TOPlist

Huawei P30 recenze: optimální poměr ceny a výkonu

Huawei P30 recenze

Žádnému zapálenému fanouškovi do technologií pravděpodobně neunikla informace o březnovém představení vlajkových modelů Huawei pro tuto sezónu. Dva modely – Huawei P30 a P30 Pro – mají slibovat průlom ve fotografování a nutno dodat, že první dojmy byly velmi působivé a přesvědčivé. Oba telefony přicházejí s novinkami v oblasti zoomu a díky novému barevnému senzoru RYYB by se měly telefony lépe vypořádat s nepříznivými světelnými podmínkami.

Vybavenější model Huawei P30 Pro jsme otestovali hned při uvedení na trh, dnes se podíváme na menšího, ale stále výborně vybaveného bratříčka. Sice chybí bezdrátové nabíjení, optická stabilizace obrazu nebo odolnost vůči vodě, ale doporučená cena 15 999 Kč zní velmi lákavě. Dokonce je model na našem trhu výrazně levnější než jinde v Evropě.

Například v Německu se Huawei P30 prodává za 749 euro (asi 19 200 Kč), na Slovensku za 699 euro (téměř 18 tisíc Kč) a třeba v Polsku za necelé 3 tisíce zlotých, což je stejně jako na Slovensku v přepočtu necelých 18 tisíc korun. Dokáže se Huawei P30 vymanit ze stínu vybavenějšího modelu? To vám prozradí naše podrobná recenze.

Obsah balení a design Huawei P30: kompaktní luxus

Že jsou ty nejlepší modely konstruovány z kovu a skla – na to jsme si již dávno zvykli a proč měnit něco, co funguje a přitom skvěle vypadá. Skleněná záda obepíná kovový rám, pouze přechod antén v horní a spodní části je plastový. Rozměry telefonu určitě potěší uživatele vyžadující kompaktní stroj. S hmotností 165 gramů a proporcemi 149,1 x 71,4 x 7,6 mm snadno padne do ruky a ovládání jednou rukou je celkem bezproblémové. Velikostně je téměř nachlup totožný s loňským Huawei P20, ovšem letos povyrostl displej na 6,1 palce.

Obsah balení a design Huawei P30
Obsah balení u Huawei P30

Přední straně dominuje prostorný OLED panel, který obsahuje novinku, která se pravděpodobně stane hitem letošních modelů. Jedná se o optickou čtečku integrovanou do displeje, která se vůbec poprvé objevila loni na podzim u modelu Mate 20 Pro (recenze). Nejedná se sice o ultrazvukové řešení, kterou mají nové Samsungy řady Galaxy S10, nicméně čtečka prošla vylepšením a dle slov výrobce je o třetinu rychlejší než u předchozích modelů, což můžeme z praktického používání potvrdit.

Huawei P30 nabízí malý kapkovitý výřez v displeji. V něm je ukryta selfie kamerka
Huawei P30 nabízí malý kapkovitý výřez v displeji. V něm je ukryta selfie kamerka

Displej zabírá celkem přes 85 % celkové čelní plochy a láká na tenké rámečky. V horní části se nachází kapkovitý výřez s 32Mpx selfie kamerou (světelnost f/2.0). Bohužel ji nedoprovází žádný infračervený senzor, nicméně odemykání obličejem je celkem rychlé a ve tmě funguje obstojně. Levý bok telefonu je vyhrazen pro hybridní slot; na výběr máte použití dvou SIM karet, popřípadě jednu oželíte a nahradíte ji speciální Nano memory (Nm) paměťovou kartou. Nicméně tato možnost zatím není moc pravděpodobná, protože paměťové karty nabízí pouze Huawei a stále ještě nejsou tolik rozšířené.

Pravý bok je domovem pro kolébku hlasitosti a vypínací tlačítko, které je označeno červenou barvou. Ovládací prvky jsou i díky příznivým rozměrům dobře dostupné pro palec. Spodní strana obsahuje USB-C konektor, výstup reproduktoru a nejednoho uživatele určitě potěší 3,5mm výstup pro připojení sluchátek, který u dražšího modelu Huawei P30 Pro chybí. Je veliká škoda, že ani u jednoho modelu výrobce nesáhl po stereo reproduktorech.

Sice nabízí jako menší kompenzaci vylepšení zvuku Dolby Atmos, ale podle mne je absence sterea krokem zpět. Na horní straně se usadil sekundární mikrofon, musíme ale oželet infraport. Zadní straně kraluje trojice fotoaparátů s certifikací Leica a duálním LED bleskem.

Čočky foťáku jsou na můj vkus až moc vystouplé a při položení na stůl se mobil celkem houpe. Se zadní stranou také trochu souvisí další chybějící funkce, kterou je bezdrátové nabíjení. Huawei P30 Pro reverzní bezdrátové nabíjení dostal, bohužel nižší cena se někde projevit musí, a tak jste odkázáni na nabíjení klasické (a naštěstí rychlé). Není třeba úplně věšet hlavu, neboť dokoupením speciálního zadního krytu můžete této funkce také využít. Snad se kryt dostane i na náš trh.

Zkritizovat musím i podle mého názoru nedostatečnou certifikaci (odolnost) IP53 proti prachu a stříkající vodě. Předchůdce sice žádnou certifikaci neměl, nicméně u P20 Pro jsme se dočkali ochrany IP67 a loňský vítěz Mate 20 Pro (stejně jako nový P30 Pro) dokonce obdržely stupeň krytí IP68.

K testování jsme obdrželi tradiční černou variantu, na výběr jsou o poznání atraktivnější Aurora s gradientním přechodem z modré do zelené, nebo úplně nová barva Breathing Crystal, která nabízí bílo-fialový odstín. Prodejní balení obsahuje 22W rychlou nabíječku, USB-C kabel, pecková sluchátka a jehlu na vytažení šuplíku. Ochranné silikonové pouzdro naše testovací balení neobsahovalo, alespoň ochranná folie na displeji působila celkem odolně.

Huawei P30 recenze
Huawei P30

Huawei P30 nabízí displej s kapkou a podporou HDR10

Klasický displej bez jakéhokoliv zakřivení nabízí Full HD+ rozlišení (2 340 x 1 080 pixelů) se slušnou jemností 422 ppi bodů, a pro lepší vizuální zážitek je vylepšen o HDR10. OLED panel nabízí velmi pěkné, živé barvy a výborné pozorovací úhly včetně slušné čitelnosti na přímém slunci. Samozřejmě nechybí funkce komfortního čtení ve večerních hodinách, možnost změny rozlišení nebo přizpůsobení teploty barev.

Chybějící notifikační diodu nahrazuje ambientní displej, který ve stavu nečinnosti ukazuje základní údaje a po softwarové aktualizaci i zmeškané události aplikací třetích stran. Přesto bych byl rád i za klasickou diodu. Pokud uchopíte telefon do ruky, ve spodní části se zobrazí ikonka pro přímé odemčení otiskem.

P30 12

Výkon Huawei P30: s Kirinem 980 na absolutním vrcholu

Při výběru komponentů sáhl Huawei po tom nejlepším, co je aktuálně dostupné. Nejnovější a zároveň nejvýkonnější procesor Kirin 980 z vlastní stáje se poprvé objevil před půl rokem u top modelu Mate 20 Pro a výrobce nejspíše usoudil, že nic lepšího nebylo prozatím třeba vyvíjet. Telefon je opravdu velmi svižný i při náročném využití a hraní nejnovějších her s maximálními detaily je samozřejmostí.

Na rozdíl od vybavenějšího „pročka“ je zde pouze jedna konfigurace – 6 GB RAM a 128 GB interního úložiště. I tak to samozřejmě stačí na všechny potřebné úkony. Pro úplnost doplníme taktování osmijádrového procesoru (2 x 2,6 GHz Cortex-A76, 2 x 1,92 GHz Cortex-A76 a 4 x 1,8 GHz Cortex-A55) s grafickým čipem Mali-G76 MP10. Benchmark AnTuTu ohodnotil Huawei P30 téměř 289 tisíci body.

P30 5

Možnosti připojení jsou dostupné snad všemi běžnými způsoby. Wi-Fi zvládne jak 2,4 GHz tak i 5 GHz (802.11 a/b/g/n/ac), tak i placení s NFC nebo Bluetooth připojení ve verzi 5.0. Ten umožňuje profily BLE, SBC, AAC, aptX včetně HD, LDAC nebo HWA Audio. Lokalizační služby zaštiťuje soubor systémů A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO a QZSS. Jediné, co mi k výbavě scházelo, byl infraport pro ovládání televize.

Hardwarové parametry Huawei P30

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: Android 9.0, čipset: HiSilicon Kirin 980, octa-core, 2× 2,6 GHz Cortex-A76 + 2× 1,92 GHz Cortex-A76 + 4× 1,8 GHz Cortex-A55, GPU: Mali-G76 MP10, RAM: 6/8 GB, interní paměť: 128 GB, pam. karta:
Rozměry: 149,1 × 71,4 × 7,6 mm, hmotnost: 165 g, zvýšená odolnost: IP53

Displej, konektivita a baterie

6,1", OLED, rozlišení: Full HD+, 1080 × 2340 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac (2,4 a 5 GHz), GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 3650 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 40 Mpx, f/1.8, 27mm, 1/1.7", PDAF, laserový AF, druhý: 8 Mpx, teleobjektiv, f/2.4, 80mm, 1/4.0", PDAF, OIS, 3× optický zoom, třetí: 16 Mpx, širokoúhlý, f/2.2, 17mm, PDAF, laserový AF, selfie kamera: 32 Mpx, f/2.0, HDR, Full HD video

Pojďme se nyní podívat na čtečku otisků prstů. Pokud uchopíte telefon do ruky, automaticky se ve spodní části objeví ikonka, na kterou stačí přiložit prst. Odemykání pěkně znázorní animace, která připomíná kruhy na vodní hladině a následně dojde velice rychle k odemčení přístroje. S mokrými prsty ale vzhledem k použité technologii moc nepochodíte. Úspěšnost čtečky je zhruba 8 z 10 pokusů.

Optická čtečka na Huawei P30 je rychlá a přesná
Optická čtečka na Huawei P30 je rychlá a přesná

Huawei P30 láká na skvělou výdrž baterie

Pohotovostní doba na jedno nabití je jedním z hlavních lákadel, kterými se může novinka chlubit. Oproti loňskému předchůdci P20 se kapacita akumulátoru navýšila na 3 650 mAh. Na jednu stranu mi to přišla trochu škoda, protože bych očekával hodnotu atakující 4 000 mAh, u které se pohybovaly poměrně nedávné top modely.

Jedna věc je ale teorie, a druhá praxe. Samotná výdrž je vzhledem ke slušné výbavě velmi slušná a běžně jsem se pohyboval okolo 1,5 dne výdrže. Při šetrnějším užívání se dostanete i na hranici dvou dnů.

Huawei P30
Huawei P30

Pohotovostní dobu můžete ovlivnit například tmavým barevným rozhraním, zapnutím režimu výkonu nebo nastavením rozlišení displeje. Já telefon používal se standardními nastaveními a jasem nastaveným na cca 75 %. P30 bohužel nelze běžným způsobem nabíjet bezdrátově, což trochu zamrzí. Oproti P30 Pro se ani tak rychle nedobije.

Zatímco dražší model můžete nabíjet jak bezdrátově, tak i Super Charge nabíječkou s výkonem 40 W, námi testovaný model zvládne maximálně 22,5 W. I tak nabijete telefon z nuly do sta za 1 hodinu, což je skvělý čas.

Android 9 & nové EMUI 9.1 se spoustou novinek

Oba nové modely přišly na trh s nejnovějším prostředím EMUI 9.1, které je nadstavbou Android 9 Pie. Tato nová generace, která se v brzké době dostane i na další Huawei/Honor modely, přináší několik vylepšení. Kromě nově graficky znázorněných ikonek, témat a tapet se samotné prostředí dočkalo zrychlení až o 20 procent.

Ale přibylo i několik nových funkcí. Fanoušky herních titulů jistě potěší podpora nového GPU Turbo 3.0. Mezi další novinky platí nově rychlé spuštění Google Asistenta (stačí podržet vypínací tlačítko), funkce Peněženky (v České republice prozatím nedostupné) nebo lepší například odemčení automobilu pouze přes NFC.

I zde je potřeba vzájemné kompatibility mezi telefonem a automobilem. Pravděpodobně nejzajímavější funkce je rychlé sdílení dat pomocí funkce Share OneHop, kdy stačí telefon pouze přiložit k notebooku a ihned dojde k přesunu souborů do počítače. K použití je samozřejmě nutné vlastnit notebook od stejnojmenného výrobce.

Fotoaparát a video: sladká tečka na konec

Nejvíce zvědavosti upoutal u obou nově představených modelů fotoaparát. A není se čemu divit – už od prvních leaků jsme se těšili na to, v čem spočívá ono tolik proklamované „přepisování pravidel“, které Huawei sebevědomě hlásal. Pojďme si shrnout nové funkce:

  • Nový barevný senzor RYYB (red – yellow – yellow – blue), který nahrazuje klasické rozvržení RGGB (red – green – green – blue). Nazývá se Superspectrum a díky němu se do snímače dostane až o 40% více světla a snímky pořízené za horších světelných podmínek by měly být lepší, než kdykoliv předtím.
  • Velký důraz je kladen na přiblížení. Huawei P30 nabízí 3x optický zoom, 5x hybridní zoom a 10x digitální zoom. Vybavenější P30 Pro umožňuje ještě lepší hodnoty a navíc přináší 3D ToF senzor, který lépe mapuje hloubku pro lepší bokeh efekt.

Tip: všechny snímky v plném rozlišení si můžete prohlédnout/stáhnout zde.

Huawei P30 je vybaven třemi čočkami s optikou Leica:

  • Hlavní širokoúhlý objektiv s rozlišením 40 megapixelů a novým Superspectrum snímačem nabízí světelnost f/1,8
  • Ultraširoký snímač se světelností f/2,2 a rozlišením 16mpx
  • 8megapixelový teleobjektiv s clonou f/2,4 a optickou stabilizací, nabízí 3x optický a 5x hybridní zoom

Všechny fotografie byly pořízené se zapnutou funkcí umělé inteligence s automatickým rozpoznáváním objektů. Funkce AI se dočkala značného vylepšení a už není tak agresivní, jak tomu zpočátku bylo loni u Huawei P20 Pro. Funkce vám pomáhá ze snímků vytáhnout opravdu pěkně barevné detaily.

Širokoúhlá čočka vám pomáhá vměstnat všechny potřebné objekty do jednoho snímku, takže nyní už nemusíte couvat a hledat ideální místo pro focení. Se zoomem zase naopak nemusíte chodit blíže ani natahovat ruku. Musím se přiznat, že mne snímky pořízené teleobjektivem příjemně překvapily a i s pětinásobným hybridním zoomem jsou vzdálené objekty dobře čitelné a detailní. Úplné přiblížení umožňuje až 30x digitální zoom, nicméně při jeho použití už je kvalita dost tristní.

Fotoaparát je využitelný na všechny vhodné scény. Díky super makru vyfotíte i velmi blízké a detailní objekty, ve večerních hodinách pomůže noční režim a na selfíčka nebo focení druhých osob je tu režim portrét. Aplikace fotoaparátu nabízí focení do RAW, manuální režim, panormama, několik barevných filtrů, HDR, AR 3D Qmoji, časosběrný režim nebo funkci clony pro rozostřování pozadí.

Kvalita snímků je vysoce nadprůměrná. Fotografie vynikají jak výbornými detaily, tak barevnou věrností, ostrostí a to i za použití zoomu, kterým byl velkým lákadlem. Huawei se dlouhou dobu řadí v rámci fotomobilů na prvních pozicích žebříčku DxOMark a například současný top model P30 Pro si drží prvenství s 112 body.

Huawei P30 natáčí v maximálním rozlišení 4K se 30 snímky za sekundu, případně můžete sáhnout po Full HD při 30 a 60 snímcích. Ve všech případech videa se automaticky používá elektronická stabilizace obrazu, nicméně optická by novince slušela mnohem více. Kvalita záznamu videa není vůbec špatná a zejména za dobrých světelných podmínek pořídíte video s dobrými barvami i slušnou ostrostí, a ostudu vám telefon neudělá ani při záznamu v šeru a noci. Dobrá je rovněž kvalita záznamu zvuku.

Huawei P30 recenze: závěrečné hodnocení

Novinka od Huawei pořádně zatopí konkurenci, a to jak atraktivní cenou, tak velmi dobrými parametry v čele s vysokým výkonem a kvalitními fotoaparáty. Na jednu stranu je výrazně zakrytá svým vybavenějším bratříčkem a postrádá některé z jeho funkcí, ale pro uživatele vyžadující kompaktní rozměry, skvělý fotoaparát, dobrou výdrž a vysoký výkon se jedná o trefu do černého.

Pokud vás Huawei P30 neoslovil, můžete sáhnout po loňském modelu P20 Pro, který na jednu nabídne starší procesor Kirin 970 a mírně horší rozlišení displeje, za to ale disponuje lepší ochranou IP67 a větším akumulátorem o kapacitě 4 000 mAh.

Nabídneme i nejlevnější model z nové řady Galaxy od Samsungu, a to přímo Galaxy S10e. Za mírně vyšší cenu umí bezdrátové nabíjení, točení 4K videí s 60 snímky za vteřinu, ochranu IP68 a stereo reproduktory. Má však menší displej, horší výdrž baterie a přibližně o tři tisíce vyšší cenu.

Horkým kandidátem v konkurenčním boji je i zbrusu nový Xiaomi Mi 9 s větším displejem, bezdrátovým nabíjením nebo fotoaparátem o rozlišení 48 megapixelů. Ve vyšší 128GB konfiguraci je o 2 tisíce korun levnější, ale opět má slabší baterii a postrádá slot na paměťovou kartu.

Huawei P30

p30
8.5

Design a zpracování

8.7/10

Výkon a optimalizace

8.8/10

Hardwarová výbava

8.1/10

Kvalita fotografií a videa

8.5/10

Výdrž baterie

8.6/10

Klady

  • design & kompaktní rozměry
  • rychlá čtečka v displeji
  • kvalita fotografií a videa
  • výdrž baterie, rychlé nabíjení
  • vysoký výkon
  • 3,5mm výstup pro sluchátka

Zápory

  • nenabízí bezdrátové nabíjení
  • absence notifikační diody
  • absence optické stabilizace obrazu
  • slabá odolnost proti prachu a vodě (IP53)
  • na hladkých plochách klouže
  • vystouplé čočky fotoaparátů
Autor článku Michal Mazanec
Michal Mazanec
Recenzent mobilních zařízení a gadgetů. Mezi mé záliby řadím cestování, dobré filmy, hudbu, mého psa a sport. Rád si zajdu do sauny, společnosti nebo si zahraji na PlayStationu.

Kapitoly článku