TOPlist

Recenze Honor 20 Pro: přežil útok USA a teď jde s kůží na trh

Honor 20 Pro recenze

Značka smartphonů Honor patří pod čínského giganta Huawei. Původně byla tato značka vyhrazena telefonům řadícím se spíše do střední třídy. To se ale postupem času mění a Honory si troufnou i na třídu high-endů. To je případ i zatím poslední představené novinky nesoucí označení Honor 20 Pro.

U této novinky se dlouho nevědělo, jestli se vůbec dostane na trh. K oficiálnímu představení sice došlo již v květnu, ale po uvalení zákazů USA vůči Huawei se celá situace zkomplikovala a na český trh zamířil zatím jen levnější model Honor 20. Nakonec se ale povedlo nalézt řešení a český trh okusí i model s přídomkem Pro, a to s agresivní cenou 12 990 Kč. Je tedy jasné, že tenhle kousek konkurenci pořádně zatopí.

Honor 20 Pro: videorecenze

Konstrukce a design: v hlavní roli duhová záda

Po konstrukční stránce se nový Honor povedl. Osvědčená kombinace kovového rámečku a skleněné čelní i zadní strany je použita i v tomto případě. Samozřejmostí je špičková kvalita zpracování. Tělo o hmotnosti 182 gramů měří 154,6 × 74 × 8,4 milimetrů.

honor 20 pro 1

Drtivou většinu čelní strany vyplňuje 6,26″ displej, na který se podrobněji zaměříme ještě později. Boční rámečky jsou opravdu minimální, ale i přes to se do tenkého proužku nad displej schoval reproduktor pro telefonní hovory, potřebné senzory, a dokonce i vícebarevná notifikační dioda.

honor 20 pro 2

Nezůstal ale prostor na čelní kameru. S jejím umístěním se vypořádávají výrobci různě. Někteří ji implementují do výřezu v displeji, jiní ji umisťují na výsuvnou či výklopnou konstrukci. Honor 20 Pro vytvořil pro čelní kameru místo přímo v displeji. Panel má ve svém levém horním rohu otvor, ve kterém se ukrývá fotoaparát s rozlišením 32 megapixelů a světelností f/2,0.

honor 20 pro 4

Čelní kameru lze využít nejen pro pořizování selfies, ale i pro odemykání. To je v praxi velice rychlé i přesné. Na problémy narazíte až při odemykání ve tmě. V některých případech stačí to, aby vás osvítila záře displeje a telefon se odemkne. Občas ale budete muset sáhnout k jinému způsobu odemčení.

Honor 20 Pro je naštěstí vybavený také čtečkou otisků prstů. Ta se sice nenachází přímo v displeji, ale s jejím umístěním jsem byl nadmíru spokojený. Výrobce totiž čtečku otisků umístil na pravý bok přímo do tlačítka pro spuštění, jako to má třeba Samsung Galaxy S10e nebo některé starší Xperie. K její rychlosti nemám žádnou výtku – stačí přiložit prst a telefon se okamžitě odemkne.

honor 20 pro 8
Pravý bok Honor 20 Pro ukrývá tlačítko Power s čtečkou otisků prstů

Pravý bok obsahuje ještě kolébku pro ovládání hlasitosti. Slot pro dvojici karet nanoSIM sídlí na levé straně těla. Datový konektor USB-C má své místo uprostřed spodní hrany těla. Společnost mu dělá mřížka hlasitého reproduktoru. Ten se může pochlubit slušnou kvalitou přednesu i vysokou úrovní maximální hlasitosti. Je jen škoda, že výrobce zanevřel na standardní sluchátkový výstup. Je tak nutné využít buď dodávanou redukci z USB-C nebo použít bezdrátová sluchátka.

honor 20 pro 7

Poznávacím znamením smartphonů jsou v posledních letech především jejich záda. Displej zabírá většinu čelní strany a záda přístroje jsou tak jediným místem, kde se mohou designéři odvázat. Huawei a Honor byli jedni z prvních, kteří se rozhodli opustit nudnou černou a začali nabízet smartphony ve výrazných barevných kombinacích. Honor 20 Pro zamíří na trh ve třech různých barevných provedení – testované Phantom Blue, Icelandic Illusion (fialová) a konzervativní černá. Bohužel u všech tří variant je nutné počítat s tím, že jsou lesklá záda velmi silným magnetem na otisky prstů. Bez neustálého leštění se neobejdete.

Snad jedinou drobnou vadou na kráse je chybějící zvýšená odolnost vůči vodě a prachu. Tuto vlastnost si zatím schovává Huawei jen pro své vlajkové modely.

Displej: IPS s nádhernými barvami

Displej Honoru 20 Pro se opravdu povedl. I když se jedná „pouze“ o panel typu IPS, nemá se po stránce zobrazovacích vlastností vůbec za co stydět. Barevným podáním, pozorovacími úhly i čitelností mě velice potěšil.

honor 20 pro 6

Rozlišení 6,26palcového panelu činí 1080 × 2340 pixelů. Otvoru pro čelní kameru si v levém horním rohu většinou nejspíše ani nevšimnete. Vynikne pouze na světlém pozadí. V nastavení nechybí možnost jej softwarově skrýt. Po aktivaci této funkce zůstane napříč celým systémem vykreslená horní černá systémová lišta a otvoru si tak opravdu všimne jen málokdo. Celou čelní stranu kryje blíže nespecifikované odolné sklo a z výroby je navíc opatřené ochrannou fólií.

Výbava a výkon: Honor 20 Pro stačí s přehledem na vše

Honor 20 Pro spoléhá po stránce výkonu na to nejlepší, co zatím Huawei má – HiSilicon Kirin 980. Tento čipset pohání třeba i Huawei P30 Pro, ale i levnějšího sourozence dnes testované novinky – Honor 20. Společně s 8 GB operační paměti a grafickým jádrem Mali-G76 MP10 se novinka nezalekne žádné mobilní hry ani náročné aplikace.

Hardwarové parametry Honor 20 Pro

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: Android 9.0, čipset: HiSilicon Kirin 980, octa-core, 2× 2,6 GHz Cortex-A76 + 2× 1,92 GHz Cortex-A76 + 4× 1,8 GHz Cortex-A55, GPU: Mali-G76 MP10, RAM: 8 GB, interní paměť: 256 GB, pam. karta:
Rozměry: 154,60 × 73,97 × 8,44 mm, hmotnost: 182 g, zvýšená odolnost: ne

Displej, konektivita a baterie

6,26", IPS LCD, rozlišení: Full HD+, 1080 × 2340 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac, GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 4000 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 48 Mpx, f/1.4, 28mm, 1/2.0", 0.8µm, PDAF, laserový AF, OIS, druhý: 8 Mpx, teleobjektiv, f/2.4, 80mm, 1/4.4", PDAF, OIS, 3× optický zoom, třetí: 16 Mpx, širokoúhlý, f/2.2, 13mm, 1/3.1", čtvrtý: 2 Mpx, makro, f/2.4, selfie kamera: 32 Mpx, f/2.0, Full HD video, HDR, EIS, AI funkce

Pro uživatelská data je k dispozici 256GB vnitřní úložiště (volných je cca 241 GB). Další rozšíření paměťovou kartou bohužel není možné. Vzhledem ke kapacitě interní paměti to ale nelze brát jako zásadní nedostatek.

honor 20 pro 9

Datová konektivita zahrnuje plnou podporu českých LTE pásem, dvoupásmovou Wi-Fi, Bluetooth ve verzi 5.0, NFC a nechybí dokonce ani infraport pro dálkové ovládání spotřebičů. Má jediná výtka směřuje k datovému konektoru USB-C. Ten totiž stále využívá pouze zastaralý standard USB 2.0, který je v dnešní době již dávno přežitkem.

Slušná výdrž i rychlé nabíjení

Smartphony Honor a Huawei jsou v poslední době téměř synonymem pro skvělou výdrž na jedno nabití. Nový Honor 20 pro dostal do výbavy akumulátor s kapacitou 4000 mAh, což je lehce nadprůměrná hodnota. Výdrž je ale jednoznačně silně nadprůměrná. Většinu času jsem si vystačil s nabíjením telefonu jednou za dva dny a abych musel zamířit k nabíječce každý večer, musel jsem dát smartphonu opravdu zabrat.

honor 20 pro 12

U nabíječky navíc nebudete muset trávit příliš mnoho času. S dodávaným napájecím adaptérem se telefon zvládne nabít z prázdného stavu na poloviční kapacitu zhruba za půl hodiny, dobití do plna zabere zhruba o hodinu delší čas. Je škoda, že zde není podpora bezdrátového nabíjení, která se díky skleněným zádům přímo nabízí.

Operační systém a prostředí: v hlavní roli Magic UI

Operační systém Android 9 Pie je doplněný o grafické prostředí Magic UI 2.1.0. Pokud se těšíte na nový vzhled prostředí, musím vás zklamat. Jedná se pouze o jinak označenou nadstavbu EMUI, kterou můžete znát ze smartphonů Honor a Huawei již delší dobu.

Na tomto místě si musím postěžovat jako kolega Michael Chrobok v recenzi levnějšího Honoru 20. Vzhled prostředí sice není nijak ošklivý, ale většina výrobců postupně přichází s novými nadstavbami a smartphony Huawei a Honor se v tomto ohledu zatím drží zkrátka. Stejně vypadá systém i na několik let starých modelech, což je rozhodně škoda. Omlazení a redesign by mohl prospět.

V telefonu je předinstalováno několik aplikací, které většina uživatelů pravděpodobně nevyužije. Některé lze snadno odinstalovat, jiné lze pouze skrýt, což je škoda. Naštěstí se nejedná o žádné přehnané množství programů. Instalaci většiny aplikací nechal výrobce plně v kompetenci uživatelů. Celková optimalizace systému si zaslouží pochvalu. Během doby testování jsem nenarazil na žádný problém se stabilitou nebo rychlostí.

Fotoaparát a záznam videa: potěší i náročné

Největší rozdíly mezi Honorem 20 a 20 Pro jsou u hlavního fotoaparátu. V tomto ohledu si daleko lépe vede dražší model s přídomkem Pro a nabízí následující konfiguraci:

  • Hlavní 48megapixelový senzor se standardním úhlem záběru, světelností f/1.4, optickou stabilizací a laserovým zaostřováním
  • Sekundární senzor s rozlišením 8 megapixelů, světelností f/2.4, trojnásobným optickým přiblížením, optickou stabilizací a laserovým zaostřováním
  • Širokoúhlý senzor s rozlišením 16 megapixelů a světelností f/2.2
  • Speciální 2megapixelový senzor se světelností f/2.4 sloužící pro pořizování makro snímků

honor 20 pro 3

K takto bohaté nabídce fotoaparátů nabízí telefon samozřejmě i přisvětlovací diodu, která přijde vhod při focení ve tmě nebo může posloužit jako nouzová svítilna.

Tip: snímky v plném rozlišení si můžete zobrazit či stáhnout zde

Bohaté možnosti aplikace i umělá inteligence

Aplikace pro záznam videa obsahuje všechny standardní možnosti. Na výběr je několik snímacích režimů, kde nechybí ani plně manuální režim, ve kterém si můžete upravit potřebné parametry snímání. Aplikace fotoaparátu disponuje také podporou umělé inteligence, která automaticky rozpozná snímanou scénu a upraví parametry tak, aby bylo dosaženo co nejlepších výsledků. Umělá inteligence jde pochopitelně deaktivovat. V aplikaci fotoaparátu samozřejmě lze plynule přepínat mezi jednotlivými objektivy.

Kvalita pořízených fotografií vás příjemně potěší. Snímky pořízené Honorem 20 Pro mají totiž velice pěkné vykreslení detailů, věrné barevné podání, nízkou hladinu šumu a slušný dynamický rozsah. Spokojený jsem byl také s velice rychlý automatickým zaostřováním.

Poradí si i při focení v noci

Samotnou kapitolou je focení při špatných světelných podmínkách. V tomto případě je vhodné použít speciální režim s názvem Noc. Telefon pořídí několik snímků s různou expozicí a následně je složí do jedné výsledné fotografie. V tomto ohledu se řadí Honor 20 Pro k absolutní špičce na trhu.

Záznam videa probíhá v maximálním rozlišení 4k při frekvenci 30 snímků za sekundu. I u videa jsem byl s obrazovou stránku nadmíru spokojený. Smartphone zvládne zaznamenat veškeré detaily a na problém se zaostřováním jsem během testování snad nenarazil. Pokud bych byl opravdu přísný, jedinou vadou na dokonalosti je absence záznamu ve 4k při 60 snímcích za sekundu. Jinak se ale řadí fotoaparát nového Honoru 20 Pro na absolutní špičku na trhu, což potvrzuje i výsledné skóre 111 bodů, které novinka získala od prestižního DxOMarku.

Jak se nám Honor 20 Pro líbíl?

Mám radost, že se Honor 20 Pro dostal do prodeje. Byla by totiž veliká škoda přijít o takto povedený smartphone. Testovaná novinka si mě získala svým povedeným vzhledem, špičkovou výbavou, skvělou výdrží a v neposlední řadě výborným fotoaparátem.

Honor 20 Pro
Honor 20 Pro

Za agresivní cenu 12 990 Kč včetně DPH bude zatápět nejednomu konkurentovi, a to dokonce i z „vlastních“ řad. Výbavou je totiž testované novince patrně nejblíže Huawei P30. tomu již cena od uvedení lehce klesla, ale i výbava je v některých ohledech nepatrně horší než u Honoru. Agresivní cenovou politiku razí rovněž čínské Xiaomi. Jejich vlajkový model Mi 9 zatápí snad všem vlajkovým modelům, a to s cenou vyšší stření třídy.

honor 20 pro 10

Pokud bych měl hodnotit opravdu velmi přísným okem, vytkl bych Honoru 20 Pro snad chybějící odolnost vůči vodě a prachu, absenci bezdrátového nabíjení, pomalý standard USB 2.0 a někomu může vadit také chybějící slot pro paměťové karty. Ve všech ostatních ohledech vás ale tato novinka nezklame a její koupí rozhodně neuděláte chybu. Jen těžko byste aktuálně na trhu hledali telefon s lepším poměrem cena & výkon.

Honor 20 Pro

HONOR 20 Pro phantom black 04
8.9

Design a zpracování

8.9/10

Výkon a optimalizace

8.7/10

Hardwarová výbava

9.0/10

Kvalita fotografií a videa

8.6/10

Výdrž baterie

9.1/10

Klady

  • povedený vzhled a kvalita zpracování
  • vysoký výkon
  • 4 fotoaparáty, kvalita snímků
  • kvalitní displej
  • velmi příznivá cena

Zápory

  • pomalý standard USB 2.0
  • chybí odolnost vůči vodě
  • absence bezdrátového nabíjení
Autor článku Zdeněk Beran
Zdeněk Beran
Redaktor serveru SMARTmania.cz a dalších technologických webů, fanoušek počítačového hardwaru, mobilních zařízení všeho druhu a jiné elektroniky, milovník akčních počítačových her a PUBG.

Kapitoly článku