TOPlist

LG G8s ThinQ: opomíjený korejský outsider [recenze]

LG G8s ThinQ recenze

Jižní Korea dala světu několik úspěšných firem, přičemž v technologickém světě výrazně dominuje Samsung. Ačkoli se v mobilním odvětví stále jedná o největšího výrobce telefonů na světě, byla by chyba opomíjet jeho konkurenta v podobě LG. Jeho mobilní divize si vytrpěla své vzestupy a pády, nicméně v poslední době lze s klidným svědomím říci, že je na vzestupu.

LG G8s ThinQ 9
Jak dopadla vlajková loď LG G8s ThinQ v našem testu?

Na čem jiném pozorovat tento vzestup než na vlajkové lodi. Řada s označením G přinesla mobilním nadšencům někdy lepší, jindy horší kousky. Na poslední počin s názvem G8s ThinQ jsme se podívali v naší recenzi. Jak obstála vlajková loď „toho druhého” korejského výrobce? Vydalo se LG konečně tou správnou cestou?

Obsah balení je více než bohatý, design nepřekvapí ani neurazí

Začněme tradičně obsahem balení. Není třeba dlouho chodit okolo horké kaše – při rozbalování jsem si vzpomněl na „staré dobré časy”, kdy dát do krabičky nějaký kus příslušenství navíc bylo otázkou profesní cti. LG ke svému vlajkovému modelu přibalilo kromě nezbytné dokumentace a nástroje pro vyjmutí SIM karty také několik kousků navíc.

Prakticky založené lidi potěší hadřík na čištění z mikrovlákna a odolný gumový obal. Příznivce poslechu pak neurazí přiložená sluchátka s částečně opleteným kabelem, která hrají více než obstojně. Kdyby výrobce přibalil ještě nějakou ochrannou fólii nebo sklo, byl by obsah balení takřka dokonalý. I tak ale smekám před LG klobouk.

LG G8s ThinQ 15
Obsah balení připomíná plnou polní

Designová stránka LG G8s ThinQ je přinejlepším sporná – po celou dobu testování jsem se zkrátka nemohl ubránit dojmu, že Korejci opisovali v Cupertinu. G8s ThinQ totiž jako by z oka vypadl iPhonu Xs Max. Nemám na mysli pouze výraznější rámečky okolo displeje či výrazný výřez, ale především celkový pocit ze zařízení a hlavně při držení v ruce. Měl jsem možnost LG a iPhone srovnat ruku v ruce a mohu říci, že poznat rozdíl byl kumšt.

To ovšem nemusí být nutně na škodu. Zařízení od Applu jsou stále mnohými považována za designové skvosty, tak proč se neinspirovat u nejlepších. Navíc to má jednu výhodu – v takřka jakémkoli elektru si můžete LG osahat, i když jej tam s největší pravděpodobností nebudou mít vystavený. Kombinace skla a hliníku má něco do sebe, telefon vám určitě ostudu neudělá. Jen se připravte na častější leštění.

LG G8s ThinQ 14
Sluchátka hrají překvapivě dobře

Dva malé přešlapy ale LG G8s ThinQ odpustit nemohu. S mírně vystouplým fotoaparátem se jakž takž dá žít, nicméně se domnívám, že do poměrně tlustého těla by se pohodlně vešel. Horší je velmi neprakticky umístěné vypínací tlačítko na pravém boku. To je umístěno nad hybridní šuplíček na SIM a je velmi obtížně dosažitelné. Kdyby jej v LG vyměnili za dedikované tlačítko pro Google Assistanta, které je na pravém boku pod kolébkou hlasitosti, udělali by mnohem lépe.

Výbava je špičková, funkcí má na rozdávání

Hardwarová výbava LG G8s ThinQ je více než impozantní, byť mezi vlajkovými modely nijak nevyčnívá. Procesor Snapdragon 855 je doplněn o 6 GB RAM a 128 GB vnitřní paměti, s možností rozšíření o microSD karty až o velikosti 1 TB. V AnTuTu jsme naměřili 329 184 bodů, hry si zahrajete všechny na maximální nastavení, tady problémy nehledejte. Vnitřnosti jsou rovněž dobře chráněné, konkrétně standardy IP68 a MIL-STD-810G, které používá armáda. Voda ani prach není pro LG G8s ThinQ žádná překážka.

Skutečným skvostem je nicméně OLED displej. Ten má 6,21″, rozlišení Full HD+, podporuje HDR10, Dolby Vision a Always-on a je krytý odolným sklem Gorila Glass 5. Papírové parametry jsou skvělé a v praxi fungují ještě lépe – na displej je zkrátka radost pohledět a troufnu si říct, že se jedná o jeden z nejlepších displejů na trhu. Barvy jsou dostatečně syté a živé, maximální jas vás nezklame ani na přímém slunci. Co umí LG v segmentu televizí, evidentně využilo také v mobilní divizi.

Hardwarové parametry LG G8s ThinQ

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: Android 9.0, čipset: Qualcomm Snapdragon 855, octa-core, 1× 2,84 GHz Kryo 485 + 3× 2,42 GHz Kryo 485 + 4× 1,8 GHz Kryo 485, GPU: Adreno 640, RAM: 6 GB, interní paměť: 64/128 GB, pam. karta:
Rozměry: 155,3 × 76,6 × 7,99 mm, hmotnost: 181 g, zvýšená odolnost: IP68 a MIL-STD-810G

Displej, konektivita a baterie

6,21", OLED, rozlišení: Full HD+, 1080 × 2248 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac, GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 3550 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 12 Mpx, f/1.8, 27mm, 1.4µm, PDAF, OIS, druhý: 12 Mpx, teleobjektiv, f/2.6, 49mm, 1.0µm, PDAF, 2× optický zoom, třetí: 13 Mpx, širokoúhlý, f/2.4, 14mm, 1.0µm, selfie kamera: 8 Mpx + TOD 3D, f/1.9 + f/1.7, Full HD video, HDR

LG G8s ThinQ nechybí ani Bluetooth ve verzi 5.0, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, NFC, USB-C či GPS a ruský Glonass. Na spodní straně najdeme také 3,5mm jack, což potěší všechny staromilce. Hudba je zde přítomna ve formě stereo reproduktorů, kdy hraje jak spodní hlasitý reproduktor, tak sluchátko. Zvukové podání je velmi dobré, LG G8s ThinQ se rozhodně nemá za co stydět.

LG G8s ThinQ 5
Čtečka otisků prstů je velmi rychlá a spolehlivá

Co se týče zabezpečení, nechybí bleskurychlá a spolehlivá čtečka otisků prstů na zádech, rozpoznávání obličeje FaceID pomocí 3D skenu pomocí kamery ToF či odemykání pomocí skenu ruky HandID. Je sice škoda, že čtečka není v displeji, nicméně i tu na zádech pravděpodobně budete používat spíše jako zálohu.

FaceID v podání LG funguje totožně jako v případě Applu, nezaskočí jej ani naprostá tma či prostá vytisknutá fotografie. Občas je odemykaní trochu pomalejší či neproběhne úplně hladce, nastavení probuzení displeje při pohybu telefonu nicméně alespoň pocitově celou operaci odemykání telefonu zrychlí.

LG G8s ThinQ 6
Je libo odemykání pomocí 3D skenu obličeje?

HandID, neboli sken žil ve vaší dlani, je drobným výstřelkem, na který LG hodně vsadilo. V praxi jej nicméně příliš používat nebudete. Občas se mi stalo, že jsem byl příliš líný telefon zvednout a odemknout, tak jsem HandID využil. Nicméně něž jsem dlaň dostal do požadované vzdálenosti od přední kamery, měl bych telefon tradičními metodami odemčený minimálně 5x. Gesta, která umožňují bezdotykové ovládání, jsou sice efektní, nicméně ne příliš efektivní. Na machrování v hospodě dobré, ale jinak na ně spíš zapomenete.

Softwarová nadstavba je robustní, konkurence ji ale zahanbí

V případě softwaru LG pochopitelně vsadilo na Android ve verzi 9.0 a svou vlastní nadstavbu. Ta nabízí poměrně široké možnosti nastavení jak po stránce vzhledu, tak po stránce funkcí. Může si navolit samozřejmosti jako typ nabídky aplikací, spodních ovládacích tlačítek (či gest) nebo možnosti skrýt výřez v horní části displeje.

LG G8s ThinQ 7
Na přímém sluníčku jsem s čitelností displeje neměl potíže

Jednou z nepříliš užitečných funkcí, kterou jsem takřka okamžitě vypnul, je vyhledávání při potažení prstem dolů. Teoreticky by to sice mělo fungovat stejně jako vyhledávání na iPhonu, nicméně takhle odfláknutou funkci jsem již dlouho neviděl – okolí výřezu se zbarví do bílé barvy, vyhledávací nabídka je podivně uříznutá, aplikace se doporučují náhodně a webové stránky doporučovat nepotřebuji. Kdybych alespoň mohl ihned po potažení začít vyhledávat. Takhle jsem musel přehmátnout a kliknout do vyhledávacího pole.

Na levou stranu od domovské obrazovky si můžete nastavit Google Assistanta, Smart Bulletin od LG nebo ji úplně vypnout. Smart Bulletin se podobá nabídce, kterou využívá Xiaomi, takže jsem rád zůstat u Assistanta. Dedikované tlačítko pro jeho vyvolání rovněž chválím, nicméně by bylo fajn, kdyby jej šlo také snadno přemapovat na jinou funkci.

LG G8s ThinQ 1
Odolnosti proti vodě a prachu IP68 je samozřejmostí

V nabídce mě rovněž překvapily možnosti sdílení jako například MirrorLink, LG AirDrive, sdílení na servery kompatibilní s DLNA či snadné sdílení s počítačem. Nastavení síly a typu vibrací by mělo být samozřejmostí, stejně jako blikání zadní LED diody při příchozím hovoru či probuzení dvojím poklepáním. Podpora DTS:X 3D Surround zvuku je pak lahůdkou pro audionadšence. Potěšila mě rovněž funkce True view, což je de facto stejná funkce jako True Tone u Applu.

Always-on displej je funkce užitečná a rovněž také nastavitelná. Pokud se nesmíříte se standardními hodinami a datem (jejichž styl lze měnit), můžete si na ambientní displej rovněž přidat zástupce aplikací či možnost ovládat hudební přehrávač. Třešničkou na dortu je pak možnost zvolit si obrázek z obchodu s tématy.

LG G8s ThinQ 10
Aplikací třetích stran a těch od LG je v telefonu více, než mi bylo milé

Co si myslet o doplňcích, které sice nejsou přímou součástí systému, ale musíte si je zvlášť doinstalovat, upřímně nevím. Příliš se mi nelíbí představa takovýchto „dobrovolných” doplňků od třetích stran (stejně jako předinstalovaný antivirus McAfee), na druhou stranu je na každém z nás, zda je bude chtít využívat či nikoli. Já se bez nich během testování obešel.

Ačkoli osobně používám Nova Launcher, neměl sem po dobu testování žádné nutkání k ní přesedlat. Nadstavba od LG je sice robustní a mírně zastaralá, většinu nabídek jsem nicméně navštívil jen jednou. Animace byly téměř vždy plynulé, nesetkal jsem se také s jediným zásekem. Obecně tedy mohu s klidným svědomím říci, že nadstavba od LG je více nápomocná než překážející. Kéž by jen myslela na ovládání jednou rukou tak, jako je tomu v případě Samsungu.

Fotoaparát s třemi čočkami umí divy, absolutní špička to ale není

Fotoaparát je jednou z nejvýznamnějších funkcí dnešních telefonů, přičemž u vlajkových lodí na nich záleží o to více. V případě LG G8s ThinQ najdeme na zadní straně klasický trojboj – 12Mpx hlavní fotoaparát se světelností f/1.8 a optickou stabilizací, širokoúhlý 13Mpx se světelností f/2.4 a pevným ostřením a teleobjektiv s 12Mpx a světelností f/2.6. Sestavu doplňuje přisvětlovací LED dioda a laserové ostření. Na přední straně najdeme 8Mpx selfie fotoaparát se světelností f/1.9 a sekundární TOF 3D se světelností f/1.7.

LG G8s ThinQ 3
Svatá trojice pro každou příležitost – hlavní fotoaparát, širokáč a teleobjektiv

Začněme předním selfie fotoaparátem. Ačkoli na papíře vypadá velmi dobře a nechybí mu ani podpora HDR či nahrávání Full HD videa, nebyly jeho výsledky příliš uspokojivé. Z hlediska detailů, ostrosti a barevné věrnosti sice není příliš co vytknout, HDR nicméně nefunguje tak, jak má. Velmi často tak skončíte místo s panoramatem v pozadí s výrazným přepalem, takže fotka putuje rovnou do koše.

Nyní ale k hlavní hvězdné trojici. Nejlepší nejen na papíře, ale také v praktickém používání, je jednoznačně hlavní fotoaparát. Za dobrých světelných podmínek dokáže vykouzlit velice krásné snímky plné detailů a věrného barevného podání. Okraje fotografií jsou sice sem tam trochu rozmazané, nicméně nejedná se o nic, co by nešlo překousnout. HDR ve většině případů odvádí dobrou práci, občas ale trochu ujede, z čehož vznikne nehezký přepal.

V horších světelných podmínkách a v interiérech za umělého osvětlení se pochopitelně kvalita zhoršuje, detaily ubývají a objevuje se více neostrostí. Problém dělá senzoru občas trefit správné vyvážení bílé, takže se fotky bez zásahu v editačním programu neobejdou. Za tmy dokáže hlavní fotoaparát vykouzlit poměrně hezké a koukatelné snímky, které ovšem nedokáže prosvětlit tak jako konkurence. Na druhou stranu vypadají přirozeně.

Druhým nejlepším je v případě LG G8s ThinQ teleobjektiv. V dobrých světelných podmínkách často snese srovnání s hlavním objektivem, takže často není na první pohled poznat, který je ten dominantní. Makro snímky jsou rovněž na velmi dobré úrovni, nicméně občas se mi stávalo, že barvy se mírně slévaly dohromady a místo, kde byl snímek opravdu ostrý, bylo menší, než by mi bylo milé.

Za horšího osvětlení jde kvalita poměrně znatelně dolů, nicméně i tak pořídíte i ve tmě vcelku jasné a ostré fotografie. Vyvážení bílé objektiv většinou trefí dobře, na neostrosti si taktéž není důvod výrazněji stěžovat.

Posledním pánem na holení je širokoúhlý objektiv s pevně daným ostřením. Papírově má nejhorší parametry, kterých se v praxi drží jako klíště – doporučuji po něm sahat jen v případě dobrých světelných podmínek, kdy dokáže velmi příjemně překvapit. Bohužel jsou neostrosti na okrajích fotografií až příliš viditelné, takže je si třeba dobře rozmyslet, co s ním budete fotit.

Ve zhoršených světelných podmínkách na používání rovnou zapomeňte – výsledky totiž budou připomínat fotoaparáty o polovinu levnějších telefonů. Kromě patrných neostrostí je přítomný velmi rušivý digitální šum, který dokáže pokazit nejednu krásnou vzpomínku. Bílou barvu rovněž senzor velmi často netrefí.

Fotografie jsme si proklepli, jak je na tom ale natáčení videa? LG G8s ThinQ zvládá natáčet až v rozlišení 4K s poměrem 16:9 při 30 fps. Mezi všemi třemi fotoaparáty můžete plynule přepínat, škoda jen, že se jedná o předem danou smyčku. Rychlé proklikání na ten správný objektiv tak může zničit i dobrý záběr.

Zvuk zvládá natáčet LG G8s ThinQ velmi obstojně, nejedná se o pouhou jednolitou audiostopu. Problémy dělá občas vítr, ale nejedná se o nic nestandardního. Za dobrých světelných podmínek si všechny tři objektivy poradí se scénou dobře, optická stabilizace na hlavním a teleobjektivu dělá taky své kouzla. Videím nechybí spousta detailů, které vyniknou především u teleobjektivu. Záznamy netrpí na časté a agresivní přeostřování, s dynamickým rozsahem si většinou poradí velmi dobře.

Za špatného osvětlení nebo v noci na širokoúhlý a teleobjektiv rovnou zapomeňte. Dělá jim problém adekvátně zaostřit, je přítomno mnoho digitálního šumu a barevné podání je tristní. V takovýchto situacích se vyplatí natáčet pouze hlavním objektivem, který podává adekvátní výsledky, nicméně ani tak to není žádný zázrak.

Vyzdvihnout musím fotoaplikaci, která v případě LG patří k tomu nejlepšímu, co na trhu můžete najít. Nastavení HDR, pomoc od umělé inteligence, redukce rozmazání při natáčení, sledování pohybujícího se objektu, živé fotografie nebo ukládání do formátu RAW je jen malý výčet funkcí. Nemluvě o pohodlném a snadno ovladatelném manuálním režimu, který zvládne výsledek okamžitě promítnout na displej telefonu.

Celkově je trojice fotoaparátů velmi povedená a při běžném používání člověka neurazí, nicméně na vlajkovou loď je to pořád trochu málo muziky. Pokud jste zmlsaní fotoaparáty od Samsugnu, Huawei či Applu, nechá vás LG chladným. Při mém srovnávání s loňským modelem Samsung Galaxy S9+ vycházel LG G8s ThinQ jako zdatný konkurent, nicméně například v makru docházel LG dech. Konkurovat loňským telefonům každopádně není žádné terno.

Výdrž baterie: na pracovní přesčasy si raději vezměte nabíječku

Baterie má kapacitu 3 550 mAh, nechybí 18W nabíjení skrze Quick Charge 3.0 přes USB-C 2.0 a k dispozici je také bezdrátové nabíjení. Tak kde je problém?

Bohužel, LG G8s ThinQ na baterii vydrží sotva jeden běžně náročný den, v případě pracovního dne vás také podrží, s přesčasy nicméně nepočítejte. Při velmi úsporném nastavení vás LG G8s ThinQ sice do dalšího dne dostane, po obědě nicméně už máte smůlu. Je škoda, že je tato vlajková loď pouze jednodenním smartphonem.

LG G8s ThinQ 12
USB-C a 3,5mm jack vítáme, stejně jako rychlé nabíjení a stereo reproduktory

Přehráváním Full HD videa po dobu jedné a půl hodiny sice z baterie zmizelo jen 9 %, při používání nicméně procenta létala dolů rychleji. Doba nabíjení rovněž není nikterak zázračná. Z 0 na 100 % dostanete telefon za nějaké 2 hodiny, na 50 % se dostanete po dlouhých 45 minutách. Těžko říct, kde je problém, ale tohle moc rychlé nabíjení nepřipomíná. Z bezdrátové 5W nabíječky žádnou rychlost nečekejte, do plného stavu se dostanete za více než 3 a půl hodiny.

Závěrečné hodnocení: povede se korejskému outsiderovi prosadit?

Pojďme si celou situaci ohledně LG G8s ThinQ shrnout. Korejci šli do sebe a přinesli nám poctivou vlajkovou loď, za kterou by se nemusel stydět žádný výrobce. G8s ThinQ nechybí nic podstatného, což dříve býval u LG problém. Žádné excesy a kotrmelce od G8s ThinQ nečekejte a to je jedině dobře.

Skvělý displej, špičková výbava, vojenský standard odolnosti, moderní konektory i 3,5mm jack – to je jen malý výčet toho, v čem LG exceluje. V LG G8s ThinQ se snoubí řemeslná přesnost s vypočítavým kalkulem, který dohromady dává potenciální hit. Jen obtížně se hledá něco, kde Korejci udělali chybu a co měli udělat lépe.

LG G8s ThinQ 2
LG G8s ThinQ je povedený smartphone, konkurence je ale nekompromisní a důvěra lidí ve smartphony LG už také není taková, jako před lety.

I tak se ale něco najde. Drobné ergonomické přešlapy, slabá výdrž na baterii nebo diskutabilní fotoaparát. To jsou oblasti, které pro dnešního spotřebitele znamenají mnoho a velmi těžko se odpouštějí. Na většinu z nich nicméně snadno zapomenete a jen si budete užívat jízdu, kterou je vám LG G8s ThinQ schopno nabídnout.

V mnohých ohledech se totiž jedná o takřka dokonalý smartphone, především přihlédneme-li k ceně 12 990 korun. V těchto vodách je nicméně konkurence těsnější než kdy předtím. Kupříkladu takový Honor 20 Pro exceluje právě v těch oblastech, kde LG znatelně ztrácí. Obdobně je na tom Xiaomi Mi 9T, Huawei Mate 20 Pro a taky trochu Google Pixel 3a, který sice nekonkuruje parametry, ale přímou podporou od Googlu a špičkovým fotoaparátem.

LG G8s ThinQ 13
LG G8s ThinQ je především pro fanoušky značky

LG G8s ThinQ to s prosazením na trhu bude mít velmi těžké. Tomuto nepomůže ani fakt, že mobilní divize nemá oficiální zastoupení pro Česko, ale pro region střední Evropy, který sídlí v Polsku. Ačkoli je LG G8s ThinQ bezesporu velmi kvalitním smartphonem, chybí mu něco, čím konkurenci zadupe do země. Nebo alespoň dobré výsledky v oblastech, které dnes pro uživatele hodně znamenají. HandID je sice krásné, ale díru do světa s ním LG neudělá.

LG G8s ThinQ

LG G8s ThinQ
8.2

Design a zpracování

8.2/10

Výkon a optimalizace

8.7/10

Hardwarová výbava

8.8/10

Kvalita fotografií a videa

8.1/10

Výdrž baterie

7.2/10

Klady

  • skvělý displej
  • výkonný hardware
  • odolnost IP68 a MIL-STD-810G
  • FaceID, HandID a čtečka otisků prstů
  • USB-C, 3,5mm jack a NFC
  • stereo reproduktory
  • rychlé a bezdrátové nabíjení
  • přijatelná cena

Zápory

  • na danou třídu průměrný fotoaparát
  • slabá výdrž na jedno nabití
  • špatná ergonomie držení a používání
  • výrazný výřez a tlusté rámečky
Autor článku Michael Chrobok
Michael Chrobok
Zástupce šéfredaktora, fotograf, hráč. Baví mě baseball, F1, urbanismus, filmy Wese Andersona, moderní umění a rozličné fantasy/sci-fi světy. Nepohrdnu dobrým jídlem, zajímavou knihou či výletem do neznáma.

Kapitoly článku