TOPlist

Xiaomi Mi 9T Pro: chyby se hledají těžko [recenze]

Xiaomi Mi 9T Pro recenze

Čínský drak Xiaomi se u svých telefonů stále drží filosofie „vysoký výkon za přijatelnou cenu”. Občas mezi jeho produkty panuje chaos, což je vidět i na současných vlajkových lodích. Základní Xiaomi Mi 9 totiž doplňují smartphony Mi 9 SE, Mi 9 Lite a Mi 9T. Aby zmatků nebylo málo, přichází vybavenější verze Xiaomi Mi 9T s označením Pro. Vyplatí se její koupě? Obstojí v tuhé konkurenci? Nejen na tyto otázky vám odpoví naše recenze.

Designem zaujme na první pohled

Vrhněme se rovnou na obsah balení, které se nese v klasickém duchu Xiaomi. Kromě samotného přístroje v něm nalezneme 18W nabíjecí adaptér, USB-C kabel, nezbytné manuály a také ochranný obal. Ten nicméně není vyroben ze silikonu, ale z plastu s jemnou povrchovou úpravou. Nabíječku lze označit za mírné zklamání, ale o tom si povíme později.

Xiaomi Mi 9T Pro 1
Balení je na Xiaomi standardní

Designová stránka se jednoduše povedla na jedničku. Telefon skvěle padne do ruky, přičemž obal mu v tomto ohledu taktéž neškodí. Nejvíce pozornosti na sebe upoutají záda. V případě černé varianty jsou decentní, nicméně červená a námi testovaná modrá barva zkrátka bere dech. Modré boky a černý střed vytváří na správném osvětlení úžasnou hru barev, která v davu jen tak nezapadne. Váha 191 gramů a tloušťka 8,8 milimetrů sice není nejnižší, ale telefon tyto parametry umně maskuje.

Xiaomi Mi 9T Pro 4
Efekty zad se zkrátka neomrzí

Pochválit rovněž musím i detaily, jako je notifikační dioda ukrytá ve výsuvném fotoaparátu či červené tlačítko pro vypínání. Konstrukci z přední i zadní strany tvoří odolné sklo Gorilla Glass 5, přičemž rám je z hliníku. To má na pevnost celé konstrukce pozitivní efekt – nikde nic nevrže a telefon působí velmi pevným dojmem. Jednu výtku nicméně přeci jen mám. Zadní strana je až příliš náchylná na otisky prstů, takže se častému leštění nevyhnete.

Displej  a zobrazení

Začněme tím nejvýraznějším, tedy displejem. 6,39″ Super AMOLED displej s rozlišením 2340 x 1080 pixelů, jemností 403 ppi a podporou HDR jednoduše bere dech. Na přední straně kromě rámečků, které by mohly být tenčí, ale nejedná se o žádnou tragédii, nenajdete už nic víc. Snad jen senzory a titěrné telefonní sluchátko. Displej nicméně jedno překvapení ukrývá – čtečku otisků prstů. Ta je relativně spolehlivá, nicméně co do rychlosti a úspěšného rozpoznání se s klasickou hardwarovou měřit nemůže.

Xiaomi Mi 9T Pro 16
Displej je na přímém slunci skvěle čitelný

Hardwarová výbava

Uvnitř tepe výkonný osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 855, který doplňuje grafika Adreno 640, 6 GB RAM a 128 GB vnitřní paměti, kterou nelze rozšířit. K dispozici jsou ještě varianty s 6 GB RAM a 64 GB vnitřní paměti a 8 GB RAM a 256 GB vnitřní paměti. Slot na nanoSIM ukrývá místa pouze pro dvě karty. V AnTuTu jsme naměřili úctyhodných 364 233 bodů, což vám bohatě stačí na hraní i těch nejnáročnějších her na plné detaily.

Hardwarové parametry Xiaomi Mi 9T Pro

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: Android 9.0, čipset: Qualcomm Snapdragon 855, octa-core, 1× 2,84 GHz Kryo 485 + 3× 2,42 GHz Kryo 485 + 4× 1,8 GHz Kryo 485, GPU: Adreno 640, RAM: 6/8 GB RAM, interní paměť: 64/128/256 GB, pam. karta:
Rozměry: 156,7 × 74,3 × 8,8 mm, hmotnost: 191 g, zvýšená odolnost: ne

Displej, konektivita a baterie

6,39", AMOLED, rozlišení: Full HD+, 1080 × 2340 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac, GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 4000 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 48 Mpx, f/1.8, 26mm, 1/2.0", 0.8µm, PDAF, laserový AF, druhý: 8 Mpx, teleobjektiv, f/2.4, 53mm, 1/4.0", 1.12µm, PDAF, 2× optický zoom, třetí: 13 Mpx, širokoúhlý, f/2.4, 12mm, 1/3.1", 1.12µm, selfie kamera: 20 Mpx, f/2.2, Full HD video, výsuvná konstrukce

Z ostatní výbavy najdete v Xiaomi Mi 9T Pro snad vše podstatné – Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.0 s podporou aptX, Quick Charge 4+, GPS/GLONASS/GALILEO, NFC, FM rádio, 3,5mm audio jack a USB-C. Překvapivě chybí infračervený port, který Xiaomi jako jeden z mála výrobců dávalo takřka do každého zařízení. Zamrzí absence jakéhokoli typu odolnosti proti vodě a prachu. Kvalita hovorů je velmi dobrá, ani na rušné ulici nebudete mít problém rozumět, stejně tak vás protistrana uslyší čistě a jasně.

Xiaomi Mi 9T Pro 6
Hlasitý repráček hraje spíše průměrně

Jestli si něco zaslouží zvláštní pozornost, tak je to selfie fotoaparát. Ten je ukryt v těle telefonu a vysouvá se jen v případě potřeby s pomocí tichého mechanismu. Pokud je schovaný v těle přístroje, slouží zároveň jako notifikační dioda. Fotoaparát se vysouvá rychle a jeho vysunutí může doprovodit jeden z šesti zvukových efektů. Mírnou obavu ale mám z životnosti.

Xiaomi sice fotoaparát testovalo až na 300 000 výsunutí, nicméně v laboratorních podmínkách. V praxi se mi stávalo, že po vysunutí byl fotoaparát celý od prachu a nečistot, které se nacházely v mé kapse. Snad tedy fotoaparát vydrží dlouho i při běžných podmínkách.

Za zmínku stojí také zadní fotoaparáty, které jsou rovnou tři a doplňuje je duální přisvětlovací dioda a laserové ostření. Hlavní 48 Mpx senzor prakticky nevystupuje z těla zařízení, širokoúhlý objektiv a teleobjektiv už mírně z těla vystupují, přesto se na dnešní poměry jedná o miniaturní hrb. Sice bych byl raději za záda kompletně v jedné rovině, ale s tímto řešením se dokáži smířit.

Baterie a výdrž

S těmito hardwarovými dispozicemi si jeden může myslet, že Xiaomi Mi 9T Pro je jednodenní smartphone. Není tomu ale tak. Baterie s kapacitou 4 000 mAh dokáže telefon udržet v provozu pohodlně i dva dny, při náročnějším provozu se dostanete na den a půl. Jen opravdu náročný pracovní den jej dokáže potrápit natolik, že musí nabíječku vyhledat před koncem dne.

Xiaomi Mi 9T Pro 9
Čtečka v displeji by mohla být rychlejší a spolehlivější

Ve standardizovaném testu klesla baterie při přehrávání Full HD videa po dobu jedné a půl hodiny o pouhých 8 procent. Samozřejmě nechybí ani podpora pro rychlé nabíjení Qualcomm Quick Charge 4+, která zvládne dobít zařízení na 50 % za zhruba 30 minut, do plna to pak Xiaomi Mi 9T Pro zvládl za zhruba hodinu a půl. Ještě se vrátím ke své výtce k dodávané nabíječce. Ta je pouze 18 W, přičemž telefon podporuje nabíjení rychlostí až 27 W. Škoda také chybějící podpory pro bezdrátové nabíjení.

Android 9.0 obohacený o MIUI 10

Xiaomi Mi 9T Pro pochopitelně běží na Androidu ve verzi 9 Pie s nadstavbou MIUI s pořadovým číslem 10. Optimalizace a rychlost systému je, jak to u nadstavby od Xiaomi bývá zvykem, příkladná. Nikde na nic nečekáte, animace jsou hezky plynulé a funkcemi systém jen přetéká.

Mezi nejzajímavější funkce patří duální GPS, ambientní displej, celosystémový tmavý režim, vlastní dotyková gesta, možnost duálních aplikací nebo čtecí režim. Možnosti přizpůsobení jsou opravdu široké, s trochou nadsázky se dá tvrdit, že si můžete nastavit i intenzitu notifikační diody. Systém se zkrátka ohne přesně podle vašich potřeb. Příjemná je také možnost rychlé volby, která se skrývá ve čtečce otisků prstů. Po odemčení stačí jen nechat prst chvíli na displeji, potáhnout nahoru a rychlého menu si vybrat vyhledávání, skener QR kódů nebo přidání nové události do kalendáře. Chytré a užitečné.

Xiaomi svůj systém také často aktualizuje a záplatuje, což občas není až taková výhoda, jak by se mohlo zdát. MIUI totiž kromě neustálých zlepšováků dostává také nepříjemné bugy. Během testování jsem například narazil na chybu, která mi znemožňovala aktivovat dynamickou 24 hodinovou tapetu.

V používání mě to sice nijak neomezilo, potěšen jsem z toho nicméně nebyl. Nelíbí se mi také nesmyslné vyžadování práv od aplikací přímo od Xiaomi. Opravdu netuším, proč aplikace Počasí potřebuje přístup k mému výpisu telefonních hovorů.

Fotoaparát a záznam videa

Korunním klenotem každého smartphonu je fotoaparát. V Xiaomi Mi 9T Pro nalezneme kombinaci tří objektivů vzadu a jednoho předního ve vysouvacím mechanismu. Selfie fotoaparát má rozlišení 20 Mpx, světelnost f/2.2 a podporuje natáčení ve Full HD při 30 fps a HDR. Sestava zadních fotoaparátů je o poznání zajímavější. Hlavní senzor má 48 Mpx, světelnost f/1.8 a na pomoc si přizval laserové ostření. Teleobjektiv s rozlišením 8 Mpx, světelností f/2.4 a dvojnásobným optickým zoomem se taktéž může chlubit bleskurychlým laserovým ostřením. Třetí do party je širokoúhlý objektiv s rozlišením 13 Mpx a světelností f/2.4. Jak tato sestava fotí?

Xiaomi Mi 9T Pro 5
Fotoaparát umí občas překvapit

Začněme selfie fotoaparátem. Ten podává velmi solidní výkony, za dobrého osvětlení jsou fotky barevně věrné, ostré a překvapivě plné detailů. Jakmile množství světla začne klesat, už to taková paráda není, ale i náročnější selfie maniaky dokáže tento fotoaparát uspokojit.

Hlavní fotoaparát je výstavním kusem Xiaomi Mi 9T Pro. Za dobrých světelných podmínek tvoří Mi 9T Pro skutečně skvělé snímky, kterým nechybí dostatek světla a detailů. Pozor si jen dejte na umělou inteligenci, která má tendence u některých typů scén zvedat saturaci až do nerealistických výšin. Stačí ale umělou inteligenci vypnout a poté fotoaparát podobné tendence nemá.

Za zmínku stojí také fakt, že telefon v běžném režimu produkuje snímky o rozlišení 12 Mpx, kdy dohromady skládá 4 pixely do jednoho. Pro plné rozlišení se musíte přepnout do speciálního režimu, který vám umožní fotit fotografie s plným rozlišením. V praxi nicméně není mezi těmito fotografiemi žádný dramatický rozdíl, jen vám zaberou více místa v paměti. Mnohem víc bych ocenil focení do RAWu.

Makro zvládá fotoaparát bez větších obtíží, fotografie jsou detailní a barevně přesné. Velikou pomocí je laserové ostření, které focení značně urychluje a takřka eliminuje špatně zaostřené snímky. HDR funguje dobře, většinu času zvládlo správně vyhodnotit scénu a přirozeně ji prosvětlit.

Xiaomi Mi 9T Pro 12
Vysouvací periskop je příjemná frajeřina

Za zhoršených světelných podmínek se vyplatí sáhnout po nočním režimu. Ten snímky prosvětlí a vytvoří z nich přijatelné fotografie. Bohužel výsledky, které tento režim podává, jsou značně nevyvážené. Zatímco některé snímky jsou realistické a ve své třídě nadprůměrné, jiné naopak postrádají detaily a ostrost.

Teleobjektiv je na tom o poznání hůř. Fotografie i za dobrého světla často trpí na slévání detailů a také na špatnou práci ze světlem. Snímky jsou tak často tmavší, než by měly být. Za horších světelných podmínek jde kvalita rapidně dolů a je vidět, že tady se šetřilo. Ani laserové ostření příliš fotoaparátu nepomáhá, makro například není zrovna z nejostřejších a ani detaily zrovna neoplývá.

Širokáč naproti tomu nepodává vůbec špatné výsledky. Absence laserového ostření takřka není znát, jen si musíte zvyknout na fixní zaostření. Prosvětlení scény je za dobrých světelných podmínek srovnatelné s hlavním fotoaparátem, horší světelné podmínky nicméně nezvládá příliš dobře.

Video umí Xiaomi Mi 9T Pro natáčet až ve 4K při 60 snímcích za vteřinu. Zvládá také slow motion videa se zpomalením až 960 fps. Kvalita je poměrně dobrá, za dobrého osvětlení zobrazuje barvy věrně, zvuk je průměrný a netrpí na chaotické přeostřování. Výtkou je nemožnost měnit čočky během záznamu, ale to umí jen málokteré zařízení ze střední třídy.

Horší světelné podmínky nezvládá Xiaomi Mi 9T Pro příliš dobře, chybí detaily a chybí lepší prosvětlení scény. Zpomalené záběry jsou naproti tomu pastvou pro oči a pokud zvolíte správnou scénu, vykouzlí Mi 9T Pro skutečně dechberoucí záběry.

Závěrečné hodnocení

Jak tedy zhodnotit Xiaomi Mi 9T Pro? Ve střední třídě je v současné době velmi těsno, proto prosadit se v tomto segmentu není zrovna jednoduché. Xiaomi na to šlo od lesa a vypustilo na trh telefon takřka bez kompromisů. Drobná vylepšení co do výkonu oproti Mi 9T stojí za zvážení.

Xiaomi Mi 9T Pro 17
Xiaomi Mi 9T Pro není moc co vytknout

Pozitivně hodnotíme dobrý displej bez výřezu, vysoký výkon, žádnou zásadní absenci v konektivitě (díky za NFC), skvělou výdrž na baterii, odladěný systém a vcelku uspokojivý fotoaparát. Škoda jen absence odolnosti proti vodě a prachu, chybějící optické stabilizace, nepřítomnosti bezdrátového nabíjení či nemožnosti rozšíření paměti o microSD karty.

Za zapůjčení děkujeme společnosti Beryko, u které si telefon můžete zakoupit

Xiaomi Mi 9T Pro 14
Recenze Xiaomi Mi 9T Pro: profesionál ve střední třídě

Celkově se za cenu 12 990 korun jedná o velmi povedený kousek, který stojí za zvážení. Mezi nejvážnější konkurenty patří LG G8s ThinQ, Honor 20 Pro, Asus ZenFone 6 nebo Motorola Moto Zoom. I tak si ale myslím, že se Xiaomi Mi 9T Pro na trhu neztratí a své příznivce si jistě najde.

Xiaomi Mi 9T Pro

xiaomi mi 9t pro
9

Design a zpracování

8.9/10

Výkon a optimalizace

9.1/10

Hardwarová výbava

9.2/10

Kvalita fotografií a videa

8.5/10

Výdrž baterie

9.1/10

Klady

  • neotřelý design
  • výkonný hardware
  • kvalitní fotoaparát
  • 24W rychlé nabíjení
  • dobře odladěný systém
  • skvělá výdrž na baterii

Zápory

  • absence odolnosti proti vodě
  • chybějící bezdrátové nabíjení
  • chybí optická stabilizace obrazu
  • absence slotu na microSD
  • pochyby o výdrži vysouvacího mechanismu předního fotoaparátu
Autor článku Michael Chrobok
Michael Chrobok
Zástupce šéfredaktora, fotograf, hráč. Baví mě baseball, F1, urbanismus, filmy Wese Andersona, moderní umění a rozličné fantasy/sci-fi světy. Nepohrdnu dobrým jídlem, zajímavou knihou či výletem do neznáma.

Kapitoly článku