Kvalita pořízených snímků je dostatečná, nicméně v horších světelných podmínkách doporučuji pro focení selfíček využít hlavní fotoaparát, který má lepší světelnost a větší stabilizovaný čip.

Samsung Galaxy Z Flip 3 004
Focení selfie zadním fotoaparátem s náhledem na vnějším displeji

Zde přijde vhod dostatečně velký vnější displej, na kterém si můžete nechat zobrazit náhled. Na všech telefonech od Samsungu je možné rychle spustit fotoaparát dvojitým stisknutím tlačítka Power. Pokud to provedete v zavřeném stavu, aktivuje se právě vnější displej. Na něm se dokonce tahem prstu můžete přepínat mezi hlavním a širokoúhlým snímačem, stejně tak volit foto či video.

Je ale dobré vědět, že pokud fotíte selfie hlavními fotoaparáty (přes malý displej), je potřeba si dát pozor na orientaci. Pokud se vidíte v širším záběru, znamená to, že výsledná fotka bude na výšku. Tohle je trochu nepraktické pro pořizování skupinových selfie. Abyste se na fotku všichni vešli, musíte jí pořídit na šířku, což znamená, že vnější displej bude orientován na výšku a vy se v něm tak všichni neuvidíte.

Sympatické ale je, že autoportrét máte možnost automaticky vyfotit ukázáním dlaně. Pokud software detekuje více osob v záběru, automaticky rozšíří úhel záběru. Postřeh mám ještě k natáčení videa. Zde by se hodilo, pokud by například Microsoft Teams uměly zobrazovat náhled na vnějším displeji. Ano, natáčet se při videokonferenci zadním fotoaparátem můžete a díky aretaci kloubu stačí Flip položit na stůl a naklonit foťák dle potřeby, ale schází právě onen náhled.

Záznam videa

Samsung Galaxy Z Flip 3 umí zaznamenávat video v maximálním rozlišení 4K při 60 snímcích, a to u hlavního i selfie fotoaparátu. Účinnější stabilizace je u 4K při 30 fps, kdy dochází k většímu ořezu. V tomto formátu lze využít i šikokáč, jen škoda, že neumí 4K@60.

Samsung Galaxy Z Flip 3 5G: camera test (4K, 60 fps)

Během záznamu je možné přepínat mezi fotoaparáty. Nechybí ani záznam super slow-motion videa nebo možnost nahrávat video s podporou HDR10+. Samozřejmě nechybí ani super stabilizátor obrazu nebo režim videa s živým zaostřením, kdy se za snímaným objektem či postavou rozmaže či jinak upraví pozadí (černobílý, glitch či big circle).

Samsung Galaxy Z Flip 3 5G: camera test (4K, 30 fps)

Celkově je kvalita záznamu výborná a i v horších světelných podmínkách mě překvapila poměrně nízká úroveň šumu a povedená stabilizace světelných zdrojů. Výtku mám jen k citlivějším mikrofonům na silný vítr.

Závěrečné hodnocení

Celkově hodnotím Samsung Galaxy Z Flip 3 velmi pozitivně. Je vidět, že už dnes jsou ohebná zařízení na vysoké úrovni a zcela použitelná pro každodenní užití. Kvituji přítomnost voděodolnosti, pevnějšího hliníkového rámu i odolnějších skleněných zad i displeje. Chválím také za větší vnější panel, díky němuž nemusíte pořád otevírat ten hlavní. K tomu mám jedinou výtku, a to nepříjemné duhové odlesky při použití polarizačních brýlí.

Samsung Galaxy Z Flip 3 041

Mezi další nedostatky patří průměrná jednodenní výdrž baterie, pouze 15W nabíjení či absence adaptéru v balení. I přesto, že Flip 3 fotí a natáčí vskutku výborně, hodně mi scházel teleobjektiv a automatické ostření u širokoúhlého snímače. Po hardwarové stránce se jedná o skvěle vybavený telefon, kterému oproti jiným vlajkovým smartphonům prakticky nic neschází.

Samsung Galaxy Z Flip 3 042

Přečtěte si takévelká recenze Samsungu Galaxy Z Fold 3: ultimátní pracant

Hlavními benefity Flipu jsou jednoznačně kompaktní rozměry na přenášení. Pro otevření na vás ale čeká velký displej, s výborným uživatelským prostředím s mnoha vychytávkami. Komu se tento stylový a originální véčkový smartphone líbí, bude mile potěšen i cenou, která začíná na 27 tisících Kč.

Samsung Galaxy Z Flip 3 5G

8.7

DESIGN A ZPRACOVÁNÍ

9.3/10

VÝKON A OPTIMALIZACE

9.0/10

HARDWAROVÁ VÝBAVA

8.9/10

KVALITA FOTOGRAFIÍ A VIDEA

8.8/10

VÝDRŽ BATERIE

7.4/10

Klady (+)

 • ohebný displej, který dává smysl, malé rozměry na přenášení
 • atraktivní design & WOW efekt
 • voděodolnost IPX8, prémiové zpracování
 • výkonný hardware, dobrá výbava
 • ideální pro videohovory, poslouží jako stativ
 • větší vnější displej, režim Flex
 • kvalita fotografií a videa
 • operační systém a One UI

Zápory (–)

 • průměrná výdrž baterie a jen 15W dobíjení
 • duha na displeji při nasazených polarizačních brýlí
 • širší rámečky kolem displeje
 • chudý obsah balení
 • absence 3,5mm audio jacku a slotu na microSD karty
 • schází teleobjektiv
 • fixní ostření u širokoúhlého snímače
 • čtečka otisků by mohla být níže

Petr Uhlíř

Student ČVUT, Fakulty elektrotechnické a studijního programu Softwarové inženýrství a technologie. Milovník mobilních zařízení a nových technologií. Mezi mé záliby patří grafika a florbal.

48 komentářů

 1. Přemýšlel jsem o něm, ale ta vráska uprostřed displeje by mě neskutečně rozčilovala. Tak možná další generace, pokud to do té doby vyřeší.

  • Na to se zvyká nečekaně rychle. Hlavně při běžném použití není vidět, jen cítit po přejetí prstem.

  • Vždyť je na tom videu vidět na každém záběru z každého úhlu? Tak jakto, že při používání není vidět?

  • Já Flip 3 mám a opravdu to není vidět když displej svítí. Je to vidět jen díky odlesku světla. V reálu to v ničem nevadí. Taky jsem se toho dost bál.

  • Co třeba někam jít do elektra a vyzkoušet? Přijde mi to jako pindání do větru.
   Když na display koukáš jako člověk a ne opice, co to má na podrbání na perdeli, tak přehyb vidět není.

  • Během používání jsem ohyb vůbec nevnímal a při přímém pohled na displej není ohyb viditelný. Prvních pár dnů jsem si zvykal na ohyb při přejíždění prstem, ale na to se dá opravdu rychle zvyknout.

  • Tohle se fakt blbe vysvetluje – kazdej se na ten ohyb displeje soustredi a na fotkach je to videt, ale sam mam prvniho Flipa a dvojka by mela dorazit uz dnes (!) podle kuryrni firmy a pri pouzivani to nijak nerusi a ani o tom clovek nevi. Ale to si kazdej musi zazit a mrknout na telefon treba nekde v prodejne, ne to soudit z fotek nebo videa. Jinak IMHO pekna recenze :)

  • Díky Dufanku ;)

 2. Za 27000 super. Asi bych do něj nešel z jediného důvodu – baterie. Abych se strachoval, že nepřežije den už je pro mě nepřijatelné. Nyní mám v telefonu baterku 5000 mah a už bych neměnil.
  Jinak fajn podrobná recenze.

  • Mám mini s 2227 mah baterkou a nikdy jsem se strachovat nemusel, proč taky? Pokud vím, že telefon vydrží 5-6 hodin používání (ne hry) tak přece mám jasno v tom, jestli mi vydrží bez problému nebo ne. Ani se neobtěžuji ho nabíjet na 100%, je to sluha na volání web občas mapy atp. Tím chci říct, že velikost baterie není až tak podstatná, pokud je její spotřeba stabilní, chápu, že tohle může být u androidu problém.

  • Přesně tak, udělal jsem si předobjednávku i s hodinkama, dostal na ně extra slevu 2500 + ta duální bezdrátová nabíječka zdarma, ale po shlédnutí recenzí, hlavně tu na GSM aréně, tak předobjednávku ruším. Ta výdrž na baterii je fakt tragická.

 3. Já furt nepochopil koncept Flipu a zatím mi to nikdo nevysvětlil.

  Folda chápu, toho otevřeš a máš tablet.

  Tohle se nedá použít v zavřeném stavu a furt to otevírat a zavírat, je přeci krok navíc a může se tam něco rozbít. Často někdo argumentuje, že se to lépe vejde do kapsy s tím moc nesouhlasím, protože objem i váhu to má furt stejnou.

  • Problem dnesnich telefonu v kapse neni vaha, ale vyska.
   Takze pro nekoho to ma opravdu prakticky prinos.
   Ale nejvetsi benefit je styl.
   A otvirat at uz Flip nebo Fold je zazitek a neprejis se toho ;)

  • Je to jen o té výšce telefonu. Telefon s úhlopříčkou 6,7″ má výšku 165 až 170mm. To už se do kapsy moc nevleze. Oproti S21+ a Ultra je lehčí. Ale v zavřeném stavu má tloušťku 16mm, což je skoro dvounásobek. Takže je jen otázka čemu dáš přednost. V mém autě mám šuplík na bezdrátové nabíjení o délce 163mm, takže pro mě je to jasná volba. :-)
   Jako plus je tu Snapdragon a ne Exynos.
   Ovládat se dá na vnějším displeji, ale na hovor se samozřejmě musí otevřít.

  • No letos jsou povedenější Exynosy, než přehřívající se Snapdragony :D

  • Koncept Flipu jsem se snažil nastínit v recenzi. Kolegové to ale pěkně vystihli a se vším plně souhlasím. Flipa určitě nemusíte pořád zavírat a otevírat, o tom to není. Já ho používal jako běžný smartphone a 90 % času byl Flip otevřený, ale v kapse se mnohem lépe nosí v zavřeném stavu, i do přihrádky v autě se lépe vejde a také je tu možnost kloub zaretovat – poté se hodí na videokonference, apod., zkrátka základna skvěle poslouží jako stativ.

  • Vašík: je to o kompaktnosti a pak taky o nějakém stylu a osobitosti. Zatím tolik lidí s takovým telefonem na ulici nepotkáš a to mě na tom baví, odlišit se. Me u Flipu pořád vadí slabší baterka a chybí mi tam tele-foťák, ale zase ty benefity a určitá exkluzivita u mě převažují. Ostatně proto jsem si objednal trojku.

 4. Opravdu pekna videorecenze pane Uhlir, povedlo se :)

 5. za mě pěkný kousek (i povedená recenze, díky za ní). Kdysi jsem měl véčko od Motoroly a příjmání hovoru otevřením flipu bylo super, ale to šlo lehounce v jedné ruce. Co mi tady na Z flipu neskutečně vadí, je jak již bylo řečeno, to stále viditelné zlomení displeje. Je to hnus. Jak se to bude chovat v mrazu? Až bude uživatel někde na horách dělat fotky a otevírat/zavírat kloub? Nezlomí se displej? Pro mě samozřejmě je ještě problém výdrž na baterku a odolnost proti prachu, často se pohybuji v nevyhovujícím prostředí. Určitě bych uvítal, aby přední displej byl takřka přes celou plochu, aby šel více využívat, aniž by uživatel musel otevírat vnitřní displej. Třeba při navigaci(turistické), abych jej nemusel stále rozevírat a mapa byla vidět na vnějším displeji.

  • Díky za pochvalu Luky! Zlomení displeje opravdu při běžném používání viditelné není. Už před testováním první generace Fold jsem se toho bál, ale jakmile jsem ho začal používat, ohybu jsem si už prakticky nevšímal. Řekl bych, že je to ještě lepší než u selfie kamerky v displeji, ta viditelná je – ohyb nikoliv. Samsung u svých zařízení nespecifikuje minimální teplotu používání. Například Huawei u svého Mate X2 nedoporučuje používat zařízení v prostředích s teplotami nižšími než -5 stupňů Celsia. Ovšem na internetu lze dohledat pár zpráv, že uživatelům v Koreii displej u Folda 2 prasknul při teplotě -18° C. Ovšem to je nutné brát s rezervou. Osobně jsem neměl možnost vyzkoušet, takže nemohu říct. Ale věřím, že displej nějakou tu nižší teplotu snese.

  • Díky Petře! Právě na videorecenzi mě ta nerovnost displeje „tahala“ stále za oči. Ale je fakt, že velice záleží na aktuálním úhlu a s ním spojeným odlesku/“neodlesku“.

  • Je to potřeba vyzkoušet na vlastní oči. V tom ohybu opravdu problém nevidím.

  • v ohybe problem nie je, ale skor v natiahnutom displeji. odkedy niekto vymyslel, ze 16:9 nie je v mode, ide to s vyuzitim dole hubou, displeje sa len natahuju. ja na tych malych nudlovych displejoch pisat neviem a vacsi mobil kvoli tomu tiez nechcem.

 6. Výborná recenze, je vidět, že má Samsung má ještě hodně co zlepšovat…

 7. Puerto Richos

  Já objednal pro sebe Flipa a pro přítelkyni fialovýho, tak se těšíme až dorazí. Recenze mi potvrdila že jsme udělali dobře. Jen škoda té výdrže no

  • Už jsem tu psal, že budu rušit předobjednávku kvůli baterii, ale i také proto, že jsem se ptal partnerky na názor a ta řekla, že ten tefon vypadá jak pro ženskou a u chlapa vypadá teple a je jedno v jaké barvě :D

  • Co je na véčku proboha teplýho? Dřív to používal skoro každej a to byla mnohem míň teplá doba než dneska :D

 8. O chlapovi s iphonom v swarovski obale by som si to pomyslel. Tu ale nevidim dovod.
  A kedze si nemusim pred nikym nic dokazovat a obhajovat moju orientaciu, mam o tento telefon velky zaujem.

 9. Dřívější véčka mohl nosit i chlap v kapse a nevypadal jak buzík, u tohohle kousku si tak nějak pořád říkám že je to spíš dámský doplněk.

  Mám Note 10+ což samo osobě je pádlo a do kapes jej dám vždycky, stačí si vybírat volný oblečení a nemít to na sobě upnuté jak baletka.

 10. Miroslav Rajský

  Tož chlapci, já vám něco povím : bude mi šedesát let, mobil používám 26 roků, tudíž jsem jich za tu dobu už pár vystřídal. Od neděle mám tady toho Filipa 3, dnes je středa a furt jsem se nezbavil dojmu, že toto je nejlepší mobil, jaký jsem kdy držel v ruce ( a to jsem nikdy neměl levný šunt, dokud nesebrali Huawei Google, tak vždy jejich nejnovější a nejlepší model, teď naposledy Rog Phone 2).
  Takže :
  Nevím, z čeho vyrobili ten displej, ale dotýkat se ho je velice příjemné. To jako fakt. Dokonce je mi příjemné projíždět prstem i ten hrbolek uprostřed displeje.
  Zavřený se všude vejde, i do kapsičky u trika, otevřený je dost velký na to, abychom na displeji něco přečetli i my, co už hůře vidíme.
  Výdrž – no dobře, baterka mohla být silnější, ale já to už dlouho dělám s telefonem tak, že když potřebuji najít něco na netu, zapnu data, nebo WiFi a když už net nepotřebuji, zase to vypnu. A stejně tak se vším – GPS, NFC, Bluetooth, Always on jen přes den, hovorů a SMS nemám během dne desítky. Tento Flip3 5G jsem nabil v neděli, když jsem ho vybalil z krabice a podruhé až dnes, ve středu odpoledne.
  Rovnou jsem k němu koupil i odolný ( ale velmi tenounký) kryt z aramidového vlákna ( ovšem nevím, co to je…)
  Takže závěrem, mám ho chvíli a zvykám si na něj, ale vypadá to velice nadějně, asi spolu pár let setrváme.
  A pane autore recenze, ta ,,duha“ s polarizačními brýlemi se projevuje občas u různých povrchů, bude to souviset s materiálem, tento displej není sklo jako u běžných mobilů.

  • Děkujeme dědečku za jiný úhel pohledu.

  • Alespoň někdo s diskutujících s reálnou zkušeností a sdělením, co má nějakou vypovídací hodnotu…

  • Jestli mu vydržel Flip po rozbalení z krabice minimálně 2 dny, tak to běžný user nebude, když má ten Flip v testech běžně SoT kolem 3h :D

  • orgasmic: Bezny sice ne, ale vsak to i on sam zminuje. On totiz teda ani recenzent ze smartmanie proste „bezny uzivatel“ nebude. Takze jak pise Kulhavec, i kdyz pro spoustu ne az tak relevantni zkusenost, je hezky slyset dalsi uhel pohledu :)

  • Dobrý den, jsou zajímavé názory. Já sama jsem měla Samsung Galaxy Z Flip od 28,2,2020.
   Byla jsem nadšená. Bohužel objevil se pruh a 100% uznaná reklamace. Jsem ráda mám
   předobjednaný Flip 3. Už se těším.
   Mám otázku jak je možné, že ho máte, když prodej je od 27.8.2021.

   S pozdravem Zárubová

  • Mne stacilo 5minut na predajni aby som zistil, ze je to strasna 3,14covina. Som rozmyslal ze vymenim Ultru za Folda, ale ani ten ma nepresvedcil.

  • Miroslav Rajský

   Paní Zárubová, na tu otázku odpověď neznám, měl jsem Flip3 5G normálně předobjednaný, už v pátek 20.8. přišla SMS, že si ho mám přijít vyzvednout ( ale neměl jsem čas, tak vyzvednutí proběhlo až v neděli ). Asi ta loď z Vietnamu ( tam se tento model vyrábí ) měla dobrý vítr do plachet a byla tady dříve, než se čekalo…

 11. Recenze skvělá a info prakticky vyčerpávající! Nicméně nejsem extra fanoušek véček (což jsem nebyl ani v minulosti) a nikdy jsem nechápal jejich smysl :) Je to vlastně upřednostnění stylu před praktičností (hlavní displej není hned dostupný). Vypadá skvěle, ale pokud už bych měl riskovat menší odolnost (a vlastně asi i větší křehkost) díky skládací konstrukci, tak bych asi zvolil Fold 3. Ten jsem používal nějaký čas (Fold 2) a je to asi nejzajímavější zařízení současnosti, člověk si připadá o 10 let dopředu.

  • Díky Menty za pochvalu i tvůj pohled ;)

  • Tomas podlahy

   Zdravim. V clqnku je chyba, kdyz by se telefon oteviral 100x denne vydrzet by mel 5.54 let. :) jinak jsem vlastnikem cerne verze flipu. Penez rozhodne nelituji. Tato koncepce mi dava smysl. Mohli by tedy zapracovat na fotoaparatech. :) ale ip x8 je super. Konecne muze se mnou do koupelny.

 12. Pro ženský tohle musí být splněný sen. Super telefon.

 13. Jsem fanda Samsungu, ale:
  1. ipX8 znamená, že se nehodí ani do té kapsy, protože tam se právě prach nachází
  2. Top výbava neznamená chybějící 3x zoom
  3. Chybějící slot na SD taky nic moc
  4. Pokud potřebuji dvě ruce k otevření telefonu, není to moc praktické
  5. Přehřívání naznačuje horší chlazení v ohebné konstrukci
  6. Nemá DEX? No to je strašlivý fail!

  Jinak se asi nedočkám menšího telefonu a tak pro mě asi skládačka bude jediná cesta. Ale raději si počkám na další model.

  • 99% telefonů nemá ani tu IP X8. To chcete jako říct že se nehodí ani do té kapsy? :D To je trochu blbost ne? U tohodle zařízení vůbec nejde o top výbavu ale o rozměry a styl. Snap 888 topí úplně v každém telefonu, takže u zařízení co je ještě o pár mm tenčí to bude samozřejmě taky znát. Souhlasím s tím DEXem. To je fakt škoda…

  • 1. Blbost
   2. Proč zrovna zoom 3x?
   3. Máš možnost 256GB, to ti nestačí?
   4. dneska potřebuješ dvě ruce i na klasický velký mobil
   5. Přehřívání je u všech telefonů se SD888
   6. Pro někoho, kdo bez něj nemůže být asi jo :D

 14. No upřímně… Americký úsměv recenzenta a gestikulace rukou na začátku mě poněkud rušily.prohlaseni že s levnějším slunečními brýlemi nebude problém…. Sorry ale i brýle bez polarizace mohou být velmi kvalitní a drahé. A také není polarizace jako polarizace… Nicméně jinak recenze technicky OK, sám jsem zvědavý jak na mě bude působit v porovnání s mou aktuální S21 klasickou.

 15. Rozhodoval jsem se podle recenze a telefon předobjednal. Od pátku ho mám doma a nelituji. Ta baterka teda není úplně optimální ale jinak jsem na další zápor nepřišel. Zoomový foťák mi nechybí bez toho se obejdu.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).