TOPlist

Recenze Xiaomi Mi 9: vlajková loď s cenou střední třídy

Recenze Xiaomi Mi 9

Je to půl roku, co jsme vám přinesli recenzi vlajkového smartphonu čínské společnosti Xiaomi. Model Xiaomi Mi 8 (recenze) má skvělou výbavu a celkově obsahuje jen velmi málo nedostatků. Třešničkou na dortu je samozřejmě cena, která se v době testování pohybovala kolem 12 tisíc korun.

Za podobnou částku se nyní dostává na trh novinka nesoucí označení Xiaomi Mi 9. Tato novinka staví na základech předchozího modelu a většinu jeho drobných nedostatků odstraňuje. Můžeme teď Mi 9 ještě vůbec co vytknout? To prozradí naše dnešní recenze.

Videorecenze Xiaomi Mi 9

Konstrukce a vzhled: kov a sklo co se bojí vody

Konstrukce se proti předchozímu modelu velkých změn nedočkala. To však není žádná škoda. Kombinace kovového rámu a skleněné čelní a zadní strany působí elegantně a zároveň i robustně. Velkých změn se nedočkaly ani celkové rozměry. Xiaomi Mi 9 měří 157,5 × 74,7 × 7,6 milimetrů a váží 173 gramů.

Recenze Xiaomi Mi 9

Drtivou většinu čelní strany zabírá displej, na který se podíváme ještě později. V kapkovitém výřezu v jeho horní části se ukrývá selfie kamera s rozlišením 20 megapixelů a světelností f/2,0. Kromě pořizování selfies může kamera sloužit i pro rozpoznávání obličeje uživatele. Rozpoznávání je slušně rychlé a funguje i během horších světelných podmínek. V úplné tmě však budete mít smůlu. Do úzkého rámečku nad displejem se povedlo výrobci vměstnat ještě telefonní reproduktor a notifikační diodu.

xiaomi mi 9 4

Spodní hrana obsahuje datový konektor USB-C a dvojici mřížek. Bohužel, hlasitý reproduktor sídlí pouze pod pravou z nich, ta levá ukrývá pouze mikrofon. I když je přednes hlasitý a má i slušnou kvalitu s náznakem basové složky, rozhodně by si telefon zasloužil stereoreproduktory. Standardní sluchátkový výstup bohužel chybí a je nutné použít buď redukci z USB-C, nebo bezdrátová sluchátka.

Pravá strana těla ukrývá tlačítko pro spuštění a kolébku pro ovládání hlasitosti. Na opačném boku sídlí ještě jedno tlačítko sloužící pro vyvolání funkce Google Assistant. Levý bok je rovněž domovem slotu pro dvojici karet nanoSIM. Slot pro paměťovou kartu Xiaomi Mi 9 nenabízí.

Na skleněných zádech se nachází modul primárního fotoaparátu, který obsahuje celkem tři čočky. Podrobnějšímu popisu se budeme věnovat ještě později. Zmínit ale musím bohužel to, že je modul docela výrazně vystouplý nad povrch zad a může se tak relativně snadno dojít k poškrábání krycího skla. Lesklá záda jsou navíc velmi silným magnetem na otisky prstů a na hladkých podložkách má telefon tendenci klouzat.

Xiaomi Mi 9 a čtečka otisků prstů v displeji

Xiaomi Mi 9 samozřejmě disponuje čtečkou otisků prstů. Ta je zabudovaná přímo v displeji, a to konkrétně v jeho spodní části. Čtečka využívá optickou technologii, takže s mokrými prsty neuspějete. V tomto ohledu by si vedla lépe ultrazvuková čtečka otisků.

Xiaomi Mi 9 a čtečka otisků prstů v displeji
Xiaomi Mi 9 a čtečka otisků prstů v displeji

I tak je ale rychlost odemykání na slušné úrovni a přirovnal bych ji k rychlosti odemykání u Huawei Mate 20 Pro (recenze). Oproti klasickým čtečkám otisků prstů je toto řešení sice stále ještě pomalejší, ale je otázkou času, kdy se rozdíly srovnají.

xiaomi mi 9 9

Po konstrukční stránce si celkově Xiaomi Mi 9 zaslouží pochvalu. Telefon se dobře drží v ruce a jeho zpracování je zkrátka prvotřídní. Snad jediná má výtka směřuje k absenci zvýšené odolnosti vůči vodě a prachu, kterou výrobce stále ignoruje. Smartphone Mi 9 pravděpodobně má celkem slušnou odolnost vůči vodě, což naznačuje třeba gumové těsnění kolem slotu na karty nanoSIM, ale výrobce se žádným stupněm krytí nechlubí. Kromě testované barevné varianty Piano Black budou na trhu k dostání ještě další dvě barvy – Ocean Blue a Lavender Violet.

Displej Xiaomi Mi 9: nádherný Super AMOLED

S displejem se výrobce vytáhnul. Panel s úhlopříčkou 6,39 palců a rozlišením 1080 × 2340 pixelů využívá technologii Super AMOLED. Díky ní se můžete těšit na výtečné barevné podání, pozorovací úhly a v neposlední řadě i čitelnost, a to dokonce i na přímém slunci.

xiaomi mi 9 10

Displej podporuje ambientní režim – i v pohotovostním stavu zůstávají na displeji zobrazeny některé údaje jako je aktuální datum a čas nebo upozornění na zmeškané notifikace. Díky technologii displeje jsou aktivní pouze potřebné pixely, takže energetická náročnost tohoto režimu je minimální. Celou čelní stranu chrání odolné sklo Gorilla Glass šesté generace.

Výbava a výkon Xiaomi Mi 9: atak na první příčky

V Xiaomi nikdy na výpočetním výkonu svých vlajkových lodí nešetřili a nejinak je tomu i u modelu Mi 9. Použitý čipset Qualcomm Snapdragon 855 je se svými osmi jádry (1 × Kryo 485 s taktem 2,84 GHz, 3 × Kryo 485 s taktem 2,42 GHz a 4 × Kryo 485 s taktem 1,8 GHz) a grafickým čipem Adreno 640 aktuálně jedním z vůbec nejvýkonnějších řešení na trhu. Společně se 6 GB operační paměti se nemusíte obávat ani těch nenáročnějších mobilních her nebo aplikací. Na vše budete mít výkonu více než dostatek.

Vnitřní úložiště má v našem případě kapacitu 64 GB. Další rozšíření bohužel není možné kvůli absenci slotu pro paměťové karty. Na trhu bude naštěstí k dispozici ještě verze se 128GB vnitřním úložištěm, která má navíc o 2 GB RAM více. Za tuto verzi si připlatíte zhruba tisícovku, což je přiměřená částka.

Hardwarové parametry Xiaomi Mi 9

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: Android 9.0, čipset: Qualcomm Snapdragon 855, octa-core, 1× 2,84 GHz Kryo 485 + 3× 2,42 GHz Kryo 485 + 4× 1,8 GHz Kryo 485, GPU: Adreno 640, RAM: 6/8 GB, interní paměť: 64/128 GB, pam. karta:
Rozměry: 157,5 × 74,7 × 7,6 mm, hmotnost: 173 g, zvýšená odolnost: ne

Displej, konektivita a baterie

6,39", Super AMOLED, rozlišení: Full HD+, 1080 × 2340 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac, GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 3300 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 48 Mpx, f/1.75, 27mm, 1/2.0", 0.8µm, PDAF, laserový AF, druhý: 12 Mpx, teleobjektiv, f/2.2, 54mm, 1/3.6", 1.0µm, PDAF, 2× optický zoom, třetí: 16 Mpx, širokoúhlý, f/2.2, 13mm, 1/3.0", 1.0µm, PDAF, selfie kamera: 20 Mpx, f/2.0, Full HD video, HDR

Datová konektivita je prvotřídní. Samozřejmostí je plná podpora českých LTE pásem, dvoupásmová Wi-Fi, Bluetooth ve verzi 5.0 a nechybí ani NFC pro mobilní platby. Třešničkou na dortu je potom infraport umístěný na horní hraně těla, který lze využít pro dálkové ovládání domácích spotřebičů.

Baterie a výdrž Xiaomi Mi 9

V útrobách Xiaomi Mi 9 se skrývá akumulátor s kapacitou 3300 mAh. Na dnešní dobu se jedná už jen o průměrnou hodnotu, konkurence leckdy nabízí o dost vyšší kapacity. I přes to, že je zvolený čipset velmi výkonný, dokáže být v nevytíženém stavu zároveň i úsporný. A to vede k celkové velmi dobré výdrži.

xiaomi mi 9 8

V situacích, kdy jsem telefon poměrně náročně vytěžoval celý den, vydržela Mi 9 v provozu bez potíží celý den. Večer už stav akumulátoru klesl k nízkým hodnotám, takže jsem musel zamířit k nabíječce. Jen pro porovnání – Samsung Galaxy S9 jsem musel při podobném vytížení během dne dobíjet, aby vůbec vydržel v provozu do večera.

Nabíjení s dodávaným 18W adaptérem trvá z prázdného stavu do plna zhruba hodinu a půl. Příjemnou zprávou je přítomnost rychlého bezdrátového nabíjení.

Operační systém: upravený Android s reklamou

Operační systém Android doplněný o grafickou nadstavbu MIUI je jedním z hlavních poznávacích znaků smartphonů Xiaomi. V tomto případě se konkrétně jedná o Android ve verzi 9.0 Pie a nadstavbu MIUI 10.2.

Celý vzhled systému je proti výchozímu stavu značně pozměněný. Vše ale vzájemně graficky ladí a jako celek působí systém čistým a elegantním dojmem. Nabídka předinstalovaných aplikací zahrnuje programy z produkce Googlu a několik systémových nástrojů. Zbytečnosti navíc zde nehledejte.

K optimalizace i stabilitě systému žádné výtky nemám. Jeden nedostatek však systém přeci jen má. Xiaomi totiž přímo do launcheru a systémových aplikací implementovalo reklamní sdělení. Výrobce ziskem z reklam pravděpodobně dotuje vývoj systému a díky tomu může zachovávat příznivé ceny svých zařízení. Zobrazování reklam ale kazí jinak celkově dobrým dojem z operačního systému. Naštěstí lze na internetu dohledat řadu návodů, jak zobrazování reklam v systému MIUI vypnout.

 Xiaomi Mi 9: fotoaparát a záznam videa míří na vrchol

Fotoaparát je jednou z hlavních zbraní testované novinky. Xiaomi Mi 9 disponuje hlavním fotoaparátem se třemi objektivy s následujícími parametry:

  • Hlavní fotoaparát s rozlišením 48 megapixelů a světelností objektivu f/1,8
  • Širokoúhlý fotoaparát s rozlišením 16 megapixelů a světelností objektivu f/2,0
  • Fotoaparát s dvojnásobným přiblížením, rozlišením 12 megapixelů a světelností f/2,2

xiaomi mi 9 5

Všechny tři fotoaparáty využívají kombinaci laserového zaostřování a detekci fázového posunu. Optická stabilizace bohužel chybí, využít můžete pouze elektronickou. Pro přisvícení tmavých scén poslouží duální přisvětlovací dioda.

Tip: snímky v plném rozlišení si můžete zobrazit či stáhnout zde

Aplikace pro fotografování obsahuje celou řadu snímacích režimů Za vyzdvihnutí stojí zejména dva z nich – Pro a Noc. V prvně zmiňovaném módu si můžete ručně nastavit vyvážení bílé, čas závěrky, hodnotu citlivosti ISO a můžete dokonce i manuálně zaostřovat. Druhý mód Noc najde uplatnění při fotografování během špatných světelných podmínek. Telefon pořídí v rychlém sledu několik snímků, ze kterých následně složí výslednou fotografii.

Kvalita pořízených fotografií je opravdu velmi dobrá. Pořízené snímky jsou velmi pěkně a detailně vykreslené, mají věrné barevné podání a slušný dynamický rozsah. Při fotografování v noci můžete využít již zmiňovaný speciální režim. Rozdíl mezi ním a automatickým režimem je především v lepším vykreslení zdrojů světla (pouliční lampy, světla automobilů apod). I s automatickým režimem ale fotí Mi 9 v noci velmi slušně.

Nejlepších výsledků dosáhnete při použití primárního fotoaparátu. Širokoúhlý objektiv trpí rozmazáváním fotografií směrem do stran. Střed je zaostřený dobře, ale kraje jsou na tom výrazně hůře. V nastavení je možné si navolit korekci zkreslení, aby pořízené fotografie netrpěly výraznou soudkovitostí.

Záznam videa probíhá v maximálním rozlišení 4k při frekvenci 60 snímků za sekundu. Pro milovníky zpomalených záběrů je k dispozici speciální režim, kdy telefon po omezenou dobu zvládne zaznamenat Full HD video s frekvencí až 960 snímků za sekundu.

I pořízená videa jsou na tom po obrazové stránce velmi dobře. Pro nahrávání lze využít pouze primární a širokoúhlý fotoaparát. Videa s dvojnásobným optickým přiblížením bohužel pořizovat nelze. Je také škoda, že nelze během nahrávání ani přepínat mezi standardním a širokoúhlým fotoaparátem. Pro přepnutí je nutné záznam přerušit. V tomto ohledu si měl dát ještě výrobce více práce s vyladěním.

xiaomi mi 9 17

Celkově je ovšem fotoaparát u Xiaomi Mi 9 opravdu silné lákadlo. Výborným výsledkům napovídá i skóre 107 bodů od renomovaného webu DxOMark, čímž drží Xiaomi aktuálně pátou příčku mezi smartphony.

Xiaomi Mi 9 a problematické Instagram Stories

Přidám ještě jeden drobný poznatek, který ocení všichni, kdo používají Instagram Stories (Příběhy). U patnáctivteřinových videí, která jsem nahrál do Stories, byl obraz vždy trhaný (zvuk byl v pořádku). Nepodařilo se mi přijít na to, čím to může být, ale doufám, že tento neduh buď v Xiaomi nebo v Instagramu odstraní.

Stejně tak pokud jste zvyklí dvěma prsty zmenšovat různé textovépopisky či štítky ve Stories – u Xiaomi Mi 9 trochu narazíte. Nikdy se mi totiž tyto popisky nepodařilo zmenšit na rozměry, které jsem používal na jiných telefonech (tahem dvěma prsty k sobě se zkrátka nikdy na takovou velikost nedostanete a občas tak popisky zůstanou zbytečně velké), což opět přisuzuji špatné optimalizaci Instagramu pro tento model.

Recenze Xiaomi Mi 9: závěrečné hodnocení

Xiaomi Mi 9 je bezesporu výborný smartphone, který se řadí k aktuální špičce. Proti konkurenci má jednu velkou výhodu a tou je samozřejmě cena. Za 13 tisíc korun totiž většina hlavních konkurentů prodává smartphony vyšší střední třídy, a nikoliv své vlajkové modely.

Za konkurenty můžeme označit třeba Huawei Mate 20 Pro (recenze) a P30 Pro. Oba tyto kousky nabídnou špičkový výkon, povedený displej a soustavu fotoaparátů, na kterou zatím Xiaomi ztrácí. Cena obou těchto kousků je však zhruba o třetinu vyšší. V podobné cenové hladině jako dnes testovaná novinka se pohybuje starší Huawei P20 Pro (recenze), který bude možná vůbec největším konkurentem Xiaomi.

Xiaomi Mi 9 recenze

Xiaomi Mi 9 potěší všechny zájemce, kteří chtějí okusit vlastnosti vlajkových modelů, a přitom nechtějí utrácet celou svoji výplatu. Ano, v některých ohledech má novinka ještě své rezervy. Řeč je třeba o absenci zvýšené odolnosti vůči vodě a prachu, operačním systému s reklamami nebo některými omezeními fotoaparátu. Na druhé misce vah se však nachází špičkový výkon, povedený vzhled, kvalitní zpracování, perfektní displej, a hlavně již zmiňovaná příznivá pořizovací cena.

Xiaomi Mi 9

Xiaomi Mi 9
8.8

Design a zpracování

8.8/10

Výkon a optimalizace

9.4/10

Hardwarová výbava

9.1/10

Kvalita fotografií a videa

8.7/10

Výdrž baterie

8.1/10

Klady

  • povedený vzhled a kvalitní zpracování
  • velmi vysoký výkon
  • výborný Super AMOLED displej
  • slušná výdrž a možnosti nabíjení
  • výborný fotoaparát
  • rychlá čtečka otisků v displeji
  • sympatická cena

Zápory

  • záda jsou magnetem na otisky prstů
  • absence voděodolnosti
  • reklamy v operačním systému
  • některá omezení u fotoaparátu
Autor článku Zdeněk Beran
Zdeněk Beran
Redaktor serveru SMARTmania.cz a dalších technologických webů, fanoušek počítačového hardwaru, mobilních zařízení všeho druhu a jiné elektroniky, milovník akčních počítačových her a PUBG.

Kapitoly článku