Domů » Články » FotoDuel: Huawei P30 Pro vs. Samsung Galaxy S10+

FotoDuel: Huawei P30 Pro vs. Samsung Galaxy S10+

Smartphone Huawei P30 Pro na sebe opět dokázal strhnout  velkou pozornost a nemalý podíl na tom má fotoaparát, který se zařadí mezi špičku letošního roku. To je jeden z důvodů, proč jej nemůžeme vynechat z našeho seriálu FotoDuel. Model P30 Pro jsme v naší redakci již testovali a jeho recenzi si můžete přečíst zde. Huawei bude dělat soupeře jihokorejská vlajková loď Samsung Galaxy S10+, kterou jsme otestovali zde. Oba dva modely se aktuálně řadí mezi jedny z nejlepších telefonů vůbec a na uživatele cílí velmi podobným způsobem. Určité rozdíly se však vždy najdou a dnešní test nebude výjimkou. Tak pojďme na to – podrobnější FotoDuel jsme na SMARTmanii ještě neměli.

Huawei P30 Pro vs. Samsung Galaxy S10+: kdo se stane vítězem tohoto fotoduelu?
Huawei P30 Pro vs. Samsung Galaxy S10+: kdo se stane vítězem tohoto fotoduelu?

Ani v dnešním díle se nevyhneme zmínce o hodnocení DxOMark, kterému se svými 112 body sice stále vévodí Huawei, ale nově už společně s modelem Galaxy S10 5G. Samsung Galaxy S10+ se také účastnil testování a nevedl si vůbec špatně. Od redakce obdržel 109 bodů, čímž se zařadil po bok Huawei P20 Pro a Mate 20 Pro z minulého roku. Na našem Instagramu u jsme vám s předstihem ukázali snímky z dnešního FotoDuelu a většina z vás na první pozici jmenovala Huawei P30 Pro. Jak ale test dopadl v rámci naší redakce? To vám prozradí následující řádky.

Huawei P30 Pro vs. Samsung Galaxy S10+
Huawei P30 Pro vs. Samsung Galaxy S10+

Huawei P30 Pro vs. Samsung Galaxy S10+

Novinka P30 Pro od Huawei pokračuje v trendu zvětšování počtu fotoaparátů a na zadní straně tak najdeme primární 40Mpx snímač. Ten má velikost 1/1,7 palce, je opticky stabilizovaný a nabízí světelnost f/1.6. Navíc je unikátní tím, že nepoužívá standardní RGB rozložení pixelů, ale RYYB mřížku, díky které by měl být čip schopný pojmout až o 40 % více světla. K dosažení lepších výsledků ve tmě pomůže i maximální hodnota ISO, která se ustálila na hranici 409 600.

huawei p30 pro 5
Fotoaparátů na Huawei P30 Pro je dostatek

Druhý fotoaparát slouží pro ultra široké snímky. Zaujme 20Mpx senzorem, světelností f/2.2, fázovým ostřením a možností pořizovat Super – Makro snímky ze vzdálenosti od 2,5 centimetru. Třetím snímačem je pak 8Mpx senzor s teleobjektivem umístěným napříč, ke kterému je obraz doručen za pomoci periskopu, neboli zrcadla otočeného o 90°. Velmi zajímavé řešení, které je rozhodně unikátní. Pod bleskem se ukrývá ToF (Time of Flight) senzor k lepšímu zjištění hloubky obrazu. Na přední straně se nachází selfie kamerka o rozlišení 32 Mpx.

Huawei P30 Pro: recenze

Možnost nahrávat video je pro mnohé zklamání, jelikož si Huawei stále neporadí se 4K záznamem při 60 snímcích za vteřinu a maximem tak zůstává 30 fps. Full HD video je možno natáčet při frekvenci až 60 fps a u HD videa přibývá možnost slow-motion záběrů při 960 fps. Ke stabilizaci obrazu je použita kombinace optické stabilizace (OIS) a umělé inteligence (AIS). Celé prostředí aplikace fotoaparátu je protkáno umělou inteligencí, která však doznala změn a nemusíte se již tak bát ji použít (při výsledné tvorbě snímku už naštěstí není tak agresivní).

Hardwarové parametry Huawei P30 Pro
Systém: Android 9.0
Rozměry: 158 x 73,4 x 8,41 mm, Hmotnost: 192 gramů
Čipset: HiSilicon Kirin 980, octa-core 2x 2,6 GHz Cortex-A76, 2x 1,92 GHz Cortex-A76, 4x 1,8 GHz Cortex-A55
RAM: 6/8 GB, Interní paměť: 128/256/512 GB, Pam. karta:
Displej: OLED, 6,47", Full HD+, 1080 x 2340 px
Hlavní fotoaparát:
Druhý fotoaparát:
Třetí fotoaparát: , Přední kamera: 32 Mpx, f/2.0, HDR, Full HD video
Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac (2,4 a 5 GHz), NFC:
, GPS:
, Konektor: USB-C
Baterie: 4200 mAh Li-Pol, Rychlé nabíjení:
, Bezdrátové nabíjení:

Samsung Galaxy S10+ také oproti minulé generaci navýšil počet fotoaparátů a na zadní straně tak najdeme tři senzory sloužící k rozdílným účelům. Primární snímač nabízí rozlišení 12 Mpx, velikost čipu je 1/2,55 palce a 1,4µm pixely pak zajistí velmi dobré snímky za horších světelných podmínek. Samozřejmostí je optická stabilizace a také variabilní clona objektivu f/1.5 – 2.4. Ostření má na starosti technologie DualPixel společně s fázovým focusem.

Samsung Galaxy S10+a jeho tři fotoaparáty na zadní straně

Sekundární fotoaparát pak umožňuje pořizovat 12Mpx snímky, které jsou díky teleobjektivu o ohniskové vzdálenosti 52mm 2× přiblíženy. Naštěstí má i tento senzor OIS, světelnost se pak zastavila na hodnotě f/2.4. Třetím a posledním do party je širokoúhlý snímač o rozlišení 16 Mpx. Ten nabízí světelnost f/2.2 a úhel záběru 123° (0,5×).

Samsung Galaxy S10+: recenze

Nahrávat video na Samsung Galaxy S10+ je radost a pomáhá tomu i dostatek možností a funkcí. Samozřejmostí je 4K záznam videa až při 60 snímcích za vteřinu, slowmotion je pak dostupné při Full HD/240 fps a při snížení rozlišení na HD přibude možnost super-slowmotion záznam při 960 snímcích za vteřinu. I Samsung se rozhodl implementovat umělou inteligenci do aplikace fotoaparátu. Ta funguje velmi dobře a výsledné snímky díky ní vypadají velmi pěkně.

Hardwarové parametry Huawei P30 Pro
Systém: Android 9.0
Rozměry: 158 x 73,4 x 8,41 mm, Hmotnost: 192 gramů
Čipset: HiSilicon Kirin 980, octa-core 2x 2,6 GHz Cortex-A76, 2x 1,92 GHz Cortex-A76, 4x 1,8 GHz Cortex-A55
RAM: 6/8 GB, Interní paměť: 128/256/512 GB, Pam. karta:
Displej: OLED, 6,47", Full HD+, 1080 x 2340 px
Hlavní fotoaparát:
Druhý fotoaparát:
Třetí fotoaparát: , Přední kamera: 32 Mpx, f/2.0, HDR, Full HD video
Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac (2,4 a 5 GHz), NFC:
, GPS:
, Konektor: USB-C
Baterie: 4200 mAh Li-Pol, Rychlé nabíjení:
, Bezdrátové nabíjení:

Huawei P30 Pro vs. Samsung Galaxy S10+: testovací snímky

Oba telefony byly nastaveny do automatického režimu, umělá inteligence byla vypnutá, HDR režim byl ponechán na automatice a jako poměr stran byl zvolen formát 4:3. Huawei pořizoval snímky v rozlišení 10 Mpx, při kterém je možno využít všech možností, Samsung pak v rozlišení 12 Mpx.

Fotografie byly vždy pořízeny ve stejný okamžik ze stejného místa, aby nedošlo k nepřesnostem, a telefony měly stejné podmínky. Snímky vlevo pochází z telefonu Huawei P30 Pro, na pravé straně sídlí Samsung Galaxy S10+.

Dobré světelné podmínky

Na úvod přichází kategorie, u které se nečeká, že by dělala takto špičkovým smartphonům problémy. Přeci se nějaké rozdíly najdou a v duchu předchozích FotoDuelů se jedná spíše o odlišné barevné podání fotografií. Levá strana, na které sídlí Huawei P30 Pro, je v tomto případě o něco blíže realitě. Ostření je také obdivuhodné a všimněte si holuba v letu na druhém snímku níže.

V druhé sérii snímků se situace otočila a Samsung je velmi blízko realitě, není zbytečně sytý, ale zároveň si zachovává příjemný vzhled jarního dne. Huawei je mu v patách a k reálnosti mu nechybí mnoho. Jihokorejský gigant sice vyhrává i v kontrastu a detailech, ale rozdíl není nijak zásadní.

Jenže ony zvěsti o problémech s barevným podáním kvůli RYYB konfiguraci pixelů jsou čas od času pravdivé. Není to tak, že by každý snímek trpěl červeným nádechem a barvy by byly úplně vedle. Občas se však stane, že se snímek barevně hodně odlišuje a má takový teplejší nádech do červena. To se dá vyřešit softwarem, ale situace je zatím taková, jaká je. Samsung zde vede i v oblasti HDR, kontrastu, detailech a již zmíněné reálnosti barev.

Barevné podání Huawei P30 Pro je poměrně nekonzistentní. Před chvílí měly snímky teplé odstíny, teď mají chladnější podání. Opět se nejedná o nic výrazného a Huawei se drží svého soka v krátkém závěsu. Zbytek parametrů je výborný a dynamický rozsah i detaily jsou u obou telefonů na vysoké úrovni.

Z výsledku níže mám poměrně smíšené pocity. Samsung barvy sice trochu přiživil, ale od reality se to nijak výrazně nevzdaluje. Huawei je poměrně tmavý a barvy tulipánu také moc nekorespondují s realitou. Díky velkému senzoru jde rozpoznat rozdíl v rozmazání pozadí, které je na P30 Pro mnohem výraznější než na S10+. Kdyby byly barvy reálnější a snímek světlejší, Huawei by svého soka porazil.

Schopnosti přiblížení

Jednou z oblastí, která je v poslední době téměř výsadou smartphonů Huawei, je schopnost přiblížení. Jeden z fotoaparátů P30 Pro na zadní straně nabízí 5× přiblížení a zbytek obstará umělá inteligence, která funguje také velmi dobře. Snímky níže ukazují, že tohle je v režii Huawei. I po přiblížení je vše perfektně ostré a snad kromě drobné odchylky od reality barev k nim nemám žádnou výtku. Zde hraje Samsung druhé housle.

Huawei umožňuje přiblížit až 50×, Samsung „pouze“ 10×. Pokud pomineme teleobjektivy, tak jsou na tom oba smartphony stejně a musí si vystačit se softwarem a umělou inteligencí. Jenže v tomto je zatím Huawei nepřemožitelný a ani zde nedává soupeři šanci. I po přiblížení poslední z trojice snímků je na P30 Pro dostatek detailů a s výsledkem budete vždy spokojeni.

Ať už přiblížíte s Huawei P30 Pro jakkoliv, výsledky budou velmi detailní a čisté. Opět sice nepatří k těm barevně nejreálnějším, ale tuto kategorii boří svými výkony zoomu.

Situace se nemění ani v noci. Huawei P30 Pro je ale stále agresivní v softwarových úpravách a přicházíte tak o část detailů. Jenže to perfektně kompenzuje velmi nízkou úrovní šumu a oproti tomu, co předváděl Huawei v minulosti, se jedná o velký posun. Rozhodně se nebojím označit P30 Pro za smartphone s nejlepším zoomem na trhu. V této kategorii prostě nemá konkurenci.

Kvalitě nočních fotografií bude věnována kapitola na konci FotoDuelu. Přiblížení je opět lepší na Huawei, ale u 10× zoomu není rozdíl tak výrazný a ani Samsung se rozhodně nemá za co stydět. Na P30 Pro však nedosahuje.

Následující snímky jsou 100% výřezy z původních fotografií. V posledním FotoDuelu jsem zmiňoval schopnost Samsungu zaostřit velmi rychle a přesně a nejinak je tomu i dnes. Galaxy S10+ s technologií Dual Pixel ostří naprosto bleskurychle a podle výřezu níže také velmi přesně. Ostření na P30 Pro není v žádném smyslu pomalé, na soka však ztrácí.

Je možné, že za sníženou kvalitou může nastavení rozlišení fotoaparátu na 10 Mpx, při kterém se dají používat všechny funkcionality Huawei P30 Pro. Tak zásadní rozdíl oproti 12Mpx fotografii od Galaxy S10+ by však být neměl a důvodem tak může být portrétní režim, který mohl zaostřit na obličej a zbytek mírně rozostřit. Samsung každopádně vede.

Stejná situace panuje i nadále, takže to zřejmě nebude jen o portrétním režimu. Samsung opět vede a nechává Huawei za sebou. U první fotografie není rozdíl nějak výrazný, u druhé už ano. Při bližším prozkoumání zjistíte, že celý snímek kamene s broukem je mírně rozmazaný. Nová fotka by to sice vyřešila, ale u takto špičkového telefonu čekáte rychlou a přesnou reakci.

Občas se chyba prostě stane, důležité je ji napravit a Huawei to hned dokazuje. Na všechny části snímku je zaostřeno velmi dobře a tabuli kavárny vystihl P30 Pro ještě o něco lépe než Galaxy.

K barevnému podání v noci se ještě dostaneme a v této kategorii ji nebudu nijak komentovat. Huawei na sebe strhl při představení modelu P30 Pro hodně pozornosti i díky nočním fotografiím a už podle výřezů lze pochopit, že to nebude jen holý marketing. Samsung fotí špičkově i v noci, ale Huawei jej v úrovni detailů, kontrastu a zachyceného množství světla překonává.

Úplně na závěr kapitoly o přiblížení doplním bonusové fotky, které ukazují, čeho je Huawei schopný. Oba dva snímky jsou pořízeny při 50× přiblížení bez stativu. Na to, že se jedná o fotky z telefonu, jsou výsledky velmi dobré. Nedávno proběhla internetem zpráva o podvodech při focení Měsíce. Byl úplněk a já vyšel ven, vzal do ruky P30 Pro, přiblížil a vyfotil. Není to extra detailní fotka a jedná se spíš o takovou fajn vychytávku, ale i tak je to neskutečné, kam se smartphony dostaly.

Funkce HDR

Přímé protisvětlo není nic, co by uživatel fotil denně. Když jsou to ale vlajkové lodě telefonů, tak si s tím musí umět poradit. A umí. Huawei i Samsung předvádí velmi dobrou práci co se týče dynamického rozsahu a přitom zachovávají dostatek detailů na zbytku snímku. P30 Pro však na prvním snímku postihl artefakt na pravé straně od slunce a plusové body si zaslouží Samsung.

Ani jeden ze smartphonů zatím nemá s touto kategorií problém a oba si vedou velmi dobře. První snímek je téměř shodný a rozdíly jsou tak zanedbatelné. U stromu se však objevuje rozdílné podání barev. Huawei ladí barvy do tmavších odstínů a katedrála v pozadí má nereálný červený nádech, zatímco Samsung mírně přepálil barvy. I tak je však Galaxy realitě o něco blíže.

A zase ty barvy. Výsledky Huawei mají vskutku zvláštní posloupnost. Občas jsou perfektně vyvážené a velmi reálné a pak přijde pár snímků, kterými si P30 Pro pokazí svoji pověst. Pokud bychom pominuli barevnou odchylku, měl by Huawei nad soupeřem výhodu v lepších detailech a nižší úrovní šumu. Takto se však nedá udělit pochvala. Škoda, snad to tak Huawei nenechá.

Naštěstí nejsou barevné přešlapy pokaždé a dvojice níže ukazuje velmi reálné podání barev. Navíc i odfiltrování protisvětla je na Huawei příkladné a naopak Samsung zde trpí artefakty, které narušují horní část prvního snímku.

Byl jsem překvapen, jak si dokázaly smartphony poradit s takto složitou scénou. Velmi povedené výsledky si zaslouží obdiv. Tohle je špička toho, co je na trhu dostupné. Snímek stromu v parku má však jasného vítěze a tím se stává Huawei. Lepší práce s protisvětlem, větší množství světla na celém snímku, výborný kontrast, detaily a v neposlední řadě nízká úroveň šumu.

Práce s protisvětlem může být sebelepší, ale pokud jsou barvy takto daleko od reality, tak je to k ničemu. Huawei je opravdu mnohem detailnější po celé ploše snímku a dokonce listy na stromě jdou rozpoznat lépe než na Samsung Galaxy S10+. Jenže ty barvy jsou úplně vedle a červené listy strom také neměl. Huawei, vylaď barvy a bude to perfektní. Do té doby je to velká vada na kráse.

Tmu zvládá Huawei velmi dobře a poradí si i s protisvětlem. Všechno je velmi detailní a v tomto ohledu se vůbec nebojím označit snímky za vynikající. Samsung trochu ztrácí, ale i tak jsou jeho výsledky velmi dobré. Jenže Huawei to zase zabíjí barvami. Většina snímku je v pořádku, ale fasáda na prvním snímku a lampa veřejného osvětlení na druhém mají opět nepřirozený červený nádech.

Jen takový bonus na závěr kapitoly. Barva je opět trochu do červena, ale tentokrát za to může spíš semafor než Huawei. Samotné odfiltrování je na P30 Pro opět velmi dobré, Samsung je mu však v patách.

Širokoúhlý fotoaparát

Širokoúhlé fotoaparáty se dostávají do velké části nových telefonů a upřímně jsem tímto trendem nadšený. Samsung si zaslouží plusové body už jen za to, jak široký úhel záběru má jeden z jeho fotoaparátů. Opravdu se toho na snímek vejde více a například ve městě se to opravdu hodí. Úrovní detailů sice vede Samsung, rozdíl je však nepatrný.

Hodnotit kvalitu širokoúhlých snímků asi nemá moc cenu, jsou spíše na sociální sítě a kvalitou jsou daleko za hlavními fotoaparáty. Je však zajímavé, jak je Huawei v případě širokoúhlých snímků barevně přesný.

Snímek z P30 Pro je sice kontrastnější, ale jinak je barevné podání realitě o něco blíže než Galaxy S10+. Samsung ladí barvy až moc do teplých odstínů. Výhodou však je širší záběr, který je rozhodně znatelný.

Barevně jsou oba smartphony velmi blízko realitě a produkují příjemně vypadající snímky. Huawei má sice o něco lepší úroveň detailů, ale rozdíl není nijak výrazný.

Jakmile se setmí, tak jsou na tom zástupci testu velmi podobně co se detailů a kvality fotografií týče. Rozdíl hledejme opět v barevném podání, které se přiklání na stranu Galaxy S10+. Jsem ale rád, že Huawei nemá barvy do červena.

V této kategorii si jsou Huawei i Samsung velmi podobní a výsledky od sebe nejsou nijak daleko. Občas má lepší detaily P30 Pro, jindy zase Galaxy S10+. Vhod však přijde možnost nočního režimu na P30 Pro i při použití širokoúhlého fotoaparátu, to Galaxy (zatím) neumí.

Další věc, co Galaxy S10+ neumí, je Super Macro. Huawei s touto funkcí debutoval při představení Mate 20 Pro a jedná se o drobnou funkci, která potěší. P30 Pro dokáže širokoúhlým fotoaparátem zaostřit na opravdu velmi malou vzdálenost. To však s sebou nese deformaci objektů, které je občas výrazné, je to však daň za tuto zajímavou funkci.

Makro fotografie

A od Super Macro fotografií jsme se přesunuli k běžnému makru, které už dlouhou dobu tvoří kategorii našeho seriálu FotoDuel. Hned na první pohled je vidět jasný rozdíl, který je daný odlišnou velikosti čipů testovaných telefonů. Huawei jej má mnohem větší a proto i přirozené rozmazání pozadí je mnohem výraznější na P30 Pro. Barvy na prvním snímku vychytal víc Huawei, na druhém pak Samsung.

Správná expozice je to, co dlouhou dobu dělalo problém telefonům jihokorejského Samsungu. Naštěstí je vidět posun a teď je Huawei ten, kdo má ještě něco dohánět. Jinak dokázaly oba smartphony perfektně zaostřit a detaily tak jsou na špičkové úrovni.

Barevné odlišnosti jakoby se najednou vytratily a u druhého snímku dokonce Huawei vede. Výsledky obou telefonů jsou vynikající a chybu s nimi opravdu neuděláte.

Jak již bylo zmíněno dříve, tento snímek se Huawei moc nepovedl. Detekce hran, kontrast i samotné detaily jsou fakt špatné a určitě by se to nemělo stávat. Při zachycení fotky jsem sice držel telefon v držáku na telefony, ale stejně to bylo i s Galaxy S10+ a ten problém neměl. Aspoň barvy jsou naprosto v pořádku u obou smartphonů.

Portrétní režim

Huawei P30 Pro má na zadní straně ToF senzor, který snímá vzdálenost objektu od telefonu a měl by tak pomoci při portrétních fotografiích. Výsledky jsou pak velmi dobré, ale Samsung umí bez ToF dosáhnout podobných výsledků. Nejsou lepší, ale jsou velmi blízko. Galaxy navíc vede v barevném podání.

Samsung si občas prosadí opravdu živé barvy a hned první snímek níže je toho důkazem. Další fotografie jsou už však v normálu a realita není nijak daleko. I když používá Samsung „pouze“ software, silnice v pozadí má efekt jako ze zrcadlovky. V popředí je rozmazání menší než v pozadí, což přispívá reálnému a příjemnému vzhledu.

Na poslední možnost se vyšvihl Huawei P30 Pro. Perfektní expozice, barevné podání, kontrast, detaily, detekce hran i rozmazání pozadí jsou kategorie, které zvládl čínský zástupce testu lépe než jihokorejec.

Zhoršené světelné podmínky (noční focení)

A dostáváme se k tomu, na co asi většina čeká a mnozí možná přeskočili předchozí kapitoly úplně. Radši to zmíním na začátku, ať se v této kategorii neopakuji, ale tady to bude zejména o barvách.  Už na prvním snímku není složité všimnout si červeného nádechu na silnici a budově u P30 Pro. Jinak jsou snímky příkladně ostré, mají dostatek detailů a také správně nastavenou expozici.

Takže Huawei dostává ihned body dolů za barvy. Jinak jsou ale výsledky perfektní a hned vysvětlím proč. Huawei konečně upustil od „lepší reality“ a snímky i po přiblížení vypadají reálně. Když tedy vypnete AI, bude opravdu vypnutá. O Mate 20 Pro jsem to samé říct nemohl. P30 Pro má navíc lepší kontrast, detaily a obloha je opravdu tmavá. Kromě barev se tak jedná o parádní výsledek.

Nic se nemění a Huawei vede v nočních fotografiích. Někdy je to těsné, někdy o větší kus. P30 Pro má však vždy mnohem méně digitálního šumu, detaily jsou pak občas docela vyrovnané. Ale ty barvy jsou oblast, kterou letos Huawei fakt nezvládl.

Jasně, barvy jsou zase úplně vedle. Všiml jsem si ale, že tento problém není vždy podmínkou a když se podíváte na dobře osvětlenou budovu, tak má naprosto reálné barvy. Potíže začínají u protisvětla z pouličního osvětlení a ve velmi tmavých místech, které se snaží Huawei uměle vykreslit. No a ne vždy se to podaří. Samsung má barvy sice většinou v pořádku, ale jeho detaily a kontrast na P30 Pro nestačí.

Magistrát města je pak po všech naprosto perfektní a nemám k němu jedinou výtku. K snímku níže už však komentář mám. Samsung se drží Huawei v patách a má (samozřejmě) lepší barevné podání. Jinak je ale Galaxy S10+ málo kontrastní, detaily jsou na dobré, ne ale špičkové, úrovni a digitální šum je také znatelný.

Původně žlutá světla jsou opravdu téměř červená a v tomto případě byste se nad výsledkem z P30 Pro pozastavili i bez srovnání. Je to opravdu škoda, protože jinak jsou snímky velmi dobré a nemají konkurenci. Budova kongresového centra je pak naprosto v pořádku barevně i zbytkem parametrů.

Nic se nemění ani nadále, Huawei pokračuje ve své krasojízdě, zatímco Galaxy S10+ se sice drží v závěsu, ale na úroveň P30 Pro to nestačí.

Opět ty barvy. Tento problém se však, dle mého názoru, dá řešit softwarem a věřím, že Huawei přijde s aktualizací, která usměrní červený nádech některých fotografií. Schválně píši některých, protože tento defekt se nenachází všude.

Ani Huawei se neubránil výskytu digitálního šumu, ale je zde v mnohem menší míře než u Galaxy S10+. Dynamický rozsah je také o něco lepší na P30 Pro. Na druhém snímku jde tento rozdíl v dynamickém rozsahu a šumu ještě znatelnější.

Ani Huawei však není vždy perfektní a na jeho výsledku je viditelný artefakt, který zřejmě zapříčinila některá z čoček telefonu. I tak má P30 Pro menší míru šumu a více detailů. Není bez chyby, je ale o něco lepší než Samsung Galaxy S10+.

Super Noční režim

Před nějakou dobou jsme vám přinesli samostatný článek, ve kterém jsme porovnali noční režimy Huawei P30 Pro a Samsung Galaxy S10+. Výsledky druhého jmenovaného jsou mnohem reálnější a občas Huawei překonávají i co se týče detailů. Většinou však ostrostí vede Huawei, stejně tak jako kontrastem a menší úrovní šumu.

U všech tří snímků níže vede Samsung zejména barevně. Morový sloup je velmi dobře vykreslen a obsahuje dostatek detailů, na dalších příkladech je však vidět výborná práce AI na P30 Pro, která dokáže pojmout více světla a detailů. Škoda, že si neporadí s přehnanou expozicí, výrazným kontrastem a barevnou nepřesností.

Jenže ne vždy je Huawei mimo reálnost barev. Zde si s nimi naopak poradil velmi dobře. Samsung má šum poměrně výrazný, zvláště pak na tmavých částech snímků. Huawei pomocí umělé inteligence odstraní se šumem i část detailů. Už to však není tak výrazné, jako jsme viděli u loňských modelů.

Nevím, jestli je to jenom můj pocit, ale mezi automatikou a nočními režimy už nejsou tak velké rozdíly jako v minulosti. Není to chyba a+ rozhodně si nestěžuji, jen možná přicházíme do stavu, kdy nebudou žádné noční režimy potřeba a i na automat budeme pořizovat parádní snímky za tmy. Hodnocení tří fotek níže je úplně stejné jako doteď. Huawei vede v kvalitě, Samsung v barevném podání.

No a červené odstíny nemizí, naopak se ještě zvýrazňují. Huawei však opět vede v úrovni šumu, která je obdivuhodně nízká. Tím, že P30 Pro snímá scénu poměrně dlouho, je občas vidět nedokonalá práce umělé inteligence a výsledky jsou občas trochu rozmazané. Na druhém snímku už je zase všechno v pořádku a Huawei naopak těží z delší závěrky,Galaxy S10+ má totiž o něco méně detailů a více digitálního šumu.

Huawei P30 Pro vs. Samsung Galaxy S10+: kdo je vítěz?

Samsung Galaxy S10+ sice nepodával nějaké extrémní výkony a často byl za Huawei docela daleko. Jenže si nedovolil být tak nereálný co se týče barev a všechny kategorie dělal poctivě a patří tak ke špičce. Opravdu velký rozdíl je zejména při přiblížení a nočních snímcích, ve zbytku je pak vlajkový model od Samsungu lepší. A také se sluší napsat, že Galaxy S10+ vlastně vítězí díky pochybení svého soka.

Galaxy S10+ sice nedělá žádnou z kategorií nějak výrazně lépe než Huawei, ale výsledky jsou dost konzistentní a budete s nimi spokojeni už na první pokus. Barvy byly také živější než by měly být, kontrast občas pokulhával a detaily nebyly na takové úrovni jako Huawei. Ale právě již zmíněná konzistence výsledků zajistila Galaxy S10+ výhru, i když velmi těsnou.

Huawei P30 Pro vs. Samsung Galaxy S10+
Huawei P30 Pro vs. Samsung Galaxy S10+

Huawei P30 Pro měl totiž velké výkyvy ve svých výkonech. Občas perfektní snímek bez chyby, jindy ale rozmazané detaily a barvy úplně mimo realitu. Huawei má ale hodně solidní hardware a já věřím tomu, že se čínským inženýrům podaří doladit nereálnost barev pomocí budoucích aktualizací. V dnešní době jsou výsledky z velké části ovlivněny právě softwarem, a čínský drak by si jej ještě zasloužil vylepšit.

Huawei P30 Pro exceluje v kvalitě nočních fotografií, v dynamickém kontrastu, přiblížení, má také velmi dobré snímky za dobrého osvětlení a celkově najdete velmi málo chyb. Nebýt těch barev, měl by Huawei vítězství v kapse. V této kategorii je však konkurence silná a P30 Pro sice odchází poražen, ale s velkou nadějí na výrazné zlepšení pomocí aktualizace.

A ruku na srdce – oba modely aktuálně patří mezi to nejlepší, co si aktuálně můžete koupit a ať se rozhodnete pro Huawei, nebo Samsungu, ani v jednom případě nešlápnete vedle.

Fotografie v plném rozlišení

Budeme rádi, když se s námi v diskuzi podělíte o své dojmy ze seriálu FotoDuel. Dejte nám vědět, na co se máme více zaměřit nebo co je pro vás zajímavé. Napište nám, jaké telefony byste proti sobě rádi postavili a třeba je zařadíme do některého z dalších článků. Další díly tohoto seriálu naleznete pod tímto odkazem, případně zde:

David Skopal

Redaktor SMARTmania.cz a externí copywriter žijící v Brně. Nadšenec do technologií, smartphonů a gadgetů. Fanoušek OnePlus. Mám rád vaření a dobré jídlo. Ve volném čase hraju badminton a chodím plavat.

52 komentářů

 1. Naprosto zbytečný test. I kdyby Huawei fotil jak zrcadlovka za 300 tisíc, dnes tu značku koupí jenom blázen. Už je nechte pro západní svět umřít, případní kupující budou akorát litovat v budoucnu.

  • Jediný, co je tady zbytečnýho, seš ty a tvoje tupý komentáře.

  • Ajé Huaovce

  • Kdyby to bylo zbytečně nebude to autor publikovat,všichni víme jak to dopadne, za nějaký čas bude vše jako dřív a Huawei normálně pokračovat tam kde skončil.
   Tohle je pro ně krutá rána,ale nijak výrazně firmě neuškodi.

  • „Huawei normálně pokračovat tam kde skončil“

   To asi tezko.. At uz se Google sluzby zpatky dostane nebo ne, tohle zanecha na Huawei jizvu dost silnou a lide uz mu proste verit nebudou. Zvlast v poslednim roce uz Huawei nebyl ani nijak vyrazne levnejsi nez treba Samsung a spis mel mezi lidmi dobre jmeno, ale to timhle celkem hasne.

  • Je pravda že pověst bude mít tímhle docela posramocenou.
   Bude mít co dělat aby získal ztracenou důvěru zpět, například může dělat akce, lepší ceny, zlepšit podporu a aktualizace…. z nastalé situace může těžit třeba takové Xiaomi ale i Nokia, Sony, Asus, Motorola prostě ti co dnes stále spadají v pomyslném „koláči“ do nejmenšího dílku others

  • Jojo, je fakt, ze tohle otvira moznosti tem mensim se opravdu vysvihnout a prebrat puvodni majitele Huaweie. Ale jak rikas, aby se (za predpokladu, ze dostane sluzby zpet) Huawei zpatky vratil, bude se muset sakra snazit a vicemene zacit odznova v mnoha ohledech.

  • Tedy: Nokia kvůli potížím Huawei určitě nezačne budovat byznys s mobily, neuměla být získá před Huawei, s Huawei, není důvod po Huawei, zvláště, když není nemá lidské zdroje.
   Motorola dtto.
   Sony míří na odlišnou strukturu uživatelů.
   Ukrajovat z koláče jistě chce v závěsu BBK, klidně i zmiňovaní Xiaomi a Asus.

   Ale, chtělo by to se lépe orientovat v téma ? A zrovna mám pocit, ať jsme to nedávno řešili? ?

  • uni: Vsak on ale nepise, ze budou, on pise ze budou mit tu moznost.. Jinak i tyhle znacky muzou menit strategii.

  • Sorac ale to jsou takove kecy. To by mozna postihlo firmu z pepikova, ale asiati maji docela jine mysleni a jiny pristup. Je to dtto jako kdyz americani vybalili na toyotu fiktivni kauzu se zasekavanim plynoveho pedalu a umrti. Toyota svolavala auta jak zbesila, prodelala na tom miliardy. A o co slo? Fikce. Tlustym amikum se zasekavala noha, ale nebyla to ani konstrukcni a ani vyrovni chyba. AMici jen potrebovali zrazit dominantni postaveni toyoty na americkem trhu. Par mesicu se mnohem lepe prodavala americka auta a to stacilo aby se kolem toyoty vse uklidnilo. Proste americani jsou narod ktery jodne veci ziskava lzi a podvodem. Uz od kradezi pudsy indianum to maji v krvy. Takze nic nove pod sluncem. Mozna jde prave o Muskuv projekt. A je to konkurence k 5G. Treba chteji uplne zarazit pozemni 5G a vse nechat na satelitech. Je to pohodlnejsi i z hlediska spiclovani a spionaze. Protoze v tom jsou amici taky dobry. Zlodej krici chytte zlodeje. A je jasne ze pro spionsky narod je konkurence problem. Ve spiclovani chteji zustat jednicky. Predce zbytecne nestaveli nove sidlo NSA a nelejou do spionaze tolik miliard aby jim to vyfoukl nekdo jiny :D Musk byl poradcem Trumpa pred jeho zvoloenim. Jen naivka muze verit tomu ze by tam vazby nebyly. Takze az toto vykrystalizuje, Huawei se vrati v plne parade jako nejvetsi pritel googlu a ameriky, bud si jistej.

  • tora85: Tak treba ZTE tohle celkem dost potopilo vid a nijak se z toho nevyhrabali.. Takze si fakt jistej nejsem.

  • Vážně? Apple prodá 30 % telefonů v Číně, téměř všechny továrny jsou v Číně. Když vzpomenu na tu jejich přestěhovanou do Indie, tam je převážně produkce pro jejich trh. Pokud Huawei bude mít blok na dlouho, Čína blokne Apple a Apple se propadá poslední dva roky, nedosahují svých cílů, což znamená, že z tohoto Apple vyjde ještě hůře než Huawei. Už teď po týdnu spoustu čínských majitelů vyměnilo Apple za Huawei a odmítá kupovat americké výrobky. Tudíž je jasné, že se to s největší pravděpodobností všechno srovná. Světová ekonomika by se zbláznila!

  • Presunout plnou tovarnu neni takovy problem jako zkouset Zapadu prodavat telefonu bez „zapadnich“ sluzeb. Krom toho nezapominej, ze Apple ma prave i ty internetove sluzby, takze bude dost v pohode, to se neboj.

   Navic „propadá poslední dva roky“=/=“nedosahují svých cílů“; to ze nedosahuji extremnich cilu, ktere si stanovuji, neznamena, ze se propadaji. Porad jsou rok od roku v plusu a zisk z telefonu maji vetsi nez kdokoliv jiny (a to o dost).

  • [odkaz]
   Dat komponenty dohromady uz neni takovy problem a muzou tohle celkem v klidu z Shenzhenu presunout jinam.

 2. Denni fotky podle me skoro vzdy konzistentne lepsi S10, nocni P30Pro. Jinak uplne ve vsech fotkach od Huaweie je celkem znatelny fialovy nadech, nekde to fotku opravdu celkem vylepsuje – Ruzove stromy, ale vetsinou proste vypada nerealne a fakt by me zajimalo proc..
  Pisu tohle snad pod kazdym fototestem, ale fakt nechapu absenci videa v testu. Je to nedilna soucast fotoaparatu a urcite nejsem sam, koho by srovnani zajimalo (zvlast v dnesni dobe 3 ruznych cocek..).

 3. Koment ma na miste nekupovat , za me jednoznacne vitezi Samsung jak foto ve dne i v noci ;)

 4. Jak bylo řečeno, samsung podává stabilnější výkony. Pokud by se přidal i test videa, pak si myslím že to ještě více utvrdí v tom, že S10+ je jasný vítěz..
  A kdo vlastnil Hua tak ví, že aktualizace jsou tragické a na nějaké vylepšování můžete rovnou zapomenout.

  Takže kdo má trochu aspoň trochu rozum a trochu se v tom vyzná, tak volí zcela jasně S10+

  • Nekoupil bych jak Huawei kvůli emui nedávná zkušenost (stávající situace se asi změní) tak ani Samsung,ty telefony nejsou co do designu (výjimku je snad A50) nic pro mě a totéž platí pro OneUI nebo jaký balast v tom Samsung provozuje.
   O fotak mi u mobilu až tak nejde ale o design a pohodlnost držení,spolu s uchazejicim hw ano,nejsem náročný takže mi postačí i střední třída.

  • Tady neni o cem, Samsung celkove vitez a nejen vitez ve foceni, ale i treba v jedinecne a perfektne odladene a hlavne funkcne přidávající nadstavbe One UI. Huawei by koupil jen blazen, jak v minulosti, tak dnes tuplem.

 5. Tak trochu z některých komentářů čiší nenávist k Huawei. Když už odsuzujete Huawei za současnou kauzu, měli byste se trochu víc v tom povrtat. Nikdo zatím netuší co přesně za tím je, protože USA nepředložila žádný usvěčující důkaz. Pouze napadá firmu, že podle Čínských zákonů musí spolupracovat s rozvědkou. Co málokdo ví, takový zákon má i USA! Zatím všechno vede k budování sítě 5G. Říká se, že USA požaduje zdrojové kódy, aby mělo přístup do téhle sítě, které jim Huawei odmítá předat. USA pouze demonstruje svojí sílu, jak někdo může skončit, když se postaví USA. Zatím to jsou pouhé domněnky, ale vypadá to, že zloděj křičí, chyte zloděje.

  Nestudoval jsem všechny fotky do detailů. Za mě, ani jeden není úplně dokonalý. Pořád je to mobil, ne profi foťák. Každý máme jiný názor, nároky na výslednou fotografii. Některý to může být úplně u pr…, jak fotí, protože pak fotku sprzní nějakým programem nebo app.

  • Vždyť to píší pokaždé v diskuzích ti samí oslové.

  • „nanávist k HUa“.. No hele vem to takhle, jsem vlastník P20pro a v životě si už Hua nekoupim. Takových problémů a neustálích slibů jak vše bude opraveno v lednu/únoru/ čtvrtletní aktualizaci – dneska máme konec května a předpokládá se že aktualizace s opravama dorazí možnáá koncem léta, takže asi tak..

   Je to klasická čína, na kterou není absolutně spoleh. Sliby, lži atd.. A dnes? Jako vlastník si dokážu z aktuální situace odvodit, že na nějaké opravy a vylepšování můžu absolutně zapomenout.

   – momentálně je situace taková, že se bude Hua snažit vůbec přežít a na nějaký ( loňský ) top model totálně **** ( upřímně lituji lidi, co si koupili P30pro )

   * A jak nám prozradil kolovrátek Josef – česká podpora/programátoři neumí a nezmůžou absolutně nic – jedinné co dělají je, že posílají „reporty“ kamsi do číny, kde je nikdo neopravuje

  • Každý má právo na svůj názor, stejně jako má každý jinou zkušenost, ať kladnou či zápornou s Huawei. Převážně jsem měl top modely Samsungu, taky se občas něco nepovedlo. Přítelkyně má Samsung nějakou áčkovou řadu, přechod na Android 9 bych nazval paskvilem, kdy se tel. zbrzdil, seká se, občas zamrzne. Už je to měsíc, žádná oprava.

  • Pokud padne Huawei, analytici předpokládají zdražení ostatních výrobců. Už jen z tohohle důvodu bych držel Huawei palce!

  • Pstorku, dmn.t rozhodně nejsem – samozřejmě jsem to nekupoval za plnou pálku, ale až když cena padla + na firmu, takže cca 10k za TOP model je více než super..
   Ten telefon jako takový je dobrý, výdrž skvělá, ale celý to zabíjí systém a aktualizace – s každou další aktualizací čína něco totálně zmrší a následná oprava trvá i půl roku..

   Xaa ono i přechod u Hua na A9 je celkem tragický a kdyby trvala oprava „jen“ měsíc jako u Samsungu, tak bych si ještě pískal ( předtím jsem vlastníl samsung a pořád sem si stěžoval jak jsou neschopní, dnes vím, že se mile rád vrátím :D )

   Aktuálně je např. problém s AOD ( kde se zobrazuje pouze 12h formát ).. řekneš si, taková prkotina.. Tenhle problém se reportoval v listopadu – opravdu musí být tak na hodinu max, dnes je květen a opravdu stále v nedohlednu xD

   O zmršených aktualizacích fotoaparátu radši mluvit ani nebudu. Pokud si budete kupovat Hua, tak jednoznačně okamžitě vypněte všechny aktualizace, nebo zapláčete.

  • Po major update udělat HR, radši 2x. To platilo, platí a platit bude.

  • ja mam kolem sebe zase spoustu lidi co koupili huawei a nemohou si vynachvalit s tim, ze zadnou jinou znacku uz nechteji. sorry ale to jsou celkem stupidni argumenty. jakoze ty jsi kompletni uzivatelska kumunita? pred 4 rokama byt huawei kde. a kde je dnes? me je jedno kdo a co. je to ambiciozni firma a delaji to dobre. je zajimave ze kdyby slo o apple tak by tady z mnoha tekly vlhke sny.ale jak se jedna o cisnkou firmu, tak pepik jen kyda. pritom je to jen zavist. ze muze byt nekdo sikovnejsi, ambicioznejsi a houzevnatejsi. a timto tempem by za dalsi 4 roky byl dominantni. a to se nelibi. ostatni argumenty jsou bullshit. do CR huawei dodaval sitove a komunikacni veci uz roky. a nebyl problem. proste americani chteji spehovat a jestli se nekdo vzepre tak kopou.

  • Taky mám P20 PRO a je pravda, že AOD je v 12 hodinovém formátu a oprava se vleče, ale na druhou stranu jde o kosmetický problém (nebrání v užívání, ani nemění funkčnost), který se navíc týká jen několika málo zemí, takže je to na seznamu věcí, co se potřebují změnit někde hodně hluboko.
   Jinak ano, pocit z toho, že se kvůli nám podpora nepřetrhne není příjemný.

  • kajmik (neregistrovaný): „co se potřebují změnit někde hodně hluboko.“ ccc, taková rouhačská slova. Dle odborníků zde je zabugovaný jen iOS:D

  • Kterých odborníků Uni, myslíš toho co já?
   To skutečně odbor ok nnei stejně tak já ne, jenže já se tak ne chovám aspoň… Skutečně jsme všude nebyl, všechno neviděl a od všeho klíče také nemám…. zato hada CH a koně B to jsem viděl?

 6. To myslí autor vážně, když ten rozpatlaný flek místo měsíce považuje za prima vychytávku? Tak jen pro představu, takhle vypadá měsíc [odkaz] pokud je vyfocený a jsou na něm vidět detaily. Věřím, že i výřez z normálního mobilu, by udělal měsíc alespoň kulatý a místo divného patvaru rozpitého vodovkami.

  • No, Hua P30 podle fora a ukazkových fotek uživatelů dělá podstatně lepší foto měsíce než co vyšlo tady a z ostatních mobilů to vypadá hůř. Ale na druhou stranu nemůžeš srovnávat mobil se zoom rozlišením 8MPx s fullframe zrcadlovkou s telekonvertorem.

  • kajmik: Tady jde o to, ze ten vysledek je stejne tak podprumerny a defacto nepouzitelny, ze se fakt nema cim chlubit.

  • Zdravím, díky za reakci. Huawei samotný doporučuje pořizovat snímky Měsíce s použitím stativu. V článku je popsáno, že jsem vyšel ven, přiblížil a vyfotil. Srovnání s Vašimi či jinými snímky Měsíce, které jsou velmi povedené, je naprosto nemožné a také nespravedlivé. Spíš než o prezentaci perfektního výsledku mi šlo o ukázku toho, co dokáže software a na co se v budoucnu můžeme těšit. A to se, myslím, Huawei povedlo. Žádný jiný telefon nic takového nedokáže. Je ale fakt, že k dokonalosti to má hodně daleko.

 7. Chystáte fototest kokos 9?

 8. Chystáte fototest nokie 9

  • Pro ty dva lidi co si to možná koupí?

  • Z toho jich to 50% vrátí:)

  • Áno. Pre tých dvoch. Alebo skôr pre zaujímavosť. Vela ľudí je zvedavych aj ked si to nekupi. A tato stránka je o klikani na články. Tento článok by zaujal.

  • tomas: Co jsem se koukal na recenze, tak nic zvlastniho necekej, ten fotak (i prest nespocet cocek) stoji za nic a lepe udelas, pokud ti zalezi ciste jen na fotkach, s Pixel 3a za tu cenu.

  • Co jsem četk fotky celkem ucházející ale na někdejší lumie od Nokie nebo později i ms nemá, navíc prý aplikace zasekava celý mobil, s optimalizaci si příliš práce nedali a ukládání těch raw fitke nebo jaký formát to je trvá dost dlouho, snad to nějaký budoucí update zlepší, protože tohle je jinak ostuda, Nokie od HMD jsou velmi povedené co do sw optim a podpory a tohle dobře jmeno výrobci /“značce skutečně nedělá.

  • Dik za info

 9. Nechat Huawei umřít může napsat jen totální pabl.b, který nemá peníze na to, aby si ho koupil. Protože kdyby ano, už by jiný SMartfotomobil nechtěl :-)
  Po půlročním testování Galasy S 10+, Iphone XS Max, bych P30 PRO nedal z ruky. Ty fotky jsou zkrátka geniální :-) A přeberte si to, jak chcete. Ovšem kecejte do toho, až ho vyzkoušíte..

  • Franta Tyčka

   Spravuješ taky plynový kotle?

  • A vidis, ja treba smartphone pouzivam na vic foti a na fotky si radsi koupim neco poradnyho :)

  • na vic nez fotky*

  • Tak to už tady bylo mnohokrát zmíněno. Někdo má u smartfonu prioritu foťák. Chce jej mít pořád u sebe.
   Resp. chce nejlepší foťák v mobilu, který má pořád u sebe.

  • xzeit: tyvole nauc se cist uz.

   „Protože kdyby ano, už by jiný SMartfotomobil nechtěl :-)“ A pak zminuje jen fotky…

  • Však já reagoval na tebe. On chce říct, že Huawei P30 pro má nejlepší fotky. Ty jsi napsal, že na fotky si koupíš něco poradnyho….to už se tady psalo a řešilo mnohokrát. Měl jsi na mysli, ze si koupíš něco poradnyho – fotoaparát asi. Nějaký pořádný. Číst umím, ty se nauč méně se vztekat

  • xzeit: Ale on zezacatku pise o tom, jak je to vlastne perfektni mobil, ale nakonci potom zmini jen fotky. Na to reagoval muj koment. Nerozumim, proc tohle porad nechapes.

  • No, píše sice smartfotomobil, což už ledasco napovída (asi tady jde o focení především). Ty sparrfon používáš na víc než focení (to je jako co?), nebo jej spíš používáš více na něco jiného, než na focení? A pak napíšeš to s tím foťákem…. Ach jo. Vždyť ty ani nevíš, co vlastně píšeš.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).